Nieuuu Compromis tussen Oost en West blijkt nog een illusie te zijn Afbakeningslinie in Korea vrijwel geheel vastgesteld Moskou protesteert: Oproep Rode Kruis voor hulp Noord-Italië Politie behoefde geen geweld te gebruiken Geen strijdkrachten van Korea naar het Westen DAGBLAD VOO ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING REDE VAN WYSJINSKY IN V.N. Nog steeds beschuldigingen Nog geringe verschillen ,Commando Midden-Oosten is bedreiging voor Sovjet-Unie FEITEN van heden 6-7 en eigenlijk geen overwinning 12 amendementen Dorus Rijkers" redde waaghals Mossadeq krijgt vertrouwensmotie Vliegtuigramp in Zwitserland Grote brand in Makassar Schepen in nood De Hannie Schaft-herdenking Pantserwagens op de Zeeweg Schip in nood op IJselmeer Conferentie Atlantisch Pact in Rome: Explosie in Bristol Opstand op Flores H. Vader sprak over de wereldwelvaart Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credictbank Noordhollands Daqhlad HET EE IT nHD VANHEDEN (Pagina 3) Maandag 26 November 1951 46e Jaargang No. 12833 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel 459 K 2240 PARIJS Reuter-A.P.Zaterdag heeft de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, in de politieke commissie van de Verenigde Naties gesproken over het Wes telijke ontwapeningsvoorstel, dat hij verwierp. Volgens waar nemers valt er na zijn rede niet aan te twijfelen, dat hoop op een compromis tussen Oost en West een illusie is geweest. De rede van Wysjinsky is in Parijs met gemengde gevoelens ontvangen. Terwijl Amerikaanse en Britse woordvoerders spraken van een „ontmoedigende" rede, verklaarde een Franse woord voerder „enige vooruitgang" te zien. In Canadese kringen ver klaarde men, dat Wysjinsky's rede niets nieuws inhield, doch men meende, dat hij verdere ernstige besprekingen wenste. Wysjinsky, sprekend in een overvolle, benauwde zaal, stond er op, dat een ontwapeningsplan moest bevatten verbod van alle atomische wapens en een inter nationaal lichaam om naleving van dit verbod en vermindering van conventionele bewapening te controleren. Ook dienden de Ver enigde Naties een stelsel van verificatie op te zetten. 12 amendementen Hij zei, dat de Westelijke reso lutie geen stap nader tot het Sovjet-Russische standpunt bete kende en diende 12 amendemen ten in, die op 12 regels na de oorspronkelijke 100 regels van het Westelijke plan vervingen of schrapten. De amendementen vroegen om vermindering met een derde van de strijdkrachten van Amerika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland en het instellen van een „commissie voor atoomenergie en conventionele wapens", een inter nationale conferentie (om maat regelen voor naleving van het verbod van atomische wapens te overwegen) en om complete in lichtingen'doSr alle landen van hun wapens binnen een maand, nadat de Verenigde Naties ato mische wapens zouden hebben verboden. Een inwoner van Den Helder verliet Zaterdagmiddag de haven van Den Helder op een vletje om buitengaats te gaan vissen. Het kwam de man zuur te staan, toen later op de middag de wind aan haalde en zijn bootje op drift ge raakte. Tegen 10 uur 's avonds waarschuwde een vriend van de waaghals de N.Z.H.R.M. De „Do- rus Rijkers koos zee en na enig zoeken kreeg men de man in de lichtbundel van de schijnwerpers. Doornat en verkleumd werd de man aan boord van de reddings boot gehesen, 's Middags was zijn vletje op drift geslagen zo ver telde hij, ondanks alle pogingen die hij in het werk stelde. Ook een sleepbootje had aan het zoe ken deelgenomen maar had de man niet gevonden. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup zei: „Wij zijn zeer teleur gesteld. Wysjinsky schijnt nog steeds de voorkeur te geven aan aanklachten boven onderhande lingen". Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat hoewel een groot deel van Wysjinsky's rede „zeer hef tig" was geweest, zijn voorstel om amendementen in te dienen be moedigend was. Hij schijnt een vorm van inspectie van fabrieken te willen aanvaarden en ook maakt hij niet langer bezwaar tegen controle en verbod van atomische wapens te zelf der tijd, aldus deze zegsman. TEHERAN, 25 Nov. (Reuter). De Perzische Nationale Vergade ring heeft met negentig tegen nul stemmen bij zeventien onthou dingen een motie van vertrouwen in de regering van Mossadeq aan genomen. Tevoren had Mossadeq een tachtig bladzijden lang ver slag over zijn reis naar de V.S. en Egypte voorgelezen, dat aan het eind met een dergelijk en thousiasme van de publieke tri bune werd begroet, dat de voor zitter dreigde de tribune te zullen ontruimen. Toen Mossadeq, wenende en met gebalde vuisten op tafel slaande, om eert motie' van ver trouwen vroeg, bepaalde de voor zitter, dat een debat over uitstel van de algemene verkiezingen tot 18 December moest voorgaan. De Kamer besloot met 57 tegen 28 stemmen het debat aan de motie vooraf te laten gaan. De reddings- en opruimingsploegen aan het werk na de ramp in Kopenhagen, waar een wapendepot van de marine in de lucht vloog. TOKIO, 25 Nov. (Reuter). De stafofficieren van de Ver enigde Naties en de Noordelijken hebben Zondag over vrijwel de gehele afbakeningslinie overeen stemming bereikt. De sub-com missie, welke later op de dag bijeenkomt, zal zich bezig houden met de nog bestaande elf „geringe verschillen van mening". De woordvoerder van de V.N., kolonel Levie, verklaarde van mening te zijn, dat de sub-com missie waarschijnlijk Zondag nog de omstreden punten zal oplossen. In dat geval zullen de volledige delegaties Maandag de overeen komst kunnen bekrachtigen. De stafofficieren der Verenigde Naties weten vrijwel alle ge noemde verschillen van mening aan onjuiste berichten over het verloop van de frontlijn. Peking moet goed praten Radio-Peking ontkende Zondag, dat het thans bereikte resultaat MOSKOU, 25 Nov. (Tass). .^kAe" beroven"6 onafhankelljk" In de nota, die door de Sovjet- Russische onderminister van bui tenlandse zaken Andrej Gromyko aan de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frank rijk, Turkije en de V.S. Zaterdag is overhandigd, wordt o.m. gezegd dat de voorstellen voor een com mando voor het Midden-Oosten niets anders betekenen dan „een poging om de landen van het Nabije Oosten en Midden-Oosten te betrekken in oorlogsmaatrege len, welke worden uitgevoerd door het agressieve Atlantische blok". „Enige der vier staten .de imtiatiefnemers tot de oprichting van een commando voor het Mid den-Oosten die troepen en militaire bases hebben op het gebied van een aantal landen van gebied van een aantal lanaen van het Nabije Oosten, vergroten nu lid aitreect. Amerikaanse reactie De perschef van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Lincoln White, heeft naar aanleiding van het Russische protest inzake het voor gestelde commando voor het Mid den-Oosten verklaard, dat dit commando zuiver defensief is be doel en volledig met het Hand vest der V.N. in overeenstemming zal zijn. De V.S. zouden zich met Engeland, Frankrijk en Turkije verstaan met het oog op een eventuele reactie der V.S. op het Russische protest. CONSERVATIEVE MEERDERHEID THANS 15 ZETELS LONDEN 25 Nov. (A.P.) Brendan Bracken tijdens de tweede wereldoorlog minister van voorlichting heeft bekend gemaakt, dat hij wegens zijn slechte gezondheid als parlements- overeenkomt met hetgeen de ver bondenen wensten toen de wapen stilstandsbesprekingen in Juli be gonnen. „In feite hebben zij ten slotte zich accoord verklaard met hetgeen zij beweerden voor te staan, maar in werkelijkheid nooit wilden aanvaarden", aldus Radio- Peking. Dat de verbondenen eindelijk hadden toegegeven was het ge volg van „hun militair fiasco aan het front", de druk van de open bare mening en de standvastig heid en bekwaamheid van de noordelijke onderhandelaars. De noordelijken hadden verklaard, dat de onderhandelingen zouden kunnen voltooid zijn binnen de vastgestelde 30 dagen, mits de verbondenen oprecht onderhan delden, zo zeide Radio-Peking. ZES DODEN ZURICH, 25 Nov. (Reuter). Een Israëlisch vrachtvliegtuig is Zaterdag in de buurt van Zürich neergestort. Het toestel was op weg naar Amsterdam. Van de bemanning van 7 koppen kwamen er 6 om het leven. Utrechtse woningbouwlening Een week nadat de inschrijving is opengesteld van de vier milli- oen gemeentelijke woningbouw lening beloopt de inschrijving reeds bijna twee millioen. Hierbij is inbegrepen een bedrag van één millioen, toegezegd door een aan tal grote Utrechtse instellingen. Pater |os. Jansen uit Baarle Nassau door communisten vrijgelaten Volgens te Hongkong ontvangen berichten is pater Jos Jansen uit Baarle Nassau, die met andere missionarissen van Scheut te Pe king gevangen zat, wegens zijn hoge ouderdom en zijn zwakke gezondheidstoestand door de com munisten in vrijheid gesteld. reeds hun aldaar gestationneerde strijdkrachten", aldus de nota. „Het is niet moeilijk te zien, dat de uitvoering van deze maat regelen, welke in wezen de be zetting van de landen van het Nabije en Midden-Oosten door troepen van vreemde staten be tekent, bedoeld is om deze staten de gelegenheid te verschaffen tot voortdurende inmenging in de binnenlandse zaken van de lan den van het Nabije en Midden- Oosten en om deze laatste landen Door zijn aftreden is de con servatieve meerderheid in het La gerhuis teruggelopen tot 15 zetels. ZOEKEN NAAR DC 47 OPGEGEVEN BELGRADO 25 Nov. (Reuter) De vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht, die vijf dagen van Noord-Italië uit in West-Joego- slavië gezocht hebben haar de vermiste C-47, hebben het zoeken thans opgegeven. Met bijzondere nadruk spreekt de H. Vader voor de Pause lijke Academie Voor Weten schappen over „bewijzen voor het bestaan van God in het licht van de moderne weten schappen" en zeide dat hier over tussen wetenschap en religie geen controverse be staat. 1500 MENSEN DAKLOOS DJAKARTA, 25 Nov. (Radio Indonesië). Ongeveer 1500 mensen zijn eergisteren dakloos geworden door een grote brand in Makassar. In het noorden van de stad werden 95 huizen door het vuur verteerd. Door de sterke wind greep het vuur snel om zich heen. De dienst voor sociale zaken heeft maat regelen getroffen om de slacht offers te helpen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft direct na de oproep van de Liga in Genève, om hulp te verlenen aan de ge troffen gebieden in Noord-Italië, als een gevolg van de overstro mingen, een belangrijke gift in gezonden. Tegelijkertijd kwam er een be richt uit Genève, dat het tech nisch onuitvoerbaar is, om een hulpverlening te organiseren voor Korea, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Zaterdagmiddag nog heeft het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis besprekin gen gevoerd, om gelden in te zamelen voor de nood in Italië, zulks o.m. op aandrang van velen in het land. Aan alle afdelingen in het land is telegrafisch verzocht, om op of omstreeks 1 December a.s. een inzameling te houden voor de slachtoffers in Noord-Italië. De bedoeling is deze collecte te hou den vóór de St. Nicolaasinzame- ling. Bedragen kunnen tevens gegireerd worden op no. 22120 t.n.v. het Ned. Rode Kruis in Den In treinen en niet in bussen, die gezien het verbod inzake de Hannie Schaftherdenking niet reden, zijn gisteren duizenden deelnemers naar Haarlem getrok ken. Na de beslissing van de minister van Binnenlandse Zaken, om de ere-begraafplaats te slui ten, was de politie er toe over gegaan maatregelen te treffen. Nergens is het echter tot wan orde gekomen en zover bekend is er geen schot gelost. Op de Zeeweg patrouilleerden vier pantserwagens van de Kon. Marechaussee met in de toren een lid, die een stengun in de aanslag hield. Bij enkele monu menten in Haarlem waren even eens manschappen opgesteld. Ondanks het verbod van de politie werd toch een poging ondernomen om naar de Ere begraafplaats te Bloemendaal te trekken. Bij het monument bij de St. Bavo-kathedraal werden kransen gelegd, die de politie later verwijderde. Een redacteur van de „Waarheid", die een pro test indiende op het politiebureau, werd uit het bureau gezet. Toen een gedeelte bij de be graafplaats aankwam gaf de po litie opdracht terug te keren. Twee leden van het Hannie Schaftcomité legden kransen aan de voet van de Zeeweg. Op enkele honderden meters afstand schaarden een duizend tal deelnemers zich rond Gerben Wagenaar, die o.m. protest aan tekende en de bijeenkomst voor gesloten verklaarde. De vier pantserwagens zorgden er daarna voor, dat de menigte zich ver spreidde en de terugtocht aan vaardde. Het Britse schip „Captain Na- drew" heeft Zaterdagavond het noodsein uitgezonden: „Verzoeke vanuit Dover onmiddellijk een sleepboot te doen uitvaren om ons te helpen; wij bevinden ons nabij het zuidelijke gedeelte van de Goodwin Sands" (banken voor de oostkust van Zuid-Engeland). De Franse treiler „Rigoletto" heeft Zondag geseind, dat hij zich in nood bevindt nabij Belle lie (Bretagne); aan schepen in de omgeving is verzocht uit te zien. GEEN PERSOONLIJKE ONGEVALLEN Het 575 ton metende m.s. „Con- sido", dat Zaterdagavond om 8 uur de Oranjesluizen bij Amster dam passeerde op weg naar Enk huizen, geraakte te middernacht in het stormachtige weer op het IJselmeer tussen Wijdenes en Venhuizen in moeilijkheden door dat het roer brak en de schroef onklaar werd. Omstreeks half vier Zondag morgen was een der Stanfries- boten, kapitein A. de Vries, in de nabijheid en poogde assistentie te verlenen aan de „Consido", die als een tol ronddraaide en der halve moeilijk op sleeptouw kon worden genomen. Niettemin slaag de men er in het schip met twee kabels wat dichter onder de wal fp tpplrlrpyi De reddingboot „K. F. Sluis" uit Enkhuizen moest er aan te pas komen om een vrouw en twee kinderen van boord te halen. Nadat het weer in de loop van de ochtend iets kalmer was ge worden, slaagde de „Stanfries" er om half tien in het stuurloze schip de haven van Enkhuizen binnen te brengen. ROME. 24 Nov. (Ass. Press) De geallieerde ministers van buitenlandse zaken hebben van daag besloten hun troepen niet van het Verre Oosten naar het Westen over te brengen, zelfs wanneer een wapenstilstand op Korea getekend wordt. NEGEN LIJKEN GEBORGEN BRISTOL, 25 Nov. (Reuter). Te Bristol is Zaterdag in een winkel, waar fietsen en motoren worden verkocht, een onder grondse benzinetank ontploft. Er zijn tot nog toe negen lijken ge borgen. 112 PERSONEN GEDOOD DJAKARTA, 25 Nov. (AFP). Volgens persberichten zijn bij op standen, die onlangs op Flores zijn uitgebroken, 112 personen gedood en 50 gewond. In welingelichte kringen ver klaart men, dat deze opstanden zijn uitgebroken na een poging tot agrarische hervorming in Adera, één der negen sultanaten van het eiland, tegen de wil van de conservatieve meerderheid. Bijna 3500 personen zouden uit dit gebied zijn gevlucht. De poli tie en het leger hebben maat regelen genomen om de orde te bewaren. Van diplomatieke zijde wordt bericht, dat de Atlantische Raad van Ministers „het er over eens sdhiint te zijn" dat er aeern kans bestaat, hun strijdkrachten van het Verre Oosten naar Europa over te brengen zo lang geen algemene regeling in Azië met communistisch China en Rus land getroffen is. Tot deze conclusie kwam men nadat de raad de rapporten aan gehoord had van: 1. Dean Acheson over d„ voor uitzichten op een Koreaanse wa penstilstand. 2. Anthony Eden over de woe ling in het Midden Oosten waar door ongeveer 50.000 Britse sol daten vastgehouden worden. 3. Robert Schuman over de oorlog in Indochina. De ministers zouden zeer veel aandacht geschonken hebben aan de mogelijkheid, indien oen wapenstilstand getekend wordt, dat de Chinese communisten - - deel van hun legers op Korea zullen overbrengen naar het In- dochinese front. De ministers bestudeerden voorts alle mogelijke punten waar oorlog met de communisten zon kunnen ontstaan: over het algemeen was men van gevoe len. dat een wereldoorlog ver- meder» zou worden ten minste voor de naaste toekomst. Haag, met aanduiding „Hulp Italië". De directeur van het Ned. Rode Kruis, de heer van Emden, heeft in het radioprogramma van gis teravond een oproep gericht tot het Nederlandse volk, om deze actie te doen slagen. EEN VADER van vier kinderen, de 45-jarige J. W. te Donderden in de gemeente Vries in Drenthe, kreeg vannacht bii een vecht partij een klan tegen het hoofd met het noodlottig gevolg, dat hii om het leven kwam. DE EERSTE in ons land ge bouwde clcctrische locomotief is vanmorgen in de fabriek van Werkspoor te Zuilen aan de Ne derlandse Spoorwegen over gedragen. Deze electrische loco motief heeft een vermogen van 3000 pk, een gewicht van 107 ton en een maximum snelheid van 145 km voor personen- en 60 km voor zware goederentrei nen. GENERAAL DE GAULLE heeft zich opnieuw gekeerd tegen de plannen voor een Europees leger, omdat deze de Franse souvereiniteit zou bedreigen. Op een congres van zijn partij klaagde de Gaulle opnieuw, dat het Franse leger „onder buiten lands bevel" geplaatst is. FRAU HELENE WESSEL is Zondag herkozen als voorzitster van de Duitse Katholieke Cen trum-partij. Na haar herkiezing verklaarde zij „onder de huidige omstandigheden" afwijzend te staan tegen de West-Duitse her bewapening en zij drong aan op grotere EuUopese ..onafhanke lijkheid" ten opzichte van de Ver. Staten. RUIM 160.000 PERSONEN zijn in de Po-vlakte door de over stromingen dakloos geworden. Gevreesd wordt voor het uit breken van epidemieën wegens het tekort aan drinkwater en de ontbinding van verdronken dieren. ACHTTIEN DODEN ziin tot nu toe geborgen als gevolg van een treinbotsing in de Ver. Staten. De sneltrein New YorkNew Orleans reed n.l. Zondag ir"»t een snelheid van ongeveer 105 km per uur op een langzame trein zodat er een gewéldige botsing ontstond. Er zijn zestig gewonden. Zaterdag heeft de H. Vader de deelnemers aan de zesde confe rentie van de F.A.O., de inter nationale organisatie voor de landbouw en voedselproductie, in bijzondere audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft de II. Vader een rede uitgesproken, waarin Hij zeer bijzonder de aan dacht heeft gevestigd op de drin gende noodzaak om alle voor handen zijnde natuurlijke rijk dommen over de gehele wereld in exploitatie te brengen en be schikbaar te stellen voor de totale wereldwelvaart De H. Vader dankte de F.A.O. voor het vele reeds gepresteerde werk door grootscheepse hulp aan die volken, die door de rampen van natuur of oorlog het zwaarst waren getroffen. Hij wees op de natuurcatastrophen, zoals de over stromingen, die op het ogenblik Italië teisteren en op de ruïnes en de millioenenvluchtelingen, die in de wereld nog resteren van de voorbije oorlog. Dit alles moet niet leiden tot werkeloze moedeloosheid, maar moet ons de moed en de kracht geven om de handen ineen te slaan. Het is droevig, dat er nog zovele gebie den zijn in de wereld, die een overvloed konden opbrengen, als zij in exploitatie werden gebracht en de producten beschikbaar wer den gesteld aan die gebieden, waar grote tekorten heersen. Alleen internationale samenwer king, gewapend met kracht, ijver en geest van broederschap, kan hier oplossing brengen. De Heilige Vader dabkte voor het vele goede door de F.A.O. in deze richting reeds tot stand gebracht en smeekte Gods zegen af over de verdere werkzaamheid. KATWIJKSE LOGGER MET VREEMDE VANGST De Noordlogger Katwijk 176 heeft Zaterdag te IJmui- den een 6.20 m lang op een potvis gelijkend zeedier aan gevoerd, dat 2367 kg woog. Volgens de deskundigen was het dier een kruising tussen een appical (soort potvis) en een haringhaai. Een vismeel- fabriek heeft het beest ge kocht. Drie netten heeft het dier, dat onder de Engelse wal werd gevangen, ver nield.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1