Oostpriesterhulp zond karavanen van naastenliefde naar'tOosten DE KERN BANDEN Museum Amstelkring blijft voor Amsterdam behouden Amsterdamse recherche deed een goede vangst KLEIN VENSTER OP DE WERELD Vele vluchtelingen hebben nog een open oor voor het Evangelie rktborichten Kapelwagens hielden een parade Naar wij vernemen: Kattenogen" bij onbewaakte overwegen Ons Lieve Heer op Solder" heropend Gebroken sleutel werd noodlottig De erepromotie van Prins Bernhard Middenstands congres van P.v.d.A. Morele steun van Indonesië RSVERWACHTING ?eld door het KN.M.I. lit, geldig van Dinsdag- t Woensdagavond: SB OPKLARINGEN. ikeliik zwaar bewolkt laatseliik eniee reren. >ok onklarineen. Hier r ochtendmist. Weinie Ineeveer dezelfde tem en. urgerlijkc Stand AAR Geboren: Elisa- P. dv P.J. Nagengast en enselmans; Josephina M. van Os en M.A.J. Ben- sa J. dv GJ. Bohouvrie /aals. len: Neeltje Raat 64 jr. C- Ploeger, Maria Laten- jaar wed van C.J. Car- irtje Hollenberg, 88 jaar G. van de Mey en Dirk aar wed van C-C. Oude- LIBRORDU S STICHTIN G editie van 26 October i wij een bericht op be de overval op een taxi- in welk verband de n „het Willibrordusge- verd genoemd. Het be- de Psychiatrische in- „St. Willibrordusstich- leiloo verzoekt ons mede dat de overvallers ont- iren uit het St. Paulus- als zodanig niets met de Stichting te maken j voldoen bij deze gaarne erzoek. lag over September AND. Deze keer eèn ch geluid, wat betreft ag hier in Breezand over 1 September. Als regel lier natter dan elders, itember is nu eens een uitzondering, dagen werd geen neer- gistreerd, terwijl twee :r wel uitzonderlijk tas, n.l. 24.5 mm. sultaat 59.8 mm. Nederland 64 mm. Den Helder 73 mm. RIJWIEL MOTOR atie: géén avontuur SCHERMER. De heer n van de Emigratiedienst 3. sprak Vrijdagavond afdeling Zuid-Schermer lerlandse bevolkingspro- n de emigratie. De emi- van nu zijn geen avon- Verruiming van de ar- kt is dwingende nood- ast industrialisatie biedt atie mogelijkheden. Ad- nigranten moeten zich en principieel laten den. Het best gebeurt de eigen stands- of vak- ie. De emigratie zelf ndig worden voorbereid, at belang is de kennis aal van het nieuwe va- na Ruys en Co. vertoon films om een indruk te n een moderne landver- is over zee en door de DE SLOOT IN AAR. Gisteravond om is een personenauto, be- ior een zekere V. uit m tengevolge van een n de stuurinrichting hal- de Helderseweg tussen en Koedijk van de berm ;n in de sloot gekanteld, nrder liep vrij ernstige :n op aan hoofd en han- /erd overgebracht naar r. Ziekenhuis. 4. 1500 kg. uien 25.90 grote 23.30; 10.000 kg. B 14.30—15.80; C 14.30 >.10—10.20; 800 kg. bie- 50—10.20; B 7.30—8.10; savoye kool A 8.20 6.80—7.60; 1000 kg. rode 40; 15.000 kg. witte kool spruiten 48. iaarse Exportveiling AAR. ,29 Oct. Kasslabo- kasniibonen. stam 89 ik snijbonen 4763 per tommers 13 per stuk; A 40—67. II 22—35, —83 per ka: bloemkool II 20—32. III 8—18 per Ie kool 6.50—13.50: sa- 1 12.5014: groene kool spruitkool 3683; boe- 3—12: spinazie 5872 sla 5.508.50 stuks: an- -72 per ka: radijs 3—4 bieten 9—12; winter- 3—15; waspeen 824; 32: prei 814 per ka: iten 2.506.50: peter- ï.50 per bos: appels: Seedling 1422: Goud- 1928 peT ka: knolsoeo stuks: Nouveau Poit. finterian 16—32; drui- ante 841.07 per kg. "VEEMARKT 29 OCT. LAR 203 koeien, per -1080; le kw. 2,40—2,60 verige soorten 2,20—2,40 0 graskalveren 120-180; ere kalveren 4070; 10 ïapen 120—145: 8 spek- 2,162,20 per kg; lichte 2,16; per kg zeugen r kg. anbod van koeien, voor- allerbeste bestond veel fschoon er in het alge- ake was van een vlotte oor de le soort beesten 'rijwel onveranderd. De lorten daalden met een per kg beneden de no- /aan verleden week. chtere kalveren werden randeld, grotendeels als n de verlaagde prijzen, worst bestemde dieren 1 22,20, de zware kal- 2,202,40 per kg uitge- 'oor het ogenschijnlijk ringe quantum varkens, bestond heel weinig )e handel was dan ook met aflopende prijzen 3r de lichtere dieren. geheel genomen liggen ïgen 4 a 6 cent per kg verleden week. DINSDAG 30 OCTOötR l«l PAGINA d (Van onze eigen redacteur) De actie Oosfpriesterhulp, die zorgt voor de geestelijke en materiële belangen van de uit het Oosten verdrevenen, die thans leven in de Duitse diaspora, heeft Zondag haar werk van dit seizoen gesloten met een congres in de Abdij van Berne te Heeswijk. Dit congres was een geslaagde slotparade van alle rijdende kerken" met hun bemanningen. De twaalf kapel wagens, waarover Oosfpriesterhulp beschikt, stonden in de grote voortuin van de Abdij opgesteld en talrijke Nederlandse, Duitse, Belgische en Franse priesters alsmede de chauffeurs en andere helpers en helpsters waren de gasten van de Witheren van Berne, die zoveel goed doen voor dit bij uitstek zo prachtige werk van naastenliefde. Om tien uur droeg de abt van de Abdij van Berne, het Hoog waardig Heer Dr. M. J. Onder- steyn, in de Abdijkerk een Pon tificale H. Mis op, die door alle gasten werd bijgewoond. De pro motor van de actie Oostpriester- hulp in Nederland, Pater Wiro van Aken O.Praem., hield onder deze H. Mis een predicatie, waar in hij nog eens de noodzaak van de actie onderstreepte en na de H. Mis was het Mgr. Kinder- mann, de Duitse vluchtelingen- prelaat uit Köningstein, die in vol paars gekleed, de kansel be steeg om in een treffende toe spraak zijn dank te brengen, vooral aan de Nederlanders, voor alles wat zij deden voor hun broeders en zusters in het geloof, die zwerven in de Duitse dias pora. Ontroerend was het toen daarna de Duitse gasten, pries ters en leken, hun dank brachten aan God met het staande zingen van het bekende Duitse lied „Grosze Gott wir loben Dich". Karavanen van naastenliefde Het congres werd in de middag geopend door Mgr. F. N. J. Hen- drikx, vicaris-generaal van het Bisdom Den Bosch, die de Abdij van Berne het brandpunt noemde van de actie Oostpriesterhulp. Pater Wiro van Aken gaf hierna een uiteenzetting van de actie in Nederland. In en na de oorlog had spr. dikwijls gezegd nooit meer naar Duitsland te zullen gaan, „maar ik ben thans van gedachten veranderd". „Juist om dat we vroeger in vijandschap met de Duitsers leefden, is het nu zo goed karavanen van naas tenliefde naar het Oosten te zen den". Pater van Aken gaf enkele treffende voorbeelden van naas tenliefde, die hij in Nederland voor Oostpriesterhulp had onder vonden. Zo had hij na een lief- dadigheidspredicatié een env-e loppe ontvangen van een meisje, dat haar gespaarde geld, een bedrag van 250 gulden voor een Rome-reis, afstond voor Oost priesterhulp. Pater van Aken dacht hierbij verder aan de boe ren, die ook zoveel goed hebben gedaan voor de actie. De Noord brabantse boeren b.v. brachten niet minder dan 120.000 gulden bijeen en de een na de andere kapelwagen kon worden aange schaft. Pater C. Coenen zette vervol gens uiteen hoe de actie werkt in Duitsland. Aanvankelijk bleef een kapelwagen slechts één dag in een dorp en werden na de H. Mis de „liebesgaben" door een buitenlandse priester uitgedeeld. Later is men echter tot een nieu we methode overgegaan. Men be sloot een missie te houden, waar voor men Duitse priesters nodig had. Van de ongeveer honderd duizend katholieken, die werden bezocht, ontvingen |dus minus e bekeringen kwamen voor, aldus pater Coe- zeventig procent de H.H. Sacra menten. Opmerkelijke bekeringen nen, die verder een overzicht gaf van de materiële steun, die de vluchtelingen werd geboden. 1600 balen kledingstukken met een totaal gewicht van 140.000 kg werden uitgereikt. 50.000 kg le vensmiddelen, 8000 kg schoenen en 2000 kg snoep voor de kinde ren. Voor velen was het de eerste keer sinds hun vlucht, dat zij iets kregen. Katholiek zelfbewustzijn De volgende spreker was de Duitse Redemptorist pater Christl die betoogde, dat het kapelwagen- werk het grote voordeel had van terugkeer van het zelfbewustzijn bij de katholieken. De mensen waren altijd diep ontroerd door de liefdegaven van de buiten- zjjn in de weck van 14 tot 21 October 26 stuks vee aan mond en klauwzeer gestorven; bestaat het Genootschap van Nederlandse Componisten a.s. Woensdag 40 jaar; is een grote groep van buiten landse journalisten, waarvan de leden afkomstig zijn uit Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland, in ons land aangeko men. De journalisten zijn de gas ten van de stichting „Amsterdam- Rijnkanaal". De bedoeling is de gasten een inzicht te geven in het streven om van Amsterdam een Rijnhaven te maken; is een Scheveninger in arrest genomen, die met een riem 3 Haagse agenten te lijf ging en de mannen ernstig verwondde; ligt het in de bedoeling bij Vlissingen een monument op te richten ter ere van de gesneu velden van het Britse „commando no. 4"; is op 75-jarige leeftijd in Schoonhoven Baron van Hemert tot Dingshof, oud-burgemeester van Haastrecht, Stolwijk en Vlist overleden. landse katholieken. Ook sprak deze Duitse pater met grote eer bied over de diepe verbonden heid, die er bestaat tussen de Duitse en buitenlandse priesters. „Een uitdrukking van liefde en een vredesbrigade", aldus typeer de Mgr. Kindermann, de Duitse vluchtelingenprelaat, het kapel- wagenwerk. De liefdegaven be wijzen, dat er nog harten klop pen voor de vluchtelingen. Een grote vreugde is het voor ons, verdreven priesters, zo ging Mgr. Kindermann voort, dat zovele vluchtelingen nog een open oor hebben voor het H. Evangelie. Ook Mgr. Kindermann gaf enkele cijfers. Van de 12 millioen vluch telingen zijn er 6 millioen katho liek en van deze zes millioen verblijven er vier millioen in de febieden voor het IJzeren Gor- ijn. Met een boodschap aan katholiek Nederland, door Mgr. Kindermann in het Nederlands voorgelezen, besloot deze prelaat zijn van dankwoorden overvloei ende rede. Dankbaar Ook pater Werenfried van Straaten was vol dankbaarheid. In Oostpriesterhulp beleven we veel mooie dagen. Het lukt mis schien al te goed. Maar we weten, dat het aan de zegen van God te danken is, want we hebben de gezondheid niet en de tijd niet en toch gaat het. Pater van Straa ten benadrukte, dat Oostpriester hulp niets anders heeft te doen dan de verdediging van het front van de Moederkerk. De toestand is veel ernstiger dan we denken. In Oost-Pruisen zitten de Mon golen en in Silezië wonen thans Chinezen. Het wezenlijke pro bleem van deze tijd is de opmars van Azië. Het communisme is slechts een begeleidend verschijn sel. Het enige middel om het probleem van het Oosten op te lossen is de verovering van Azië voor Christus. Oostpriesterhulp houdt zich thans ook bezig met de situatie achter het IJzeren PROEFNEMING BIJ LUNTEREN "S-GRAVENHAGE. De A.N. W.B. zal. in samenwerking met het directoraat-eeneraal van het verkeer, voor bet eerst in ons land nroefneminiren verrichten met een door de bond voorgesteld systeem ter beveiligine van on bewaakte overwegen. Deze proef zal in eerste instan tie worden genomen bij de on bewaakte overweg I.unteren Meulunteren, waar het uitzicht veel te wensen overlaat. Als nieuw beveiligingsmiddel zal de bond aan beide zjjden van de spoorwegovergang in de rech ter weghelften amberkleurige „kattenogen" aanbrengen. Deze „kattenogen" komen ter hoogte van de afstandsbakens in het wegdek te liggen, bij het eerste baken een, bij het tweede twee en bij het derde drie „katten ogen". Zij vormen dus bij avond en in verminderde mate ook overdag, even zovele waarschu wingsdrempels van toenemende intensiteit. De ANWB verwacht hiervan gunstige resultaten, daar de blik van de automobilist vrijwel con stant op het wegdek is gericht. Gordijn. In de komende winter zal men een actie openen voor 100 nieuwe kapelwagens, teneinde straks, als het IJzeren Gordijn is doorstoken, de dan ontstane kansen direct te grijpen. Pater van Straaten had het volste ver trouwen in onze jeugd. Onze jeugd is veel beter dan we den ken. De jeugd toont veel offers te willen brengen voor de naaste, doch men moet er om vragen. Laat ons niet in de steek, zo riep pater van Straaten zijn gehoor toe, dat hem een ware ovatie bracht. Na de Vespers in de Abdijkerk en het avondeten hield de be kende Duitse vlieger-pater Schul- te nog een boeiende lezing over zijn vliegtochten naar Afrika en dé Eskimo's. op te knappen I DE SPEELHOLZAAK Berechting uitgesteld De rechtbank van Amsterdam heeft de berechting van de deel nemers aan het hazardspel in het casino Hamdorf in Laren uitge steld. De oorzaak hiervan is, dat de rechtbank het bezwaarschrift van verdachten wenst te onder zoeken, waarin gezegd wordt, dat er sprake is van een gesloten club. AMSTERDAM. „Heden ge sloten" hing Zondagmiddag in het venster van Museum Amstelkring. Gesloten was het museum omdat het nu plechtig en officieel werd heropend. De voorzitter van het nieuwe regentencollege,- notaris J. M. F. Everling, begroette: de deken van de hoofdstad Mgr. G. P. J. van den Burg, de burgemeester Mr. Arn. J. d'Ailly, enige leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal als Mej. Nolthe, Mr. G. Kropman en de heer Koer sen, voorts de wethouder voor de kunstzaken Mr. A. de Roos, en kele R.K. leden van de gemeen teraad en vrienden en begunsti gers van „Ons Lieve Heer op solder". Mr. Aug. E. M. Povel, oud regent van de stichting Amstel kring hield een feestrede waarin hij deze heilige zolder Amster dam op zijn allerbest noemde. Amsterdams eerste burger sprak er, namens de gehele stad, zijn vreugde over uit dat de reactie op de liquidatiedreiging tot- re sultaat heeft gehad de overtuiging dat „we hier niet zonder kunnen". Als zo dikwijls aldus de bur gemeester 'constateren we ook nu dat anderen de betekenis dui delijker zien dan zij die zeer dicht bij de waarden staan. Alle Am sterdammers hebben in het be houd van die waarden in dit his torisch bezit een taak. De Prins Alexander Stichting, school en internaat voor kin deren met beperkt gezichtsvermogen te Huis ter Heide, zal Woensdag 31 October a.s. officieel geopend worden. De Prins Alexander Stichting, aanvankelijk een inrichting voor jeug dige blinden, is van bestemming veranderd en dienstbaar gemaakt aan de opvoeding van en onderwijs aan kinderen met beperkt gezichtsvermogen. Een nieuwe school is daar toe ingericht. Zij is de eerste school in Nederland, die zich geheel aan dit speciale onderwijs wijdt. Deken van den Burg sprak je gens „de moedige nieuwe be stuurders" de hoop uit dat het hun zal gelukken de gewekte be langstelling te behouden en ver groten opdat niet als in het ver leden enkele of zelfs een edel- moedige(n) de kosten moet. dra gen en opdat van deze heilige zolder-stichting bezinning en ver dieping kan uitgaan in het door materialisme bedreigde Amster dam. De plechtigheid werd opgeluis terd met zang van Jo Vincent, sopraan, aan het orgel begeleid door Piet Pijnenborg. Tentoonstelling Begijnhof Tevens werd deze middag ge opend de (eerste) najaarstentoon stelling in Amstelkring, gewijd aan het Begijnhof. Als blijvende herinnering aan wat op deze ex positie wordt getoond is van de hand van Fred Thomas een ge schrift verschenen „Het hart van mijn stad". Voetbal FINNEN TRAINDEN VOOR HET EERST BIJ KUNSTLICHT De Finse voetballers, die Woens dagavond a.s. in het Olympisch stadion hun reis naar Nederland besluiten met een lichtwedstrijd tegen een bondselftal, hebben Maandagavond voor het eerst van hun leven bij kunstlicht getraind. In Finland is namelijk alleen in het stadion te Helsinki een zwakke kunstverlichting, maar daar mag des avonds niet in het stadion worden gevoetbald. v. d. LANGENBERG AANVALSLEIDER VAN BONDSPLOEG Naar wij vernemen zal de NAC- speler v.d. Langenberg Woensdag avond a.s. de midvoorplaats be zetten in de bóndsploeg, die in het Olympisch stadion te Amster dam tegen de Finse ploeg speelt. Oorspronkelijk was de Wage- ninger van de Weerd opgesteld, maar deze kan wegens ziekte niet uitkomen. Franse elftal ongewijzigd Het Franse voetbal elftal, dat Donderdag 1 November a.s. in het Colombes-stadion te Parijs tegen Oostenrijk zal spelen, bestaat uit dezelfde spelers als de ploeg, die enkele weken geleden op High bury Engeland een gelijk spel af dwong. Te veel van het goede BANDUNG 25 Oct. (Pi Aneta) Van bevoegde zijde vernam Pi Aneta dat in West Java (uitge zonderd Djakarta) 319 vakvereni gingen met 260.689 leden door het kantoor van arbeidsvoorlichting zijn geregistreerd. Deze arbeiders zijn in 8.035 bedrijven werkzaam het totale aantal arbeiders in West Java (buiten Djakarta) wordt op ruim 500.000 geschat. Nog één keer over de Britse verkiezin gen. In het hoofd kwartier van Labour zaten de kopstukken van de partij naar de uitslagen te luisteren. Zij sperden hun ogen open van verbazing, toen bij de aankondi ging van een Tory- overwinning ergens in de zaal applaus op klonk. Kort daarna werd er weer een Tory- overwinning bekend gemaakt. Weer klonk er uit een hoek ap plaus. Toen werd er een uitsmijter opge roepen, die de onver laat naar buiten werk te. Het was een Tory. Nog weet niemand, hoe hij er binnen ge komen is. „Nepsport" (wat 'n fraaie naam....), het Boedapester sportdag blad, schrijft dat de Hongaarse zwemsters thans de beste ter we reld zijn. Nu. daar steekt inderdaad iets in. Maar waarom zijn die meisjes de beste zwemsters ter wereld? „Omdat", zegt Nep sport, „zij hebben be grepen, dat zii de kracht van de vredes campagne door hun sportprestaties ver groten". Kenneth Byrnes en Miss Jean Phethean, het Britse kunstrij- derspaar, is een pak van het hart gevallen nu Churchill in En geland heeft gewon nen. Zij vertelde dit tijdens hun reis van Manchester naar Tu rijn, waar zij deze week optreden bij de internationale kunst- ry kampioenschappen. ■Waarom die opluch ting? Doorgewinterde Conservatieven als zij zijn. hadden zij hun reis willen uitstellen tot na de verkiezin gen. Maar dat was niet mogelijk geble ken De 31-jarige koop man Paul Lundkvist uit Zweden, die op 8-jarige leeftijd zijn beide armen verloor, heeft thans zijn rijbe wijs gehaald voor een lichte motor. Hij be stuurt de motor met zijn schouders, geeft gas met zijn kaak, be dient versnellingen en remmen met zijn voeten en de claxon met zijn knie. De Russische auto riteiten hebben zich bij de Oostduitse com. munisten beklaagd, dat zo weinigen van hen Russisch kunnen spreken, aldus een bericht in het Wegt- Berlijnse blad „Der Tag". Volgens het blad is aan de autoriteiten van de partij tot het einde van dit jaar de tijd gegeven, de ele mentaire beginselen van de Russische taal onder de knie te krij gen. In West-Duitsland hebben de Ameri kaanse autoriteiten hun ambtenaren op dracht gegeven Duits te leren. Een Hongaarse stad en een reusachtige staalfabriek zullen op 7 November de verjaardag van de Russische revolutie naar Stalin genoemd worden. De arbeiders in de staalfabriek Teduna- pentele, het grootste industriële project van het Hongaarse vijf jarenplan, deelden vice-premier Matyos Rakosi mede, dat „het hun vurigste wens was de trots van ons vijfjarenplan te noe men naar de leider van alle arbeiders der wereld. Twee dronkaards hebben Zaterdag een diplomatieke postzak gestolen, die bij de in gang van het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken op Straat lag. Ze dachten dat er sterke drank in zat. Dat was niet het ge val de inhoud be stond uit niets anders dan verzegelde brie ven en pakketten, die van hun standpunt uit bezien volkomen onbelangrijk waren. De beide boeme laars lieten de post zak achter in het ba gage-depot van Stockholm's Centraal Station. Zij lieten ech ter genoeg sporen na voor de politie om hen te pakken te krijgen en de zak met onbeschadigde inhoud te redden. De politie deelde mede, dat het stel te dronken was om on middellijk verhoord te worden. De hoofstedclijke centrale re cherche heeft een viertal inbre kers en een vrouw gearresteerd wegens een poging tot inbraak en op het vermoeden van mede plichtigheid. Reeds enige tijd geleden wist de politie, dat deze vier mannen het plan hadden opgevat een kan toorgebouw in de binnenstad „te bezoeken". Rechercheurs van de centrale recherche besloten het kantoor zoals dat in de politie termen heet „af te leggen" en in derdaad zij hadden succes. Enkele dagen geleden kwam nummer één van het complot in de vroege morgen bij het kan toor, opende de deur met een valse sleutel en verdween naar binnen. In de loop van een kwar tier volgden de nummers twee, drie en vier. De rechercheurs bleven op hun post en zagen tot hun verbazing na betrekkelijk korte tijd het viertal door een raam weer naar buiten komen. Enkele verdwenen met een auto; anderen per fiets. Zij bleven echter in de omgeving van het gebouw en toen tegen 7 uur in de ochtend één van hen wederom bij het gebouw kwam, werd hij gearresteerd, terwijl de overige drie. die inmiddels naar hun wo ningen waren teruggekeerd, kor te tijd later van hun. bed wer den gelicht. Een werkster van het betrok ken kantoor werd gearresteerd, onder verdenking het viertal aan een wasafdruk van de sleutel van de voordeur van het gebouw te hebben verschaft Deursleutel brak. In de loop van het onderzoek bleek, dat de mannen het plan SCHILDERSBONDEN DIENEN ONTWERP BEDRIJFSCHAP IN Bij de Sociaal-Economische raad is door de bond van Nederlandse schilderspatroons, de Nederlandse katholieke bond van schilderspa troons „St. Lucas," de Ned. bond van Christelijke schilderspatroons de algem. Ned. bouwarbeiders- bond, de Ned. Kath. bouwanbei- dersbond „St. Joseph" en de Ned. Christ, bouwarbeidersbond. een ontwerp ingediend voor een be drijfschap in het schildersbedrijf. „GADJAH MADA" BINNENKORT WEER IN DE VAART SURABAJA Naar P. I- Aneta verneemt is de torpedobootjager „Gadja Mada", (de voormalige Tjerk Hiddes), het vlaggeschip van de Alri, dat enige maanden geleden bij een stranding ernstig werd beschadigd, thans nagenoeg weer volledig gerepareerd. Ver wacht wordt, dat het schip nog deze maand weer in de vaart zal worden gebracht. OPNIEUW DRIELING IN DELFT Goed een jaar nadat het gezin de Bruyn te Delft met een drie ling was verblijd, is Delft gister morgen om elf uur weer 'n drie ling rijker geworden- Toen schonk namelijk mevrouw van Leeuwen, de echtgenote van Ds. H- van Leeuwen, predikant bij de Chris telijk Gereformeerde kerk te Delft, in het ziekenhuis „Bethel" het léven aan drie jongens. Moe der en kinderen maken 't goed. VEROORDEELD WEGENS MOORD OP PLANTERS MEDAN. De Landraad te Sianter heeft drie personen, be schuldigd van moord op drie planters op de onderneming Si- dannamik, tot achttien jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Eén beklaagde, Marsius Silalahi, werd vrijgesproken. De drie veroor deelden zijn Uba Aritonang, Sian- tar Motung en Josep Situmorang. hadden de brandkast in het kan toor te plunderen. Zij wilden de brandkast het gebouw uitslepen, per auto wegvoeren en daarna ergens anders openbreken. Onfortuinlijk voor hen, brak echter toen zij eenmaal in het gebouw waren, de sleutel van de voordeur, die zij hadden laten maken. Een stuk bleef in het slot steken en de deur, die zij gesloten hadden, om in de rug gedekt te zijn was en bleef dicht. Veel meer dan de aftocht door een raam te blazen, bleef hun niet over. H.M. de Koningin zal op 16 November aanwezig zijn bij de erepromotie van Z.K.H. Prins Bernhard tot eredoctor in de technische wetenschappen, welke plechtigheid in Delft zal plaats vinden. Prof. dr. A. Kluyver zal als promotor optreden. De P.v.d.A. heeft een midden standscongres gehouden in Utrecht, waar o.m. de heren Schilthuis en dr. van Rhijn het woord hebben gevoerd. De prij- zenfluctuaties waren van rege ringswege noodzakelijk geweest, aldus dr. van Rhijn, om inflatie tegen te gaan. Hij pleitte voor het bestaan van het kleine be drijf. Tijdens de gedachtenwisse- lingen merkte dr. van Rhijn nog op, dat het de bedoeling is t.a.v. de kinderbijslag voor kleine zelf standigen de uitkeringen te ver hogen. Misschien zal het nodig zijn tot een heffing te komen, zo meende hij. Masjumi West-Java eist algemene verkiezingen BANDUNG 29 Oct. (Pi Aneta) De vice-voorzitter van de Mas jumi in West Java deelde Aneta mode. dat het partijbestuur van de Masjumi in dit gebied een ver zoek heeft gericht tot de regering om over te gaan tot het houden van algemene verkiezingen- AAN PERZIë EN EGYPTE LONDEN, 29 Oct. (Reuter). De Indonesische minister van voorlichting, A. Mononutu, heeft heden te Djakarta medegedeeld, dat Indonesië morele steun aan Perzië en Egypte zou verlenen, indien hun geschillen met Enge land voor de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties te Parijs zou worden gebracht, zo bericht Radio-Indonesië. UITSPRAAK ZAAK TH I ESSEN-WESTERLING De President van de Arrondis sementsrechtbank te Den Haag heeft heden uitspraak gedaan in de vordering, door de heer J. Thiessen ingesteld tegen de ex- reserve kapitein van het KNIL, Westerling. De Rechtbank heeft heden eiser (Thiessen) in zijn vordering niet ontvankelijk ver klaard en hem veroordeeld tot be taling der kosten van het geding. VERKOOP VAN NED. BEDRIJVEN Men maakt zich in kringen van de Indonesische handel ernstig ongerust over het verschijnsel, dat zaken en bedrijven van gerepa- triëerde Nederlanders overgaan in niet-Indonesische handen, en meestal worden opgekocht door middel van gelden, die zeer wel mogelijk op illegale wijze het land zijn binnengekomen. VAN WAT LEZERS MENEN De Unie en het program van de K.V.P. Overveen 25 October 1951 Geachte hoofdredacteur, In uw blad van 23 dezer zie ik op mijn naam geschreven staan, dat ik Zondag 21 October ten Partij-congresse de bewering zou hebben geuit, dat onze medewer king aan het geven van vrijheid aan Indonesië geschiedde „m overeenstemming met wat daar over in het Partijprogram is ver meld". Ik zal de laatste zijn, om U euvel te duiden, dat gij kenne lijk een ogenblik geestelijk absent zijt geweest. Ik heb terzake woordelijk het volgende gezegd: „Toen ik hier, in 1949 voor U stond, op ditzelfde podi um, heb ik uitvoerig reken schap gegeven van onze houding tot medewerking aan de souvereiniteitsover- dracht, zoals zij enkele we ken daarna heeft plaats ge had. Ik heb U toen in alle mogelijke openheid uiteen gezet dat en waarom wij gemeend hebben, die me dewerking te moeten geven tot een vrijheid aan Indo nesië, zoals ons program 't gesteld had; met een Unie, welke heel beslist afweek van wat de bedoeling was van ons program; en op 'n ogenblik, waarop zeer be paald van een Consolidatie in Indonesië niet kon wor den gesproken en niemand kon zeggen, hoe het ginds verder zou lopen". Misschien vindt Gij nog gele genheid, om het wèl door mij ge zegde nog eens onder de aan dacht van Uw lezers te brengen, opdat bij hen worde weggenomen de mening, dat ik iets zou hebben gezegd, wat kennelijk onjuist is. Met vriendelijke groet, hoogachtend uw. dw. Romme (Wij waren niet alleen gees telijk, maar ook lichamelijk afwezig. Zeer tot onze spijt moesten wij de tweede dag van het Congres verstek la ten gaan. In een verslag, dat wij betrouwbaar achtten, la zen wij de zinsnede, die ons aanleiding gaf tot een kort commentaar in het hoofd artikel van 23 dezer. In elk geval blijkt nu, dat prof. Romme in Utrecht gezegd heeft, dat de Unie „heel be slist afweek van wat de be doeling was van ons pro gram". Dit maakt de zin van ons commentaar overbodig, in zoverre er méér gezegd is, dan wij uit het verslag, dat wij op het oog hebben konden lezen. red.). Emigratie in het Noorden Geachte Redactie, Emmer-Compascuum 15 Oct. 1901 Met enige verbazing heb m Uw antwoord gelezen aan F. te J. in zake emigratie in Uw nr. van 11 October. U schrijft, dat de kath. Stands- organisaties in het Noorden blijk baar nog niet warm lopen voor emigratie. TT Mag ik op het volgende Uw aandacht vestigen: Reeds meer dan drie jaar geeft de A.B.T.B. via haar vestigings commissie alle gewenste mee werking aan belanghebbenden. Alleen in de Kring Groningen Drente werden in het afgelopen jaar meer dan 10 bijeenkomsten goerganiseerd om voorlichting te geven. Behoudens enkele zeer gunstige uitzonderingen is de be langstelling voor deze vergade ringen zeer gering geweest. Op initiatief van de A.B.T.B. en J.B.T.B. werden in een zestal plaatsen cursussen georganiseerd om de emigranten voor te berei den. Maar dikwijls blijkt, dat de toekomstige emigrant zich niet eens de moeite getroost van deze cursussen gebruik te maken. Zeer velen vertrekken nog, zon der practisch een woord Engels te kennen. Iemand, die de emigratie niet ernstig voorbereidt, zal als emi grant grote kans hebben te mis lukken. Maar die voorbereiding kost moeite en inspanning. Het is echter niet mogelijk om aan de wensen van allen, die emigratieplannen hebben, te vol doen. De oorzaak ligt dikwijls bij de instanties van het ontvangende land, maar ook bij de emigrant. Niet iedereen kan worden opge nomen (wegens gezinssamenstel ling, gezondheidstoestand van het gezm enz.). Het is mij bekend, dat verder ook de R.K. Middenstandsorgani satie en de K.A.B. bemiddeling verlenen. Indien belanghebbenden zich vervoegen bij een van deze orga nisaties, zullen zij zeker worden voortgeholpen, ook als zij niet georganiseerd zijn. Hoogachtend, J. H. Scheepers Contactman v.d. Emigra- dienst v.d. A.B.T.B. (Wij nemen hier acte van en wijzen betrokkenen vooral op de slotzin van de brief van de Scheepersred.). Verenigd Europa, Europees leger en voorlichting Geachte redactie, Met bijzondere belangstelling heb ik uw beschouwing „Flitsen van een politiek Congres" gelezen vooral het gedeelte over de sectie „Verenigd Europa". Ik had het genoegen, deze sectie bij te wo nen en behalve pater Beaufort heeft vooral mej. ar. Klompé de puntjes op de i gezet, in het bij zonder tegen een debater, die de regering al te doorzichtig in be scherming nam. Hij kon tegen de gedocumenteerde uiteenzetting van mej. Klompé kennelijk niet op. Toen kwam ook van andere zijde de eigenaardige mededeling terzake van het Europese leger, uitgaande van de Reg. Voorl. Dienst, naar voren. Mej. Klompé was nogal stekelig gestemd over de wijze, waarop de regering op een vertraagde versnelling „voor lichting" bedrijft. Die voorlich ting is naar veler mening inder daad onvoldoende. J. L. te Sch. (Dankbaar voor deze aanvul ling, merken wij op, dat het probleem van de regerings voorlichting voortdurend een punt van zorg uitmaakt. Het schijnt maar niet tot oplos sing te kunnen komen - red.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3