Noodtoestand in Karinthië Verdrag met Bonn cxutetió. inzake sociale verzekering Het nationaal-socialisme is allesbehalve dood I-woning SS steekt de kop op De natuurrampen in Oostenrijk en Italië In Italië thans 140 doden Ook in September kwamen winkeliers niet aan hun trek orm succes Y VULPEN ame-actie halve prijs ESM AN N Bedreiging voor economisch leven Koningin werd beledigd IDEALE LUIERS Kwijtschelding regeringscrediet aardappelmeelindustrie Levensmiddelen voor India Nederlandse graven in Indonesië 40 man s.s. „Maipu op Schiphol Wetsontwerp ingediend De omzetten in de detailhandet Naar oplossing van arbeidsconflict Vertegenwoordiger verduisterde f 1500.- Naar wij vernemen DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 /ERW ACHTING [.door het KNMI te ug van Dinsdagavond gavond. :nd zwaar aar tijdelijk mist. zwaar bewolkt met enige regen, maar ele verspreide opkla- Iatige wind hoofdza len Noord en West. randerlng van tempe- lengen wij onze één week. Bij wering van een e vulpen, ontvangt en nieuwe vulpen ;n 0 i e gelegenheid r U om een waar- 01 St. Nicolaas- aautje te geven ;n een lage prijs kmaar VAN JAARSVELD tAT HEEN i. van Jaarsveld, dis der van de K.A.B. en in de afdeling Alk- rganisatie is onlangs penningmeester van n Bondsbestuur. Dit t hij t.z.t. Alkmaar n. De huisvestings la zullen dit vertrek ;e tijd doen opschor- -hter zijn werkzaam- n Haag reeds begon- igenheid zal nog wel deze ijverige en K.A.B.-voorzitter af- nen. ijn opvolger als dis ier is nog geen en- ag genomen. Voor werkzaamheden als 'meester zulks toe- ook nog als districts- ungeren. de enorme over- n kopy bil 't be- het winterseizoen wij ons genood zien een aantal i te laten liggen. lOEPLANI HT U REEDS ONZE L-WONINGEN ïclstraat 12 is het D WONEN" at volgens de lerne eisen elke beurs =!- lezichtigen: lag - Vrijdag 5 en 7—9 uur ig en Zondag i 2-5 uur. KMAAR 4ICOLAAS Wij ontvingen in stuk van een de heer H. P., die dat er een gemeen- ening gekomen is, colaas verbiedt zich ar te vertonen. Hij mer voor de kinde st kunnen genieten irukwekkende ge- de haalt hij er de inzender gerust bepaalde door B. ellen voorwaarden aas zich in het :onen, zoals bleek gen van de nieuwe lie wij destijds na- ig hebben gepubli- van deze nieuwe /as, te voorkomen, ze indrukwekkende gesold en de goede t werd voor re- :en, waar hij toch is. Wij kunnen in- ■ns mededelen, dat aker alsnog de ge in krijgen de Goe- kmaar te zien ko- lat misschien later sommige reclame- uden wensen. gst collecte De opbrengst va* bate van de ver- ngin Wilhelmina- kankerbestrijding opgebracht f269.-. 7.-. KLAGENFURT, 12 Nov. (Reuter) Maandag is in de Oosten rijkse provincie Karinthië de noodtoestand afgekondigd. Door overstromingen van de Dra en de Gail zijn in de gebieden Koetschach en Mauthen vijf bruggen weggespoeld en is schade toegebracht aan de oogst en aan gebouwen. Verscheidene we gen zijn onbegaanbaar geworden. In Italië, waar het drie weken lang gestroomd heeft van de regen, wordt de schade geschat op duizenden millioenen lire. Het aantal doden is gestegen tot 140. In Noord-Italië zijn tot dusver 30 personen omgekomen. Bij stor men, die onlangs over Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië hebben ge woed, verloren 110 mensen het leven. Men vreest, dat wanneer er geen einde komt aan de regen val, de Po buiten haar oevers zal treden en grote sehade zal aan richten in een gebied, dat voor de economie van Italië van het grootste belang is. Honderden plaatsen zijn reeds door het water van zijrivieren overstroomd. „WESTERDAM" EERST WOENSDAG VERWACHT De „Westerdam" van de Hol landAmerika Liin. die volgens het vaarplan gisteren had moe ten arriveren, wordt eerst a.s. Woensdagmorgen te Rotterdam verwacht. De oorzaak hiervan moet allereerst gezocht worden in de situatie van de haven te New-York die het nodig maak te Baltimore aan te lopen en voorts in het slechte weer op de oceaan. In Venetië staat thans alles blank. Het plein van de San Marco staat een meter onder water. Men schat, dat de schade te Milaan 1500 millioen lire be draagt. Doden in Rhöne-vallei om vallei Maandag zijn twee personen het leven gekomen in 'de va van de Rhone. De voornaamste Simplon-spoor- lijn in Zwitserland is door een grote grondverschuiving ver sperd. Sprekers op de bijeenkomst van de Bund von Westvertriebenen, de vereniging van uit Nederland uitgewezen Duitsers, welke bij eenkomst in Gronau werd gehou den, hebben zich zeer beledigend uitgelaten over H.M. de Koningin en de Nederlandse regering, hoofd zakelijk n.a.v. het schrijven van H.M. aan President Truman. Een zekere mijnheer Steiner beweer de, dat na alles wat gebeurd was bij de uitwijzing van de eerder in Nederland woonachtige Duit sers, 't toppunt van onbeschaamd heid was van de Koningin en aldus te schrijven over het Duitse vluchtel ingen vraagstuk. Onze redacteur, die een verslag over deze bijeenkomst in Gronau ontving, tekent daarbij aan: „Het wordt nu de hoogste tjjd, dat de Nederlandse regering in Bonn stappen onderneemt, om aan dit gebral een einde te maken." Heb je gevoeld, dat VERPLAATS O IN ZIJN WERELDJE. Dat wereldje van poezelige zachtheid, lieve geluidjes en schattige maniertjes. Dan voelt U het direct, daarbij passen alléén TEDDY luiers. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp ingediend tot kwijtschel ding van verleende regerings- eredieten aan de aardappelmeel industrie. In het ontwerp wordt er aan herinnerd, dat de aard appelmeelindustrie in de crisis van de dertiger jaren voor grote moeilijkheden kwam te staan. Ten behoeve van de aardappel meelindustrie in de veenkoloniale gebieden werd voor 1930 de be groting verhoogd met een post van f 4.500.000.De fabrieken werden bij de verdeling inge schakeld. AVEBE Het Coöp. Aardappelmeel-Ver koopbureau der Verenigde Boe- renfabrieken in Veendam (AVE BE) trad in de contracten op namens de aangesloten fabrieken. Voorts werden afzonderlijke over eenkomsten gesloten met de fa briek „Westerwolde" en de Erven Meijer te Zuidwending. Boven dien werd de AVEBE door de Staat een lening verstrekt van f 800.000 ter aflossing van een onder verband van aardappel meel bij de Amsterdamse Bank opgenomen crediet. Kwestie had niet de aandacht De regering betreurt het, dat niet direct na de bevrijding tot PROF. KOSTERS OVERLEDEN Op 77-jarige leeftijd is gisteren prof. dr. J. Koster overleden, oud vice president van de Hoge Raad. De overledene werd in Heenvliet geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Hij was ojm. oud-hoogleraar in Gro ningen. In 1916 werd hij lid van de Hoge Raad en in 1933 vice- president. indiening van ccn wetsvoorstel tot kwijtschelding kon worden overgegaan. De oorzaak was dat niet voldoende de aandacht op de kwestie werd gevestigd. Het wetsontwerp houdt thans in de kwijtschelding van de ge hele nog niet terugbetaalde hoofd sommen en van alle achterstal lige renten. Onder deze betalin gen is verreweg de voornaamste ae terugbetaling van het finan- cieringscrediet van de AVEBE van f 800.000; de bedragen zijn f 3.600.000, d.w.z. de hoofdsom voor wat betreft het aan telers doorbetaalde crediet en aan rente f 1.250.000. DE NIEUWE LEGERING VAN MILITAIREN OP DE VELUWE DEN HAAG Van verschil lende kanten if bezorgdheid geuit ten aanzien van de mogelijkheid van ontspanning voor die mili tairen, die zullen worden gehuis vest in de nieuwe kazernes op de Veluwe. Uiteraard heeft dit vraagstuk de volle aandacht van de Minister en de militaire auto riteiten. De aanleg van sport velden en zo mogelijk van zwem baden is in overweging. Voorts zullen de kampen worden voor zien van de nodige lokaliteiten voor het houden van kerkdien sten, het geven van bioscoop- en andere voorstellingen en voor zover mogelijk, van lokaliteiten waar de dienstplichtigen, die zulks wensen, zullen kunnen stu deren. Men zal er naar streven, door middel van schriftelijke cursussen de zelfontwikkeling te stimuleren. De Minister hoopt dat tot exploitatie van militaire tehuizen in de nabijheid der kam pen zal kunnen worden overge gaan. Tenslotte overweegt de Minister over te gaan tot het bou wen van woningen nabij de kam pen ten behoeve van de gehuwde officieren en onderofficieren, be horende tot de vaste staf. NEDERLANDS SCHIP VERTREKT EIND DEZE WEEK Zaterdag a.s. zal het Neder landse 7236 b.r.t. metende s.s. „Loosdrecht" onder kapitein C. E. van Voorthuysen van Rotterdam naar Calcutta vertrekken met een nieuwe lading levensmidde len aan boord voor de hongerende bevolking van India. De zending van de Nederlandse Jeugdgemeen schap bestaat thans uit 42 ton gecondenseerde melk. Verwacht wordt, dat de „Loosdrecht" om streeks 30 December in Calcutta zal aankomen. DJAKARTA (P.I.-Aneta). In opdracht van de Nederlandse regering vertoeven op het ogen blik in Indonesië admiraal J. W. G. van Hengel en generaal P. Alons, wier taak is, na te gaan wat nodig is om de zorg van de graven en erevelden in Indonesië in goede staat te houden, als bin nen afzienbare tijd de Neder landse Gravendienst in Indonesië zal verdwijnen. Over deze kwestie zijn er reeds ontmoetingen geweest met de Indónesische Gravendienst, waar omtrent admiraal van Hengel en generaal Alons verklaarden onder de indruk te zijn van de zeer hoffelijke ontvangst en het be grip dat voor deze aangelegen heid bestaat. De samenwerking tussen de Indonesische Graven dienst en de Nederlandse voor zover nog aanwezig is zonder overdrijving ideaal te noemen, aldus deze beide autoriteiten. DJAKARTA TREEDT OP TEGEN COMMUNISTEN DJAKARTA. 12 Nov. Aneta. - Door de nolitie is Zaterdag ochtend een huiszoeking verricht in het hoofdkwartier van de Partai Kommunist Indonesia. Ook werden bij aankomst van enige Indonesische vertegenwoor digers die naar het jeugdfestival te Berlijn waren geweest door de douane koffers met lectuur, foto's e.d. in beslag genomen, welke koffers aan de bevoegde autoriteiten voor nader onder zoek werden overhandigd. Zes der Indonesische vertegen woordigers naar dit Vredescon gres zijn met de Sibajak aange komen, tot dusver zijn er van de Indonesische deelnemers aan het Berlijnse Jeugdfestival, 62 in ge tal, 9 teruggekeerd, de overigen maken een reis door Oost- Europa, Rusland en China. Het is bijna afgelopen met Smidje Verholen, die onze jonge (en oudere) lezers zo lang en zo aardig heeft bezig gehouden. En terwijl ons smidje afscheid neemt, maakt zijn opvolger zijn opwachting al bij de lezende jeugd. Ooit van Repelsteeltje gehoord, jongelui? Van dat ka boutertje, dat kon toveren en dat een klein meisje uit de narigheid hielp? Het is een heel oud sprookje, zo oud, dat het in onze dagen van auto's en vliegtuigen bijna vergeten is. Een sprookje van een oude koning, een prins, een lief meisje en een ondeugende kabouter met zijn makkers. Wat wil je nog meer? Morgen stellen we jullie die spelers in ons nieuwe ver haal voor in het koninklijk paleis van Vreugdeland. Heb er maar veel plezier aan. En als je de plaatjes uitknipt en opplakt, kun je dit mooie oude sprookje telkens weer lezen. Mohammedaanse wetgeleerden protesteren bij de Paus CAIRO 12 Nov. (AFP) De ge zamenlijke Mohammedaanse wet geleerden hebben besloten een telegram aan de Paus te zenden om tp protesteren tegen „de ge welddaden van Britse troepen te gen Moskeeën, Mohammedaanse voorgangers en gelovigen." li Gestoken 'in nieuwe Duitse kle ren arriveerden gistermiddag op een tussenlanding met de speciaal door de Argentijnse regering van de KLM gecharterde DC 6 „Prin ses Marijke" veertig leden van de 158 koppen tellende bemanning van het 11.540 b.r.t. metende Ar gentijnse emigrantenschip „Mai pu". Klaar bekend verdween dit moderne in Nederland gebouwde schip ruim etVi week geleden na een aanvaring ten Zuid-Westen van Helgoland met 't Amerikaan se troepen transportschip „Gene raal M. L. Hersey" in de golven van de Noordzee. De voltallige bemanning, alsook de 80 passa giers werden in deze grootste scheepsramp na de tweede we reldoorlog gered. Op Schiphol waren journalisten en persfotografen samengekomen toen de eerste veertig leden der bemanning gistermiddag op het vliegveld aankwamen. Bij deze bevonden zich zes Argentijnse vrouwen, die aan boord van de „Maipu" als stewardessen en ver pleegsters optraden. Het gehele gezelschap nam plaats in de inter continentale wachtkamer. partij der regeringscoalitie tegen het voornemen, de derde strofe van het vroegere Duitsland-lied tot nationale hymne te verheffen. Deze regeringspartij heeft ver langd, dat het „Duitschland ueber alles" het „vanzelfsprekende toe komstig volkslied" zal worden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goed keuring van het tussen Neder land en de Bondsrepubliek Duits land gesloten verdrag inzake so ciale verzekering. In de M.v.T. wordt o.m. gezegd, dat het ver drag geheel past in het kader van de samenwerking binnen het verhand van de Raad van Europa welke er zich voor heeft uitge sproken, dat de bij de Raad aan gesloten landen bilaterale verdra gen op het gebied van de sociale zekerheid met elkander zullen sluiten. Voor ons land is het verdrag van bijzondere betekenis, omdat vele grensarbeiders hiervan de voordelen zullen plukken en ook voor de talrijke Nederlanders, die aangewezen waren op armenzorg BONN (Van de A.N.P.-eor- resuondent). De bedriivieheid die door de vroeeere SS in West-Duitsland weer wordt ont wikkeld. wordt door de Christe lijk -Democratische Partii als ..een eevaar voor de democratische staat" bestcmneld. De narlc- mentsfractie van de CDU heeft dan ook het voornemen aajisre- kondied door middel van een internellatic de aandacht van de Bondsreeerine te vraeen voor ..beDaalde ontwikkelingen binnen de soldatenbonden." In Hamburg heeft in de laat ste dagen een congres plaats ge had van 1300 vroegere SS-ers, die zich onder leiding van een ex- gouwleideir uit Oostenrijk en 'n aantal vroegere SS-genéraals tot een „SS-gemeenschap" hebben aangesloten. SS-generaal Gille, die de SS vertegenwoordigt in het Algemene Soldatenverbond, heeft bij deze gelegenheid aan gekondigd, dat in het komende voorjaar een „internationale bij eenkomst van alle vroegere SS- ers zal worden gehouden. Een der woordvoerders op de bijeen komst was de laatste comman dant van de „Leibstandarte Adolf Hitler". De overlevenden van dit keurcorps hebben in Berlijn ver gaderd en daar hun politieke kleur ronduit bekend. Een sa menwerking was volgens hen slechts mogelijk met diegenen, die „zich zonder bedenken ach ter de idee van de Führer stel len". Bij beide gelegenheden werd nadruk gelegd op de waar de, die de SS-ers hechten aan een nauwe samenwerking met „zich in het buitenland bevin dende kringen". Met het buiten land is hierbij wel voornamelijk Spanje en Argentinië bedoeld, waarheen een goed deel der SS- leiders een heenkomen heeft ge vonden. Hoewel de SS-groep klein is wordt zij in Bonn toch gevaarlijk geacht. „Van woorden tot daden is nog slechts een stap, die zeker gedaan zal wor den, wanneer de tijd ervoor rijp is en wanneer er niet tijdig een stokje voor wordt gestoken." De vroegere Waffen-SS is ook toegelaten tot het „Verbond van Duitse soldalten", dat in de korte maanden van zijn bestaan reeds zoveel stof heeft doen opwaaien. In vele Duitse bladen heeft men sedert geruime tijd de mening kunnen lezen, dat tot de Waffen- SS in hoofdzaak „eerlijke solda ten" hebben behoord, die door dwang tot deze beruchte weer machtsformatie zouden zijn toe getreden. De aankondiging van de eerste regeringspartij, dat zij een actie tegen de SS-beweging zal ver langen, gaat gepaard met een protest van de meest rechtse lijk het reflectorium is geweest. STAKING IN FRANSE MIJNEN PARIJS 12 Nov. (Reuter) Een gedeeltelijke staking in de voor naamste Franse kolenmijnen in de dpartementen Nord en Pas de Calais, die thans een week duurt, is Maandag uitgebreid. Bijna 12000 van de 98.658 mijnwerkers in het gebied zijn thans in sta king. JAPANSE STUDENTENDEMONSTRATIE KYOTO 12 Nov. (Reuter) Toen keizer Hirohito Maandag de Universiteit van Kjmto bezocht, is het een demonstratie van een duizendtal Japanse studenten ge komen. Zij drongen om de auto van de keizer en zongen strijdlie deren. De leiding van de Univer siteit riep de hulp van de politie in. D demonstranten hadden een brief bij zich, waarin zij zich uit spraken tegen herbewapening van Japan. De rector-magnificus had hun tevoren verboden het ge schrift aan de keizer aan te bie den. en thans weer in het genot kun nen worden gesteld van de hun toekomende Duitse renten. Het beginsel van de gelijkstel ling van elkanders onderdanen ligt aa'n het verdrag ten grond slag t.a.v. elk der nationale wet gevingen. De toepassing brengt met zich mede, dat een Neder lander in Duitsland voor de so ciale verzekeringswetten op ge lijke wijze wordt behandeld als dé Duitser en omgekeerd. Voor de aanspraak op uitke ring worden de „verzekerings tijdvakken" samengesteld. Dit zal de aanspraken op uitkering gun stig beïnvloeden. Frankrijk sloot reeds in 1950 een dergelijk verdrag met de Bondsrepubliek. VERHOGING WESTDUITSE KOLENPRODUCTIE BONN. (DPA) 12 Nov. De West-Duitse reeerine is van nlan in samenwerking met de vak bond van miinwerkers en met de ECA maatregelen te nemen, die beogen de kolenDroductie zo sDoedig mogeliik te doen stii- een tot 450.000 ton Der dac. Do Duitse kolenproductie be weegt zich de laatste tijd voort durend in stijgende liin. In de week van 5 tot 11 November bedroeg de gemiddelde productie per werkdag 399.385 ton tegen 388.100 ton per dag in October. PRINSES ELIZABETH OP DE TERUGWEG Praises Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn gisteren te St. John's (New Foundlahd) feeste lijk ontvangen. Het koninklijke paar vertrekt morgen aan boord van de „Empress of Scotland" weer naar Engeland. Bij het eeuwenoude Zuid-Limburgse kasteel te Lemiers, nabij Vaals, heeft men een opzienbarende ontdekking gedaan. In de westelijke vleugel van de bij dit kasteel behorende boerderij heeft men vondsten gedaan die aanduiden dat hier een Cistercienser klooster gestaan heeft uit de 12e eeuw. Onze foto toont de gewelfde kelderruimte, welke waarschijn- 's GRAVENHAGE. De ge gevens, welke zijn gepubliceerd vo«r de middensitand met be trekking tot het omzetverloop in September j.l.. wijzen uit, dat van een verbetering van de omzetten in de detailhandel geenszins kan worden gespro ken; zulks treedt des te sterker in het licht, indien in aanmer king wordt genomen, dat Sep tember een Zaterdag meer telde dan de voorafgaande maand. Ten opzichte van de overeen komstige maand in 1950 kan 't ornzetverloopi in vele 'branches niet anders dan onbevredigend worden genoemd. Hierbii dient evenwel te worden ongemerkt, dat de omzetten in September 1950 gunstig werden beinvloed door de extra aankopen en de winterartikelen door het publiek hetgeen verband hield met de gespannen internationale ver houdingen. welke onder meer de vrees deden ontstaan voor sterke prijsstiigingen. Een en ander was zeer duide- liik waarneembaar in de bran ches, in welke duurzame con sumptiegoederen worden ver kocht. In de detailhandel in textiel en in schoeisel waren de geldomzetten weliswaar resp. 5 en 9 procent hoger dan die in Augustus van het lopende jaar, doch ten opzichte van Septem ber 1950 trad in deze branches een daling in van niet minder dan 50 en 44 pet. Indien hier bii dan nog wordt bedacht, dat BIJ BEHANGSELPAPIER- FABRICAGE De fabrickspersonclen der fir ma's Rath Doodeheefver en Goudsmit-Hoff hebben zo wordt ons van die zijde mede gedeeld kennis genomen van het advies der commissie van financiële deskundigen om de uit betaling van de 2 pet. gratificatie over het jaar 1951 niet te force- en. Mede in verband met de toe zegging der behangselpapierfabri kanten om met de grafische werk nemersbonden een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan, werd besloten de verdere ont wikkeling af te wachten, waarbij door de vergadering volledig ver trouwen werd uitgesproken in de leiding der grafische vakbonden. 's-GRAVENHAGE. De 31- jarige C. de W. uit Den Haag trad gedurende enige tijd op als vertegenwoordiger van een instru mentenfirma. Verschillende klan ten waren bereid om aan de W. voor de geleverde goederen con tant te betalen. De W. tekende kwitanties met zegels en al, maar „vergat" de ontvangen gelden aan de firma af te dragen. Dit leverde hem 1500 gulden op en uiteindelijk een arrestatie door de Haagse recherche, die hem inrekende en thans voor de officier van justitie zal leiden. de oriizer» van tal van artike len in September jJ. hoger wia- ren dan in de gelijknamige maand van 1950, kan worden aangenomen dat de hoeveel- heids omzetten in nog sterkere mate ziin teruggelopen. Ook in de levensmiddelen sector kon het omzetverloop in September weinig bevrediging schenker*. Slechts in het slagersbedtiif werden de ouzetten van Augus tus j.l. overtroffen en wel met 5 en 3 procent. op te knappen I heeft de Kinderpolitie van Am sterdam een drietal jongens van 16 en 17 jaar gearresteerd wegens diefstal van lood; hebben gisteren hoge ambte naren van Israël een bezoek ge bracht aan de havenwerken van Rotterdam; is bij de aanleg van een nieuwe woonwijk „Morgenstond" in Dea Haag ccn groot aantal scherven gevonden uit de Romeinse tijd; houdt de Nederlandse Pluim- vcefederatie op 8 December in Utrecht de algemene vergadering. De federatie herdenkt dan het feit van haar 30-jarig bestaan; is de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer ir. Edmond Rombaut, commandant van de Antwerpse brandweer en aan enkele leden van het personeel de gouden en bronzen ere-mc- dailles, omdat door hun toedoen op 20 Maart 1951 het s.s. „Ridder kerk" voor uitbranden behouden bleef; werd gisteravond voor de radio een waarschuwing uitgezonden voor de bevolking van Zeeuws- Vlaanderen om zuinig te zijn met de electrische stroom, wegens een ketclstoring in Sluiskil; heeft de vereniging van hande laren in oude kunst in Nederland gisteren het feit herdacht van het 40-jarig bestaan; is een delegatie van 6 leden vertrokken naar het internatio nale hotelhouderscongres in Me xico City. De delegatie staat o.I.v. de heer f. A. L. Bienen, directeuj van hotel Du Vieux Doelen in Den Haag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3