r 975 Eisenhower dringt aan op snelle vorming van het Europees leger Voorstel gesprek van de Grote Vier Accoord in Koreo over bestandslinie Marga Klompé vraagt hulp voor Italië Zonder West-Duitsland gevaren aan Rijnlinie Mossadeq wint vertrouwen ook in de senaat I UGBLAD VOOR ALKMAAR De Atlantische besprekingen Assemblee van Straatsburg getrouwd s mijn wol! f EN OMGEVING Eisenhower maant tot spoed! £90 Meningsverschil over zeecommando Vliegtuigongeluk in Engeland Lissabon nodigt N.A.T.O. uit Resolutie in politieke commissie VS. niet ongenegen Benelux staat ,.op de drempel TOKIO, 26 Nov. (Reuter)De stafofficieren der verbondenen en der noordelijken zijn het te Panmoendjon eens geworden over de afbake- ningslijn voor een staken van het vuren in Korea. De afbakeningslijn, waarlangs het front zal worden vastgelegd, indien binnen dertig dagen een wapenstilstandsovereenkomst wordt be reikt, loopt op het ogenblik als volgt: De lijn begint ongeveer twee kilometer ten zui den van Kosong aan de oostkust, buigt met een scherpe hoek naar het zuiden bij Satsjon, loopt dan 32 kilometer in west-zuid-westelijke rich ting tot even onder Moendoengni, vervolgens naar het west-noord-westen langs de Pekhan door Koemsong tot even ten noorden van Koemhwa en loopt dan 9'/2 km. ten zuiden van Kaeson naar het zuidwesten tot aan de mond van de Imdjin. Prins Bernhard in Engeland Aardbevingen op eiland Formosa Loos alarm Wij kennen strijd tegen het water H. Vader ontvangt Robert Schuman Relletjes in Teheran ui i... wij mascottes jt tvèl werken wij 2 x om U in staat te 1/1 lat costume te drag en x Ui lardigd uit de lange, bred-wol. De natuur- an deze bijzondere ha-stof zó volkomen stof „kreukherstel- tekent, dat U altijd )Stume kunt lopen Z :n mèt een scherpe on. Let op de label O i cc 0 StöFFEÏ* '<jj$ JAAfc PEJEWA, STOR^^ muuuuuiu\\H> van Oers ing eisen. Koning 5 innen, op de voet ven later kwamen den. Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HEDEN Pagina 1 Dinsdag 27 November 1951 46e Jaargang No. 12334 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Voordelig en ctisch cadeau in lijne ka- en yersey met nomouw; diverse kleuren sdeatt dat Iedere iw ia verrukking brengt t r wollen pullover ipliggend fantasie- diverse rok nieuwste modelijn; opbaar split achter; zwart^ n 46 ROME, 26 Nov. (Reuter) Generaal Eisenhower heeft Maandag ochtend eon vertrouwelijke bijeenkomst gehad met de chefs der generale staven van de twaalf NAVO-landen; hij zette uiteen welke omvang volgens hem de Westerse strijdkrachten tenmin ste moeten hebben om de Sovjet-Unie er van te weerhouden West-Europa aan te vallen. Later zal Eisenhower hetzelfde tegen over de Atlantische Raad uiteen zetten. Eisenhower drong er bij de staf chefs op aan de vorming van een Europees leger te bespoedigen, dat door opneming van West- Duitsland het probleem der de fensie in Midden-Europa zou op lossen. „De West-Europese ver dediging (zonder West-Duitsland) zou niets anders kunnen zijn dan een onbesliste toestand aan de Rijn", aldus de generaal. Hij ver klaarde, dat er „geen veiligheid voor Europa zal zijn" zonder de vorming van een Europees leger, hetgeen een opgeven van een zeker deel van de souvereiniteit vereiste. Toespraak tot de pers Volgens de correspondent van A.P. verklaarde Eisenhower, dat een derde wereldoorlog de wereld zou storten in een tijdvak, dat gelijk zou staan aan de primi tieve eeuwen. Sprekende op dat moment tot 400 journalisten zeide de generaal: „Indien er een oorlog komt dan is het niet mogelijk, dat iemand van ons, of van onze kinderen ooit weer een bestaan zal ken nen, zoals wij thans kennen. Ik zie onder u velen, die onder mij hebben gediend en met mij de oorlog in Europa hebben door leefd. Gij weet en ik hoop, dat gij de anderen, die hier zijn zult verzekeren, dat ik, als ik de waar heid niet kan zeggen tot de pers, niets zeg. Ik hoop, dat gij in staat zult zijn de waarheid over deze N.A.T.O.-organisatie uit te dragen naar elk land, naar het kleinste gehucht. Wij werken voor een edel doel en niet voor een of ander onwaardig zelfzuchtig stre ven om door agressie iets voor onszelf te bereiken". Eisenhower besloot zijn toe spraak met de woorden, dat sinds onheugelijke tijden „zelfs de meest vredelievende apostelen altijd de noodzakelijkheid van een zekere macht hadden erkend". De journalisten juichten de generaal toe, toen hij was uitge sproken. De twaalf ministers van lands verdediging hebben vergaderd ter bespreking van de rapporten, uit gebracht door de chefs der gene rale staven hunner landen. Benelux ingelicht over West-Duitsland De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben met hun collega's van België, Nederland en Luxemburg verga derd; zij hebben laatstgenoemden ingelicht over de met bondskan selier dr. Adenauer te Parijs ge voerde besprekingen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen dat Engeland zich op de heden gehouden bijeen komst der^ ministers van lands verdediging opnieuw heeft verzet tegen het benoemen van een Amerikaanse admiraal tot opper bevelhebber der verbonden vloot- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan. Veleden week hebben de chefs der generale staven van de Navo-landen, met uitzondering van de Britse vertegenwoordiger, opnieuw aanbevolen zo spoedig mogelijk een Amerikaanse admi raal met dit opperbevel te belas ten. Thans zal de Atlantische Raad deze aangelegenheid Woensdag ochtend a.s. in behandeling nemen Eden bij de Gasperi j De Italiaanse minister-presi dent de Gasperi heeft Zondag avond op de Britse ambassade met de Britse minister van bui tenlandse zaken Eden gedineerd. Een Britse woordvoerder zeide Maandag dat beide staatslieden Igemene politieke over algemene pol: stukken, waaronder Triëst, heb ben gesproken. TWEE DODEN BEVERLEY, Engeland 26 Nov. (Ass. Press) Twee leden van een rugbyploeg van de RAF zijn om het leven gekomen, toen de bommenwerper waarmee zij terugkeerden van een wedstrijd op het eiland Man, hier in de omgeving verongelukte. ROME, 26 Nov. (A.P.) Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat Portugal de Atlanti sche Raad uitgenodigd heeft de Januari zitting in Lissabon te houden. Aangenomen wordt, dat de Raac van plaatsvervangers van het Pact de Raad zal advi seren de uitnodiging te aanvaar den. vraag- PARIJS, 26 Nov. (A,P.). Irak, Pakistan en Syrië hebben gisteren in de vergadering van de politieke commissie van de U.N.O. medegedeeld een resolutie te zullen indienen om de Grote Vier uit te nodigen tot het houden van een bijeenkomst onder leiding van de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. Dit voorstel werd ingediend na dat verschillende sprekers het Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Bolsward heeft de primeur voor het Noorden van een toga, die hij als het ambtsgewaad van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand voor het eerst droeg toen gistermorgen mej. Aaltje G. de Boer en de heer Siebe Adema voor hem hun huwelijk sloten: oen toga van fijn zwarte drapé, afgewerkt met zwart fluweel, een gouden koord en het gemeentewapen op de linkermouw. woord hadden gevoerd, w.o. de Franse minister Moch, die een antwoord gaf, namens de weste lijke landen, op de 12 amende menten, die Wysjinsky Zaterdag had ingediend. Moch zeide, dat de westelijke mogendheden de amendementen „nauwkeurig zul len bestuderen". Moch merkte op in een commentaar op de rede van de Russische minister, dat de onjuiste voorstellingen toch een schijn van recht krijgen daar waar geen vrijheid van denken bestaat. Rau wilde namens India een studiegroep instellen om een permanente vrede in Korea te verkrijgen, terwijl hij tevens voor ontwapening pleitte. Mening van Jessup Nadien werd de bovengenoem de resolutie ingediend. Jessup herinnerde er aan, dat volgens de Amerikaanse mening hier wei nig van te verwachten was. Een bijeenkomst van de Grote Vier had Rusland reeds eerder ver worpen. Zou de meerderheid der poli tieke commissie er mee accoord gaan, dan had dit ook de instem ming van de V.S. In Russische kringen wilde men eerst overleg plegen met Moskou. Sommige kleine landen juich ten een bijeenkomst van de Grote Vier toe, hoewel men over het algemeen van oordeel was, dat er weinig resultaten met een der gelijke conferentie zouden bereikt worden. Ongeveer 20 Haagse journalis ten zijn de gast geweest van hun Antwerpse collega's, die onlangs een bezoek aan Den Haag brach ten. Zij werden in de Belgische havenstad ontvangen door de gouverneur van Antwerpen, de heer de Clerck. In het museum Plantijn hield de secretaris-gene raal van de Benelux, dr. F. Jaspar, een korte toespraak over de karaktereigenschappen van het Belgische volk. Hij pleitte voor een goed begrip en onder linge waardering. Tijdens een diner, aangeboden door de Bel gisch Nederlandse vereniging deelde dr. Jaspar mede, dat de Benelux-unie „op de drempel staat" en dat de Unie eerder werkelijkheid zou zijn dan men vermoedt. Geallieerde en communistische officieren bestuderen samen één landkaart om de voorlopige demarcatielijn vast te stellen. Kolonel James Murray en de Chinese luit-kolonel Tsai Chang Wan maken beiden aantekeningen op de kaart. Luit.-kolonel A. Butler kijkt mee over Murray's schouder. Achter kolonel Tsai de Noordkoreaanse kolonel Chang Chun San en marine officier Kim Sung Wan. (Radiografisch overgebrachte Tcle-foto) VANDAAG TERUG NAAR NEDERLAND LONDEN, 26 Nov, (Reuter). Prinses Elizabeth7"öë Hertog van Edinburgh en Prins Bernhard zijn Maandag van een weekeinde in Romsey in Hamshire terugge keerd, waar zij de gast waren van Graaf en Gravin Mountbatten. Prins Bernhard nam Zondag deel aan een jachtpartij op het landgoed van Graaf Mountbatten. Men verwacht, dat de Prins Dinsdag naar Nederland terug keert. 15 DODEN, TIENTALLEN GEWONDEN BIJ RAMP TAIPEH, 26 Nov. (Reuter) Minstens vijftien personen zijn om het leven gekomen en twee honderd gewond als gevolg van twee krachtige aardbevingen, die Zondag het eiland Formosa teis terden. Totnogtoe is bekend, dat 152 huizen, vooral in het Zuid- Oostelijk deel gelegen, zijn ver woest. Het Zweedse schip „Araton" seinde gistermiddag dat het een klein Nederlands schip had waar genomen ten Westen van Ter schelling, dat in brand zou staan. Ogenblikkelijk voeren sleepboten uit. Achteraf bleek, dat het de lichten waren geweest die bij het seinen worden gebruikt. Het Nederlandse schip had gevraagd om een loods. GEEN AUSTRALISCH GRAAN VOOR EGYPTE SYDNEY, 26 Nov. (Ass. Press) Van betrouwbare zijde te Mel bourne wordt vernomen, dat Australië Egypte heeft laten weten, dat het geen graan zal leveren, voordat het Brits- Egyptische geschil bijgelegd is. SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Het motorschip groot 67 ton uit Brouwershaven „Grevelingen" sltoeg tengevolge van de storm op drift en sloeg tegen de dijk nabij Bakkenoord op Goeree Overflakkee. Het schip liep ern stige schade op. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. In de Maashaven kwam het M. S. „Apollo" in botsing met het m-v. „Irma." Het laatste schip werd aan bak- en stuurboordzijde bekneld tussen d,e „Apollo'' en de kade. De „Irma" werd zwaar be schadigd. SCHIP AAN DE GROND IN AMSTERDAMSE HAVEN Zondagavond is het sleeptank- schip „Dieren" 535 ton, ge laden met melasse in de Am sterdamse haven buiten de vaar geul. nabii Durgerdam. aan de grond gelopen. Sleepboten heb ben vergeefs getracht het schip los te trekken. Aan overladen zal niet te ontkomen ziin. STRAATSBURG, 26 Nov. De Nederlandse afgevaardigde in de Straatsburgse assemblee, mej. dr. Marga Klompé, kreeg Maandagmiddag een spontaan applaus van de 129 afgevaardig den van 15 naties, toen zij in een gevoelvol speechje voorstelde aan het comité van ministers te verzoeken, maatregelen te treffen voor een Europese hulpactie voor de slachtoffers van de watersnood in de Povlakte. Haar voorstel, dat met de steun van de gehele Beneluxgroep werd ingediend, werd zonder stem ming aangenomen. Het vraagt niet alleen technische en medische hulp, zending van kleding en voedsel, doch ook maatregelen ter voorkoming van werkloosheid in het getroffen gebied. Mej. Klompé zeide. zich tot dit initia tief vooral geroepen te hebben gevoeld als afgevaardigde van een land, dat zelf gedurende zijn ge hele geschiedenis tegen het water heeft gestreden en dat aan het einde van de oorlog eveneens een watercatastrophe moest doorma ken. Italiaanse dank De Italiaanse afgevaardigde Boggianopico bracht mej. Klompé in de hartelijkste bewoordingen dank voor haar initiatief. Dit was het voornaamste, dat gebeurde in de volkomen onspec taculaire zitting, waarmee de assemblee vandaag de in Mei af gebroken besprekingen hervatte. Dinsdagochtend zal de assemblee haar op veertien dagen begrote discussies over de politieke en economische vraagstukken van Europa beginnen. De vaste commissie van de assemblee heeft aan de in Rome vergaderde ministers telegrafisch gevraagd alsnog een afvaardiging te zenden. Het ligt in de bedoe ling om wanneer inderdaad nog ministers naar Straatsburg zou den komen, voor dezen een her haling te geven van de politieke debatten, welke men Dinsdag zal beginnen. Speciaal zal een be- ROME (K.N.P., 26 Nov. '51) Hedenmorgen heeft Z.H. de Paus de Franse minister van buiten landse zaken, Robert, Schuman, in particuliere audiëntie ontvan gen. Zoals men weet is minister Schuman één van de Franse Ka tholieken, die hun land op de hoogste posten dienen. DE DUITSE BUITENLANDSE SCHULDEN LONDEN 26 Nov. (Reuter) De Amerikaans-Brits-Franse com missie voor die Duitse buiten landse schulden heeft vandaag de besprekingen met de vertegen woordigers van de West-Duitse regering over deze schulden her vat. POSITIE VAN DE „ERKALIN" HACHELIJK STOCKHOLM 26 Nov. De positie van het Nederlandse m.s. „Erkalin," dat op 18 November bij de Zweedse kust aan de grond is gelopen, is zo hachelijk en moeilijk, dat berging buitenge woon kostbaar zou zijn. Daarom is Maandag besloten, het wrak als roep op Engeland worden gedaan, schroot te verkopen. TEHERAN, 26 Nov. (A.P.). Dr. Mossadeq heeft vandaag met algemene stemmen het vertron- Veldmaarschalk Lord Montgomery, de plaatsvervangende opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten in Europa, verblijft enige dagen in Nederland om besprekingen te voeren met Nederlandse militaire autoriteiten. Montgomery arri veerde Maandagmiddag op het militaire vliegveld Valken burg, waar hij werd begroet door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols. Geheel rechts de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, luit.-generaal I. A. Aler, die eveneens ter begroeting aanwezig was. wensvotum in de Senaat gewon nen. Gisteren kreeg hij reeds het algeheel vertrouwen van het La gerhuis van de Majlis. Mossadeq's overwinning in de Senaat was volkomen. Niet alleen spraken alle 36 aan wezige Senaatsleden hun vertrou wen in hem uit, maar ook slaagde hij er in hen te overtuigen net voorstel van het Lagerhuis, om de verkiezingen uit te stellen, te verwerpen. Dit geeft hem de ge legenheid onmiddellijk met de voorbereidingen voor de verkie zingen te beginnen en zijn natio nalistische anti-Britse politiek voort te zetten. Botsing met de politic Maandagavond is het in Tehe ran tot botsingen gekomen tussen politie en mannelijke en vrouwe lijke studenten. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn ruim 100 personen gewond. Het is nog niet bekend hoeveel personen zijn gearresteerd. Onmiddellijk na de botsing is het hoofd van de Teheraanse po litie afgetreden. De door het ka binet aangewezen minister van arbeid Kallali zal dienst doen als waarnemend hoofd van de politie. De ongeregeldheden begonnen met een botsing tussen vrouwe lijke leerlingen van middelbare scholen en de politie, die een beroep deed op de brandweer om de meisjes met stralen water uit een te drijven. Mannelijke stu denten kwamen daarop, met stok ken gewapend, de meisjes te hulp waarna een hevige botsing met de politie ontstond. Het gelukte de politie en soldaten de studen ten te verspreiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1