LEKASIN Soldaat Henk van Gooi vertelde 25' BRUTALE INBRAAK IN GRONINGER STUDENTENSOCIËTEIT Benzolgas ontplofte in chemische fabriek Adelbert schoot tekort in het verleden' □atste nieuws re scheepsbrand Amsterdam N.-HOLLAND AT OEFENEN liervan Inbrekers gingen met hele brandkast aan de haal Naar wij vernemen: kiespijnneem Twee mannen gedood Ontwakend Azië Negenjarige jongen door auto overreden BEURSOVERZICHT UIT KOREA TERUG 'n Hard jaar vol vriendschap en onvergetelijke indrukken DR. ALBERING: Nu weer ambtenaar De verering van St. Willibrord DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 ■ERSVERWACHTING tdeeld door het KNMI te t geldig van Dinsdagavond ensdagavond- MINDER WIND. bewolking met plaatselijk lichte regen. In het Noor- nvankelijk nog vrij krach- erigens zwakke tot matige ussen Zuid-Oost en Zuid. verandering in tempera- JRSTEL VAN AURIOL nkomst van Grote Vier op hoogste niveau IJS 6 Nov. (Reuter) nt Vincent Auriol van ijk heeft vandaag (Dins- ■cn „vier-mogendhedenbij- ïst op het hoogste niveau" ;teld „om de meningsver- i, die de wereld verlam- e verminderen", woordvoerder van het van de president verklaar- een bijeenkomst van pre- rruman, premier Churchill, halk Stalin en de Franse r Rene Pleven wordt be- TERDAM 6 Nov. Van- omstreeks twee uur is de eer uitgerukt voor 'n zwa- ïepsbrand in de Amster- haven. De lading van de 4 en 5 van het S.S. Meer- an de Verenigde Neder- Scheepvaart Mij. bestaan- eopra, lijnkoeken en vaten is in brand geraakt. ur greep snel om zich heen >rand\yeer stond aanvanke- chteloos. Tegen kwart over erd het alarm grote brand i en al het beschikbare ■eer materiaal geconcen- aan de Sumatrakade bij waar 't schip lag gemeerd. 3-S. „Meerkerk" was Vrij- te Amsterdam aangeko- i de gebruikelijke reis rond Men was doende 't schip >n en aan boord bevonden in ook tal van arbeiders brand uitbrak, teerkerk meet 10.000 ton. eks zeven uur vanmorgen sn de brand meester. De van de brand is onbekend 'echn. Commissie van de ordhoHand organiseert op idag een selectiewedstrijd terrein van Sporters te des middags om half drie. treft een elftal uit spelers Kop van Noord-Holland en Drechterland. dus de eerste in de serie edstrijden, waaruit uitein- ïet afd elftal zal worden esteld dat in het voorjaar ïling N-H. zal vertegen en in het Vierbondentour- e opstellingen luiden: van N-H. (Kaagvogels)de Graaf Koot VIOS): m. Tromp de Wit (SRC) Geensen v. Doodeman (Hugo Stikkelman (SRC) Eouma Kok (SRC) Holst (Wi- ïterland: bout (RKEDO) a. Bakker Reus (Blokkers) m. Wit nen) Wiering (Westfrie- le Jong (Westfriezen); v. (RKVVS) Karsten Ravensteyn (RKDVO) erkhout) Schouten (West- II 16—32; witlof 40—72; ooi I 30—42, II 16—28, III •ode kool 413; savoyekool groene kool 8.5013.50; ooi 2658; boerenkool 5.50 spinazie 42—64; sla 2—8; 7.5017.50; bieten 912; .-peen 5.5015.50; waspeen uien 7—30; prei 8—15; enten 5.509; peterselie 4 iolsoep 14—18; alicante 72 MAAR, Slachtveemarkt In de koeien, wier aan- nder was dan verleden verliep de handel vrij 3e noteringen voor de kwaliteit bleven ongewij- let was voor de verko- mminste moeilijk 2.60 te doch de prijzen voor de soorten liepen even op. prijzen voor de kalveren e vorige markt even zijn I verloopt de handel vrij- veranderd. Zo komen voor stfabricage bestemde die- 2.2.20'en de zware n op 2.20 2.40 per kg. end. het even ruimere aan- •kens bestond weinig in- De handel is stug ge net aflopende prijzen. Bij ivang der markt werden kvarkens verkocht voor 20, later van 2.06—2.08 De vleesvarkens resp. 12.13 en van 2.042.07 Over het geheel geno- :rhalve een scherpe daling k bij de lichte varkens gen viel waar te nemen. speciale GRONINGEN. Een wel zeer brutale inbraak is in de nacht van Zondag op Maandag gepleegd in het gebouw der Groninger studentensociëteit „Muta Fides". Inbrekers hebben kans gezien om zich toegang te verschaffen tot de boekhoudkamer en daar een brandkast te stelen. Met het zware ding zijn zij aan de haal gegaan zonder dat iemand er iets van vernomen heeft. In de brandkast bevond zich o.m. een bedrag van ruim twee duizend gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. De recher che heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en vast is komen te staan, dat bij de inbraak meer dan een persoon betrokken is geweest. Tevens moeten de inbrekers zeer goed met de plaat selijke situatie op de hoogte zijn geweest, gezien de recon structie van de inbraak. Gistermorgen omstreeks 8 uur, ontdekte men in de deur, welke toegang geeft tot het sous-terrain een kapot glas, aanvankelijk be steedde men hieraan geen aan dacht, omdat het wel vaker voor komt aan de studentensociëteit, dat een of ander glas sneuvelt. Maar toen de boekhouder korte tijd hierna zijn bescheiden uit de boekhoudkamer wilde halen, zag hij tot zijn grote ontsteltenis dat de hele brandkast verdwenen was. Onmiddellijk werd de re cherche van de inbraak op de hoogte gesteld. Het bleek, dat de inbrekers door het inslaan van een deurruit zich toegang hebben kunnen verschaf fen tot het sous-terrain op welke vredieping ook de boekhoudkamer en de commissiekamer zich bevin den. Toen het ruitje eenmaal ge sneuveld was, kon men met de hand het slot bereiken en het openen van de deur nam slechts een seconde in beslag. Dat de in brekers wel degelijk met de situa tie van de sociëteit op de hoogte waren, bleek wel uit net feit, dat hun eerste gang is geweest naar de kamer van de commissie, waar zich de sleutelkast bevond. In deze kast was ook opgehangen de sleutel van de boekhoudkamer waar de brandkast stond. De deur moest geforceerd worden en dit deed men met behulp van een kachelpook, welke in de keuken te vinden was. Ook het sleutel kastje werd na forcering van de commissiekamer kapotgemaakt. Hier vond men inderdaad de sleu tel van de boekhoudkamer. Een maal in de boekhoudkamer, schij nen de inbrekers nog gezocht te hebben naar de sleutel van de brandkast. Zij hebben die waar schijnlijk niet zo gauw kunnen vinden. Tijd om ook de brandkast te forceren hebben ze waarschijn lijk niet gehad, zodat het zware ijzeren geval met vereende krach ten naar buiten werd getorst. Hier moet een auto of motorrij wiel hebben klaar gestaan. Men verzekerde ons n.l. dat het onmo gelijk was de brandkast op een fiets te vervoeren. Hoewel de grond nabij het sous-terrain van de sociëteit vrij hard was, trof men er toch sporen aan, welke wezen in de richting van vervoer per auto of motorrijwiel. De re cherche zet haar onderzoek ook in die richting voort. voelde Zondagavond een vrouw te 's-Gravenhage, toen zij thuis kwam en de trap opging twee kille handen op haar hoofd. Zij tuimelde van de trap. Het huis werd doorzocht, maar er werd niets gevonden werd gistermorgen in de Nieuwe Frederikskazerne te Den Haag de eerste cursus geopend van het Defensie-studiecentrum willen wereld-federalisten naast de bestaande Assemblee van de U.N.O. een „tweede kamer" inge steld zien, samengesteld uit door de volkeren gekozen afgevaardig den, zulks in tegenstelling met de leden der Assemblee, die door regeringen zijn aangewezen begint de K.L.M. op 4 December a.s. een geregelde lijndienst tus sen Schiphol en Tokio, ter gele genheid waarvan geschenken zul len worden meegenomen. Op 7 December, bij de opening van de lijndienst op Sydney, gebeurt het zelfde. heeft de Arnhemse gemeenteraad drie en een half millioen gulden gevoteerd voor de bouw van 378 woningen. Het bedrag wordt ge leend van het bedrijfspensioen fonds voor de bouwnijverheid 7 NOVEMBER: H. Willibrordus Vervuld van de hemelse zending: „Pelgrimeren voor Christus" verliet de monnik Willibrordus zijn klooster Rhypon. om in het onbeken de Friezenland, waar, vol gens de getuigenis van de Yorkse bisschop Wilfried, de velden wit stonden voor de oogst, het zaad van het evan gelie uit te strooien. In onze gewesten leeft de herinnering nog voort aan een missiereis van 694. Hij kwam naar het vruchtbare Kennemerland, stichtte kerken in Velzen, Heiloo en Petten en op de oude heidense offerhoogte in het bos van Heiloo werden de eerste mannen en vrou wen gedoopt met het water uit de put, die Willibrordus op wonderdadige wijze had doen ontspringen. Het is daarom ook onze plicht, om dankbaar op te zien naar de ze eerste prediker van het geloof in onze Noordelijke gewesten en hem vandaag te vragen „te voltooien, wat hij eens begonnen is" (Gebed van de kerk) IN DESERTO. ALLES WAS RUSTIG. Zondagavond is de enige avond, in de week, dat de sociëteit bij tijds sluit. Door de week wordt het soms wel 5 uur in de ochtend, maar de inbrekers hebben juist de Zondag er voor uitgekozen, om hun slag te slaan. Om kwart voor twee waren de laatste studenten naar huis gegaan en de directeur, de heer Dekker, was om pl.m. kwart voor twee naar zijn ver trekken boven de sociëteit ge gaan. Op dit moment schijnen de in brekers gewacht te hebben, alhoe wel de mogelijkheid dat enkele studenten nog zouden trachten iets te gebruiken in de sociëteit niet uitgesloten was. Men moet daarom ook wel een of andere handlanger buiten hebben opge steld, om te kijken of de kust wel veilig was. De som van tweedui- zendzend gulden, welke beheerd werd door de kroegcommissie, vormde het enige geldwaardige element in de brandkast, omdat de ongeveer duizend couponboek jes bestemd voor studenten om te eten of te drinken in de socië teit alleen maar inwisselbaar zijn op de sociëteit. Bij het onderzoek gistermorgen vond men twee voetstukjes van de brandkast. Verder ontbrak elk spoor. De recherche stelt een uit voerig onderzoek in. Vannacht ontbrak nog -elk spoor van de daders. EEN GOEDE TIP VOOR LIEFTINCK ZWOLLE. Zondag heb ben heel wat burgers zitten peinzen over de verdwenen dubbeltjes, welke zij in goed vertrouwen in de gleuf van de postzegelautomaat duw den. Het ding deed erg vriendelijk als er weer een dubbeltje kwam binnenzei len en gaf ten bewijze van goede ontvangst een teken "met de bel. Maar hoe men ook draaide postzegels kwa men niet voor het licht, en evenmin de dubbeltjes. Een goedkope manier om aan geld te komen. De tip zullen we aan Lieftinck doorgeven. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 5 Nov. Aanvoer 214 paarden: luxe paarden f900 2100: werkpaarden f9001000: oude paarden f500800: paar den boven drie jaar f700900: paarden beneden drie jaar f600 800: veulens f275—-425: hitten f400700 De handel was traag. CV-,.. De pijl geeft het ruitje aan van de sous-terraindeur, dat door de inbrekers is ingedrukt. Men kon daarna vrij eenvoudig de deur openen. Via deze deur werd ook de brandkast naar buiten getransporteerd. één van de DEN HAAG. In de chemische fabriek ,,Rids" gelegen in de Waarderpolder te Haarlem, bij de spoorlijn naar Amsterdam, heeft zich gistermorgen, naar wij reeds ten dele meldden, een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan een uitslaande brand uitbrak. De ontploffing heeft twee levens geëist. De explosie ontstond waar schijnlijk ten gevolge van het uit stromen van benzolgas uit een in rearatie zijnde tank in de distil leerderij. 'Het gas streek langs een andere tank, die verhit was en kwam daardoor tot ontploffing. Direct ontstond een felle brand. In de distilleerderij waren op dat ogenblik vier mensen aanwe zig. Twee van hen slaagden er in naar buiten te komen. Van een van dezen waren de kleren in brand geraakt. De man sprong in het water van de Spaarne en kon door toegeschoten voorbij gangers gered worden. Hij is zwaar verwond naar het Elisa beths Gasthuis te Haarlem over gebracht. HANDBALUITSLAGEN Hoofdklasse dames PSV—ZAC 4—2; Vlugheid en KrachtUDI 26; Vriendschap DES 1—2. Hoofdklasse heren HellasOlympia (H) 149; P SVQuick 143; Olympia (G) Ni loc 3—7; HGV—DES 5—13. District Noord: Dames le klasse StormvogelsVoorwaarts 50; HygiëaBrunhilde 44. Heren le klasse SVH—Jahn 2 2—9; Vlugh en Kracht (Gieterveen)Vlugh. en Kracht (Gron.) 7—6; HCG—WIK 3—2. De tweede kreeg slechts lichte verwondingen. Beide anderen zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer uit Haarlem slaagde er in na ongeveer een uur de brand onder de knie te krijgen. BIJGAAND KAARTJE geeft een goed overzicht van de vele brandende politieke vraagstukken die zich voordoen in dat enorme gebied dat Anton Zischka in de titel van zijn laatstverschenen boek zo karakteristiek „Ontwa kend Azië" heeft genoemd. Een heel werelddeel is volop bezig af te rekenen met vroegere koloniale heerschappij en reeds bijna aan het einde van die weg. Overal is het nationalisme ontwaakt of be zig dat te doen. Maar tegelijk kwamen einde loze gebieden onder de nieuwe overheersing van een idee, die in haar consequenties meedogen loos veel verder gaat dan welk vroeger Europees bewind dan ook. Het uitgestrektste deel van Azië wordt thans beheerst door de Sovjet-Unie en verbonden com munistische staten, aan - welker grenzen overal conflicthaarden smeulen of reeds openlijk zijn ontbrand: Korea, Indo-China, Tibet. Daarnaast lopen de vuistpanden die Europa nog in Azië heeft be houden, steeds onmiddellijker ge vaar. Terwijl Indonesië ons Nieuw Guinea betwist, is het vooral En- Aardappetbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 5 Nov. Klei 35 mm opwaarts Eigenheimers f9.75—10.25; bintjes f8.30—8.50: meerlanders f9.259.75: beve landers f10: alpha's f7.50; furore f10. Zand 35 mm opwaarts, voran f8.25. Voeraardappelen. gezond voer f55.35. Alles per 100 kg. Prijzen berekend op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de Verkoop van consumptie-aard appelen op wagon, schip of auto. geland dat tol betaalde. Zijn Oos telijke levenslijn, tegelijk van zo vitaal belang vQor Australië en Nieuw-Zeeland, wordt tussen Suez en Port Said met dodelijke afsnoering bedreigd. Daarmede zou de kortste weg naar de Britse steunpunten in de Soedan, Brits Somaliland en Kenya, naar Aden, Singapore en Hongkong worden afgesloten. Er zijn ook andere gevaren: onafhankelijkheidsbewegingen op Cyprus en in de Soedan, wrevel in Irak, voortgezette guerilla op Malakka, en Brits Borneo alleen maar schijnbaar een veilig bezit. Hoe de Britten wegtrokken uit Abadan ligt nog vers in het ge heugen: het tegenoverliggende Koeweit, onmetelijk rijk aan olie, schijnt vooralsnog echter een vast steunpunt van Britse macht. Vol andere namen nog van in ternationale wrijvingspunten: Dardanellen, Israël, Kasjmir staat de kaart, waarop machten en in vloedssferen het beeld voltooien van een verscheurde wereld, ver der dan ooit van de rust der orde verwijderd. LOSSE AFDRUKKEN op goed papier, van dit inte ressante kaartje zijn voor onze abonné's kosteloos ver krijgbaar. Aanvragen met op gave van adres in te dienen aan onze bureaux. PARREGA Gistermorgen omstreeks half negen had in de kom van Parreea een verkeers ongeval nlaats. waarbii de 9-iari- ge Marten Ouderkerken het le ven verloor. AMSTERDAM. 5 Nov. Aange zien er hoegenaamd geen motief was voor een betere beursstem- mine. werd de gedeprimeerde markt van Vrijdag i.l. voort gezet. De druk op Koninklijke deed zich vandaag nog scherper gevóelen en trok de meeste an dere afdelingen mee. Het aan bod in het hoofdfonds was zelfs zo sterk, dat de koers beneden ..de brug" van 300 kwam op 299. waarna gedaan werd tot circa 3 maal pari koers. Hiervan week de notering in het verdere ver loop vrijwel niet meer af. De handel was matig eri over de ge hele aandelenmarkt heerste een matte ■'stemming. Voor certifica ten Unilever was de ko arsdaling nog markanter. Hier bedroeg het verlies niet min«l* dan 6 pCt en het fonds bewoog zich tussen 213 en 216 tegen Vrijdag 219. Nieuwsgierig was de beurs uiteraard naar de notering voor de premielening Amsterdam, die vandaag haar entrée op de Effectenbeurs maakte. De notering kwam boven de koers van inschrijving (pari) uit. In de hoek deelde men ons mede. dat er ter beurze behoor lijke belangstelling voor deze obligaties bestond. Zij werden on 101 geboden en o-o 102 gela ten. Tenslotte kwam een note ring uit de bus van 101%. Over de rest van de markt viel vandaag bijzonder weinig te vertellen. Ook de andere af delingen ontkwamen niet aan een ietwat gedeprimeerde stem ming. maar grote koersverliezen deden zich nergens voor. De cul tuurfondsen hielden zich betrek kelijk nog het beste, vooral de Sumatra Tabaksmaatschappiien. Ook HVA en Amsterdam Rub ber weken maar zeer weinig van het vorige koersniveau af. Op de Scheepvaartmarkt waren de noteringen die tot stand kwa men. algemeen aan de zwakke kant. Aandelen Philips fluctu eerden tussen 169 en 172. Ne- derlandsche Ford aandelen wer den 8 pCt. hoger gewaardeerd. In de Maxwell Land Grant mocht geer» notering worden op gemaakt. zulks in verband met het bericht over een oo komst zijnde aanbieding. De bankaan delen bleven merendeels op het vorige peil. Staatsfondsen prijs houdend en zeer kalm, het agio- percentage voor de dollarfond sen was op 13 pCt. een fractie lager. DEN HAAG (KNP) „Dat 'n groep Katholieken als de KAB zich geprikkeld voelt, wanneer Adelbert met politieke desiderata naar voren komt, mogen wij niet ais een ongewoon verschijnsel be schouwen. Er ontstaat altijd weerstand, wanneer zich een nieuwe groep meldt en voorna melijk wanneer die nieuwe groep 'n belangengroep is, die andere, tegenstrijdige wensen Iaat horen. Ik heb echter de beste verwach tingen van het onderling beraad tussen de standen". Aldus verklaarde de algemeen secretaris van de Katholieke Volkspartij Dr. L. A. H. Alberir.g, Maandag te Den Haag, toen de landelijk voorzitter van Sint Adel bert, Mr. F. J. G. van Voorst tot Voorst, hem daaromtrent een vraag stelde. Dr. Albering echter verklaarde verder, dat, naar zijn mening, Adelbert in het verleden ook wel tekort geschoten was, waardoor een geïrriteerdheid zeer begrijpelijk kan worden ge acht. Immers Adelbert heeft zich tot nog toe te weinig met de poli tiek ingelaten. De discussies over dit onder werp werden Maandag gevoerd op de maandelijkse lunchbijeen- komst van de Haagse afdeling der Sint Adelbert-Vereniging in te genwoordigheid van vele Katho lieke prominente leiders en van vele Katholieke kamerleden; Dr. Albering behandelde de vraag, hoe Adelbert zijn politieke desi derata kan verwezenlijken. Nadat de partij-secretaris een globale indruk had gegeven van de structuur der KVP en haar had bestempeld als een midden partij, die nochtans op principiële grondslag staat, gaf hij de Adel bert als middelen tot verwezen lijking van zijn desiderata aan: het Vertrouwvol Beraad, de Ad viescommissie uit de middengroe pen, welke deze zomer is opge richt en die tot een aparte vaste commissie kan uitgroeien, en de overige partijorganen. BOVEN HET TERREIN DER BESPREKINGEN Eén van de grote bal lonnen die de neutrale zone in Panmoenjon aangeven, waar de wapenstilstand in Ko rea wordt besproken. De ballonnen zijn fel gekleurd en 's nachts verlicht zodat er geen twijfel kan bestaan over de ligging van het neutrale gebied. In de bijeenliggende ten ten (onder links) wor den de eigenlijke be sprekingen gehouden; de grootste tent wordt gebruikt voor de on derhandelingen tussen de Verenigde Naties en de communisten. Dc in October 1950 naar Korea als vrijwilligers vertrokken zes Bos schenaren, n.l. Leenders, Bouman, Goossens, Van Gooi, Van Liempt en Sierveld hebben daar hun taak volbracht. Leenders sneuvelde, helaas. Goossens werd meer dood dan levend na 14 da gen eenzaamheid en lijden op het slagveld te hebben doorstaan, in veiligheid gebracht, doch wordt nog steeds in Utrecht verpleegd, omdat een der bevroren henen niet zo snel wil genezen als gehoopt werd. De andere vier zijn bij hun families weergekeerd en genie ten thans van een welverdiende vacantie. Een hunner, de soldaat eerste klasse Henk van Gooi, oud 28 jaar jaar en ambtenaar aan het ka daster, hebben wij gesproken. Hij zat in zjjn uniform van het batal jon-Van Heutsz en met de onder scheidingen op de borst van het Amerikaanse Unit Citation, het Korea-kruis en twee Indische de coraties, tegenover ons en lachte wat verlegen nu hij daar ineens tegenover een journalist zat. Zo onverwacht geïnterviewd te wor den, valt niet mee. Ongedwongen praatte hij over zijn 2% jaar dienst in Indonesië, vanwaar hij in Juni 1948 repa trieerde na het daar goed te heb ben gemaakt. Na die dienst keer de hij naar het kadaster terug om in October 1950 naar Korea te vertrekken, uitsluitend uit ideële overwegingen, n.l. om mee te hel pen het communisme te bestrij den, dat hij een ramp voor de wè- reld acht. Hij had de gesneuvelde overste Den Ouden goed gekend. Over zijn groepscommandant luitenant Clumpkens was hij zeer content en de Amerikaanse generaal Van Fleet was de Nederlandse jon gens zeer genegen Hij was bij hun afscheid uit Korea, toen de jongens voor hem mochten defi leren. Van Gooi maakte 178 frontda- gen door. dat wil zeggen dat hij 178 dagen in gevechten was ge- wkkeld, wel is waar maakte hjj geen grote veldslagen mee, maar wel van die kleine, gemene scher mutselingen tegen een qua aantal steeds sterkere tegenstander, die geen mensenlevens ontziet en niet schroomt soldaten in het vuur te werpen, ongeacht of zij gevaar lopen of niet. Dat in te genstelling met de geallieerde commando's, die elk mensenleven proberen te ontzien. Men moet geluk hebben Van Gool's peleton Iped zware verliezen. Van de 41 man keer den er 18 niet terug, doch Van Gooi liep geen schrammetje op. „Men moet geluk hebben, anders niet, meneer!" zei hij, als wilde hij zich verontschuldigen. De afgelopen winter was zwaar met zijn 3040 graden vorst, maar de kou is er niet zo snij dend als hier, moet u weten, 's Nachts als men een kuil in de grond groef een soort graf kroop men in de slaapzakken, dekte zich toe met dekens en zo moest men slapen. Het ging! Het eten was veelal „tinwerk". Niet altijd lekker, maar goed en voed zaam. Bij moeders pappot is het beter, doch honger hebben de jongens niet geleden. De Nederlanders hingen zeer aan elkaar; ook de verhouding met de Amerikanen, Engelsen, Grieken, Belgen, Turken en an deren was best. Zij streden im mers allen voor hetzelfde doel en ideaal en dat bindt, weet u. Zo leerden wij eikaars taal vooral Engels doch in de praktijk heb je er niet zoveel aan. Het zijn maar enkele woorden en klanken. Hulde aan pater Van de Vrande De geestelijke verzorging was opperbest. Aalmoezenier Van de Vrar.de is een prachtmens. Als ik u zeg dat ik misschien 3 of 4 keer Zondags geen Mis heb kunnen horen, omdat de gelegenheid ont brak, is het veel. Er kwamen ook enkele bekeringen voor. Dit om aan te geven hoe wjj in religieus opzicht werden behandeld. Dat was boven alle lof. Hulde aan de Pstcr Zo heeft Van Gooi daar in het bergachtig Korea geleefd, gestre den en gewerkt. Hij was een korte tijd in Japan, verrukkelijk mooi en ordelijk land! en in Athene, waar hij de Akropolis be zocht. Zo zag hij een mooi deel der wereld. Onvergetelijk, me neer! De burgerpet. Nu zet hij op 4 November weer de burgerpet op en wordt weer ambtenaar. Maar heel zijn. leven zal hij aan het grote avontuur van In donesië en Korea blijven denken, aan twee mooie, verre landen; aan de felle Noord-Koreanen; aan de golven van trompetterende en gillende Chinezen; aan de sluipsoldaten op hun vilten pan toffels en aan al die verschrik kingen en dreigingen; aan de vooral in de frontgebieden ver woeste steden en dorpen; aan de Amerikaanse jagers, die boven ons ronkten en de vijandelijke vliegers van ons weg hielden; aan de kameraadschap; aan de vele gesneuvelden, vooral onder de Amerikaanse jongens, aan de commandant en aan het bran dend heimwee naar het verre moederland. Wat nu? Hoe hij over de oorlog in Korea dacht, kon van Gooi niet zeggen. Hij is geen politicus en de com munisten zijn niet te vertrouwen. Terwijl met hen geconfereerd wordt, maken zij zich voor nieu we gevechten gereed, maar de Amerikanen zijn pientere kerels en doorzien die trucs. Zij ziin er momenteel sterk en beschikken over meer, beter en moderner materiaal dan de vijand. Deze heeft alleen maar onuitputtelijke reserves aan mannen, die met duizenden de dood worden inge jaagd. Zo vertelde Van Gooi, op een voudige en onopgesmukte ma nier, onder het genot van een Amerikaanse sigaret en met op zijn blonde gezicht de verlegen heid nu hij zo onverwacht een indruk moest geven van een zeer belangrijk stuk van zijn jonge leven. Men schrijft ons: Op 7 November nodigt de H. Kerk ons door Haar Martelaars boek uit tot de plechtige gedach- St. Wii:" tenisviering van /ïllibrordus triomphantelijke intrede in het hemels Vaderland. Sinds het hoogste kerkelijk ge zag de eerste bisschop van Utrecht tot voornaamste patroon der Ne derlandse Kerkprovincie heeft ver heven, behoort heel het volk zich eensgezind te scharen om zijn troon, teneinde zijn weldoener hulde en dankbaarheid te betui gen. Nu de wereld in de hevigste beroering verkeert en ook ons H. Geloof, ons door St. Willibrord gebracht, mèt onze veiligheid in net grootste gevaar verkeert, ware het een passende intentie ons da- felijks te richten tot St. Willi- rord, om door zijn tussenkomst van God af te smeken met het behoud van de vrede, ook het be houd van ons H. Geloof en de kostelijke instellingen, welke de Kerk daartoe heeft gesticht. Mocht de a.s. feestdag van St. Willibrord het begin wezen van zulk een geestelijk reveil, het zou een schone parel zijn aan St. Wil- librord's kroon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3