Russische illegalen verspreiden vlugschriften in het Rode Leger OOK STALIN bereid hangende kwesties te bespreken? De Schelde" diep onder de indruk van de ramp Locomotieven ontspoord op de brug bij Purmerend Verkiezingen voor geheel Duitsland op UNO-agenda V Nationaal feest! DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Vermist één brandkast y" Oproep aan Tsjoeikof om te deserteren n Het vergaan van de „Maipu' Rusland deze week gedwongen kleur te bekennen Treinverkeer gestagneerd Voorstel van de U.S.A. KOREA kan nog lachen IJmuider trawlers liggen stil „Laat ons afstappen van de bufferzone" SNOR- Egypte tegenover verenigd front Eiland Ameland geïsoleerd Laatste Q-bataljons in oefening Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per "ïditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 6 November 1951 46e jaargang 4 No. 12316 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WELLICHT ZAL MENIGEEN grote ogen opzetten, indien wij hier heden neerschrijven, dat het morgen een nationale feestdag is voor ons vaderland. En toch is het zo: morgen, zeven November, vieren wij de feestdag van Sint Willibrord, de patroon van Ne derland. Bij gelegenheid immers van het twaalfde eeuwfeest van het zalig afsterven van de H. Willibrordus, de grote apostel van Nederland, heeft Paus Pius XII, Willibrord verheven tot de voornaamste pa troon „patronum primarium" van de Utrechtse Kerkprovincie, dus van geheel ons vader land. Dat eeuwfeest van 1939 is trou wens, gelijk de Bisschoppen in hun herderlijke brief van October 1940 in herinnering brachten, ook door onze andersdenkende mede broeders mede herdacht. Ook zij gaven Uiting aan hun verering voor de man, aan wie ons vader land zoveel te danken heeft voor de prediking van het Evangelie, en voor de opbloei der bescha ving, die een der schoonste vruch ten is van het Christendom. Sint Willibrord is dus met recht een nationale heilige en als zo danig heeft hjj recht allereerst op onze bijzondere verering. Hij heeft heel zijn leven gewijd aan de bekering van ons land, in een tijd, dat dit nog grotendeels in de duisternis van het heiden dom was verzonken. De Hoogwaardige Bisschoppen hebben Willibrord dan ook als „een lichtend voorbeeld en een machtige voorspreker" aan ons voorgesteld en gelijk zij dat de den in de donkere dagen van 1940 en in de jaren daarna, toen een nieuw heidendom naar de macht greep, zo hebben wij ook in onze dagen zulk een voorbeeld en zulk een voorspreker weer zeer bij zonder nodig. Staat niet ook nu, als toen, „in de geweldige geestesstrijd dezer dagen, het christelijk geloof op het spel?" Hoe kunnen wij beter, aan de vooravond van het feest van Sint Willibrord, in zijn naam, onder zijn bescherming en met zijn voorbeeld voor ogen, ons be zinnen op de vaste grondslag van een nationaal bestaan, dan met een herinnering aan de woorden van de Bisschoppen van October 1940, als zjj schreven: „Laten wij in dit ernstige uur in ons zeiven keren' en ons hart tot God verhef fen en onze trouw tonen aan Jesus Christus in een oprecht en leven dig geloof. Ons geloof mag niet zijn een uiterlijke sleur van vro me practijken, maar het moet ons gehele leven als een bezielende kracht doordringen". Het geloof dat Sint Willibrord gepredikt heeft, is een kostbare gave, „een vaste grond van het geen wij hopen", de „overtuiging van dingen die wij niet zien". Het geeft vastheid en richting aan ons leven en geeft ons de zeker heid, dat er een God bestaat, die alles leidt Het geeft ook, zo zei den de Bisschoppen toen in hun Herderlijke brief, en hoe dikwijls nadien hebben zij dat, in betere tijden voor ons herhaald, richt lijnen voor ons hier op aarde en voor een gezonde maatschappelij ke orde, op de grondslag van de rechtvaardigheid en de liefde. Gelijk toen, staan we ook nu voor moeilijkheden, die grote of fers vragen. Gelijk toen, kan ook nu Sint Willibrord voor ons als een voorbeeld gelden. God heeft ook over het grote werk van Sint Willibrord grote beproevingen laten komen, want „de dienaar was niet beter dan de Meester, en men heeft Mij vervolgd, men zal ook u vervolgen". Opnieuw staan wij voor zware tijden, van geestelijke ontredde ring en twijfel, van moedwillige ontkerstening en godvjjandige werkzaamheid. Sint Willibrord zij ons een beeld en voorspreker in deze omstandigheden. De Kerk Gods heeft op haar pelgrimstocht van negentien eeuwen ontzaglijk veel geleden, niet het minst van haar eigen kin deren. Doch tegelijk met haar op dracht, het Evangelie te verkon digen, draagt Zij de belofte van haar Stichter met zich mede, Die bij haar zal blijven tot het einde der wereld. Na iedere beproeving, als haar tegenstanders reeds haar einde nabij meenden, kon zij in nerlijk gelouterd en gesterkt met hernieuwde kracht haar zegen rijke taak onder de mensheid voortzetten. Op het feest van Sint Willibrord vernieuwen wij de eed van trouw aan dit geloof, door het te bele ven en te helpen verkondigen, waar wij dit kunnen en dit van ons gevraagd wordt Dan zullen ook anderen, die het goede willen doch de weg niet weten, zien, dat alleen Christus het heil der wereld is". Moge Sint Willibrord ons va derland vanuit de Hemel met zijn machtige voorbede beschermen dat zij de nationale bede van ons allen, ten bate van Nederland! IJMUIDEN. Het nog steeds voortdurende conflict in de IJmui- dense trawlervisserij heeft tot ge volg, dat er op dit moment bijna 20 ÏJmuidense schepen in de vis sershaven liggen, omdat de be manningen niet eerder willen uit varen, voor zij een volledige uit kering van hun aandeel in de be somming hebben gekregen, bere kend naar tien gulden per kist verse haring. -Inmiddels profiteren andere schepen van de schaarste aan verse vis. ONTPLOFFING IN CHEMISCHE FABRIEK Een felle uitslaande brand brak Maandag morgen uit in de Che mische fabriek „Rids" tengevolge van een ontploffing. De Haar lemse brandweer is met groot materieel uitgerukt naar het fa brieksterrein in de Waardepolder in Haar lem, bij de spoorlijn naar Amsterdam, en kreeg het vuur na on geveer een uur onder de knie. Van de vier mensen die in de dis tilleerderij waar de brand uitbrak, aanwe zig waren, zijn twee gedood, één zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis is opgeno men, en één lichtge wond. De uitgebrande fabriek. BERLIJN (A.P.). Een Russische ondergrondse heeft- er giste- ren bij hef Rode leger in Duitsland op aangedrongen een revolutie te beginnen met het doel Stalin en de communisten de macht te ontnemen.. De anti-communistische vluchtelingen- groep, die zichzelf „de staf van de revolutie" noemt, heeft generaal Vassïly Tsjoeikof, de opperbevelhebber in Oost-Duits- land, ronduit gevraagd te deserteren en zijn achtste infanferie- leger en zijn eerste gemotoriseerde leger met zich mee te Een „open brief" is het hoofd kwartier van de generaal in Ba- belsberg binnengesmokkeld, aldus de ondergrondse, en afdrukken er van worden in net rode leger in omloop gebracht. „Dit is het ogenblik", aldus de ondergrondse, „dat u van uw troepen een bevrijdingsleger kunt maken voor het Russische volk. Wij verzekeren u dat u steun zult krijgen niet alleen van de solda ten maar ook van het volk in ons MOENSAN (AP) De Verenig de naties hebben gisteren voor gesteld de kwestie van de buffer zone terzijde te leggen, totdat men gereed is voor het ondertekenen van een wapenstilstand en de zone dan te baseren op de op dat ogenblik bestaande gevechtslinie. Verder stelden de V.N. voor 'n permanente commissie te benoe- en ter bestudering van deze kwestie die voortdurend bij de besprekingen een struikelblok bleek te zijn. De gedelegeerden van de be- standscomissie zouden dan kun nen verder gaan met andere punten die geregeld moeten zijn, voordat een einde aan de gevech ten gemaakt kan worden. DIPHTERIE UITGEBROKEN IN UITGEEST UITGEEST. In Uitgeest zijn verscheidene gevallen van diph- terie geconstateerd, tot dusverre zijn alle patiënten kinderen van de R. K. Bewaarschool, zodat het schoolbestuur op medisch advies de school voor onbepaalde tijd heeft gesloten. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. 'sGRAVENHAGE. Zon dagavond. bevond zich in een café een bezoeker, wiens bovenlip getooid was met een snorretje. Toen op een gegeven ogenblik er een liedje voor de radio werd gezongen, dat betrekking had' op een snor, gingen de andere café-bezoekers een weddenschap aan, hoe lang de bewuste heer in hun midden dit sieraad" zou dragen. Een van de klanten, die meende, dat dit niet al te lang moest zijn, toverde een schaartje te voorschijn en de vrouw van de kastelein knipte haar cliënt de helft van de snor af, waarbij deze een paar lichte schram metjes aan de bovenlip op liep. De man, die dit alles niet naar waarde kon schat ten, begaf zich daarop naar de politiepost aan de Archi- medestraat om aangifte van mishandeling te doen. vaderland, dat slechts op het te ken wacht om op te staan". „Wij hopen wanneer dit ogen blik komt, dat wij ons aan de zelfde zijde van de barricade zul len bevinden als u". „Stalin en het politiburo stre ven naar een wereldrevolutie", aldus de brief. „Zij hebben ons vaderland verraden en drijven naar wereldoorlog en nieuwe catastrophe. Ons volk, boeren, ar beiders en intellectuelen, geeft er niets om of er communistische systemen zijn in Albanië of in Paraguay of dat zij er niet zijn. Ons volk wil vrede, vrijheid van slavernij". Voorts werd aan Tsjoeikof mee gedeeld dat hij de een of andere dag „geliquideerd zal worden evenals maarschalk Toetsjatsjecs- ky, Jegerov, Bluecher en andere generaals die door Stalin ver moord werden." Eens een reclame-model en nu een vooraanstaand Ameri kaans televisie-omroepster, zien wij Jinx Falkenburg hier in feestkledij te Londen. Over haar fraaie avondjurk draagt Jinx een witte bontstola en haar avondtas, waarin een plachtig klokje en verdere vrouwelijke attributen te zien zijn, is van plastic. HAMBURG (Reuter-A.P.)De radiostations aan de kust van Noord-West-Duitsland hebben Maandagmiddag de scheepvaart gewaarschuwd voor reddingsboten van het gezonken Argen tijnse motorschip „Maipu". De reddingsboten, die bij het ver laten van het schip niet gebruikt zijn, drijven onderste boven in het water en zitten nog aan het wrak vast. De scheepvaart wordt gewaar schuwd uiterst voorzichtig te zijn bij het voorbijvaren van het wrak dat op een drukke route naar Hamburg en Bremerhaven ligt. De plaats van het gezonken schip is aangegeven met een boei met groen licht. Deskundigen vrezen, dat het schip door de sterke stroom spoe dig met zand vol zal lopen. De enige oplossing voor berging acht men het schip onder water te de monteren en als schroot naar bo ven te brengen. Bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen is men uiteraard diep onder de indruk van het vergaan van de „Maipu". Zolang men niet over officiële rapporten beschikt kan men moeilijk zeggen hoe het met waterdichte schotten uitge ruste schip toch kon zinken. Relaas. De eerste machinist Omar Fre- derici bevond zich in de eetzaal, waar hij een kop koffie gebruik- NOBELPRIjS VOOR DE VREDE VOOR LEON JOUHAUX OSLO (Reuter). De nobel- prijs voor de vrede van het jaar 1951 is toegekend aan de Frans man Leon Jouhaux. Leon Jouhaux is een vakbonds leider en sinds 1949 voorzitter van de internationale raad der vakbeweging voor een verenigd Europa. te op het moment, dat de twee schepen met elkaar in aanvaring kwamen. „Ik keek naar de patrijspoorten aan bakboordzijde, welke plotse ling braken en vervolgens zag ik de boeg door de vloer van de eet zaal naar mij toesnijden", zo ver telde Frederici. „Ik verbrandde mijn mond aan de hete koffie, baande mij een weg naar de dichtstbijzijnde deur en rende naar de machinekamer. Maar ammoniakgas (van de be schadigde koelinstallatie) dwong mij terug te keren". DE „VOLENDAM" NAAR DE SLOPER NEW YORK (Ass. Press). De New York Times berichtte gisteren, dat het 15.434 ton me tende schip Volendam van de HollandAmerika Lijn naar Ita lië als schroot verkocht zal wor den. GROTE BRAND IN DJAKARTA PARIJS (A.F.P.). Radio Dja karta meldt, dat meer dan 150 huizen door een hevige brand in de buitenwijken van Djakarta zijn verwoest, ruim achthonderd personen, grotendeels Chinezen, zijn dakloos. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De schade wordt op een millioen gulden geraamd. PARIJS (Reuter-A.P.). Men verwacht, dat de Sowjet-Unie binnenkort de algemene vergadering der Verenigde Naties zal verzoeken een bijeenkomst van de „Grote Vier" voor te stellen voor het bespreken der belangrijke hangende kwesties tussen het Oosten en het Westen, zo verklaart men in kringen die in nauw contact staan met de Sowjet-delegatie te Parijs. Het schijnt, dat het belangrijk ste idee is verschillende zeer be langrijke vraagstukken als één algemeen voorstel in te dienen. Dit zou zijn: vrede op Korea, de kwestie van de bewapening en een oproep voor verkiezingen in geheel Duitsland. Het is duidelijk, dat dit voorstel alle andere kwesties voor de as semblee in de schaduw zal stellen. Mogelijk zal de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Wys- jinsky, tevens een plan voorstel len tot het houden van verkie zingen in geheel Duitsland onder toezicht van de vier bezettende mogendheden. Naar men verwacht zal Stalin deze voorstellen omschrijven in zijn traditionele rede ter gelegen heid van de herdenking van de Sowjet-revolutie, welke vandaag Dinsdag gehouden zal worden. Naar verluidt hebben de V.S. de steun van Groot Brittannië en Frankrijk gevraagd voor een nieuwe vredesformule, welke van de week aan de algemene verga dering der V.N. zal worden voor gelegd. Bijzonderheden van het plan worden nog steeds angstig ge heim gehouden maar volgens wel ingelichte zegslieden zou het Rus land dwingen kleur te bekennen door herbewapening en een toe zicht op de atoomwapens te eisen. WINNAARS VAN DE VOETBALPOOL ROME (Ass. Press). De Ita liaanse voetbalpool van Zondag is gewonn endoor een timmerman uit Livorno en een barman uit Palermo, die elk 78 millioen lire (bijna een half millioen gulden) mogen incasseren. Beide mannen hadden alle 13 uitslagen goed ge raden. De barman deelt zijn prijs met twee neven, die aan het bil jet hadden meebetaald. PARIJS (Reuter) Tijdens de besprekingen, die de Britse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken Zondag en Maandag te Parijs hebben ge voerd, heeft Acheson Eden me degedeeld dat de Amerikaanse regering Engeland onvoorwaarde lijk steunt in zijn politiek tegen over Egypte. De Franse regering heeft reeds in October jl. verklaard 't Engel se standpunt ten aanzien van Egypte volledig te ondersteunen, de thans door Acheson gedane verzekering houdt dus in dat Egypte zich tegenover een ver enigd front der „Westerse Grote Drie" ziet gesteld. UTRECHT Om ongeveer half zeven gisteravond zijn tussen Zaandam en Purmerend op de Zaanbrug twee gekoppelde loco motieven ontspoord. Het baanvak ZaandamPurmerendHoorn, werd hierdoor versperd. De reizigers worden op dit traject ver voerd met autobussen. De twee aan elkander gekop pelde locomotieven zijn om 18.05 op de Zaanbrug ontspoord. Daar de achterste locomotief (no 2115) hierbij met de laatste as op de brug bleef steken, zakte de Zaan brug aan de Westzijde niet minder dan zeven centimeter. Verwacht wordt, dat deze verzakking zal worden opgeheven, zodra de loco- PARIJS. De V.S. hebben Maandag aangekondigd, dat zij de kwestie van verkiezingen voor een verenigd Duitsland op de agenda van de algemene vergadering zullen plaatsen. Zij stellen voor, dat deze verkiezingen door een internationale commissie, onder toezicht van de V.N. zullen worden georganiseerd. Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxem burg. Daar de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer tevens mi nister van Buitenlandse Zaken is, zal laatstgenoemde de bespre kingen persoonlijk bijwonen. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde tegenover journalisten dat de drie Westerse mogendhe den de Sowjet-Unie niet van te voren over hun voorstel hebben ingelicht. Van welingelichte zijde is Maan dagavond te Parijs vernomen dat men in de naaste toekomst te Parijs een zesmogendhedenconfe- rentie over Duitse vraagstukken hoopt te houden. Er is nog geen datum vastgesteld, doch een Frans avondblad meldt dat 26 November a.s. als openingsdatum is voorge steld. Aan de conferentie zou worden deelgenomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van AMELAND. De postboot van Nes op Ameland kon gisteren als gevolg van de lage waterstand op de Waddenzee, met naar Hol- werd (Frsl) varen. Veertig passa giers moeten nu op het draaien van de wind wachten om naar het vasteland vervoerd te kunnen worden. Ziekenvervoer is thans ook niet mogelijk. Op het vlieg veldje kunnen n.l. alleen een persoonsvliegtuigen (Austers) landen. Vorige week zijn nog drie extra-bootreizen voer gemaakt. voor ziekenver- DEN HAAG. Thans verblij ven in de legerplaats bij Witten berg (Stroe) de laatste drie z.g. Q-bataljons, welke zijn opgeroe- Een voor herhalingsoefening en estemd zijn voor de territoriale verdediging. Hebben zij op Vrij dag 16 November deze oefening voltooid, dan is het oefenschema van alle bataljons, welke in de loop van 1951 voor dit doel zijn gevormd en herschoold, afge werkt. Op Maandag 12, Dinsdag 13 en Woensdag 14 November a.s. zul len zij oefeningen van verschil lende aard uitvoeren in het ge bied tussen Nijmegen, den Bosch en Maastricht. Een gedeelte van de oefening zal ten Zuiden van Eindhoven worden uitgevoerd op Belgisch grondgebied in samen werking met onderdelen van het Belgische leger. ZWARE GEVECHTEN IN KOREA TOKIO (Reuter). Het Ame rikaanse achtste legerkorps in Korea meldt, dat aan het weste lijk front zwaar wordt gevochten. De verbonden troepen hebben Maandag een tegenaanval gedaan na te zijn teruggedreven door een van de zwaarste spervuren der artillerie in deze oorlog. Als „een menselijke golf" kwamen de com munisten daarop over de prikkel draadversperringen heen. Een ge vecht van man tegen man ont stond. motief, die een lewicht heeft van 93 ton, weer op het rechte spoor zal zijn teruggezet. Locomotief 2115 werd „koud" getrokken van uit Hoorn. Toen machinist van Straten, die met leerling de Roos op de eerste loc zat, de Zaanbrug naderde, had hij een snelheid van 30 km. Zowel het sein aan de Oostzijde van de brug als het sein dat aan de Westkant is geplaatst stond op veilig, hetgeen alleen mogelijk is, als de brug een draaibrug op de juiste wijze is gesloten. De spoorwegtechnici konden ons dan ook geen verkla ring geven hoe de locomotieven van de rails zijn geschoven. Treinverkeer weer normaal Vanmorgen om kwart voor ze ven was de stremming op het spoorwegtraject zaandamPur merend opgeheven. GEËLECTROCUTEERD RIO DE JANEIRO (A.P.). 11 personen werden geëlectrocuteerd en 19 andere gewond toen de vrachtauto waarin zij zaten tegen een lichtmast botste. De vracht auto vervoerde 70 personen van een amateur voetbalclub. Zij keer den van een wedstrijd terug. St. Nicoiaaspakketjes voor bemanning Hr. Ms. Van Galen Ter gelegenheid van St. Nico- laas bestaat tot 7 November de mogelijkheid om niet aangeteken de briefpakjes per luchtpost tegen speciale tarieven te sturen naar opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Galen" in de Ko reaanse wateren. De briefpakjes mogen niet zwaarder ziin dan 500 gram en behoren als volgt te wor den geadresseerd: rang/kwaliteit, naam, marine, nummr, a.b. Hr. Ms. „Van Galen", Amstredam, C.S., marine. De in het internationale verkeer geldende bepalingen zijn op de pakjes van toepassing. Na alle vechtende soldaten, schietende tanks, bombarderende vliegtuigen en afbrekende wapenstilstandsbesprekingen, is deze foto uit Poesan met drie zorgeloos lachende, grapjes- makende kinderen een verkwikking.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1