Zesduizend krijgsgevangenen werden op Korea VERMOORD Nederlandse regering verwerpt het Indonesische standpunt I Minister-president overziet 't gevoerde regeringsbeleid Tóch 50.000 woningen? Wilde jacht op smokkelaars DAGBLAD VOOR ALKMAAR Leden van het Congres eisen het gebruik van de atoombom Deze week begin van overleg over Nieuw-Guinea in Parijs De dood in een blok lood Koffiepiraat reed auto te pletter en wist te verdwijnen EN OMGEVING Professor ontkent belasting-,schuld i i COMMUNISTISCHE WREEDHEDEN DE KWESTIE OVER NIEUW-GUINEA Truman zegt: neen Geen opoffering van Zondagsrust Beraadslaging over Europees leger Eénparige motie over woningbouw Geen uitkering meer bij overlijden? Mossadeq heeft geld nodig Jeugdige inbrekers gegrepen Grote actie tegen mond- en klauwzeer Generaal gedood door revolverschot Typhoon verwoestte missie-statie Nieuw Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, t 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD] VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 16 November 1951 46e jaargang No. 12325 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, 12 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ï,- KT, "T Een uit de afgelopen oorlog in het Hollands Diep nabij Strijen-Sas achtergebleven V 1 is Woensdagmiddag door de Mijnendienst der Koninklijke Marine tot ontploffing gebracht. Met een rubberboot wordt nog een extra 150 kg wegende bom eveneens naar de V 1 ge bracht om de springkans te vergroten. Boven links het rubberbootje met de bom, dat op weg is naar de plaats waar de V 1 ligt. Tussen de vier palen is de staart van de V 1 juist zichtbaar. Onder wordt de 60 x 51!- ons spring stof bij de V 1 aangebracht. Rechts de explosie WASHINGTON (A.P.). Leden van het Congres hebben naar aanleiding van de bekendmaking van de juridische afde ling van het Amerikaanse achtste leger in Korea, volgens welke de communisten sinds het begin van de oorlog aldaar op zijn minst 5.790 geallieerde krijgsgevangenen hebben vermoord, gisteravond geëist, dat de communisten, indien de desbetref fende berichten bij onderzoek juist blijken te zijn, vopr die moorden zullen worden gestraft door het gebruik van atoom wapens. Onder de slachtoffers bevonden zich 5500 Amerikanen. de afgelopen Truman heeft gisteren het ver moorden van Amerikaanse ge vangenen door Chinese commu nisten het meest onbeschaafde STANDPUNT DER R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND DEN HAAG (KNP). „»e Zondagsrust, na jaren van strijd verkregen, kan niet dan om uiterst dringende redenen worden prijsgegeven. Als het volks- of landsbelang dit dringend zou eisen, dan moeten de belangen van het individu wijken en dan alleen zouden wij bereid zijn de productie op Zondag voortgang te doen hebben, zij het dan onder bepaalde voorwaarden". Dit is het standpunt van het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Fabrieksarbeidersbond St. Willibrord, zoals het is neer gelegd in het orgaan van deze Bond, „De Katholieke Fabrieks arbeider". Het hoofdbestuur wijst met be zorgdheid op de steeds toenemen de aanvallen, die de laatste tijd op de Zondagsrust worden ge daan. „Het is vanzelfsprekend zo schrijft het hoofdbestuur, „dat wij allen de plicht hebben, nu ons land zulke zware economi sche tijden doormaakt, mede te werken hierin verbetering .te brengen. Wij zijn echter niet overtuigd van het feit, dat nu al de tijd gekomen is, dat de Zon dagsrust mag worden opgeofferd om de productie nog te doen stijgen". EEN SLIMME BOER PROVIDENCE (Rhode Is land! (A.P.) Joecleary, een 63-jarige boer in ruste was maar wat blii dat bii zijn lange onderbroek aan had. want toen hij die avond een eindje om ging zag ihïi twe„ verdachte mannen Zonder ziin pas te verlang zamen maakte hii ziin riem los. liet ziin portefeuille, ziin horloge en twee rin gen in He lange niioen van ziin onderbroek zakken En kele ogenlblikken later duw den de mannen hem een revolver onder ziin neus. Zii vonden in ziin broekzak slechts tien dollar. genoemd wat in eeuw is gebeurd. De president antwoordde met een duidelijk „neen" op de vraag, of deze beschuldiging van het vermoorden van zoveel Ameri kaanse gevangenen de dag nader heeft gebracht, dat de atoonbom in Korea gebruikt zal worden. Wat de besprekingen te Pan- moendjon betreft, heeft een woordvoerder der verbondenen verklaard dat op de vergadering van gisteren, die 3 y. uur duurde, tekenen te bespeuren waren, die wezen op een mogelijke verande ring in de houding der Noordelij ken. Zij zouden mogelijk hun eis tot het onmiddellijk ingaan van een staken van het vuren' laten varen. JACHT OP RADIUMDIEVEN (Eigen bericht) De Hamburgse recherche is koortsachtig aan het zoeken naar twee nog onbekende dieven van een loodblok, waarin radium is geborgen. Alle binnenlandse en buiten landse contacten der recherche zijn gewaarschuwd en zoeken mee. Tot dusver gelukte het niet om een spoor van de dieven te vinden. Deze stalen het levensgevaar lijke preparaat, dat in een lood blok van vijf kilo is geborgen, tijdens een inbraak in de woning van de 29-jarige Hamburger ge leerde Wolfgang J., toen deze zich met zijn vrouw in de bioscoop bevond. Het blok radium, dat hij juist de avond te voren voor speciale proefnemingen mee naar huis had genomen, was verdwe nen. De dieven stalen bovendien juwelen en camera's. Op advies van de geleerde liet de politie direct door radio en pers bekend maken, dat het lood blok levensgevaarlijk was. Het ontvreemde radium is namelijk een bijzonder sterk stralend pre paraat, dat bij ondeskundige be handeling een pijnlijke dood kan veroorzaken. De dieven zijn daar om opgeroepen om het loodblok ongeopend af te leveren bij de politie of bij de eigenaar. Daar intussen alle mogelijke gegadig den gewaarschuwd zijn, hoopt de recherche dat de buit onverkoop baar zal blijken. f 25,000 16943 's GRAVENHAGE. 15 Nov. In de 514e Staatsloterii (vierde klasse, de tweede liist) is on f nummer 16943 f 25.000.geval len. De Nederlandse regering blijft bij haar standpunt, dat ingevolge artikel 2 van het charter der souvereiniteitsoverdracht de sou- vereiniteit van Nederland voor Nieuw-Guinea is gehandhaafd in afwachting van de oplossing van het geschil over de status van dat gebied middels onderhandelingen tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de R.l. Zo zegt de Nederlandse regering in haar antwoord op het Indonesische memorandum van 10 November over Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering heeft reeds aan de Indonesische rege ring doen uiteenzetten, dat de voorgestelde grondwete wijzigin gen niets aan de positie van Nw. Guinea veranderen en ziet der halve niet in, waarom oplossing van het Nieuw-Guinea-vraagstuk vóór de behandeling van de a.s. grondwetswijziging in de Staten- Generaal urgent zou zpn. Deze voorstellen beogen niet om in zake Nieuw-Guinea enige wijzi ging tot stand te brengen, doch wel om uit de Nederlandse grond wet te elimineren de anomalie, dat daarin Indonesië nog als deel van het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden wordt vermeld en dat daarin nog vermeld staat het program ma van de nieuwe rechtsorde en derhalve onder meer de Neder lands-Indonesische Unie en de federale structuur van de RVBI. De Nederlandse regering meende daarom eerder waardering bij de Indonesische regering voor deze wijzigingen te zullen ontmoeten dan bezwaren. Zij betreurt het, dat de rege ring van de R.l. aanleiding heeft gevonden om de voorstellen tot grondwetswijziging te beschou wen als een onvriendelijke daad, waartegen zij zelfs gemeend heeft protest te moeten aantekenen. De Nederlandse regering be schouwt de vermelde qualificatie (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, dr. Drees, en de miiiister van Financiën, prof. Lieftinck, hadden een hele middag nodig voor hun antwoord op de opmerkingen, die door veertien woordvoerders in eerste aanleg waren gemaakt. Bij de minister-president le>Ide blijkbaar tevens de behoefte om ook het hele regeringsbeleid van de afge lopen jaren nog eens te overzien. Zijn betoog behoorde tot de beste, die dr. Drees in het parlement hield. Als een werkelijk bindende, nationale figuur uitte hij zijn be zorgdheid over de tegenstellin gen, zoals die de laatste tijd, vooral buiten de Kamer, tot uiting komen. En daartegenover stelde de minister-president nog eens het beeld van een uitge plunderd land, dat dank zij de energie van haar bevolking van de geslagen wonden herstelde. De internationale verhoudingen besprekende, wilde de minister president, ondanks de moeilijk heden van het ogenblik, toch blijven geloven, dat de wereld op weg is naar groter eenheid. Binnen afzienbare tijd zal het wellicht mogelijk zijn om de or- ëanen van de Benelux te creëren. iat de regering in eerste aanleg gereserveerd heeft gestaan tegen over de vorming van een Euro pees leger, sproot voort uit de overweging, dat er op militair terrein reeds een meer omvat tende gemeenschap bestond. Lan den. die dit standpunt deelden, denken daar nu echter anders over. Essentiële voorwaarde voor de Nederlandse regering blijft ech ter ook nu, dat zij niet zou kun nen aanvaarden, dat elders over haar defensiebegroting zou wor den beslist, althans zolang er nog geen volledige economische inte gratie is. Het verlangen van Indonesië om de R.T.C.-overeenkomsten te PARIJS. Te Parijs is Don derdag een speciale geheime bij eenkomst gehouden door de mi nisters van buitenlandse zaken of hun vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Nederland was vertegenwoordigd door mr. Stikker. De bijeenkomst had ten doel de meningsverschillen te behan delen, die tussen enkele der ge noemde landen zijn gerezen bij het uitwerken van het plan-Ple- ven voor het instellen van een Europees leger. wijzigen, moest, aldus dr. Drees, niet enkel teleurstellend zijn voor Nederland, maar ook voor de Indonesiërs, die aan de totstand koming ervan hadden meege werkt. Wat de woningbouw betreft was de minister-president per soonlijk van mening, dat wjj toch wel tot 50.000 woningen zullen komen. (Zie vervolg pag. 3. en het protest als volstrekt on gegrond en wfjst deze ten krach tigste af. De Nederlandse regering is steeds bereid geweest en is in beginsel nog bereid om in over leg met de Indonesische regering een oplossing te zoeken voor de kwestie Nw. Guinea. Zij ziet ech ter geen mogelijkheid dit doel te bereiken, zolang de uitgangspun ten van beide partijen zo ver uiteen liggen. Zij begrijpt niet waarom de Indonesische regering de besprekingen van deze maand in de waagschaal wil stellen door de kwestie Nw. Guinea, zoals thans door de R.l. wordt gesug gereerd, als een hoofdpunt bij deze onderhandelingen ter tafel te brengen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Ka mer heeft de heer Andriessen, K. V. P. een nieuwe motie inge diend waarin evenals in zijn eerste aan de Regering wordt gevraagd, haar beleid te richten op de bouw van 50-000 woningen in 1952: Deze nieuwe motie van de heer Andriessen is onderte kend door vertegenwoordigers der vijf grote fracties in de Ka mer, te weten, de heren Andries sen (KVP), Donker (P.v.d.A.), Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.), en Romme (K.V.P.) Waar de minister-president, Dr. Drees heeft verklaard, dat de re gering tegen deze motie geen en kel bezwaar heeft, is aanneming van de motie dus verzekerd. De nieuwe motie is het gevolg van het feit dat andere partijen alsmede de premier bezwaren hadden tegen enkele passages in de eerste motie. De heer Andriessen zegt in zijn nieuwe motie, dat de woningbouw op één lijn moet worden gesteld met de defensie, de investeringen en de betalingsbalans. 's-GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot het doen vervallen van de uitkering bij overlijden van de verzekerden bij de algemene ziekenfondsen. De Nederlandse regering vraagt zich af, of er voor de Indonesi sche regering niet veeleer aan leiding zou bestaan, de kwestie ook te behandelen als een rechts geschil, b.v. door haar aan het oordeel van het Uniehof te onder werpen. Het bestaan van dit geschil punt behoeft, naar het oordeel van de Nederlandse regering, geen belemmering te zijn voor de tenuitvoerlegging van het voor nemen om op korte termijn tus sen Nederland en Indonesië ver trouwelijke besprekingen over eventuele herziening van de Unie te doen plaats hebben. Intussen is de Nederlandse re gering van mening, dat een op lossing van de huidige moeilijk heden wellicht zal kunnen wor den bevorderd door onderling overleg tussen de Nederlandse en Indonesische ministers van bui tenlandse zaken in Parijs, waar toe minister Stikker nog deze week het initiatief neemt. WASHINGTON De Perzische minister-president, dr. Mossadeq zou volgens betrouwbare bron trachten in Washington een cre- diet te krijgen ten bedrage van 123 millioen dollar. Perzië heeft de wens geuit deze lening in de vorm van een maan delijkse betaling van 10 millioen dollars te ontvangen om 'n ernsti ge economische crisis in Perzië te voorkomen. In verband met Mos- sadeq's afwezigheid zijn de Per zische verkiezingen uitgesteld. AMERSFOORT. De kinder politie te Amersfoort heeft een tiental jongens in de leeftijden van 812 jaar, allen afkomstig uit Amersfoort, op heterdaad be trapt toen zij bezig waren in te breken in een groot warenhuis in deze stad. Het is gebleken dat de jongens gedurende enkele maanden de stad onveilig hebben gemaakt. Zij pleegden inbraken in fabrie ken, kantoren, winkels enz. en ook op de wekelijkse markt be nadeelden zij verscheidene lieden. Van de opbrengst van de gesto len goederen werd goede sier gemaakt. De kinderpolitie heeft de jongens na een ernstig ver hoor weer vrijgelaten. Zonder voorafgaande waar schuwing of moeilijkheden in de regering heeft Enar Ger- hardsen, hoofd van de Noorse regering, zijn ontslag genomen De nieuwe eerste minister Oscar Torp, minister van de fensie van de Noorse regering in Londen tijdens de oorlogs jaren. AKEN Woensgdagmorgen hebben zeer vele Akenaren de wildste smokkeljacht meegemaakt, die zij in jaren hebben ge zien. In de Eupenstrasse joeg een Opel-Kapitain met een vaart van 120 km. per uur voor een eveneens zeer snelle Porsche- renwagen van de douane uit Dwars door de grootste Akense straten duurde de jacht driekwartier lang. De president van de Verenigde Staten heeft een plein in Washington gewijd aan de nagedachtenis van Samuel Gompers zoon van een Amsterdams sigarenmaker, die als jeugdige immigrant naar Amerika kwam en daar een vooraanstaand vakbondsleider werd. Hij stichtte de thans grootste Ameri kaanse vakvereniging, de „American Federation of Labour' (AFL). Van links naar rechts: George Meany, penningmeester van de AFL; William Green, tegenwoordig voorzitter van de AFL; president Truman, Margaret Truman en Clement F. Preller, voorzitter van het centraal bureau in Washington van de AFL. Hoe langer hoe meer toeschou wers zagen de beide wagens keer op keer in de dolle jacht. De smokkelaars trachtten de wagen van de douane van zich af te houden door zware zakken met koffie voor de wielen van de douane-auto te gooien. Schieten durfde de douane niet uit angst voor slachtoffers onder de toe ziende burgers. Toen men einde lijk in de Oberstrasse toch maar het vuur opende, waren het slechts waarschuwingsschoten in de lucht. Gericht vuur was niet mogelijk. Na vijf en veertig minuten, waarin van de bestuurders der beide wagens het uiterste was ge vergd en waarin de smokkelauto inmiddels een wielrijder had aangereden, slipte de wagen van de smokkelaars, sloeg over de kop en kwam met een harde klap tegen een boom terecht. Hoewel de wagen totaal ver nield was, wist de bestuurder, Helmut Monheim, te ontkomen door een ring van politie en douane. Een tweede inzittende van de auto werd zwaar gewond overgebracht naar het Louise hospital te Aken. In de zwaar be schadigde wagen vond de douane nog twee zakken koffie. De bestuurder van de Opel- Kapitan wordt gezocht. Hij heeft overigens niet alleen deze wild westgeschiedenis op zijn naam staan. Op 8 December jl. reed hij een Ford Taunus te pletter, even buiten Aken, liet de smokkelwaar achter en ontkwam aan de ach tervolgende douane. BEGINT VOLGENDE WEEK 's-GRAVENHAGE. Aan staande Maandag begint de grote actie tegen het mond- en klauw zeer. Vijfduizend liter entstof, speciaal geprepareerd tegen de thans heersende variant, zal die dag worden afgeleverd. In de volgende weken zal per w-ek 4000 liter entstof gereed komen. De ziekte heeft thans 8728 boe renbedrijven getroffen, ofwel een kleine vier percent van alle Ne derlandse boerenbedrijven. Verre weg het grootste deel van de dieren, dat reeds geënt was, is niet aangetast. Deskundigen zijn van oordeel, dat de enting een barrière tegen de ziekte opwerpt. Tot goed begrip diene, dat de entstof geen geneesmiddel is en bij reeds aangetast vee niet meer werkt, zodat uitsluitend ter voor koming van het mond- en klauw zeer wordt geënt. Naar verwacht wordt zullen de entingen het grootste gedeelte van de winter in beslag nemen. (Ingez. Mededeling) LONDEN. Politiemannen hebben in het gebouw van de Academie voor Militaire Weten schappen te Londen het lijk ge vonden van de 56-jarige generaal- majoor D. R. JoIIey van het Britse leger. De dood bleek door een revolverschot teweeg te zijn ge bracht. De omstandigheden van de dood van de generaal zijn nog niet opgehelderd. Generaal-majoor Jolley was 56 jaar oud. Hij heeft in de afge lopen oorlog het bevel over een brigade mariniers gevoerd. Sinds 1945 was generaal Jolley secre taris van de Academie voor Mili taire Wetenschappen. PONTIANAK (KNP). Be richten uit West-Borneo melden, dat de statie Bodok vrijwel ge heel werd verwoest door een typhoon. Deze Dajak-statie werd onlangs uitgekozen tot hoofdstatie van de omliggende plaatsen. De Aposto lisch Vicaris van Pontianak, Mgr. van Valenberg, was nog kort ge leden daar geweest voor het voe ren van besprekingen met het binnenlands bestuur, teneinde tot verdere uitbreiding te komen. Voor de zich ontwikkelende mis sie der paters Capucijnen bete kent dit een grote schadepost.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1