Grote moeilijkheden als gevolg van Enqelse invoerbeperkingen Ook in de Tweede Kamer speelt DE FRIESE KWESTIE Wettelijke verplichting tot winstdeling afgewezen Het gaat letterlijk om DE LAATSTE KANS Beursoveracht arktberichten Voor 400.000 pond sterling aan peren onverkoopbaar Handel gegriefd en verontwaardigd Noorse kernreactor 28 Nov. in gebruik „Vredespatrouille" voor de Balkan Rapport commissie bezitsspreiding Binnenlandse Veiligheidsdienst wekte bittere woorden Het blijft regenen Zondagsevangelie i 0 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 PAGiNA 3 'oor Piano's, ten. RSVERW ACHTING ïeld door het K.N.M.I. ilt, geldig van Zaterdag- >t Zondagavond. EN DAN REGEN bewolkt met nu en dan laar in de noord-weste lft van het land later kele opklaringen. Aan- krachtige en nu en de zuid-westelijke wind t voor de tiid van het ter tot matig afnemende issen zuid cn west en cacht. Veilingnieuws UJK Met ingang van a.s. begint de veiling te i Langcdiik om 9 uur en ig te Noordsdharwoude negen. t.K. KERKKOOR ST. CAECILIA tLAND. Een dezer kwam ons parochiaal onder leiding van sident, de zeereerwaarde A, Verhaar, in cafe i jaarvergadering biieen. ening en notulen volgde iebreid jaarverslag van retaris. waarin onder iet voldoening werd ge- *rd, dat in het begin afgelopen jaar het zang- rd versterkt met dp toe van acht jonge zangers. bestuursverkiezing wer- heer P. Smit sr. en Jac. acz. die periodiek moes- treden met algemene herkozen. In de plaats her G. Lantman. die ge- viif en twintig jaar de wan secretaris vervulde, üs zodanig ontslag had werd gekozen de heer jer A. Zutt. die ziin zil- zangersiuibileum vierde. Dor dp pastoor hartelijk oken en hulde en dank t voor alles wat hij ge- een kwart eeuw als ter ere Gods heeft ge- li sprak de hoop uit. dat vele jaren ziin beste i voor het koor mocht Emigratie INGERWERF Onze noot de heer D. Winze- >opt met zijn gezin een agen per vliegtuig naar te emigreren. Wij wen- vanaf deze plaats veel oe. >OGSTDANKDAG INGERMEER Evenals nde jaren gaan de paro- van de 3 parochies in de ermeer ook dit jaar hun ïkdag vieren. Deze dag, tgesteld is op Donderdag ember a.s., zal 's morgens begonnen met een H. Mis der parochiekerken. Des wordt voor alle parochi- iven de 17 jaar een feest- ;ehouden in Hotel Smit te neer, waar de letterkun- egisseur en Solo-toneel- Rob Geraerds fragmenten Camera Obscura zal ver- Als inleiding van deze :al de Zeereerw. Heer pas- Wit van Middenmeer de is van de Oogstdankdag ïtten. Voor hen die er ge- zan willen maken zal er ond een speciale bus naar meer rijden. De route iog bekend gemaakt. "HARWOUDE. 24 Nov. kg aardappelen; blauwe limers 9.60, koopmans bl. 1000 kg uien 28.70—30.50. 23.30—*29.50, drielingen 29.00. nep 29.00—30.00. :g neen B 13.60—15.80. C 16.40. 1000 kg kroten A 3 9.10. 20000 kg andijvie -6.60. II 5.00—5.20 8300 kg kool 9.2011.201 3500 kg <ool 4.00. 18000 kg rode 6010.40. 60000 kg succes kool 4.504.70. gedraaid: 2500 kg witte n 27000 kg succes witte GKARSPEL, 23 Nov. ;tuks bloemkool B I 21.80 3 II 13.90—20.10, B 14.60— 3 II 8—8.40, C 12.40—16.—, :.50, stek 39.90; 2200 kg A 12.70, B 11.60, C 4.—; g uien: groot 29.4029.70, riel 12.90. afw. nep 14. e 21.20—21.50. OTEBROEK, 23 Nov. g uien: grof 29.70, middel driel. 29.4029.80, nep 29.70; 750 kg andijvie 6.40 3500 kg groene kool 5.90 190.000 stuks bloemkool B 13.70—19.10, B II 8.20— 12.50—16.30, stek 3.00— assens. A 28.1032.50, B 32.20, B II 9.50—19.70, stek 1.00. tMENHUIZEN. 2050 kg 27.70—28.80. grote 26.50— irielingen 27.10. stek 12.10. kg andijvie 6.40—8.00. kg gele kool 5.108.00, kg rode kool 6.609.20. mde 3.20—6.30. 1400 kg 12.60—13.20. GEDIJK. 1000 kg rode l 7.50—10.30. B 6.90—7.60, kg gele kool A 4.006.00, 25000 kg groene kool 8.30 14000 kg witte kool 4.00, kg succes witte 4.50. <g uien 28.2029.50. grote 29.20. 6000 kg bieten A 13.60. 1500 kg peen B 13000 kg andijvie 5.00 >0 stuks bloemkool B 17.00 I. 'gedraaid 10000 kg witte r» 5000 kg succes witte. aanbeurs Leeuwarden JWARDEN, 23 Nov. Witte 22.5024.25, rode tarwe 24; zomergerst 3538; ïaver 28—32.50; platte bo- —64; kleine groene erwten blauw maanzaad 110 5s per 100 kilo. ming prijshoudend, appclbeurs: borgers 11 ties grof 8—8.50; rode star alles per 100 kilo. stem- borgers gewild, andere kalm. 's-GRAVENHAGE De Engelse invoerbeperkingen blijken in Nederland, evenals in Denemarken in Frankrijk, ernstige moei lijkheden te veroorzaken. Toen de Engelse regering de invoer op 7 November stopzette, had men algemeen de indruk, dat aan contracten en bilaterale verdragsverplichtingen zou worden voldaan. Zulks is tot op heden niet het geval. Nederlandse exporterende bedrijven sloten op grond van de „open licenses" aanzienlijke orders op Engeland al. Op een deel van deze contracten is door Engelse handelsrelaties geld gestort. Goede ren werden vervaardigd of aangekocht en opgeslagen, doch daarvan kan practisch niets worden geleverd. onverschillig welk land van de O.E.E.S. beschikbaar zullen ko men. Speciaal in de agrarische sector zou zulks tot onbillijkheden leiden. Italië is b.v. eerder aan de markt met kersen, dan Frank rijk. Eerstgenoemd land zou het Engelse invoer-bedrag geheel kunnen uitputten, eer in Frank rijk de kersen rijp zijn Zolang niet geleverd wordt, kan of wil de Nederlandse exporteur de gestorte gelden niet gebruiken om aan eigen verplichtingen te voldoen. Zulks geeft reeds aan leiding tot ernstige liquiditeits- moeilijkheden en ontwrichting van de handel. Voor de handel in bederfelijke goederen zijn de moeilijkheden het grootst, omdat de kwaliteiten daarvan hard achteruit gaan, waardoor enorme verliezen drei gen te ontstaan. In Nederlandse handelskringen is men er buiten gewoon verontwaardigd en ge griefd over, dat de Engelse han delsrelaties krachtens regerings maatregelen de gesloten contrac ten niet kunnen nakomen. Deze Engelse relaties steken hunner zijds hun verontwaardiging ook niet onder stoelen of banken. De drastische Engelse maatre gelen betreffen een bezuiniging van 160 millioen pond op de in voer van voedsel. Hiervan valt ongeveer 100 millioen in de sector van de particuliere handel. Ge zien de pas verschenen Engelse lijst meent men in het Neder landse bedrijfsleven, dat in de particuliere sector in feite een bezuiniging van tenminste 200 millioen pond beoogd wordt. Een en ander heeft het ver trouwen in de Engelse markt ernstig geschokt. Uitgaande van de huidige situatie voorziet men voor de toekomst een ernstige afbrokkeling van de handelsrela ties. Sommigen vragen zich ver ontwaardigd af, of de Britse re gering een dreigende inflatie op de ruggen van particulieren in andere landen wii afwentelen. Een der grote bezwaren in Ne derland geldt de Engelse maat regel, dat in de toekomst uitslui tend bedragen voor invoer uit A.s. Woensdag zal te Kjeller in Noorwegen de reactor voor kern onderzoek die door een gezamen lijke Noors-Nederlandse commis sie wordt bestuurd, officieel in gebruik worden gesteld, door ko ning Haakon. Van Nederlandse zijde zullen o.a. aanwezig zijn prof. dr. H. Brinkman uit Gro ningen en prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogleraar te Leiden die met vooruitziende blik voor de oo rlog tegen de toen zeer lage prijs een aanzienlijke hoeveelheid uranium deed aankopen, die thans als deel der Nederlandse bijdrage in Kjeller dienst doet. Ook de Nobelprijswinnaar Sir John Cockcroft van het Engelse instituut voor atoomonderzoek te Harwell zal aanwezig zijn. PARIJS (A.P.). De speciale politieke commissie van de V.N. heeft Vrijdag met 50 tegen vijf stemmen en drie onthoudingen besloten een „vredespatrouille" voor de Balkan in te stellen ter vervanging van de speciale com missie van de V.N. voor de Bal kan. De idee van een „vredes patrouille" werd voorgesteld door Frankrijk, Griekenland, Mexico, Engeland en Amerika. De com missie zou bestaan uit drie tot vijf leden die zitting hebben in het hoofdkwartier van de V.N. in New York en die in geval zich op de Balkan moeilijkheden voor doen daarheen zouden gaan als waarnemers, doch alleen op uit nodiging van de betrokken staat of staten en slechts op het ge bied van een staat die er in zou toestemmen de Vredespatrouille toe te laten. Sprekende voorbeelden van de Nederlandse moeilijkheden leve ren o.a. een verwerkingsbedrijf van vet, dat voor 50.000 pond sterling aan „suikervet" bestemd voor de Engeise biscuitbereiding, op contract had verkocht. Toen de levering in gang was kwam de Engelse invoerstop. Het contract werd niet erkend en de firma mag slechts voor 18.000 pond sterling leveren. Een grote Nederlandse biscuit fabriek zette op contract door gaans de helft van de productie in Engeland af. Nu zou slechts een gering deel van de totale productie geleverd mogen wor den. Gevolg: verliezen voor het bedrijf en ontslagaanvragen voor vele arbeiders. Op afgesloten contracten met Engeland liggen bovendien voor vele millioenen guldens aan vers fruit in Nederlandse koelhuizen. Dit fruit zou op afgesproken tijd stippen tot ongeveer half Januari worden geleverd. Alleen al aan peren ligt voor meer dan 400.000 pond sterling opgeslagen. Niet alleen wordt dit product door be derf waardeloos, doch bovendien kan men het nergens anders kwijt. Van de voornaamste andere af nemers zijn de contingenten aan Zweden én Finland reeds gele verd. Duitsland wil niets meer opnemen. De Belgische koelhui zen zitten vol geleverde Neder landse peren. De enige uitweg zou verkoop tegen afbraakprijzen op de eigen markt zijn. Indien deze voorraden geheel in Neder land zouden kunnen worden op genomen, dan nóg zou tenminste vijftig procent van de aankoop prijs verloren gaan, waarmede het faillissement van vele der be trokken exporteurs een feit zou zijn. Naast het niet-erkennen van de gesloten contracten staat de kwestie der bilaterale verplich tingen, die volgens de laatste ge gevens evenmin door de Engelse regering zouden worden erkend. Op dergelijke overeenkomsten worden bijvoorbeeld aardappel- meelproducten en banketbakkers grondstoffen geleverd. De Nederlands-Engelse handels overeenkomst loopt op 31 Maart 1952 af. Engeland weigert voors hands dergelijke producten vóór I Maart 1952 af te nemen. In Nederlandse kringen van handel en bedrijf is men van zins aandrang- op de regering te gaan oefenen om de Engelse maatrege len met kracht te beantwoorden. Men denkt hierbij aan het niet langer kopen van Engelse indus trieproducten en het niet langer leveren van bijvoorbeeld zuivel- en vleesproducten, welke men in Engeland graag wil hebben, doch die men elders ook kwijt kan, zelfs tegen dollars. Het dezer dagen gereed gekomen grootzegel van H. M. Koningin Juliana, in ogivale vorm, vertoont de beeltenis van de Ko ningin, aanziend en staand, houdend in de rechterhand de Rijks appel en in de linker de scepter. Het randschrift luidt in Latijnse letters: Koningin der Nederlan den Prinses van Oranje Nassau. Het nieuwe Ko ninklijke Zegel met con trazegel dat het Konink lijk Wapen voorstelt (rechts), is naar een ontwerp gemaakt van Prof. L. O. Wenckebach te Delft, uitgevoerd door 's Rijks Munt te Utrecht. Foto Rijksarchief (Van onze parlementaire redacteur) De gebeurtenissen in Friesland vinden ook een klankbord in de Tweede Kamer. De heer Vermeer (P.v.d.A.) stelde er vragen over en bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken waren het de heren de Loor (P.v.d.A) en Algera (A.R.) die duidelijk maakten, dat het hier om veel meer gaat dan een relletje. Wanneer tekort wordt gedaan aan de vrijheid van ont wikkeling, aldus de heer Algera, ontstaan spanningen, die in de jongste gebeurtenissen een uitweg zochten. Wie de Friese strijd goed wil begrijpen, moet op de eerste plaats weten waar het om gaat. Hij moet de strijd kennen, zoals die totnutoe is ge voerd en ook de belemmeringen, die hieraan in de weg werden gelegd. In deze geest nodigde de heer Algera de regering uit om zich nader op het Friese vraagstuk te bezinnen, want niet enkel de minister van Binnenlandse Zaken, maar ook die van Onderwijs en Justitie hebben er mee te maken. Dezer dagen heeft de commis sie bezitsspreiding, waarvan prof. dr. G. M. Verrijn Stuart tijdelijk voorzitter is, haar interim-rapport in zake winstdeling ingediend bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In dit rapport worden allereerst de ethische, economische en so ciale aspecten van winstdeling behandeld. Vervolgens worden de verschillende stelsels van winst deling besproken, waarna de re sultaten worden samengevat zo wel van een schriftelijke enquete bij de centrale organisaties van werkgevers en werknemers als van een mondelinge enquete bij een achttiental ondernemingen. In de conclusie van het rapport wordt een wettelijke verplichting tot winstdeling afgewezen. Wel wordt een wijziging van artikel 1638e burgerlijk wetboek in over weging gegeven. Dit artikel gaat over de mededeling aan de wérk- nemers van enige bewijsstukken betreffende de uitkomsten van ondernemingen waar winstdeling wordt toegepast. Het rapport geeft vervolgens als de mening van de commissie te kennen, dat invoering van winstdeling zoveel mogelijk aan het bedrijfsleven dient te worden overgelaten. In verband daarmede worden en kele aanbevelingen gedaan, wel ke een bevredigende werking van winstdelingsregelingen kunnen bevorderen. (Van onze medewerker) Zoals verwacht, zijn we de laatste dagen in 'n koude luchtstroming gekomen en uit de vaak imposante wol kengevaarten vielen dan ook overal flinke regenbuien. Ondertussen is er nu al weer een wijziging op komst, maar zij die hopen dat dit het einde betekent van het regenachtige weer moeten we helaas teleurstellen. Uit Zuidelijke streken is nl. warme lucht op weg naar ons land en deze lucht zal ons vandaag bereiken, de temperatuur zal dan ook weer gaan stijgen. Maar daar het binnenvallen van deze warme lucht met een nieuwe regenzone gepaard gaat betekent dit geen weersverbeteringDe weer kaarten laten nog steeds nieuwe storingen zien en een tweede front is al on derweg. Het ziet er naar uit dat ook dit regengebied ons land niet met rust zal laten zodat gedurende het week end 't onstandvastige herfst weer zal aanhouden, al zal het dan ook wat zachter zijn. AMSTERDAM 23 November Voortgezet aanbod in claims Uni lever veroorzaakte vandaag een openingsprijs van 64, dus ruim 6 lager dan gisteren. Op dit niveau scheen er echter behoor lijke vraag te zijn, zodat ondanks grote verkopen van bepaalde zijde geen lagere prijs ontstond. Integendeel, na half twee zette zich een volledig herstel in, waarbij gesloten werd op. de hoogste prijs van de dag, n.l. 70 gulden; dus slechts een halve gulden lager dan gisteren. Ook de aandelen waren slechts een frac tie luier, n.l. 171% (172). Het verschil tussen oude en nieuwe aandelen Aku werd van daag iets kleiner. De oude no teerden 161V, en de nieuwe 154. In Kon. Olies scheen er weder om licht aanbod te heersen. De openingsprijs was althans ruim twee punten beneden gisteren. Het herstel was hier slechts ge deeltelijk. Gesloten werd op 285'/, (286%). Voorts heerste er een vaste stemming voor Philips. Zowel de oude als de nieuwe aandelen maakten een avance van circa drie punten. In de overige hoeken viel er geen bepaalde tendens te consta teren. De cultuurmarkt was zo stil, dat Amsterdam Rubber pas tegen slot noteerde en met HVA onveranderd bleef ten opzichte van gisteren. Deli's openden twee punten lager en sloten op 80 (8F/4). De Scheepvaartafdeling was over het algemeen gesproken eerder een fractie lager. Aande len KNSM sloten op 126 (127>/i). De daling op de Amerikaanse markt werd vandaag onderbro ken, doch van een noemenswaar dig herstel was nog geen sprake. Het agio was slechts een kleinig heid hoger dan gisteren, nl. 8V4. De dollarobligaties lagen goed prijshoudend, in tegenstelling tot de guldensbeleggingen die eerder wat luier waren. Claims Ketjen konden niet de gunstige prijs van gisteren bedingen en werden ge adviseerd op 45 a 50 60). Bij het rapport is het resultaat vermeld van een statistisch onder zoek naar de mogelijkheid van winstdeling in het Nederlandse bedrijfsleven, terwijl daarnaast een beschouwing wordt gegeven omtrent de mogelijkheid om langs de weg van het besparen van winstdelen te komen tot het eigendom van een woning. PRIJS GESTELD OP HOOFD VAN DARUL ISLAM DJAKARTA, 20 Nov. (A.F.P.). D.e Indonesische regering heeft een bedrag van 5.000 rupiah ge steld op het hoofd van Karto Su- wirjo, de leider van de gewapen de benden der Darul Islam. Het aantal terreurdaden van zijn benden is in de laatste twee maanden sterk gestegen. De re gering heeft thans besloten stren ge veiligheidsmaatregelen te ne men. De heer de Loor betoogde, dat het Friese volk niet wil onder gaan in de massa. Het gaat er om of de Friezen het recht heb ben om hun eigen taal te snre- ken. ook on officiële nlaatsen. Hii en de heer Algera kondigden aan. dat bii de behandeling van de begroting van ..Justitie" na der zal worden ingegaan od de kwestie van de Friese eed. Meer m het algemeen werd bij dit debat andermaal benadrukt dat de autonomie een groot goed is. Centralisme, aldus de heer Beernink (C.H.) was een sport van de ladder naar staats socialisme. De heren Maenen (KVP) en Algera (A.R.) wezen er op, dat de gemeentelijke auto nomie nauw verbonden is met het bezit van een eigen belas tinggebied. In grenswijzigingen wilden de heren Maenen en Beernink slechts berusten, wan neer een gezamenlijke beharti ging van bepaalde belangen uit gesloten moest worden geacht. De financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten was een onderdeel van de discussies over de gemeentelijke autonomie. De heer Maenen drukte de regering op het hart, dat zij, vooral wat de woningbouw be treft, de gemeenten krachtiger te hulp zou moeten komen. De heer De Loor wilde een groter deel van de 320 millioen voor woningbouw bestemmen. De heer Ritmeester (VVD) gewaagde van een foutieve ren- tepolitiek, waarvan de schade lijke gevolgen op de gemeenten zouden zijn afgewenteld. De heer Algera wenste zekerheid, dat de na-uitkeringen over '48'49 niet op de geblokkeerde rekeningen zouden worden geschreven en de heer Maenen, voor wie dit blijk baar al een uitgemaakte zaak was, informeerde of deze uitke ringen nu ook spoedig verwacht konden worden. De burgemeestersbenoemingen werden door verschillende afge vaardigden besDroken. De heer Maenen wees er in dit verband on. dat Enschede. Almelo cn Dt venter P.v.d.A.-burgemeesters hebben, hoewel in deze Dlaatsen de Katholieken het grootste deel van de bevolking uitmaken. Daarom achtte hii het ook iuist. dat Hentrelo nu althans in deze rii van Overiiselse nlaatsen een Katholieke burgervader had ce- kreeen. Hii «isnte het ontreden van de wnd. burgemeester van Hengelo in verband met deze benoeming en stelde daar de be heerste houdimr van de KVP- fractie van Hilversum tegenover. Toch had ook daar. naar ziin mening. een Katholieke burge- meester verwacht moren worden. De heer De Loor constateerde, dat er nog steeds eenachterstand aan P.v.d.A.-burgemeesters zou zijn. Hij en de heer Maenen wa ren het eens, dat sympathiseren- den met een bepaalde partij niet de meest aangewezen candidaten waren voor een burgemeesters- Wat kan het klein-menselijke in de politiek ten, aangedrongen op de nodige bezuiniging. Leger toch soms een overheersende rol spelen! Alle en vloot hebben nu eenmaal de naam, van met bladen, van vriend en tegenstander, hebben geld te smijten.... En dikwijls kan men zich niet commentaren gewijd aan de onverwacht overleden onttrekken aan de indruk, dat er wel wat van katholieke minister van Binnenlandse Zaken, mr. waar is. Nu heeft het „Vrije Volk" van Vrijdag' een van Maarseveen, die vijf jaar lang ook in andere reportage over het uit de grond stampen van een departementen 'n rol van betekenis heeft gespeeld, viertal kazernes op de Veluwe en zo, waar dag en Het anti-revolutionnaire dagblad „Trouw", dat nacht wordt gewerkt, waar bulldozers de mooie vooral inzake het Indië-beleid van deze bewinds- bomen ruw „omhakken", waar dikwijls vele arbei- man sterk wel eens te sterk in de oppositie ders dagen niets te doen hebben enz. Vanwege het was, heeft zich nog niet kunnen opwerken tot de ministerie van Oorlog heeft men zijn lezing daar- hoogte van het formaat, om ook een tegenstander, over gegeven en een en ander zo goed mogelijk althans in het aangezicht van de dood, te eren. recht gezet, lees goedgepraat. Die kazernes, wij Geen letter commentaar. En, bijna erger nog, van nemen het aan, zijn dringend nodig, er is enorme de stellig ontroerende afscheidsrede, welke dr. Kor- haast bij enz. enz. Dat nemen wij allemaal aan, tenhorst als president in de Tweede Kamer heeft en dat het een heleboel geld kost, dat zal wel gehouden, maakte dit A.R. dagblad met geen woord onvermijdelijk zijn. Maar de argumenten, waar- meiding. Kleinzieliger politiek is nauwelijks denk- mee deze dure zaak verdedigd wordt, lijken ons baar, pietepeuteriger journalistiek, van de aller- minder „safe", dan onze militaire verdediging, naar smalste basis, kan men zich nauwelijks voorstellen, wij hopen, zal zijn •f* Wat menigeen zich ook niet kan voorstellen, dat is, dat politici ook nog aan iets anders denken dan aan geld. Er zijn mensen (ande- ♦T» Want wat is de zaak o.a.? Kijk, zegt het ministerie van Oorlog, wij zijn helemaal niet duurder dan andere zaken, reken maar uit. ren blijkbaar graag beoordelend naar zichzelf) Voor een bed in een ziekenhuis b.v. wordt, als die menen dat men een vacature in het ministers- eenheid der kostenberekening, f 20.000.geraamd, ambt kan oplossen alleen ai door de opmerking: voor een bed in de kazerne f 3000.Reken daar is weer een mooi baantje vrij. Welnu, er maar, zegt u dat wel! Het schijnt ons toe, dat hier komen na de verkiezingen verschillende van dit geheel ongelijksoortige grootheden worden verge- soort „baantjes vrij". Ook dat aan Buitenlandse leken, met het natuurlijke gevolg, dat de zaak Zaken b.v. Minister Stikker heeft er deze week in scheef komt te staan. Een ziekenhuis van 100 de Kamer iets van gezegd. Men zal, als de formatie bedden is normaal en zou op totaal twee millioen van een nieuw kabinet aan de orde komt, een op- komen. Een kazerne is in dit geval berekend op lossing moeten vinden voor de financiële kant van 3000 man en «3000 maal 3000, is volgens ons negen bepaalde zaken. Of vindt men het redelijk, dat een millioen. Als het om de uitkomst gaat, kost een minister, in het bijzonder die van Buitenlandse kazerne althans een van deze vier kazernes, Zaken, jaarlijks vele duizenden op zijn (zwaar- welke in z.g. regie-bouw worden gebouwd dus belaste) inkomen toelegt, vanwege de z.g. repre- heel wat meer dan' een normaal ziekenhuis. De sentatiekosten, die zeer hoog zijn, veel hoger dan vergelijking gaat mank en er zijn betere argumen- vroeger, nu het internationaal contact vele malen ten nodig. drukker is dan voorheen??? En dan is er nog iets. De vele waarderende woorden, bij de dood van mr. v. Maarseveen Met veel belangstelling hebben wij gelezen, dat de eerste begroting van Nederlands Nw. Guinea (West-Irian) „als een bescheiden be- geuit, van links en van rechts, hebben d i t gin", naar de minister mededeelt, een tekort heeft toch wel duidelijk gemaakt, dat het politieke leven van ruim 23 millioen gulden. Maar het kan nog zware eisen stelt aan de persoon van de meeste meevallen. Wij zullen, dat spreekt vanzelf, wat politici. Men heeft er als regel een veel te gemak- moeten doen, als wij dit stukje overzees gebieds- kelijk en te oppervlakkig oog op. Men kijkt graag deel willen behouden. Nog meer, maar een anders naar de absenten b.v. en rekent niet, wat een arbeid de plichtsgetrouwen verzetten. De herin nering, in verband met het overlijden van mr. van geaarde belangstelling, hadden wij voor het feit. dat de minister van Uniezaken en Overzeese Ge biedsdelen in de toelichting tot deze begroting van Maarseveen naar voren gebracht, aan de dood van het Koninkrijk der Nederlanden, zoveel vreemde mannen als minister Huysmans en minister Fièvez, woorden gebruikt. Men weet, dat wij een hekel brengt ons in gedachten, dat ook het kaholieke hebben aan. al die buitenissigheden, als het niet politieke kamp na de bevrijding alweer heel wat beslist nodig is. Waarom moet er, om maar een ernstige verliezen heeft geleden. Zoveel grote figu- paar voorbeelden te noemen, in een Nederlands ren hebben wij niet, dat wij waarlijk, ook in de staatsstuk bij herhaling gesproken worden over: critiek, wel zuinig mogen zijn op degenen, die we potentieel, suggesties, planning, adequaat, deside- nog bezittenrata, realiseren, provisorisch enz. enzWij menen, dat dit totaal overbodig is. Laa» men zich In de afgelopen dagen is er, bij de Kamer- op de departementen- toch„realiseren", dat de behandeling van de begroting van Oorlog, Nederlandse eigenwaarde ook op dit punt andere natuurlijk ook weer, van verschillende kan- „desiderata" heeft post. Wat de burgemeester van Velsen betreft, wilde de heer De Loor weten, welke stappen waren ondernomen. De Burger lijke Verdediging kreeg een zeer uitvoerige beschouwing van de heer Ritmeester. De heer Beer nink wilde dat de gemeente raadsleden op dit punt beter voorgelicht zouden worden en de heer De Loor pleitte voor kleine 'schuilkelders, die konden worden aangelegd met de vrij willige medewerking van de be volking. Over de Binnenlandse Veiligheidsdienst werden bittere woorden geuit. De heer Beernink noemde de snionnage-nublicaties een stunt, die de lachspieren van het Ne derlandse volk in beweging zou hebben gebracht. Z i. was er wel behoefte aan een goed wer kende Veiligheidsdienst maar niet aan Lord Lister-lectuur. De heer Ritmeester vroec zich af of de Dienst niet on het spoor van een lokvogel was gezet, om zo de aandacht van werkeliike spi onnen af te wenden. Alle woordvoerders wijdden bij het begin van hun rede woorden van nagedachtenis aan de diep- betreurde minister van Maarse veen. die dit debat, als een van zijn laatste daden, voorbereidde. Bij het begin van de vergade ring werden twee communisti sche moties over een Kerstgrati ficatie voor de soldaten en de nog steeds bestaande moeilijk heden ten aanzien van de mobi lisatie-slachtoffers, verworpen. Wat de mobilisatie-slachtoffers betreft had minister Staf de toe zegging gedaan, dat nogmaals de betwiste gevallen zullen worden onderzocht. De begrotingen van „Oorlog" en „Marine" werden z.h.s. aan vaard. HET EINDE DER WERELD! Dat moet vreselijk zijn. Er zullen tekenen ziin in zon, maan en sterren. De natuurkrachten zullen zich bevrijden. Planeten en sterren zullen uit hun baan raken en op de aarde toeschieten. Zij zullen 't leven verzengen. Zij zullen de aarde verbrijzelen. Het einde der wereld. Wij zijn er bang voor. Er zijn mensen die huiveren bij de gedachte dat zij dit zouden moeten meemaken. Hele volkeren zijn in paniek ge raakt, omdat zij dit binnen enke le weken verwachtten. Vreemd is dit. Dat de mensen het hart in de schoenen zinkt bij het lezen en nadenken over het geweldig tafereel dat de Meester schildert in het Evangelie, terwijl zij minder beangstigd zijn door de zekerheid dat eens voor hen persoonlijk de wereld zal vergaan. Zonder enige twijfel zullen zij in hun lichaam in hun bestaan erva ren dat het vertrouwd heelal uit elkander berst. Zij zullen sterven. Dat kan niemand ontvluchten. Hij mag vertrekken naar gezon der klimaat; zij mag dure baden gebruiken, of wel geld hebben voor een dokter: eens zal ieder neerliggen, koud en stijf. Dan zal de zon opgaan en vrolijk schij nen als op geen andere morgen, dan zullen rijke sleëen voorbij- suizen, desnoods zal de vlag half stok wapperen op elk regerings gebouw, vqor de dode is alles ver gaan, omdat hijzelf verging. Het kap een volksvrouwtje gel den uit de binnenstad, 'n monnik in een klooster, een zwerver zon der naam, een minister in actieve dienst of een prinses, voor hen is deze wereld voorbij- Wat maakt het uit of de wereld voor hem ,voor U, voor mij ver gaat in een auto-ongeluk, in een treinontsporing, in de golven der zee? door een verkeerde greep in het vliegtuig, door een hartver lamming, door versleten-zijn of door het verdwalen van de pla neet, het neervallen van een ster? In één moment maar welk een kostbaar! knapt de draad van onze levensspoel. We worden stof en as, dat de wind kan weg waaien. Misschien in dat laatste ogen blik pas, zien we in dat er bar weinig pathetiek en overdreven heid schuilt in de uitdrukking: schijn-schoon der wereld en in 't beroemde woord van de Prediker (2—11): Alles is ijdelheid en jacht naar waan; er is geen blijvend geluk onder de zon. Elke eerste en laatste Zondag herinnert onze Moeder de H. Kerk ons aan het wereldeinde, opdat we ons tenminste een paar maal per jaar bezinnen op wat eens ge beuren zal. Niet om ons te depri meren maar om ons alles op de juiste waarde te doen schatten. Vergeten we nooit: Niets is blijvend in ons leven, dan het goede dat we deden. P. C. de Haas O FM. Het spreekt vanzelf dat ik, na het Korea-avontuür, m'een beetje in moet schieten en daarom stapte ik welgemoed, met de donder van de kanonnen nog in mijn oren, naar het hoofdbureau van Nationaal Katholiek Thuisfront, te Den Haag. Bij de deur hoorde ik de typmachines reeds ratelen; men liep af en aan met papie ren en links en rechts slingerden de affiches en reclame-platen door het gebouw en de eerste de beste meneer waar ik tegen aan liep, stoof me voorbij onder de kreet: „we zitten er midden in". „Hallo meneer." Ha, bent U terug," terwijl hij (i afremt, "'t ging er nogal warm aan toe in Korea niet?" „Ja, behalve in dc winter." „Gaat U zitten," hij wuift met j een stapel papier naar een stoel en roept nogmaals „Ja we zitten er midden in." „Maar waarin dan toch?" „In de actie voor Nat. Kath. Thuisfront: „Baas boven baas"., j meteen was ie weer weg. Ik heb de ganse zaak eens dui- f delijk uit laten leggen door Aal moezenier van Croonenburg en het werd me duidelijk als water, dat hier aan grote dingen wordt i gewerkt. Lezer, ik behoef U niet te ver- tellen dat er geen Nederlandse militairen meer zijn in Indonesië, U weet dat; U weet ook dat het Thuisfront niet valt of staat met hun aanwezigheid aldaar. Alle maal duidelijk. We spelen nu op eigen terrein en nu doet zich het eigenaardige voor dat de belang stelling minder is. Dat is te be grijpen; het spreekt maar weinig tot Uw fantasie; als ik U schrijf over een troep ergens op Suma tra of Korea, dan zegt U dat veel meer en als er dan nog een be hoorlijke marge opengelaten wordt voor eigen verbeeldings kracht, dan grijpt men alras wat vlugger in de geldbuidel, om die kerels daarginds verweg wat te helpen Eigenlijk staan de zaken er nu niet anders voor, of Uw zoon wat rondhangt op Sumatra of Java, of hij doet datzelfde werk in Noord- Holland ergens in een kazerne, staat precies gelijk. In beide ge vallen staat hij alleen. U kent een kazerne en we zijn het er over- eens, dat dit geen gebouw is waar je nou gezelligheid gaat zoeken of huiselijke sfeer. Kan natuurlijk ook niet. Daar zitten duizenden jongens in, duizenden jonge men sen die na hun dienst wat rond- lummelen in de onderkomens of in de cantine een coca-cola naar binnen slaan.... maar darmede is het dan ook schoon gedaan. Voor die huiselijkheid, voor die sfeer welke hem doet denken aan thuis, waardoor hij weer tot rust komt, daarvoor wil het Nationaal Katholiek Thuisfront zorgen en dan spreek ik nog niet eens van de gevaren welke daardoor als van zelf verdwijnen voor Uw jongen. Ge kunt er rustig op zijn, dat hij daar goed zit. Maar daarvoor moeten we allen de han den ineenslaan: een Militair Te huis kost duiten. De actie „Baas Boven Baas" trekt m Aalmoezenier v. d. Vrande heeft U iets te zeggen. nu gans Katholiek Nederland aan zijn jas, om er de duiten uit te krijgen. Lezer, het is Uw belang, het is ons aller belang dat dit slaagt. We doen het niet voor ons zelf, waarachtig niet; het gaat hier om onze jonge mannen in wapenrok, misschien gaat het om jouw eigen jongen; ge ziet toch ook niet graag, dat jouw jon gen ergens in een garnizoen wat over de straat rondslentert. „We zitten er midden in" zei die meneer tegen mij, Iaat er ons niet in steken. Vanavond breng jij je stem uit, voor mijn part op "alle candidaten, maar help in ieder geval. Bij voorbaat dank voor 't Militaire Tehuis dat jij geschon ken hebt. 120 DODEN OP THANKSCIVING-DAY NEW YORK (A.P.). De viering van Thanksgiving Day in de V.S. heeft dit jaar veel minder slacht offers geëist dan in 1950. Dit jaar zijn 120 personen om het leven gekomen tegen vorig jaar 201. Tussen Woensdagmiddag zes uur en Donderdag te midder nacht verloren 80 personen het leven door verkeersongevallen en 30 door andere ongelukken. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3