Abe Lenstra in grootse vorm voerde Oranje tot morele zege Viermaal werd gelijk gemaakt ABE: DOODVERMOEIDE SPELERS ROTTERDAM, Zondagmiddag. - Tranen stonden |ef Mermans, niet alleen leider van de ,,duivelse"*aanval, maar ook van de hele Belgi sche ploeg, in de ogen, toen hij daar, luttele minuten nadat hij met een lichte trap tegen het leer de tweede helft had ingeleid, z'n grote tegenstander en vriend Henl- Schijvenaar, omringd door enkele heftig gebarende teamgenoten, krimpend van de pijn met een gebro ken been op de grond zag liggen. Enkele seconden er voor hadden beiden 'n fel, maar eerlijk duel om de bal uitgevochten, toen volgde die noodlottige trap. En terwiji de blonde EDO-crack, voor de zoveel ste maal gevraagd en bereid gevonden was de lekke defensie toch weer te gaan completeren, met 'n brancard naar de kleedkamer ge dragen werd, stond daar ergens op het middenveld |ef Mermans, snikkend met zichzelf te strijden. Bewogen was dit moment in een derby, zo spectaculair, zo vol sensatie en spanning, vol hartverwar mende en zenuwschokkende momenten, dat plotsklaps het welhaast tot de uiterste grens der emoties gedreven legioen zweeg. Maar en kele minuten later veranderde de mensenmassa in het betongriize stadion weer in een ziedende heksenketel. De acht tot tienduizend Zuiderburen door een steeds weer bereikte voorsprong, de anderen, die de ruim zestigduizend vol maakten, uit meeleven met de tien dapperen, die ondanks hun numerieke minderheid in een bijkans gehele speelhelft vochten om elke centimeter grond, die zelfs de euveie moed hadden om bij perioden heel de Belgische afweer te wapen te roepen om groter onheil dan een gelijke stand te voorko men. Wiertz en Benncers uitblinkers in gehavende nationale ploeg drie doelpunten In de kleedkamers OUSUlSS 3?" témmM Boogaerts door debutant geklopt Eén van Abe Lenstra's drie Schijvenaar brak kuit- en scheenbeen MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 SENSATIONELE 7-6 ZEGE V RODE DUIVELS Tien Hollandss knapen Iconden na het laatste fluitsignaal met opgeheven hoofd de omgeploegde Feijenoord-arena achter zich laten. De cijfers 76 wezen de Belgen aan als overwinnaar, maar in feite waren de tien man in hun oranje shirt, witte broek en blauwe kousen, door hoeveel modderstrepen ze ook besmeurd waren, de morele zegevierders in deze titanenkamp zonder weerga in de na-oorlogse derby's. En als Cor Wilders ergens op de tribunes gezeten heeft, zal hij terugdenken aan de bewogen wedstrijd in Antwerpen op 4 April 1937, toen ook hij als linksachter een niet te vervangen plaats moest ont ruimen. Toen ging de Hollandse Leeuw met 21 ten onder, maar ook moesten na die wedstrijd de Belgen ruiterlijk er kennen, dat zulk een zege één zonder glans en bevrediging, ja zelfs een onbevredigende was. Abe Lenstra in de eerste plaats en vlak achter hem Bram Wiertz en Rinus Bennaers, ze waren de helden van deze mid dag. De Friese balkunstenaar en 1 ra teeg" om z'n geweldige ijver, z'n vechtlust en een vorm, die niet anders dar, een toppunt van kun- nen moest zijn, zo onwaarschijn lijk geniaal, Bram Wiertz voor al in de eerste helft en de jonge Bennaers, debutant en benjamin, in de tweede helft die ondanks het feit, dat hij nu linkshalf en linksbinnen tegelijk was, niet al leen verdedigde, maar ook nog zoveel vaart in de aanval en zelfs in de afwerking hiervan legde, dat hij met de minuut in sympathie bij het legioen groei de. Trouwens met heel de nloee. die zich zo kranie weerde teren de numerieke overmacht, leefden de duizenden on de tribunes, tevwiil het hemelwater bii stra len on de enhousiastcn neer- nlensde. mee. Deze danneren. die een 02 achterstand eeen belet sel vonden, die zelfs nor een 23 achterstand voor de rust nivelleerden, die ondanks het omrelukkize vierde Belgische doelnunt. waarbii Schiivenaar uitgeschakeld werd. weer eeliik kwamen, die een 57 achterstand geliik nog tot 67 reduceerden, deze kerels waren het waard toegejuicht te worden. Om precies vijf minuten over half drie kondigde de Franse ar biter Harzic aan, dat de strijd kon beginnen. Van Melis belastte zich met de aftrap en meteen volgde een serie voor het oog met ongevaarlijke aanvallen. Abe stelde z'n buurman Noud van Melis direct in de gelegenheid een verraderlijk^ schot te lossen, want voor Carré er op verdacht was, stond de Eindhovense goal- getier al vrij. De gladde bal gleed echter van de nog gladdere schoen en toen was Carré pa raat. Nog even duurde dit aan- valsgolfje van Oranje aan, toen kwam de Belgische machine op loeren. Pol Anoul, ondanks z'n behoorlijke lengte, sierlijk en be kwaam schuivend over het veld van links naar rechts, was d- motor in de attaques van de Rode Duivels. Schijvenaar werd keer op keer voorbij gegleden door de rappe van Steen, Mer mans voelde weinig voor directe kennismaking met Terlouw en opereerde meer op de linkervleu gel, dan in het centrum en toen de technici v. d. Auwera en Vic tor Mees met open vizier het ge hele speelveld begonnen te over zien, was de basis voor een serie gevaarlijke aanvallen der Dui vels gelegd. België leidt Na vijf minuten kwam reeds de bekroning. Matthys had Ben naers in een ren naar voren af geremd en v. d. Auwera de bal gelaten; scherp was de pass door het iinkerdefensieblok van Oran je, onbereikbaar voor Schijve- naars sliding, maar juist op Vier passen waren voor Torke Lemberechts' plaatsvervanger voldoende om een haarzuivere voorzet naar het centrum te lan ceren. Daar had Anoul reeds de goede positie gevonden; keihard vloog de bal na de driftige hoofdknik in uiterste beneden hoek van het doel. In de druip natte touwen kwam het leer eerst tot stilstand. Zo leidden de Belgen in het prille begin van de wedstrijd en nauwelijks was Oranje van de schrik bekomen of Terlouw blun derde in het strafschopgebied. Louk Biesbroucks meesteroog zorgde met een ferme trap voor opluchting. Het Belgische le gioen begon zich duchtig te we ren en alles wat Oranjes suppor ters er tegenover durfden stel len, was een kreet om „Abe". ,.Belgique" won voorlopig de strijd om de macht. Met de pre cisie van een uurwerk vlochten de Rode Duivels door een glad dere en meer geslepen techniek een kunstig netwerk van passes op de Nederlandse helft. Van voet tot voet gleed de bal langs om hun as tollende Oranjehem den, die nu al. amper tien minu ten in de strijd reeds zwartbe- smeurd waren. De achterhoede lieu. nee sjouwde en verzat dat een Pol Anoul iuist voor deze situaties 'n onen oost heeft. Toen dan ook een verdwaalde bal in de rich ting van de Nederlandse veste zou eraan verdwiinen om door Kraak weeerewerkt te worden, had Anoul de sitijatie al over zien en voor Kraak zich kon rea liseren. wat er aan de hand was. lag de bal voor de tweede maal te tollen in de glibberige net- ïnassa. 02. Dat was na negen minuten en toen begon het legioen zich reeds af te vragen of het weer zou uitdraaaien op een 72 of zelfs nog erger dan in Deurne. Oran jes moreel kon echter tegen dez deuk. Verwoed werd terugge vochten, elke decimeter grond moest nu door de Belgen ver overd worden en Anoul begon de hinderlijkheid van 'n reputa tie te ondervinden. Bram Wiertz was niet eerder tevreden voor het gat in het middenveld ge dicht was. Zo begon Oranje ter rein te winnen. Clavan schoot in volle vaart in de Belgische doelmond waar alleen 't lichaam van Matthys nog slechts redding kon brengen en even la ter belemmerde van Melis' bui tenspelpositie een juiste afwer king van de gladde combinatie tussen Bennaers en Clavan. Toen Abe het vervolgens zou proberen stond hij buitenspel. Nederland in aanval Oranje kwam zelfs in de meer derheid. Nu waren het vooral Lenstra en Wiertz, die lijn leg den in de Nederlandse aanvallen Louk Biesbrouck bleef w,at be neden de maat, ook al omdat hij geregeld assistentie aan Schij venaar verlenen moest. De Bel gen zelf kwamen overigens dik wijls niet verder dan geheide buitenspelposities in de val, door Terlouw nauwkeurig maar ge durfd opgezet. Had er reeds een bijzondere glans gezeten aan het eerste doelpunt van Anoul, nog scho ner was de treffer, die Neder land eindelijk liet noteren. Zo perfect zuiver van opbouw en uitvoering was een combinatie vanaf de middenlijn, dat van de Belgische verdediging geen spaan overeind bleef. Abe Lenstra had er de bal te pak ken gekregen en combineerde mei Bennaers in duivels tem po zigzaggend door het cen trum. Misschien een meter schoof de bal per beweging vooruit, maar dan ook in zo'n hoog tempo, dat zelfs de ver blufte Boogaerts niet eens merkte, dat plots Abe moe derziel alleen na een kort tikje van Noud van Melis voor hem stond. Tijd om zich dit te rea liseren iiet de Friese crack hem niet, want meteen strekte zich de wreef in een schijn baar achteloze beweging: het net bolde zeker een meter achteruit om de geweldige vaart van de bal te kunnen stuiten, 12. Oranje kwam nu goéd los, elke; door de Belgen weggewerk te bal kwam door Wiertz onmid- delijk terug en zelfs Anoul en Verbruggen moesten de verdedi ging komen versterken. Tegen het meesterschap van Abe waren ze echter gezamenlijk nog niet opgewassen. Bennaers voelde in het mid denveld de nositie van de Fries. Clavan wist wat er komen zou. wenkte en schoot naar binnen. Eén stan was echter al voldoen de. wat Abe's nass was zo zuiver lanes Matthvs' verkeerde been eeeledcn. dat de attente linker- vleueelman alleen slechts z'n heen behoefde te strekken: voor Boogaerts was er toen eeen eriinen meer aan 22 De Rode Duivels voelden het gevaar. Ze moesten deze druk zo spoedig mogelijk verplaatsen, want de achterhoede toonde zich behoorlijk aangeslagen. Groggy en duizelig stonden Matthys en Vaillant naar hun positie te zoe ken en had toen Carré niet z'n juiste feeling gedemonstreerd. Oranje zou onmiddellijk de lei ding genomen hebben. Nu kwam deze situatie aan de andere zij de, maar eerst had Kraak toch nog een pantersprong naar de hoek moeten maken om een kop bal van van Steen onschadelijk te maken. De nationale doel wachter vloog zelf bij deze red ding tegen de paal. Voor de kop bal van Pol Anoul. drie minu ten voor de rust gelanceerd, moest Kraak echter toch zwich ten. Hij maakte het de gevaar lijkste man uit de Belgische voorhoede echter wel gemakkelijk om zich bij de inleidende voor zet van Verbruggen foutief op te stellen. 23. Dat het toch nog geliik werd,, had niemand gedacht. Het ge beurde luttele seconden voor het verstrijken van de eerste helft. De naar huiten gezwenkte van Melis had van van der Bogert de bal in vriie nositie gekregen, haarscherp was de achterwaartse voorzet, waar Abe reeds de iijiste nositie gevonden had. Droog, maar oerhard was de kogel, die over de uitvallende Boogaerts in het net banjerde. 33. Oranje optimistisch Heel Oranje was optimistisch in de rust; Donderend waren, de toejuichingen voor de Friese crack, toen hij de kleedkamer opzocht, maar schijnbaar onbe- meer toegestaan, sinds vijf minu ien voor de rust al niet meer. Op vier minuten na drie kwartier werd het voor tien man de taak tegen elf op winst beluste Bel gen te vechten. Biesbrouck in z'n club in de voorhoede, hier steeds op de halfplaats. nam de linksbackplaats in, Ri nus Bennaers verhuisde naar de middenlinie en de vier voorhoe de spelers, hadden zowel een defensieve als aanvallende taak gekregen. Abe maakt gelijk Wel Abe zorgde meteen voor de ommekeer. Nauwelijks was er afgetrapt of hij stoof met de bal naar voren. Alleen zou hij het moreel in de ploeg terug brengen, maar toen kreeg hij pre cies binnen de rand van het strafschopgebied een duwtje in de rug, voldoende om z'n balans te verliezen. De zwaarste straf oordeelde scheidsrechter Harzic onverbid delijk. Abe zelf bleef alleen in het strafschopgebied achter: een blik op de scheidsrechter, toen op Boogaerts en daarna met de ogen strak op de bal gericht, drie In de Nederlandse kleed ka- ken. De heer Mommers roem- mer heerste een stemming van de het spel van de jeugdige gematigde tevredenheid. Dood moe zaten de spelers op de dat wij banken en niemand had veel gedaan, Bennaers. „Hij heeft getoond, er goed aan hebben het eens met een lust zich te verkleden. Aan- jongere speler te proberen". voerder Terlouw vond het een zware wedstrijd op een moei- De Belgen In de Belgische kleedkamer lijk veld, maar over de pres- ]leersie geen feeststemming, taties van zijn ploeg was hy Het was aanvoerder Mermans best te spreken. „Heeft U ge zien hoe snel wij ons herstel stilletjes in een hoek, wat zen noe snei wij ons nerstei- 5(ee;Cjes en met ogen. waarin vroeg hij trots aan de om standers. „En wat die straf schoppen betreft, geloof ik niet, dat het nodig was een ni'et hard'was geweest."Stra delend Per slM TJ rekLng <2 was het in beide gevallen een kwestie van het spelen van de om het ongeval Schijvenaar overko men nog duidelijk te lezen waren, die met klem verklaar de, dat de wedstrijd helemaal f" 'h, hij 'wildé zich er liever niet over uitlaten, maar zijn schou- ijn de tegenstanders? Nee, aie scheidsrechter kon mij niet era bekoren". Trouwens Terlouw was niet de enige, die zich weinig der-ophalen betekende zoveel bal en ik kan er toch niets ajs. overdreven. Hij was ver aan doen dat ik wat steviger - - - - op mijn benen sta dan mijn ai rukt van het spel van Lenstra en die kleine debutant, die Bennaers zou er ook wel ko men. De Belgische trainer Bill Gormlie wilde zich over het vertoonde spel maar liever vleiend over de leiding van niet uitlaten! „Het 'is nu een- de wedstrijd uitliet. -Dok maal HollandBelgië, vertel- oefenmeester van der Leek had er zijn mening over. „Maar dat is allemaal niet be langrijk, vond hij. Wat wel van belang is, is de wijze, waarop de jongens zich telkens weer door de tegenslag heen sloegen en dat is een prestatie waar ik trots op ben. Het elf tal heeft getoond, zowel licha melijk als geestelijk tegen een behoorlijk stootje te kunnen, dat is voor mij de grote winst van deze wedstrijd", voegde Jaap van der Leek er aan toe. Ook het lid van de Keuze commissie de heer H. J. Mommers was over de presta tie van de ploeg goed te spre- de hij -in een mengelmoesje van Frans en Engels, en wat kan je in zo'n wedstrijd aan goed voetbal verwachten? Wanneer U het mij eerlijk vraagt, vind ik dat de Belgen beter speelden. Bij Nederland was het meer kick and rush, maar, ging Gormlie verder, de doelpunten van de Hollanders waren zeker zo mooi als de Belgische goals. De beste man van het veld zou ik niet kun nen noemen, misschien Anoul, misschien Lenstra, maar, en de Engelsman lachte veelbe tekenend. wie de slechtste was dat weet U ook wel: de scheidsrechter". voerd en door de numerieke meerderheid meer gevaarlijk dan normaal. Zo gevaarlijk zelfs, dat Terlouw z'n toevlucht ging nemen tot ongeoorloofde tackles tegen Mermans. Eén er van le verde een vrije schop op, op de rand van het strafschopgebied, door Anoul ingekanjerd, maar even vlot weer door Bennaers. een van de zeven zuilen van het muurtje, weggewerkt. om een kopbal van Bennaers uit de hoek te duiken en even la ter was alleen een zweefduik het enige redmiddel tegen een door Clavan in volle ren afgevuurd schot. Voor het eerst sinds de 02 kwamen de Belgen toen weer aan een voorsprong met twee doelpunten verschil. Nu zeer terecht kreeg Terlouw andermaal een strafschop tegen zich aange tekend. Nadat eerst Odent&al De laatste poging van doelman Boogaerts om het vijfde Neder landse doelpunt te voorkomen is nutte loos gebleken. Ook al neemt de Belgische doelman nog zo'n formidabele en voor al spectaculaire duik zoals trouwens meer in deze wed strijd vol emotie tegen de oerharde kogel van de benja min van de ploeg, Rinus Bennaers, 20 jaar en één maand, waren zelfs de meest snelle vuisten niét bestand. Voor de 3e maal maakte Nederland gelijk. Van Melis, op de vleugel, wacht nog in angstige spanning, v. d. Auwera heeft het echter al wel bekeken. wogen wandelde hij met Bram Wiertz de catacomben binnen. Schijnbaar onbewogen, want nau. welijks was de tweede helft be gonnen, toen zich het ongeluk met Schijvenaar voordeed. Toen voelde de Fries mee met z'n kameraad, die reeds omgeven was door Biesbrouck en de uit z'n doel geholde Kraak. Dat de bal in het net lag deerde toen niemand, men had zelfs niet naar het schot van Verbruggen, die de vrijgekomen bal na de ongelukkige trap van Mermans geheel in vrije positie gekregen had, gekeken, toen die in de richting van de doelmond ver dween." Daar, op de grond lag roerloos de blonde veteraan van - --- ,.to_ de ploeg. Een invaller was niet Belgische uitvallen, snel ui ge rustige passen voorwaarts. In de uiterste hoek, ver buiten be reik van Boogaerts wanhopig grijpende armen draaide de bal zich vast in het onderste puntje van het net, 44. Het stadion schudde op z'n grondvesten, als een machtige roep klonk de kreet van alle tri bunes: ,,A-be, A-be, A-be". Over al waar de Belgen zaten schrom pelden ze ineen, de spanning was ten top gestegen; wild ges ticulerend sprong een deinende mensenmassa op de banken, op Toen kort daarna Terlouw heel geoorloofd de bal voor de voeten van do aanstormende Mermans wegtrante. de Anderlecht-mid- denvoor struikelde door 't snek- gladde en omgenloegde veld. meende scheidsrechter Harzic hii stond ergens in de midden cirkel. ook de Beleen een straf- schon toe te wiizen moeten. Moes voltrok het vonnis. 45. Nog was Oranje niet ontmoe digd. Bennaers had in het cen trum de bal afgegeven aan van lucht in, zitkussentjes verdwe nen in het luchtruim. Oranje zette meteen z'n aanvalsgolf door nu en dan onderbroken door eikaars tenen, hoeden gingen de Melis. Meteen werd Clavan ge lanceerd, een korte rush, een scherpe voorzet en daar, op de middenvoorplaats, stond al weer de ijverige kanthalf Bennaers. even door de tackle de bal ont futseld, maar meteen weer in vrije schietpositie. Van dichtbij suisde de bal keihard langs Boo gaerts oren: 55. Even er na passeerde de jonge, onbevreesde debutant de hele Belgische ver dediging, kwam uiteindelijk voor doel en moest schieten, maar zet te langs Boogaerts scherp voor. Te scherp, want van Melis schooi zwaar gehinderd, uit een moei lijke hoek in het zijnet. Toen probeerde Abe Lenstra het in z'n eentje. Hij werd van de bal afgedrukt, nam zelf de vrije schop, ongeveer tien meter bui ten het strafschopgebied, zo hard dal Carré zich enkele malen over z'n borstkas moest wrijven toen het leer van z'n lichaam af cor ner ketste. Verschrikkelijk hard was de kogel, waar mee Abe Lentra de gladde combinatie met Bennaers en in laatste instantie van Melis afsloot. Abe heeft inmiddels reeds een stap gedaan en het lijkt wel of hij in z'n volkomen gave balans, de bal met de toppen van de vingers nawijst. Heel in de verte komt Clavan zich overtui gen van het eerste Nederlandse doel punt. De toesnellende Vaillant kan er al niets meer aan ver helpen en Boogaerts weet zich reeds kans loos. (In de inlas Schijvenaar vóór ds wedstrijd). Belgen leiden weer Weer namen de Belgen de lei ding. Het was tijdens het over wicht van Oranje, toen vhn Steen plots mocht spurten op een verre bal uit de verdediging^ Hevig was het loopduel mei Biesbrouck, maar tenslotte zege vierde de Belg glansrijk, ook over Kraak, die even weifelde verder uit te lopen of het schot nu reeds te pareren. Het was voldoende om de bal keihard in het doel te drijven, 56. Ge lijk op golfde de strijd. Kraak werd gedwongen een gloeiende kogel van Mermans af te weren, terwijl Boogaerts daarna eerst een pantersprong moest lanceren vergeefs geprobeerd had Moes in z'n ren te stuiten, deed Ter louw het op een manier zoals het niet hoort. Hij trapte de Bel gische vleugelman doodeenvou dig de benen onder z'n lichaam weg. Moes zelf voltrok ander maal het vonnis, precies zoals bij de eerste strafschop 57. Toen was het voor iedereen duidelijk, dat Oranje verloren was; de Belgen werden zelfs sterker. Eerst moest Kraak een kogel van Moes weer in het veld stompen, daarna kreeg hij een keihard schot van van Steen met moeite buiten de palen en ten slotte besloot Anoul al het vuur werk met een kopbal tegen de lat. Eerst in de laatste vijf mi nuien werkten de Nederlanders zich weer wal los. En dat moest ook wel, want Noud van Melis had nog geen doelpunt gemaakt en dat is traditie in een inter landwedstrijd. Wel drie minuten voor het einde was hij het, die Boogaerts voor de zesde maal een wandeling naar de touwen liet ondernemen, 67. Abe had hem de bal zo voor de voeten gelegd, dat missen eenvoudig niet mogelijk was. Aan de Belgische zege, was en door het ongelukkig doelpunt toen Schijvenaar z'n been brak en bij de ten onrechte toegeken de eerste strafschop, toen alle glans ontnomen. In feite wandel den elf doodvermoeide Nederlan ders als de winnaars het veld af. In het Zuiderziekenhuis te Rot terdam, waarheen Henk Schijve naar na het ongeval werd ver voerd, is het been van de EDO- -speler (een kuit- en een scheen breuk zijn geconstateerd) gezet. Schijvenaar, die over een zeer sterk moreel beschikt, hield zich kranig en toen bondsvoorzitter Lotsy, vergezeld van Odenthal, Biesbrouck en Mermans hem kwamen bezoeken, verklaarde hij geen pijn meer te hebben. Togen Mermans zei Schijvenaar; „je kon er niets aan doen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3