K.A.B. opende winter seizoen: grote opkomst Idealist in de film - realist op het toneel ABDIJSIROOP Door ruim 43.000 pelgrims bezocht Wij en het Communisme 23 verenigingen nemen deel aan de derde nationale Alkmaarse Singelloop Noteerf U even? 3156 L.T.J.-toneel opent het seizoen Maria's Heiligdom te Heiloo Toename van bedevaartgangers wordt met vreugde geconstateerd NET N KUCHJE Marktberichten De acteur Louis Jouvet PAGINA 2 WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 ALKMAAR De eerste ontwikkelingsavond van het winter seizoen van de afdeling Alkmaar van de K.A.B. in Hotel Victory Dinsdagavond gehouden, trok, buiten alle verwachtingen, enor me belangstelling. De zaal was zo vol, dat men er bijna aan toe was, de veiligheidsmaatregelen van de brandweer te over treden. De voorzitter, de heer L. van Jaarsveld, die allen een woord van welkom toeriep, in het bijzonder aan de G.A., dr. F. Holthuizen en Te spreker, de heer A. Conijn, hoofdbestuurder van de A.R.K.A. uit Hilversum, stak zijn vreugde dan ook niet onder stoelen of banken en zette de leden een grote pluim op de hoed. Daarna legde hij uit, wat het winterprogramma, dat dit jaar in het teken staat van „Wij en het Communisme", de leden zoal te bieden zal geven. Op de ontwikkelingsavonden zal het communisme ir. al zijn facetten worden bestudeerd. De heer A. Conijn ving zijn rede aan met iets te vertellen over de audiëntie bij Z. H. de Paus Pius XII, die op Gastel Gandolfo vier weken geleden het hoofdbestuur van de A.R.K.A. (waaronder hij zich eveneens be vond), heeft ontvangen. Hij deel de mede, dat de H. Vader zijn bijzondere zegen had gegeven voor het sociale werk, dat in A.R.K.A. en K.A.B. verricht wordt. Angst Vervolgens ontwikkelde hij en kele gedachten omtrent het drei gende gevaar, dat Rusland in onze dagen voor de wereld is gewor den. De angst van de mensheid is niet zonder grond, aldus de heer Conijn, omdat men in de landen achter het IJzeren Gordijn welke hij voor de oorlog heeft bezocht, alle geestelijke waarden omver heeft geworpen, God uit de maatschappij heeft gebannen en de lichamelijkheid, tijdelijk heid en vertechnisering op de voorgrond en in het brandpunt van de belangstelling heeft ge- Eigenwijze bestuurder ALKMAAR De Alkmaarder J. B. werd op 17 September in kennelijke staat van dronken schap aangetroffen op de Bier kade. terwiii hii trachtte een auto te besturen. En dat. waar hii reeds van te voren gewaar schuwd was. dat hii in die staat toch met zou kunnen rijden. De man. die zich daarvoor Dinsdag voor de rechtbank moest ver antwoorden. verklaarde slechts drie borrels op te hebben ge had. Hii drinkt daarbii nooit, zo luidde het verweer. Maar de Officier van Justitie vond de handelwijze van de verdachte toch erg onverantwoordelijk en eiste een gevangenisstraf van twee maanden tegen hem met ontzetting uit de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor de duur van een jaar. K.J.M.V. „ST. GEORGE" ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Voor vanavond staat er op het programma een zg. ..Aether- avond": iets héél nieuws, zeer interessant en vooral leerzaam. Ook zullen enkele bijzonder be langrijke mededelingen worden gedaan. Het bestuur spoort allen aan, om 8.30 uur in „Kinheim" aanwezig te zijn. Geval van meineed? ALKMAAR De zaak tegen de Alkmaarder D. M.. dit in een echtscheidingsprocedure een on juiste verklaring zou hebben afgelegd, zou aanvankelijk tij dens de zitting van de Alkmaar- se rechtbank verwezen worden naar de rechter-commissaris. De man had namelijk onder ede verklaard dat er een vrouw ge slagen en geduwd zou zijn. ter wijl er alleen maar sprake ge weest was van duwen Het ging hier schijnbaar meer om een spraakgebruik, waarvan de ver dachte zich direct bii het afleg gen van de gewraakte verkla ringen geen rekenschap zou hebben gegeven. De officier eiste, toen de rechtbank de zaak toch wilde afhandelen, een ge vangenisstraf van drip maanden. De verdediger. Mr. Thijs, wees on het spraakgebruik dat ver warring zou hebben gewekt en verklaarde nog. dat in het be doelde proces de getuigenis van verdachte geen gewicht in de schaal heeft gelegd. FRIESE BRUG ALKMAAR. De doorvaart door de over het Noordhollands Kanaal gelegen Friese brug te Alkmaar zal van 19 Nov. 1951 tot 9 December 1951, of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken, worden be perkt tot een breedte van 8.80 M. Op 19 Nov. 1951 zal de scheep vaart door voornoemde brug van 7 tot 18 uur, of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken, volledig zijn gestremd. ALKM. SCHAAKCLUB V.V.V. ALKMAAR. - Door de voor zitter, de heer Schuurman, wer den bij de aanvang der wedstrij den enige gevoelvolle woorden gewijd aan de nagedachtenis van de plotseling overleden eerste klasse-speler Ir. dr. van Rossum du Chattel. De wedstrijden voor de wintercompetitie gaven de volgende uitslagen: Hoofdklasse: J. VeisA. Beemsterboer 01 Drs. P. Vreeken-W. Kwak 'A- A P. SeewaldE. Kayzer lA-lA Eerste klasse: G. van BrenkA. Tegel afgebr. A. HaksteenJ. Maats 10 A. Vis—P. v. d. Struijs 01 Tweede klasse: C. RusC. Meyer 10 A. SchaapsC. Meyer 10 F. BoschD. Oudes 01 F. Helder—H. Dagelet 0—1 G. GroenewóudP. Groenenberg 1—0 C. RusA. van der Tak 10 Derde klasse: C. v. OorschotMej. Bouwman 0—1 J. v. EkerenH. de Vries 10 J. de WolfP. Holzman afgebr. W. PijningH. v. Minnen afg. Vierde klasse: P. DekkerK. van Vliet 01 K. ZijpT. Zanen 01 N. Breebaart—M. Wolters 0—1 Mw. de JongJ. Bakker 10 F. SchutzC. de Jong 10 B. VeltmanF. Faber afgebr. Mw. VeisMw. Dagelet 01 H. LansenG. Molenaar 10 plaatst. Niet zozeer moeten wij beangst zijn voor de tijdelijke gevaren, welke het communisme wellicht zou kunnen opleveren, maar voor de toorn van God, die volgens de woorden van de H. Schrift, geëerd moet worden, vóór hij alles duister maakt Wat wij moeten vrezen en moeten tegengaan is het atheisme in het communisme, de zelfgenoegzaam heid in zichzelf, buiten God de Kerk en het Evangelie om; ons eerste werk is, onszelf in onze verhouding tot God en in ons godsdienstig leven te veranderen, want een der gevaren van het communisme schuilt daarin, dat het de Christenheid op grote te kortkomingen kan wijzen.... In Rusland zijn de bewoners van 't land ais slaven, in dienst baarheid aan de staat, die al machtig is, het productieapparaat geheel in handen heeft en de rijkdom....; wat wij echter met schaamte moeten bekennen, is, dat dit is: het in practijk gebracht zijn van de ideeën, die aan de Westerse wereld ontsproten zijn. Denk aan Hegel, Feuerbach, Karl Marx en Engels! Gebed Wij moeten ons thans verplicht gevoelen, de Christenen te wij zen op de enige weg, die aange wezen is, om het communistische gevaar te bezweren en dat is de Kruistocht van het gebed. Elk gebed zal verhoord worden. Vervolgens gaf de heer Conijn een humoristische en interessan te reisbeschrijving, zoals 't ging in de dagen van voor de oorlog, schilderde met effectvolle woor den de toestanden der verschil lende steden, zoals Leningrad, Moskou en Kief en ging na hoe door het duivelse systeem van Stalin en consorten de Katholieke Kerk in Rusland wordt uitge roeid, de priesters vermoord of in concentratiekampen en gevange nissen worden opgesloten, telkens met sprekende voorbeelden uit zijn eigen rijke ervaringen. Het is waar, dat voor de arbeiders in het algemeen behoorlijke sociale wetten zijn ingesteld, maar nim mer zijn, zoals Andre Gide heeft geschreven, hun hoofden zo diep gebogen geweest, omdat zij het bezit van de vrijheid hebben ver loren. Het is waar, dat de com munisten in sociaal hygiënisch opzicht en in vele andere secto ren van de maatschappelijke be drijvigheid vele verbeteringen hebben aangebracht, maar daar staat tegenover dat zij het atheïsme trachten te verbreiden, met alle mogelijke misdadigheid, waartegen het wereldgeweten in opstand moet komen. Hij besloot zijn, door luid applaus beloonde rede, met de leden der K.A.B. op te wekken tot het beoefenen van de naastenliefde en het in practijk brengen der sociale rechtvaardigheid. .De voorzitter deelde aan het einde van de avond nog mede dat alle leden der K.A.B. afdeling Alkmaar verwacht worden in het Allerzielenlof, dat Zondag as om drie uur op het St. Barbara- kerkhof zal worden gecelebreerd. KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende- Op de bijeenkomst van heden avond komt de voor ons kajotters bekende heer F. Olbers het een en ander vertellen over het boek. Nu de lange winteravon den weer aanbreken, waarin meer gelezen wordt dan in de andere jaargetijden, is 't goed, dat wij enigszins wegwijs worden in t boekenrijk en vooral over die boeken, welke zeker voor elke jonge arbeider van beilang zijn. Tevens maken wii onze leden er op attent, dat de jaar lijkse bedevaart naar Heiloo niet op 4 November maar op 11 Nov. gehouden wordt. NAJAARSRIT R.A.C. WEST ALKMAAR Zondagmiddag werd door ruim viiftig wagens gestart voor de naiaarsrit van de R.A.C.-West. die ditmaal weer door Noord-Holland voer de. Er waren twee ritten uitge schreven. een voor geroutineer de riiders en een voor degenen, die er eens een gemakkeliike middag van wilden nemen. Aan de laatste rit werd door een kleine twintig ploegen deelge nomen, het overige deel van de riiders waagde zich aan de moeiliiker tocht, die evenals de eerste over 120 km liep. Het was rond half zes. toen de laatste riiders Alkmaar be reikten. waar door Dr. Groen- hart de priizen werden uit gereikt in het Victory-hotel. Als winnaars van de A. Klasse kwamen uit de bus: 1. De ploeg van de heer Meurs; 2 Mevr. Moejes: 3. A. Verhoeven: 4. K. Kok en 5. de heer Meiier met echtgenote In de B. klasse werden win naar: H. Kreisel. 2. H. Kraak man. 3. C. Stapel 4, L. van Slooten en 5. de heer Kokkes met echtgenote. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR Gistermorgen om vijf voor zeven reed 'n personen auto over de Geestersingel van 't Gerechtsgebouw in de richting van de Raad van Arbeid. Op een afstand van tien meter van het kruispunt GeestersingelBerger- weg-Bergerbrug zag hij van de Bergerbrug een militaire vracht auto naderen. De bestuurder van de personenauto die op de voor- rangsweg reed rekende er op de voorrang te krijgen doch dit ge schiedde niet. Er ontstond 'n bot sing en beide wagens werden vrij ernstig beschadigd. De militaire vrachtauto opende een militaire colonne en heeft als zodanig al tijd voorrang. De bestuurder had echter verzuimd daarvoor 't ge bruikelijke teken op zijn wagen aan te brengen. Gisteren is op verzoek van de Gemeentepolitie te Hoorn 'n Am sterdammer aangehouden ver dacht van diefstal. Hij is naar Hoorn op transport gesteld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ma rianne d. v. C. de Goede en C. M. Jol; Nicolaas M. z. v. S. P. Pover en C. C. Weel. Gehuwd: Leonardus J. Riss en Geertruida Schoen; Henri J. J. Adams en Margaretha Klasing. Overleden: Antje Bras, 80 jr, wed van A. W. Zonderhuis. 'N OFFERTJE GEVRAAGD VOOR MEDE-INWOONSTER HEILOO. Enige tyd geleden heboen wij in deze kolommen een oproep geplaatst aan alle inwo ners van rieiloo, een steentje bij te dragen aan het streven van een particulier initiatief, om te kunnen komen tot de aankoop van een invalidewagentje ten be hoeve van Mevr. Mooy-Smit. Nogmaals doen wij een dringend beroep op onze lezers, daaraan mede te werken en het voorbeeld te volgen van enkele goede inwo ners, die daarvoor reeds een gift gestort hebben, zoals uit onder staande mag blijken: Thans is in kas een bedrag van f116.waar nog bijkomt het bedrag van f 60.dat de verkoop van het onbruikbare wagentje heelt opgebracht. P. de G. 2.50, Mev. B. 2.50, C. B. 1.—, J. de G. 0.50, C. S. 0.50, P. v. G. 1.wed. J. N. 1. N. N. 0.25, T. K. 0.50, M. G. 0.50, N. N. 0.50, G. L. 0.50, H. 0.50, P. D. 0.50, P. 1.30, Zuster S. 0.75, G. K. 0.50, de L. 0.50, Mevr. W. 0.50, N. N. 2.50, N. J. 1.20, C. S. 5.—, Mevr. G. B. L. 2.50, C. de J. 1.' p. K. 1.—, M. H. 10.—, N. N. 25.—, J. K. 2.50, P. B. 1.—, R. R. 1.—H. K. 0.50, M. H. 0.50, Dr. v. 2.50, J. P. 0.50, M. 0.50, J. C. L. 0.50, J. P. N. 0.50, M. 0.50, Heer Pastoor 25.A. K. 25. Dr. H. 2.50, A. R 2.50, J. R. 2.—, J. H. 1.—, M. G. 1.—, Jac. de N. 2.50, Mevr. J. 1.—, M. 0.50. POLITIEVOETBAL ALKMAAR. De gemeente politie speelde gistermiddag te Velsen tegen een elftal van de Velser gemeentepolitie een wed strijd in de competitie. De stand was 22. ALKMAAR. De R.K. A.A.V. „Olympus" die deze Singelloop heeft uitgeschreven, heeft gehoor gekregen van 23 verenigingen, die aan deze wedstrijd willen deelnemen. Is het aantal verenigingen reeds 'n record, ook het aantal deelnemers is deze keer buiten gewoon hoog. 60 Senioren en 28 Junioren zullen de strijd aanbinden, om een der fraaie prijzen. Bij de Se nioren zien we o.a. de A-klassers Bobeldijk van MFC uit Medem- blik, J. de Boer van A.V.'23 uit Amsterdam, Adrichem van DEM uit Beverwijk, terwijl ook Miner va uit Rotterdam, Holland en de Bataven (de Rode Duivels) uit Leiden, zich fel zullen verweren. Amsterdam is vertegenwoordigd met zeer veel verenigingen. Hier bij zijn de allerbekendste ö.a. A.V.'23, A AC, Blauw-Wit, de Volewijckers, de Meteoor en nog vele anderen. Tussen al deze cracks, zullen de B-klassers J. Hoogschagen van AVA en P. Tromp van, „Olympus" de Alkmaarse kleuren zo goed mogelijk verdedigen. Bij de A-junioren zien wij de de bekende AV'23-lopers Keesom en Klomp uit Amsterdam en Mak van DEM uit Beverwijk, terwijl P. Schouten van „Olympus", die dit jaar kampioen werd op de 1500 meter in N.-Holland-Noord, samen met G. Fransen, eveneens van „Olympus", die tweede werd, zullen trachten, de Alkmaarse kleuren hoog te houden. Ons inziens een te zware opga ve voor de Alkmaarders, maar die de spanning tot het uiterste zal doen opleven. De politie zal, evenals vorige jaren, voor een perfecte afzetting zorg dragen, terwijl Dokter Nij- man met z'n staf, weer bereid is gevonden, om de diverse EHBO- posten te bezetten Start en finish bij hotel „Ceres" op de Helderseweg. De junioren starten om kwart voor een, ter- Het TELEFOONNUMER van te ALKMAAR is voortaan zowel voor de Dameszaak, Langestraat 31 als voor de Herenzaak, Laat 143 DE DOOD OP DE WEG ALKMAAR. Op een bocht in de weg OosthuizenPurme- rend staat, heel toepasselijk op de overtreding vn F. F. uit Be verwijk, die voor de Alkmaarse Rechtbank moest verschijnen wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel bij een ver keersongeval, „De dood loert op de weg!" De automobilist, be stuurder van een nieuwe Simca, ter plaatse geheel onbekend, ging het bord zitten lezen met het gevolg, dat hij met zijn wagen de bocht uitvloog en tegen een boom terecht kwam, tengevolge waarvan zijn passagiers min of meer ernstige verwondingen op liepen. De auto verkeerde in een goede staat, aldus verklaarde de getuige, wachtmeester Coljee, die, zelf beter bekend op die weg. wel van mening was, dat men het bord van verre kon lezen. De Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, eiste wegens onvoorzichtigheid tegen de be stuurder een boete van f 40 of 20 dagen. A.B.C. Cabart „De Moordzaak A.B.C." ALKMAAR Het bekende A.B.C. Cabaret van Wim Kan en Corry Vonk komt Vrijdag 9 November a.s. in het Gulden Vlies met Wim Kan's nieuwste creatie ..De Moordzaak A.B.C. Naast Wim Kan en Corry Vonk werken aan deze gezellige ge schiedenis nog mede Pam Hen- ning. Teddy en Henk Scholten, Fransje Hart, Gerard Rekers. Piet van der Meulen en Joon Vischer Jr. Het geheel wordt muzikaal omlijst door Cor Le- maire. De kaartverkoop en plaatsbespreking begint reeds morgenochtend (Donderdag) om 11 uur. R. K. BLINDENZORG „ST. ODILIA" ALKMAAR De RK. Blin- denbond ..St. Odilia" organiseer de in 't Gulden Vlies een toneel avond. waarvoor de belangstel ling groter had kunnen zijn De propagandist van de Bond. die zo zoetjesaan een goede be kende in Alkmaar begint te worden, vroeg in zijn openings woord waarin hij allen wel kom heette belangstelling voor het werk van „St. Odilia"; alleen al de dankbaarheid voor het kostelijk bezit van twee ogen moet van allen, die zien kunnen, vrienden maken van de R.K. Blindenzorg, die zoveel goeds voor de blinden tot stand weet te brengen: in het bijzon der spoorde spr. aah een abon nement te nemen op het Blin- denorgaan „Blindenleven". De toneelvereniging „Alber- dink Thym" uit Haarlem gaf hierna een goede vertolking van het toneelstuk ..Naar het volle leven" geschreven door Henk Assmann. Dit stuk behandelt het pro bleem van een jongeman. die van het front terugkeert, doch verbitterd is, omdat hii blind werd tengevolge van een gra naatscherf. Terug in het volle leven ontmoet hij naast velen, die ziin leed niet voelen, ande ren. dif hem begrijpen en hem een steun zijn in ziin verdere opgang naar het volle leven. Het spel werd met belangstelling gevolgd en de spelers oogstten eeni welverdiend applaus. wijl de Senioren om kwart over een aan de tippel gaan. De route der Jun. is als volgt: Start: Helderseweg, Geestersingel linksaf Bergerbrug en langs de Vest terug, Helderseweg. De Senioren: Start: Helderse weg, Geestersingel, Kennemer- singel, bij de 2e Kneppelbrug linksaf en langs de Vest terug, riyhting Helderseweg. Een vriendelijk verzoek van de organiserende vereniging aan het publiek, om het parcours geheel vrij te laten, en zich vooral niet met rijwielen, voor, naast of achter de lopers te begeven. ALKMAAR. Voor de L.T.J.- leden uit Alkmaar qn Omstreken bracht de eigen toneelclub, ter opening van het winterseizoen, in het Wapen van Heemskerk een opvoering van een toneelspel in vier bedrijven getiteld: „Een duvel". Er was voor deze opvoering, die gevolgd werd door een gezellig dansje onder de muziek van de band van Cor van Twuyver, veel belangstelling. De intrigue van het stuk bood niet al te veel moeilijkheden en de vele toe schouwers hebben van de beleve nissen van de ten onrechte van een moord verdachte jongeman Nardus, toch wel genoten. Hoe de verdenking van deze Nardus, met de hulp van zijn vriend, de kaste lein van de Klimmende Leeuw en de pastoor, wordt afgewenteld, wordt in vier bedrijven duidelijk gemaakt. Daarbij spelen dan nóg een koster en de huishoudster van de pastorie, als de lastertongen, een achterdochtige boswachter, de zuster van de koster en diens nichtje, een belangrijke rol. De figuur van de koster werd kostelijk uitgebeeld door J. Ber ger terwijl de rondborstige kaste lein Louis bij J. Blom een goede vertolking vond. Ook de rol van Mieke, de huis houdster, was bij C. Oud in goe de handen. B. Genee als Nardus, K. van Wonderen als de pastoor en M. Dekker als Gezina speel den hun rollen vlot doch hadden er wel meer leven in kunnen grengen. Ook het nichtje van de koster, Jose, vertolkt door mej. A. Smit, had af en toe wel wat meer fantasie kunnen gebruiken. Overigens kwam de toneelclub met de eerste uitvoering in het seizoen niet onaardig voor de dag en gaf zij in ieder géval een vlot te, goed verzorgde opvoering t.e zien. Belangstelling was er genoeg. In de vrijwel gevulde zaal merk ten wij nog op de Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar, kapelaan N. Tromp en de aalmoezenier van de L.T.J., pater J. Buys O.P. als mede de cultureel leider van de L.T.J., de Eerwaarde broeder Arsenius. Zes weken geëist tegen scholier te St. Pancras ST. PANCRAS. Gisteren heeft de Officier van Justitie, Mr. J, V. C, Meischke, op de zitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar, gepraesideerd door Mr. G. D. van Regteren Altena een gevangenisstraf van zes weken geëist tegen de Castricumse Ulo scholier J. C. D. die op 20 Aug. een verkeersongeluk heeft ver oorzaakt op de Beverwijksestraat- weg te Castricum. Terwijl hij per rijwiel over het fietspad reed, reed in de zelfde richting en on geveer ter zelfder hoogte een tandem met hulpmotor, bestuurd door C. v. d. B., terwijl diens vrouw op de duo zat. Plotseling reed de scholier van het rijwiel pad af, met de bedoeling de rij weg over te steken, doch kwam onmiddellijk in botsing met de tandem, waarvan de bestuurder geen gelegenheid meer had tijdig te remmen, ondanks heftige po gingen daartoe. De Officier van Justitie betoogde dat de jongeman onbesuisd en vlegelachtig gere den had. Hij kwam tot een eis van zes weken gevangenisstraf, omdat de vader van de verd. de schadevergoeding zal moeten be talen. De echtgenote van van der B. was komen te vallen en liep een hersenschudding en een schouderfractuur op. Uitspraak over 14 dagen. HEILOO Als de dag van vier November achter de rug is, is het bedevaartseizoen gesloten, dat dit jaar op 4 Februari be gonnen is en waarop het Recto raat van het Genadeoord met tevredenheid mag terugzien. Op de eerste plaats wordt er de aandacht op gevestigd, dat de deelname aan de bedevaarten geleidelijk groter wordt. Mag men hieruit afleiden, dat de godsdienstigheid der mensen is toegenomen en dat zij begrij pen. dat de wereld van van daag alléén nog maar door het gebed en door de boetedoening kan worden gered, zodat zij daarom naar het Genadeoord van Maria ziin gekomen, om Haar machtiger bemiddeling in te roepen, die Zii beloofd heeft aan allen, die tot Haar komen, die Zij ook aan de wereld be loofd heeft, als er maar om ge beden wordt. Gaan de mensen nu eindelijk inzien, dat het heidendom, dat allengs meer veld wint óók onder de Katholieken zelve, on der wie er velen zijn. die alléén nog maar uit menselijk opzicht bepaalde plichten nakomen, moet worden teruggedrongen door niet aflatend gebed, door openlij ke geloofsmanifestaties? Het is moeilijk hierop een ant woord te geven. In ieder geval is het een feit. dat met vreugde geconstateerd mag worden. Wellicht zal deze korte beschouwing sommigen er toe brengen, het volgend sei zoen óók eens aan eer» bede vaart naar Maria's Heiligdom deel te nemen of zich nieuwe intenties eigen te maken, die niet alleen vol 'kommer ziin om eigen leed en moeilijkheden, maar ook om dat van alle mede mensen (met wie wii in het Mystieke Lichaam van Christus verbonden ziin) en van de ge hele wereld.... 156 Groepen ziin in het af gelopen seizoen naar deze be roemde bedevaartplaats ge trokken. De kleinste groep was er een van 10 man. Het aantal pelgrims bereikte de 43.200. De drukste maand was de Maria maand zelve met 12500 pel grims. de drukste dag de Bid dag van 31 Mei, waarop onge veer 2000 personen hebben deel genomen aan de schitterende lichtprocessie. Ook ziin er tus sen de officiële bedevaarten door talrijke privépelgrimages gemaakt Bijna 20.000 man ziin uit zuivere devotie, op eigen ge legenheid naar Heiloo gekomen, om het Genadeoord te bezoeken. De toeloop van de L.T.B. en K.A.B. wordt iaarliiks groter. VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR. Gistermiddag reed een tractor op het kruis punt TorenburgSliksteeg toen hij plotseling door het wegdek zakte. Het bleek dat het gevaarte dat 24 ton woog, door een deksel van een rioolput die bezweken was, in de grond was verdwenen. Met veel moeite is het gevaarte weer op de weg gebracht. Een jongen die vanmorgen om streeks 9 uur op de Langestraat fietste is aangereden door een auto.' Hij bekwam geen ernstig lichamelijk letsel. dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop - Uit het gareel ALKMAAR De Alkmaar der G. J, W.. ambtenaar bii de Pos ter ij er», was in letterlijke zin uit het gareel geraakt, toen hii. tengevolge van schulden, zich vergreep aan gelden van een ander. DP zaak. die in tweede instantie diende, bracht weinig nieuws, alleen kwam tot uiting, dat de verdachte als ambtenaar een goede kracht was. De offi cier van justitie eiste bii de zitting van de Alkmaarse recht bank een boete van f75 of 25 dagen tegen hem. LANGENDIJK. 10.000 kg. rode kool A 8.60—10.60; B 7.30— 8.60; 9000 kg. gele kool A 8.70— 11.30; B 7.70—8.10; 15.000 kg. groene kool 9.2011.70; 111.000 kg. witte kool 44.60; 47.000 kg. succes 4.50—4.70; 2500 kg. uien 25.7028.90; drielingen 25.80 26.50; grote 24.1028; nep 26.30; 4500 kg. peen B 7.80—14.10; C 8— 11.50; 4500 kg. bieten A 9.50—10; B 5.407.50; 8000 kg. andijvie 5 5.80; 1000 stuks bloemkool BI 34—49; BII 18—29. N.-SCHARWOUDE. 500 kg. aardappelen bl. eigenheimers 8.70; 7000 kg. uien 25.70—29.40; grote 25.5026.20; 400 kg. kroten A 10.50; 4000 kg. peen B 14.80; C 13.3014.30; 12.000 kg. rode kool 7.20—11.30; 2000 kg. gele kool 12; 47000 kg. groene kool 59.50; 156.000 witte kool 4^4.30; 139.000 kg. succes kool 4.505.40; 600 kg. andijvie 5.90. doorgedraaid 4700 kg. witte kool. WARMENHUIZEN. 430 kg. andijvie 5.40; 400 kg. groene kool 7.60- 13.000 kg. rode kool 6.80 10.50; 7200 kg. witte kool 44.40; 13.000 succes 4.50—4.70. Men zal er volgend jaar zelfs over moeten denken de Oogst- dankfeesten van Noord- en Zuidholland over drie dagen te verdelen. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem. Mgr. J. P. Huibers, heeft de bedevaartplaats twee maal bezocht n.l. op 31 Mei en op de bedevaart van de Pries terstudenten op 13 Augustus. Met veel dankbaarheid wordt nog teruggedacht aan het Zie- kentriduum on 7, 8 er» 9 Augus tus. waaraan ruim 90 zieken hebben deelgenomen. Ook buiten Nederland heeft de bedevaartplaats Heiloo zich bekendheid verworven en zal dat in de toekomst nog meer doen. Op 27 April werd Heiloo bezocht door het bestuur van de Vereniging „Vrienden van Lourdes" te Antwerpen, op wie Heiloo een diepe indruk heeft gemaakt. Het is een vereniging van dertigduizend leden en vier honderd zullen er volgend iaar worden uitgeloot, om een bede vaart te maken naar Heiloo Moge het Genadeoord van Maria ter Nood midden in onze geliefde provincie steeds drukker worden bezocht: moge het blijven het ongerepte oord van Maria Zelve, die van hier uit Haar bijzondere Zegen schenkt aan allen, die er ko men bidden ZES MAANDEN GEËIST TEGEN BLOEMBOLLEN HANDELAAR ST. PANCRAS De Officier van Justitie Mr J. V. C. Meisch ke. heeft gisteren op de zitting van de Alkmaarse Rechtbank, gepraesideerd door Mr. G. D. van Regteren Altena een gevan genisstraf van zes maanden ge- eist tegen de bloembollenhande laar C. de W. te St. Pancras. Op 3 Augustus 1950 vervoeg de de W. zich bii een zekere M. te Egmond Binnen en vroeg hem. of hij nog partijen bloem bollen te koop had. Hii deed de man voorkomen, alsof hij een erkend bloemboller»handelaar was. Voorts had hii hem gezegd, dat hii samen met zijn vader in bloembollen handelde. Dit trachtte hij nog aannemelijker te maken door te zeggen, dat hii eerst overleg zou plegen met ziin vader omtrent de prijs, die M. voor een partij Scyla's be dongen had. Intussen nam hii een partijtje blauwe druifjes mee. Hij betaalde nimmer. M. had overigens geen reden om de W. te wantrouwen, daar hii van ziin buurman goede din gen over hem te horen had ge kregen. De man staat bii de politie niet erg gunstig bekend. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt ir.et vooral in de avond en nacht nu en dan buien. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, later matige en aan de kust tijde lijk krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. Ook ziin toezichthouders stelden geen vertrouwen meer in hem. De Officier van Justitie, die verd. verweet, dat hii wel de gelijk wist. dat hii niet in staat zou zijn, zijn bestellingen te be talen, vond dit zuiver een geval van oplichting. Mr A. V. M. Leesberg die als raadsman van verdachte optrad betoogde, dat de verzinsels omtrent de erken ning van bloembollenhandelaar en het handel drijven in sa menwerking met de vader. M. niet tot het afgeven van de bloembollen heeft hoeven te be wegen; wat M. bewogen heeft tot het afgeven van de bloem bollen is het goede getuigenis, dat ziin buurman over de W. had gegeven, omdat hu met deze zeer prettige ervaringen had opgedaan. Het gebeurt immers wel meer met handels lui onder elkaar, dat zii met on waarheden. die men wel dege lijk van elkander kan kennen, trachten een goede koop af te sluiten. Waarom hij dan, ook op vrijspraak aandrong. Uitspraak over veertien dagen. GEVONDEN EN VERLOREN BERGEN. Gevonden: Da meshandschoen leer; vulpotlood; poppenwagen; dameshandschoen leer; portemonnaie m. inh.; hand schoen leer; bankbiljet; porte monnaie m. inh.; kinderbroekje; lederen handschoenen gev.; kin derkousjes; kinderklompsokjes; kinderwantje; kip; wmdjack; etui m. vulpen. Verloren: windjack (grijs); ko ker met bril; zijklep v. auto; bruine handschoenen; autoped (groen); zilveren kettinkje; witte maltezenleeuw; bruine portemon naie m. inh.; etui m. vulpen; wol len want (bruin); poes; fox ter rier; ballpoint; handschoen (zeil doek) ha ge schaar; padvinders- riem; militair windjack. Het is nog betrekkelijk kort geleden, dat de wereld van film en theater werd opgeschrikt door het bericht van het overlijden van de Franse acteur en regisseur Louis Jouvet, die als toneel speler in Frankrijk en Latijns Amerika, als filmacteur over vrijwel de gehele wereld, bekendheid heeft genoten. Bij het verscheiden van deze kunstenaar heeft men, en niet ten onrechte, gemeend deze grote Franse kunstenaar nog eens, in zijn vele crea ties die tallozen wisten te boeien, aan het woord te laten komen. Louis Jouvet. Je grote Franse acteur geeft als politie inspecteur Anlolne een onvergetelijke creatie in ..De Politie Volgt Het Spoor IQual Jes Orfèvres) Zelf is Jouvet betrekkelijk wei nig aan het woord geweest, of het moest zijn in de film „Entree des Artistes", die wij ons nog vaag herinneren en waarin hij een lans- breekt voor de beoefe ning van de ware toneelspeel kunst. Uiteraard is Jouvet bij het 'grote publiek beter bekend als lilm-acteur dan als toneelspeler. In deze laatste hoedanigheid heeft hij. bij zijn terugkeer te Parijs in 1945, enkele behartigenswaardige woorden over het toneelspel ge zegd. Hij was daarbij van mening, dat het doel van het toneel niet is iets te doen begrijpen, maar iets te doen gevoelen. Volgzaam artist. Toneelspelers van formaat zijn over het algemeen voor de film regisseur ongeschikt materiaal. Doch het is de regisseur Julien Duvivier geweest, die de reeds bekende Franse toneelspeler Jou vet als film-acteur heeft ontdekt. In de grote Franse films van de dertiger jaren zien we dan ook dit tweetal vaak samenwerken. Een uitzondering op deze regel vormt o.a. „La Kermesse heroi- que" (Heldenkermis), het koste lijke verhaal van de vrolijke Spaanse bezetting van het Vlaam se stadje Boom, van Jacques Fey- der, welk werk hier om politieke redenen, voor de oorlog, tegen stand ontmoette. Jouvet kon als filmspeler idea list zijn, iemand die het leven beschouwend tegemoet trad. Om die houding te demonstreren krijgt hij gelegenheid in films als „Un Revenant" (Ontmoeting met het verleden) „La charette fan- tóme", (De Voerman) en ook in „Copie conforme'' (De man in duplo). Groots was bepaald zijn spel in de film „Untel père 'et fils" (Het hart eneg natie) waarin de kracht van het, driemaal door de Duitsers geslagen, maar steeds weer zich oprichtende Franse volk tot uiting komt. En bepaald interessant wordt Jouvet, als hij rake, scherpe en vaak cynische dingen te zeggen krijgt zoals in „Ouverture", waarin hij als leraar van een toneelschool zijn visie op het toneel ten beste geeft, zoals I dat ook gebeurt in „La fin du jour", met als onderwerp het tehuis voor oude toneelspelers. Overigens niet de beste film van Duvivier! Herdenking. In het kader van de Jouvet-her denking te Alkmaar willen wij nog even wijzen op twee films, die hier zullen worden vertoond. Dat is dan op de eerste plaats de boeiende film „De politie volgt het spoor'' (Quai des Orfèvres) waarin Jouvet een buitengewoon knappe creatie geeft van de scherpzinnige Parijse politie-in- specteur Antoine, die het onder zoek van een moordzaak, die zich in een cabaret heeft afgespeeld, in handen krijgt. Vanuit het hoofdbureau van politie aan de Quai des Orfèvres wordt dit on derzoek, dat op Kerstavond zijn ontknoping vindt, geleid. Vervolgens komt dan het op de Biennale te Venetië bekroonde „Balboekje"' (Un carnet de bal) een ontroerend werk van Julien Duvivier, die hier als regisseur en schrijver optreedt. In dit on vergetelijke werk komen de beste Franse acteurs voor als Harry Baur, bekend o.a. uit Taras Boul- ba, als Pater Dominique, Pierre Blanchard, Fernandel, Raimu, en vele anderen. Het is het ontroe rende verhaal van de jonge we duwe, die na de doodvan haar man een vergeeld balboekje vindt met de namen van acht vrienden, waarmede ze als zestienjarig meisje eens ten dans ging. Zij faat deze jeugdvrienden opzoe- en om slechts te ervaren, dat de desillusie van haar eigen leven vermeerderd wordt met die van zeven anderen. In de zoon van de achtste, die zij als kind aan neemt, tracht zij het verleden goed te maken. Jouvet speelt hier de rol van de gérant van een mondain caba ret, tevens leider van een dieven bende, die zich een schitterende advocatenpraktijk had gedacht, maar zijn leven onwaardig ein digt. Een film, bestaande dus uit zeven kleinere films, bijeengehou den door de idee van het bal boekje met de zeven namen. L. S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2