MOSA Militairen verduisterden legergoederen van de R.I.S. Meteorvlieger gedood boven Twente Haak-in" kwam ver over de drie millioen Tweede Kamer behandelt nasleep van de zuivering Engelse luchtmacht bezit de krachtigste jager ter wereld Uit de Pers Buitenland toonde interesse voor landmijn-constructie KODAK Vijs f23.- rktberichten Gevoelige straffen Conferentie der Waddeneilanden Regeringsoproep F. 227 -ers krijgen inzage van hun dossiers Bijzonderheden over eerste operationele deltavliegtuig De Sint denkt GERARD WORM mm Verkopers krijgen 7 jaar gevangenisstraf Atoomkracht even duur als steenkool Churchill 77 jaar Tito laat Servische metropoliet vrij ■RSVERWACHTINC leeld door het KNMI 3ilt, geldig tot morgen- VEEL WIND lerlijke bewolking met tele buien. Krachtige tot 't uiterste Noorden van later well/fcht stormach- telijke wind. Morgen iets ;mperaturen. f verlof in zicht ASSENDE BESLISSING :e militaire medewerker) /ij vernemen zal met in- i 1 Februari 1952 groot orden verleend aan de ihtigen vaandrigs, kor- sergeanten, wachtmees- poraals en soldaten over ng 1950, die voor eerste in werkelijke dienst imen in het tijdvak 1 -30 Juni 1950. Eveneens dienstplichtigen korpo- i soldaten, opgekomen Juli31 December 1950 dezelfde datum groot orden verleend. (Advertentie) TodakN iby Brownie ECHTE 50X-CAMERA 6x9 |Fotohandel \NGESTRAAT 17 CHARWOUDE. 7100 28—28.90; grote 27.70— kg. andijvie 7.408.90; 2900 kg. rode kool 7.70 fOO kg. gele kool 4.70 )0 kg. groene kool 6 100 kg. witte kool 4; g. succes witte 4.50 lorgedraaid 13.000 kg. 27,000 kg. witte kool. ENHUIZE1N 36oo kg eling 26,60; stek 8,70 3 kg bieten 12,20; 7ooo :ool 9,50—9,70; IX 7,50— 4027,40; groot 25,80 5oo kg witte kool 4,50 PEBROEK, 29 Nov. aardappelen Eiaenhei- 901O.90. blw. eigenhei- .80. Alpha 8.70—9.20; uien, grof 2727.80. >7.3027.70, driel. 29.60 0 kig bieten A 12.40 10.80—11.40; 1400 kg n 6.80: 600 kg rode 9.20: 750 kg gele kool 0 kg groene kool 5 10000 stuks bloemkool 26.20. B II 13.50. C 15— tl 8—11.70, stek 3—4.40: B 36.70—54.80. B II 18 k 11.4016.30. SDIJK 4000 kg rode '.80—8.90; 10000 kg gele 1.70—6.80. idem B 4;80— kg groene kool 7.60 10 kg witte kool 44.20 Succes kool 4.504.70 aardappelen Voran 8.80 uien 27.8028.30, grove 60. nep 28.20: 2000 kg ;,30—13.70: 5500 kg an- -8 70: 800 kg witlof R 100 stuks bloemkool B VRI)DAG 30 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 's-GRAVENHAGE. Voor de Krijgsraad te Velde West ver schenen gisteren drie oud-Indië- militairen, die er van beschuldigd werden in de maand October 1950 bij de afdeling „Opslag en Door voer" van het Havencommando te Tandjong Priok verschillende legergoederen ter waarde van 40.000 rupiah te hébben verduis terd. Het waren de 42-jarige inmid dels gedemobiliseerde reserve kapitein F. W. de H. uit Den Haag, de 33-jarige A. van G. uit Arnhem en de 25-jarige sergeant van G. uit Amersfoort. De H. had zich willen wreken op de R.I.S., waaraan al zijn goederen ten offer waren gevallen. De goederen waren administra tief reeds overgedragen aan de R.I.S. De sergeant-majoor van G. laadde ze echter in een vracht auto en verkocht ze op de pasar in Djakarta aan een Chinees. De auditeur militair noemde de feiten zeer ernstig. Hij eiste tegen de sergeant van G. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse. Tegen A. van G. eiste hij 6 maanden met aftrek en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse. Tegen de H. luidde de eis een jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De Krijgsraad veroordeelde de HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSLAND LIGT STIL BERLIJN, 29 Nov. (Reuter). De handel tussen Oost- en West- Duitsland komt vandaag geheel stil te liggen, daar dan de voor lopige overeenkomst afloopt, die in de maanden September, Octo ber en November nog enig han delsverkeer op kleine schaal mo gelijk maakte. (Advertentie) H. tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek. De sergeant-majoor A. van G. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek, met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming en de ser geant C. L. van G. tot 1 jaar gevangenisstraf, met verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen en met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. HONGAARSE ZWEMPLOEG OOK NAAR NEDERLAND Naar we vernemen zullen naar alle waarschijnlijkheid de Hon gaarse zwemsters Eva Szekely, Eva Novak en Judith Themes alsmede de bekende vrije-slag- zwemmer Kadas Zondag 9 Dec. in het Oostelijk Zwembad te Rot terdam starten op wedstrijden, welke door de Rotterdamse Zwem- club worden georganiseerd. De sportcommissie van de KN SB zal dezer dagen de zwemmers en zwemsters aanwijzen, die tij dens de wedstrijden te Rotter dam tegenover de Hongaarse ploeg zullen kunnen uitkomen. (Van onze verslaggever) Gistermorgen even voor half elf is te Gammelke onder de ge meente Weerselo een Gloster Meteor straaljager van de vlieg basis Twente neergestort. De piloot, een officier vlieger is daarbij Dm het leven gekomen. Hij was de enige inzittende. Het toestel kwam terecht in een on herbergzaam gebied, op een af stand van ongeveer 1500 meter van de rijksweg Oldenzaal-Hen- gelo. Voor de direct uitgerukte red dingsbrigade van het vliegveld Twente toevallig had men het ongeluk op de vliegbasis zelf kunnen waarnemen was het moeiliik de plaats van het ongeval te bereiken, daar het toestel in een heideveld temid den van een aantal dennenbomen was neergekomen. Het vliegtuig was diep in de grond gedrongen, maar niet. geheel uitgebrand, zo dat men aanneemt dat zich geen ontploffing in de lucht heeft voorgedaan. Het lichaam van de piloot was zwaar verminkt, maar het kon nog worden ge ïdentificeerd. Een ooggetuige vertelde ons, dat hii het vliegtuig boven Deur- ningen had zien vliegen, komen de uit de richting van het vlieg veld. toen het plotseling een vreemde draaiende beweging maakte, en een grote steekvlam uit de straaljager schoot. On middellijk daarna hoorde hii een hevige knal en zag hii het toe stel in een grote rooksliert biina loodrecht naar beneden storten. Het slachtoffer is de reserve eerste luitenant vlieger waarne- Op Terschelling is momenteel de zesde Waddeneilanden-confe rentie aan de gang. Men bespreekt er de mose- liikheden van samenwerking tussen de viif Waddeneilanden en van het gezamenlijk optreden naar buiten door propaganda. Er is een commissie benoemd, om plannen in deze richting te be studeren en uit te werken. AMSTERDAM. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam heeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, gisteren bij notariële acte het totaal bedrag van de Haak-ln-Actie overgedragen aan de voorzitter van de stichting het Koningin Wilhelminafonds, mr. A. J. d'Ailly. Notaris K. Apma las de acte voor waarin vermeld wordt, dat de totaal opbrengst van de Haak-ln-Actie is geworden f 3.016.306.83. In de acte wordt gememoreerd, dat op 24 Mei 1951 in het Con certgebouw te Amsterdam reeds een bedrag was overhandigd van f 2.626.589,91. Daarna zijn nog de volgende bedragen binnengekomen: Opbrengst bazar te Amsterdam f 75.981,23; Opbrengst landelijke tentoon stelling: f 51.788,09; Opbrengst Bazarcourant 'en de verkoop curiosa f 1.920,80; Rente: f 20-930. Het bedrag dat door de Radio actie van de NCRV is bijeenge bracht, was inmiddels aange groeid (na 24 Mei Mei 1951) tot f 2.865.686,71. Mr. d'Ailly deelde mede, dat eigenlijk nog niet het eindbedrag is bereikt, want Zaterdag a.s. zal in gebouw „Odeon" te Amster dam een veiling worden gehou den van goedergn, die op de ba zar zijn binnengebracht en waar van de opbrengst eveneens ten goede zal komen van de Stichting het Koningin Wilhelmina-fonds. Mr. d'Ailly deelde voorts mede, dat de bestemming van de gel den van het Haak-In-Fonds als volgt is: a. Steun aan de bouw van in stituten te Amsterdam en R'dam f 2.000.000,—; b. Inrichting van centra aan de universiteitsklinieken f 500.000, c. Inrichting van sub-centra f 200.000,—; d. Aankoop van radium, radio actief kobalt of andere bestra- lingsmiddelen f 180.000, e. Verbouwing van laboratoria en röntgenafdelingen f 135.000, mer H. Vriienboek. Hii is gebo ren in 1925 te Voorburg. Hii was woonachtig te Enschede, gehuwd en vader van tweB kinderen. Hii verbleef sinds September 1950 op de vliegbasis Twente, waar hii ziin opleiding als Meteor vlieger genoot. Hii stond bekend als een zeer kundig vlieger en een prettig mens. (Reeds ten dele in een vorige oplage geplaatst.) TOT STEUN AAN RODE KRUISCOLLECTE De regering richt de volgende oproep tot het Nederlandse volk: Beter, dan welk ander volk ook, weet het Nederlandse volk, wat overstromingsrampen bete kenen en het is voor een Neder lander dan ook niet moeilijk zich een duidelijk beeld te vormen van de bittere nood, waarin de bevolking van Noord-ltalië is ko men te verkeren door de gewel dige overstromingen in de Po- vlakte. Zoals reeds is bekend ge maakt, zal het Nederlandse Rode Kruis op Zaterdag 1 December a.s. in ons gehele land collecteren ten bate van de zwaar getroffen gebieden in Noord-ltalië. Dat de solidariteit van de volken niet slechts een wensdroom, maar een werkelijkheid is zal het Neder landse volk Zaterdag a.s. met de daad kunnen tonen door er aan mee te werken de actie van het Nederlandse Rode Kruis te doen slagen, waardoor er toe kan wor den bijgedragen het leed van de bevolking van Noord-ltalië enigszins te verzachten. De Nederlandse regering doet gaarne een beroep op alle Ne derlanders om deze hulpactie tot een zo groot mogelijk succes te maken door allen naar vermo gen een bijdrage te geven voor dit zo goede menselijke doel. (Van onze parlementaire redacteur) De laatste dag van het Kamerdebat over Binnenlandse Zaken stond in het teken van de strijd voor de, x.g, F 221-ers. Na de bevrijding is een aantal overheidsdienaren uitgezuiverd zonder in de gelegenheid te worden gesteld van deze beslis sing in beroep te gaan. Al meermalen heeft de Kamer op deze onrechtvaardigheid gewezen; maar dit keer hing er zelfs een motie-de Haas (K.V.P.) in de lucht, waarin alsnog beroeps- recht voor deze groep zou worden gevraagd. De afwijzing van minister Teu- lings steunde op de vrees, dat ook andere groepen van gezui- verden op een nieuw onderzoek zouden aandringen. Mr. de Haas (K.V.P.) wees er op, dat vele betrokkenen geen inzage hebben mogen nemen van hun eigen dossiers. Minstens ware nodig althans dit toe te staan en slechts door op deze suggestie in te gaan kon de bewindsman de al klaar liggende en breed ge steunde motie-de Haas voor komen. Indonesië In de namiddag maakte de Tweede Kamer een begin met de behandeling van de begrotingen van Unie-aangelegenheden en van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. Wat Indonesië betreft be toogde de heer v. d. Wetering (C.H.), dat op basis van orde en recht met Nederland te praten valt. Het standpunt van de C.H. ten aanzien van Nieuw Guinea is onveranderd. Van een spoedige R.T.C. voor de West bleek hij een voorstander te zijn. P.T.T.-begroting Nieuws- en weekbladen zullen buiten de aangekondigde verho ging van de posttarieven vallen. Dit deelde minister Wemmers in de Tweede Kamer mede bij de behandeling van de P.T.T.-be- groting. Over een toelaatbare ver hoging van de rente van de Rijks postspaarbank wordt overleg ge pleegd. De begroting van de P.T.T. werd z.h.s. goedgekeurd. Zuiderzeefonds Bij de behandeling van de be groting van het Zuiderzeefonds klaagden alle woordvoerders over de uitvoering van de Zuiderzee- steunwet. De heren Engelbertink (K.V.P.) en de Hartog (V.V.D) leverden critiek op de omvang van de staatsbedrijven in de N.O. Polder. De heer Engelbertink wees er de minister in dit ver band op, dat 75 pet. van de Ned. boerenbedrijven kleinere bedrij ven zijn en het zijn de jongeren op deze bedrijven die nieuw em plooi zoeken. De K.V.P.-afgevaar- digde diende een motie in waarin Acht leden van de Wegenwacht verblijven deze week in Engeland als gast van de Engelse zusterorganisatie van de A.N.W.B., de Automobile Association. De reis is, behalve tot onderhouden van het internationaal contact, als training bedoeld. De acht Nederlanders tijdens hun bezoek aan de Engelse wegenwachtschool nabij Nottingham. Met de Engelse wegenwachter, Harry Rose uit Wincanton, op zijn motor in hun midden. Bij notariële acte is Donderdag in het Internationaal Cultu reel Centrum te Amsterdam het eindbedrag van de Haak- In-inzameling door de N.C.R.V. aan het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds overgedragen. V.l.n.r.: mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V., de burgemeester van Amsterdam, mr. J. d'Ailly, voorzitter van het Koningin Wilheminafonds en Joh. Bodegraven bekijken de symbolische schenkingsacte. LONDEN, 30 Nov. (ANP). Vandaag zijn in Engeland enkele bijzonderheden bekend gemaakt over de tot dusverre op de ge heime lijst voorkomende Gloster „GA5", het eerste operationele delta-vliegtuig van de Engelse luchtmacht en bovendien van de wereld. De „GA5" is verder het eerste tweemotorige vliegtuig van dit type, dat zoals men weet een driehoek-vormige vleugel heeft, waarin de gehele romp is opge nomen, zodat de staart als zo danig ontbreekt. De basis van deze driehoek bevindt zich aan de achterzijde van het toestel. De twee motoren van de „GA 5", twee Armstrong Siddeley „Sapphire" straalmotoren, zijn aan weerszijden van de romp en er tegen aangebracht. De inlaten bevinden zich in de vleugelvoor- rand. „Squadron leader" Bill Watter- ton, chef invlieger van de Gloster Vliegtuigfabrieken, heeft Maan dag j.l. voor het eerst met dit toestel gevlogen. Hij bleef er vijf en dertig minuten mee in de lucht. De „GA5" wordt door autori teiten van de fabriek als de krachtigste jager ter wereld be schouwd. Het toestel is te ge bruiken als jager en als bommen werper en heeft zeer veel radar instrumenten. Het heeft een drie- wielig landingsgestel (neuswiel); de hqofdwielen kunnen naar bin nen in de vleugel worden inge trokken. Over snelheid, hoogte, aantal leden bemanning is nog niets bekend. Advertentie) Lady Hampshire Nylons In Amerikaanse verpakking Een echt cadeau Alleen bij: ALKMAAR HOEK HOUTTIL Kousen Lingeries Geopend van 9 tot 9 uur. de regering wordt uitgenodigd om ten aanzien van het beleid van de IJselmeerpolders richtlijnen voor de ambtelijke instanties op te stellen, waarbij wordt uitgegaan van de verhouding tot het oude land en ook in de inschakeling van de organisatie wordt voor zien. Minister Wemmers ont raadde aanvaarding van de motie. Overigens nam de Tweede Ka mer gisteren de moties-Schilthuis (P.v.d.A.) en v. d. Heuvel (KVP) ingediend tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, aan. Op een vraag van de heer Suurhof (P.v.d.A.) over 't laatste loonrondje deelde minister Joe- kes mede, dat de regering geen aanleiding had kunnen vinden om dit verplicht te stellen. Wel waren maatregelen getroffen om ook de „Duw"-arbeiders in het genot van deze kleine uitkering te stellen, evenals het overheids personeel. NOORS SCHIP IN NOOD 's GRAVENHAGE Donder dagavond om kwart voor negen zijn van het Noorse M.S. „Lady Kathleen" noodseinen opgevangen Het schip bevindt zich langs het Noordelijke deel van de Engelse Oostkust. De bemanning begeeft zich, volgens het bericht, in de boten. EEN „MAKKELUK" TELEFOONNUMMER Op 1 November van dit jaar werden in Den Haag verschillende telefoonnum mers veranderd. Zo geviel het dat de oud geneeskundig hoofdinspecteur der volks gezondheid, dr R. N. M. Eynkel uit Den Haag, het twijfelachtige genoegen had het oude telefoonnummer van het hoofdbureau van het Rode Kruis toegewezen te krijgen. Het publiek bleek zo ver trouwd te zijn met dit num mer: 112100, dat dr Eynkel herhaaldelijk en zelfs des nachts wordt opgebeld. Tien verkeerde telefoontjes op een ochtend is niets vreemds en wanneer 's nachts om drie uur de telefoon rinkelt en de bijna 80-jarige dokter voor een „pardon, ik ben verkeerd aangesloten" het bed uit moet, dan is het dui delijk dat het genoegen van een „makkelijk" nummer te hebben maar zeer betrekke lijk is. De Friese zaak in de Kamer „De Tijd" laat zijn parlemen taire redacteur een en ander in het midden brengen over „de Friese zaak", zoals die ook in de Tweede Kamer pas besproken is. Na geconstateerd te hebben dat de heer Krol „het incident" te Leeuwarden karakteriseerde als een stommiteit van de rechter lijke macht, terwijl er niemand was, die haar tegensprak, schrijft de parlementaire redacteur van „De Tijd": „Bevredigend was de bespre king van die kwestie overigens niet. Minister Teulings kon eigen lijk slechts in het algemeen spre ken over het element van de ordeverstoring, dat zich naar aan leiding van dit incident heeft voorgedaan. Hij kon er ook al weer niet veel over zeggen, want hij heeft nog geen rapporten. Ja, als de Kamer zelf zo traag is in het behandelen van brandende kwesties, moet zij zich niet ver bazen als de regering ook niet vlug is. Nu begrijpen wij overi gens wel, dat de minister van Binnenlandse Zaken op de eigen lijke oorzaak van het incident moeilijk kon ingaan. Die oorzaak is namelijk het optreden van de kantonrechter, en dat valt onder Justitie. De Kamer wacht dan zeker nog wel geduldig tot de begroting van Justitie aan de orde komt. Doch er had toch wel eens hartiger taal gesproken kunnen worden over de Friese verlangens in het algemeen. Of hoort dat weer onder Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen thuis? In dat ge val wordt de behandeling dus wel erg versnipperd, gesteld al dat de Kamer er dan nog toe komt. En bovendien hebben wij dan het eerst de minst interéssante en de minst sympathieke kant van de zaak gehad, namelijk de ordeverstoring, die maar een ge volg was van een heel ander soort feit. Men kan hier weer eens uit zien, dat de werkwijze van de Kamer maar heel weinig aan de actualiteit van een be paalde kwestie bij blijft.. De Kamerprocedure is ver stard en daardoor geeft de Ka mer geen levendige weerklank van wat er in het volk omgaat, terwijl zij toch nog wel geweste lijke afgevaardigden genoeg heeft, onder wie ook Friese. Neen, men had deze zaak snel in vragen of in een interpellatie moeten be handelen, in goede en afdoende vragen dan, niet in voorlopige en vage formules, waarop even vaag geantwoord wordt. Maar daar voor zou de Kamer zelf eerst haar vragenreglement moeten herzien. O, er is zoveel dat zij herzien moet, wil zij werkelijk weer de belangstelling van het volk, dat zij vertegenwoordigt, gaande maken". Gevecht om de bal in de interlandwedstrijd Engeland-Oos- tenrijk. De lange linkshalf van Engeland, Jimmy Dickinson (geheel links) tracht nog tussenbeide te komen als Ernst Stojospal (rechts) de bal een trap naar het doel geeft. Hij wordt daarin gehinderd door de Oostenrijkse aanvalsleider Adolf Huber. Deze goedgebruikte voorzet mocht niet in een doelpunt eindigen; keeper Merrick stopte de bal bijtijds. De Haagse Rechtbank behan delde gistermiddag de zaak tegen de instrumentmaker J. L. D. en de kellner L. G. Zij hebben in Augustus van dit jaar geprobeerd om voor een bedrag van f 85.000 een model van een landmijn en de bijbehorende tekeningen te verkopen aan iemand van wie zij meenden dat hij een vertegen woordiger van een vreemde mo gendheid was. De instrumentmaker J. D„ die werkzaam was op een Haagse fabriek die in opdracht van het ministerie van Oorlog een Duits model landmijn verder ontwik kelde, had een ontmoeting met J. G„ die voor de fabriek werkte. G. zag wel iets in de verkoop van een model van mijn met tekeningen aan een vreemde mogendheid en nam contact op met een particuliere rechercheur, die naar hij meende relaties in deze richting had. De rechercheur stelde echter de politie en de Binnenlandse Veiligheidsdienst in kennis van deze plannen. Beslo ten werd het spel door te spelen en zo werd er door de B.V.D. een zekere heer „Winsky" ten tonele gevoerd, die optrad als koper van de mijn en de tekeningen. Meneer Winsky, die een ge- pensionneerd hoofdofficier van de marine was, sprak Duits en En gels en bediende zich van de rechercheur als tolk. D. had in tussen uit afgekeurde onderdelen een springlandmijn gemaakt, waarvan volgens de deskundigen de constructie geen geheim was. De onderhandelingen werden ge opend en Winsky verklaarde f 85.000 te willen betalen en een voorschot van f 10.000 te willen geven wanneer hij de mijn kon zien. Ten bewijze van het feit, dat hij kapitaalkrachtig was, toonde hij een pak (B.V.D.)-bank- biljetten. Alles verliep naar wens, alhoewel natuurlijk niet naar wens van D. en G., die inplaats van de heer Winsky de politie zagen verschijnen om de mijn nader te bekijken. Wegens verduistering in dienst- OSLO. De winnaar van de Nobelpriis voor natuurkunde van dit jaar. Sir Jhn Cockroft. ver telde vandaag in een bijeen komst van 's werelds belangrijk ste atoomgeleerden, hoe volgens hem <je atoomenergie in de toe komst gebruikt zal worden als energiebron voor de industrie. De o-p atoomkracht gebaseerde levering van energie zou even duur, misschien iets duurder worden dan de winning van energie uit steenkool. betrekking en medeplichtigheid aan dit misdrijf eiste de Officier van Justitie tegen ieder een jaar gevangenisstraf met aftrek. Beide heren bleken reeds eerder ver oordeeld te zijn. Uitspraak op 13 December. WINSTON CHURCHILL, onvermoeibaar en vitaal, viert vandaag zijn 77ste verjaardag. Parool voor de dag: hard wer ken en vanavond een familie- partijtje in Downingstreet 10, zojuist weer door de Chur chill's betrokken. Wiston's vrouw is 66 jaar. De Britse premier heeft drie dochters, Sarah, Mary en Diana en één zoon: Randolph. BELGRADO. Het officiële Joego-Slavische persbureau Tan- joeg heeft Donderdag mede gedeeld, dat de Joego-Slavische autoriteiten de metropoliet van Skoplje. Josip. die zich ssind achttien maanden in een kloos ter iu huisarres bevonden, heb ben vrijgelaten. De 73-jarige metropoliet, die tot de Servische orthodoxe kerk behoort een der zelfstandige Orthodoze kerken, zoals de Rus sische en Griekse K erk. waar mee de Servische kerk een los contact onderhoudt werd in de zomer van 1950 gearresteerd op beschuldiging van medeplich tigheid aan een royalistisch com plot tot omverwerping van de regering-Tito. DE JONGEMANNEN van ons volk staan nog voor een onzekere toekomst. De we reldvrede is nog steeds een broos bezit. Het verbreken van de vrede zou voor velen, voor de militairen onder hen, een contact met een vreselijk geweld betekenen. Maar er is nóg een vijand voor deze jonge mensen. Een vijand, die door het verblijf buitenshuis en in de vreem de, een sterkere vijand is voor onze jonge militairen dan in het normaal gezins milieu. Deze geestelijke vij and mee te helpen bestrijden heeft ons katholieke volk steeds als een ereplicht beschouwd. Het verheugt mij, dat ondanks de moeilijke omstandigheden, -het katholieke volk in zo grote mate in reactie is gekomen, toen het van de noden van de geestelijke verzorging in het leger kennis kreeg. Het succesvol verloop van de actie BAAS BOVEN BAAS stemt mij tot grote dankbaarheid. Het moedigt mij tevens aan nog een laatste aansporing te geven om met vereende krachten te proberen het kwart millioen (f 250.000.-—) vol te maken. Het is nog niet te laat. Dinsdag sluit de stemming. Stemt daarom nog heden door een gulden te zenden aan Nationaal Katholiek Thuisfront, Postbus 4, Den Haag of op gironummer 520.000. Het belooft vanwege de prijzen een grote Sinterklaasspanning te worden voor U en een grote Sinterklaasvreugde voor onze jongens en hun aalmoezeniers. Er kan een gevaarlijke vijand mee overwonnen worden. Laten we samen doen, waarin wij zonder Uw hulp moeten falen. Onze jongens zijn het waard en we bewijzen er ons volk en onze jeugd een grote dienst mee. De Hoofdlegeraalmoezenier: KOL. M. J. J. M. VAN STRAËLEN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3