Zoveel activiteiten, dat elke uitgegeven cent dubbel telt Open brief aan Truman van oliemagnaten in V.S. R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in N.H. BANDJIR OVER JAVA WEST-DUITSE JONGEREN leerden Nederland kennen Sint Nicolaas in het land K,A.B. Bisdom Haartem Na vier uur geheime zitting financieel beleid goedgekeurd AKKERTJES RADIO Plan wereldoorlog te voorkomen De ramp in Italië gezonde" Uitwisseling bevordert vriendschap der volkeren POOLS SAILOR SHAG kost slechts 80 cent door Leo Broeksmit MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Meer dan vier uur is Zaterdag de Bondsraad van de K.A.B. in het bisdom Haarlem achter de still gesloten deuren van het Beursgebouw bijeen geweest, terwijl iedere bui tenstaander slechts van achter glas kon kennisnemen van de verhitting der gemoederen. Het bestuur trachtte goedkeuring te laijgen van een bepaald punt in zijn financieel beleid en het deed dat in een geheime zitting. klinken, dat de contributie afdracht over 1951 en 1952 met een halve cent per lid wordt verhoogd. Voor 1953 valt hier over echter nog niets te zeggen. De begroting werd na deze me dedeling met bijzonder enthou siasme goedgekeurd. Teaen de wiize waarop deze financiering is geschied overi gens met de beste bedoelingen zowel voor d» K.A.B. als voor de katholieke zaak in het alge meen werd door de afdelin gen Den Haag en Amsterdam geageerd. De discussie verliep onder het wakend oog van A. C. de Bruiin in een vrii welwillende sfeer en het viel het bestuur niet eens zo moeiliik na vier uur alle afge vaardigden eendrachtig achter zich te kriigen. Het persoonlijk beroep van A. C. droeg hiertoe in hoge mate bij. Het spreekt van zelf. dat na afloop van de geheime beraad slaging de afhandeling van de overige agendapunten in nij pende tijdnood kwam De dertig voorstellen die waren ingediend, weiden in een kwartier afge handeld. uiteraard tot enig mis noegen bij de zeer velen, die maar 'n vrij matige belangstel ling hadden gehad voor hetgeen in de urenlange besloten zitting was behandeld. Vooraf was medegedeeld dat op initiatief van de Raad van Overleg is overgegaan tot op richting van een katholieke dio cesane bond van ouden van da gen en gepensionneerden. De K.A.B. stimuleert steeds nieuwe activiteiten binnen en buiten de beweging. Voor het jeugdprobleem wordt nauw con tact onderhouden met de K.A.J.. dip hier pen eigen taak heeft. De daadwerkelijk? steun van de K.A.B.-afdelingen kan hier ech ter niet gemist worden. .Het katholiek beroepskeuze- werk, dat van de K.A.B. een aanzienlijke morele en materiële steun ondervindt, voorziet in een grote behoefte. In 1950 kwamen* nieuwe bureaux o.m- in Den Helder en Volendam. 761 Adviezen werden uitgegeven. Subsidie wordt thans verleend door de Provincie en door alle gemeenten boven het IJ. Bestuursbeleid Bn de bespreking van het be stuursbeleid was zoals ieder jaar weer een zacht gepruttel te horen van afdelinigspenmin.g- meesters. dip naar hun zin te weinig contributie-afdracht van het hoofdbestuur ontvangen Het antwoord is biina steeds het- Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J PROGRAMMA DINSDAG 27 NOVEMBER. HILVERSUM 1. 402 m. 7-00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Zen- dersluiting; 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw; 9-30 Waterstanden; 9.35 „Lichtbaken;" 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram 10.40 School- radio; 11.00 Voor de vrouw; 11-30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12-30-12.33 Land- en tuin bouwmededelingen)12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13-25 Metropole orkest; 14.00 Gevari eerd programma; 14.53 Gram; 15.00 Voor de scholen; 15.30 Zie- kenlof; 1600 Voot de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Actualiteiten; 18-20 Sport; 18.30 RVU: Dr. H. IJ. Groenewegen: „De psychologie van de angst;" 19.00 Cabaret; 19.30 Boekbespre king; 19.40 „Dit is leven," cause rie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Rome n'est plus dans Rome," hoorspel; (In de pauze: Gram.); 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond Gezin," causerie; 23-35 24.00 Brabants orkest. HILVERSUM II. 298 m- 7.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7-30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9,10 Morgenwijding; 9.25 Gram-; 9.30 „De Groenteman;" 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken; 11.30 Alt en piano; 12 00 Koorzang 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orgel en accordeon; 13-00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Pro menade orkest; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.30 Gram.; 14 40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 Onze Amerikaanse buren; 1605 Kinderkoor; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Hawaiian- muziek; 18.40 Surinaamse volks muziek; 18-55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle," 19.20 Gram.; 19-45 „Grote ontdekkingen van de laatste vijf tig jaar," causerie; 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevari eerd programma 21.15 Gram: 2130 „Ik zie..", causerie; 21.35 Strijk orkest; 22.00 „Dit is Uw land, Uw Volk;" klankbeeld; 22-45 Buiten lands overzicht 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Gram. zelfde: de definitieve afrekening komt nog. De verrekening met K.A.J, en W.M. geeft trouwens nogal aanleiding tot. verwarring in d.p basisciifers. Velsen en Castricum voelden het als een bezwaar, dat de dio cesane K.A.B.. nu met 63.999 leden „zo groot" is Zii vroegen het bijzondere meeleven van het bestuur met de mannen, die de striid voor het christelijke ideaal voeren in het arbeidsmilieu van de Hoogovens, dat ras op weg is door de E.V.C. vergiftigd te wor den. De gesalarieerde bestuur ders mogen niet nonchalant staan tegenover de gewone man uit de kleine afdeling! De brandstoffencoöperatie is geliauideerd. Sommige afdelin gen ziin daardoor in moeilijk heden geraakt, zodat de kolen- voorziening stagneert. Zoveel mogelijk wordt gepoogd, ver bruikscoöperaties het werk te laten overnemen, maar de on derhandelingen op dit punt lo nen stroef. Alle afdelingen wordt geadviseerd een spaarfonds te vormen om het pof-svsteem uit de gezinnen te weren. Het algemeen financieel be leid werd door Den Haag-alléén veroordeeld. Er kwam van die zijde zelfs een voorstel de bondsaccountantsdienst een ver gelijking te laten maken tussen alle financiële verslagen vanaf 1947. Dit voorstel vond geen steun en met de mening van Den Haag. dat het accountants rapport niets verklaarde, was niemand het eens. Wèl met de uitroep van Castricum. dat de roerige Residentie dit jaar dan maar eens plaats moet nemen in de kascontrólecommissie! Een tekort De begroting voor 1952 heeft op een eindcijfer van f453.289 een tekort van f13.392. Voorlopig tenminste, want de kosten van de emi-gratiedienst ziin nog niet geraamd. Om de begroting slui tend te maken zal eventueel een beroep worden gedaan op het sol idariteitsfonds. Het moet de afdclingspenning- ir.eesters als muziek in de oren Twaalf Westfriese afdelingen stelden bij de bestuursverkiezing de heer J. van Bockxmeer can- didaat. Daar de heer van Bockx meer slechts 14.340 stemmen be haalde en de heren de Rechter (Goes). Vleugel (Alkmaar) en de Zwart (Den Haag! reso. 42.680. 37.880 en 34.670 werden de drie laatstgenoemden herko zen. Voorstellen Aangezien het personeel van het Beursgebouw aanstalten maakte de stoelen onder de af gevaardigden vandaan te trek ken. was de vergadering genood zaakt haast-je-rep-ie het bestuur te machtigen de talrijke voor stellen aan de hand der prae- adviezen af te handelen In kort bestek betekent dit o.m.. dat mogelijkheden zullen worden onderzocht dp pensionpriis van het eigen K.A.B.-vacantieoord „Nieuwenoord" aannemelijk te maken voor méér K.A.B.-ers. Men zal zelfs in Utrecht eer»s gaan bepraten of leden met een 40-iarige staat van dienst in de K.A.B. niet met hun vrouw voor een week gratis-vacantie in aan merking kunnen komen Men zal trachten zo spoediig mogelijk tot de stichting van een Gezinszorgfonds te komen, waaruit aan leden de kosten van gezinshulp vergoed kunnen worden. „Herstel" wordt uit bezuini- gingsoverwegingen thans alleen nog aan het kader gratis ver strekt. Aan het Verbond zal wordeni verzocht op dit besluit terug te komen. Als middelen van sanering worden genoemd: het blad om te werken tot een gezinsblad en de vakbladen wat korter te houden, de bijdrage van het Verbond aan weer standsfonds en vakbonden te beperken en de omvang van an der drukwerk, bekendmakingen en publicaties in te krimpen. Veel bijval ondervond de sug gestie van Gouda de leerlingen van Mulo en Ambachtsscholen een cursus sociale wetgeving en arbeidsrecht mep te geven. Pater Engelbertus O.F.M. had het laatste woord. En waarover zou de Pater anders spreken dan over het Credo Pugnowerk? Dat deed hij dan ook met veel vuur pp hij gaf de bestuursleden ziin dringend verzoek mee van de C.P.-clubs toch niet afzijdig te staan. Wel. wat zo vriendelijk ge vraagd werd kan. dunkt, ons, toch niet geweigerd worden NEW YORK, 25 Nov. (AFP). 22 Amerikaanse oliemaatschap pijen hebben zich in een open brief in de „New York Times" tot president Truman gericht met het plan, dat naar haar mening een derde wereldoorlog zal ver mijden en het communistische gevaar zal bezweren. De betrokken maatschappijen, die alle haar olie geheel of ge deeltelijk in het buitenland win nen, stellen voor alle Amerikaanse en buitenlandse maatschappijen in één geweldige internationale onderneming te verenigen met een kapitaal van tenminste 25 milliard dollar. Het merendeel van de inkomsten dezer onder neming, die geschat worden op ROVIGO 25 Nov. (AP) De watermassa's van de Po stromen door het gat in de opgeblazen Po- leselladijk zeewaarts zonder ver dere schade aan te richten in de overstroomde delta van de rivier. De autoriteiten verklaarden, dat het waterpeil in de buiten wijken van het ontruimde Rovigo slechts 7,5 cm. gestegen was. Voordat Zaterdagmorgen de 2 ton dynamiet tot ontploffing ge - bracht werden, waarmede een gat van 100 meter in de Poleselladijk geblazen werd, luidden in het ge hele overstroomde gebied de kerkklokken ter waarschuwing- 27 NOVEMBER: H. Albericus, bisschop van Utrecht Met grote belangstelling volgen de katholieken het bekeringswerk onder de Friezen van de paters Fran ciscanen. Velen hebben er een offertje voor over om ook in die gewesten het fun dament van het geloof te leggen. Op deze feestdag zullen wij dat nog met meer liefde doen: immers voor hen verschijnt de Utrechtse bis schop Albericus, die zich heeft beijverd om Friesland voor Christus te winnen en daarvoor verschillende mis sionarissen vanuit Utrecht naar deze gewesten heeft ge stuurd. Het voorbeeld van deze bisschop brengt ons tot meer meeleven en de sym pathieke vereniging van Wy tygje op van het minder broedersklooster te Drachten moge de vruchten daarvan plukken! IN DESERTO 6 milliard dollar per jaar, zal volgens het plan beschikbaar worden gesteld aan de landen, waar de olie wordt gewonnen. Het Brits-Perzisch geschil In de open brief wordt voorts uiteengezet, dat het opnemen van de Brits-Iiraanse oliemaatschappij in de voorgestelde internationale onderneming de oplossing van het Brits-Perzische geschil moge lijk zal maken, evenals de rege ling van de schadevergoeding aan genoemde maatschappij. President Truman wordt ten slotte verzocht de presidenten van de 22 Amerikaanse oliemaatschap pijen bijeen te roepen om het plan nader te bestuderen. iSSS^G\^v. >.v.v:v. .vi>.- - red band - roosendaal turnhout Een landbouwer bij Hellendoorn kreeg een jonge reebok in de machine, toen hij dit voorjaar met de maaimachine aan het grasmaaien was. Het diertje, toen pas enkele dagen oud, werd gewond aan kop en poten. Men is er in geslaagd de jonge reebok groot te krijgen, de wonden genazen alras en op het ogenblik is het zo mak geworden dat het elke morgen en avond in de huiskamer van de politie-agent in Hellendoorn komt, die zich uiteindelijk over hem ontfermde. Het diertje loopt vrij in de bossen rond, doch komt elke dag thuis om zijn dagelijkse twee liter melk te drinken. i ALKMAAR. Een week is eigenlijk te kort, om in een vreemd land kennis te kunnen nemen van gebruiken en gewoonten, van gedachten en verlangens, die er leven. Maar komt men er met de eerlijke bedoeling, dat andere volk wer kelijk te leren begrijpen) om in samenwerking aan een betere toekomst te bouwen, dan kan zelfs een enkel contact, een simpele ontmoeting voldoende zijn. Zo bezien heeft het bezoek van de Duitse gasten, de vertegen woordigers van de jongeren der Christelijk-Democratische Unie, die een week lang gasten zijn geweest van K.V.P.-leden uit de kring Den Helder, zeker aan het. doel beantwoord. De Duitse jon geren, die evenals wij, bezield zijn met een ideaal, het gezamen lijk opbouwen van een nieuw en christelijk Europa, hebben niet tevergeefs hier hun tijd besteed. Dat kwam reeds tot uiting tij dens de vele excursies, die in de afgelopen week werden gemaakt en dat werd zeer duidelijk onder woorden gebracht door de leider van het gezelschap, de heer Claus Maus, de tweede secretaris van de Jongeren Bond van Nord- Rhein aie tijdens de afscheids avond, wejke Vrijdag in restau rant Koekenbier werd gehouden verklaarde, dat de Duitsers ver wonderd waren over hetgeen ze hier gezien hebben. Veel geleerd. De Duitse gasten hebben ge voeld, dat hier in Nederland een werkzaam volk leeft dat iets heeft weten tot stand te brengen, dat in de hele wereld niet te vin den is. Zü hebben versteld ge staan van de werkkracht, maar ook van de godsdienstzin en de gehechtheid aan eigen streek en land. Het heeft hun goed gedaan te zien, dat de familieband, waar in ze zo spontaan werden opge nomen, hier zo sterk is en zij hebben zich kunnen overtuigen van het goede kerkelijke leven, dat hier bloeit. Het gebed in de gezinnen, de vrijwillige gaven in de kerken en voor.de katholieke organisaties hebben hen getroffen en de Duitsers zullen, naar hun land teruggekeerd, aan ons land een prettige herinnering mee dragen. Namens de Duitse gasten bracht de heer Maus dank aan de orga nisatoren van deze tocht, de he ren Schneider, De Zeeuw en Braun en vooral ook aan de gast- families, die zich, als echte Hol landers, zo gastvrij hadden be toond. Hij hoopte, dat de Neder- WIE WORDT EISENHOWER S OPVOLGER? ROME 25 Nov. (AP) Mocht generaal Eisenhower aftreden als opperbevelhebber van de S H.A- P.E. bijv. om zich candidaat te stellen voor het presidentschap van de Ver. Staten dan zal zijn opvolger gekozen worden uit drie beroemde Amerikaanse generaals zo werd vandaag door een hoog geplaatst woordvoerder in Rome verklaard. Hij noemde generaal Matthew B. Ridgway, de commandant van de troepen der Ver. Naties in Korea, als de meest waarschijn lijke candidaat voor de functie. ALKMAAR. „Waar de woorden ophouden", zo zegt men wel eens, „daar begint de muziek". Vandaar wellicht, dat muzikanten mannen van weinig woorden zijn. Zo was het althans op de verga dering van de R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord Holland, Zondagmiddag in het „Gulden Vlies" te Alkmaar, waar de discussies een verrassend snel tempo kregen. Klaar en duidelijk maar kort en bondig omschreef men wat men bedoelde en zodoende kreeg de vergadering een prettig karakter. Misschien dat er op het eind van de vergadering wat al te weinig woorden werden gesprokenIn de rondvraag werd namelijk ter sprake gebracht, dat de verenigingen het zelf allemaal te moeilijk hebben, om ook nog andere afdelingen in hun financiële nood bij te staan, door bijvoorbeeld de verkoop van loten. De voorzitter, de heer Lansdaal uit Purmerend, die betoogde, dat men vrienden moet helpen waar men kan, brak alle discussie hieromtrent af en eindigde schielijk de vergadering. landers, die de tocht naar Duits land mee zullen maken, een be tere indruk van hun land zouden krijgen, dan zich misschien in de laatste tien jaren bij velen ge vormd heeft. De heer de Zeeuw sprak nog enkele woorden waarin hij zich verheugde over het prettige con tact met de vertegenwoordigers van een nieuw Duitsland en hoopte, dat het contact, dat was gelegd, zou bijdragen tot een be tere verstandhouding tussen de twee volkeren. 14 MILLIOEN IN AMSTERDAM OP DE BEEN Het heeft Sint Nicolaas in de hoofdstad bij zijn bezoek van Za terdag zeker niet aan belangstel ling ontbroken. Meer dan een half millioen mensen waren op de been om de grote kindervriend te ont vangen. Toeschouwers, die niets van de intocht wilden missen, klommen op vensterbanken, in bomen en gevels van de huizen. Een lange stoet van praalwagens feed in de stoet mee. De burge meester van Amsterdam heette St. Nicolaas hartelijk welkom, waarna de heilige man zijn tocht naar andere dorpen en steden voortzette. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN SPANIE MADRID, 25 Nov. (Reuter). Zondag heeft ongeveer de helft van de zeven millioen gezins hoofden in Spanje gestemd voor de verkiezing van negenduizend gemeenteraadsleden. De overige achttienduizend gemeenteraads leden zullen de twee komende Zondagen worden gekozen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken hebben zich geen inciden ten voorgedaan. Voor de verkie zingen is de volgende leus van Franco in het gehele land ver breid: „De natuurlijke deelneming van de enkeling aan het leven van de staat geschiedt via het gezin, de gemeente en de vak bonden en niet via de politieke partijen". e AARDSCHOK WAARGENOMEN IN STILLE OCEAAN NEW YORK 25 Nov. (Reuter) De seismograaf van de Columbia- Universiteit heeft Zaterdag om 20.06 uur een „hevige aardschok in de Zuid-West hoek van het Stille Oceaangebied" opgetekend. Hulde! Hij was de vergadering begon nen met dank te zeggen aan het Concourscomité van Noord Schar- woude. Het concours is goed ge slaagd, was organisatorisch uit stekend opgezet en zal het be stuur van de Bond als een pret tige herinnering bijblijven. De diverse jaarverslagen wer den goedgekeurd. Het financieel verslag '50'51 sloot in inkom sten en uitgaven met een bedrag van f2.501.19 met een batig saldo van f 234.93. In de commissie tot nazien van de rekening en verslag daarvan over het boekjaar '51'52 werden Heerhugowaard en 't Veld ge kozen. Medegedeeld werd dat „De Kwakel" te Uithoorn zonder op gaaf van redenen heeft bedankt als lid van de Bond. Als nieuw lid werd aangenomen het Tam boerscorps „St. Bonifacius" te Amsterdam. De aftredende hoofdbestuurs leden Adr. Stuijt en G. Engel werden herkozen. Lutjebroek! Het Bondsconcours 1952 zal te Lutjebroek worden gehouden, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Harmonie „St. Caecila" aldaar, en wel op 8 en 15 Juni. Als juryleden werden benoemd de heren: D. Speets, A. C. van Leeuwen, M. Ogier Jzn., M. Kley, A- J- Hartman, Gruit- huizen, G. Nieuwland, C. Peels en B. J.'Vermeeren. Tips Bij de bespreking van het afge lopen concours werd gezegd, dat men bij de keuze van de verplich te nummers rekening moest hou den met de smaak van het pu bliek, dat tenslotte een concours financieel mogelijk moet maken. Dat was in Nrd Scharwoude in dit opzicht over het algemeen ge sproken, niet gedaan. Castricum zei nog, dat men muziekstukken, geschikt voor symphonie-orkest, niet door een fanfarecorps moet laten spelen. Het Bondscomité in Nrd Schar woude werd overigens veel lof toegezwaaid, welk comité op haar beurt de deelnemende verenigin gen dankte voor de medewerking. Voorts bracht Berkhout ter spra ke het nemen van maatregelen tegen diefstal en/of zoek raken van instrumenten op een derge lijke bijeenkomst. De verenigin gen kunnen bijvoorbeeld op eigen initiatief verschillende verzeke ringen sluitenTenslotte vond men. het vreemd, dat grote ver enigingen, zoals Alkmaar, Pur merend en Hoorn niet hadden deelgenomen. Dat kost geld Het bestuur zou een en ander nog bepraten. Het - voorstel van St. Aloysius. Castricum, welk voorstel gesteund werd door Zaandam, om namelijk voor het volgende concours geen prijzen meer beschikbaar te stel len in de vorm van medailles, takken, kransen etc., maar daar voor muziekstukken of instru menten in de plaats te stellen, werd verworpen. Ook het voor stel Zaandam, dat een amende ment op het Castricumse beteken de, om namelijk in plaats van een geldprijs een bon, die een bepaald bedrag betekent, toe te kennen, welk bedrag dan in mindering gebracht wordt op de kosten welke de desbetreffende vereni ging spendeert aan de aankoop van muziekstukken, instrumenten etc., werd verworpen. Als nadeel van het eerste voorstel werd o.a. gezien, dat men geen prijzenfonds meer kan gaan stichten Wat het puntenstelsel betreft, men wacht nog steeds op een TJEBBES EVENAART (EIGEN) NEDERLANDS RECORD Bij de Zaterdagavond te Amers foort gehouden nationale zwem wedstrijden heeft Joris Tjebbema (HPC) een poging gedaan het Ne derlands record 200 meter vrije slag te verbeteren. Het werd echter geen geheel geslaagde po ging, want met zijn tijd van 2 min. 13.8 wist Tjebbes het sedert 21 October op zijn naam staande record niet te verbeteren, doch te evenaren. voorstel van de Federatie. Een punt voor de volgende vergade ring dus Maandblad wordt beter Bij de bespreking omtrent het Maandblad St. Caecilia, dat men in een aantrekkelijker en meer lezenswaardige vorm wenste, deelde de voorzitter mee, dat ter verbetering, welke per Januari '52 haar beslag moet vinden, een redactieraad zal worden ingesteld. Ook wordt nog een deskundige medewerker aangesteld. Zoals de inhoud van het blad thans is, wordt het over het algemeen niet op prijs gesteld, maar de verbe tering komt er en de verenigin gen doen er goed aan. Januari eens af te wachtenMen moet Musica niet nemen, want dat is geen principieel blad. En men weet tenslotte, dat St. Caecilia voordelen biedt als bijvoorbeeld de muzieklessen. Tenslotte moe ten er meer medewerkers komen. Wie van de verenigingen klimt er eens in de pen. WETSONTWERP TOEZICHT CREDIETWEZEN Adres aan Eerste Kamer De Nederlandse bankiersvereni ging heeft zich nu het wetsont werp tot toezicht op het crediet- wezen door de Tweede Kamer is aangenomen, in een adres gericht tot de Eerste Kamer, en geeft deze daarin „in het belang van het Nederlandse bedrijfsleven met klem in overweging haar goed keuring aan dit wetsontwerp te onthouden". In het adres wordt opgemerkt, dat het ontwerp wel op zekere punten aan de bezwaren tegemoet komt, maar dat op „het zeer prin cipiële punt van de zaak of aan de Nederlandsche Bank onder nor male omstandigheden een uitbrei ding van haar credietbeheersings- middelen moet worden toegekend, slechts een onbevredigend resul taat is bereikt". LOCOMOTIEF ONTSPOORD Bl| AKEN Machinist gedood AKEN 25 Uov. (AP) Twee Belgische militairen zijn gewond toen een locomotief van een Bel gische militaire verloftrein hier vanavond ontspoorde. De Duitse stoker werd gedood en de Duitse machinist ernstig gewond. De namen van de Bel gische militairen en de aard van hun verwondingen konden nog niet met zekerheid worden vast gesteld. ZORGT DAT U OOK ZO'N PAKJE BEMACHTIGT. want is hoog van kleur en fijn van smaak en. per pakje FEUILLETON 78. Het eerste gevecht was tussen een grote vuil-witte en een slan kere bruinp haan. De eigenaars bevestigden de vliimscherpe mesies aan de sporen van hun dieren en lieten ze naar elkaar kijken om ze woedend te maken. De spanning was nu tot een hoogtepunt gestegen. Hier en daar werd nog vlug een wed denschap afgesloten, maar de meeste mannen waren al in een kring neergehurkt om vooral een goede piaats te hebben, van waar ze niets van het schouw spel behoefden te misser». „De meèsten hebben op de grote witte gezet maar die bruine is sterker." fluisterde Soemodikromo. „Als ie geld wilt verdienen, moet ie oo die bruine haan wedden Ik heb twee roe piah ot> hem gezet." Mardjo was eigenlijk helemaal niet van nlan geweest om te wedden. Hii was meegegaan. omdat hii toch niets anders te doen had en omdat een hanen gevecht altiid een spannend schouwspel opleverde. Maar de ze sfeer van kans er» scanning deed ziin hart sneller kloppen. De overgeërfde hartstocht van honderden geslachten dobbelende Javaanse voorouders was ster ker dan z'n voornemen en hii haastte zich om ook één roepiah op de bruine haan te zetten. Vlak daarop werden de hanen losgelaten en stoven dadelijk op elkaar in. Binnen een ogenblik verwarden ze zich tot één flad derende massa witte en bruine veren, waartussen nu en dan een wild pikkende snavel of een glinsterende spoormesie opflis- ten. Bloeddruppels spristen in het rond. De witte veren werden rossig besmeurd, maar het was niet te zien wiens bloed dit was. Het was één verwarde vleugel- slaande massa.Waaruit de veren opstoven. De om de kring hur kende mannen vuurden met schelle kreten de dieren aan. Hun gezichten waren vertrok ken. hun handen krampachtig samengebald Hun adem kwam snuivend door de opengesperde neusgaten. Met starre blik keken ze naar de vechtende dieren. Hun ogen hadden een vreemde, wellustig wrede uitdrukking. Toen de hanen elkaar een ogen blik loslieten er» de witte met bloedende kop en opengereten borst opzii wankelde.werden de gespannen gezichten door een primitieve opwinding verwrong- ne: Ze hitsten sissend het ster vende dier tot een laatste in spanning op. Het sleepte zich met een slap hangende vleugel naar de bruine haan toe. maar vóór het die bereikte, zakte het door de knieën en viel nee.r. Krijsend trachtten de toeschou wers. die hun geld op de witte haan hadden gezet, hun faforiet nog tot en nieuw? poging te be wegen. maar reeds zakte hij op zii en strekte de poten in een laatste stuiptrekking. Teleurgesteld zagen ze toe. hoe de enkelen die op de overwin naar hadden gewed, hun winst kregen uitbetaald. Mardjo ont ving voor ziin gulden drie gul den terug. Hii bood dadelijk de toekang-saior een glaasje arak aan. nam er zelf twee en liet de waronghouder er ook één drin ken. Twee roepiah winst in viif i minuten! Soemodikromo had zes gulden ontvangen en zette er weer twee op één der volgende hanen. Mardjo volgde ziin voor beeld Weer begon de striid en ditmaal duurde het langer. Steeds fladderden de hanen over elkaar heen en stootten el kaar de sooormesjes in de rug. maar het kwam niet tot een ernstige verwonding. Met gespannen blikken volg den de omstanders elke bewe ging. De grootste haan deed een uitval naar dp koo van de an der. maar die weerde snel af en de harde snavels ketsten tegen elkaar als degens in een duel. Het gevecht duurde nu al een kwartier, maar nog was geen der dieren ernstig gewond. Wel raakten ze vermoeid en werden hun bewegingen langzamer, maar opgeven deden ze de striid niet. Wanneer ze soms even ble ven staan, versuft door een harde stoot, vuurde het gesis van de toeschouwers hen weer aan en stoven ze opnieuw op elkaar af. Tenslotte was het duideliik. dat de grootste haan zou win nen. Hii had de ander in een poot geraakt, zodat het dier niet goed meer kon staan en zich half vliegend trachtte te ver dedigen. Toen liep de ander hem omver en hakte steeds weer de beide spoormesies in het ziel togende lichaam. Hii had over wonnen. maar de eigenaar nam hm op en bekeek met een som ber gezicht de verwondingen Die wordt nooit meer goed. voorspelde één der omstanders en de onfortuinlijke bezitter draaide het bloedende dier de nek om-en wierp hem naast zich in het gras. Maar Mardjo was in een uitgelaten stemming Hii had weer gewonnen! De toe kang-saior was een goede raads man. Dioeani. de geluksgeest der hanengevechten, wees hem voor uit welke djalak zou winnen Mardjo tracteerde hem nog eens voor de goede tip. Weliswaar had deze weddenschap geer» drievoudige winst opgeleverd, maar hii had ziin inzet toch ver dubbeld gekregen. Hii had nu al vier roepiah gewonnen met naar een vermakelijk spel te zit ten kijken. De opwinding en de vele glaasjes arak gloeiden door ziin bloed. „Als Si Boeloebiroe straks aan de beurt komt. dan zet ik mijn winst op hem." zei hii op gewonden. „Dan heb ik miin gehele reisgeld terugverdiend. Ah. Wat zal de toean ookiikent! Hii denkt dat ik in Batavia ben en dan sta ik plotseling hier vóór hem en de reis heeft niets gekost." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5