IE s De Katholieke intellectueel heeft persoonlijke en sociale taak Nieuwe organisatievorm in de bloembollenwereld s s =u •k :LS Mogelijkheid voor tunnel te Buitenhuizen? Vertrouwen gevraagd RHEUMIN BANDJIR OVER JAVA Oorlogsveteranen vergaderen a/i i en i zij niet Mng: iagd een i kwaliteit durende Waar gerechtigheid groeit slinkt de macht van het kwaad RADIO De watersnood in lta'ië Nieuwe zetel is Hillegom Vijf wijzigingen in Engels Elftal /e/pt/ door Leo Broeksmit 33 O II O o m n O vit Cm- 'er zilver. metaal. O m T3 O O m O O m D O O ru JJ O O rn JO O ÏO~GERO O m XJ O >75 I aan. artikelen niet ige. DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 KAGINA 5 Ter gelegenheid van de inauguratie van nieuwe leden van het Nijmeegse studentencorps „Carolus Magnus" heeft oud-minister mr. E. Sassen de „taak van de katholieke intellectueel als we reldburger" uiteengezet. De taak van de intellectueel, aldus mr. Sassen, die anderen leiding, zorg en verantwoording verschul digd is, vereist de inspanning en de ontplooiing van de gehele persoon, niet enkel studie en vakbekwaamheid, maar geest en karakter. Als mensen behoren wij tot een volkerenfamilie, die geheei ae wereld omspant. In afstam ming en bestemming is het mensdom eeh, en behalve deze natuurlijke band is er de boven natuurlijke der verlossing van alle Adamskinderen door Jezus Christus. Door dat het thans 'le vende menselijke geslacht niet tot een werkelijke gemeenschap, laat staan een natuurlijke vol maakte maatschappij is geor dend, kan men slechts in over drachtelijke zin van een wereld burgerschap spreken. De vraag is gewettigd of wij met enige gemeenschapsordening van het mensengeslacht dienen na te streven en zelfs uit nood zouden moeten verwezelijken Met andere woorden in zeker op zicht kan er, ook moreel, een plicht tot wereldburgerschap aanwijsbaar zijn. Wie vandaag in de wereld omziet, hoe het staat met vrijheid van godsdienst en van meningsuiting, met vrij dom van vrees en gebrek, met gelijke rechten en zelfbeschik king voor alle volken, groot en klein, met de eerbiediging van de rechten van de mens en van grond vrij heden voor allen hij zal zonder veel moeite bemer ken, dat al te Veel geschreven en gesproken is, wat Thcrrbecke zo kernachtig noemde: 'n groot vals woord. Welke taak heeft de katho lieke intellectueel daartegen over? Mij dunkt: een persoonlijke en een sociale een die ligt in de natuur en een die wor telt in de bovennatuur. Z'n per soonlijke taak, juist als intellec tueel, is er een van critische bezinning. Op de bodem van nauwkeurig verzameld en van nauwkeurig geanalyseerd fei tenmateriaal moet hij durven doordenken tot welke conse quenties het gevondene kan lei den. Vervolgens eist uw persoon lijke taak, juist als intellectueel, dat gij u hoedt voor de waan van de dag. Een leuze bevat nog geen waarheid, omdat zij alom wordt aangeheven. De macht van 'n grote mogendheid waar borgt niet, dat haar rol steeds heilzaam is. De kleinheid van een zwak verarmd, beroofd en vertrapt volk verhindert niet, dtt uit zijn midden waarheid en recht kunnen opbloeien en met fierheid, kracht, helderheid en overtuiging verdedigd kunnen worden. Bovenal eist uw per soonlijke taak, dat gij het intel lect niet overschat, maar daar naast uw karakter staalt. Op het punt zijnde dit persoonlijke as pect te laten rusten, moge ik zeggen: wij moeten tot offers bereid zijn, en tot zware offers. Een zaak waarvoor men geen offers meer wil brengen, is een verloren zaak. In de Pauselijke Kerstboodschap van 't jaar 1948 staat, van de verschrikking die ons van 19401945 teisterde ge schreven: „Deze wereldoorlog en alles wat ermee samenhangt, is de ineenstorting van 'n maat schappelijke orde". Wie heeft dit letterlijk genomen, hoewel 't letterlijk is bedoeld? Het bete kent, dat er gisting en strijd is ontbrand om de grondslagen van een nieuw bestel: dat com munisme, socialisme, materialis me, universalisme, supranatura lisme, agnosticisme, indifferen tisme, maar ook christendom en katholicisme met en tegen el kaar worstelen om de hoeksteen die dat nieuwe bestel zal heb ben te schragen. Christendom en katholicisme, niet eens ver enigd, schijnen daarbij slechts in een zwakke defensieve posi tie te zijn gedrongen. Want als vanouds zijn alle anderen te gen deze. Wat zal de uitkomst zijn? Velen beklemt de vraag: zullen wij de tijd krijgen om 'n nieuw bestel, een nieuwe vrede te helpen vestigen? Het ant woord op die vraag gelijk op alle vragen de toekomst betref fende ligt in Gods hand. Ook aan Stalin behoort der halve de toekomst niet. En als wij werken, weloverwogen wer ken, onverzettelijk en ondanks alles werken aan de opbouw ener nieuwe maatschappelijke orde, van gerechtigheid in ka tholieke geest, dan werkt de tijd met ons mee.. Want naar mate de gerechtigheid in het le ven der mensen, der minst be deelden, der ongeprivigelieerden meer werkelijkheid wordt naar die mate slinkt ook de macht van het kwaad. De macht van het communisme toont niet aan, hoe aantrekkelijk wel de dwaling is. Het toont aan, hoe veel onrecht wij nog onver- delgd hebben gelaten. Niet met mitrailleurs of met atoombom men, maar met gerechtigheid wordt het uitgebannen. Het communisme grijnst ons thans aan vanuit het Oosten; vergeten wij niet dat het Wes ten, die monster ziende, staart in het masker van zijn eigen ondeugden. Wij zullen moeten zeggen, en wij zuilen bovenal in daden moeten tonen: wilt gij vrede, bereidt de rechtvaardigheid dan aan de mensen. En de recht vaardigheid is een bij uitstek practische deugd, die vereist: Aan een ieder niet: aan deze of gene het zijne niet, 'n deel daar van te geven piet: het af te dwingen. AMSTERDAM. In de Kamer van Koophandel te Zaandam heeft ir. J. P. Kaars Sijpestein uit Krommenie het door hem ontworpen plan voor een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen (tussen Velsen en Hembrug in) op een speciale bijeenkomst voorgelegd aan vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel te Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Alk maar en Zaandam. Naar bekend meent Ir Sypestein i op een diepte van 12 (en niet 15) dat het mogelijk moet zijn in meter moeten worden gelegd, iiefst; in een pijp-uit-een-stuk van 300 meter lang. Het kanaal is 200 PROGRAMMA WOENSDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 een woord van de dag; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 9.10 voor de zieken; 9.30 waterstanden 9.35 gram. muz.; 10.15 idem; 10.30 morgendienst; 11.00 gram. muz.; 11.30 „Zo je doet, zo je ontmoet hoorspel; 12.00 sopraan en piano; 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 zigeunermuziek; 12.59 klokgelui; 13.00 nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 mandolinemuz.; 13.50 gram. muz.; 14.00 Promenade or kest en solisten; 14.45 voor de meisjes; 15.00 Omroeporkest en soliste; 15.45 voor de jeugd; 16.30 zendersluiting; 18.00 nieuws; 18.15 pianoduo; 18.30 „Appèl geblazen", causerie; 18.45 gram. muz.; 19.00 „Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven" 19.15 literaire wedstrijd; 19.30 gram. muz.; 1940 radiokrant; 20.00 nieuws en weerberichten; 20.10 commentaar familie-comp.; 20.20 Kamerorkest en solist; 21.00 „De Bijbel als Boek", causerie; 21.20 koor en orgel 21.50 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.00 pianorecital; 22.15 harpmuziek; 22.45 avondoverdenking; 23.00 „Hoe zit dat met mijn kind?" cau serie; 23.3524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 9.12 gram. muz.; 9.50 voor de huis vrouw; 10.00 schoolradio; 10.20 voor de huisvrouw; 10.30 gram. muz.; 10.45 voor de vrouw; 11.00 gram. muz,; 12.00 voordracht; 12.15 accordeonorkest en solist (12.3012.33 land en tuinbouw- mededelingen 12.3312.38 voor 't platteland); 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 dansmuz.; 13.50 re geringsuitzending: „De brievenbus gaat open", correspondentie-club o.l.v. Regina Zwart; 14.00 gespro ken portret; 14.45 strijkkwartet; 15.00 kinderkoor; 15.20 pianoreci tal; 15.30 voor de jeugd; 16.10 idem; 16.30 zendersluiting; 18.00 nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 actualiteiten; 18.25 amusements muziek; 18.50 „De sluipende vijand", klankbeeld; 19.20 gram. muz.; 19.30 voor de jeugd; 20.00 nieuws; 20.05 politiek commen taar: 20.15 Joegoslavische volks muziek; 20.40 aetherforum; 21.20 operamuz.; 22.10 gevarieerd pro gramma; 22.45 „De wolhandkrab", causerie; 23.00 nieuws 23.15 gram. muz.; 23.4024.40 orgelspel. De internationale federatie van verenigingen van oorlogsvetera nen (I.F.W.V.O.) zal onder lei ding van de Fransman Albert Morel, van 27 tot en met 30 Nov. te Belgrado liaar tweede alge mene vergadering houden. Meer dan honderd afgevaardigden en waarnemers van 23 landen, ver tegenwoordigende 30 millioen veteranen van de beide wereld oorlogen, zullen bijeenkomen in de grote conferentiezaal van de Kolarchev Universiteit, waar maarschalk Tito de afgevaardig den uit naam van Joego-Slavië welkom zal heten. Graanbeurs Rotterdam ROTERDAM. 26 Nov. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam): Tarwe: kaim. op vochtconditie 23.5024.65: prima kwaliteit, zonder vochtconditie 24.50 25.00. Na de stijging van de vorige week was de stemming voor de overige granen heden nauwe lijks prijshoudend. Zomergerst 36.00—39.00. Haver 27.50—32.00. Zware daarboven. Rogge 33.50 36.00. Peulvruchten (boeremschoon): groene erwten, blijven vast ge stemd, 41.00—60.00. Schokkers, prijshoudend. 45.00—62.00 Brui ne bonen, kalm. 45.0053.00. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 26 Nov. Op de Utr. paardenmarkt werden heden aan gevoerd 326 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 9001100, werkpaarden 800—1000 oude paarden 500—800, paarden boven drie jaar 700—900, paarden benedend rie jaar 600800, veu lens 300—500, hitten 400—700- De handel was flauw. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM 26 Nov. Klei 35 mm opwaarts: eigenheimers 10.75 11.25, bintjes 8.50—9, alpha's 7.758, bevelanders 1111-50, fu rore 11—11.50, meerlanders 10.50 11; zand 35 mm opwaarts: voran 7.257.50; voeraardappelen: ge mengd voer 4.75—5.25; per 100 kg. Prijzen berekend op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardap pelen op wagon, schip of auto. fat lehk&ie. naddell tegen ve\koudfajLd i TONNEMA - SNEEK Boodschappen worden verwacht van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Koningin Ju liana, Koning Paul van Grieken land, Prins Jean van Luxemburg, de president van Frankrijk Vin cent Auriol, de president van Italië Luigi Einaudi, Winston Churchill, Jawaharbal Neroe, Ben Gurion en Henri Spaak. De algemene vergadering is van zeer groot belang, ook in ver band met de wereldvrede, daar de I.F.W.V.O. opkomt: 1. voor de rechten van de mens, d.w.z. voor de mogelijkheid voor alle mensen om hun persoonlijkheid te ont wikkelen en in vrijheid te den ken en te leven; ën 2. voor de gerechtigheid, d.w.z. voor de mo gelijkheid voor alle mensen om een behoorlijk bestaan en vol doende voedsel te hebben en in staat te zijn hun familie bij te staan, als het nodig is. Op baar programma staat bevordering van een wereldomvattende hulp, on der de naam „Hope", tot behoud van de vrede. - Van dé 'gebeurtenissen 'in de algemene vergadering zullen uit zendingen plaats hebben door Radio Belgrado, Parijs, Luxem burg, Hilversum, Brussel, Rome, Athene. Tel Aviv enz. De Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers zal op deze belangrijke samenkomst verte genwoordigd zijn door de voor zitter en vice-vóorzitter, de heren van Lanschot en dr. v. Ommen Kloeke, beiden wonende te Den Haag. EISENHOWER ZEGT HULP TOE ROVIGO, 26 Nov. (Reuter). Het water in het overstroomde gebied van de Povlaktë is begon nen enigszins te dalen. De Po heeft echter nog veel regenwater af te voeren uit de hoger gelegen streken. Technici overwegen het opbla zen van nog meer obstakels, welke een snelle afvoer van het overstromingswater belemmeren. Twee derde van het over stroomde gebied bevindt zich in de provincie Rovigo. De schade wordt hier op 46.000.000.000 lire geraamd. Ongeveer 200.000 men sen verloren hun tehuizen. Velen moeten nog geëvacueerd worden, doch sommigen weigeren hun huizen te verlaten uit vrees voor plunderaars. Ongeveer 1500 km2 bouwland staan onder water. In Rome heeft generaal Eisen hower tegenover verslaggevers verklaard, dat een maximum aan hulp zal worden verleend voor herstel van de schade en leniging van de nood. Wij weten wel waarom die vriendelijke mannen zich zorgelijk achter het oor krabben. Als ze het ons vriendelijk vragen, willen we best even opzij gaan. Al dat gegil en gepuf van Treintje naar Gendringen is nergens voor nodig. Wij zijn de eenden uit de Stadsgracht van Doesburg. Wij hebben daar een prettig leventje en wórden erg verwend door vriendelijke mensen die ons brood komen voeren. Na de lunch maken we graag een wandelingetje. Wij gaan dan met zijn allen, dat is gezelliger. twee jaar tijds een een-richting verkeerstunnel voor een bedrag van naar schatting 6 millioen gul den onder het kanaal te leggen. Hij meent voorts, dat tot de uit voering van dit plan zo snel mo gelijk moet worden overgegaan, omdat als gevolg van de toegeno men intensiviteit van het verkeer de capaciteit van de pontveren over het kanaal ontoereikend is geworden en automobilisten soms een uur of zelfs langer moeten wachten voor zij kunnen worden overgezet. De bouw aan de tunnel in Velsen, waarmede inmiddels is begonnen, zal naar verwacht wordt minstens 6 jaar in beslag nemen.. Ter vergadering te Zaandam verstrekte Ir Sijpestein de aan wezigen een uitvoerige toelich ting op zijn plan. De tunnel zou (Van onze verslaggever) HAARLEM, 26 November. Op de algemene vergadering van de sectie bloembollenkwekers van de Vakgroep Kwekers van de L.T.B. in het Bisdom Haarlem, die Maandagmiddag onder voorzitterschap van de heer Elders werd gehouden, is besloten tot opheffing van deze sectie alsmede van de R. K. Vereniging van Ondernemers in het bloembollenbedrijf, welke het vorig jaar werd opgericht. Deze twee lichamen zullen opgaan in een nieuwe organisatie, de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf waarvan de concept-statuten op de algemene vergadering werden goedgekeurd in het vertrouwen, dat ook de z.g. groep „Freriks" zich achter deze plannen zal kunnen stellen. In zijn openingswoord zette voorzitter Elders uiteen, hoe men er toe was gekomen om een volledige eigen organisatie voor het bollenvak, dat zeer gecom pliceerd is, op te bouwen. Een organisatie, die geheel zelfstan dig en juridisch los van de LTB zal staan. Daarbij is"~ echter tot uiting gekomen, dat in de statu ten van de nieuwe organisatie bepaald is, dat de leden er van lid dienen te zijn van de hen passende standsorganisaties, waar mede dan bedoeld zijn de L.T.B. en de R.K. Ver. van Werkgevers. Op deze wijze hoopt men een vakorganisatie te krijgen, waar in het beleid gericht is op de behartiging van de belangen van allen, die in het bollenvak werk- SLECHTS NEGEN De wedstrijd HollandBelgië is dit jaar wel heel sensationeel geweest, maar nu blijkt, dat er nog meer gebeurd is. Want naast Sehijvenaar, was er nog een Ned. speler, die onder de ogen van 65.000 mensen heeft gevoetbald vijf en veertig minu ten lang met eenhersen schudding. De jonge DOS-speler v. d. Bo- gert kreeg n.l. enkele minuten voor de rust een uittrap van Kraak zo ongelukkig op zijn hoofd, dat hij de gehele tweede helft heeft meegespeeld zonder te weten wat hij deed, ja zelfs zonder te beseffen, dat Sehijve naar zijn been had gebroken. Wat de balans na de pauze op negen tegen elf bracht. Wat die negen Hollandse jon gens dus gepresteerd hebben grenst werkelijk aan het onge lofelijke. DR. H. VERHAGEN OVERLEDEN KERKRADE. Ou ruim 80- jarige leeftijd is gisteren te Kerkrade overleden dr. H. Ver hagen. oud-leraar te Rolduc en oud-Aalmoezenier van de Ar beid in Zuid-Fiimbiwg. Groninger van geboorte, was hij een der oprichters van de Katho lieke Arbeidersbeweging en van de Katholieke Drankbestrijding. zaam zijn. Zowel exporteur als kweker moet zich in de nieuwe organisatie thuis kunnen voelen, aldus is volgens de beer Elders de opzet. De voorzitter had des te mper hoop, in deze opzet te kunnen slagen, waar het getij voor het bollenvak gunstig is. Immers, de gehele, zeer goede oogst van het afgelopen jaar is practisch uit verkocht en heeft tot op de dag van vandaag ruim f 112 millioen opgebracht. Nieuwè statuten. De zetel van de nieuwe organisatie zal zijn in Hille gom, dus niet meer te Haar lem, zoals voorheen in LTB- verband; de vereniging strekt haar werkzaamheden uit over Noord-Holland, behalve 't Gooi, Zuid-Holland, Zeeland, uitgezonderd Zeeuws-Vlaan deren. Indien de L.T.B. wordt omgevormd tot vakcentrale, kan de organisatie er als vakbond bij zijn aangesloten. De nieuwe statuten van de organisatie zijn door de algemene vergadering goedgekeurd onder beding, dat ook de „groep Fre riks" accoord gaat met de nieuwe organisatie. Zo niet, dan zal men zich nader dienen te beraden. Afscheid adviseur Lafebcr. Tijdens de vergadering te Haar lem werd ook nog afscheid ge nomen van de scheidende advi seur, de heer J. W. A. Lafeber, V.N.-forpedoboot-jager in de grond geboord? LONDEN, 26 Nov. (Reuter). Volgens een door radio-Moskou uitgezonden Noord-Koreaans communique is bij Wonsan een torpedobootjager der Verenigde Naties in de grond geboord door eenheden van 't Noordelijk leger. Het vaartuig zou zich dicht on der de kust hebben bevonden. die door de voorzitter hartelijk werd toegesproken en wien dank werd gebracht voor de activiteit, in een lange reeks van werk zame jaren, voor de katholieke kwekers betoond. Een fraai ca deau werd de heer Lafeber over handigd als bewijs van erkente lijkheid. Aan het slot van de vergade ring, die o.a. werd bijgewoond door de heren G. W. Kampschoër, Jac. Groen Azn., M. P. van der Weyden, Rector J. van dh Hoogte en de heer Sehrijnemakers, be toonde de voorzitter zich dank baar voor het vertrouwen, waar mede de vergadering zich in deze moeilijke kwestie achter het be stuur had gesteld. Engeland tobt nog steeds met de ploeg, die uiteindelijk tegen Oostenrijk moet uitkomen aan staande Woensdag. Konden we gisteren reeds melden, dat Smith (Arsenal) en Finney (Preston N. E.) door blessures verstek moes ten laten gaan, gisteren zijn er in de loop van de dag nog meer be richten van verhindering op het Engelse bondsbureau binnenge komen. Het waren van de spelers Stan Mortensen en Nicholsen, resp. rechtsbinnen en linkshalf, terwijl van de res. doelman Williams en Mannion ook geblesseerd zijn. De Engelse ploeg moest door al deze narigheid op liefst vijf plaatsen gewijzigd worden en tot overmaat van ramp, droeg dit als conse quentie mee, dat men de speciale tfvitiek, Billy Wricht zou als links binnen de aanvallende spil Or- wick schaduwen, moest laten va ren. Wright staat nu rechtshalf op de plaats van Nicholson, terwijl op de nieuwe rechtervleugel twee piepjonge, maar uiterst bekwame spelers geplaatst zijn. Arsenals vleugelman Milton, van de allure Stanley Matthews bezet de rechts- buitenolaats en wordt geflankeerd door Broadis. Voor Wright bezet nu Bailey de linksbinnenplaats. Jackie Milburn is aan de reserves toegevoegd. De opstelling van de Engelse ploeg is thans: Doel: Merrick (Birmingham); achter: Ramsey (Tottenham) en Eckersley (Blackburn): midden: Wright (Wolverhampton), Fro- gatt (Portsmouth) en Dickenson (Portsmouth); voor Milton (Arse nal). Broadis (Manchester City), Lofthouse (Bolton Wand), Bailey (Tottenham) en Medley (Totten ham). meter breed, zodat de afsluitstuk- ken 50 meter buiten het water zouden reiken. Met verkeerslich ten zou het verkeer moeten wor den geregeld. Gemiddeld zou de wachttijd niet langer zijn dan 4 minuten. Na de toelichting gaven de afgevaardigden der Kamers van Koophandel hun enthousias me voor het plan weliswaar te kennen, doch geen van allen was bijzonder optimistisch. Men vreesde, dat de bouw van een tunnel in Buitenhuizen misschien die in Velsen zou vertragen. Bo vendien geloofde men niet, dat het mogelijk was de tunnel bin nen twee jaar gereed te krijgen, omdat het ambtelijk apparaat er niet van houdt over 1 nacht ijs te gaan en het dus lange tijd zou vergen voor met de bouw zou kunnen worden begonnen. Geprobeerd zal worden een commissie te vormen, die het plan zal uitwerken en zo mogelijk offerte zal vragen aan de ver schillende aannemers. Sint Walburgkerk wordt ingewijd De historische St. Walburgkerk te Arnhem (anno 1328), die tij dens de slag om Arnhem in 1944 nagenoeg geheel werd verwoest, is thans volledig hersteld. Op Woensdag 28 November a.s. zal de plechtige consecratie worden ver richt door Mgr. B. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, waarna een pontificale Mis zal worden gecelebreerd door Mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom en oud-kape laan van de St. Walburgkerk. (HROCAOIS) 20 tabletten 45 ets Nieuwe K.L.M.-lijnen naar Tokio en Sydney De K.L.M. maakt resp. op 4 en 7 December haar eerste liin- vluchten naar Tokio en Sydnev. Met beide vluchten gaan tien duizend extra-eiweloppen mee, die voor philatelisten beschik baar zijn Besteld. Gedachtenis van de Zondag 28 NOV. Het is goed, dat de kerk ons nog eens de ernstige woorden Van de Zondag voorhoudt; dat ze ons nog eens wijst op de plicht om te bidden om genade en hulp en om God te bedan ken voor de weldaden in het afgelopen jaar ontvan gen. Wij maken nog eens de balans van ons geestelijk leven op: heeft dit jaar winst of verlies gebracht? Zijn we dichter tot God ge komen of heeft de wereldse geest ons ook van Hem ver wijderd? En we maken nieu we plannen voor de toe komst. Een balans maken is daarom goed, niet enkel en alleen op het einde van van het kerkelijk jaar maar ook aan het einde van iedere dag, wanneer men in een oprecht gewetensonderzoek het goede tegen het kwade gaat afwegen. Maar wat zijn er toch weinig mensen, die de moed hebben om dit ge wetensonderzoek te doen. Zijn ze soms bang, net zoalo sommigen op de laatste da gen van het kerkelijk jaar? IN DÉSERTO FEUILLETON 79. Een van de omstanders keek hem verwonderd aan. „De toe an? Ben jii dan nog bii een toenan in dienst?" Mardjo knikte „Bii toean Ver hagen uit Batavia. Maar daar woont hii nu niet meer." „Hop komt het dan. dat die toean nog vrii is? Werkt hii soms voor de Japanners?" Mardio keek de man onder zoekend aan. maar de ander vond het antwoord zeker hele maal niet belangrii.k want hii wedde zich tot Soemodikromo en vroeg, wanneer zijn haan nu zou vechten. Mardio's wantrou wen vervaagde. Die man was een Javaan zoals hii en hii praatte met de toekang-saior. Hii kon niets met de Japanners te maken hebben. „Mlin toean zorgde er wel voor, dat hii niet door de Japan ners werd gevangen." zei hii ge wichtig. „Toean Verhagen is uit Batavia weggegaan en in Tji- badak gaan wonen." „Dan heeft jouw toean geluk gehad." zei de ander. „Maar daar komt. de haan van Soemodi kromo aan de beurt." Inderdaad was de toekang- sajor al bezig om Si Boeloebiroe strijdvaardig te maken en Mard jo haastte zich om ziin wedden schap af te sluiten. Het stond een tegen één Mardjo aarzelde, wat hii zou inzetten. Als hii viif roeniah zette zou hii er viif bii winnen. Met de vier, die hii. al had. was dat nemen. Hii haalde nog een roepiah uit ziin geld zakje. Tien roepiah winst was eeni mooi getal. Maar dan be dacht hii, dat dit eigenlijk geen zuivere winst was. want hii had voor twee roepiah arak gekocht. Peinzend keek hii naar ziin geld. Acht roepiah inzetten? Het. was veel. maar Si Boeloe- biroe zou immers winnen. Dioe- ani. die Soemodikromo steeds had Beholpen bii de andere weddenschappen, zou hem zeker niet in de steek laten als ziin eigen haan vocht. Vastbesloten reikte, hii de acht roepiah over. De d.ioeara keek hem goed keurend aan. Dat was een klant, die durfde wagen. „Wah.,tssfluisterden enkele toeschouwers en Mardjo voelde zijn borst zwellen van trots. Straks zouden ze z'n winst zien en jaloeTs zijn. Hij ging naast Soemodikromo zitten, die de grote haan tussen zijn knieën vasthield. Mardjo streek het dier luchtig oyer de rug en kreeg een vlugge snavel- pik op zijn vinger. Het deed heus pijn en hij keek bewonderend naar de trotse vogel. Het was werkelijk een mooie haan. een echte ajaim saboengan. Z'n blauw zwart veren glansden in de zon; zijn kam stond felrood en uitda gend overeind en aan de forse geelgeschubde poten glinsterden de mesjes, die Soemodikromo vanmorgen nog had geslepen. Mardjo had er haast spijt van, dat hij z'n inzet niet tot tien roe piah had verhoogd. Daar gaf de djoeara het bevel: „Ajam bebas. Hanen vrij". Soemodikromo duwde z'n haan scheidsrechter in de kring en Si Boeloebiroe en vernedering de half-blinde stapte met vlugge passen naar voren, keek fel om zich heen en kraaide luid en uitdagend, 't Was als de entrée van een kam pioen in de ring. trots en voor naam. Mardjo betreurde het, dat hij geen vijftien roepiah op hem had gezet. Maar de tegenstander van Si Boeloebiroe liet zich niet impo neren door diens deftige manie ren. Hij was geen kampioen; hij was een gewone haan, lelijk doch vechtlustig. Hij was niet verwend met een ren die van hem alleen was, met maiskor- rels die voor hem alleen werden gestrooid. Hij was één van de velen geweest. Als hij er niet vlug bij was, kreeg hij niets en hij vocht zonder gratie, ruw maar doeltreffend. Zodra hij werd losgelaten, stoof hii op de ander los, sloeg wild met zijn vleugels om hem het zien te be moeilijken en pikte medogen- loos naar zijn ogen. Met een dorre kreet van ver ontwaardiging en pijn sprong Boeloebiroe achteruit, maar z'n rechter oogholte was een leeg bloedend gat! De djoeara gaf de vrachtrij der een teken om zijn djalak vast te houden, terwijl Soemodi kromo, haast huilend var, woede 1 haan opnam. Of hij wenste dat het gevecht doorging, of zich gewonnen gaf, vroeg de djoeara Soemodikromo keek hem nij dig aan. Natuurlijk moest het doorgaan. Zijn haan was nu toch bedorven en waarom zou hij het kleine kansje dat hem nog restte, opgeven? Op het commando „Ajam bebas" wierp hij Si Boeloebiroe weer in de kring, maar met één oog kon het dier zich niet meer verdedigen. De ander viel hem steeds aan z'n blinde zijde aan en plaatste houw op houw, terwijl d? arme Si Boe loebiroe slechts in het wilde weg terug kon pikken. Toen hij als 'n bebloede bos veren omviel, staak te de djoeara de ongelijke strijd. Met een boos gezicht schopte de tpekang-sajor de stervende haan uit de kring. Hij had drie roe- piahs verloren, de helft van zijn winst. Maar Mardjo zat verslagen en vernederd in de kring der druk pratende mannen. Hij had verloren. Hij kon de ramp nog niet ten volle beseffen. Si Boe loebiroe had verloren, was dood- gepikt door een gewone haan. Djoeani had zich plotseling van hem afgewend. Een plotselinge woede tegen Soemodikromo deed zijn gezicht verstrakken. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5