Toon aan, wanneer de K.A.B. haar macht misbruikte" Vergiftiging van vogels was in N.O.P. niet nodig geweest Oproep van Rode Kruis heeft aller instemming Gelden verduisterd voor betaling van voetballers SP®1T In beginsel accoord over algemeen verdrag euw actüe m Brsften I, Hofslede Fraude van duizenden Uit de Pers 100% agd K.A.B. VERDEDIGT ZICH Liever welvaartspeil omlaag dan geen sociale verzekering Muizenbestrijding niet deskundig gevoerd? Naar wij vernemen Acht maanden geëist S.V.H. „kocht" bij R.F.C. en Neptunus *~heepsberichten in het kort Kort geding Het Westen en Bonn Geen Kerstviering in Hongarije Geen Duitsers op Olympische Spelen? /ERW ACHTING door het KNMI te ig van Dinsdagavond 'avond. ERSPREIDE BUIEN bewolkt met vooraa rt c Noordelijke helft nd enkele verspreide e tot krachtige, langs tust af en toe harde re wind. Vannacht l, morgen overdag on- itde temperatuur als Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, de jeuk bedaren en de ziektekiemen, zodat id zich kan herstellen. slSTAANDE POLEN \RRESTEERD De Poolse gehei- heeft twee vooraan- en gearresteerd, al- uit gezaghebbende ijs vernomen. Polen, Osubka, Mo- na de tweede wereld- het hoofd van de ring stond, en Maar- Zymerski, de bevel- i het Poolse leger, jkossofsky werd be den onmiddellijk na het vertrouwen van n, zo brengt men in e kringen te Parijs in „Alles wijst op een proces in de naaste aldus deze kringen. YPTISCH GESCHIL Volgens het Britse ier in het Midden- m in de afgelopen 24 Sritse soldaten en een 1 gewond. Er is een ran aanvallen tegen de argenomen. een Britse woordvoer- soldaat, die Maandag- Abu Gamus telefoon- reerde, door een groep n Egyptenaren aange- zwaar gewond. Britse Dnden de gewonde ont- Tewfik is een bom ge- lar een Britse officier, e bom werd geworpen vliegers op de weg ten n Toessoem en een de Franse Club van NTiemand werd door de ewond. NICOLAAS- EN ACTIE VOOR DE lMBONEZEN ting „Door de eeuwen >rt op het ogenblik een aas- en Kerstfeestactie Ambonezen. Het is de dat Nederlanders voor enheid een Ambonees ■teren en een pakket De stichting heeft een al Ambonese adressen r. int U. indien U voor n BRIL gaat naar OFSTEDE. Met de •ootste en beste col- ctie brillen, in prij- in vanaf f 5.40 'erkelijk, U kunt ïrgens beter terecht. in de Langestraat ILPVERLENING 4 JOEGO SLAVIË SI 26 Nov. (Reuter) Frankrijk en de Ver. Hen binnenkort te Bel lerhandelingen voeren we hulpverlening aan 'ië, zo deelde 'n woord- an 't Engelse ministerie nlandse Zaken mede. BURGERZINLENING IN ARNHEM desbetreffende vraag Ier raadsleden hebben van Arnhem geantwoord iet in hun voornemen ■or Arnhem 'n burgerzin- te schrijven. B. en W. urn afwijzend standpunt it, dat Arnhem een Re- ad is, zodat z;j van een van 'n burgèrzinlening rwachten, ilachfveemarkf VAR, 26 Nov. Aan- paarden; 118 koeien .50; le kwal. per KG .60, overige soorten 50; 37 nuchtere kalve- 90; 14 vette schapen 10; 195 varkens: spek- per KG f 2.16—2.20; ens f 2.12—2.16; lichte f 1.902.00; zeugen 00. idere aanvoer van vette - vergeleken bij de vo- i is oorzaak geweest dieren, ofschoon de sla- de aanvang even een ade houding aannamen, tocht zijn. rloop van de handel m was weer goed te noe- adel in de varkens is ilgemeen goed verlopen. dieren werden natuur- ;rst verkocht omdat de ag naar spek blijft aan- Bestond er bij "t begin it weinig interesse voor varkens, later zijn ook rekkelijk vlug verkocht, ing aantal spekvarkens ren de hoogst gegeven van de hand. DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 ARNHEM (K.N.P.), ,,De Katholieke Arbeidersvereniging streeft naar de verwezenlijking van de Christelijke maat schappij. Er voltrekt zich naar haar mening een evolutie, die gekenmerkt wordt door een omvorming in de afhankelijkheid van de leden der maatschappij. Deze leidt tot zeer concrete eisen van de kant van de arbeiders, namelijk om een zekere invloed op de gang van zaken te kunnen uitoefenen en een sociale zekerheid over de gehele linie voor zich en hun ge zinnen te kunnen verwerven. De spanning tussen lonen en prijzen wordt niet door de arbeiders veroorzaakt. De lonen trekken zich op aan de prijzen en het zou niet rechtvaardig zijn als de minst draagkrachtigen van deze stijging de dupe zouden worden. Dit zou volgens pater Dr. A. W. Gerats MSC de gedachte in de Katholieke Arbeidersbeweging beheersen. Hij zeide dit op een bijeenkomst van Te Elfder Ure, welke op de Pietersberg te Oos terbeek werd gehouden. Dr. Gerats die leider is van het vormings werk der K.A.B. in Limburg en dus dagelijks met de Credo Pug- no-club in aanraking komt, zei- de, dat de K.A.B. zich tot doel stelt de arbeiders te kerstenen. Middel daartoe is in de plaats de arbeider te verheffen en hem vrij te maken. Aangezien in de hedendaagse maatschappij noch persoonlijk bezit, noch per soonlijke inspanning dit heeft kunnen bereiken, moet het risico der minst draagkrachtigen door de maatschappij in haar geheel worden gedragen. Dit is de op bouw van de christelijke maat schappij. In zijn tweede punt gaf Dr. Ge rats de visie van de katholieke arbeiders op de tegenwoordige toestand. Er is een spanning tus sen arbeider en niet-arbeider, dat is gezond. Doch de arbeiders zou den gaarne vele tot nu bestaande, maar verouderde begrippen over de samenleving willen opruimen, vooral verouderde opvattingen over sociale zekerheid, standen en standenverschil, progressiviteit en conservatisme. In deze evolu- tiestaat zal men de omvang van vele rechten moeten herzien. In welke richting deze herzie ning moet gebeuren, besprak de spreker in een tweede punt, waar in hij betoogde, dat de afhanke lijkheid van de gemeenschap veel groter is geworden in deze tijd. Hij keerde zich tegen de critiek, welke van intellectuele zijde te gen deze opvattingen in het veld worden gebracht, maar stelde daar tegenover, dat men op alle terreinen van wetenschap en po litiek door teamgeest tot oplos sing van de problemen tracht te komen. Zo ook in de K.A.B. De totale indruk, welke spre ker had van de gedachtengang der katholieke arbeiders betreffende dit punt, is, dat de maatschappij op het ogenblik te maken heeft met een verval van het individua lisme, dat het principe „laissez- faire, laissez-passer" reeds geheel is verdreven en dat daarvoor in de plaats komt de gedachte der planmatigheid. Dit gaat naar de opbouw van een goede gemeen schap. De negatieve zijde van de klassenstrijd is ook reeds achter de rug, zeide hij, en de sociale P' worden opgelost, die bestaat in de erkenning van de rechten van de arbeider en een zodanige verhef fing van de arbeidersstand, dat hij met zijn talenten en aanleg gelijke kansen krijgt als wie ook. Er is in de laatste tijd felle cri tiek geleverd op de macht van de arbeidersbeweging. De K.A.B. zou misbruik hebben gemaakt van haar kracht bij de verhoging der lonen en bij het verwerven eerste van sociale zekerheid. Dr. Gerats erkende, dat de K.A.B. machtig IN ARNHEMS RESTAURANT In een Arnhems café-restau rant is een ernstige fraude aan het licht gekomen. De vier kellners hadden met de buffet chef een afspraak gemaakt, dat zij bij de afwezigheid van de ex ploitant belangrijke bestellingen aan het buffet zouden afhalen, zonder daarvoor een afrekenings bon in ontvangst te nemen. Aldus konden deze kellners hun afre keningen voor belangrijk deel in eigen zak steken. De buffetchef ontving van de totale opbrengst steeds de helft. Het tekort wordt geraamd op enige duizenden. Tegen alle verdachten is een ver volging ingesteld. Twee bergen in de Poolzee ontdekt DEVONPORT, 26 Nov. (AP). Een hydrografisch vaartuig van de Britse admiraliteit, Z.M.'s „Cook", heeft in de Poolzee twee onderzeese bergen van 3.300 m. elk ontdekt. begon te worden, doch daagde zijn gehoor uit aan te tonen, waar en wanneer de K.A.B. haar macht had misbruikt. De lonen waren slechts verhoogd, omdat de prij zen stegen. Het is onchristelijk, als hiervan de economisch zwakkeren de du pe moeten worden. Of de sociale zekerheid om economische rede nen niet hoger kon worden opge voerd, kon Dr. Gerats niet beant woorden, maar wel stelde hij het volgende: als wij voor de nood zakelijkheid zouden staan te stop pen met de sociale verzekeringen, dan zou de K.A.B. weigeren deze te laten varen en als haar recht beschouwen te eisen, dat de wel vaart van het gehele volk liever iets omlaag zou gaan. Spreker wees van de hand, dat de arbei ders onverschillig zouden wor den voor hun werk ten gevolge uan hun verzekeringen. Integen deel, zo zeide hij, zij voelen zich omringd door gevaren en moeten daarom een redelijke bestaansze kerheid gegarandeerd weten, wil len zij niet tot apathie of revolu tie komen. De sociale zekerheid echter is nog niet bereikt. Tenslotte ontkende spreker nogmaals het bestaan van machts misbruik en erkende, dat de ar beiders wel fier zijn op hetgeen reeds is bereikt. Niet door macht, maar door wederzijds begrip wordt de christelijke maatschap pij naar de opvattingen van de K.A.B. opgebouwd, aldus besloot de spreker. Bij de Werkspoorfabrieken te Zuilen bij Utrecht is Maandag de eerste in Nederland gebouwde electrische locomotief aan de Nederlandse Spoorwegen overgedragen. De eerste loco motief verlaat de loods voor een proefrit met de genodigden. De oproep van het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis voor hulp aan Italië vindt aller wegen weerklank. Vele burge meesters hebben reeds hun mede werking toegezegd. AMSTERDAM Naar aanlei ding van de berichten omtrent de vergiftiging van vogels in de N.O. Polder deelt de Sophiavereniging tot bescherming van «lieren te Amsterdam ons het volgende me de: „De vogels zijn slachtoffer geworden van de bestrijding van de muizen. Het is bekend, dat in de Noordoostpolder een muizen plaag heerst en men heeft door middel van vergif de strijd hier tegen aangebonden. Inderdaad is de bestrijding van de muizen een noodzakelijkheid, want deze die ren berokkenen enorme schade aan de oogst. Het. is dus een alge meen belang met het oog op de voedselvoorziening. Maar de grond van muizenpla gen, zoals deze zich nu in de zijn 8 wegenwachters, o.I.v. de heer G. van Leeuwen, hoofd van de afdeling Wegenwacht van de A.N.W.B., voor een studiereis naar Engeland vertrokken; is gistermorgen ten bate van de oprichting van een monument voor gevallen Scheveningers in oorlogstijd door enkele schepen een kist haring beschikbaar ge steld. Deze werd meermalen door de groothandel en de rederij teruggegeven om opnieuw te worden verkocht. De opbrengst was tenslotte f 580.een kist kabeljauw bereikte de prijs van f 310.—; heeft een radiozaak in Maas tricht een televisietoestel ge plaatst op de St. Pietersberg, ten einde aan te tonen, dat ook bui ten de reikwijdte van de zender een ontvangst mogelijk is; is de heer C. Grashoff, dis trictsbestuurder van het C.N.V. in Rotterdam, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau voor zijn gewichtige diensten verleend aan de sociale politiek in Nederland; O wordt in het stadhuis van Rot terdam een meer dan 15 meter hoge en meer dan twee ton we gende kerstboom geplaatst, een geschenk van de stad Oslo. Noordoostpolder voordoen, ligt dieper. In het algemeen houdt de natuur zichzelf in evenwicht en zo zijn er ook natuurlijke vijan den van de muizen, o.a, uilen, ■buizerds, torenvalken, 'reigers, vossen, bunzings, hermelijnen en wezels. De genoemde vogelsoor ten, behalve de reigers, genieten een algehele bescherming inge volge de bepalingen van de Vogel- wet. Maar de vossen, bunzings, hermelijnen en wezels genieten geen enkele bescherming. Deze dieren worden dan ook in ons land zoveel mogelijk vervolgd en gedood. De wetgever geeft hier het voorbeeld, door ze als „scha delijk gedierte" te brandmerken (Jachtwet 1923). Het. verdelgen van deze dieren geschiedt voor namelijk met het oog op de be langen van de jacht, want zij zijn hoewel men dit wel overdrijft de concurrenten van de jagers. Maar nu blijkt duidelijk hoe nut tig deze dieren zijn, want de mui- zenplaag is grotendeels toe te muizenverfdelgers uit te roeien.' schrijven aan het uitroeien van deze aartsmuizenverdelgers. Ter- wille van de landbouw en voed selvoorziening zou dus een wet telijke bescherming van de hier bedoelde diersoorten van het grootste belang zijn. Men zou dan ook niet zijn toevlucht behoeven te nemen tot het gebruik van ver gif, een verdelgingsmiddel, dat op zichzelf wreed is en daarenboven, zoals nu weer blijkt, gevaren voor andere dieren met zich brengt. Wanneer men echter vergif ge bruikt, moet dat op deskundige wijze geschieden. Dit nu schijnt in de Noord-Oostpolder niet ge beurd te zijn. Men heeft daar blijkbaar het vergif eenvoudig op het land uitgestrooid. Wil men het goed doen, dan moet het ver gif uitsluitend in de muizengaatjes gedeponeerd worden. Het gevaar voor andere dieren wordt dan in ieder geval tot pen minimum be perkt. In hoeverre dit verkeerde gebruik aan onvoldoende voor lichting of aan roekeloosheid van de landbouwers te wijten is, kun nen wij niet beoordelen. Hoe dit zij, de beste oplossing is de na tuurlijke bestrijding van de mui zen te bevorderen en zo de mui zenplagen te voorkomen, in plaats vgp, zoals nu gebeurt, de T~ De achtste zitting van de Raad van Ministers van de landen van het Noord-Atlantisch Pact te Rome is Zaterdag geopend. Een kijkje op de tafel der Nederlandse delegatie. In het midden prof. mr. P. Lieftinck, minister van Financiën, rechts mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken. Drie bestuursleden van de K.N.V.B. waren gistermorgen aan wezig bij de berechting van de 35-jarige vroegere adjunct-com mies eerste klas J. L. B. te Heer len. B. had van 1947 tot en met 1950 een aantal geldbedragen, te zamen ruim elfduizend gulden, verduisterd ten nadele van de Volkscredietbank te Heerlen en had dit geld gebruikt om spelers te kunnen betalen voor de ver eniging S.V.H., waarvan hij sinds 1947 penningmeester was. Uit de toelichtingen en dossier stukken bleek bij de behandeling voor de Maastrichtse Rechtbank, dat het geld besteed was om spe lers aan te trekken, speciaal uit Rotterdam. S.V.H. had namelijk nieuwe spelers nodig om kam pioen te worden van z'n klas en daarvoor werden o.a. spelers van R.F.C. en Neptunus, twee Rotter damse tweede klassers, naar Aalsdijk R'dam/New Orleans 25 te Antwerpen; Beverwijk 24 v. Setubal/Nederland; Dalerdijk Vancouver/R'dam 24 v. San Fran- cisco/Los AngelesDrente Menado /R'dam p. 24 Perim; Edam New York/R'dam 27 co. 15 u. Antw. verw.; Garoet Balik Papan/R'dam 27 5 u. Hoek v. Holland verw.; Japara Krl Tj. Priok/R'dam 24 v. Singapore; Langkoeas Makassar/ R'dam 25 7.30 u. te Napels; Leer dam 25 v. R'dam te Nwe York; Lindekerk Perz. Golf /R'dam 26 v. Alexandrie; Marie kerk 25 Syd ney te Port Kembla; Prins Wil lem 5 Chicago/R'dam2 4 v. To ronto; Sommelsdijk 25 v. R'dam te New Orleans; Stad Breda Narvik /Vlaardingen 27 ca. 24 uur voor Hoek v. Holland verw.; Utrecht Packust/Bombay 23 te Manilla; Willem Ruys R'dam/Tj. Priok p. 25 23 uur Gibraltar; Onnewijk 25 v. R'dam Key west vo (niet H amptonroads Heerlen gehaald. Ook met Sparta waren contacten opgenomen. De spelers kregen betalingen voor hun pension, reisvergoedingen en ruime verteringen. Door de Officier van Justitie, die sprak van een zeer ernstige overtreding en het woord voet balwaanzin in de mond nam. werd tegen B. een gevangenisstraf van acht maanden geëist. De verde diger wees o.a. op het schijn- amateurisme bij de sport en achtte het wenselijk dat desnoods door de minister zal worden in gegrepen. Hij vroeg een voor waardelijke straf. De Nijmeegse Vierdaagse zal in 1952, zo vernamen we, gehou den worden van 22 tot en met 25 Juli. Mühring (onze schaakmede werker) en ir. van Steenins zul len deze week op verzoek van de plaatsingscommissie van de KNSB een tweekamp spelen van zes partijen. Het Duitse kunstrijderspaar Rit Baran en Paul Falk uit Dus- seldorf, wereldkampioen in het paarrijden, zullen omstreeks half December een demonstratie hou den op de kunstijsbaan in Den Haag. Het werelduurrecord staat weer op de helling. Op de Vigorelli- baan is weer een poging om het te verbeteren met succes be kroond. De Italiaanse renner Aureggi, bracht het record, dat sinds 26 October op naam stond van z'n 15ndgenoot Zussarelli om zeep, en liet voor zich 43.905 km noteren. We spreken hier natuur lijk van de amateurs. Wim van Est gaat niet naar Argentinië, zoals bij geruchte eens werd meegedeeld. De Ar gentijnse wielerbond heeft thans de namen bekend gemaakt van de renners die zijn uitgenodigd. Onder hen bevinden zich: Ferdi Kübler, Bevilacqua, Magni, Bar- tali en Bernardo Ruiz. Het centraal archief voor maat schappelijke hulpbetoon, dat o.a. adviezen geeft aan de gemeente besturen inzake het toestaan van openbare collecten, werd de ge hele Maandagochtend telefonisch dermate belegerd door gemeente besturen, dat het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis de lei ding van dit archief eerst om streeks het middaguur van de plannen voor de hulp aan de ltalië-actie op de hoogte kon stellen. In het gehele land is de Rode Kruis-actie voor de watersnpod in de Po-vlakte met dermate grote instemming begroet, dat de inten dance van het hoofdbestuur reeds Maandagavond moest overwerken om speldjes en collectebussen (van loodjes voorzien) te ver zenden naar de afdelingen in het land en zowel bij de plaatselijke afdelingen als bij het hoofdbe stuur in Den Haag zijn Maandag morgen vroeg reeds de eerste giften binnengekomen. ONTSLAG OPERATIE-ZUSTER AHNA-KLINIEK LEIDEN De president van de Haagse Rechtbank, inr. A. Kulin, heeft uitspraak gedaan in kort geding tussen het bestuur van de Anna- kliniek te Leiden cn een opera- tiezuster D. L. H. van deze in richting. Het bestuur had enige tijd geleden de zuster op staande voet ontslagen, omdat zij zich in gezelschap van ander personeel beledigend over de leiding van de kliniek had uitgelaten. De operatiezuster stoorde zich evenwel niet aan het ontslag en bleef het werk in de kliniek ge woon verrichten. Het bestuur vorderde daarop in kort geding het onmiddellijke vertrek van de zuster uit de kliniek. De president van de Haagse Rechtbank heeft deze vordering toegewezen. Hij besliste dat de zuster de kliniek direct moet ver laten en zich op de terreinen en in het gebouw van de stichting niet mag ophouden tegen de wil van het bestuur. Bovendien ver oordeelde hij de zuster tot de kosten van het geding. In zijn rechtsoverwegingen stelde de president, dat de ope ratiezuster door zien niets aan te trekken van haar onmiddellijk gegeven ontslag, het gezag van het bestuur in ernstige mate ondermijnd had. De zuster had bovendien niet ontkend zich be ledigend over het bestuur te heb ben uitgelaten. „Dat moet haar", zo stelde de president, „des te zwaarder worden aangerekend, omdat zij weet dat haar bestuur ernstige zorgen heeft tengevolge van een conflict met de genees heer-directeur". MRC. HANSSEN 2 DEC. IN NEDERLAND TERUG DEN HAAG (KNP) Naar het KNP verneemt zal Mgr. Dr. J. M. J. A. Hanssen, coad,jut'or van de bisschop van Roermond, Zondag 2 December per KLM-vliegtuig uit Australië in Nederland terug keren. Mgr. Hanssen heeft in op dracht van 't Nederlandse Episco paat een inspectiereis gemaakt door Australië en Nieuw Zeeland om zich een idee te vormen van de geestelijke en materiële om standigheden der Nederlandse emigranten in deze gebieden. BONN, 26 Nov. (DPA). Kan selier Adenauer heeft te Bonn zijn besprekingen met de drie Westelijke hoge commissarissen hervat. In beginsel is tussen Adenauer en de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken overeenstemming bereikt over het algemene verdrag met Duitsland. Thans moeten de bijzonderheden nog uitgewerkt worden. Te Bonn rekent men er op, dat de ondertekening pas in Januari geschieden zal. In politieke krin gen te Bonn neemt men aan, dat Adenauer zal aandringen op een spoedige ratificatie van het plan- Schuman, teneinde gunstige voor waarden te scheppen voor de verdere besprekingen over het algemene verdrag, de vijf secun daire verdragen en de instelling van een West-Europees verdedi gingsstelsel. De vijf „secundaire verdragen" betreffen de status van Berlijn, de juridische regeling van de aanwezigheid van buitenlandse strijdkrachten op Duitse bodem, het regelen van eventuele ge schillen tussen de Westelijke mo gendheden en West-Duitsland, de regeling van economische kwes ties en ten vijfde een verdrag over de financiële bijdrage, welke West-Duitsland aan het verdedi gingsstelsel zal geven. In West-Duitse kringen is men van mening, dat van Duitse zijde aangedrongen wordt op een le ning uit het buitenland voor de van de geallieerde VERVANGEN DOOR VERJAARDAG VAN STALIN BOEDAPEST (K.N.P., 26 Nov. 1951) Voor de eerste maal zal dit jaar in het communistische Hongarije op Kerstmis de ver jaardag van vadertje Stalin wor den gevierd, die feitenlijk op 21 December valt. Het Ministerie voor Buitenlandse Handel heeft in verband met deze maatregel bet uitgeven van „reactionnaire" Kerstkaarten verboden alsmede het invoeren van Kerstbomen. De besprekingen tussen delega ties uit Oost- en West Duitsland zijn gisteren te Hamburg mis lukt. De Wesduitsers bleven op hun standpunt, dat eerst_ een nationaal Olympisch comité ge vormd moet worden en dat ze dan pas verder wilden praten. De Oost Duitsers gaven echter te kennen, dat ze hiervan, hoewel dit door het I.O.C. is voorgeschre ven, niets wilden weten. Ze er kenden zelfs de besluiten door het I.O.C. over deze materie in Lausanne genomen, niet. Op 9 December zal nogmaals getracht worden tot overeenstemming te komen. De „touwtrekkerij" zal dan in West-Berlijn plaats vin den. bekostiging troepen. Hierdoor zou Duits geld vrij komen, dat gebruikt zou worden als bijdrage voor 't verdedigings stelsel, naar raming tussen 15 milliard tot 17 milliard mark per jaar. Er zal veel van afhangen of Duitsland zijn eigen wapens en ammunitie zal moeten produ ceren. Tengevolge van de ont manteling zou het lange tijd ver gen om de West-Duitse industrie op oorlogssterkte te brengen. Bovendien, zo verklaarde men, zou deze industrie te dicht bij de Sovjet-Unie liggen. KON. NED. PAPIERFABRIEK Stijgende lijn in de productie Gevolg gevende aan 't verzoek van de Ver. voor de Effecten handel deelt de Kon. Nederlandse Papierfabriek N.V. te Maastricht over de gang van zaken het vol gende mede: „De productie van onze be staande installaties vertoont een stijgende lijn, dank zij de gesta dige toepassing van verbeterin gen. Verleden maand kon de nieu we papiermachine in gebruik worden gesteld, welker capaciteit zodanig is, dat zij onze productie zal verdubbelen. WAGONS-LITS 75 |AAR Op 4 December a.s. zal de Cie. Int. des Wagons-lits haar 75- iarig bestaan gedemken. In verband met de tijdsom standigheden zal de viering van dit jubileum zich beperken tot en receptie te Brussel, de stad waar de onderneming werd op gericht en thans nog gevestigd is. NEDERLANDSE INZENDING Jaarbeurs Pakistan Voor de eerste maal zal een aantal vooraanstaande Neder landse firma's uit verschillende sectoren van het bedrijfsleven met een gezamenlijke inzending deelnemen aan de internatio nale jaarbeurs in Pakistan, wel ke van 1 Maart tot 6 April te Karats.ii wordt gehouden. Bii het C.I.H.A.N. (Centraal Instituut ter bevordering van de buitenlandse handel! ziin be halve voor de voedingsmiddelen industrie reeds definitieve aan meldingen geboekt uit de metaal- waren'branohe. de electro-teeh- nische industrie, voorts uit de chemische en pharmaceutische sector en de cartonnagebedriiven Ook de Nederlandse scheeos- en kranenbouw zal vertegenwoor digd ziin. DE NEDERLANDSE BETALINGSBALANS Totale tekort op lopende reke ning in eerste helft 1951 was 87 millioen gulden groter dan in de eerste helft 1950. Voor tweede halfjaar 1951 is op lopende reke ning een beter resultaat te ver wachten dan vorig jaar. JAN CAMPERTPRIIS VOOR H. DE VRIES GRONINGEN De Jan Cam- pertstichting heeft de Groningse dichter H. de Vries de Jan Cam- pert-essayprijs van f 500 toege kend- Deze jjrijs werd hem ver leend voor zijn in de laatste jaren verschenen gebundelde en onge - bundelde poëziebeschouwingen. op U knappen! In de „Leeuw. Crt.". lezen wij, dat het platteland in gevaar komt, door de emigratie. Ook om dat wij in dit artikel gedachten terugvinden, die ook ons meer malen bezig hielden en houden, halen wij er het volgende uit aan: „We denken er niet aan het recht en de noodzaak van emigra tie te ontkennen, maar we achten het ronduit onheilspellend dat vooral het platteland en de kleine steden het gros der adspirant- emigranten leveren. Hier wreekt zich op de bitterste wijze een po litiek en niet het minst een cul tuur-politiek, die in de laatste tientallen jaren in toenemende mate van de grote steden en het Westen des lands uit wordt gede creteerd en die voor het agrari sche leven niet meer dan een eenzijdig-economische belangstel ling heeft. De classificatie, dc op hoping van onderwijsinstituten en regerings-bureaux in de rand stad Holland, de heerschappij der ambtenaren, zij maken dat het platteland zijn eigen gezicht be gint te verliezen. Wel verzetten de boerenorganisaties zich in toe nemende mate tegen deze ont wikkeling, maar hun verzet is nog te smal en te beperkt, te be scheiden ook; zolang zij niet van het defensief tot het offensief overgaan en hun vrienden zoeken waar die te vinden zijn, zolang zal dit verweer het proces alleen maar wat remmen, maar niet stoppen en ombuigen. Er is reeds vaak betoogd dat het platteland de levende krachtbron der natie is. We behoeven over die uit spraak in 't geheel niet lang uit te weiden, om in te zien dat de ge schetste weg voor Nederland ze ker ronduit heilloos is." Zondagsarbeid Zeer zuinig zijn totnogtoe in de bladen, ook in de katholieke, de Commentaren geweest over 't voornemen van de Regering, om terwille van de productiviteits verhoging, de Zondagsarbeid uit te breiden. Wij troffen thans een beschouwing aan in het Bossche „H u i s g e z i n" dat van oordeel is: „dat Zondagsarbeid als mid del tot productiviteitsverhoging slechts in uiterste noodzaak bij wijze dus van noodsprong diént te worden aangewend en eerst nadat alle andere meer voor de hand liggende middelen volle dig zijn aangepakt en al de moge lijkheden er van tot het uiterste zijn uitgediept en uitgeput," „Wij heten dat menen wij, althans (zo vervolgt het „Huisgezin") tenslotte toch nog altijd een christelijke natie, al is het stem pel daarvan in het openbare le ven voor een groot deel verdwe nen of vervaagd. De Zondags heiliging, als uiterlijk teken daar van, blijft zelfs in haar gedeelte lijke ontluistering mede tenge volge van allerlei vergaderingen en congressen toch altijd nog een duidelijke heenwijzing naar het derde Goddelijke gebod. Het behoud daarvan rechtvaardigt zelfs, menen wij, opoffering van hepaald economisch voordeel. Van ganser harte hopen wij daar om, dat de suggestie tot invoering van Zondagsarbeid op algemene tegenkanting zal stuiten, zolang de uiterste en onontkoombare noodzaak er van niet dwingend is bewezen. En inmiddels betreuren wij het, dat deze suggestie mede van een onzer K.V.P.-ministers als eerste ondertekenaar der nota is uitgegaan." Critiek op gezag De gebeurtenissen rondom de „Friese-taal-rechtszaak" in Leeu warden zijn voor de „Heeren- veense Koerier" aanleiding, in verband met verschillende reac ties over het optreden van de politie en de kwestie, wie daar voor verantwoordelijk is, o.m. het volgende schrijven: „Het gezag moge hoog gezeteld zijn; het is in een zodanig geval niet onaantastbaar. Nederland i6 een democratisch land. In de Duitse tijd werden gewelddaden die volkomen in strijd waren met alle wettelijke regels en zedelijke beginselen, dikwijls meer aange moedigd dan bestreden. Er was geen verhaal en geen bestrijding mogelijk anders dan zelf ook ge weld toe te passen. In onze maat schappij liggen de dingen anders, er is recht van critiek, er is het recht van beoordeling van politie- daden door de vertegenwoordi gende lichamen. Er is controle. De Kamer kan een minister ter verantwoording roepen, een mi nister kan een burgemeester of een commissaris van politie corri geren. Zo is het gezag in ons land stellig geen onpersoonlijk en on schendbaar ding: zo is de burgerij stellig niet uitgeleverd aan wille keur. Zo is een politieman geen slaaf en geen nummer. Daar, waar het er even op lijkt dat het anders is, zal de apparatuur der democratie haar zuiverende taak beginnen, ter wegneming van het euvel en ter bezwering van het gevaar. Mits de staatsburger op ziin rechten staat. En dat kan hij nooit genoeg doen!" 2 JAAR ONSCHULDIG GEVANGEN GEZETEN Poolse communisten laten Jezuietenprovinciaal vrij WARSCHAU. 26 Nov. (K.N.P.). Pater Eduard Bulanda S.J.. pro vinciaal der Jezuieten in Polem. die in Januari 1949 door de communistische Veiligheidspolitie van Polen werd gearresteerd, is enige dagen geleden plotseling vrijgelaten. De reden van ziin arrestatie is nimmer bekend ge maakt. Tijdens ziin gevangen schap is pater Bulanda talrijke malen aan dagenlange verhoren onderworpen: hij heeft vele fol teringen moeten ondergaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3