TWEEDE KAMER Verdrag Europese betalingsunie aanvaard LEKASIN Cijfers M.O. over 1950 Toerwagenondernemers contra Nederlandse Spoorwegen Last van asennwen! EERSTE KAMER: Allerheiligen T.b.c.-bestrijding van rundvee Hoog militair aerechtshof Mijnindustrieraad hoofdpijnneem Nu mooi aan gewend! Jloite fótaatjei en Scheepsberichten Naar wij vernemen (Vervolg van pagina 1) Bedachtzamer geluiden kwa men eveneens van de kant van andere K.V.P.-woordvoerders. De heer van Thiel (K.V.P.) waar schuwde voor de mogelijkheid, dat de kleinste landen wel eens aan het korste eind zouden kun nen trekken. Zouden de groten inderdaad domineren, dan was het gevaar van superkartelvor ming niet denkbeeldig, een kwaad, dat het plan-Schuman juist wilde voorkomen! De heer Maenen (K.V.P.) brak zich het hoofd over de vraag hoe men enerzijds tot één grote markt voor kolen en staal zou kunnen komen terwijl anderzijds toch geen voor zieningen waren getroffen om ook het levenspeil in de deel nemende landen te egaliseren. De hoge autoriteit in de kolen- en staalgemeenschap zou wel over de wijsheid van een Salo mon moeten beschikken! De grote lijn Wat de grote lijn van het debat voor het overige deel betreft, sloten de vertogen van mej. Klompé (K.V.P.) en van de heer Schmal (C.H.) goed aaneen. De heer Schmal (C.H.) miste in de visie van de regering op het plan- Schuman historisch perspectief en ook mej. Klompé (K.V.P.) stelde de regering de vraag welk bouw plan ten aanzien van de Euro pese éénwording de regering voor ogen stond. Hier lag juist een bizonder mooie taak voor een klein land als het onze. Wat onderdelen be treft speelde bij het debat vooral de controle van Straatsburg een rol. De heer v. d. Goes van Na- ters (P.v.d.A.) bombardeerde mi nister v. d. Brink maar even tot ..vakminister'' om zo kracht te kunnen bijzetten aan zijn stel ling, dat economische aangelegen heden ook op «Europees niveau door politieke afgevaardigden ge controleerd kunnen worden. Mej. Klompé (KVP) was deze bewijs voering begrijpelijkerwijze al te gortig en wat de afgevaardigden zelf betreft, dacht ook zij aan afgevaardigden uit de Kamer maar dan toch deels met de na druk op speciale doelmatigheid. Haar fractiegenoot van Thiel liet nog iets meer op deze deskun digheid de nadruk vallen. In de avondvergadering ver klaarde de heer Welter (K.N.P.) zijn stem aan het voorstel te geven en trachtte de heer Stok vis (C.P.N.) aan te tonen, dat het plan in strijd is met de Grond wet. Het is thans wachten op het antwoord van de minister van Economische Zaken. Morgenavond zal de Kamer in elk geval niet vergaderen. Wel was zulks op de agenda als mo gelijk aangekondigd, maar ds. Fokkema (A.R.) bracht de voor zitter bij de aanvang van de ver gadering onder de aandacht, dat Woensdag Hervormingsdag is, een dag waarop het protestantse volksdeel zich 's avonds ter kerke pleegt te begeven. De opneming van het Kamerlid Peters (KVP) in de Militaire Willemsorde bleek niet ongemerkt aan zijn mede leden te zijn voorbij gegaan. Op de plaats van de heer Peters prijkte gisteren een feestelijke bloem. Komende zittingen Tijdens de Tweede Kamerver gadering van gisteren heeft de voorzitter medegedeeld, dat het wetsontwerp „Toezicht Crediet- wezen" op Dinsdag 6 November aan de orde zal komen. Ook werd de hervatting van de beraadsla gingen over het wetsontwerp „Bijslag op de Indonesische pen sioenen" voor de volgende week aangekondigd. Staatssecretaris Götzen vroeg veertien dagen geleden, zoals bekend, schorsing van de beraad slagingen, omdat de Kamer van mening bleek, dat deze aange legenheid in het onderhavige voorstel bepaald onvoldoende was geregeld. 14 DER DOCENTEN IS ONBEVOEGD Het leerlingenaantal van het voorbereidend hoger en M.O. is de laatste jaren constant geble ven op ongeveer 8.4.000. Wel valt een langzame verschuiving van belangstelling van de H.B.S.-stu- die naar het gymnasium waar te nemen. 40 pet. van de leerlingen hebben in de loop der jaren de studie opgegeven. Het ongunstigst is dat van de H.B.S. A. Gebleken is dat 14 pet. van het leraren corps onbevoegd is, voor natuur lijke historie een kwart, voor Engels bijna een derde. In 1930 was 54 pet. der leraren acade misch gevormd, thans 45 pet. Ruim de helft is afkomstig uit de middelbare sociale groepen. (Advertentie* Mij nhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. r (Van een onzer redacteuren) Het verdrag inzake de oprich ting van een Europese Betalings unie vormde de hoofdschotel van de agenda, die de Eerste Kamer gistermiddag afwerkte. Met uit sluiting van de communisten had de Kamer niets dan lof over deze vorm van samenwerking. „Het nut van de Unie is duidelijk ge bleken met betrekking tot Duits land en de Benelux", aldus de heer Regout (K.V.P.), een mening die door minister Lieftinck geheel werd onderschreven. Ook de heer Vixseboxse (C.H.) had woorden van waardering voor de E.B.U., die, volgens deze spreker, de mogelijkheid biedt voor vergroting van de welvaart in de Westerse landen. Het feit, dat ieder land afzonderlijk iets van zijn zelfstandigheid moet Erijs geven, achtte de heer Vixse- oxse ruimschoots gecompenseerd door het voordeel, dat de Unie biedt. Wel zag deze spreker gaarne, dat de Staten-Generaal door maandelijkse overzichten op de hoogte zoii worden gehouden van de gedane betalingen. Over het streven naar verdergaande liberalisatie sprekende zeide de heer Vixseboxse, dat Amerika thans een zeer slecht voorbeeld geeft door het heffen van hoge invoerrechten, terwijl het ook nog kwantitatieve restricties toepast. Minister Lieftinck voegde aan deze lofprijzingen nog toe, dat de E.B.U. ons Thnd heeft behoed voor een verdere verslechtering. Het wetsontwerp werd met de stemmen van de communisten tegen aangenomen. De commu nist van Santen noemde de E.B.U. een tweede sleutel in handen van Amerika ter beïnvloeding van de Nederlandse economische politiek. Volgens deze spreker heeft de Unie geleid tot beperking van de handel tussen Oost- en West- Europa. De Eerste Kamer behandelde voorts het wetsontwerp tot rege ling van het vervoer van goede ren met binnenschepen. Dit wets ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. FUSIE CENTRAAL COMITÉ EN NEDERLANDSE HIPPISCHE SPORTBOND Tijdens een te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergade ring van het Centraal Comité voor Concoursen Hippique in Ne derland is besloten het centraal comité op te heffen en een fusie aan te gaan met de Nederlandse Hippische Sportbond. Óp 1 Januari 1952 zal als over koepelend lichaam optreden de stichting „Nederlandse Hippische Sportbond" met als onderafdelin gen: rijpaarden, tuigpaarden, lan delijke ruiters, onderwijs en bui tenland. Wielrennen: DE ZESDAAGSE TE BRUSSEL BRUSSEL, 30 Oct. (A.N.P.) Na de eerste sprints luidde de stand in de zesdaagse, welke Dinsdagavond te Brussel begon: 1. v. SteenbergenOckers (Belg) 4 pnt. Op één ronde: 2. Boogaerts Janssens (Belg) 15 pnt.; 3. RijckaertVan de Velde (Belg) 14 pnt.; 4. AcouAdriaenssens (Belg) 12 pnt.; 5. GodeauGous- sot (Fr.) 8 pnt.; 6. De Pauw Glorieux (Ned.) 0 pnt. Alle overi ge koppels lagen op twee of meer ronden. Testament van Petain PARIJS 30 Oct. (AP) De advocaten van wijlen Maarschalk Philippe Petain hebben heden de tekst bekend gemaakt van 'n kort dertien jaren oud testament van de Maarschalk waarin hij de wens te kennen heeft gegeven, te wor den begraven op de Franse mili taire begraafplaats te Douaumont. De feestdag van Allerheiligen, tegen het einde van het Kerkelijk Jaar gevierd en een passende af sluiting van de reeks feesten, aan welke ons kerkelijk leven zo rijk is, brengt ons, mensen van de wereld, eigenlijk een dag te- samen met de leden van de ze gepralende Kerk, waarvan we het bestaan in de loop van het jaar wel erkennen, maar waarmede we eigenlijk veel te weinig worden geconfronteerd. Wij kennen ver schillende heiligen en zaligen, die om hun bijzondere levenswijze ons op een bepaalde manier aan spreken; we komen ze in de loop van het jaar verscheidene malen tegen, maar toch realiseren we ons toch over het algemeen veel te weinig, dat wij, dichter bij die overwinnaars van de eeuwige dood staan dan we ons vaak wel bewust zijn. Op de feestdag van Allerhei ligen moesten wij er ons eigen lijk meer rekenschap van geven, ook geroepen te kunnen worden tot de eeuwige zaligheid. Eigen lijk liggen Allerheiligen en Aller zielen, als we het goed beschou wen, niet zo heel ver uit elkaar. Want er is toch de zekerheid van het geloof, dat wij door de ver diensten van Christus offer op de Calvarie-berg gebracht, allen kunnen komen tot de eeuwige vreugde, die nu nog gesmaakt wordt door de heiligen in de hemel. Er is, in onze haastige, zorge lijke wereld, eigenlijk veel te weinig gelegenheid, om ons te bezinnen op de eeuwige waarden. Op de feestdag van Allerheiligen hebben wij daarvoor ruimschoots gelegenheid. Onze blik wordt er door omhoog gericht en in het evangelie van St. Johannes vin den wij toch weer steun voor ons, vaak zo zwakke, geloofsleven BIJZONDERE POSTZEGELS BUITEN GEBRUIK De volgende (bijzondere) post zegels worden met ingang van 1 Januari 1952 buiten gebruik ge steld en worden voor de franke ring waardeloos. A. De herdenkingszegels 375 jarig bestaan der Leidse Univer siteit. Uitgegeven in 1950, fran- keerwaarden 10 en 20 cent. b. De kerkopbouwpostzegels uitgegeven in 1950, frankeerwaar- den, 2, 5, 6, 10 en 20 cent. d. De weldadigheidpostzegeL. uitgegeven in 1950, frankeerwaar den 2, 5, 6, 10 en 20 cent. WETTELIJKE REGELING MAG NIET WACHTEN Aan de M. v. T. op het wets ontwerp tot regeling van de be strijding van de tbc onder het rundvee ontlenen wij o.m., dat er niet langer gewacht kan wor den en in afwachting van de tot standkoming van een landbouw schap toch tot nadere regeling bij de wet moet worden overgegaan. Er moet rekening worden ge houden met een ruim tijdsbestek, eer het landbouwschap tot stand komt. De tweede reden is, dat het besluit leemten vertoont, zeer ten nadele van de export van zuivel producten en het belang van de volksgezondheid. Als voornaamste bezwaren gelden de uitsluiting van de handelaren, het gebrek aan coördinatie, het ontbreken van centrale voorzieningen en de onvoldoende berechting Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde gisteren de soldaat eerste klasse G. uit Helmond tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek, omdat hij als vrijwilliger in Indonesië twee soldaten van het leven trachtte te beroven. De kogel trof echter geen doel. De dpi. sergeant-majoor van P. uit Blaricum werd veroordeeld tot l'/s en de soldaat B. uit Laren tot een jaar wegens diefstal van f 10.000 in Djakarta. In de laatste akte van de Olde- broek-affaire werd tegen de ser geant-kok L. drie maanden met aftrek geëist. De militairen, die op 27 Mei in Eindhoven relletjes veroorzaak ten, hoorden 2 maanden tegen zich eisen. Voor de soldaat H. uit Den Haag, die aan het Ko reaanse front deserteerde, maar later terug kwam, waren geen bezwarende feiten ingebracht en op grond van de dagvaarding volgde vrijspraak. NOGMAALS DE MOTIE Gisteren hield de Mijnindustrie- raad de honderdste vergadering. Men schrijft ons hierover het volgende: Gezien de op het pers verslag van de vorige M.I.R.-ver- gadering verschenen commenta ren, achtte de raad het met de voorstellers van de in die ver gadering aangenomen motie ge wenst het volgende vast te stel len. De motie houdt niet in een ontkenning van het recht van de vakorganisaties op vrije menings uiting en critiek ten aanzien van feiten en verhoudingen in het mijnbedrijf nu in deze bedrijfs tak de P.B.O. bestaat. Wel bevat de motie de afkeuring van het gebruik van dit recht op een wijze die, volgens de meerder heid van de leden van de raad, onvoldoende rekening hield met de in de mijnindustrie bestaande bedrijfsorganisatie. Tijdens de oorlog zijn in West-Berlijn onge veer 3000 buitenlanders, grotendeels gedwon gen tèwerkgestelden, overleden of bij lucht aanvallen gedood. Hieronder bevinden zich ook Nederlanders, die practisch allemaal op dit Duitse kerkhof in de Franse sector be graven zijn. De man op de foto is een sergeant van de Nederlandse Militaire Missie te Ber lijn, die belast is met het onderhoud van de graven. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft een bedrag uitgetrokken om 25 November, de dag in Duitsland voor de Dodenherdenking, de graven met bloemen te versieren. DE GASPERI ONTVING EGYPTISCHE EN PERZISCHE AMBASSADEURS LONDEN, 30 Oct. (A.N.P.). De correspondent van de Londen- se Times meldt uit Rome, dat de Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, de Ga- speri, Maandag de Egyptische en de Perzische ambassadeur heeft ontvangen en lange besprekingen met hen heeft gevoerd. Het zouden „routine"-bezoeken zijn geweest, doch diplomatieke commentators, die zich bezig hou den met de mogelijkheid van Ita liaanse bemiddeling in het Mid den-Oosten, opperen, dat meer dan normale uitwisseling van ge dachten en inlichtingen plaats vond. ZUIVERING DER S.E.D. BERLIJN, 30 Oct. (Reuter). De onder communistische leiding staande Oost-Duitse Socialistische Eenheidspartij (S.E.D.) heeft Dinsdag de resultaten bekend ge maakt van een zuivering onder de partijleden, die zeven maan den heeft geduurd. Een lange i bekendmaking hierover is gepu bliceerd in het dagblad van de I partij „Neues Deutschland". één van de (Van onze verslaggever) In de vergadering, die gisteren in Amsterdam werd gehouden van tourwagenondernemers werd in een resolutie o.m. gezegd, dat de internationale diensten per autobus schadelijk zijn voor de tourwagenbedrijven. Het bestaan van deze lijnen werd dan ook afgekeurd. De N.S. organiseren deze diensten; het betekent dat nieuw materiaal moet worden aangeschaft, waarover de tour- MORGEN wordt de Octobermaand, Rozenkransmaand, gesloten. Wij wachten met dankbare nederigheid af, wat Onz,e Lieve Heer, op voorspraak van Zijn Moeder, aan geestelijke gunsten over ons zal laten komen. Maar is nu de tijd voor het Rozenkransgebed ook voorbij? Dat kan de bedoeling niet zijn. De Pauselijke intenties heb ben ook na morgen nog zin en doel. Er moet nog veel gebeden worden, al was het slechts voor de vrede. En als wij de vele klachten lezen, dat de goede gewoonte van het bidden van de Rozenkrans in vele gezinnen verlaten is, dat door velen aan het gezamenlijk bidden van de Rozenkrans weinig of niet wordt gedacht, dan mogen wij zeggen: Laten wij deze houding herzien. Het ge regeld bidden van de Rozenkrans is een „machtig mid del tot behoud en versterking van het. geloof. En het geeft een zeker recht op de bijzondere bescherming van Maria. Zeker, heel bijzonder i n, maar ook na de Octobermaand. En zijn we nu, na de training van een gehele maand, er niet mooi aan gewend? GEEN 60 Een abonné vraagt ons, of de mededeling, dat drs. Zwartkruis op een vergadering, spre kend over de positie van de katholieken in Enge land, gezegd heeft, dat de Engelse katholieken, gezien hun bevolkings cijfer, eigenlijk 60 zetels in het Lagerhuis moes ten bezetten, terwijl zij er nu maar 20 hebben, wel met de feiten over eenkomt. Wij zijn van mening, dat dit niet het geval is. De opinie van onze verkiezingsredac teur vragend, vernamen wij, dat de spreker blijk baar ten onrechte is uit gegaan van de katholieke bevolking scijfers, terwijl hij natuurlijk had moéten uitgaan van het aantal kiezers. De bevolking in Enge. land is ongeveer 45 mil- lioen. het aantal kiezers bedraagt 34 millioen en nog geen dertig millioen kwam nu naar de stem bus. Er zijn ongeveer 4 millioen katholieken, en dus zal (maar dat is niet precies te zeggen) het aantal kiezers, dat katho liek is, de twee millioen wel niet halen. Met het nodige voorbehoud zou men dan kunnen schaf ten, dat de katholieken „recht" zouden hebben op 35 a 40 zetels. Met dit voorbehoud ook, dat de zaken in Brittanje heel anders liggen dan bijv. bij ons, omdat Engeland nog dat districtenstelsel kent, met zijn vele wis selvalligheden en wij al tijd denken in E.V. enz. Bovendien heeft Enge land, zoals men weet, geen eigen katholieke partij. Maar het cijfer, dat genoemd is, moet in elk geval veel te hoog liggen Gelijk had-ie Een andere lezer, de heer P. K. te H„ wrijft ons niets meer of minder aan, dan dat wij wel de splinter in het oog van een ander zien, maar niet de balk in ons eigen oog. Dat is nogal wat! Wij hadden nl., een der vorige keren, gezegd, dat „gans" in de zin „de taal is gans een volk", niet goed is, omdat het een Duits insluipsel moet he ten. En ja, nu hebben wij zelf ons ook bezon digd aan een dusdanig „germanisme". Wij schre ven nl., dat er „een stre ven naar planmatige economie" bestaat. En inderdaad, dat woord „planmatig" is ook een germanisme. Weg er dus mee. Plan-economie moet voldoende zijn. De uien „Churchill is ontroerd door de overwinning", stond er in de krant. En even verder stond er: „Uien naar Engeland". Zou de ontroering niet in staat zijn, om al genoeg tranen te verwekken? De Waarheid Er werd, zo hier en zo daar, nogal wat ophef gemaakt over het feit, dat een aantal van niet minder dan 87 letterkun digen een oproep heb ben gedaan voor de vre de en zo meer, een en ander in knalrode trant, ten behoeve van de uit gesproken communisti sche vredemisleidings- act'ie. Er stond (natuur lijk in De Waarheid), bij, dat het grootste deel van de betrokkenen lid was van de Nederlandse Ver eniging van Letterkundi gen. In een verweer nu la zen wij, dat zeker 32 van hen geen lid waren. Maar als er van 87 zeker DE ENGELSE VERKIEZINGEN zijn dan achter de rug. Churchill heeft het in elk geval gewonnen en met een over wicht van 26 zetels boven Labour komt hij aan het bewind. Hij dankt dat overwicht med aan het vreemde Britse kies stelsel, dat nog altijd met districten werkt. Zoals de Labours in Februari 1950 hun overwicht (dat heel wat minder was) aan dat stelsel dankten! Zij hebben anderhalf jaar vrij aardig rood geregeerd, hoewel zij toen ook niet de meerderheid van de stemmen hadden. Er zijn vreemdsoortige, uiteenlopende commentaren, in binnen- en buitenland, maar die nemen het feit van het conservatieve overwicht niet weg! Laten wij het woord van onze Thorbecke in gedachte houden, ook ten aanzien van de oude parlementaire vechtjas en oorlogsleider Churchill: Wacht op onze daden. En laat ons hopen, dat Churchill vooral v r e de s leider zal blijken te zijn. 32 geen lid zijn, dan zijn er blijkbaar toch nog al tijd 55 wèl lid. En dat is het grootste deel. Op die manier zijn tegenspraken geen tegenspraken meer. De Waarheid is natuur lijk wel op een verkeerd spoor en tracht de goe gemeente wel zand in de ogen te strooien, maar men moet dat met betere middelen bestrijden dan met deze. Men zou bijv. veel meer en veel beter moeten wijzen op het immers niet te misken nen verontrustende feit, dat vele intellectuelen, juist onder de letterkun digen en andere kunste naars, communistisch ge zind zijn. Wat is daaraan te doen? Dat lost men met cijfers, die feitelijk beweringen van de communisten niet tegen spreken, niet op Wat is politiek? Als gezinspartij is de K.V.P. natuurlijk ook de Kinder Vrienden Partij. Dat hebben wij weer eens gezien op het Con gres in Utrecht. Tegen de jongens van Henk Hogervorst, die schoon hadden gezongen, zei prof. Gielen in zijn dankwoord dat hot zo mooi was geweest en dat terwijl de jongens nog wel niet zullen weten wat politiek is. „Wij ouderen weten het soms ook niet", zei de oud minister. Het was een acte van nederigheid voor een eivolle Congreszaal. (Ingez. door H.V. teH.) Dank je, Gerben Tot de „Nederlandse staatslieden" die hun mening hebben gegeven over de uitslag van de Britse verkiezingen, be hoorde ook de commu nistenleider Gerben Wa genaar. Hij constateerde, dat Churchill meer Stem men had gekregen, om dat hij speculeerde op 't diepe vredesverlangen van het Engelse volk. Dat is merkwaardig ge zegd voor een knalrode Moscoviet. Churchill won ende communisten kregen geen voet aan de grond. Zij haalden rond om. 20.000 (ja, ja, twintigduizend) stem men, terwijl zij in 1950 nog rondom 90.000 (ne gentig duizend) stemmen haalden. Dat was ook al een beetje, tegenover de 34.000.000 kiezers. De Engelsen schijnen in de vredespogingen van Churchill meer vertrou wen te hebben dan in de comedie van de com munisten! Soepel genoeg Van de belastingen en van de baas daarvan, minister Lieftinck, word't graag veel kwaad ge zegd. Als er wat goeds is, moet het toch ook gehoord worden. In Rot terdam, weet u, was nog al wat heibel geweest over een man, die belas tingschuld had en die tenslotte werd „aange pakt". Uit balorigheid gooide de man zijn in boedel uit het raam. Dan behoefden de deurwaar der en zijn mannen dat niet meer te doen! Voor al uit een bepaalde hoek heeft men nogal ophef over deze kwestie ge maakt. Was dat nou geen schande, wordt hier nou de stelling toegepast, dat de liefde de rechtvaar digheid moet bekronen enis dat nu de ma nier, om aan de kleine zelfstandigen het ver trouwen in de Regering te bezorgen? Nou, minis ter Lieftinck heeft op vragen van een Kamerlid de puntjes werkelijk eens op de i gezet. Het ging hier om een man, die al drie jaar lang weigert al zijn lasten en belastin gen te betalen. En van gebrek aan soepelheid gesproken, de minister vond, dat de ambtenaren veel te soepel geweest waren, door deze man zolang met rust te laten en zijn schulden drie jaar lang almaar te laten op lopen. En zeer terecht zei de minister ook, dat de kleine zelfstandigen veeleer dankbaar zullen zijn, als de regering en haar organen maatrege len nemen tegen men sen, die de boel maar laten lopen. Zij, die hun zakelijke lasten niet wil len opbrengen, doen de anderen oneerlijke con currentie aan. En zit daar niet wat in? Het schip van Petrus Het Vaticaan gaat schepen in de vaart bren gen. Niet om de bestaan de maatschappijen, met het kruis in top, concur rentie aan te doen, maar om goederen voor lief dadige doeleinden over heel de wereld met eigen krachten te verzenden. Naaf alle delen van de wereld, onder de vlag van het Vaticaan en on der de naam Vaticaan stad. Zo zal het symbool van het schip van Petrus voor ons werkelijkheid worden. Goede vangst en gelukkige vaart! wagenondernemers ook beschik ken. In ons land zijn 2100 particu liere tourwagens en 540 vergun ninghouders. 76 pet. hiervan be staat uit bedrijven met 3 of min der wagens. 24 pet. is dus het aantal grote bedrijven. In de vijf zomermaanden wordt 70 pet. van het totale tourwagen- werk uitgevoerd en in de reste rende 7 maanden 30 pet. Het zou mogelijk moeten zijn in deze z.g. stille maanden een groter rende ment te bereiken door het ver voer van arbeiders. Dit geschiedt echter met vrachtwagens. We komen hier nog uitvoeriger op terug. Varkensmarkt Leiden LEIDEN, 30 Oct. Aanvoer 231 vette varkens (in centen per kg levendgewicht). Notering zware 2.252.17, licht 215205. zouters 190185, zeugen 208188. Handel slepend, na afloop miinder. Blommersdijk 28 v. Baltimore Rotterdam: Java Balikpapan Amsterdam 30 Belawan verw.; Laagkerk BasrahRotterdam p. 29 Malta; Loenerkerk Calcutta Rotterdam 30 Suez verw.; Oot- marsum Houstonrdam p. 29 Tor- tugasSavanna; Prins Johan Wil lem Friso Chicago-Rotterdam 30 te Hamburg; Salland Buenos AiresAmsterdam 29 te St. Vin cent Kaap verw.; Saparoea Cal cuttaRotterdam 30 Karachi verw.; Winterswijk SfaxRotter dam p. 29 Gibraltar. gaat de burgemeester van Utrecht, Jhr. mr. C. de Ranitz, eind November een bezoek bren gen aan zijn collega van Liver pool; is op 79-jarige leeftijd de heer E. H. Juckema van Burmania Baron Rengers van Warmenhui- zen, grootmeester-honorair en kamerheer van H.M. de Koningin, overleden; maakt momenteel een groep buitenlandse onderwijsinspecteurs een reis door ons land, om diverse onderwijsinstellingen te bezoe ken; is aan de directeur van de K.L.M., dr. Plesman, de hoogste Syrische onderscheiding voor ver diensten verleend; heeft de burgemeester van Eindhoven, mr. Kolfschoten, in een vergadering van de raad een eerbiedige herinnering gewijd aan dr. A. F. Philips; is het Iers-Nederlandse handels verdrag met een jaar verlengd; zal de Nederlandse Fruittelers organisatie op 22 November in Utrecht een Amerikaanse klein- fruitteeltdag organiseren; heeft de Stichting Kunstbezit te Maastricht de Kruisweg van de bekende schilder Aad de Haas aangekocht; hoopt de bekende harpiste Rosa Spier de volgende week, 7 Nov., 60 jaar te worden; zal op 10 November bij Arti et Amicitiae te Amsterdam een ere- tentoonstelling worden gehouden van de werken van de kunst schilder en etser Jan Poortenaar; worden de naaldhoutbossen van de gemeentelijke bezittingen van Noord- en Zuid-Ginkel ernstig aangetast door de rups van de dennenbladwesp. Over een opper vlakte van 100 ha zijn de kruinen van de bomen kaal gevreten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3