Strijd om speel- en spelruimte belangrijke taak van 't N.O.C HAARLEM - D.W.S. Inhaalzondag met Victor-Andijk Dr. JUSTGöBEL, weldra60 jaar, een legendarische voetbalfiguur Nederlandse zwemwereld in volle voorbereiding voor de O.S. Grote strijd in afdeling A Wedstrijdprogramma Dubbeltje per sportbeoefenaar moet financiële basis zijn In de afdeling Noordholland Selectiewedstrijd in Hoorn Belangrijk week-end Debuut als 19-jarige Voorlopig Ned. Elftal-Brentford voor beide ploegen belangrijk BLIK GERICHT OP HELSINKI Beproefde trainingsmethode van „Wenen" wordt gevolgd Wordt er ingehaald op inhaaldag? PAGINA 4 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 (Van onze sportredacteur) OOK IN DE SPORTWERELD heeft men vaak met moeilijkheden te kampen, die oppervlakkig bezien geheel buiten de sport zelve komen te liggen. Men neme bijvoorbeeld de strijd om sport velden, turnzalen en andere gelegenheden, waar binnen- of buitensport beoefend kan worden, de wijze van aankleding en gebruik van deze velden, zalen, bassins of wat dan ook, het organisatieleven in de bonden onderling, de samenwerking tussen deze bonden en de bespreking met regerings- en andere overheidsautoriteiten. Al deze zaken spreken niet tot de sport beoefenaar en de toeschouwer zal er zich waarschijnlijk nog minder om bekommeren. Als men alles echter eens serieus be kijkt, als men zich eens gaat realiseren welk een grootse en grote achtergrond al deze sport-organisa'orische problemen heb ben, dan zal men ongetwijfeld tot de conclusie komen, dat ook de individuele sportbeoefenaar, dat ook elke vereniging op zich en dus zeker elke sportbond eigenlijk aan het lichaam, dat voor iedereen de belangen behartigt een zo groot mogelijke steun verleent. Op een werkgesprek tussen liet bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité en vertegenwoordi gers der Nederlands? sportpers dat dezer dagen in Den Haag werd gehouden en waarover we reeds een en ander schreven, zijn nog eens de gedachten, die wè in de inleiding noemden, gerealiseerd. Sinds 1945-46 is het N.O.C. niet meer alleen de organisatie, die waakt over de belangen van de athleten, die naar de Olympische Spelen worden uitgezonden. Het N.O.C. heeft niet alleen tot taak zorg te dragen voor de nodige fi nancien om deze uitzending mo gelijk te maken. Sinds de reorga nisatie is het N.O.C. geworden de federatie van de nationale sport, die op komt voor alle belangen van de Nederlandse sportbonden. De laatste jaren is een van de belangrijkste werkzaamheden ge worden de strijd om de ruimte Steeds weer moeten verenigingen velden ontruimen ten gerieve van de woningbouw, het aantal sport beoefenaren groeit, elk jaar wor den er tal van nieuwe vereni gingen opgericht, maar slechts sporadisch worden nieuwe ter reinen aangelegd. Geen wonder dat dr. J. N. van der Houten, secretaris van liet Nederl. Olympisch Comité, ver klaarde dat dit gebrek aan ruim te. vooral voor de veldsporten, een kwaad is van ontstellend grote omvang. Inmiddels zit het N.O.C- lang niet stil. Met allerlei overheids instanties wordt nauw samenge werkt om dit probleem zo goed mogelijk op te lossen en dat on getwijfeld heel nuttig werk ver richt, wordt bewezen door de resultaten, die men de laatste tijd bereikt hoeft. Zo werd in 1950 een bedrag van f 6.500.000 in sportter reinen geïnvesteerd, waarvoor honderden complete, grote en klei ne, tot stand zijn gekomen. Nu heeft men reeds een bedrag van 3 000.000 bereikt voor talrijke en kleinere projecten. Financiële gevolgen Het is natuurlijk begrijpelijk, dat deze taakvernieuwing voor het N.O.C. ook heel wat meer werk met zich meebrengt. Men heeft op het moment dat men tot de re organisatie overging niet kunnen bevroeden welke financiële con sequenties dit alles zou hebben- Men stelde een commissie-Ver woerd in. die eeni rapport uit bracht over deze materie. Het lag namelijk voor de hand. dat het N.O.C. op een gezonde basis moest rusten en om hiertoe te komen, adviseerde deze commissie een bij drage van 10 cent per jaar per sportbeoefenaar. Eerlijk gezegd is men hiervan geschrokken. Het N.O.C. begreep namelijk wel degelijk, dat men van de sportbonden niet kon vergen tien cent per lid per jaar af te dra gen. Daarom werd voor de ko mende algemene vergadering een begroting opgesteld, die hoger ligt dan andere jaren. Het plan wordt daarmee nog niet verwe zenlijkt, maar men wil trachten, dit geleidelijk te bereiken. Geen rijkssubsidie. De Nederlandse athleten gaan dus - zoals we Donderdag reeds meldden - zonder subsidie naai de Olympische Winter- en Zomer spelen. Het bedrag, dat tegen het einde van dit jaar bereikt is, 150 000, geeft reeds de garantie om met een voor ons land bevre digende afvaardiging tc komen, maar begrijpelijk wil men zo veel mogelijk voor een passende verte genwoordiging zorgen. De midde len daarvoor zullen het volgende jaar verworven moeten worden met o.a. de luisterwedstrijd. Ook in het komende jubileum jaar, - het N.O.C. bestaat zoals men weet in 1952 veertig jaar. - zal Nederland dus weer op een goede vertegenwoordiging in Oslo en Helsinki kunnen rekenen. Nederland. dat met Fannv eigenlijk de spelen in Londen in 1948 beheerste en dat des ondanks als vrijwel enig deel nemend land niet door zijn regering gesteund wordt. Veel komt er Zondag niet te recht voor de geprojecteerde inhaaldag. Tenminste niet voor de eerste klassers. In de eerste plaats moeten vele van de pro minenten, die de oorzaak waren van de eerste stagnatie in het eerste klas-programma, ook dit weekend weer in actie komen voor een of andere vertegen woordigende ploeg. Eén wed strijd is er echter, die toch uiter mate belangwekkend is: Haar lemD.W.S. In het Centraal Station in Amsterdam schijnt de een of andere Haarlemse optimist de Amsterdammers heet van woe de te hebben willen maken. De Nederlandse Spoorwegen had een serie extra treinen aange kondigd en onze Haarlemse vriend (pf was het misschien een fanatieke supporter van een andere hoofdstedelijke ploeg?) gaf meteen zijn prognose co dit bord. 42 stond er en dat zou betekenen, dat Haarlem de lei ding weer zou overnemen. We willen dit echter niet zonder meer geloven. Eerder zouden we het oo een gelijk soel wil len houden, vooral als Kil ach ter de zaak potdicht weet te houden. In de eerste klasse A zijn nog twee wedstrijden geprojecteerd. In Enschede vechten tweP ploe gen om hun laatste kans on aansluiting: Enschedese Boys en E.D.O. Ook hier dus een lastige opgaaf om te gaan voorspellen, evenals trouwens bij Heeren veen.G.V.A.V. Want ook in het Friese Haagje kan men bij voor baat verzekerd zijn van een op windend gevecht om de punten. In de eerste plaats spreekt de traditie hier nog een woordje mee en bovendien staan er twee ploegen tegenover elkaar, die dit seizoen het praedicaat wissel vallige verdiend hebben. In klasse B ook al twee wed strijden. die iets met de kon- groen hebben uit te staan. In Arnhem kan R.C.H. op een warm onthaal rekenen en mis schien wel een nederlaag moe ten slikken. De twee hekkesluiters in C: Chevremont en H.B.S. gaan morgen onderling uitmaken, wie zich voorlopig het meest mag warmen aan het schijnsel der rode lantaarn. Geen prettig vooruitzicht voor de verliezer. St. Martinusdag heeft de afd. Noordholland benut als inhaaldag waarbij tevens de keuzecommissie haar eerste bevindingen gaat toetsen in een oefenwedstrijd van twee vertegenwoordigende elftallen uit Drechterland en de Kop van Noordholland. Het Spor tersterrein zal het strijdperk zijn, waar twee en twintig jongens voor het speurend oog van Westenberg c.s. hun capaciteiten zullen ten toon spreiden. Bekende gezichten kunnen we aan schouwen. Doelman Berkhout van E.D.O., Wit van Spartanen, Stikkelman en Tromp van S.R.C., de Graaf van V.E.S.D.O. en Holst van Wiron, het zijn allemaal knapen, die reeds door de „selectie" wol zijn geverfd. Voor de anderen geldt het devies: speel voor wat je waard bent en probeer de afd. Noordholland in hun jubileumjaar een vertegenwoordigend elftal te geven, dat klinkt als een klok. Dat deze eerste wedstrijd er reeds een flinke stoot toe mag geven. En het programma? Wel in IA twee wedstrijden, nl. IJSVU ODIZ en SVA—Knollendam. Dat worden thuiscluboverwinningen, met als gevolg, dat USVU de leiding van RCZ gaat overnemen. In 1B een thriller van grote betekenis. St. Victor ontvangt in Obdam Andijk. De winnaar komt bovenaan te staan en al is de thuisclub nog steeds gehandicapt door spelersverwondingen, we slaan ze daar in de tuinbouw- plaats toch even hoger aan. Bij RKDVOSEW zien we alweer een nederlaag voor 'de Nibbix- wouders in het verschiet, hoe ons dat voor hen ook spijt. RKDVO zal zijn nog fraaie kansen niet willen om zeep brengen. IC heeft slechts één ontmoe ting op het programma. WGW— Foresters. En zonder aarzelen zouden we de WGW'ers de zege toedenken, als tenminste geen overschatting zich van de Hel- dersen meester maakt. Dat hou den we voor afgesproken, Geel witters. De tweede klassers Twee A levert zowaar nog drie wedstrijden aan de totale oogst. St. Bavo, misschien nog wat be duusd door de tik van Zaanse- Boys, zal tegen Grootschermer met andere wapens moeten ko men. Dan zien we er winst in. Voor PSCK is er een kans op de eerste zege. Willen de Kalfers nog van de laatste plaatsen af, dan moet er morgen van Zaanse- Boys gewonnen worden. Ook Kolping Boys komt in het veld en de Oudorpers hebben alweer kans op beide punten nu West- zaan op bezoek komt. In 2B zien alleen Zwaagdijk en Spartanen hun eerste elftallen in het veld. Zwaagdijk is iets afge zakt, maar Spartanen is nog volop in the running. We zijn ge neigd Wognum iets hoger aan te slaan. In 2C tenslotte een nieuwe zege van Duinranders op Ooster end al wordt er op Texel ge speeld, een overwinning van LSVV op het zo tegenvallende VOETBAL lc Klasse A: Ensch. BoysEDO Haarlem—DWS HeerenveenGVAV le KlasSe B: VitesseRCH le Klasse C: ChevremontHBS WEST I 2e Klasse A: StormvogelsBaarn OSVAFC ZFCHFC Alemaria V.WA 2e Klasse B: de Kennn.Volend 3e Klasse A: DCGVitesse'22 Terrasv.A. For ward 3e Klasse C: WSV'30Alkm.Boys ZaandijkGVO W.a.ZeëQSC 4e Klasse A: Water v.Schagen Texel—RKAFÖ DTSGrasshopp. 4c Klasse R: RandersM'dam A'delftMeerv. VVW-HSV 4e Klasse C: DRC—VVZ Res. 2e klas B: Volend 2W.Frisia 2 Res. 3e klas A: Alkm. B 2—WSV 2 Forward 2OSV 4 KORFBAL Noord Holland A.Weerb.BI. Wit ArchipelLUTO Westerkw.DED K.ZaandijkROHDA Dirkshorn en een nederlaag van de Koog tegen Flevo, als deze wedstrijd tenminste niet wordt uitgespeeld, want Bouma van Flevo moet in Hoorn aan de start verschijnen in het afd. elftal. De res. derde klassers begin nen ook al op te schieten. De spanning in alle afdelingen is zeer groot en er valt nog niets te zeggen van het eindresultaat. Hier zijn de standen: Res. 3D: Vitesse 3 Egmondia 2 Alm. Boys 4 Foresters 2 Uitgeest 3 HSV 3 Vitesse 4 Limmen 3 CSV 3 Res. 3E: Helder 4 Schagen 3 ZAP 3 WGW 2 Waterv. 3 BKC 3 W'waard 2 Geelzwart 2 HRC 6 Texel 3 Res. 3F: Vrone 2 RKAFC4 Randers 2 St. Victor 2 SVW 2 Hugoboys 2 Bergen 2 Alkm. boys 5 Schoorl 2 Holl. T. 3 Res. 3G: Hollandia T. 2 VIOS 3 Petten 2 Winkel 2 N. Niedorp 2 Kaagvogels 3 DTS 3 AGSV 2 HOSV2 Res. 3H: Alw. Forward 3 MFC 2 Westfriezen 2 Woudia 2 RKEDO2 Sijbekarspel 2 Zwaagdijk 2 Berkhout 2 Res. 3 I Blokkers 2 DWB 2 Strandv. 2 Andijk 3 Alw. Forw. 4 Sporters 2 MFC 3 WW 3 Wiron 2 Zo zoetjes aan begint het bij de technische commissie toch wel door te dringen, dat vooral de jeugd in het vertegenwoordigende voetbal een kans moet hebben. Het is niet de eerste keer, dat we hierover schreven en hopelijk zal het met de laat ste keer zijn, dat we die ver schuiving kunnen constate ren. Vandaag en morgen zijn er voor de uiteindelijke sa menstelling van het Neder lands Elftal ook in de toe komst belangrijke wed strijden. In de eerste plaats de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker te Rotterdam en voorts mor gen in het nieuwe Bossche stadion „De Vliert" de strijd van het Zuiden: Zuid Ne derland Luxemburg. Wel, we zien, dat de tech nische commissie na de wed strijd van het B-elftal tegen de Finse B-ploeg toch enig perspectief ziet in het me rendeel van de toen opge stelde spelers. Vrijwel de zelfde ploeg is thans weer opgesteld voor Rotterdam. intussen krijgen de heren de gelegenheid te over om nieuwe gezichtspunten op te doen. In Rotterdam komen nogmaals twee doelverdedi- gers, die Kraak bedreigden onder de lat en vooral nu de positie van de nationale doelman wankelt zullen deze heren extra duidelijk hun candidatuur willen stellen: zowel Landman als van Raalte. Schijvenaar heeft men voor de bondsploeg los gelaten en dat bevreemdt ons niet. De heren weten wel wat ze aan deze blonde man hebben en zullen zich alleen maar afvragen of hij nu óf stopperspil óf back zal wor den. Speelt Terlouw niet duidelijk beter dan tegen Finland, dan zien we het eerste gebeuren. Dat van der Sluys dan hevig zal pogen weer terug te komen op de plaats, die hem door een knieoperatie werd ontnomen, valt te begrijpen. Inmiddels willen we er wel op wijzen, dat ook wij goeddeels onze zin gekregen hebben. In de eerste plaats staan èn Klaassens èn Sijbers in de Zuidelijke ploeg (U weet wel'van de op de voor grond tredende V.V.V.-ers) en in Rotterdam zien we nu naast Huib Appel ook Klaas Lugthart van het Groningse Be Quick. Inmiddels wijst alles er op, dat de keuze commissie ook Clavan en van der Weerd nog niet wil laten vallen. Clavan op de binnenplaats (waardoor Bies- brouck weer naar de mid denlinie terugkan?) en voor de in Amsterdam niet hele maal bevredigende van Overbeek, die intussen voor de Zuidelijke ploeg boven Carlier geprefereerd werd, krijgt van der Weerd de kans. Over Jampie Kuneman, die aardig op weg was, gelijk eens Clavan en Timmermans, te gaan teren op de magni fieke goal in oefenwedstrijd tegen Middlesborough, schijnt men het thans ook eens te zijn geworden. Ijverig, maar heel middelmatig. Na dit weekend zal men kunnen zeggen een aardig overzicht te hebben van 't spelersmateriaal. Hopelijk zijn er hoogvliegers bij. (Van een onzer redacteuren) Een hele morgen waren we in Arnhem op stap geweest om contact te krijgen met dr. M. J. Göbel, een achtenswaardig en gezien huisarts in Gelre's Haagje. Toen we later op de dag in telefonische verbinding met hem kwamen, werden we door zijn overmatige bescheidenheid met een kluitje in het riet gestuurd, daar hem duidelijk was geworden, dat het ons meer begonnen was om de oud-inter nationaal dr. Just, dan om de arts Göbel. Het liefst hadden we dr. Just, zoals hij in de kring van oude voetbal vrienden wordt genoemd, zelf aan het woord gelaten. Hij weigerde en hij verzekerde ons, dat geen enkele journalist bij hem enige kans zou hebben. „Volgende patiënt", hoorden we hem terzijde roepen en dit werd tevens het sein om het gesprek als geëindigd te beschouwen. Even kwam de neiging in ons op om als pseudo-patiënt tot de spreekkamer van dr. Just door te dringen, maar toen we over onze eerste teleurstelling heen waren, leek ons deze list niet het meest geëigende middel om vertrouwen te wekken. In onze herinnering was de Göbel-periode vol doende blijven voortleven om daarover nog enkele bijzonderheden bijeen te garen. Vóór de eerste we reldoorlog stond ons nationale team nog in de kin derschoenen en de centrale figuur daarin was de jeugdige medische student Just Göbel. Hij stak met kop en schouders boven zijn medespelers uit en onder de doelverdedigers van het continent nam Göbel de eerste plaats in. Zelfs geen Bakhuys, Kick Smit, Kraak of Abe Lenstra hebben het in latere jaren tot zulk een hoge graad van pólulariteit ge- f bracht als onze Just van 1910-'20. Hij was een feno meen, die voor dat hij op zijn retour was, z'n voet- -* voor het spelpeil van die dagen, was de wijze waarop back Wijn- veld van Ü.D. een strafschop in schoot. De bal ging recht boven de keeper in het doel, maar de kogel van het U.D.-kanon was dan ook zo hard geweest, dat de handen van de Duitse keeper balcarrière als international af brak en zo maakte de herinnering aan een glorieus verleden van hem een legendarische figuur. Omdat hij op 21 November 60 jaar wordt, zal dr. Just ons niet euvel duiden, dat we even het scherm van de tijd optrekken en het „grijze verleden" van onze voetbalhistorie voor het voetlicht brengen. De slanke medisch student M. J. Göbel stond al enige jaren bij Vitesse onder de lat, toen om streeks 1910 de aandacht van de officials op deze 18-jarige keeper werd gevestigd. Een jaar later debuteerde hij in Antwerpen, waar België door ons nationale team met 51 werd geklopt. Met deze voor hem eerste interland wedstrijd was de reputatie van Göbel meteen zo stevig geves tigd. dat latere gelijke spelen en nederlagen er geen afbreuk meer aan konden doen. Trouwens ons team stond nog in de kinder schoenen en het is de grote ver dienste van deze knaap geweest, dat hij onze ploeg op een hoger plan bracht. Andere sfeer De internationale contacten waren in die tijd nog zeer be perkt. Andere landen waren ons te ver vooruit om daarmede onze krachten te meten. Bovendien droegen onze interlandwedstrij den destijds een heel ander ka rakter dan tegenwoordig. Het feestelijk karakter van zo'n ge beurtenis streed met de techni sche prestaties om de voorrang. Dit beleefden we o.a., toen in 1912 op het ZAC-terrein te Zwolle de wedstrijd Nederland-Duitsland werd gespeeld. De avond tevoren werd uitbundig gefeest en terecht vroeg menigeen zich af, hoe het mogelijk was dat de spelers de volgende dag in prima conditie konden verkeren. De 55 uitslag gaf toen een duidelijk antwoord op deze vraag. Maar typerend doorbogen. 22 maal gekozen Toen dr. Just in 1919 zijn laat ste interlandwedstrijd speelde (Noorwegen-Nederland) had hij 22 maal het Nederlandse doel ver dedigd. Dit aantal zou aanmerke lijk groter zijn geweest, als de eerste wereldoorlog niet tussen beide was gekomen, .waardoor het internationaal voetbalcontact vijf jaar lang was verbroken. In heel deze 9 jaren lange pe riode heeft geen international de populariteit van dr. Just geëven aard en zijn opvolgers vermoch ten niet de roem van Just Göbel te doen verbleken. Hierdoor kreeg naam Göbel een legendarische klank, welke tot op de dag van heden nog doorklinkt. Zijn laatste interland was niet tevens het einde van zijn voetbal carrière. Nog enige jaren liep hij mee bij Vitesse, om zich vervol gens geheel aan zijn doktersprak tijk te wijden. Maar zonder Just was Vitesse niet langer Vitesse meer. De Arnhemse club degra deerde naar de tweede klasse. Andermaal werd een beroep op Göbel gedaan en in hetzelfde sei zoen werd Vitesse kampioen en promoveerde naar de eerste klasse. Toen hing dr. Just voorgoed zijn voetbalschoenen aan de wil gen en werd hij opgenomen in de steeds groter wordende naam loze massa voctballiefhebbers- langs-de-lijn. Maar zijn roem als voetbalheld is na dertig jaren, nu dr. Just 60 jaar gaat worden, nog met het vorderen der jaren de I altijd niet verbleekt Het team van Brentford, dat Woensdag a.s. in het Olvmnisch Stadion te Amsterdam teeen het voorlopig Nederlands Elftal uit komt. welke ontmoeting bedoeld is als training voor onze snelers met het oog on de wedstriid Ne derland—België. arriveert reeds Maandag a.s. te Amsterdam. Het gezelschaD vertrekt nas Vrijdag middag van Schiphol voor de terugreis. Dit langdurig verblijf te Am sterdam heeft een bijzondere 8 6 1 1 13 8 6 1 1 13 7 6 0 1 12 8 3 1 4 7 8 3 1 4 7 6 3 0 3 6 7 2 0 5 4 8 2 0 6 4 8 1 0 7 2 8 7 0 1 14 8 6 0 2 12 7 5 1 1 ll1 7 5 0 2 10 8 4 2 2 10 8 3 1 4 7 8 3 1 4 7 8 2 0 6 4 8 1 1 6 3 8 0 0 8 0 8 7 0 1 14 7 5 1 1 11 7 4 3 0 11 8 5 0 3 10 8 4 1 3 9 8 1 4 3 6 8 3 0 5 6 8 2 1 5 5 8 2 0 6 4 8 0 2 6 2 7 4 2 1 10 7 5 0 2 10 7 5 0 2 10 7 3 2 2 8 7 3 1 3 7 7 2 2 3 6 7 3 0 4 6 8 2 2 4 6 7 0 1 6 1 7 6 0 1 12 7 5 2 0 12 7 5 1 1 11 6 3 0 3 6 7 2 1 4 5 7 1 2 4 4 7 1 1 5 3 6 0 1 5 1 7 7 0 0 14 7 6 0 1 12 8 6 0 2 12 7 3 1 3 7 6 3 0 3 6 7 2 2 3 6 7 2 0 5 4| 7 1 1 5 3 8 1 0 7 2 „De lijn, die wij volgden bij de voorbereiding van de Neder landse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen van 1950 te Wenen, hebben wij doorgetrokken en aangehouden voor de Olympische zwemkampioenschappen, welke wij straks te Helsinki zullen gaan beleven", aldus de heer J. Armbrust, voor zwemmers voor de Olympische Spelen. Voor de Europese kam pioenschappen te Monaco in 1947 en een jaar later bij de voor bereidingen voor de Olympische Spelen te Londen, was een centrale training ingesteld, waarbij de technische leiding in één. hand was. Duidelijk bleek dat een dergelijke voorbereiding niet de juiste wijze was om zwemsters in topvorm te brengen èn te houden. Al SDoedie stonden de Euro pese kampioenschappen van '50 voor de deur en d? bondslei- ding besloot toen de zaak over een andere boeg te gooien. Alle voor uitzending in aanmerking komende zwemsters en zwem mers bleven in clubverband, dus onder leiding van eigen trainers en trainsters. oefenen en alleen zo nu en dan werden z.g. cen trale trainingsbijeenkomsten be legd. De bijeenkomsten hebben slechts één doel: het scheppen van sfeer, van saamhorigheids gevoel tussen de leden van een ploeg, die straks in het buiten land. ver van het eigen ver trouwde milieu, in een ander klimaat en onder andere, soms moeilijke omstandigheden het vaderland moet vertegenwoor digen en die pas dan succes kan hebber», wanneer er sprake is van eenheid, van teamgeest. Om tijdens deze trainingsbiieenkom sten nog aan stijl of techniek te gaan schaven is niet de bedoe ling. Een goed systeem Volgens deze richtlijnen is er gewerkt voor Wenen en gezien de resultaten, welke daar wer den behaald, heeft de K.N.Z.B. besloten om bii de voorbereiding voor Helsinki oo dezelfde wijze te werk te gaan Natuurlijk brengt ook dit systeem moeilijk heden met zich mee. Bijvoor beeld door het feit. dat het ten en? male onmogelijk is alle clubtrainers mee te nemen, een bezwaar, dat bii een centraal geleide training natuurlijk niet aanwezig is. Van doorslaggeven de aard is dit echter niet. Im mers het moet toch zo zijn. dat op het moment dat de reis. in dit geval dus naar de Finse hoofdstad, een aanvang neemt, de meisjes en jongens technisch klaar zijn voor de start. De ploegleiding heeft verder alleen voor het lichamelijk en geeste lijk welzijn te waken. Namen in Juli Het beoordelen van de pres taties in het komende seizoen zal, aldus de voorzitter van de sportcommissie van de K.N.Z.B., met het oog op het samenstellen van een ploeg, een moeilijke taak zijn. Het is nu eenmaal zo. dat bij vele zwemsters en zwemmers de resultaten be haald op de 25 meter-banen van de overdekte baden sterk ver schillen van de op open 50 meter-banen geleverde presta ties. Pas in de tweede helft van Mei zullen we het open water en daarmee de 50 meter-banen weer kunnen opzoeken, zodat de tijd van voorbereiding in het buitenwater vrii kort is. Het is dan ook niet te ver wachten. dat de namen van hen. die naar Helsinki zullen worden afgevaardigd, vóór het midden van Juli genoemd kunnen wor den. Het is nog niet hekend. hoe groot de ploeg zal zijn. „Hoewel de totale omvang van de Nederlandse athleten- ploeg. welke aan de spelen van 1952 deelneemt kleiner zal zijn dan die van 1948. geloof ik, dat de Nederlandse zwem-afvaardi- ging niet in dezelfde verhouding zal worden ingekrompen," gaf de heer Armbrust als zijn me ning. Het is mogelijk, dat oo voor stel van de sportcommissie een voorlopige ploeg door het bondsbestuur aan het N.O.C. zal worden voorgedragen, waar na dit college een beslissing neemt. ..Het is echter evenmin uitgesloten, dat in omgekeerde richting wordt gewerkt, dus dat het N.O.C. het aantal vaststelt, waarna de K.N.Z.B selecteert. In elk geval staat vast. dat het geheel en al van de vorm en van het op het moment beschik bare materiaal zal afhangen door wie en oo welke nummers zal worden deelgenomen. Waterpolozevental Over de training van de wateroolooloeg. deelde de S.C.- voorzitter tenslotte mede. dat na enkele incidentele bijeenkom sten in December, welke buiten de trainingsbiieenkomsten van de zwemsters en zwemmers staan na 1 Januari a.s. weer met de wekelijkse training in het Amsterdamse Sportfonósen- bad-Oost. onder de beproefde leiding van Frans Kuyper. zal worden begonnen. Het onlangs gehouden tour- nooi in Italië heeft onze iongens de eerste nederlaag sedert jaren gebracht, zo besloot de heer Armbrust. maar van geen en kele andere ervaring hadden zii méér kunnen leren. In Hel sinki zal hooenlijk blijken, hoe belangrijk het feit. dat zii nu eens niet met de eerste oriis thuiskwamen, is geweest. reden. Het ligt namelijk in de bedoeling van de bekende trai ner van Brentford, Jimmy Ho- gan, om gedurende de dagen, waarop men in de hoofdstad verblijft, ernstig te trainen met het oog op de zeer belangrijke League-wedstrijd, welke de club Zaterdag 17 November moet spe len tegen de leiders, Sheffield United. Van de ontmoeting tussen Brentford en Sheffield United hangt zeer veel af, want op het ogenblik is de positie in de twee de divisie van de Engelse Lea gue zo, dat Sheffield United de leiding heeft met drie punten voorsprong op numero twee, Brentford. Met het oog op de training te Amsterdam zijn er reeds afspraken gemaakt met de directeur vgn het Olympisch Stadion, de heer D. Bessem, om van Maandag tot en met Vrij dag de beschikking over het Stadionveld en de kleedkamers te hebben. Het merkwaardige feit doet zich thans voor, dat de ontmoeting tussen het Voorlopig Nederlands Elftal niet alleen als training voor de Oranjehem den zal gelden, maar ook een nuttige oefenpartij voor Brent ford zal betekenen met het oog op de drie dagen later te spelen Leaguewedstrijd tegen Sheffield United. Het spreekt vanzelf, dat Brentford met zijn volledig com petitieteam naar Amsterdam zal komen. 2e, 3e en 4e KLASSERS Niet alleen de eerste klassers hebben een weekje gekregen om eens terdege uit te rusten, ook in de lagere klassen is het dit maal inhalen "troef. Of dit ook inhalen voor Alemaria zal bete kenen is de grote vraag. Een kwestie, die zich natuurlijk ook voordoet in de kopgroep, met belanghebbenden als R.K. A.F. C.. Forward of Schagen. Alemaria ontvangt namelijk V.V.A.. dat opperbest begint te boeren en daarom geloven we eerder in 'n Amsterdamse zege. Forward daarentegen geven we wel een kansje tegen Terras vogels. Als het zich tenminste wil realiseren, dat de meeste koplopers tegen de Beverwiikers sneuvelden. AFC zal zeker met enige schroom het Nieuwedieo oversteken, want het zal zich de big match uit. het vorig seizoen zeker herinneren. Het neemt natuurlijk niet weg. dat de kans op de zege bestaat, evenals voor Schagen tegen Watervogels en Grasshoppers? tegen D.T.S. Van Meervogels verwachten we eigenlijk een draw tegen As sendelft en in Wervershoof een opwindende strijd tussen VVW en HSV. OEFENWEDSTRIJD VAN NED. JEUCDPLOEGEN Woensdag 14 November zal op het AFC-terrein een oefenwed strijd plaats vinden tussen twee teams met het doel te komen tot de samenstelling van het Neder lands jeugdelftal, dat Zaterdag 24 November te Breda tegen de jeugdploeg (spelers tot 20 jaar) van België zal spelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4