De Economische Unie tussen Frankrijk en Saarland 4 jaar oud Mogelijkheid voor tunnel te Buitenhuizen? DE PRIJSPUZZLE Felle strijd te verwachten r O S V E N V R O JL A R R A t T O c H T W O 6j T O L R B Tj E 3 I O E JL E 15 F H W F 1 1 7 S T O N V B E A B R V E E F T D T "K B E JN G B T O R 6 R T 6 V T N 1 N 1 J. R u G Diocesane Haarlemse K.A.B. houdt Bondsvergadering s Kijiken kost 'n riiksdaalder Het behaagt Zijne Majesteit uw klooster te bezoeken" Emigratiedienst verzet bergen werk Naar wij vernemen Saorlanders hadden baat bij Franse overheersing \r_ U H Li D J H O t± l ~L K e □H Volksstemming is niet actueel R.K. Handbalbond district Noord Van de handbalvelden tussen Zeevogels en Leonidas Ontwikkelingsavond van de K.A.B. Raad Akersloot ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) EEN DRINGEND BEROEP om nog grotere activiteit is vandaag gedaan door de waarnemend voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Haarlem tijdens de bonds raadsvergadering, die in Rotter dam werd gehouden. In verband met de ziekte van de voorzitter en van de plv. voorzitter van de bond voerde de heer G. Z. de Vos het presidium van deze bijeen komst. De heer de Vos drong aan op steeds verdergaande scholing van het K.A.B.-kader, het zoeken naar nieuwe middelen om de be langstelling voor de K.A.B. te wekken en te vergroten en op een hernieuwde bezieling om de grote taak de zorg voor het welzijn van de arbeidersstand te vervullen. In zijn openingsrede wijdde de heer de Vos woorden aan de tegenslag, die de bond heeft ge troffen door de ziekte van de voorzitter en waarn. voorzitter. De heer v. d. Veldt is lijdende aan een zenuwstoring, de heer Keesen is vorige week in het ziekenhuis opgenomen. Sprekend over de problemen van de sociaal-economische sector zeide de heer de Vos, dat de ma- teriële positie in het afgelopen jaar zeker niet is verbeterd. De zo dringend geboden soberheid baart niet het minst in de kring van de K.A.B. grote zorgen. „Als kader van de beweging", aldus spr., „zullen wij op de eerste plaats een voorbeeld moeten ge ven in het blijmoedig dragen van de versobering. Ook zullen wij ons in grote mate begaan moeten tonen met de talloze zorgen van velen onzer leden. Waar het ons mogelijk is door hulpverlening verlichting der zorgen te bren gen, zullen wij dit niet achter wege mogen laten". Als voor beelden voor zulk een hulpver lening noemde de heer de Vos de oprichting of instandhouding van spaarfondsen voor brand- Laatste Zondag na Pinksteren De sluiting van het kerke lijk jaar noopt ons tot bezin ning: men ziet op deze laatste dagen nog eens graag terug op het jaar, wat weer voor bijgegaan is om te overden ken of het winst of verlies betekent. In de parochie, waar ik ben, is deze bezin ning nog sterker naar voren gekomen: reeds twee maan den werken vier paters in een parochieretraite aan een ver dieping, die moet steunen op een bezinning. Als is zo een parochieretraite een groot geestelijk goed, wij krijgen nu eenmaal niet allen dit woord om nog eens terug te zien op ons leven, wat voor bijgegaan is. Doch de ernsti ge woorden van Christus zelf over de toekomst van het ko ninkrijk Gods zijn al genoeg om een ieder aan te sporen „een leven te leiden, de Heer waardig en Hem in alles te behagen". (Epistel) IN DESERTO stoffen, aardappelen of andere levensbehoeften, een sterkere activiteit van de fondsen „Hulp in Nood", een nauwgezette taak vervulling in de prijzencommis- sies en een goede voorlichting over lonen en prijzen. Emigratiedienst Sprekend over de emigratie zeide de heer de Vos, dat de K.A.B. over een uitstekend func- tionnerende dienst beschikt. Vijf tig procent van de Nederlandse emigranten zijn uit het bisdom Haarlem afkomstig. De K.A.B.- dienst heeft reeds meer dan dui zend personen kunnen helpen. Van het kader wordt verwacht, dat het alle leden en ook niet- leden zal aansporen met hun emigratleplannen zich tot de K.A.B.-dienst te wenden. Ook wordt van het kader verwacht, dat het medewerking zal ver lenen bij het organiseren van emigranten-cursussen in de ver schillende centra. Speciale aandacht vroeg de heer de Vos ook voor het werk van de K.A.V. Tenslotte wijdde spr. aandacht aan de problemen, die voortvloeien uit de noodzake lijke industrialisatie. De arbeider, die van het platteland in de stad komt, zal bijzondere bescherming, steun en voorlichting behoeven. De bondsraadsvergadering werd bijgewoond door verbondsvoor zitter A. C. de Bruyn. werd gistermorgen op het R.K. Kerkhof te Bussum op eenvou dige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de kun stenaar Arnold Pijpers.... is de onlangs gepensionneerde vice-admiraal J. J. L. Willinge benoemd tot Rijkshavencommis- saris Zuid met standplaats Rot terdam. komt veldmaarschalk Montgome ry Maandag naar ons land voor het voeren van besprekingen met Nederlandse militaire autoritei ten.... werd de 35-jarige vrouw C. V., die reeds acht veroordelingen ach ter de rug heeft, veroordeeld door het Haagse Gerechtshof tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een groot aantal fietsen.... heeft de N.V. van der Heem te Den Haag een ontslagaanvrage ingediend voor 175 man personeel aangezien de verkoop van radio- en televisietoestellen beneden de raming blijft.... RUSSISCH PROTEST BIJ DE V.S. WASHINGTON. Rusland heeft bij Amerika geprotesteerd wegens schending van de Siberi sche grens door een Amerikaans vliegtuig. In de protestnota wordt gezegd, dat Russische jagers op het vliegtuig hebben geschoten. AMSTERDAM. In de Kamer van Koophandel te Zaandam heeft ir. J. P. Kaars Sijpestein uit Krommenie het door hem ontworpen plan voor een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen (tussen Velsen en Hembrug in) op een speciale bijeenkomst voorgelegd aan vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel te Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Alk maar en Zaandam. Naar bekend meent Ir Sypestein dat het mogelijk moet zijn in twee jaar tijds een een-richting- verkeerstunnel voor een bedrag van naar schatting 6 millioen gul den onder het kanaal te leggen. Hij meent voorts, dat tot de uit voering van dit plan zo snel mo gelijk moet worden overgegaan, omdat als gevolg van de toegeno men intensiviteit van het verkeer de capaciteit van de pontveren over het kanaal ontoereikend is geworden en automobilisten soms een uur of zelfs langer moeten wachten voor zij kunnen worden overgezet. De bouw aan de tunnel in Velsen, waarmede inmiddels is begonnen, zal naar verwacht wordt minstens 6 jaar in beslag nemen. Ter vergadering te Zaandam verstrekte Ir Sijpestein de aan wezigen een uitvoerige toelich ting op zijn plan. De tunnel zou op een diepte van 12 (en niet 15) meter moeten worden gelegd, liefst in een pijp-uit-een-stuk van 300 meter lang. Het kanaal is 200 meter breed, zodat de afsluitstuk- ken 50 meter buiten het water zouden reiken. Met verkeerslich ten zou het verkeer moeten wor den geregeld. Gemiddeld zou de wachttijd niet langer zijn dan 4 minuten. Na de toelichting gaven de afgevaardigden der Kamers van Koophandel hun enthousias me voor het plan weliswaar te kennen, doch geen van allen was bijzonder optimistisch. Men vreesde, dat de bouw van een tunnel in Buitenhuizen misschien die in Velsen zou vertragen. Bo vendien geloofde men niet, dat het mogelijk was de tunnel bin nen twee jaar gereed te krijgen, omdat het ambtelijk apparaat er niet van houdt over 1 nacht ijs te gaan en het dus lange tijd zou vergen voor met de douw zou kunnen worden begonnen. Geprobeerd zal worden een commissie te vormen, die het plan zal uitwerken en zo mogelijk offerte zal vragen aan de ver schillende aannemers. m ■am "u SAARBRUECKEN De Economische Unie tussen Frankrijk en het Saargebied was op 15 November vier jaren oud. De Saar- lcmders hebben er zich tot dusverre nog niet ernstig over be klaagd. Zij leven nog altijd in het besei in vele opzichten de gevolgen van de verloren oorlog te zijn ontgaan. Zij zijn ver schoond gebleven van vluchtelingen en ontmantelingen der industrie en daardoor hebben zij in de naoorlogse jaren nog geen werkloosheid gekend. Maar de vruchten van de afscheuring hebben in het volk niet het gevoel van verbondenheid met de overige Duitsers verzwakt. Wanneer zij geroepen werden om over de vraag „met Duitsland of met Frankrijk" te stemmen, dan zouden de millioen Saorlanders naar het oordeel van vele politici en „men in the street" waarschijnlijk alweer het nationale sentiment laten spreken en de grensbomen voor Sarreguemines zetten inplaats van voor Zweibruecken. Maar deze vraag is niet ac tueel, zo zeggen de huidige be windhebbers in Saarbruecken. Actueel is, zo zeide de minister president Johannes Hoffmann, voor eerst de Europese noodzaak van een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland. Het heeft de schijn of de grote massa van de Saarbevol- king de mening van de regering deelt, dat het vraagstuk van een volksstemming thans niet ac tueel is. Vooreerst gevoelt men zich nog te goed bij de econo mische hoogconjunctuur, die de aansluiting bij Frankrijk ge bracht heeft, om met het uit spreken van nationale aspiraties haast te maken. De Saar heeft economische banden met Lotha ringen sedert de Pruissische staat er de kolenrijkdommen ontsloot. De Saarkolen hebben een na tuurlijke markt in Lotharingen, de hoogovens om Saarbruecken zijn op het erts uit Frankrijk aangewezen. Ook voor zijn voed selvoorziening heeft de Saar steeds uit Frankrijk geput. Zijn eigen boeren kunnen de bevol king nog geen twee maanden in het leven houden. De door Frankrijk sedert 1945 ingeslagen weg heeft de Duitsers in de Saar practisch alle gevolgen van de capitulatie bespaard. Terwijl elders in Duitsland de zware industrie ten offer viel aan de ontmantelingsplannen, konden zich in het Saarland 200 firma's vestigen, die elders in Duitsland hun poorten hadden moeten sluiten. De fabrieken hebben thans dan ook 36.000 arbeiders meer in dienst dan zelfs tijdens de hoogtijdagen van Hitiers be wapeningsproductie. y Schaduwzijden Nu brengt dé vrijwel volledige Franse overheersing van de in dustrie natuurlijk ook schaduw- Regen betekent altijd extra veel oplossingen en zo was het ook het afgelopen weekend. Er moest dus gevochten worden om de prijzen. De uitslag is als volgt: 1. Hans Sachs, Oosterblokker 178 2. H. Visscher, Noordervaart 118 ^.lknidBr 3 D. Elfring, Kerkstr. 28, Sloot- dorp. 4. Mej. M. Loerakker, Wilhel- minastraat 62, Den Helder 5. W. Bekker 275 Zuidscharwou- de. De dozen post zijn onderweg. We maken het U deze week iets minder gemakkelijk. Ge vraagd wordt de blokjes uit de figuur hiernaast uit te knippen en zo naast elkaar te leggen, dat zich een vierregelig rijmpje vormt. Een rijmpje, waarin de lof van de 'vrolijkheid bezongen wordt. Geluk ermee! Oplossing invullen en in ge opende enveloppe met op schrift „Prijspuzzle Noorderpers" toezenden aan ons bureau, dat tot en met Donderdagavond de oplossingen inneemt. Denkt U om de frankering als brief, wanneer U per post verzendt? Onder de goede oplossers worden vijf do zen postpapier verloot. De voetbal rust deze Zondag in verband met NederlandBelgië, maar de handbal kómt overal in beweging. Laten we hopen dat 't grote programma afgewerkt kan worden en we Zondagavond niet verrast worden door een reeks van afgelastingen, hoewel de toe stand der velden het ergste doet vrezen- Pr ograimma: Hoofdklasse: VZIV—DWO 13 uur; VIO—WGW, 14.30; DTS—TOP 14 uur. DOS—KSV 13 uur; VI- Vlug- Strandvogels 12.30; Geel Zwart BI. Reigers 12 uur. 20 klcis* FSA 2—DOS 2 12 uur; TOP 2— VZV 2 12 uur; St. Victor—VIOS, 14 uur. 3e kicis* VI Vlug 2SEW 1 13-30; VIOS 2 Geel Zwart 2 13.30; WGW 2— St. Victor 2 13 uur. Junioren A: WGW a—VI. Vlug a 12 uur; Geel Zwart aVI. Vlug b 13 uur. Junioren B: Con Zelo aVZV a 13 uur; Con Zelo bKSV a 14 uur; FSA a VZV a 13 uur. Junioren C: VIO aStrandvogels a 15.30; DOS a—DTS a 12 uur; SEW a—BI. Reigers a 14.30. In de Hoofdklasse staat voor VZV weer een zware strijd op het programma nu het DWÓ op be zoek krijgt, winst zit er dan ook niet in. 'n Spannender strijd zal VIOWGW te zien geven. Kijken we naar de plaats op de ranglijst dan moet WGW de beste papieren meegegeven worden, maar VIO Naam: Adres: OPLOSSING Horizontaal: 1 Reproductie; 8 Borstwering; 12 Allegaartje: 13 Inzamelaars; 14. Leenstelsel; 15 Overledenen; 16 Gehandhaafd; 17 Tragedienne; 18 Gerepareerd. Verticaal: 1 Rolandholst: 2 Re devoering; 3 Carrosserie; 4 Ex cellentie; 5 Prikkelbaar; 6 Kort stondig; 7 Appelstroop; 8 Be williging; 9 's Gravesande; 10 Re naissance 11 Geestdodend. illusie ontnemen. TOP krijgt het ook heel moeilijk in Westwoud. Thuis werd met veel moeite een gelijk spel uit het vuur gesleept. In de eerste klas moet KSV nog steeds zijn eerste winstpunt ver garen. We vrezen dat DOS wel andere plannen heeft. VI. Vlug is sterk favoriet in de strijd tegen Strandvogels, en BI. Reigers zal 't koploper Geel Zwart wel moei lijk kunnen maken. In de tweede klas zien we winst voor FSA 2 tegen DOS 2. TOP 2 moet erg op passen nu VZV 2 op bezoek komt Er moet gewonnen worden, wil VIOS niet meer uitlopen. VIOS zelf krijgt het ook niet gemakke lijk in Ofodam, waar St. Victor popelt om ook eens iets goeds te laten zien, en het is er toe in staat. In de derde zien we een neder laag dTeigen voor SEW, nu het op reis gaat naar VI. Vlug 2, winst echter voor Geel Zwart 2 in War- menhuizen en 'n gelijk spelletje bij WGW 2St. Victor 2. Zal bij de Junioren WGW a er in slagen de spanning in de A- afd. weer wat terug te brengen, «5 n~a door VI. Vlug a in bedwang te derdag;avond hield de KAB afd. zijden mee, die aan de Saar niet werden overzien. Frankrijk heeft voor vijftig jaren de mijnen overgenomen en volgens de oppositie zou de „re gie" er naar streven de Saar kolen te goedkoop te produ ceren en daardoor het land eco nomisch uithollen. De index der levenskosten is voortdurend gestegen zonder dat de regering te Saarbruecken er invloed op kon uitoefenen. Se dert het begin van 1948 bedroeg de sthging bijna zestig procent. De vakbonden spreken dan ook van een „zorgwekkende toe stand" en in de laatste maanden zijn protestacties en gedeeltelijke stakingen op de mijnen voorge komen. De Fransen hebben de Saar- mijnen verplicht tot kolenleve- ringen naar Zuid-Duitsland. Zij zelf ontvangen in ruil daarvoor goedkope Roerkolen. De Saar- mijnen kunnen bij de overeen gekomen prijzen de levering naar Duitsland slechts met verlies voortzetten en deze belangrijke transactie betekent dus een voortdurende belasting voor de Geredde bemanning De bemanning van de „Pinguin" kon gelukkig wor den gered. Het waren: J. Onstwedder, kapitein, uit Amsterdam; E. Beuker, stuurman, uit Groningen; I. Venema, ma chinist, uit Delfzijl; A. J. Oldenburg, kok, uit Veen- dam; H. Groen, lichtmatroos, uit Amsterdam en J. Hoek stra, lichtmatroos, uit Gro ningen. Saar. Na lang onderhandelen is de Saarregering er nog steeds niet in geslaagd Frankrijk voor dit verlies te laten opkomen. Voorlopig betaalt Parijs de helft, maar een definitieve regeling is nog niet gevonden. Steen des aanstoots. Een steen des aanstoots blijft natuurlijk ook de kostenbereke ning van de Franse diensten in het Saarland, die TA procent van het budget beloopt. Er is dus ook binnen het raam van de status quo in het Saarland stof genoeg voor de oppositie. Men staat in Saarbrücken mm of meer voor dezelfde tegenstel lingen tussen regering en oppo sitie als in Bonn. De socialisten willen blijkbaar naar een „Luxemburgse" status, terwijl de regering met de status quo ge noegen wil nemen. De Fransen voeren een regiem, dat vooral in de laatste maan den verlicht is. Zo komen er regelmatig Duitse dagbladen aan de kiosken, zo kunnen de Saar- landers thans vrijwel ongehin derd naar Duitsland reizen en vinden zij in hun eigen krachten een uitvoerige en objectieve voorlichting over de Bondsrepu bliek. Van een werkelijke poli tieke druk merkt de Saarlander in zijn dagelijkse leven niet veel, wanneer hij tenminste bereid is de huidige toestand te aanvaar den. Eerste klasse: Zeevogels krugt het uitermate moeilijk tegen Leonidas. Een gelijk spel zal voor Zeevogels reeds een presta tie zijn. Oranje Wit zal tegen Wijk aan Zee uit een ander vaatje moeten tappen dan l.l. Zondag tegen Blauw Zwart. An ders zien wij in deze wedstrijd geen winst. Tweede klasse:-* D.I.O. i ont- vangt het zwakke Leonidas 2 en zal niet veel moeite hebben om de buit in Bergen te houden. A.O.G. daarentegen zal tegen S.H.S. goed voor de dag moeten komen, want de clulb uit Soaarn- dam is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Derde klasse: Hier is de grote striid V.B.O.H.S.V. Op papier is V.B.O. de sterkste, maar zal de punten zeker niet cadeau krijgen. Als H.S.V. weet te win nen. heeft het een serieuze kans op het kampioenschap. De reser ves van Oranje Wit en Zee vogels bekampen elkaar in Lim- men wat een spannend duel kan worden. D.D.O. komt er steeds beter in en zal het Adelbert danig zuuir kunnen maken. Vierde klasse B: Zeevogels 3 ontvangt A.O.G. 3 en zal de tegenstander niet onderschatten, vooral daar A.O.G. 3 de laatste wedstrijd goed voor de dag kwam. Junioren hoofdklasse: Aan A.O.G. de zware taak om het op eigen terrein tegen het sterke T.Y.B.B. a op te nemen. Oranje Wit heeft wel een kans tegen O.G. houden? Geel Zwart a kan nu toch wel een puntje behalen over VI. Vlug b. Cört Zelo a maakt wel korte metten met buurtgenote VZV b, terwijl KSV a geen kans laat aan Con Zelo b. Een strijd van belang voor de bovenste plaats is FSA aVZV a. Voor FSA a wel de laatste kans. Aan Strandvogels a de eer VIO a een toontje lager te laten zin gen maar of 'tlukt? Mogen we 'n gelijk spelletje verwachten bij DOS aDTS a. SEW a kan een kan volledig uitkomend WGW 'n puntje veroveren op BI. Reigers a- Op 18 Nov. j.l. zonk de Groninger kustvaarder Pinguin nabij de Doggersbank. Dezer dagen arriveerde de bemanning in Groningen en keek met belangstelling ten huize van de reder naar de foto van de Pinguin. Langedijk haar le ontwikkelings avond in het kader van haar win- terprogram. Op deze avond sprak de heer Dominicus, leeraar aan het Lyceum te Alkmaar over het romantische Spanje. Spr. heeft de afgelopen zomer ongeveer 4 weken in Spanje doorgebracht en heeft zich door studie een gedegen kennis van land en volk verworven. Holland kennen de Spanjaarden niet. Ze i weten ook niet waar ons land ligt. De Spanjaard is hoffelijk en helpt de buitenlanders met alle hem ten dienste staande middelen. De Spanjaard weigert om iets aan te nemen voor een jjewezen dienst. De drie ondeugden van de Spanjaarden zijn roken, spu wen en te laat komen. Uitvoerig lichtte spr. dit toe met tal van kostelijke opgedane ervaringen- Het Spaanse volk is door en door godsdienstig maar geeft ui ting aan zijn geloofsleven op de wijze die het zelf verkiest. Met lichtbeelden, zelf vervaardigde foto's, werd de lezing aanschou- welijk gemaakt. Na de pauze werd het stieren gevecht, toppunt van romantiek, behandeld. Ongeveer 900.000 mensen bezoe ken wekelijks de stierengevech- ten, d,ie in iedere plaats van be tekenis worden gehouden. De prijzen van de plaatsen variëren van 50 cent tot 41 gulden. Spanje is een arm land. De hui- zen in de dorpen zijn van palen gebouwd met stro en leem daar- tussen. Binnen is 't echter uiteTst zindelijk. Rest ons nog te vermelden, dat de sombrero's o.l.v. Rus Witte zorgden voor de muzikale omlijs ting. In de pauze zongen ze enige Spaanse liederen en aan 't einde van de avond enige cowboy-lied jes. Het was een prachtige avond waarvan allen hebben genoten. Ongeveer 50 leden deels met hun vrouwen waren aanwezig. Junioren afdeling 1: Adelbert b trekt naar Uitgeest om te pro beren U.S.V.U. de punten af handig te maken, al zijn de zus jes dan ook kampioen. Adelbert b zal er zeker prijs op stellen de tweede plaats te behouden. Programma Diocesane klasse: VIDOVites se: AmbonDCG; ODOS— DSO; ADO—Cito. Eerste klasse: LeonidasZee vogels: Wijk aan ZeeOranje Wit: Blauw ZwartGVO. Tweede klasse: AOGSHS: DIO —Leonidas 2: US VU—PSCK. Derde klasse A: VelsenOG; Geel Wit—ADO. Derde klasse B: Oranje Wit 2 Zeevogels 2; VBO—HSV: DDO Adelbert. Vierde klasse A: SHS 2Geel Wit 2: Wijk aan Zee 2OG 2. Vierde klasse B: Zeevogels 3 AOG 3. Junioren hoofdklasse: AOG TYBB a: OG—Oranje Wit; VitesseWijk aan Zee. Junioren afdeling 1: USVU Adelbert b. Junioren afdeling 2: TYBB c TYBB b: Leonidas bLeoni das a: Geel Wit b—SHB; Geel Wit aVelsen. Chauffeur had een kunstarm SCHALKHAAR Binnen korte tiid gebeurde nabii café Miltenberg het derde ongeval. Een Volkswagen uit Arnhem slipte waarschijnlijk bij het pas seren van de melkwagen van Huis in 't Veld en schoot onder de wagen. Door de schok viel de voerman van de bok en het paard sloeg op hol. Bij het Drie kwartierslaantje werd het naard met de beschadigde wagen tot staan gebracht. De voerman noch de bestuurder bekwamen ernstig letsel, maar de auto werd zwaar beschadigd, De chauffeur van de auto had een kunstarm, waarmee niet gezegd is dat hij niet in het bezit was van een (speciaal) rijbewijs. 's-GRAVENHAGE. De rege ring is blijkbaar van mening, dat de Kijkers maar een mager ren dement van hun kijkgeld thans vastgesteld op een rijksdaalder per maand hebben. Daar heeft de regering niet helemaal onge lijk in. Twee avonden per week en dan nog halve avonden. En dan de programma's. Het is nu eenmaal zo, dat iedere omroepvereniging uitzendt, dat het beste in haar kraam te pas komt. Dat is in de omroep ook wel zo, maar daar heeft de luisteraar de vrijheid af te stem men op één van 'n paar honderd andere stations. Die vrijheid heeft de kijker niet. Er is immers maar één zender voor hem bereikbaar: Lopik. Vandaar het besluit van de televisiestichting ongeveer een vierde van de zendtijd te bestem men voor algemene uitzendingen onder gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid. De propaganda voor de eigen omroeporganisaties zal in de televisie zoveel mogelijk worden beperkt. Mededelingen van politieke aard mogen niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beginselen. AKERSLOOT. De raad heeft gisteren, wederom voor de tijd van drie jaar, besloten tot in standhouding van de openbare lagere school. Het aantal leerlin gen ligt beneden de in de L.O.- wet gestelde norm, waardoor een dergelijk besluit telkens genomen moet worden. De heer P. Nijenhuis, arts te Akersloot, is benoemd tot ge meente-geneesheer in de vacature van de neer D. H. A. Gerretsen. Tevens werd een nieuwe instruc tie voor de gemeente-geneesheer, belast met de armenpractijk, vastgesteld. Het gemeentelijk pontveer, annex cafe, is weder om voor drie jaar verpacht aan de heer J. Vennik. Enkele wijzi gingen, die verschillende kleine tariefsverhogingen behelzen, in de verordening op de heffing van veergelden voor net gebruik van het pontveer over het Noordhol- lands Kanaal te Akersloot, werden vastgesteld. Een perceel grond is voor de som van f 8.per jaar verpacht aan P. de Graaff. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herbenoemd de heren G. Otte en P. Helder. Ook de zitting hebbende leden van de Commissie van Advies inzake de Woonruimtewet 1947 werden herbenoemd. De raad zelve, uitgezonderd de beide wethouders, werd benoemd tot commissie voor onderzoek van de gemeenterekening 1950. Openbare verkoping AKERSLOOT. Gisteravond heeft door notaris mr. Joh. G. C. Zijnen te Alkmaar in café Verduin de verkoping plaats gehad van een huis en erf aan de Kerkelaan 318 te Akersloot groot 7.20 are. Koper was de heer J. Oudt, voor de somma van f 2.730, Mrfrl't^prichten BEEMSTER. 23 Nov. Beve landers 10.0011.50. tomaten a 34.00—58.00. witlof 24.0047.00'. bloemkool 8.003000. rode kool 6.0010.00, groene kool 9.00 16.00. spruitkool 18.0045.00. boerenkool 4.0010.00, sla 2.00 6.00, andijvie 5.008.00, rode bieten 5.00—11.00, bospeen 12.00 23.00 winterpeen 12.0014.00. waspeen 14.0026.00, uien 18.00 29.00, prei 14.0019.00. alican- ten 110.00150.0. brabantse bel lefleur 10.0021.00. cox orange pippin 48.0086.00. goudreinette 16.0035.00. bramlev seedling 8.0019.00, laxton superbe 14.00 40.00. groninger kroon 10.00 29.00, present van engeland 14.00 49.00 sterappel 12.00—32.00, zoete campagner 14.0032.00. zoete winterkroon 13.0044.00, comtesse de paris 19.0038.00, doyenné du cornice 59.00—101.00. gieser wildeman 24.0045.00, kamperveen 29.00, beurré clair- geau 16.0042.00. nouveau 10.00 24.001. winlerlouWtie 14.00' 36.00, winterjan 16.0036.00. zwiindrechtse wijnpeer 10.00 30.00. ALKMAARSE EXPORTVEILING 23 Nov. Snijbonen kas 7084; tomaten A 1969, bonken 1215; witlof 1235; bloemkool I 20 29, II 12—18, III 8—12; rode kool 38; savoye kool 6; groene kool 7; spruitkool 1236; boerenkool 79.50; spinazie 1656; sla 29; andijvie 714.50; knolselderie 4 13; bieten 513; winterpeen 5.5015.50; waspeen 827; uien 10—30; prei 920; soepgroenten 3.507.50; peterselie 25.50; winterjan 1636; alicante II 65 78, I 93—1.25. BRUSSEL (ANP) Woens dagmiddag kreeg het „Insti tuut van het Heilige Hart" te Heverlee een telefoontje van het ,JCabinet des Konings" te Brussel waarbij werd mede gedeeld, dat het Zijne Majes teit behaagde op doorreis een bezoek te brengen aan deze onderwijsinstelling. Onmid dellijk nam de directie van het instituut de nodige voorzorgen. Klokslag half drie reden vier prachtige limousines tot voor de grote poort. De met spanning verbeide gast, ge kleed in burger, stapte uit. Hij bleek vergezeld door een ge volg van achttien leden. Hij werd eerbiedig verwelkomd door de Moeder-overste en begroette op minzame wijfie de leden van het onderwijzend personeel. Hierna werd. hij door het gebouw rondgeleid. Hij verwijlde ook een ogenblik in de kapel, waar hij in bid houding door de fotografen op de gevoelige plaat werd vastgelegd. Na enkele klaslokalen te hebben bezichtigd en zijn te vredenheid te hebben betuigd over de staat, waarin deze verkeerden, werd de bezoeker de aula binnengeleid, waar de ruim 1500 leerlingen hem luide toejuichten en het volkslied werd gezongen. Intussen had echter een van de zusters argwaan gekregen. Zij had Koning Boudewijn kortgeleden nog van nabij ge zien en vond dat deze bezoe ker toch maar weinig van hem weg had. Vooral het verschil in gelaatskleur deze was erg blozend wekte haar achter docht. Zij bracht haar mede zusters van haar vermoeden op de hoogte en de Moeder overste, die ook reeds enkele eigenaardige gedragingenvan de „leden der hofhouding" waren opgevallen, besloot voor alle zekerheid de politie te waarschuwen. Toen deze was gearriveerd en de argwaan juist was ge bleken, gaf de Moeder-overste de pseudo-koningditmaal zonder veel voorkomendheid, te verstaan dat de pret uit was. Alle Leuvense studenten want zij waren het die dit bezoek in elkaar hadden gezet po bureau gebracht. De fototoe- werden naar het 'itie- stellen, waarmee de opnamen waren gemaakt, werden in beslag genomen, zodat de Leuvense Universiteit waar schijnlijk geen enkele herinne ring zal blijven. Later op de dag werden de namaak-koning en zijn hof dignitarissen op vrije voeten gesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7