voor Het T.B.C.-plan MOET slagen In Den Haag heerst nog veel onbegrip Prof. Romme gaf 'n duwtje aan de heer Weiter Atoomwapens voor Europa? Alleen dan volksgezondheid en export veilig te stellen vsvoorziening an Heiloo kend onzeker Gezondheidsdienst voor dieren L.T.B., vakgroep tuinders Waf wil het C.B. van Veilingen? Kardinaal Frings vraagt amnestie Haal de spons er overl DE GOUD-GELE VIRGINIA Kom vooruit op uw stoel! Engeland vraagt Amerika dollars Distributiekaarten lianen klaar Naar wii vernemen: ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 :n van de Adviescom- roonruimtewet werden id. Burgerzinlening burgerzinlening uit te hopen B. en W. zoals bericht hebben, de elf woningen waar te taken. De lening wordt uari 1952 aangegaan tot g van 125.000,tegen van 4%, met een loop- .5 jaar, te plaatsen on- volking van Heiloo; de worden uitgeschreven van 1000,500, - en de aflossing zal in :1 geschieden op 1 Jan. ente zal worden betaal- )ld in halfjaarlijkse ter- rvallende op 1 Januari van elk jaar. (Wordt vervolgd) tSVERWACHTINC leeld door het KNMI t, geldig van Zaterdag- t Zondagavond. 'ANKELIJK REGEN .T. Aanvankelijk zwaar net reeen. later Dlaat- Iarineen en enkele ver. jien. Matige tot krach- aanvankeliik oosteliik. eliik. Weinig verande- mneratuur. OO Het correspon- ires van onze Redac- Heiloo is thans: Sta- g 78, Heiloo, tel. 5354. Heiloose verenigingen '.gen en corporaties dieven uitnodigingen ergaderingen en be- gen en mededelingen ize Redactie bestemd, n aan dit adres te ten name van de A. M. Ponsioen. REDACTIE NHD [AAK IN HET LEIDSE tSTINGKANTOOR ■estaties verricht igse recherche heeft in king met de Leidse po en Haag enige aanhou- /erricht, die verband aet de inbraak in het ■an de directe belastin- ^eiden, gepleegd in de i 27 op 28 September rekers sneden de brand en verdwenen met de ïen bedrag van onge- )0 gulden. landbouw-attaché te Bern meer rii vernemen zal ir. W. kker per 1 Januari zijn m landbouwattaché aan gezantschap te Bern n en ligt het niet in de hem te vervangen. onze weerkundige medewerker) lage barometerstand altijd een betrouw- aanwijzing dat het inderdaad slecht is. gisteren bleek dat. e barometer-naald in mbere bui was het achtige rustige herfst- >e oorzaak hiervan is, ■t gebied van lage ~ak boven de Golf iscaje een dermate omvang heeft, dat ook in onze omge- betrekkelijke rust Wel was het giste- i Frankrijk minder, een regenzone zich e richting verplaatste, leze nam reeds in be- af. Daarnaast be nch in Noord Scandi- een krachtig hoge- bied dat in deze om- dan ook strenge veroorzaakt. Voor het id zijn de vooruit- i thans zeer onzeker len. Het laag vult en het hoog wint i. Hoe de situatie zich >ns land zal ontwik- valt helaas niet te GEEN CANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP ldelijk duiken, evenals iren geleden, geruchten u de heer K. J. J. Lotsy lidaat laten stellen voor dentschap van de inter- voetbal federatie, de Desgevraagd verklaarde Lotsy dat op de eerste t geenszins zeker is, dat ules Rimet op het FÏFA- ;e Helsinki in Juli van ;nd jaar te houden, als zal aftreden. Verschil- iden hebben Lotsy on- iraagd of hij zich can- 'ilde laten stellen voor zitterschap, indien de et zou aftreden. De heer echter, dat hij zich on- i voorwaarde candidaat functie zal laten stellen. ALKMAAR Gisteren heeft de Stichting „De Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noordholland" haar vijfde alge mene vergadering gehouden in Alkmaar. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heren Wagenvoort en v. d. Borden, inspec teurs van de Veerartsenijkundigedienst te Den Haag als verte genwoordigers van de minister. In ziin openingsrede bracht de I percentage met 1.3 proeent ge- voorzitter. de heer C. A. Berk hout, hulde aan de heer H. K. Koster, die van de oprichting af aan voorzitter is geweest en die, uit waardering voor ziin uitstekende wea-kaaamlhleid als ere-voorzitter en als adviserend bestuurslid is benoemd. Vervol gens zeide de voorzitter, dat thans de bestriiding van de runder t.b.c. verplicht is gewor den. Per 20 Mei 1951 is het z.g. 5 jaren-plan ingegaan, ziin de boerenikwartjes ingehouden en vanaf 15 Juli de spaargelden a 0.55 per 100 kg melk. Een en ander is bii de veehouders niet enthousiast ontvangen. maar toch kan in het algemeen ge constateerd worden, dat men de zaak ernstig gaat nemen en men medewerking verleent. Hetzelf de geldt voor de veehandelaren en dierenartsen. 12 millioen 'De regering, zo vervolgde hii, betaalt uit de tegenwaarde der Marshallhulp 100 millioen gul den per jaar. Dit betekent voor Noordholland 5.814.825.in vijf jaar. Het aantal reactie- dieren. waarop dit. bedrag is gebaseerd, is 49.988. Wanneer men hierbij ruim zes millioen gulden aan boerenkwarties re kent, dan kan men op een be drag van 12.000.000.reke nen, dat in viif jaar voor de be strijding van runder t.b.c. kan worden besteed. Nu de bestriiding zo in het middelpunt staat, zal het be stuur anders worden samenge steld: één lid van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Noord holland, één lid van de Rund- veefokverenigingen in Noord holland: twee leden van de plaatseliike bestriidingsvereni- ginger*. één lid van de Coöp. Melkafzetcentrale en vier leden van de Provinciale Stichting voor de Land'buw in Noordhol land. De inspecteur van de vee- artseniikunaige dienst in Noord holland zal ais adviserend lid de bestuurs- en" commissievergade ringen biiwonen. daal'd. Op 1 November 1951 wa ren 1228 reageerders opgeruimd. Het aantal gevonden open vor men bedraagt 823 stuks die opgespoord konden worden, om dat men kweekproeven van het sputum heeft ingezet. Gezien het grote succes, was besloten het gebied waaruit sputum ge kweekt zal worden, te vergroten en de onderste grens te verleg gen tot het Noordzeekanaal. In September is een sputumkweek- campagne ingezet in» alle prac- tiiken boven AlkmaarHoorn. Het reactie percentage is vrijwel over de gehele linie gezakt. In Den Helder 35.3: in Alkmaar: Mica 22.7, Grema 23.4; Hoorn 18.2: Cultureel, dus met de kweekmeithode, onderzocht men 10.000 monsters sputum en hier van bleken er 497 positief (5 procent). Na de verrichtingen van de K.I.-verenigingen en het onder zoek in deze te hebben opge somd, ging de directeur dieper in op dp ideeële zijde van het werk van de Gezondheidsdienst. Men dient ervan overtuigd te ziin. dat het plan-t.b.c.bestrij ding noodzakelijk is voor de export en voor de volksgezond heid. daar reagerende dieren be smettingsgevaar opleveren voor de mens Van de 18.000 geval len bii de mens zijn er zeker 5.000 veroorzaakt door deze be smetting! Men dient op de be drijver» een goed isolatiesysteem door te voeren, zowel in de stal als op de weide. Als gezond heidsdienst. boeren en veeartsen nauw en eendrachtig samenwer ken, zal het olan alle kansen van slagen hebben Het eerste millioen De secretaris, de heer A. Ben jamin deelde nog mede. dat sinds het boerenkwartje is ge heven, er een bedrag van ƒ481.000.is binnengekomen, dat. gevoegd bii de ongeveer 500.000.aan Marshallhulp het eerste van de genoemde 12 millioen heeft opgeleverd. Rekening en begroting De exploitatierekening op 1 Mei 195030 April 1951 in in komsten en uitgaven sluitende op eer» bedrag van 495.025.39, werd goedgekeurd. De balans per 30 April sluit in activa en passiva op een bedrag van 415.484.98. De begroting 1 Mei '51—30 April '52 op ƒ721.579.77. Het nadelig saldo in de exploi tatierekening van 15.399.36 is een gevolg van het grote aantal open lijders. Het getal daarvan was op 600 begroot, maar er waren er 850. 80.werd per dier aan subsidie gegeven. De omslag per koe voor de kosten van de dienst is van 1.20 op 1.60 gebracht. Een en an der verkreeg de goedkeuring. Jaaroverzicht De directeur, de heer D. Rempt, gaf een uitgebreid jaar overzicht. Sinds het bestaan van de dienst, nu vijf jaar geleden, zijn de werkzaamheden zeer toegenomen, zo constateerde hii met tevredenheid. Thans telt men drie dierenartsen, waar onder een bacterioloog. Een vierde dierenarts wordt binnen kort speciaal belast met de t.b.c.- bestrijding. Wii mogen ons gelukkig prij zen. aldus de directeur, dat een ieder zich ten volle inzet voor dP sanering van onze veestapel. Er werden in het boekjaar 1950 1951 onderzocht 12.471 bedrij ven met in totaal 204.757 run deren, waarvan er 49.407 rea geerden. In vergelijking met het jaar daarvoor is het reactie- REDBANDyT A CUtrv dncpr (c /da-top! (Van onze redacteur.) HAARLEM Er zit weer een beetje fleur in de tuinderij en de terugblik over het afgelopen sei zoen is dan ook vrij van 't zorg wekkende aspect, dat verleden jaar in een nabeschouwing ver werkt moest worden. Zo begon vanochtend de heer Jac Groen Azn. zijn openingsrede van de algemene vergadering van de vakgroep Tuinders van de L.T.B. te Haarlem. Zowel in de vollegróndstuin- bouw als in het glasbedrijf en ook in de fruitteeltgebieden zijn op één uitzondering na de be- drijfsuitkomsten bevredigend. Waar de export soms een fikse tegenvaller beloofde, viel de af loop toch nogal mee. De sanerings woede, die het vorig jaar heerste, liep tenslotte vrij stilletjes dood, zodra het met dé tuinbouw weer wat redelijker bleek te gaan De heer Groen stond lange tijd stil bij het onderwerp „Rege ringssteun aan de tuinbouw," niet aan de tuinbouw in het algemeen maar aan die groep van bedrijven die door welke omstandighe den dan ook plotseling voor on overkomelijke moeilijkheden ge plaatst worden. De regering heeft op dit punt nog niets gedaan en dat in tegen stelling tot hetgeen aan de kleine boeren is besteed: liefst 85 mil lioen. 'n Motief voor de houding van de Minister? Wellicht het feit dat men de tuinbouw in onze na tionale economie nu eenmaal niet zo hoog aanslaat, hoewel ettelijke export-millioenen juist van die zelfde .ondergewaardeerde tuin bouw komen. Maar er is een belangrijker re den. In de tuinbouw zelf zijn er stemmen, die opgaan tegen steun. En deze stemmen zijn krachtig genoeg om bij de Regering de in druk te wekken, dat haar geld toch weggesmeten zou zijn in de bodemloze put van de „onrenda bele teelten," aan knoeiers in het vak, aan lieden op kleine bedrijf jes, die kaarten inplaats van wer ken. Want zo is letterlijk de ma nier waarop hoge regeringsamb tenaren praten! De tuinbouw wenst geen steun in het algemeen. Hij wenst een helpende hand aan 't economisch verantwoorde, goed-geleide be drijf, dat door omstandigheden aan de rand van de afgrond is gebracht. En omdat een derge lijke steun practiseh niet anders te geven is dan op de producten, daarom moet men dat kleine per centage prutsers op de koop toe nemen. Nu aldus de heer Groen werd niemand geholpen. Daar om hoort heel de tuinbouw soli dair te staan tegenover de over heid. Het „heden ik. morgen gij" is in een zo uitermate gevoelig en teer bedrijf als de tuinbouw bij zonder van toepassing. Sanering. De heer Groen kon niet nalaten nog even terug te komen op de saneringslust van de regering. Toen steun werd gevraagd zei de Minister: „Ik zal steunen als jul lie willen saneren." En hoe! Sanering, teelt beperking werd voorgesteld, nu eens op het ene, dan op het andere product. Maar waaraan hebben we te veel? Kun nen wij dat afmeten aan de door draai in 'n bepaald jaar -in 'n reeks van jaren? Dat noemde de heer Groen onzinnig in een zo wisselvallig bedrijf. Krimp een bepaalde teelt maar eens in; een nat voorjaar, 'n te droge zomer duwen ons tekorten in de maag. Verminderde export - peperdure (gesaneerde) groenten voor de huisvrouw. De tuinbouw laat zich niet in een legkaart dwingen, al zal het zich houden aan een zo vast mogelijk teeltplan in het algemeen aan te bevelen zijn. Weinig sympathieks had de heer Groen tenslotte te zeggen over 't Centraal Bureau van Vei lingen, dat naar spr. mede - deelde zonder voorkennis van de leden, aan de S.E.R. zijn voor keur voor een apart Tuinbouw- VOOR ALLE DUITSE SOLDATEN KEULEN (K.N.P.). „Het is verre van mij werkelijk gepleeg de gruweldaden schoon te willen praten; ook geef ik gaarne toe, dat reeds in vele gevallen op grootse wijze vergeving werd ge schonken. Doch met het oog op de vredesboodschap van Kerstmis doe ik een beroep op de groot moedigheid van de desbetreffende autoriteiten om op het feest van 's Heren Geboorte aan zoveel mo gelijk gevangenen de terugkeer tot het gezin mogelijk te maken". Zo heeft Kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen, zich door middel van de pers tot de gehele wereld gericht met een verzoek tot algemene amnestie. Hij vraagt „een streep te zetten onder het verleden en de Duitse soldaten, veroordeeld vanwege da den, tijdens de voorbije oorlog gepleegd, vrij te laten". MINDER LICHT EN WARMTE IN TREINEN Wegens de noodzakelijke beper king van het electriciteitsverbruik zullen de Nederlandse Spoorwe gen tijdens de zogenaamde piek uren de verwarming en de ver lichting van de electrische trei nen aanzienlijk moeten beperken. Van 12 November tot en met 2 Februari zullen op werkdagen van 7.30 tot 9 uur en van Maan dag tot en met Vrijdag van 16.30 tot 18.00 uur in de electrische treinstellen, waarin dit technisch mogelijk is slechts de halve ver warming en de halve verlichting ingeschakeld worden. In de door electrische locomo tieven getrokken treinen zal tij dens de piekuren slechts de halve verwarming worden ingeschakeld, behalve wanneer deze treinen worden verwarmd door middel van een aparte stoomverwar- mingswagen. Adenauer naar Londen De West-Duitse bondskanselier Adenauer is van plan op 3 De cember naar Londen te gaan op uitnodiging van de Britse rege ring. schap en zijn bezwaren tegen de vertegenwoordiging van de stands organisaties in dit Tuinbouwschap heeft medegedeeld. Voor 'n prin cipieel tuinbouwer is elke adhae- sie aan deze stap van het C.B. be slist onmogelijk. En de L.T.B. zal in een dergelijke organisatie zeker niet meewerken. Lange tocht Vie» weer... Modder... 2VB shag! (Vervolg van pag. 1) Het eerste deel van de middag werd in beslag genomen door het slot van de replieken. De heer Oud kwam verklaren, dat hij de minister wel socialistisch maar geen staatssocialist had genoemd De partijvrienden van de minister haastten zich toen echter om de bewindsman desbetreffende pas sage uit de Handelingen voor te leggen en daar kwam toch wel het woord „staatssocialist" in voor. Wat de grote vlottende schuld betreft gaf de heer Oud toe, dat de minister niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de grote hoeveelheid schatkistpapier, die dircet na de bevrijding werd aan getroffen.'De minister benadrukte van zijn kant nog eens, dat in de afgelopen jaren periodiek door deskundigen was gepeild hoeveel kapitaal voor consolidatie beschik baar kon worden geacht. Prof. Romme benutte zijn re. pliek vooral om met andere woordvoerders nog eens de "degen te kruisen. De heer Welter had betoogd, dat straks het apparaat te groot zou blijken om het nog te kunnen opruimen. De fractie voorzitter van de K.V.P. stelde hier tegenover, dat de heer Wel ter misschien bezwaar zou maken als hij antwoordde: „Maar ik ben Reeds in het hoofdartikel van de vorige week er voor ons aller apostolaat, in woord en is gewezen op het belangrijke werk van de Sint Willibrordusvereniging, die morgen, op de Zondag na het feest van Sint Willibrord, haar jaarlijkse hoogdag beleeft: het is dan de Sint Willi- brord-Zondag, door het Episcopaat ingesteld met de bedoeling, telkenjare wederkerend, de aandacht zo daad, enórm veel te doen is! •f» In verband mede met het doel van de Wil- librord-Zondag en overigens merkwaardig op tijd in verband met komende Sint Nieolaas- sterk mogelijk te vestigen op het werk van het dag, mag de aandacht ook gevestigd worden op binnenlandse apostolaat. In wóórd morgen, en in het probleem van de jeugdlectuur. Wij zullen ook geschrift in deze dagen, in dagbladen en tijdschrif ten, wordt dit werk gepropageerd, wordt de hoge waarde en fundamentele betekenis van het ware christelijke geloof gepredikt. Met de uitgesproken bedoeling, dat dit zal gebeuren, in woord en daad, door alle katholieken van ons vaderland. Daarom vragen wij daar ook hier nog eens de aandacht voor. Natuurlijk zal er morgen, in de kerken, ook voor het apostolaat bij de jeugd moeten beginnen en goede lectuur, wat niet wil zeggen, alleen maar gezapige heiligenboekjes, kan daar veel toe bij dragen. Er is ook een algemene kant aan dit pro bleem. Er wordt geklaagd, dat er door de op groeiende jeugd te weinig gelezen wordt, wat geestelijke verarming betekent. In den Haag is daar de afgelopen week nog eens op gewezen, in geldelijke steun worden gevraagd, als een onmis- een congres met leerzame tentoonstelling over het baar en noodzakelijk iets. Maar even onmisbaar boek en de jeugd. Hier was sprake van een alge- en nog meer noodzakelijk is de persoonlijke, morele mene samenwerking van allen, die bij deze zaak daadwerkelijke steun! De vraag, die gesteld wordt, betrokken zijn en er is stellig een grote aanspo- is deze: wat doen wij met het geloof, dat Sint ring om dit probleem op te lossen, uitgegaan van Willibrord hier gebracht heeft? Wat doen wij er deze jeugdlectuur-demonstratie. Iets om aan te mee voor onze medemensen in ons eigen vader land? Morgen is de dag, om ons op het antwoord op die vraag te bezinnen! •f» Wat doet Katholiek Nederland met zijn ge loof? Die vraag hebben onze Bisschoppen al twee jaar geleden, toen deze Willibrord-Zon- dag werd ingesteld, aan ons voorgelegd. Aan de metselaar op de steiger, aan de handelsreiziger in denken, ook als er keuze gemaakt moet worden voor een nuttig Sinterklaar-geschenk! Hier im mers ligt allereerst een taak voor het gezin! «f» Met de Gezinsraad wil het nog niet vlotten. 1c De Regering komt er zie onze opmerkin gen van de vorige week nog niet toe, om dit denkbeeld van de K.V.P.-fractie, sterk aanbe volen door prof. Romme, te verwezenlijken. Zij de trein, aan de kantoorbediende achter zijn bureau, zoekt, blijkens haar Memorie van Antwoord, een aan de verpleegster, buschauffeur, bankdirecteur, uitweg in de onlangs opgerichte Nationale Con- Wat doen wij, katholieken, met ons geloof? Wij, tactcommissie voor Gezinsbelangen, die tot doel die leven temidden van landgenoten, die voor bijna 62 procent een andere wereldbeschouwing hebben! Wij moeten ons geloof uitdragen, er voor opkomen, er de aandacht voor vragen door het voorbeeld van een principiële houding in alles! Dat is een ver heven opdracht genoemd, maar het is tevens een ereschuld. Want de scheuring in de Kerk van vier- heeft, onderling contact op nationaal niveau ter bevordering van sociale en culturele belangen van het gezin. (Dus niet de morele, geestelijke en economische? - Red.) Het bevorderen verder van documentatie op het gebied van vraagstukken, het gezin betreffende, en het onderhouden van inter nationaal contact. Het is alvast iets. En de regering honderd jaar geleden, is verergerd door de slappe zegt, dat het „wellicht" overweging verdient, of houding en het foute gedrag van vele katholieken- het mogelijk is, dat deze commissie, eventueel in zelf. Wij moeten een voorbeeld zijn. Er wordt naar ons gekeken! Er zijn nog veel te veel onbewuste bijna schreven wij: bewusteloze! meelopers, die wel het aantal, maar niet de hoedanigheid van de Kerk op peil houden. Als de dag van morgen er toe kan bijdragen, die meelopers weer tot be wuste, gelovige katholieken te maken, dan zou het succes van deze Willibrord-Zondag van enorme be tekenis zijn! iets gewijzigde opzet, de taak kan vervullen, die aan een Gezinsraad zou zijn toegedacht. Wij van onze kant geloven, dat dit beslist overweging verdient! 9 er dan ook nog". Voor het geval de heer Weiter een soortgelijke verwachting zou koesteren, was prof. Romme er echter niet min der van overtuigd, dat ook hij zich dan niet op het standpunt zou stellen, dat het apparaat van de wet er nu eenmaal was en daarom ook maar in tact moest blijven! Waar de heer Weiter ge stéld had, dat vooral de vriihsiö een uitvloeisel van de katholieke beginselen zou zijn, wilde prof. Romme daaronder gaarne vrijheid in gebondenheid verstaan. Wanneer ik zeg, aldus prof. Romme, dat die vrijheid in ge bondenheid er in de morele orde is, trap ik bij de heer Weiter on getwijfeld een open deur in Het zelfde stellende voor de rechts orde vind ik bij hem ongetwijfeld een deur, die ruim toegang geeft. Rij de vrijheid in gebondenheid m de welvaartsorde heeft de heer Weiter echter waarschijnlijk nog wel een klei-i duwtje nodig, het geen hem dan bij deze, in alle vriendschap, worde gegeven." De heer v. d. Wetering (C.H.) kreeg van prof. Romme een com pliment, dat hij ontdekt had, dat de K.V.P. en de P.v.d.A. op ver schillende wijze het onderhavige ontwerp benaderden. „Wanneer hij nu ook nog ontdekt, dat er tussen de C.H. en de V.V.D. ver schillen zijn", aldus spr., „zal ik hem bepaald gelukwensen". De V.V.D. kreeg van prof. Romme te horen, dat de politiek van de V.V.D. meer variaties vertoonde dan in verhouding tot het lands belang wenselijk mocht heten En tenslotte maakte hii de heer Schouten (A.R.) duidelijk, dat er geen tegenstrijdigheid school in zijn verwijzing naar het eigen program en zijn wens om de on derhavige regeling toch een tijde lijke te doen ziin. Er was name lijk onderscheid tussen crediet- controle en credietbeperking. GEHEIM CONSISTORIE? Verwacht wordt, dat Z. H. Paus Pius de Twaalfde op 10 December a.s. een geheim consistorie voor het creëren van nieuwe kardina len zal bijeenroepen. Op het ogen blik telt het College van kardina len 49 leden; in 1586 heeft Paus Sixtus de Vijfde het aantal leden op 70 bepaald. Blijf rustig thuis zitten. maak het U gemakkelijk! Maar.STUDEER! Studeer met R.E.S.A.-Hilversum, de Bekende Schriftelijke Cur sus, de beroemde opleiding met het frappante succes! Vraagt ons prospectus: wis kunde l.o. KI en KV - On- derwijzersacte - H.B.S. A en B - Staatsexamen A en B. K.- RIJKSDIENSTEN OP 24 EN 31 DECEMBER GESLOTEN De minister van Binnenlandse Zaken heeft een schrijven gericht aan zijn ambtgenoten waarin wordt medegedeeld dat op 24 en 31 December a.s. de Rijksover heidsdiensten, in verband met de noodzakelijkheid het brandstoffen- verbruik te beperken, gesloten zullen zijn. Daartegenover zal op Zaterdag 22 en Zaterdag 29 De cember a.s. de dienst worden ge daan van 8.45 tot 13 uur. Genoemde minister heeft een verzoek aan de gemeentebesturen gericht om dienovereenkomstig te handelen, onder inachtneming van plaatselijke omstandigheden. LONDEN. In officiële krin gen te Londen verluidt volgens A.F.P. dat Engeland de financiële en economische raad van de orga nisatie van het Noord-Atlantische Verdrag een formeel verzoek om toewiizing van Amerikaanse eco nomische hulp heeftg edaan. Deze stap betekent een verandering in de politiek, die Engeland sedert het begin van dit jaar volgt. Het heeft zich hiertoe genoodzaakt gezien wegens de achteruitgang van zijn betalingsbalanspositie. Men meent te weten, dat Enge land 200 a 300 millioen dollars ■heeft aangevraagd. IN BELGIë (Van onze correspondent) BRUSSEL. Tussen 1 Novem ber en 31 December worden door de gemeentebesturen voor alle inwoners van België distributie kaarten klaar gemaakt. De order daartoe is op 15 October door het ministerie van Economische Za ken gegeven. Het is een voor zorgsmaatregel, die de gemeenten in staat stelt eventueel direct de kaarten uit te reiken heeft het Rode Kruis zes ledi- kantjes met toebehoren ter be schikking gesteld van het zieken huis „Kinderzorg" te Enschede in verband met de daar geconsta teerde gevallen van kinderver lamming. zal ook de Amsterdamse koop mansbeurs van 12 Nov. tot 1 Febr. 1952 een kwartier worden ver vroegd en van 13.15 tot 14.45 unr gehouden worden opent Prins Bernhard Zaterdag 1 Dec. officieel het Spaans insti tuut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn tot leden van de Bankraad bij de Ned. Bank benoemd de heren H. Hollenkamp Jr., A. Ver meulen cn mr. H. F. van Leeu wen/allen te A'dam is het hospitaal-kerkschip „De Hoop" van zijn 5de en laatste reis dit jaar thuisgevaren. Er werden 77 patiënten op zee be handeld, 7 aan wal gebracht en 8 aan boord verpleegd. De marco nist behandelde 41 oproepen om hulp. Wil men nog eens een paar cijfers, om te A.s. Maandag wordt de heer dr. L. G. Kor- tenhorst 65 jaar. Dat is een gevaarlijke leef tijd. Men beschouwt het veelal als het tijd stip, waarop met pensioen wordt gegaan. Maar dit geldt niet voor Kamerleden en niet voor Kamer voorzitters! Dr. Kortenhorst is lang een goed Ka- De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdagmorgen de katalytische kraakinstal latie van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis officieel in gebruik gesteld. Het was tegelijkertijd de opening van het daaraan verbonden complex fabrieken op de raffina derij. Op de voorgrond links minister van den Brink, rechts mr. B. Th. W. van Hasselt, directeur van de Bataafse. 1e bevestigen hoe sterk onze plicht op dit punt merlid geweest en nu vervult hij al enige jaren i-i j- tr-i u-i j- belangrijke functie van president van de Twee de Kamer. De belangrijkheid van dit ambt komt lang niet altijd tot uiting in het openbaar. Zulk een president van onze Volksvertegenwoordiging is ook vaak een regisseur achter de schermen, en zo, en anders, is zijn invloed op de politieke gang van zaken niet te onderschatten. Bij dr. Korten horst is dit ambt in goede handen. Als we aan hem denken, begrijpen wij, hoe goed het K.V.P.- bestuur het zag, toen het voorstelde, bij voorbaat, door een besluit van de Verkiezingsraad, de ver kiezing van bepaalde deskundige personen, te ver zekeren, zonder dat hun een etiket van een of klemmende is? Het zijn bekende cijfers, maar wij zien ze niet elke dag voor ons. Het katholicisme in Nederland, zo is de conclusie van een recent onderzoek van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut in ons land, breidt zich uit, het aantal althans blijft niet alleen betrekkelijk, maar ook absoluut stijgen. In 1909 was het percentage ka tholieken in ons land 35,0 van de bevolking, in 1920 35,6, in 1930 36,4, in 1947 38,5. En de cijfers van de Hervormden en Gereformeerden samen: 1909 53,6, in 1920 50,3, in 1930 43,2, in 1947 39,7. Het fatale is echter, dat de cijfers der onkerke- lijken stegen: 1909 5,0, 1920 7,8, 1930 14,4, 1947 17,1. Verwacht wordt, dat ten aanzien van het ka- andere kwaliteit moet worden opgedrukt. Doctor, tholieke cijfer de bestaande tendenzen zieh zullen nog vele jaren in de politieke arena, ten bate van handhaven. De andere cijfers wijzen wel uit, dat het vaderland en de Partij! PARIJS. (Reuter). Volgens de Washingtonse correspondent van „Le Monde" heeft generaal Eisenhower de stellige verzeke ring ontvangen de beschikking te zullen krijgen over moderne wa pens, met inbegrip van atoomwa pens en de uitrusting, „nodig om de beperkte Atlantische strijd krachten onmiddellijk op voet van oorlog te plaatsen". Generaal Eisenhower had te verstaan gegeven, dat het zeker nodig zou zijn nog een of zelfs meer divisies naar Europa te zen den. Korea, Alaska „en sommige critieke gebieden" zouden echter voorrang genieten. Amerika beschikt over atoom wapens, welke geschikt zijn voor het gebruik te velde. Zij zouden te vergelijken zijn met artillerie, aldus heeft senator Ecton, die in Nevada atoomproeven heeft bij gewoond, tegenover verslaggevers verklaard. De wapens waren in voldoende mate aanwezig om „in dien nodig" in Korea gebruikt td worden. De proeven hadden ge toond, dat „zeer bevredigende re sultaten" bii het atoomonderzoek werden bereikt. In het verleden had men de atoombom als een offensief wa pen beschouwd. Men zou haar thans echter ook kunnen gebrui ken als defensief wapen voor de bescherming van de grondstrijd krachten, aldus Ecton.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3