Minister v. Maarseveen herdacht in de Staten-Generaal Het Amerikaanse overwicht in de politiek van het Westen Friezen moeten eerst Fries zijn, om qoed Nederlander te worden" Algemeen belang boven particulier belang stellen PRIMEUR voor schilders Engeland beperkt de invoer van voedingsmiddelen „In dienst van zijn ideaal heeft hij zichzelf geofferd Koeler met buien Vooral West-Europa getroffen Tweede Kamer Weiter ziet geen heil in U.N.O. Maraa Klompé wel Het recht van een dagblad Ook in Veiser affaire Scheepsberichten BEURSOVERZICHT Fedde Schurer in Den Haag Wat de Friese beweging nu eigenliik wil Belgische ploeg op 2 plnnl-sen aewiizipd Naar wii vernemen Ontwerp Instellingsbesluit Bedrijfsschap bij S.E.R Minister van Maarseveen is gistermiddag door de Staten-Gene raal herdacht In de middagvergadering van de Tweede Kamer hield de voorzitter Dr. Kortenhorst een rede, die beantwoord werd door Minister-president Dr. W. Drees. Alle ministers, met uitzondering van de heren Mansholt en van den Brink en de Staatssecretarissen Blom, Goetzen en Cals, waren daartoe naar de Kamer gekomen. De publieke tribune was geheel bezet. De minister-president besloot zijn toespraak, die evenals de rede' van dr. Kortenhorst staan de door de Kamer en de minis ter werd aangehoord, met een woord van medeleven aan de nabestaanden. De voorzitter schorste daarop de vergadering voor enkele mi nuten. In de Eerste Kamer Dp Eerstp Kamer hield gister middag een korte vergadering. Alvorens met de werkzaamheden werd begonnen, nam de voor zitter. mr. Jonkman, het woord, die als volgt sprak: U zult met mij behoefte heb ben bij het plotseling heengaan van Mr. Johannes Hendrikus v. Maarseveen, laatstelijk minister van binnenlandse zaken, een wijle stil te staan en ook jn deze zaal zijner te gedenken. Onver wacht is hij weggenomen, naar het ons toescheen nog in de kracht van zijn leven, is hij weggerukt uit de verscheidene taken, welke nog ten volle hem in beslag namen en opeisten. Die taken stelden hem op een vooraanstaande plaats in' staat en maatschappij en aan het hoofd van een groot gezin. Ons past het. in deze zaal naast de erkenning van zijn opmerkelijke juridische bekwaamheden vooral zijn parlementaire gaven te ge- dénken. Van hem mag men ge tuigen, dat hij ook in het grote ernstige spel van onze parle mentaire democratie, dat zo moeilijk en veeleisend kan zijn eer» meesterschap ontplooide. Na de oorlog werd hij achtereen volgens tot hetbeheer van een drietal ministeries geroepen. Hij ontviel nu aan het ministerie, waaraan hij, naar een verkla ring eens in deze zaal door hem afgelegd, de voorkeur gaf. Van uit drie ministeries heeft hij al dus ook de parlementaire sa menwerking moeten behartigen, soms de parlementaire strijd moeten voeren. Uit zeer moei lijke situaties wist hij de poli tiek der regering aanvaard te krijgen. Zijn heldere uiteenzet tingen en boeiende betogen, zijn vlugheid van begrip en ingaan op de hoofdzaken, zijn vinding rijkheid en slagvaardigheid, al deze kostbare 5 „Geen minister van de Kroon" zo zei mr. Kortenhorst, „heeft zoveel verguizing, zoveel kwaad gerucht, zoveel haat op zióh ge laden als hij. die in zijn open bare leven nimmer gez-ocht heeft naar goedkope populariteit, die geen staatsambt nodig had om een man van betekenis te zijn en wip de rust zo lief was. De moeilijkste taken heeft hij zich laten welgevallen uit verant woordelijkheidsbesef. plichtsbe trachting. vaderlandsliefde en uit zijn zucht om God. Koningin, land en volk te dienen. Ik zie geen andere verklaring van zijn optreden in de Nederlandse staatskunde bii de keerpunten der historie, dan die van het volbrengen van een hardvoch tige veeleisende. zelfverloo chenende roeping om een nede rig en toegewijd dienaar en medewerker te ziin van de God delijke Voorzienigheid, die de bron en de oorzaak was van ziin diepste religieuze overtuiging. In dienst van dat ideaal heeft hij ziin krachten verteerd en zich zelf geofferd." De heer Kortenhorst herin nerde voorts aan het optreden van de overledene als Kamerlid, wethouder van Financiën te Utrecht, advocaat, minister van Justitie, van Overzeese Gebieds delen en van Binnenlandse Za ken. .De zonde, die zelfs engelen heeft doen vallen, de eerzucht, schitterende zwakheid voor edele geesten, was hem vreemd." .Het is ziin lotsbeschikking geweest, dat hij plichten op zich nam die als hoogst ondankbaar mgesten worder» ondervonden: de liquiditeit van het bijzonder strafrecht en de ontkncning van d" nroblemen rond Indonesië. Teleurstelling, zorg en zwarig heden ziin onafscheidelijke met gezellen geweest van ziin bezig en hard bestaan." De heer Kortenhorst betuigde tenslotte ziin medeleven met de vrouw en het grote gezin van de overledene. Premier Drees Minister-president Drees ver klaarde, dat de regering diep geschokt was door het plotseling overlijden van minister van Maarseveen. ..Wij hebben eer, ambtgenoot verloren, zo zei hi.i. die de publieke zaak vele jaren met volle toewijding en de in zet van zijn gehele persoon ge diend heeft". De heer Drees herinnerde aan de moeilijke ja ren waarmee minister van Maarseveen belast is geweest. Wij die met hem in de minister raad hebben gezeten, weten hoe hii hing aan de gedachte, dat alles beproefd moest worden om de band tussen een zelfstan dig Indonesië en het koninkrijk te bewaren. Hij wist, dat hij door de portefeuille van over zeese gebiedsdelen te aanvaar den, grote offers zou moeten brengen en dat hem teleurstel lingen zouden wachten. Hij is echter de weg gegaan, die zijn plichtsbetrachting hem wees. (Van onze weerkundige medewerker) Al is het weer de laatste dagen dan ook verre van mooi te noemen toch hebben we wat de temperatuur be treft geen reden tot klagen gehad. Deze toch was voor de tijd van het jaar vrij hoog te noemen. Helaas ziet het er echter naar uit, dat dit in de komende dagen in ongunstige zin zal verande ren, terwijl de kans op nu en dan wat buien daarentegen blijft aanhouden. Als we n.l. eens de situatie op de Oceaan bekijken, dan blijkt het hier nog verre van rus tig te zijn. Gisteravond reeds was er weer een nieuwe storing onderweg, hetgeen de wind dan ook flink deed aanwakkeren. Daar er ach ter het front dat ons enige regen zal brengen, koelere onstabiele lucht wordt aan gevoerd, zal dit dus ten ge volge hebben, dat ook wij hier onder invloed van koele lucht zullen komen, terwijl zich in deze lucht plaatselijk gemakkelijk buien kunnen vormen. Verder zal tenge volge van deze ontwikkeling de wind Westelijker zijn dan dit de laatste dagen het ge val is geweest. steunend op zijn uitzonderlijk verstandelijke capaciteiten, trok ken telkens de aandacht. Die eigenschappen verhinderden ech ter niet .dat hij, waar hem zulks nodig voorkwam, ook bereid was een aanvankelijk ingenomen standpunt te herzien. Zorgen en tegenslagen bleven hem niet bespaard, doch hij toonde zich in staat die te dragen met een treffende blijmoedigheid. Tegen over de regering willen wij ver zekeren, dat wij ons rekenschap geven van het zware verlies door haar geleden en dat wij mede gevoelen hoe moeilijk het haar zal vallen deze raadsman van Kroon en Staten-Generaal bewindsman tevens goed te vervangen. Maar hoe groot de leemte ook moge zijn, die mi nister van Maarseveen in ons politieke leven achterlaat, onme telijk moet het verlies zijn, dat zijn echtgenote en kinderen ge troffen heeft. Hun willen wij ook van hieruit onze innige deelneming betuigen. Hun moge God troost en sterkte schenken. Zijn ziel moge rusten in God. De commandant der Landstrijdkrachten van Centraal Europa, de Franse generaal Juin, arriveerde Dinsdagmorgen aan het Hollandse Spoor te Den Haag. Voor het station stond een erewacht van Nederlandse militairen opgesteld. Tijdens de inspectie van de erewacht: geheel links generaal Hasselman, vierde van links de Franse ambassadeur in Nederland, de heer J. P. Garnier en geheel rechts generaal Juin. Engeland heeft Dinsdag de lijst van goederen gepubliceerd waar van de invoer zal worden beperkt zoals dit werd medegedeeld door de minister van Financiën Butler. Vooral de landen van de organi satie voor Europese economische samenwerking zullen de gevolgen van de maatregel ondervinden. Hiertoe behoren Oostenrijk, Bel gië, Denemarken Frankrijk Grie kenland. Nederland, Italië. Noor wegen Portugal, Zweden. Luxem burg. Zwitserland. Triëst. Turkije en West-Duitsland. De invoer van grondstoffen zal niet aanzienlijk worden beperkt. De lijst, waarop het totaalbedrag wordt aangegeven, dat de impor teurs mogen besteden voor ieder product, omvat voornameliik fa- bricaten en voedingsmiddelen. Op de lijst staan 1 millioen pond vermeld voor appelen: 1000 pond voor kas-perziken; 550.000 pond voor gekookt vlees- en vleesnro - ducten: 4 millioen pond voor ham Nederland moest z.i. slechts uitgaan van het standpunt: Wat is mijn belang en wat is miin recht. De heer Weiter leverde critiek op de Amerikaanse poli tiek. vooral met betrekking tot Azië. Hij juichte het toe, dat Engeland nu ook weer invloed eist en verder wees hij op de noodzakelijkheid van een ver enigd Europa als sterk tegen wicht. De heer Korthals (VVD) was evenzeer van mening, dat Amerika al te zeer haar stempel eigenschappen, op het vredesverdrag met Japan AMSTERDAM. Gistermiddag heeft de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam uit spraak gedaan in een procedure, waarin van de Volkskrant 'n be drag van f25.000 werd geëist in zake een publicatie over de z.g. Velser affaire. Eiser was een ze kere S. die enige passages van 't op 14 April 1951 in bedoeld dag blad gepubliceerd artikel over deze affaire beledigend achtte. Mr. M. van Vugt, die tijdens de behandeling van deze zaak op 25 September j.l. als pleiter optrad voor eiser, zeide, dat het artikel gesteld was in een niets ontziende terminologie, zoals men in dit blad meer aantreft. Mr. van Dal, die als pleiter voor het dagblad optrad, betoogde, dat deze procedure een zeer princi- Siële inzet heeft en wel de vrij- eid van de pers, de vrijheid op misstanden in het openbare leven te wijzen en op te komen voor het recht. De rechtbank heeft in haar uit spraak in dit geval het openbaar belang gesteld boven het parti culier'belang. Weliswaar is zij aldus de sententie van oordeel, dat S. door de publicatie schade heeft geleden, doch dat het open baar belang hier prevaleert. In de sententie wordt voorts over wogen, dat de publicatie van het dagblad niet is geschied zonder de zorgvuldigheid in acht te ne men, die de redactie van een krant zich dient op te leggen. De Velser affaire heeft bij velen in ons land grote ongerustheid ver- (Van onze parlementaire redacteur) Het Amerikaanse overwicht in de politiek van het Westen was een belangryk punt in het debat over „Buitenlandse Zaken", dat gistermiddag in de Tweede Kamer werd voortgezet. Verschillen de woordvoerders namen hierbij het vredesverdrag met lapcm als voorbeeld. Als dergelijke verdragen ons eenvoudig worden gedicteerd, aldus de heer Gerbrandy, blijft er zeker geen ruimte meer voor een eigen Nederlandse politiek. had gedrukt. Mej. dr. Klompé drukte zich wat milder uit door er op te wijzen, dat alle landen in San Francisco offers hadden gebracht, maar voor het overige waren èn mej. Klompé en de heer Korthals, evenals de heer Welter van oordeel, dat Amerika inderdaad een flinke gespreks partner in een verenigd Europa behoefde. En hoe stond het dan met de éénwording van Europa? Dr. Bruins Slot (A.R.) constateerde in dit verband te weinig enthou siasme bij de minister van Bui tenlandse Zaken. Mej. Klompé (KVP.) meende eveneens, dat de minister nog te weinig Europees dacht. Deze woordvoerdster en de heer Bruins Slot verdachten er de heer Stikker van, dat zijn belangstelling in feite meer uit ging naar de mogelijkheden voor een Atlantische federatie. Die federatie achtten ook zij wen selijk. maar dan toch met inbe grip van een Europese integratie. Over de waarde van de Ver. Naties verschilden mej. Klompé en de heer Weiter zeer van ge voelen. De heer Weiter zag er geen heil in, mej. Klompé bleef echter van gevoelen, dat het hier een onmisbaar contactount gold tussen Oost en West. Over deze tegenstelling zelf werd van zelfsprekend ook het nodige ge zegd. De heer Burger (P.v.d.A.) stond een politiek voor, die ener zijds sterk was. maar anderzijds tóch ook zo soepel, dat zij alle mogelijkheden zou kunnen op vangen. Mei. Klompé fKVP) be toogde in dit verband, dat het niet enkel gaat om een groot wekt en men is gaan twijfelen of het onderzoek voldoende onpartij- wan; Tarakan 20 te Singapore dig is geweest. De rechtbank was weliswaar van mening, dat de publicatie een sensationele vorm droeg, doch overwoog, le. dat het de bedoeling is geweest om het grote publiek in beweging te krij gen, hetgeen waarschijnlijk ook bereikt had kunnen worden door een rustiger opgemaakt artikel 2e. dat echter hier een beroep op het dienen van het algemeen be lang wel gegrond mag worden geacht. De rechtbank veroordeelde eiser tot het betalen van de kos ten van het geding. Koningin zendt telegram aan president van Italië H. M. Koningin Juliana heeft in een telegram aan de president van Italië haar deelneming be tuigd met de overstromingsram pen, welke Italië thans teisteren. Hector p. 20 Gibraltar-R'dam; Hoogkerk 20 Alexandrie verw.; Polyphemus 20 nm. Semarang verw.; Singkep 20 Belawan verw. Zuiderkruis 20 dwars Lissabon- Las Palmas; Alkaid 21 Antwer pen verw.; Eemdijk 18 te New Orleans; Indrapoefa 19 v. Suez; Modjokerto 19 te Genua; Oranje stad 20 v. Aruba-Maracaibo; Wa terman p. 20 Pantellaria; Wil lem Ruys vertr. 22 14 u. v. R'dam -Tj. Priok; Arundo 19 v. A'dam te New. Orleans; Axeldijk 19 v. R'dam te New Orleans; Ceram 20 v. R'dam te Calcutta verw.; Hy dra 19 te Maracaibo; Mapia 19 nm. v. Bona-Alexandrie: Sibajak 19 200 m. W. Siberut eil.-Colom- bo; Singkep p. 19 Sabang-Bela- VERDRAGEN MET BELGIE EN LUXEMBURG Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel zijn Maandag de oorkonden onderte kend ter bekrachtiging van conventies tussen Nederland, België en Luxemburg. V.l.n.r.: Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Sloo ten, Nederlands am bassadeur te Brussel, Paul van Zeeland, Belgisch minister van Buitenlandse Zaken en Robert Als, Lu xemburgs Gezant te Brussel, bij de onder tekening der docu menten. leger, maar ook om het voor beeld van een betere samenle ving. De heer Korthals (VVD) sprak in dit verband met lof over de meer bezonken redevoe ringen van de ministers Eden en Stikker, zoals die te Parijs werden gehouden. Wij hebben voorkeur, aldus de heer Kort hals. voor een eigen Westerse stiil. Bleef de heer Burger bezwaren maken tegen een inschakeling van Spanje, de heer Weiter be toogde, dat het wel zeer onver standig zou zijn om een krachtig medestander op een strategische positie uit te sluiten. In dit brede verband van de internationale politiek pasten ook de opmerkin gen van de heer Roolvink (KVP). Hij wees op het Russische voor stel in zake de éénwording van Duitsland, een voorstel, dat voed sel gaf aan de Duitse fantasie, om een brug te kunnen zijn tus sen Oost en West. Welke con structieve politiek, aldus deze woordvoerder plaatst Nederland daar tegenover. De Benelux-ge- dachte wilde de heer Korthals bevorderd zien door interparle mentair overleg. Wat. de waterwegen^ kwestie betreft, hield hij de regering ech ter de rede van de heer Brau- tingam vnor. Wii kunnen geen nieuwe offers dragen, aldus de heer Korthals. Dr. Bruins Slot (A.R.) deelde mede. dat het standpunt van ziin fractie in ver band met de Waterwesen-kwestie on<*ewiiztgd was gebleven. De heer Weiter vroeg inlich tingen cveï het bezoek van de Australische minister. Wat was er in zake Nieuw-Guinea bespro ken? Ook wilde hij wel iets meer weten over de reis van dr. Drees naar Amerika, waarvan wii naar de mening van de communist Paul de Groot, slechts de loop jongens zouden zijn. Mocht, er in bepaald verband bii dat bezoek nressie worden uitgeoefend, al dus de heer Weiter. dan moest de minister-president in rond Nederlands zeggen: Ik ben »r teugen! De heer Roolv'nk (KVP) wenste nadere inlichtingen over de regeling in zake dp irenslan- derijen en wat de Duitse visa betreft, benleitte hi.i afschaffing door middel van een bilaterale overeenkomst met Duitsland. AKU'S WILLIG! AMSTERDAM.20 Nov. „De markt houdt zich buiten ver wachting uitstekend". Dit was het voornaamste commentaar dat men vanmiddag na opening ter Beurze kon beluisteren. Zoals bij grote emissies altijd het geval is, dromde de Beurs reeds vóór de' aanvang tezamen in de betref fende hoek en toen de „ping" van 1 uur ging. ontwikkelde zich een zeer levendige drukke elaimhan- del in Unilever, waarbij het ge drang en geroep weer vooroor logs aandeed. De eerste notering was f 57. bij een theoretische waarde van f 70.gisteren. Al spoedig werd f 60.betaald, waarna de prijs verder aantrok tot f 63.waar op ook gesloten werd. Een vaste lijn viel er vandaag nog niet te onderkennen. Na de eerste tape werd het wat stiller en blijkbaar willen èn publiek èn beroepshan- del de markt eerst eens verken nen, temeer daar de claims zeer lang, nl. 11 beursdagen, verhan delbaar zijn. Voor de aandelen werd 169 tot 171 OOlVz) betaald, slotnotering 170 1/4. Viel de stemming voor Unile ver niet tegen, bepaald willig waren claims en aandelen AKU. Gisteren zijn ruim 6300 claims verhandeld. Een record sinds dc emissie bekend is gemaakt. Van daag schenen er enige grote ban kiershuizen als koppel op te tre den, waardoor de claims na op f 38.geopend te zijn, tot f 50 stegen, dus f 15.— meer dan gisteren, toen op f 35 gesloten werd. Slotprijs f 48.Morgen zijn de claims AKU voor het laatst verhandelbaar. De aande len noteerden 156 (150). Begrijpelijkerwijze lagen de overige hoeken min of meer ver waarloosd. Olies werden b.v. in de eerste tape niet genoteerd, maar de gunstige tendens voor AKU's en ook Unilevers miste zijn uitwerking niet. Over het algemeen hield de industriemarkt zich goed prijshoudend, zetten cultuurwaarden de gunstige stem ming van gisteren voort, waarbij tabakspapieren lichtelijk op de voorgrond traden en sloot de scheepvaartafdeling met kleine winsten. De guldensbeleggingen bleven goed op peil, evenals de dollarleningen. Aandelen Max well kwamen, na het intrekken van het aanbod van 1% millioen dollar, met een notering van 239 (265) uit de bus. Aandelen Keijen reageerden nauwelijks op de voorgenomen emissie van f 3.500.000 tegen 110 pet. Het agio bleef op 10% pet. nagenoeg onveranderd. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 Nov. Toen verleden week Fedde Schurer, de hoofdredacteur van de „Heerenveense Koerier" in Leeuwarden voor de rechter stond de afloop is tè geruchtmakend geweest om er niet mee op de hoogte te ziin was juist een eenvoudig boerenarbeider voor die rechter geweest. Nauwelijks had deze arbeider in het Fries uiteraard enkele woorden gezegd of de rechter voegde hem toe: kun je geen behoorlijk Nederlands spreken? Het is tegen deze achterstel ling. deze zekere minachting voor de Friese taal, dat de Friese be weging zich vooral ook verzet. Over deze Friese beweging hield de heer Schurer gisteravond in Café ,.De Kroon" in Den Haag, voor het Algemeen Nederlands Verbond een inleiding. Voor deze spreekbeurt bestond zeer grote belangstelling, zodat op het laatste moment de kleine zaal elders in Den Haag moest worden afgezegd voor een gro tere. die de talrijke belangstel lenden wel kon herbergen. De heer Schurer zeide in zijn inleiding, dat de Friese taal is de uitdrukkingsmogelijkheid van de Friese cultuur, het symbool van de Friese volkseenheid. Voor alle openbare lichamen is die taal echter taboe. De Friezen vragen nu gelijke rechten voor hun taal. niet omdat zij zich er mee willen opsluiten in eigen kring, of uit gehechtheid aan 'n traditie. Wie de blik op het ver leden gericht houdt, aldus de heer Schurer, staat met zijn rug naar de toekomst. De Friezen willen niet ondergaan in de massa, zij kunnen worden. willen een eigen karakteristieke groep blijven vormen, die zich weliswaar opgenomen voelt in en verbonden met het grote ge heel (Nederland, Europa), maar zonder verlies van eigen taak en dus: eigen cultuur. Deze ge dachte past geheel in het fede ralisme, de nieuwe mogelijkheid om steeds deel en geheel orga nisch aan elkaar te verbinden. Jammer genoeg zijn het juist vaak de intellectuele Friezen, die het Fries veronachtzamen en f Hollands gebruiken om zich zo boven de groep te kunnen ver heffen. Maar vele jonge Friese intellectuelen gaan thans besef fen, dat wie zich van de taai- losmaakt. zich van zjin Friese volk losmaakt. Deze tegenstel. iingen ziin oorzaak, aldus de heer Schurer. van een hevige taal strijd op dit moment in Fries land. De mensen van de Friese beweging voeren deze strijd niet omdat zii het Fries een mooiere taal vinden dan het Nederlands, maar omdat zij voelen eerst Fries te moeten zijn om een goed Ne derlander, een goed Europeaan te MR. TEULINCS NEEMT B. Z. VOORLOPIG WAAR De ministerraad heeft besloten aan H. M. de Koningin voor te stellen de vice-premier mr. F. Teulings voorlopig te belasten met de waarneming van de zaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken. in blik en bacon; 12.500.000 pond voor vlees in blik en gekodkt pluimvee in blik; 150.00 pond voor geconserveerd fruit; 450.000 pond voor imitatie bijouterieën en galanterieën en 475.000 pond voot bepaalde drogerijen en me dicijnen. De vergunningen voor de mees te goederen zullen van kracht zijn tot 30 Juni van het volgende jaar en de importeurs kunnen invoeren uit alle landen waarvoor zij gelden- De goederen, welke op 8 November onderweg waren, zullen worden toegelaten zonder invoervergunning. Een vertegenwoordiger van het ministerie van Handel verklaarde dat de toegest/ne invoer van voe dingsmiddelen en fabrikaten uit West Europa in de periode per einde Juni 1952 ongeveer de helft van de waarde in de eerste helft van het lopende jaar zal hebben. Dit is echter een algemeen cijfer en voor de individuele categorie ën kan de hoeveelheid aanzien lijk variëren. Men heeft reeds medegedeeld dat de invoervergunningen in to taal een besparing van 130 milli oen pond voor een geheel jaar zullen betekenen. 1—8 ACHTERHOEDE BLEEF Het Belgische elftal voor de landenwedstrijd tegen Nederland. Zondag 25 Nov. a.s. in het Feije- noord-stadion, is als volgt samen gesteld Doel: Booeracrts (Stand. C.L.): achter: Matthvs (Anderlecht) en Vaillant (Anderlecht): midden: v. d. Auwcra (Racing Mechelen). Carré fF.C. Luik) en Mees (Ant werp F.C.): voor: v. Steen (An derlecht). Vcrhruggen (Antwerp F.C.). Meimans (Anderlecht). Annul (F.C. Luik) en Moes (F.C Luik). Reserves: Meert (Anderlecht). Dirickx (Union St. Gill.), van Kerkhoven (Daring Brussel) en A. de Hert (Berchem Sport). Alleen in de voorhoede heeft de Belgische keuzecommissie na de 81 nederlaag in Brussel tegen Oostenrijk twee wijzigin gen aangebracht. Lemberechts is, zoals wc Maandag reeds veron derstelden. inderdaad niet gene zen van z'n blessure en hii werd vervangen door de min of meer onbekende v. Steen. Henri Cop- pens, enfant terrible, maar on getwijfeld België's begaafdste voetballer, werd gepasseerd en Verbruggen kroeg de opengeval len plaats, omdat v. Steenlant volkomen faalde. Overigens zijn nog wel enkele verrassingen in deze opstelling. In de eerste plaats wel de keuze van rechts back Matthvs, die met z'n club genoot Vaillant de achterhoed^ vormt. Matthys kon het tegen Oostenrijk bij lange na niet bol werken en ook Vaillant was niet bepaald safe, evenals trouwens Boogaerts niet. Vandaar ook een deel van de Oostenrijkse „8". De middenlinie is in z'n beproefde samenstelling ongetwijfeld het sterkste deel van de ploeg, hoe wel ook de linkervleugel, Mer- mans incluis, van heel behoor lijke kracht is. (Sportred.) zal de Hoofdstad-operette a.s. Dinsdag de honderdste voorstel ling geven van „Ich küsse ihre Hand, Madame". Deze voorstel ling wordt te Amsterdam gege ven. vertrekt volgende week Woens dag een Nederlandse filmexpedi tie naar de Goudkust. Zij bestaat uit vijf mannen en een vrouw en wordt uitgezonden door van Hou- ten's Cacaofabriek heeft het Nederlandse Rode Kruis een gift doen toekomen aan het Italiaanse Rode Kruis als een be wijs van medeleven in de over stromingsramp wordt op 29 November te Lom- bardsije aan de Belgische kust een Benelux-artillerieschool ge opend arriveerde Generaal Juin gister ochtend in Den Haag voor het voeren van besprekingen met Nederlandse militaire leiders. DEN HAAG (K.N.P.). Als eersten in de bouwnijverheid zijn de organisaties van werkgevers en werknemers in het schilders bedrijf er door een doeltreffende onderlinge samenwerking in ge slaagd het eens te worden over de instelling van een bedrijfschap; een concept instellingsbesluit voor een Bedrijfschap Schildersbedrijf is aan de Sociaal Economische Raad ter advisering aan de betref fende ministers voorgelegd. Het bedrijfschap Schildersbedrijf zal uitvoerige verordenende be voegdheden krijgen omtrent bijna- alle onderwerpen, die met name in de Wet op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie worden genoemd en die ook in het con cept Instellingsbesluit vpor het Bedrijfschap Schildersbedrijf bijna stuk voor stuk worden genoemd. Loonkwestie bii organisaties Ten aanzien van de lonen en arbeidsvoorwaarden wordt in het concept Instellingsbesluit alleen verordende bevoegdheid aan het bedrijfschap toegekend aangaande de verbindendverklaring ervan. De regeling van lonen en arbeids voorwaarden wordt nog aan de organisaties overgelaten. Het bestuur van het Bedrijf schap Schildersbedrijf zal bestaan uit 14 personen. De algemene bond zowel van patroons- als van gezellenzijde wijzen elk drie be stuursleden aan, terwijl de Katho lieke en Christelijke bonden, van patroons en gezellen, alle vier twee bestuursleden aanwijzen. De gedachtes van een hoofdbedrijf schap voor de hele bouwnijver heid kon niet door de patroons organisaties worden aanvaard, omdat zij vreesden in een derge lijk hoofdbedrijfschap niet vol doende invloed te kunnen uit oefenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3