1 U.S.A.-vliegtuig werd beschoten door Roemenen en Hongaren Zenuwen van Mgr. Stepinac zullen worden vernietigd AANHOUDENDE regens doen rivieren zwellen in Noord-itaiiè Twee diefjes van 13 jaar uit België teruggebracht angestraat! orme keus! UGBLAD VOOR ALKMAAR De tel kwijt van 't stelen Toch 6000 man vermoord Machine met vier man vermist hoven Joego-Slavië TITO kent geen genade voor de Katholieke Kerk 730 DUITSE knappe koppen construeren V 2's in Ver. Staten Overstromingsramp neemt steeds groter omvang aan Eavofe en de Soedan Zoveel gestolendat ze de tel waren kwijtgeraakt 90c ALKMAAR 13.90 58.00 re van Oers ?n opnieuw drkt EN OMGEVING Korea-vrijwilliger deserteerde Vader van zijn vriend bestolen Auto te water te Stadskanaal Rode sabotage bij reddingswerk? Zware ontploffingen in Buenos Aires Vertrouwen in de Franse regering Onvoorzichtig spel zwaar gestraft Duitse verliezen 3.840.100 man Planter vermoord Soldaat uit Kampen kreeg zware straf Bruidstoilet 7* 'ï"- old-finish, rijk iel, div. _Q5 5 6.95 59S schorten, wit rondom met raaie collectie :ocktailmodel, ïlaas- oc 2.25 1M tamespantof- met<j^go et geitenhaar deale haa ideau I 7 kinder hak- '8-23 £95 1-20 21-23 »50 5« evruchten P°* 185 rood of wit, Vi flessen srfijnste kwal. 6/io liter 290 PLUCHE KAPSTOKKLEED PLUCHE KARPET, 12 els s ?een gouden draden g iranda om hulp te uilerige stem: elpen en, lpen!" kabouterhoofdman, verscholen tussen m begreep de angst g mmuuwvmuu4 Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per rnnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per -rditie 16 ct. per nt.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per nt.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VA N HEDEN Pagina 1 Woensdag 21 November 1951 46e Jaargang No. 12329 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, IeL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN KOREA TOKIO (A.P.). Het hoofd kwartier van generaal Ridgway lieeft bekend gemaakt dat er be langrijke aanwijzingen bestaan, dat inderdaad ongeveer 6.000 ge allieerde krijgsgevangenen door de communisten zijn vermoord. In het communique wordt ge zegd, dat van 365 Amerikanen die door wreedheden om het le ven zijn gekomen, de lijken ge vonden zijn. 254 konden geïden tificeerd worden en hiervan is mededeling gedaan aan de nabe staanden. 111 lijken konden nog niet met zekerheid geïdentificeerd worden. Gedeeltelijke sluiting Katholieke Universiteit NIJMEGEN (K.N.P.). Het College van Curatoren van de Nij meegse Universiteit heeft beslo ten verscheidene gebouwen te sluiten in verband met de moei lijke kolenpositie. Om een gedwongen algehele sluiting van de universiteitsge bouwen tijdens een eventuele vorstperiode te vermijden zullen gedurende de komende maanden het aulagebouw, het prae-klinisch instituut en de instituten aan de Muchterstraat te Nijmegen des Zaterdags gesloten zijn. TOCH VRIJGESPROKEN 's-GRAVENHAGE. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft giste ren de soldaat S. van H. uit den Haag conform de conclusie van de advocaat-fiscaal op juridische gronden vrijgesproken van de hem tenlastegelegde desertie in Korea. Van H. heeft als vrijwilliger ge diend bij het Nederlandse deta chement Verenigde Naties op Ko rea, aanhoudende kou, slecht en onvoldoende eten en een com pagniescommandant, waarmee hij het niet kon vinden deden hem op 9 Jranuari van dit jaar uit de frontlijn deserteren. Met een an dere weggelopen Nederlandse vrijwilliger begaf hij zich eerst naar de nabijgelegen Franse vrij willigers en vandaar naar het Zuiden. Een maand later kreeg hij echter spijt over zijn vlucht uit de frontlijn. Liftend ging hij terug. De Krijgsraad veroordeelde hem tot acht maanden gevangenisstraf „wegens desertie met net oog merk om zich blijvend aan de dienst te onttrekken". Aangezien het Hof niet bewezen achtte dat van H. van plan was zich voor goed aan de dienst te onttrekken, zoals de dagvaarding vermeldde, sprak het hem vrij. GEEN PADDESTOEL In de woestijn van Nevada, op 120 kilo- meter afstand van Las Vegas, is wederom een proefneming genomen met de atoombom, op Maandag j.l. Het was de eerste van een nieuwe reeks experi menten om de uitwer king na te gaan van de door atoomkracht veroorzaakte ontplof fingen op wapens. De uiterlijke verschijnse len van de explosie verschilt van de vori- ge atoomontploffingen. Militaire waarnemers die op een grote af stand de explosie ga deslaan, valt op dat de typische, paddestoel- vormige rookkolom ontbreekt. (Radiografisch overge brachte Telefoto ANP/ Unc.). VENLO Te Westerbork (Dr.) is de 17-jarige bankwerker Th. A. uit Gennep gearresteerd, nadat hij de aandacht had getrokken door de royale verteringen, die hij maakte. Bij onderzoek bleek, dat de jongeman in October j.l. kans heeft gezien een bedrag van f 1200 te ontvreemden uit de af gesloten brandkast in het hotel J. te Gennep. A. was bevriend met de zoon van de hotelhouder en was zodoende goed met de stand van zaken in het hotel op de hoogte. Bij zijn aanhouding bleek de jongeman, die naar het huis van bewaring te Roermond .is overgebracht, nog f 800 in zijn bezit te hebben. BELGRADO (Ass. Press). De Amerikaanse ambassade hier heeft gisteravond meegedeeld, dat een Amerikaans militair transportvliegtuig, met een bemanning van vier koppen „ver loren is gegaan" boven Joegoslavië, nadat er twee maal door Hongaarse en Roemeense grenswachten op gevuurd was. toestel ten Noorden van de Drava rivier vloog op dat ogenblik en Het toestel was op weg van Muenchen en had een lading levensmiddelen voor de ambas sade in Belgrado aan boord. Volgens Joegoslavische woord voerders meldde het toestel zich hoven Zagreb (Noord Centraal Joegoslavië) toen het boven Va- razdin (bij de Hongaarse grens) was. Volgens de piloot openden de Hongaarse grenswachten het vuur. Men neemt aan dat het BESTUURDER VERDRONK (Van onze correspondent) STADSKANAAL. Omstreeks zes uur gisteravond is bij de Drouwenerbrug een Renault be stelauto bestuurd door een 35- jarige W. de Lange uit Borger te water gereden. Eerst een half uur na het gebeuren werd het leven loze lichaam van het slachtoffer naar boven gehaald. Over de oor zaak van dit tragisch ongeval is niets bekend. Een kraanwagen takelde de wagen, die in het wa ter over de kop was geslagen om hoog. De heer de L. was verte genwoordiger bij de firma Dijk stra te Stadskanaal. Om het dopen van kinderen te verhinderen is een bevel uitge vaardigd, dat de Katholieken ge biedt vooraf een vergunning voor het doopsel aan te vragen. We gens deze maatregel nuiveren vele ouders er voor om hun kin- WASHINGTON (A.P.). Bijna de helft van de deskun digen, die tijdens de oorlog te Peenemuende aan de V-l's en V-2's hebben gewerkt, helpen nn te Redstone Arsenal in de staat Alabama bestuurbare projectielen te ontwikkelen voor de V.S. Zij hebben zich daar met hun gezinnen gevestigd. Kort na de oorlog heeft het leger onge veer 130 van de ongeveer 300 voornaamste technici te Peene muende naar de V.S. gebracht. Sommige van hen hebben een tijdlang geholpen bij het monteren en lanceren van be stuurbare projectielen te White Sands in de staat New Mexico, BELGRADO (K.N.P.). De Joegoslavische dictator Tito heeft opnieuw met een aantal anti-katholieke maatregelen zijn haat jegens de Kerk tot uitdrukking gebracht. Na de verklaring, enige tijd geleden door de comm, regering te Belgrado afgelegd als zou het op economische gronden onmogelijk zijn de Katho lieke scholen te voorzien van leermateriaal voor de godsdienst lessen, heeft Tito dezer dagen een grote partij catechismus- boeken in de Kroatische en Sloveense taal in beslag laten nemen, welke uit het buitenland waren ingevoerd. deren te laten dopen, aangezien zij bij het aanvragen van genoem de vergunning worden ingeschre ven als „staatsvijanden". Over aartsbisschop Stepinac, die zich ondanks andersluidende be richten nog steeds in de gevan genis bevindt, verneemt het K.N.P. nog nader, dat de rege ring-Tito heeft bevolen met alle mogelijke middelen de zenuw' kracht van de kerkvorst te ver nietigen. Mgr. Stepinac leeft geheel ge ïsoleerd in een kleine cel en mag met niemand spreken. In de na bijheid van zijn kerker worden onophoudelijk oorverdovende en zenuwslopende geluidsscenes ge maakt. Men heeft de aartsbis schop enige tijd geleden voorge steld zijn cel te ruilen voor een zwaar bewaakt verblijf in een klooster. De aartsbisschop heeft dit voorstel energiek van de hand gewezen. waar bijna 100 V-2's afgescho ten zijn. In September 1950 zijn zij allen naar Redstone verhuisd, dat het centrum van het Ame rikaanse onderzoek van be stuurbare projectielen is ge worden. Dr. Werner von Braun heeft de leiding van de Duitsers, maar een Amerikaan heeft de leiding van het gehele centrum, waar ook veel Amerikanen werken. De meeste van de overige 170 technici, die te Peene muende gewerkt hebben zijn na de oorlog door de Britten, Fransen en Russen ingepalmd. Al de Duitsers te Redstone hebben een aanvraag voor na turalisatie tot Amerikaan inge diend. MILAAN Reuter-A.P.). De rivier de Po, die gisteren onder de aanhoudende regens weer gestegen is, bedreigt thans weer vele duizenden, die juist een beetje ruimer adem haalden en meenden dat het ergste gevaar geweken was. Het meteorolo gisch instituut te Milaan meldde gistermiddag dat op Turijn, Vercelli, Genua en Varese de regen gestadig neervalt. Langs de hele alpenketen is de neerslag buitengewoon hoog. Boven Milaan Bologna en ten Oosten van Bologna pakken zich dikke wolken samen. inwoners werd tijdens de oorlog geheel verwoest door een bomta- pijt. Kort geleden was de weder opbouw van de stad geheel vol tooid. Slechts een paar nieuwe daken steken nog boven het wa ter uit. Bij Turijn steeg het water van de Po tengevolge van deze nieuwe regenval weer een meter. Ook de zijrivieren van de Po stijgen on rustbarend. Met koortsachtige haast wordt intussen voortgang gemaakt met de reddingswerk zaamheden en de evacuatie van de stad Adria en andere steden en dorpen in de Povlakte. In Rovigo, een stad van 40.000 inwoners, die Zaterdag bijna ge heel geëvacueerd werd, scheen gisteren een bleek zonnetje. Antonio Piola, een politie-auto- riteit uit die stad, heeft aan A.P. meegedeeld, dat de toestand on veranderd is. Het werk van de evacuatie van de bevolking van Adria, waar duizenden zich nog steeds op de daken en zolderver diepingen bevinden, gaat voort. Uit Loreo, Carvarzere, Donada en Contarina worden nog steeds mensen geëvacueerd. Het betreft 60.000 personen. In de Po delta komt nu regel matig per boot en vliegtuig voed sel aan. Piola zei, dat in Rovigo in de afgelopen 48 uur nieuwe be richten over doden binnengeko men zijn. Carvarzere, een stad van 25.000 Een van de drieling overleden DELFT, 20 Nov. Marius, een van de kinderen van de drieling, welke op 29 October j.l. werd ge boren in het gezin van ds. H. van Leeuwen te Delft, is dezer dagen overleden. zijn koers was kwijtgeraakt. Het vloog door tot Desatomic waar het beschoten werd door de Roe meense grenswachten. Men gelooft dat het voorbij Bel grado was toen de piloot draaide en naar Joegoslavisch grondge bied terugkeerde. Om 4.30 uur n.m. meldde hij dat hij zich ten Westen van Zagreb bevond en naar Udine vloog. De Amerikaanse luchtmacht heeft 15 toestellen klaar staan in Treviso (Italië). Deze machines zouden heden bij het aanbreken van de dag naar Joegoslavië vlie gen en naar het vermiste toestel gaan zoeken. De Amerikaanse ambassadeur George Alen heeft gezegd, dat de Joegoslavische burgerlijke en mi litaire autoriteiten volledige me dewerking hebben toegezegd bij het opsporen van de machine. Gisteren hebben de Joegoslaven in geheel het land moeite gedaan het toestel te helpen Vinden. KHARTOEM (A;F.P.). De Soedanese regering heeft een communique uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het voorstel van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken tot het hou den van een plebisciet onuitvoer baar is; Op een vooraanstaand lid van de Soedanese, pro-Egyptische As- higga-partij, dat op het punt stond naar Parijs te vertrekken ter bij woning van de besprekingen der algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs, wer den documenten gevonden, waar in gewag werd gemaakt van op standsplannen: dit lid en drie an dere leiders der partij zijn gear resteerd. BUENOS AIRES (Ass. Press). Gisteren werden in de haven van Buenos Aires zware ontploffingen gehoord en rolden dichte rook wolken over de zakenwijk. Uit de laatste berichten blijkt dat door de ontploffingen zulke hevige branden zijn ontstaan dat de brandweer niet in staat bleek de haard van de enorme brand te- benaderen. In de eerste 30 minuten waren reeds vijf gewonden in het zie kenhuis in het havengebied op genomen. De berichten wijzen er op, dat het gevaar ligt in het gebied waar de Argentijnse oliemaatschappij „Yacimientos Petroliferos Fisca- les" gevestigd is. PARIJS (Ass. Press). De Franse minister president heeft gisteren in de nationale vergade ring een vertrouwensvotum ge wonnen, naar aanleiding van zijn bezuinigingsprogramma en zijn plannen betreffende volledige deelneming aan de Westerse ver dediging. Het resultaat van de stemming was 246 tegen 228 stemmen. Te gen stemden de communisten en de leden van de R.P.F. De socia listen onthielden zich van stem ming. HEERENVEEN. Bij de elec- trificatie-werkzaamheden aan de spoorlijn bij Nieuweschoot is een 7-jarig zoontje van de familie U. H., dat zich, zonder dat men dit bemerkte, met een kabel, welke door een locomotief over de palen werd getrokken, mee liet voeren, van grote hoogte op de spoorbaan gevallen. Het knaapje is in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis te Heerenveen overge bracht. BERLIJN (Reuter). In de tweede wereldoorlog sneuvelden in het totaal 2.640.100 leden van het Duitse leger, aldus maakt het Berlijnse inlichtingenbureau voor oorlogsverliezen en krijgsgevan genen bekend. 1.200.000 militairen staan als vermist genoteerd. Van 120.000 Duitsers is met naam en toenaam bekend, dat zij als krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie vertoeven, aldus deze be kendmaking (volgens een vroe gere Sowjet-Russische verkla ring bevinden zich een 13.500 krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie). De prefect van de provincie Ro vigo heeft de plaatselijke com munisten beschuldigd van sabota ge van het reddingswerk en de onmiddellijke ontbinding van de communistische noodcommissie bevolen. „De commissie heeft de SURABAJA (Aneta). Zater dagochtend is de 57-jarige plan ter, A. J. de Wit, van de suiker onderneming „Kebon Agung" bij Malang, door twee mannen ge dood na een woordenwisseling over het geld, dat beide mannen, die ontslagen personeelsleden van de onderneming waren, zeiden te willen incasseren. De heer de Wit werd door slagen met de klewang gedood; hij was gehuwd en had geen kinderen. Duitse vergunningen voor import uit Nederland Duitse regering heeft toestemming fegeven voor de invoer uit Ne erland van alle soorten textiel- foederen, vlechtwerk, lederbe- leding, muurtegels, vaatwerk, vitamineconcentraten, chroomver ven, schrijf- en rekenmachines, kasregisters, lampen en kachels ter waarde van in totaal 3.4 mil- lioen dollars. militaire autoriteiten herhaalde lijk om hulp verzocht op plaatsen waar deze niet nodig bleek te zijn. Dit werd gedaan met het duide lijke doel, de militaire strijdkrach ten, die de regeringsautoriteiten ter beschikking staan, uit elkaar te trekken", aldus de prefect. Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde Dinsdagmorgen de dpi. soldaat eerste klasse G. van D. uit Kampen wegens diens bal dadig optreden bij de relletjes in Eindhoven in Mei j.l. tot een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek en verlaging tot sol daat laagste klasse. Dit is een belangrijk zwaardere straf dan de voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken, die de Krijgsraad te velde Zuid aan D. had opgelegd. Dit milde vonnis was de Krijgsraad blijkens zijn overwegingen ingegeven door het gevoelen, dat de marechaussees bij de bewuste relletjes minder tactisch zouden zijn opgetreden. De advocaat-fiscaal, die twee maanden heeft geëist, deelde dit gevoelen niet. Het Hof blijkens zijn uitspraak ook niet. CLARKS, U.S.A. (A.P.) Een redacteur van een ■plaatselijk blad in Clark, Nebraska, die van mening was, dat de lezers nu langza merhand wel vaak genoeg 'n beschrijving van het toilet van de bruid hebben gelezen, maakte van zijn eigen hu welijk het volgende verslag: „De bruidegom droeg zijn blauwe daagse pak netjes schoongemaakt en geperst. Het jasje paste goed in de rug en had vöör aan beide ïciÜrw ruo7?.rs' De kraag sloot Onder het jasje en het vest bevond zich een fris ge wassen en gesteven wit overhemd. De bruidegom droeg ook schoenen, glan zend gepoetst en met veters, die van voren in een klein strikje waren geknoopt". AMSTERDAM. Belgische politie-ambtenaren hebben giste ren twee Amsterdamse jongens van ongeveer 13 jaar gebracht bij de Amsterdamse kinderpolitie. De jongens waren door de Belgische politie ingerekend, omdat zij zon der behoorlijke papieren door het Belgenland zwierven. Toen de jongelui eens duchtig aan de tand werden gevoeld, bekenden zij een reeks van diefstallen, voorname lijk in het A.M.V.J.-zwembad te Amsterdam gepleegd te hebben. Zij hebben er zoveel portemon- naies en andere waardevolle voorwerpen uit het kleedhokje gestolen, dat zij zelf de tel kwjjt waren geraakt. Maar zij gaven toe, dat zij honderden guldens hebben buitgemaakt. Tenslotte werd het hun vorige week te warm onder de voeten en zij be sloten de wijde wereld in te trek ken. Zij brachten na schooltijd het zijn beide Mulo-leerlingen eerst hun schooltassen thuis en fingen toen op stap. In Badhoeve- orp wisten zij een lift te krijgen. Zo bereikten zij Wassenaar, waar een boer woont, die een van de jongens kende. Zij kwamen er 's avonds laat aan en vertelden het verhaaltje, dat zij pech met hun fietsen hadden en graag de nacht by de boer doorbrachten. Toen de volgende morgen het ge zin bezig was de koeien te mel ken, hebben zij de boerderij aan een grondig onderzoek onderwor- Een en uit een kabinet, waar de oer zijn geld bewaarde, een be drag van ruim f300.gestolen. Zij bleven rustig in de boerderij, nuttigden met de familie het ont bijt en toen de boer hun ieder later een gulden gaf om hun fiets- reparatie te betalen, staken zij ook deze zonder blikken of blozen in hun zak. Zij verlieten de boer derij, gingen met de trein naar Budel en trokken vandaar clan destien de Nederlands-Belgische grens over. OVERSTROMINGEN IN DE POVLAKTE De gehele Po-vallei is door de overstromingen veranderd in één groot i jt meer. De ramp berok- «cs kende onnoemelijke scha de en is de grootste sinds 1887. Het aantal daklo zen wordt geraamd op 100.000 en verschillende duizenden zijn geïsoleerd. Het juiste aantal doden is nog niet bekend. Op het dorpsplein van Grig- nano, in de Po-vlakte, moeten de hier verza melde bewoners rustig afwachten tot ze door reddingsploegen worden ontzet. Deze wenende vrouw heeft haar man en kinderen verloren. Zij woonde in Rovigo (20.000 inwoners), waar de laatste dijken van de Po doorbroken zijn en waar alle hulpploegen zich concentreerden om de ingesloten bevolking te redden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1