Nieuuu Zwaar noodweer boven Italië Frankrijk en Zwitserland Grote Drie en Turkije richten commando Midden-Oosten op Met gestolen auto tegen boom gereden DEMONSTRATIES IN CAIRO r- DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd Nood in Z.W.-Europa Adres aai. R.- en K.V.P.-fracties Belangrijke order voor Stork H. Vader ontvangt Mgr. Feltin Rivieren buiten oevers 200 personen ingesloten Vergadering V.N. Een conferentie Truman-Churchill? Verkiezingen in Argentinië Overeenstemming te Pan Monedjjon? Belang voor de vrije wereld 19-jarige jongeman gedood Chauffeur trachtte te ontvluchten Nederlands bezit in Honaarije Atlantisch blok gaat accoord Wapenstilstandsdag Nieuw-Guinea en de Grondwet Bij de Britten ontslagennu geen werk Sovjets arresteren prof. Pontecorvo Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET P-E/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Maandag 12 November 1951 46e Jaargang No. 12321 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lilnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 UITVOERINGSORGANISATIE SOCIALE VFRZEKERING Het convent der christelijke so ciale organisaties en enige katho lieke sociale organisaties, n.1. KA B, het R.K. Verbond van Werk geversvakverenigingen, de Neder landse Katholieke Middenstands bond en de Katholieke Ned. Boe ren- en Tuindersbond hebben zich tot de betrokken Tweede Ka mer-fracties gewend inzake de herziening van de uitvoeringsor ganisatie der sociale verzekering. Naar de algemeen geldende op vattingen in. deze organisaties zal het gemeenschappelijk admini stratiekantoor de rechtsvorm moeten hebben van een rechts persoonlijkheid bezittende vereni ging, op te richten door de er kende centrale werkgeversorga nisaties en de erkende werkne mersorganisaties gezamenlijk. Werkgevers en werknemers zullen onder toezicht van de overheid gezamenlijk hun eigen zaken behartigen. Verder dient er voor gezorgd te worden aldus het adres der ge noemde organisaties dat de be drijfsverenigingen in het bestuur van het administratiekantoor ver tegenwoordigd zullen zijn en dat die vertegenwoordiging niet kan bevriezen doordat steeds figuren uit de kring van dezelfde bedrijfs verenigingen deze bestuursplaat- sen bezetten. De „Norske Amerika Linje" te Oslo heeft besloten tot de bouw van een zusterschip van de „Oslo Fjord", het vlaggeschip van de Noorse vloot. Zoals men zich zal herinneren is voor de „Oslo Fjord" de complete machine-in stallatie geleverd door de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Hoewel het nieu we schip in Engeland zal worden gebouwd heeft de rederij de machine-installatie ook voor dit tweede schp met een geïnstal leerd vermogen van ruim 20.000 P.K. aan Stork in opdracht gege ven. „WILLEM RUYS" GEARRIVEERD Zaterdagmorgen ontscheepten te Rotterdam de ruim 900 opva renden, die met de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd uit Indonesië arri veerden. Het schip passeerde zonder enig oponthoud het Suez-kanaal, aldus gezagvoerder G. H. Visser. Be stonden de convooien vroeger uit ongeveer acht schepen, thans be stond het convooi, waarin de „Willem Ruys" voer, uit 29 sche pen. Kapitein Visser zag zélfs een convooi van 34 schepen het Suez- kanaal passeren. Het is echter moeilijk, zo besloot hij, op de rede van Suez of Port Said een lig plaats te krijgen. DE FRANSE SOCIALE TOESTAND: PARIJS, (KNP) In de parti culiere audiëntie welke de H. Vader op 6 November aan de Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin, heeft verleend, heeft de Paus zich uitvoerig laten inlich ten over de grote problemen, waarvoor de geestelijkheid van Parijs is gesteld. De H. Vader informeerde naar de vooruitgang van het Christen dom onder de arbeidende massa. Ook liet hij zich uitvoerig op de hoogte stellen van de toestand in de gezinnen en heel speciaal over de houding, wélke de jonge ge zinnen aannemen tegenover het geloof. De H. Vader achtte het initiatief van mgr. Feltin buiten gewoon gelukkig om de werk zaamheid in het intellectuele le ven onder de jonge priesters aan te moedigen. Immers, zo zeide de H. Vader, in deze wereld vol snelle ontwikkeling zijn de hogere studies als het ware een achtste gebod. THIERY-CONGRES TE MAASTRICHT Op het landelijk congres der internationale familie stichting Thiery, dat gisteren te Maastricht gehouden werd, hield de nieuwe directeur-generaal, de heer de Liser, een enthousiaste toespraak, waarin hij o.a. verzekerde, dat hij zijn best zal doen de milliarden- erfenis uiteindelijk van de Franse Staat los te krijgen. De heer de Liser is ervan overtuigd, dat er goede resultaten zullen worden bereikt door hartelijke samen werking en loyaal vertrouwen in de landelijke en internationale leiding. Na de bijeenkomsten te Gent en Bergen werken ook de Vlaamse en Waalse groeperingen nauw samen. Het stichtingsbestuur zal zo spoedig mogelijk worden uitge breid met leden uit Frankrijk en Duitsland. DE KWESTIE KAS|MIR PARIJS, 10 Nov. (A.P.). Zware stormen hebben Zaterdag grote gedeelten van West en Zuid-Europa geteisterd. In Noord-ltalië traden rivieren bui ten de oevers, in Zwitserland deden zich aardverschuivingen voor en in Frankrijk viel uren achtereen een geweldige regen. Elke minuut seinden de radiostations waarschuwingen naar de schepen op zee voor zware stormen. Alleen uit Engeland vandaan werden reeds 200 schepen op de hoogte gesteld. De stormen hebben op verschillende plaatsen ernstige schade aangericht. In Zuid-Frankrijk stijgt het peil van de rivieren onrustbarend tengevolge van hevige regenval. Te Avignon zijn noodploegen aan het werk gegaan omdat de Rhone in een dag drie meter is gestegen. Een aantal boerderijen is reeds geïsoleerd. Radio Lands End (Engeland) waarschuwde Zondagavond bijna 200 schepen, die uit de V.S. en de Middellandse Zee de Golf van Biscaye binnenvoeren, voor zware storm. Schip vergaan Zondag is een klein, onbekend schip in een storm ter hoogte van het Deense eiland Seeland ver- De Veiligheidsraad heeft een Anglo- Amerikaanse resolutie aangeno men, waarin de bemiddelaar van de Uno voor Kasjmir, dr. Frank Graham, gemachtigd wordt, ge durende nog zes weken zijn po gingen, India en Pakistan over te halen tot het laten houden van een volksstemming in Kasjmir, voort te zetten. In Italië zijn reddingsploegen in een stromende regen bezig om 200 personen, die in de buurt van Vinta Glio, in de noordelijke pro vincie Novara, door een over stroming zijn geïsoleerd, van noodvoorraden te voorzien. Het is nog niet bekend of er mensen zijn omgekomen. Het water van de Po stijgt nog steeds nadat de rivier buiten haar oevers is ge treden en verscheidene dorpen en kleine steden heeft overstroomd. Wegen in de buurt van Casale en Mortara staan bijna 2 meter on der water. 24 uur onafgebroken regen heeft het Meer van Varese doen overlopen. Gedeelte van Lugano blank Ook het Meer van Lugano in Zwitserland is buiten haar oevers getreden. Het laaggelegen ge deelte van Lugano staat reeds blank. In het dal van de Maggiore hebben overstromingen aardver schuivingen teweeg gebracht, waardoor wegen zijn versperd. PLAN WYSJINSKY OP AGENDA GEPLAATST PARIJS 10 Nov. (Reuter) De agendacommissie van de alge mene vergadering der Verenigde Naties heelt zaterdag zonder stemming besloten het vijf pun ten omvattende vredesplan van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Wysjinsky, op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin verklaarde zich voorstander van het opnemen van het Russische plan, omdat, naar zijn mening, 't bespreken hiervan zóu bijdragen tot het vaststellen Wie de aanvaller was. Een ander Russische voorstel de kwestie van vertegenwoor diging van Peking-China in de V.N. werd op initiatief van Thailand verworpen met 11 te gen 2 stemmen (Rusland en Po len), terwijl Joego-Slavië zich van stemmen onthield. Het door Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten voorgestelde ontwapeningsplan werd zonder stemming op de agenda geplaatst. Mr. van Schaik en mr. van Helsdingen op Curacao WILLEMSTAD (ANP) Zondagmiddag zijn met een vliegtuig van de KLM op Curasao gearriveerd de heren van Schaik en van Helsdingen. In hetzelfde vliegtuig bevonden zich de voor zitter van de Surinaamse rege ringsraad, de heer Buiskool en de vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, de heer Pos. Zij zullen allen deelnemen aan "be sprekingen ter voorbereiding van de R.T.C. KEYWEST (FLORIDA) 11 Nov (Reuter) Het Witte Huis heeft Zondag bekend gemaakt, dat pre sident Truman waarschijnlijk in Januari te Washington de Britse eerste minister Winston Churchill zal ontmoeten. Truman's speciale secretaris Jo seph Short, antwoordde op de vraag of de Franse premier Rene Pleven ook aan de bespreking zou deelnemen, dit niet vernomen te hebben. Men verwacht o.m. dat Churchill een nieuwe leen- en pachtwet zou willen voorscellen. gaan. Het schip mat vermoedelijk 700 ton en had waarschijnlijk een bemanning van 10 tot 15 koppen. Sint Gotthard De Zwitserse Spoorwegen heb ben bekend gemaakt, dat een van de twee sporen door de St. Got thard door een aardverschuiving bij Airoio is versperd. Al het ver keer zal thans over het andere spoor worden geleid. In de grote weg naar Pavia is een gat van 40 meter geslagen. De bruggen worden door cara binieri bewaakt. Het gebied om het Gardameer wordt door aardverschuivingen bedreigd. Het stadje Biene is ge heel ontruimd. Een aardverschui ving van 500 meter lengte be weegt zich in de richting van het stadje. BUENOS AIRES, 11 Nov. (A.P).. Millioenen Argentijnen hebben vandaag hun stem uitgebracht voor de presidentsverkiezingen. Er waren acht candidaten, maar de werkelijke strijd gaat tussen Peron en zijn felle criticus, Ri- cardo Balbin, de candidaat van de radicale partij. Voor het eerst namen vrouwen aan de stemming deel. Zij kregen kiesrecht door de nieuwe grond wet van 1949. De staat van binnenlandse oor log, afgekondigd op 28 September na de mislukte militaire revolte, werd voor vandaag opgeheven, doch wordt te middernacht weer van kracht. Zulks was nodig daar anders de stemming ongeldig zou zijn. Peron stemde enkele minuten over acht, toen de stembureaux open gingen. Zij worden om zes uur gesloten. Eva Peron werd in staat ge steld in het ziekenhuis haar stem uit te brengen; zo ook de com munistische candidaat Ghioldi, die op 31 October bij relletjes te Parana in de rug werd geschoten. Onder de Brandenburger Poort marcheert een detachement Russische troepen de Britse sector binnen. Zij zijn op weg naar het Russische Oorlogsgedenkteken op Charlotten- burger Chaussee om een bijzonder grote krans te leggen ter herdenking van de 34ste verjaardag van de Octoberrevolutie. Een soortgelijke plechtigheid werd gehouden in Treptow, in de Russische sector. MOENSAN 11 Nov. (AFP) De subcommissie, die de wapen- stijstandslinie moet vastleggen, schijnt tot een overeenkomst ge komen te zijn, zo verluidt uit welingelichte bron. Er is evenwel nog geen officiële mededeling hierover uitgegeven. De commis sie zou het standpunt van de de legatie van de V.N. aanvaard heb ben. Volgens dit standpunt zou de definitieve vaststelling van de de marcatielinie en de gedemilitari seerde zöne pas na afloop van de wapenstustandsonderhandelin- gen moeten geschieden. De com munisten zouden niet langer staan op de onmiddellijke vaststelling van een demarcatielinie en zich met een geallieerde verzekering tevreden stellen. Dat gedurende de verdere onderhandelingen geen grote offensieven uitgevoerd worden. Aan de andere kant zou den de communisten Kaesong mogen behouden, aldus A.F.P. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de omgeving van Neede op de Rijksstraatweg NfeedeZutphen een auto in volle vaart tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Eén van de inzittenden, de 19-jarige L. N. uit Almelo werd zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. De bestuurder de 18-jarige rij wielhersteller G. R. kwam er met lichte verwondingen af. De laat ste, die volgens de politie sterk onder.de invloed van sterke drank verkeerde, trachtte te vluchten, doch omstanders grepen hem en leverden hem aan de politie over. Achteraf bleek, dat de auto was gestolen uit een garage te Almelo Nadat de beide jongelui in ver schillende Almelose café's borrels en biertjes hadden gedronken, rees het plan om er met een auto tussen uit te trekken. Garage-deuren geforceerrd. Zij gingen naar een wat achter af gelegen garage, waarvan de deuren werden geforceerd en ko- Overal, aan openbare gebouwen en publieke voertuigen, vestigen de Peronistas met verkiezingsplakkaten de aandacht op de candidatuur van president Peron voor de verkiezingen die gisteren werden gehouden. Een misnoegd kiezer heeft evenwel de affiche, die op een stadsbus van Buenos Aires is geplakt, verscheurd en het gezicht verminkt. zen hier een auto uit welke toe behoorde aan de heer J. P. Zij reden naar Hengelo en Enschede, waar verschillende café's werden bezocht. Toen het hen ook hier niet beviel, besloten zij naar Zut phen te gaan met het bovenom schreven tragische gevolg. De be stuurder van de auto R. verklaar de aan de politie in totaal 8 bor rels en glazen bier te hebben ge dronken. Voorts bleek, dat het reeds de vierde maal is, dat R. en N. éen auto wegnamen om 'n rit je te gaan maken. R. heeft reeds drie veroordelingen voor dit „ple- zierrijden" achter de rug. HANDELSDELEGATIE BOEKT GEEN SUCCESSEN BOEDAPEST, 10 Nov. (A.P.). Een Nederlandse handelsdelegatie onder leiding van de Nederlandse gezant te Boedapest, Postumus Meyes, en bestaande uit rege ringsambtenaren en vertegen woordigers van Philips te Eind hoven, de Bataafse Petroleum- maatschappij en de Amsterdamse Effectenbeurs, heeft na 10 dagen onderhandelen met de Hongaarse regering niets bereikt en heeft Boedapest verlaten. De delegatie voerde besprekin gen over compensaties voor ge nationaliseerde Nederlandse eigen dommen en over een nieuwe Nederlands-Hongaarse ruilover eenkomst. De nationalisatie van alle industriële ondernemingen in Hongarije in 1949 trof ook de bedrijven van Philips in Honga rije. VRIJWILLIGERS NAAR KOREA Met de ..Soerabaia" een ge charterd KLM-toestel is Zondag avond om 8 uur een 50-tal Ne derlandse vrijwilligers van Schinhol naar Korea vertrokken als aanvulling voor het Neder landse detachement Verenigde Naties. Met hetzelfde viiegtuie. onder eezaevoerder Revers, keert zus ter Van der Plas naar Korea teruer voor de verzorging van onze gewonden. PARIJS, 10 Nov. (Ass. Press) De drie grote Westerse mo gendheden en Turkije hebben vandaag in een gemeenschappe lijke verklaring medegedeeld, dat zij ondanks de bezwaren van de Arabische staten een geallieerd commando voor het Midden- Oosten in het leven zullen roepen. voor de defensie van het Midden- Oosten, de M.E.D.L.O. In eigen hand De grote mogendheden wensen, dat de verdediging van het Mid den-Oosten tenslotte in handen zal komen van de landen van het Midden-Oosten zelf, doch tot dien een verantwoordelijkheid van de geallieerden zal vormen. MASSA-ONTSLAG Bij VICTORIA BISCUITFABRIEK Tengevolge van de nieuwe be perkende importbepalingen waar door de uitvoer van biscuit naar Engeland is stopgezet heeft de directie van Victoria biscuit- en chocoladefabriek te Dordrecht zich genoodzaakt gezien 190 werknemers van wie honderd vrouwen en 90 mannen, ontslag aan te zeggen. De ontslagen gehuwden en kostwinners krijgen hun loon tot 1 Januari en de anderen tot 1 December uitbetaald. Het aantal ontslagenen is tot deze groep be perkt gebleven daar men hoopt binnenkort de export naar Enge land te kunnen hervatten. Anders zou men een nog groter aantal ontslag hebben aangezegd. De verklaring zegt, dat de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Turkije besloten zijn, met de or ganisatie van de defensie van het Midden-Oosten door te gaan, om dat deze defensie „van vitale be tekenis is voor de vrije wereld en haar verdediging tegen agres sie van buiten af slechts kan wor den verzekerd door samenwer king van alle belanghebbende sta ten De verklaring van de vier mo gendheden is eerst voorgelegd aan de leden van het Atlantische Pact en door hen goedgekeurd. Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland en Australië hebben hun instemming met de verklaring betuigd. Indien in het kader van de M.E.C. troepen naar het Midden- Oosten worden gestuurd, zullen zij geen grens passeren „zonder de toestemming van de betrok ken staat of staten en in volle overeenstemming met hun natio nale onafhankelijkheid en souve- reiniteit. Speciale overeenkomsten Diensten en faciliteiten door het Midden-Oosten aan de M.E.C. bewezen of ter beschikking ge steld, zullen bij speciale overeen komst worden geregeld, zoals thans bestaan tussen de Verenigde Staten en de Europese landen, waar luchtbases, depots e.d. zijn gevestigd. De verbinding tussen de M.E.C. en de landen die zich bij de de fensie van het Midden-Oosten aansluiten, zal worden gevormd door een verbindingsorganisatie (Ass. Press) In vele hoofd steden van Europa is gisteren de dag herdacht waarop in 1918 na de eerste wereldoorlog de wapen stilstand een eind aan de krijgs bedrijven maakte. Te Parijs werd een standbeeld voor Maarschalk Foch onthuld op het plein voor het paleis de Chail- lot, waar de assemblee van de UNO bijeen is. President Auriol en minister Bidault legden kran sen óp het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe In de Notre Dame werd 'n Mis opgedragen voor de Franse en Amerikaanse soldaten, in beide wereldoorlogen gesneuveld. Te Brussel legde Koning Bou de wijn een krans op het gedenk teken voor de onbekende soldaat. In Londen was het de Hertog van Gloucester die bij de Ceno taaf in Whitehall de krans neer legde. In Amsterdam werd een her denkingsdienst gehouden in de Nieuwe Kerk op Zondagmiddag- Prof. dr. Visser sprak een herden kingsrede uit, waarna kransen werden gelegd aan de voet van de katafalk. INDONESISCH PROTEST Naar aanleiding van de door de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta afgelegde verklaring van Nederlandse zijde over het voornemen tot wijziging van de Nederlandse grondwet, heeft he den de Indonesische regering aan de Nederlandse Hoge Commissa ris een presidentieel memoran dum doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat 't streven van Neder land tot opneming van Nieuw Guinea in de Nederlandse grond wet niet juist is. In het memorandum wordt te gen dit voornemen een protest voorgebracht bij de Nederlandse regering, waarbij nadrukkelijk wordt gesteld, dat de oplossing van het geschil omtrent het Wes telijk deel van Nieuw Guinea voorrang moet hebben boven de behandeling van de grondwets wijziging in. Nederland. NATIONALE RESERVE VOOR DE RADIO Op 12 November a.s., te 20.10 uur zal in het programma van de NCRV Staatsraad Schokking spre ken over de Nationale Reserve. Op 29 November a.s., te 19.05 zal over de AVRO een uitzending plaats hebben van een oefenavond van de Nationale Reserve. CAIRO, 11 Nov. (Reuter-A.P.). Egyptische demonstranten hebben Zaterdag te Cairo voor de woning van de Egyptische premier, Mus tafa El Nahas Pasja, een betoging gehouden. Volgens de Britse mi nister van defensie beklaagden de betogers zich er over, dat zij ge dwongen werden hun betrekkin gen bij de Engelsen op te geven zonder er nieuwe voor in de plaats te krijgen. In de Suezkanaalzone zijn de eerste arbeiders uit Cyprus ge arriveerd ter vervanging van de Egyptische arbeidskrachten. Het merendeel van de 50.000 arbei ders, die bij het Britse leger in dienst waren voordat de betrek kingen tussen Engeland en Egyp te zich tot een crisis toespitsten, waren Egyptenaren. Hoewel van Britse militaire zijde hierover geen juiste cijfers zijn bekend gemaakt, is het bekend, dat de meeste Egyptische arbeidskrach ten hun dienstverband in Britse legerplaatsen hebben verbroken. Schietpartij in Kanaalzone Zaterdagmiddag zijn in Ismai- lia drie Britse soldaten door een menigte Egyptenaren „aangeval len, gestoken en afgeranseld", heeft een Britse militaire woord voerder in Cairo verklaard. De soldaten liepen in de Ara bische wijk van Ismailia, aldus de woordvoerder. Zij werden aange vallen door Egyptenaren in Euro pese kleding. De soldaten raakten in het handgemeen hun geweren en een stengun kwijt. De Egyptische politie ontzette twee van de drie soldaten en droeg ze over aan een patrouille van de Lancashire Fuseliers, die weldra ter plaatse was. „De derde soldaat werd bloe dend aangetroffen in een steegje, waar men hem heengesleept had". ATOOMGELEERDE ZOU THANS VOOR ENGELAND WERKEN BONN, 11 Nov. (Reuter). Volgens een bericht in het West- Duitse blad „Algemeine Anzei- ger" hebben de Sovjet-Russische autoriteiten de Britse atoomge leerde professor Pontecorvo ge arresteerd op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Het blad zegt, dat dit bericht door Finsche vluchtelingen uit de Sovjet-Unie naar Helsinki was overgebracht. Eerder in dit jaar is prof. Pon tecorvo op geheimzinnige wijze uit Engeland verdwenen. Veron dersteld werd, dat hij naar de Sovjet-Unie was gereisd en daar in Laboratoria werkzaam was. Volgens berichten, die een half jaar geleden de geallieerde ge heime dienst bereikten, was hij belast met de leiding van een la boratorium voor atoomonderzoek in Tsjecho-Slowakije, aldus het blad. OFFENSIEF IN INDO-CHINA TONKIN, 10 Nov. (Reuter). Zaterdagmorgen zijn op 50 km ten westen van Hanoi Franse en Vietnamese strijdkrachten een grootscheepse aanval begonnen over een front van 50 km in de richting van het door de Viet- minh bezette gebied van Chofoin.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1