fit Nieuw Veertig gevechtsklare divisies te leveren voor West-Europa Minister Teuiings verdedigt met een worm hort B.V.D. Accoord van kracht Kostbaar geschenk voor Katholieke universiteit DRENTE DAGBLAD VOOR ALKMAAR Verzorging in het leger N.A.V.O. besluit in beginsel Argumenten van Eisenhower gaven volledige doorslag Tweede Kamer Regering zal Friese kwestie in ernstige studie nemen 35 ontslagen in Beverwijk De bestandslinie in Korea pief Het Drentse Volkskarakter ie van Oers en opnieuw erkt EN OMGEVING Het Westen maakt zich sterk Zware offers voor de vrijheid Verkeer en Waterstaat Vliegramp boven Kandal? 52.000 woningen in dit jaar? Montgomery bij Dr. Drees Mossadeq naar Den Haag? Gift van Canada 'y»'a >'Bs °o>. 3»s angeboden: Prima Radiotoestel, :ijs f 50.Koren- oemstr. 16, Alkmaar. heeft lang de naam gehad de meest on vruchtbare provincie van ons land te zijn. Maar zij is niet on vruchtbaar, haar be woners zijn mensen, die, gevormd door het land waarop zij werkten en door de omstandigheden waaronder zij leef den, door hun noeste arbeid waardevolle bijdragen leveren tot het welzijn van ons vaderland K. VAN DER KLEY, leider van de Volks hogeschool „OVERCINGE HAVELTE" schreef hierover een zeer belangwekkend boekje met 16 foto's Prijs: gebonden f 2.50 Een uitgave van de KINHEIM- UITGEVERIJ HEILOO Verkrijgbaar in de boekhandel uden draden spinnen ning haar. Inmiddels :ens deed hij een stap loor getrouwen. Aan inda; aan het hoofd- ;n en aan het voeten- aofdames en lakeien mter zag, dat hij de handen zou krijgen, zeide, daarna terug sggen, hoe hij heette, als zij dan zijn naam ontvoeren. VUUVWWUWWWWW Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per -ditie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 28 November 1951 46e Jaargang No. 12335 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Rilsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DREIGT ER enig misverstand over de wijze waarop en in mate waarin de Overheid zich bemoeit ^v..,®aan bemoeien met de geestelijke en maatschappelijke verzorging in het leger? De It.-kol. aalmoezenier Croo nenburg die elders in dit blad m het algemeen een lans breekt voor de aan de gang zijnde Thuis- front-actie, moet voor de KRO- microfoon, in het kader van de acue „Baas boven Baas" gespro- ken hebben over een uitlating van minister Staf, toen in de Tweede Kamer, bij de behande ling van de begroting van Oor log, gesproken is over de nieuwe regeling, welke de minister wil treffen voor de „maatschappe lijke" ontwikkeling van de sol daat De Aalmoezenier zou nu voor de microfoon gezegd heb ben wij hebben liem zelf niet kunnen horen dat als de mi nister verklaard heeft, „van het particulier initiatief der Thuis fronten niets te hebben bemerkt" dat verbazing wekt, terwijl op hun beurt de Thuisfronten niets bemerkt hebben van de minis ter Dergelijke dingen zijn geschikt om verwijdering te wekken, waar eensgezindheid past. Laten wij daarom de dingen even uit el kaar houden. Minister Staf is al geruime tijd van plan, maatregelen te nemen voor een meer-geregelde maat schappelijke ontwikkeling van de militairen, waarmee de z.g. wel zij nsverzorging samenhangt. Er is toen eerst al misverstand ge weest over de aanvankelijke uit drukking, welke de minister in dit verband bezigde, dat het hier om „staatsburgerlijke opvoeding" zou gaan. Dat was fout. Nu gaat het dus om maatschappelijke ontwikkeling. De Minister liet in de Kamer, naar aanleiding van opmerkingen o.a. van de heren Fens (KVP) en vooral van de heer Fokkema (A.R.), welke laatste nogal fel van leer trok, blijken, dat hij een breed samen gestelde Raad van Overleg en Advies gewenst had, waarvoor hij bereids een Directeur-Gene raal aanwees, die zou beginnen met concentreren en taakverde- len. Daar schrok men ook weer van. Nu zei de Minister ook, en daar slaat blijkbaar het verwijt van aalmoezenier Croonenburg op, dat hij in de loop der maan den sinds zjjn aankondiging van dit plan, verwacht had, dat men van particuliere zijde, ook van de Thuisfronten dus, op dit ge bied al wat had ondernomen. Bedoelde Z.Exc. dus, dat men al eerder iets had moeten doen in de richting van de samenwer king voor de werkzaamheid van zulk een Raad? Men zou menen- dat als de minister een plan heeft, om van zijn kant iets te gaan ondernemen op een terrein, waar sinds jaren particuliere or ganen werkzaam zijn, hij, minis ter, zou zorgen, dat deze organen en andere betrokkenen, tot be spreking en overleg zouden zijn uitgenodigd. Dat is blijkbaar niet gebeurd. En de minister zei nu inderdaad: „Ik heb er niets van gemerkt, dat het particuier ini tiatief al iets verwezenlijkt heeft, het heeft gezwegen". Maar is hier kennelijk bedoeld: het ver wezenlijken van die samenwer king. Had de minister verwacht, dat de Thuisfronten bijv. zich tot het Departement hadden ge wend met de vraag, of zii asje blieft mee mochten doen? Moch ten de Thuisfronten niet veeleer verwachten, dat het departement, voor en aleer in deze een stap te doen, zich dadelijk met de particuliere organisaties e.d. zou den verstaan? Maar in elk geval kan de minister niet bedoeld hebben, dat de Thuisfronten op hun terrein van geestelijke en maatschappelijke zorg niet ac tief zijn! Zij doen wat zij kunnen en dat weet de minister, die im mers enige tienduizenden gul dens subsidies op zijn begroting heeft staan voor het Thuisfront- werk en Militaire Tehuizen e.d. Of dit genoeg is en of het ge vaar niet bestaat, dat er Seld, aanvankelijk bestemd voor het Thuisfrontwerk e.d., nu besteed zal worden aan een nieuwe dienst van maatschappelijke ont wikkeling e.d. in het leger, dat moet nog maar eens uitgezocht worden In zijn elders gepubli ceerd interview mernt de Aal moezenier v. Croonenburg op, dat er voor Katholiek Thuisfront f 30.000.op de begroting staat. Maar er staat ook f 3(h000.— op voor de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen en f 10.500.— voor die Centrale voor Indonesië. Waartegenover de Aalmoezenier kan opmerken, dat Katholiek Thuisfront in de afgelopen jaren 20 millioen besteed heeft aan de verzorging van onze jongens in Indonesië! En dat Thuisfront vorige jaren een to n subsidie kreeg en nu maar f 30.UUU.— Er is dus nog wel een en ander uit de doekjes te doen. En dat zal ook wel gebeuren. Alleen kan de algemene zaak slechts ge diend zijn, wanneer misverstan den worden voorkomen In al- wachting daarvan doet men goed het verslag van het bedoelde in terview elders in dit nummer te lezen en..— er naar te hande len!!.—. Een patrouilleboot van de Britse Marine-patrouillediensten heeft in een onverwachte overval een bende Egyptische plunderaars, die al weken de haven van Port Said onveilig maken, ingerekend. Een Egyptenaar, die als de leider van de bende werd aangeduid, is aan boord gefouilleerd. Volgens op hem gevonden papieren is hij gedeserteerd uit het Egyptische leger. Britse militaire politie, aan wie de bende na onder vraging is uitgeleverd, leiden enige bendeleden weg, die betrapt zijn een boot te stelen in de haven van Port Said. Uit de resolutie volgt, dat de kern van dit leger door het ont worpen Europese leger dient te worden verschaft en zal bestaan (Van onze parlementaire redacteur) Bij de debatten over de begroting van „Binnenlandse Zaken", die gisteren in de Tweede Kamer werden voortgezet, kwam nog maals de Binnenlandse Veiligheidsdienst ter sprake. Freule Wit- tewaal van Stoetwegen (C.H.) meende, dat deze dienst nog steeds met kinderziekten worstelde. De heer Welter sprak van een uitbreiding met de snelheid van een woekerplant en ook wilde hij weten welke taken een bedrag van 3 millioen vor derden. De heer Goedhart (P.v.d.A.) uitte zich minder scherp dan bij vorige gelegenheden. Hij kon zelfs waardering opbrengen voor bepaalde kanten van de techni sche dienst („hoe weet je dat?" riepen de communisten), maar de publicatie over de Tsjechische GEVOLG VAN STOPGEZETTE GROENTENEXPORT Bii de conservenfabriek van de N.V. Gebr. Docter te Bever- wiik hebben 35 arbeiders hun ontsla? aangezegd eekregen. Hoewel het bedrijf een sei- zoenbedrijf is en als regel bij de aanvang van de wintermaanden wegens vermindering van de productie tot ontslag van een aantal overtollige arbeidskrach ten moet worden overgegaan, heeft de directie ditmaal meer arbeiders moeten ontslaan dan in andere jaren, daar door de gestagneerde export van groen- tenconserven naar Engeland een belangrijk deel van de orders tijdelijk is geannuleerd. LIJK AANGESPOELD OP TEXEL Gistermorgen is bij de Sluffer (Texel) het lijk aangespoeld van een man van onbekende nationa liteit. Het was gekleed in een blauwe trui en miste beide on derbenen. Het stoffelijk overschot is ter identificatie naar Den Burg vervoerd. Men vermoedt, dat het hier een lid betreft van de Engel se zeeverkenners, die enige tijd geleden met hun jacht op de Noordzee zijn vergaan. SLANSKY GEARRESTEERD WENEN, 27 Nov. (Reuter). Rudolf Slansky, voormalig alge meen secretaris van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, is gearresteerd onder beschuldi ging van spionnage en van al zijn officiële functies waaronder zijn lidmaatschap van de nationale vergadering, ontheven, aldus heeft president Clement Gott- wald op een ministers bijéén komst verklaard. Het kabinet heeft dit besluit van Gottwald met algemene stemmen goedge keurd. spionnage-affaire noemde hij een opeenstapeling van blunders. Van een ernstige zaak was een cari- catuur gemaakt. In zijn antwoord gaf minister Teuiings toe, dat de omstreden mededelingen, uit pu blicistisch oogpunt bezien, niet geslaagd waren. Teveel was er gesproken over details en ook de B.V.D. had niet moeten worden genoemd. Intussen nam hij de verantwoordelijkheid voor een en ander ruiterlijk op zich. De publi catie was geschied op zijn initia tief. Hoofdzaak bleef echter, dat de mededelingen voor 100 pet. juist waren. Ook noemde minis ter Teuiings nu de naam van de spion, die als König werd aange duid. Het is een zekere mr. Krantz, een Nederlander dus, die in verzekerde bewaring is gesteld en die straks zal moeten terecht staan. In het algemeen bleef de minister zich op' het standpunt stellen, dat indien men een Bin nenlandse Veiligheidsdienst nood zakelijk acht, men een dergelijke dienst ook in staat moet stellen om behoorlijk te functionneren. (Vervolg op pag. 6) ROME, 27 Nov. (Reuter-A.P.) Dinsdag hebben de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de Noord- Atlantische Verdrags-Organisatie (N.A.V.O.) te Rome een resolu tie goedgekeurd, waarin zij zich in beginsel verbinden om tegen het midden van 1952 een volledig geoefend en uitgerust leger van 40 divisies in West-Europa te hebben. Het vraagstuk hoe deze eerste stap naar „volledige militaire veiligheid" moet wor den bekostigd, zal in de komende zes weken worden behandeld uit nauw aaneensluitende Franse, Duitse, Italiaanse en Benelux- divisies. Dinsdagavond zijn de plaats vervangers van de ministers er in geslaagd twee afzonderlijke, door de Verenigde Staten en de Benelux ingediende resoluties samen te smelten. De Benelux- resolutie vroeg om uitbreiding van het Europese leger, teneinde Engeland, Noorwegen en Dene marken te omvatten. Men gelooft, dat de Benelux nog steeds de voorkeur geeft aan een leger zonder de politieke bovenbouw, die Engeland er van zou weerhouden zich bij het Europese leger aan te sluiten. Voorstel Schuman aanvaard Het verluidt evenwel, dat gene raal Eisenhower, die Maandag in de Raad sprak en de bijeenkomst van Dinsdag bijwoonde, het in stellen van een leger in de Dins dagmorgen door de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Schuman, uiteengezette vorm heeft goedgekeurd. Men gelooft, dat deze vorm een politieke bo venbouw zou verschaffen en niet het opnemen van Britse of Scan dinavische strijdkrachten op dit ogenblik behelst. Voorts zou Schuman de Raad hebben meegedeeld, dat de Pa- rijse conferentie had aanbevolen het Europese leger te organiseren op basis van nationale divisies, samengesmolten in internationale corpsen van elk 80.000 man: in- fanterie-divisies voor vredestijd zouden 13.000 man tellen en pant ser- en gemotoriseerde divisies 12.600 man. Elk van deze een heden zou voor oorlogstijd een reserve van 2000 man hebben. Duitse eenheden Schuman zou nog hebben ver klaard, dat in het Europese leger Valentia radio seint, dat van het vliegveld Shannon om 23.45 .uur een bericht is ontvangen, waarin schepen op 120 mijl Zuid-Westelijk van Landsend wordt verzocht uit te zien naar een mogelijk vliegtuigwrak of lichtfakkels. Dr. Ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de volks huisvesting, heeft gisteravond ter gelegenheid van het leggen van een herdenkingssteen in de eerste 20 „vrije ïijdswoningen" te Culemborg verklaard, dat in de eerste negen maanden van dit jaar 42.000 woningen gereed kwamen en dat men hoopt de laatste drie maanden dit aantal tot ongeveer 52.000 op te voeren V.S. OVERWEGEN NOG STEEDS DOLLARLENING PERZIË WASHINGTON, 27 Nov. (Reu ter). Het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken heeft vandaag verklaard, dat de Ver. Staten noch rechtstreeks noch zijdelings de Perzische rege ring" hébben toegezegd, dat haar verzoek om een dollarlening zal worden ingewilligd. Het verzoek wordt nog steeds overwogen en het is nog niet bekend, welke be slissing zal worden genomen. Duitse eenheden geleidelijk zou den worden ingevoegd tot in 1954 een totaal van 12 Duitse divisies zou zijn bereikt; dan zou de Euro pese gemeenschap als geheel 43 divisies hebben. Bij deze aantal len zouden niet gerekend zijn nationale troepen voor dienst overzee of bijdragen aan inter nationale strijdkrachten in Korea, Berlijn of Wenen, alsmede poli tieke troepen. Geloofd wordt, dat Schuman heeft medegedeeld, dat nog geen overeenstemming is be reikt over een gemeenschappelijke begroting voor het Europese leger, over de vorm van het boven nationale gezagsorgaan,' of over de benoeming van officieren. Het contact met Adenauer Acheson zou bijzonderheden hebben gegeven over de uitge werkte regelingen voor over dracht van de macht aan de rege ring te Bonn en voor het regelen van de positie der voormalige bezettingstroepen. Ook zou hij hebben meegedeeld, dat overeen gekomen is dat West-Duitsland het recht van beroep op de Atlan tische Raad dient te hebben, in dien de geallieerden van hun voor geval van nood gereserveerde macht zouden gebruik maken om een aan het bewind komen van een totalitair regiem te voor komen. Een woordvoerder van de Navo heeft meegedeeld, dat op de hui dige bijeenkomst van de Raad niet zal worden gesproken over Duitse deelname aan het Atlan tisch Pact. Veldmaarschalk Lord Mont gomery, de plaatsvervangend op perbevelhebber van de N.A.T.O.- strijdkrachten, heeft gistermiddag een onderhoud gehad met de minister-president dr. W. Drees in diens kabinet, 's Morgens heeft de veldmaarschalk besprekingen gevoerd met de chefs van staven in het ministerie van Marine en met de beide staatssecretarissen op het ministerie van Oorlog. Vandaag is Montgomery weer vertrokken. TEHERAN, 27 Nov. (Reuter). De Perzische minister-president Mossadeq zal zich naar Den Haag begeven om de zitting van het Internationale Gerechtshof over het Engels-Perzische oliegeschil bij te wonen, indien het Hof Per- zië hierover wil horen, aldus is te Teheran bekend gemaakt. Vice-premier Hoessein Fatemi heeft verklaard, dat een petitie wordt opgesteld, waarin de be voegdheid van het Hof in deze zaak betwist wordt. Indien het Westen er niet toe overgaat Per zische olie te kopen, zal Perzië de olie aan de Oost-Europese lan den verkopen, zo voegde Fatemi er aan toe. CANDIDAAT-NOTARIS TOT 4 JAAR VEROORDEELD ,Vier jaar gevangenisstraf met aftrek" luidde gistermorgen het vonnis, dat de Haagse arrondisse mentsrechtbank heeft geveld in de zaak tegen de 48-jarige candi- daat notaris E. L. M. P. uit Den Haag, aan wie ten laste was ge legd, dat hij zich in de jaren 1947 tot 1951 schuldig heeft gemaakt aan valsheid in geschrifte, meer malen gepleegd en aan verduis tering. Zittend op hun stalen helmen tekenen de silhouetten van beide Amerikaanse soldaten zich af tegen de loodgrijze Koreaanse avondlucht. De rechtse zit te genieten van iets eetbaars, dat hem opgestuurd is van thuis, zijn vriend leest een brief. De kans op een vredig Kerstfeest in hun vaderland is door de wapenstilstandsbesprekingen weer wat groter geworden. Zij wachten maar rustig af en maken zich nog niet te veel illusies. VERGADERING V.N. UITGESTELD PARIJS, 27 Nov. (A.F.P.). Van officiële zijde wordt verno men, dat de algemene vergade ring der Verenigde Naties, die aan het einde van deze week bijeen zou komen, tot de volgende week is uitgesteld. ROMEINSE PAROCHIES OFFERDEN 20 MILLIOEN voor Noord-Italië ROME (KNP). In Rome gaat de inzameling van gelden en goederen voor de slachtoffers van de watersnood in de Po-vlakte nog steeds met grote edelmoedigheid voort Alleen reeds in de 120 pa rochiekerken van de stad zijn tot leniging van deze nood tot dusverre meer dan 20 millioen lire bije engebracht. Mgr. Badeli, de leider van de Pauselijke Hulp actie is na een bezoek aan de ge troffen gebieden in Rome terug gekeerd. Vandaar uit leidt hij verder de actie. Afgevaardigden van 23 landen zijn te Brussel bijeen om een nieuwe organisatie in het leven te roepen voor de emigratie van Europa's overbevolking; de Internationale Vluchtelingen organisatie wordt namelijk binnenkort opgeheven. De afge vaardigden van Nederland en Paraguay aan de conferentie tafel. Gistermorgen bood in de col legezaal van de medische facul teit van de R.K. Universiteit te Nijmegen de ambassadeur van Canada, de heer P. Dupuy, ver- TOKIO, 27 Nov. (Reuter). De volledige delegaties van ver bondenen en noordelijken hebben te Panmoendjon de overeenkomst inzake de bestandslijn bekrach tigd. De overeengekomen lijn zal bestandslijn worden als binnen 30 dagen een wapenstilstand wordt getekend. Zij zal dan lopen in het midden van een vier kilo meter brede bufferzone, die de troepen van beide partijen zal scheiden. Behalve over de uitwisseling van de krijgsgevangenen moet men het nog eens worden over de regeling van het staken van het vuren en de aanbevelingen aan de politieke autoriteiten van beide zijden. De noordelijken hebben zich inmiddels bereid verklaard het voorstel van de verbondenen te overwegen, dat beide zijden on middellijk gegevens over de ge vangenen verzamelen om de uit wisseling te vergemakkelijken als eenmaal een wapenstilstand is getekend. Waarborgen Hierna deed admiraal Joy een voorstel in verband met hetgeen hij het belangrijkste onderdeel van de kwestie der regeling van de wapenstilstand noemde, name lijk de waarborg, dat de vijande lijkheden niet hervat worden. Joy stelde voor het toezicht daarop gemeenschappelijk te organiseren door het aanstellen van inspectie- groepen, die in haar werkzaam heden niet beperkt zouden wor den. Hieraan zouden regelingen moeten voorafgaan voor t terug trekken van de troepen uit de gedemilitairiseerde zone en voor het burgerlijk bestuur van de zone. gezeld door dr. J. G. Mallone, cultureel attaché bij het hoge commissariaat van Canada te Londen, namens zijn regering en mede namens het „Canadian Committee for Universal Recon struction", een zestal kostbare microscopen aan voor de prae- clinische afdeling van de medi sche faculteit. Aanwezig waren dr. P. J. Hoef nagel, curator, de rector-magni- ficus prof. dr. M. Goemans, prof. dr. H. J. Janssen, secretaris van de senaat, de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, de professoren der medische facul teit, de senaat van het Nijmeegse studentencorps en tal van medi sche studenten. Prof. dr. Goemans begroette de gasten en herinnerde met grote dankbaarheid aan de heldhaftige hulp van Canada bij de bevrij ding van Nederland. Hij was zeer getroffen door de milde gaven, welke thans weer geschonken worden voor de Universiteit van Nijmegen. De heer Dupuy was blij hier aanwezig te kunnen zijn en blijk te kunnen geven van de vriend schappelijke verhouding tussen Nederland en Canada, welk land gaarne zijn beste krachten gaf voor de bevrijding van Nederland en ook bereid is hulp te verlenen voor de wederopbouw van het getroffen Nederland. Van het hoofdgebouw der me dische faculteit wapperden de Nederlandse en de Canadese vlag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1