r 890 Geen diplomatiek contact meer tussen landen van Oost en West Amerikaanse bisschoppen zijn bezorgd over moreel verval ,975 Toekomst angstaanj ijagend Opnieuw 200.000 mensen in gevaar gekomen Nieuw soort atoombom tot ontploffing gebracht? DAGBLAD VOOR ALKMAAR U bent toch ook „van de Partij?" VS. ondergaan lot van het Romeinse keizerrijk? Trainer St. Bernardhonden door sneeuwlawine bedolven 590 690 1375 Iritse consul vermoord EN OMGEVING Anthony Eden somber gestemd 15.000 emigranten extra in één jaar Enorme buit viel in inbrekershanden Locomotief kantelde bij ontsporing Ergerlijk-wrede dierenmishandeling „Kolos, met een hart van modder" De ramp in Italië In politiek niet alles geoorloofd Harteklop der industrie IJzeren balk viel op timmerman Kolentekort: tien millioen ton De begrafenis van Mr. van Maarseveen Korea-gewonden terug Wordt Ierland een concurrent? warme Blocfteux» Hel fijne streep- caakl extra slaak, t ooi-Meuren vof gewild model.strakke >oopgarnering en ter, uitstekende stellende kwaliteit strakke :1a mes pantalons vanaf Varme, gemakkelijk zittende voor Ituiselijke bezigheden; >r zwaardere figuren: sterke i... uitstekende pasvorm. ruin, korenblauw en groen, stgoedboopl i beschikkingen vermin- bijdragen woningwetbouw 1950 (I), dan wel de be ng bijdragen woningbouw w 1950 onder bepaalde arden te verhogen, n de toestemming tot gun- tn deze woningen is afge- toor 11 Juli 1951 en zij op ember 1951 nog niet be- zijn, kan de gemeente een tot bijdrageverhoging in- mits voor de financiering geen vaste lening kon verkregen en de consoli- tans heeft plaats gevonden ten hoger percentage dan tartegen in de exploitatie der rente over het te in- n kapitaal is berekend. DEN (AP) Het Fo- Dffice heeft bekend ge- dat de Britse vice consul ia (Saoedie Aralbië) Cyril Vrijdag in zijn huis rd werd. Do dader is nog kt. Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentia-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle adities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. par m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeurs E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Cradlatbank HET EE IT Buiten/God. is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN 4 Pagina 3 Dinsdag 20 November 1951 46e Jaargang No. 12328 Kantoren; HOORN, Draalslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LONDEN (Ass. Press). De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft gisteren verklaard dat er in feite geen diplomatiek contact meer bestaat tussen de landen aan weerszijden van het ijzeren gordijn. In zijn openingsrede van het eerste debat van de conservatieve Britse regering over de buitenlandse aangelegenheden, verklaarde Eden somber: „De diepte en de breedte van de kloof, die Oost en West geestelijk en physiek van elkaar scheiden, maken het heden zo ontmoe digend en de toekomst zo angstaanjagend." Eden verklaarde dat een der gelijke impasse in de verhouding tussen Oost en West in de ge schiedenis nog niet was voorge komen. „Kan het Kremlin het Atlantisch Pact als agressief van opzet be schouwen? Kan iemand geloven dat landen als Denemarken of Noorwegen of Canada zich willens en wetens aan zouden sluiten bij een ver drag dat op agressie is gericht?" oorts zegde hij de Britse steun toe aan de beweging voor een Europese gemeenschap in het ka der van de „steeds groeiende At lantisch pact gemeenschap". Ook beloofde hij de toelating van Italië tot de Ver. Naties te zullen steunen. Met het oog op Duitsland zeide Eden te geloven dat de federale republiek als „vol" in de Europese gemeenschap KON. MARINE OEFENT Bij IERLAND BELFAST (A.P.). Twee Nederlandse fregatten, de „van Zijl" en „de Zeeuw", zullen van 25 Nov. tot 7 Dec. een bezoek brengen aan Londonderry, ten einde deel te nemen aan oefenin gen in verband met de gemeen schappelijke anti-onderzeeboot opleiding. U.S.A. BETALEN WASHINGTON (A.N.P.). - De Amerikaanse regering zal de volgende week op de con ferentie over emigratie te Brussel een plan indienen voor het binnen een jaar doen emigreren van 115.000 a 120.000 Europeanen, van wie 10.000 a 15.000 Nederlan ders, naar Canada, de V.S., Australië, Nieuw-Zeeland, Venezuela, Brazilië en andere landen buiten het reeds vast gestelde emigratie-tal, aldus maakt het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken bekend. De V.S. zullen tien millioen dollar bijdragen aan dit emi gratieplan, waarvan de kos ten op dertig millioen dollar worden geschat. Het plan is reeds officieus besproken met de betrokken regeringen. (Van bevoegde zijde in Ne derland werd dit plan „niet onwaarschijnlijk en niet on verwacht" genoemd. Red. A.N.P.). opgenomen zou worden en dat Groot Brittannië zijn verantwoor delijkheid in Duitsland aan de Duitsers zelf over zou geven. Wat Egypte betreft is Groot- Brittanniè thans bereid het ver drag van 1936 te herzien en het op voet van gelijkheid te vervan gen door een overeenkomst tus sen de vier mogendheden en Egypte. W.O. TALRIJKE SOUVENIRS VAN d. EERENBEEMT AMSTERDAM. Zondagavond zijn inbrekers doorgedrongen in het Vondelparkpaviljoen te Am sterdam, met name in de boven- ruimten, bewoond door de we duwe van wijlen Herman van den Eerenbeemt. Mevr. van den Eerenbeemt en haar zoon waren niet thuis, zodat de inbrekers vrij spel hadden. Zij zijn verdwenen met een buit van f 40.000 aan platina en gouden sieraden, ta felzilver, edelstenen enz. Onder meer is gestolen de 6 c.M. grote geheel gouden gedenkpenning, die Herman van den Eerenbeemt kreeg toen hij benoemd werd tot ereburger van 's-Hertogenbosch. Nader is gebleken, dat behalve de reeds genoemde sieraden etc. nog worden vermist eefi vijftien de eeuws handschrift met vier miniaturen in geëmailleerde band met gouden voor- en achterplaat, bezet met edelstenen en waarop aangebracht tekeningen van Bel lini. De waarde hiervan wordt geschat op f 20.000. POLESWORTH, Engeland (AP) Bij een ontsporing van de nacht express GlasgowLonden, die gisteren vlak voor het aanbreken van de dag heeft plaats gevon den, zijn zeven wagens uit de rails gelopen terwijl de locomotief kantelde. Volgens de laatste berichten werden vier personen gewond. Drie konden nadat eerste hulp was verleend verder huns weegs faan, de vierde is in een zieken- uis opgenomen, omdat hij mis schien enige ribben heeft gebro ken. Er zaten 150 a 200 passa giers in de treinen. Alleen de locomotief is gekanteld, de gede railleerde wagens werden door I het perron overeind gehouden. 's-GRAVENHAGE. De poli tierechter te 's-Gravenhage ver oordeelde W. J. C. V., buschauf feur, tot een maand gevangenis straf wegens vergaand wrede die renmishandeling. V. zou n.l. aan een kennis hebben aangeboden een konijn te slachten, dat deze aanvankelijk naar het slachthuis had willen brengen. In een gara ge zou V. het konijn in een was bak hebben gedeponeerd, het dier twee klappen op de kop hebben gegeven, en de ogen hebben uit gestoken, terwijl het nog in leven en bij bewustzijn was. LA PRENSA BUENOS AIRES (Reuter) Het 82 jaar oude Argentijnse dag blad „La Prensa", dat tien maan den lang niet is uitgekomen, is Maandag weer verschenen „krach tens het besluit van vijf millioen arbeiders". President Peron heeft in een speciale boodschap in de editie van Maandag geschreven: „Bij het herverschijnen van La Prensa voel ik, als Argentijn en handhaver van het recht, dat een nieuw vrijheidsgevoel is geboren uit de overblijfselen van een kolos met een hart van modder. CHINEES-TIBETAANS VERDRAG KALIMPONG (Reuter) De Tibetaanse regering heeft het verdrag tussen communistisch China en Tibet, dat 23 Mei werd gesloten, geratificeerd, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Kalimpong (Bengalen) vernomen. In dit verdrag werd bepaald, dat de leiding van de buitenlandse en defensie-aangelegenheden van Tibet in Chinese handen zou zijn. ROVIGO (A.P.). De steden Verona en Mantua, met resp. 170.000 en 40.000 inwoners, zijn gisteren ook onder de drei ging van de overstromingsramp gekomen, doordat de Noordelijke oever van het Witte Kanaal (Canal Bianco) over een lengte van ruim 400 meter bezweken is. De breuk is in de afgelopen 24 uur van 200 tot 400 meter aangegroeid. Het kanaal bevindt zich in het gebied van de Po delta, waar nu reeds meer dan 200.000 mensen dakloos zijn. De Franse Vietnamese troepen hebben een offensief ingezet tegen rode stellingen in het gebied van de Day-rivier. De aanval werd ingezet over een 40 km lang front. Vietminh troepen die moeten wijken voor de felle aanvallen, steken achter zich de rijstvelden in brand. Rovigo is nu een dode verlaten stad. Adria, thans het meest be dreigd, treft voorbereidingen om de bevolking van 35.000 zielen met een vloot van allerlei soorten vaartuigen te evacueren. Order daartoe was reeds Zaterdag gege ven, maar de meeste inwoners weigerden toen te vertrekken. Sinds Zaterdag verspreidt zich het modderwater over de Po:delta, een driehoek met een basis (de Adriatische kust) van 30 kilome ter en 60 kilometer diep. Hierin zijn de steden Adria (35.000), Ca- vazere (25.000), Loreo (11.000) en Het hoogwaardig Amerikaans episcopaat heeft een herderlijk schrijven gericht tot de geestelijkheid en de gelovigen, waarin de bisschoppen hun bezorgdheid uitspreken over het steeds voortwoekerende morele verval der Amerikaanse samenleving. De vrees wordt geuit, dat de V.S. hetzelfde lot zullen ondergaan als het Romeinse Rijk. „Er is een alarmerende over eenkomst tussen beide situaties. LAS VEGAS (Reuter). Op de Yucca-vlakte bij Las Vegas in Nevada is Maandag wederom een proef genomen met een atoom ontploffing, die de eerste is van een nieuwe reeks. In een officiële verklaring is medegedeeld, dat „troepen en technische deskundigen, gespe cialiseerd in de aanleg van ver sterkingen te velde, betrokken zijn geweest in de proefneming, de eerste van een nieuwe reeks experimenten, waarvan het doel is de uitwerking na te gaan van door atoomkracht teweeg ge brachte ontploffingen op wapens". Er wordt opgemerkt, dat de ontploffing van Maandag sterk verschilt van de vijf vorige explo sies, die in de afgelopen herfst- Met deze indrukwek kende foto van koorts achtige industriële ac tiviteit behaalde de Amerikaanse graveur David Darvas een prijs van 50 dollar. Dat niet alleen in Nederland de belangstelling voor de fotografie met de dag toeneemt, blijkt wel uit de 56.000 inzen dingen die 's werelds grootste jaarlijkse foto wedstrijd ontving uit 35 verschillende Ign- den. Van de 280 prijs winnaars zijn 220 van Amerikaanse nationa liteit. Het motto dat Popular Photography Contest dit jaar ge steld heeft, is „Schil deren met licht en schaduw". maanden in de woestijn van Ne vada teweeg zijn gebracht. De ontploffing bracht een vuurschit- tering, een vuurbal en vervolgens een als een kolom omhoog wer velende vlam, die de vorm had van een reusachtige „Romeinse kaars" (een soort vuurwerk), te weeg. Er was deze maal geen reusachtige „paddestoel van rook" boven de ontploffingsplaats waar te nemen. Verslaggevers, die zich op de Charleston, een berg op tachtig kilometer afstand van de vlakte van Yucca bevonden, zeiden dat het de indruk wekte dat de ont ploffing vanaf een toren of een andere verhoging is bewerkstel ligd. Zij voegden hieraan toe dat er geen waarneembare opheffing van de woestijnbodem had plaats gevonden. Zoals men had mogen verwachten indien het een onder grondse atoomontploffing was ge weest. ROTTERDAM. Gistermiddag heeft zich bij de nieuwbouw van het Blindeninstituut aan het Groe- nendaal te Rotterdam een onge luk voorgedaan, waarvan de 55- jarige timmerman J. C. Bijl uit de Willem Buytenwegstraat het slachtoffer is geworden. Een der schakels van een ketting, waar aan een ijzeren balk hing, brak en de man kreeg het voorwerp op 'zijn hoofd en borst. Ernstig ge wond werd hij naar het zieken huis Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. GENEVE (Reuter). Europa zal in het eerste kwartaal van het volgende jaar waarschijnlijk een kolentekort van 8.8 millioen ton en een cokes tekort van 2 millioen ton hebben, zo maakt de economische commissie voor Europa der Verenigde Naties be kend. Hoewel dit een lichte voor uitgang betekent daar het totale tekort in het lopende kwar taal op 12 millioen ton wordt geraamd, achten de functionaris sen van de commissie de situatie nog steeds ernstig. De verbete ring zal het resultaat zijn van drastische besnoeiing van de in- voerbehoeften, en niet van een stijging van de productie, die wellicht zelfs een daling te zien zal geven. Onze problemen komen nauwkeu rig overeen met die waarvoor het Romeinse Rijk zich gesteld zag: barbarendom buiten en Verfijnd materialisme en morele verwor ding binnen de grenzen", zo schrijven de bisschoppen. Elders wordt in het schrijven gezegd: „In het gezin zijn we zor geloos over de fundamenten van recht en vrijheid. Het kan met ons niet goed gaan, wanneer we op de ingeslagen weg doorgaan. De les der geschiedenis is duide lijk. Het Romeinse imperium ver ging door verval en corruptie in de boezem van de staat. Hetzelf de lot zal ons deel zijn, als we niet de gevaren zien, die ons van het gezin uit bedreigen". De bisschoppen veroordelen zeer fel de gangbare opvatting, dat in de politiek alles geoorloofd zou zijn. Meer in het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op politici, die op verantwoordelijke Bosten zijn gekozen door het volk. leze politici hebben de taak het algemeen belang te dienen en mogen zich niet, ten koste van de gemeenschap verrijken. „Een functionaris, die op on eervolle wijze van zijn functie profiteert is niet beter dan een gewone .dief", aldus het herder lijk rondschrijven. UTRECHT. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de plotseling overleden oud minister mr. J. H. van Maarse veen zal vermoedelijk plaats heb ben Donderdag a.s„ te half 11, op net R.K. kerkhof te Utrecht. 'S-GRAVENHAGE. Wegens het overlijden van minister van Maarseveen zal de avondvergade ring van de Tweede Kamer van Dinsdag niet doorgaan. De voor zitter zal voorstellen Woensdag middag, na afdoening van de begrotingen van Buitenlandse Zaken dadelijk met die van Oor log en Marine te beginnen met voortzetting Woensdagavond. Vredesverdrag met Japan TOKIO (A.P.) Keizer Hiro- hito heeft gisteren het Japanse vredesverdrag en het Ameri kaans-Japans veiligheidsverdrag ondertekend. MOSSADEQ UIT NEDERLAND VERTROKKEN AMSTERDAM 20 Nov. De Perzische premier Mossade'q, is vannacht per vliegtuig van Schip hol naar Cairo vertrokken. Voor zijn vertrek heeft de Perzische premier gisteravond met de Per zische gezant gedineerd op kas teel oud-Wassenaar. SOEDAN TEGEN EGYPTISCH VOORSTEL CHARTOEM (Reuter) De regering van de Soedan heeft het Egyptische voorstel tot het hou den van een plebisciet over de toekomst van de Soedan „volko men onuitvoerbaar" genoemd. De regering verklaart zich echter bereid „te rechter tijd" elke ma nier, een geldige uiting van de mening van het Soedanese volk te verkrijgen, te overwegen. Zij noemt het Egyptische voorstel „een leeg gebaar ten behoeve van de propaganda". SCHIPHOL. Even voordat het toestel van Mossadeq op Schiphol landde, was de K.L.M.- constellation „Soerabaja" met aan boord 17 gewonde oorlogsvrijwil ligers uit Korea, op de luchtha ven neergestreken. Namens de regering sprak de waarnemend commandant yan het regiment van fleutz, majoor S. da Costa, de terugkerende militairen toe en hij onderscheidde hen met het kruis voor Recht en Vrijheid, dat kor telings werd ingesteld. Namens de inspecteur-generaal der koninklijke landmacht, Z.K.H. Prins Bernhard, waren kapitein Th. H. Wessels, en namens de chef van de generale staf, gene- raal-majoor J. R. H. Lagas, ter begroeting aanwezig. Met dit toestel, dat Vrijdagmor- fen uit Tokio was vertrokken, eerde ook zuster K. Dekker uit Rotterdam huiswaarts. De officiële begroeting geschied-, de in de cabine van het toestel. In zijn begroetingswoord zeide majoor da Costa o.m. „Gij hebt in Korea roemrijke daden verricht, daden die voor eeuwig gegrift staan in de geschiedenis van de koninklijke landmacht". De ge wonden, zes hunner zijn nog lig- ;ende, negen reeds lopende en wee reeds herstellende patiënten, waren bijzonder goed te spreken over de reis en de verzorging on derweg. Donada (8.700) gelegen met tien tallen dorpen en gehuchten. Hoe veel mensen gered zijn en hoe veel er in gevaar verkeren en wanhopig op hulp wachten is niet bekend. De bewoners van de stad Adria, die reeds een dag lang van de buitenwereld zijn afgesloten door het water, kregen voedsel aange voerd met een amphibie-vliegtuig. Het water in de stad is thans reeds tot de tweede verdieping der huizen gestegen. Volgens de thans binnengekomen berichten is het aantal slachtoffers in dit gebied zeer groot er werden reeds minstens 100 dodelijke on gevallen gemeld. Zondag werden in de kerken speciale collectes gehouden. Vol- fens de eerste schattingen hebben e Italianen, afgezien van de bij dragen van grote industriële or ganisaties reeds twee milliard lire (ruim tien millioen gulden) bij eengebracht. SCHIP GEZONKEN IN DE NOORDZEE DEN HAAG 20 Nov. (A.NP.) Het Zweedse schip „Lunaria" heeft Dinsdagmorgen vroeg ge seind, dat een onbekend schip is gezonken op ongeveer 54.14 gra den Noorderbreedte en 04.17 gra den Oosterlengte (ten Oost-Zuid- Oosten van de Doggersbank). De „Lunaria" verzocht uit te zien naar drenkelingen. DE BOLLENMARKT NEW YORK 19 Nov. (AP) Nederland krijgt in Amerika een concurrent op de bloembollen- markt. Vandaag heeft de Ierse consul-generaal Garth Healy de eerste van de 10.000 tulpenbollen geplant, die zijn regering aan de stad aangeboden heeft. De bollen, die uit Dublin naar New York gebracht werden, zijn een product van de Ierse bollen - kweker Edward Browett, die ge holpen werd door Nederlandse deskundigen. Browett kwam tot de conclusie, dat Leisteen Tond- om Dublin 'n goede, gezonde bol- lengrond was en na drie jaar ar beid wordt zijn product geschikt geacht om op de wereldmarkt aangeboden te worden. De Ierse handelsconsul Scully verklaarde, dat Nederland jaar lijks 10.000000 dollar verdient niet de bollenexport naar de Ver. Staten. Hij was van oordeel dat de markt groot genoeg was voor Ierland om 'er ook zaken te doen. 19 N«v- (AP) De trainer van de beroemde St. Bernhardhonden is Maandag door een sneeuwla wine bedolven en om het leven gekomen. Hij lag zo diep onder de sneeuwmassa's dat zijn eigen hon den hem niet konden redden. De trainer, de 23-jarige Lucien Droz, werd begraven onder hon derden tonnen sneeuw, terwijl hij HET SUEZKANAAL een groep skiërs van het kloos ter op de St. Bernhard via een zeer gevaarlijke route naar het dichtstbijzijnde dorpje bracht. Zijn hopden, die in hun kennel bij het klooster opgesloten zaten, konden hun meester niet opspo ren, omdat zij, in tegenstelling tot sommige van de speciale „la winehonden" van het Zwitserse leger, geen lawineslachtoffers on der massa's sneeuw te hulp kon den komen. De monniken van het kloos ter hebben bijna zes uur lang koortsachtig gewerkt om Droz te redden. Bij zonsondergang vond men hem tenslotte. Alle pogingen om z'n levensgeesten door kunst matige ademhaling weer op te wekken mislukten. Na drie uur met een woedende sneeuwstorm te hebben geworsteld bereikten zij vanavond met het stoffelijk overschot hun klooster weer. Droz is de 94e persoon, die dit jaar in Zwitserland door een la wine om het leven gekomen is. Van deze winter is hij het eerste slachtoffer. OOK RADIOGROETEN NAAR KOREA 'S-GRAVENHAGE. Naast het zenden van Kerst- en Nieuw jaarsgroeten via de radio naar militairen in de Antillen, Suri name, Indonesië en op Nieuw- Guinea, zal men ook dergelijke kosteloze groeten kunnen uit spreken naar militairen, die het zij bij het Nederlands detache ment, hetzij aan boord van Hr Ms. „Van Galen" in Korea ver blijf houden, zo deelde ons de Marinevoorlichtingsdienst mede. Verwanten, vrienden en ken nissen, die hiervoor in aanmer king wensen te komen, dienen zich zo spoedig mogelijk schrif telijk te wenden tot de afdeling Radio van de Marine-Voorlich tingsdienst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1