Het Tweekamer-systeem moet gehandhaafd blijven CARDOZO Discussies over Nw. Guinea moeten een einde nemen BANDJIR OVER JAVA Centrum Staatkundige Vorming over onze Staten-Generaal RADIO De Kern PEEK CLOFPENBURG Scheepsberichten BEURSOVERZICHT Beter.... m stukken qoedkofter! 1 Belangrijk nieuws garantie regenjassen van f 44.50 I 24.75 door Leo Broeksmit VRIjDAG 30 NOVEMBER 1951 PAGINA b Handhaving van het tweekamerstelsel, uitbreiding van het aantal Tweede Kamer-leden tot voorlopig 150, invoering van het stelsel der parlementaire plaatsvervangers, soepeler en regematiger gebruik van het interpellatierecht en maatregelen tegen revolutionaire volksvertegenwoordigers, zijn enkele aan bevelingen van het Centrum voor Staatkundige Vorming ten aanzien van onze volksvertegenwoordiging. Deze zijn neer gelegd in een rapport over de samenstelling en werkwijze der Staten-Ceneraal, uitgebracht door een commissie, bestaande uit de heren Mr. P. J. Witteman, Mr. F. J. H. Bachg, L. Hane- kroot, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, Mr. A. M. C. J. Stein- kiihler, Mr. F. E. A. M. Goseling en Mr. J. J. G. M. Walenkamp. In het eerste hoofdstuk onder werpt de commissie de samen stelling en werkwijze der Staten- Generaal aan een beschouwing en verbindt hieraan enige aanbe velingen tot herziening. De commissie wijst op de vol gende feilen in onze parlemen taire democratie: a. de meerdere of mindere onmacht van het par lement om mee te werken aan de totstandkoming van parlemen taire kabinetten; b. de onbevredi gende onevenredigheid tussen de parlementaire discussie en het resultaat ervan. Er wordt een op somming gegeven van punten van critiek en de oorzaken, die daar voor zouden zijn aan te wijzen. Een grief heeft betrekking op te grote eenvormigheid van mening op grond van partijbeleid, het geen neerkomt op een beweerd gebrek aan vrijheid voor de Ka merleden om een eigen standpunt in te nemen in zaken, waar de scheidingslijnen, welke het partij wezen te onzent medebrengt, niet duidelijk spreken. Naar de me ning der commissie dient stem- dwang, voor zover deze zou voor komen, onvoorwaardelijk te wor den afgekeurd. Dan volgen enige aanbevelin gen betreffende de samenstelling der Staten-Generaal: vermeerde ring van het aantal Kamerleden; invoering van een stelsel van parlementaire plaatsvervangers. Verbetering zou ongetwijfeld ook mogelijk zijn door meer aandacht te schenken aan de algemene des kundigheid der Kamerleden. De eis van deskundigheid dient niet te zeer op specialisme te worden toegespitst. Vragenrecht moet verbeterd Ook langs de weg van een her ziening van de werkwijze van het parlement zou aan menig punt van critiek kunnen worden tege moetgekomen. Van de verschei dene, door de commissie aanbe volen wijzigingen worden de vol gende hier vermeld. Het verdient aanbeveling het uitzonderlijke en scherpe karakter aan de practijk van het interpel latierecht te ontnemen. Het vra genrecht zal veel soepeler en vrijer moeten worden geregeld. Éen aanzienlijke verbetering in de werkwijze zal zijn te be reiken door een efficiënte verde ling der werkzaamheden tussen de commissies en de plenaire ver gadering. De commissie pleit voor de mogelijkheid van openbare commissievergaderingen. Voor wat de Tweede Kamer be treft, wordt het vraagstuk van de posities van de commissies besproken aan de hand van het voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde, hetwelk op 29 Maart 1950 door de heren Van de Goes van Naters, Burger en Donker is ingediend. Het afde- lingsonderzoek ware naar het oordeel der commissie als regel te handhaven. Alleen met de be handeling der begrotingsontwer- pen zou om reden van tijdnood het afdelingsonderzoek zijn te vervangen door een onderzoek van per departement in te stellen commissies. De commissie ziet de noodzaak niet in van een be voegdheid van de vaste commis sies, tot een gedachtenwisseling met de regering omtrent nog te nemen maatregelen van rege ringswege. De voorgestelde ophef fing de anonymiteit in de versla gen onderschrijft de commissie niet zonder voorbehoud. Vervolgens meent zij nog te moeten pleiten voor de mogelijk heid van instelling bij de wet van vaste colleges tot advies en bij stand aan het parlement, gezien de groeiende behoefte, althans van de Tweede Kamer, aan ad vies en bijstand van het maat schappelijk leven uit. Daarnaast lijkt de mogelijkheid, dat de Ka mers of de commissies van voor bereiding zich individuele deskun digen, die geen parlementslid zijn, ter voorlichting assumeren, een aantrekkelijke gedachte. Tenslot te betreurt de commissie het, dat de verslagen van afdelingen en commissies het summiere karak ter, dat de Reglementen van Orde bedoelen, hebben verloren. Twee Kamers systeem. goed ZATERDAG 1 DEC. HILVERSUM I, 402 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgenge bed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Niejiws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr. muziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Koor en orgel; 10.40 Gr.muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr. muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gr. muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gra- mofoon; 12.50 Boekbespreking; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Hoorspel; 14.20 Engelse les; 14.40 Promenadeorkest: 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.48 Bariton en piano; 16.05 Piano en orgel; 16.20 Voor de jeugd; 16.30 „De schoonheid van Gregoriaans" 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Het nieuws; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Amusementsmu ziek; 18.40 Regeringsuitzending; 19.00 Filmprogramma; 19.20 Par- lementsoverzicht: 19.30 Gramo- foonmuziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man: 20.15 „Lichtbaken": 20.40 „Steek eens op, heren!" 21.00 Gev. programma: 21.53 Amuse mentsmuziek: 22.30 ..Wii luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esneranto; 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk j orkest. HILVERSUM IT. 298 M. 7 00 VARA: 10.00 VPRO: 10 20 VARA 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Zendersluiting: 9.00 Niéuws; 9.12 Gramofoon- 9.50 Voor de huis vrouw: 10 00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 1020 Voor de beiders in de continubedriiven; 11.30 Altviool en piano: 12.00 Me- tropole orkest en solisten: 12.30 Land- en tuinbouwmededelinoer, 12.33 Amusementsmuziek: 13 on Nieuws; 13.15 Hoorsnel: 1339 Acoordeonorkest en solist: 1419 Voor de ieu»d- 14 39 "NTf»derlandce liederen: 14.50 BoekRecnrekinrf* 15.05 Orgel en zang- 15.30 ..Van de wie» tot bet grof" esnaerie- 15.45 Gramofoon- 16.15 ^nort- praatie: 16 35 Cnnrertrfohnuw- orkest; 17.15 Voor de leii^d: 18 99 Nieuws: 18.15 Varo-3farïp- 18 39 Lirhte muziek- 18 35 VnUmdao- sen: 19 90 Artistieke cfnolkoaff- ■•9.30 Causerie- 19 49 Tiet Oude Testament- 19 35 Causerie- 01 Nieuws; 29 9.6 Aetualiteiten- 39 is Tiroo1.se muzielr* 20.45 Tk heb een huis voor TT'" muzikale re medie: 21 45 RopJalistiseb eom- mentaar: 22.00 Gev. muziek- 93 an Onder de naunen" koonpopi- 33 59 Gramofoon- 53 90 rTïp, .-,-5- 93.15 Gramofoon; 23.40—24.00 Orgelspel. In het tweede hoofdstuk behan delt de commissie de kwestie van het een- of meerkamerstelsel. Zij is van mening, dat het tweeka merstelsel gehandhaafd moet blij ven. De commissie verklaart zich voorstander van een volksverte genwoordiging, bestaande uit twee organen, die elk alle zaken beoordelen. De herhaalde beoor deling zal de waarschijnlijkheid van een juist en onbevangen oor deel vergroten en in het bijzonder de onafhankelijkheid en onbevan genheid van het parlement ten aanzien van de regering beter waarborgen. De commissie acht een verschil tussen beide orga nen op zijn plaats, zowel in de wijze van samenstelling als in de werkwijze. De behandeling tot in details in de Tweede Kamer laat de Eerste Kamer de mogelijkheid om zich te beperken tot de hoofd zaken, een beoordeling van een ruimere gezichtshoek uit, of de door de regering voorgestelde maatregelen passen in ons staat kundig en rechtssysteem. Zij zal daartoe minder dan de Tweede Kamer behoefte hebben om in een andere vorm dan openbare vergadering met de regering in overleg te treden. De gewaarborgde aanwezigheid van het „tweede oordeel" van een anders samengesteld politiek lichaam, brengt de natuurlijke geruststelling teweeg, dat de wetsmaterie gedegen en critisch wordt beoordeeld en getoetst. Aan deze overweging van psychologi sche aard wordt naar de mening der commissie wel eens te gemak kelijk voorbijgegaan. 1 December ST. ELOY, BISSCHOP VAN NOYON. De katholieke metaalbe werkers, die zich hebben ver enigd in een zeer actieve bond, vieren vandaag de feestdag van hun patroon: St. Eloy. Overeenkomstig de oude tradities van de vroe gere smedengildes hebben ook zij zich onder bescher ming gesteld van deze bis schop, die voor zijn pries terschap munten sloeg voor de Frankise koningen. Hij beoefende het edele ambacht als een roeping en was God dankbaar, dat Hij hem daar toe de kracht had gegeven. Wij hopen, dat al deze ar beiders, door de voorspraak van hun patroon, vanaf deze dag hun werk ook anders gaan beschouwen: of je las ser bent op de fabriek of stoker op de hoogovens, je werk is niet een last, maar een taak, die God je heeft opgedragen om op je eigen wiize mee te werken aan de opbouw van een maatschap pij in welvaart en vrede. Door deze besehouwings komt de arbeidsvrede, die de noodzakeliike grondslag voor de wereldvrede is. In deserto Het aanvaarden van het twee kamerstelsel dwingt er mitsdien toe om de werkwijze der Kamers nader te toetsen aan de mogelijk heid om de bezwaren, welke te gen dit stelsel en dus tegen de Eerste Kamer worden aange voerd, weg te nemen. Een oplos sing, welke hetzij de begrotings wetgeving, hetzij enig onderdeel der wetgeving of de controle aan de Eerste Kamer zou willen ont nemen, wordt door de commissie verworpen. Maatregelen zouden moeten worden getroffen, welke de Eerste Kamer zich aan een werkwijze doen houden, die in overeenstemming is met de eigen taak van de Eerste Kamer als orgaan der volksvertegenwoordi ging. De commissie is van me ning, dat de commissies van de Eerste Kamer een zuiver infor matief karakter moeten hebben. De begrotingen zouden gelijktij dig in de afdelingen der Eerste Kamer in behandeling zijn te ne men. Een orgaan van de Eerste Kamer ontvange de taak om te adviseren, welke punten na het afdelingsonderzoek en de schrif telijke voorbereiding niet meer c.q. nog wel in aanmerking ko men voor bespreking in de open bare vergadering. Terugwijzing van wetten Voorts is aandacht gewijd aan 't in 't buitenland niet onbekende instituut der zogenaamde terug wijzing van wetsontwerpen. De commissie zou een regeling in overweging willen geven, volgens welke een wetsvoorstel wordt ge acht te zijn verworpen door de Eerste Kamer, indien het aantal stemmen tegen het voorstel 2/3 van het aantal leden der Kamer bedraagt. Indien meer dan de helft doch minder dan 2/3 tegen stemmen wordt uitgebracht, zou de Tweede Kamer opnieuw haar oordeel moeten geven. Bedelaars, landlopers en revolutionairen. In het derde hoofdstuk schenkt de commissie enige gandacht aan de actuele kwestie der revolutio naire volksvertegenwoordigers. Zij acht hun positie niet in over eenstemming met die, welke de grondwet toekent aan bedelaars en landlopers. In overeenstem ming met de desbetreffende voor stellen van de Staatscommissie tot Herziening van de Grondwet, neergelegd in het 6e Hoofdstuk van het Interim-rapport van deze Commissie, is de commissie van mening, dat het vervallen verkla ren van het lidmaatschap der Staten-Generaal voor de lopende periode mogelijk moet worden gemaakt voor het tot uitdrukking brengen van een streven, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van on wettige middelen. De beslissing over het al of niet vervallen verklaren van het lidmaatschap zou de commissie willen overlaten aan de desbe treffende Kamer zelf. Dergelijke besluiten dienen met 2/3 meer derheid te worden genomen. De bestaande strafrechtelijke moge lijkheden om tegen revolutionaire volksvertegenwoordigers op te treden, acht de commissie vol strekt ontoereikend. Met name het optreden van de rechter moet in de practijk on voldoende worden geacht. Boven dien zou de bijkomende straf van ontzegging van kiesrecht bij meer delicten van thans het geval is, en dan imperatief, moeten wor den voorgeschreven. Indonesië nationaliseert openbare nutsbedrijven DJAKARTA Bij besluit van de Indonesische minister-presi dent is een commissie ingesteld, die belast is met de bestudering en het onderzoek van de wijze, waarop de nationalisatie van de electrieiteits- en gasbedrijven, voorzover deze worden beheerd door particuliere ondernemingen, zal geschieden. Grootekerk 28 v. Pt Said/Ge- nua; Prins Willem 4 27 v. Mon treal/ Antw.; Saparoea 28 te Barcelona; Veenaam 29 v. South ampton/ Halifax; Albirio 27 te Monte VideoOranjestad 28 nm Aruba verw.: Prins Willem 5 vertr. 28 v. Montreal; Robiah 27 v. Banjuwangi/Surabaja: Alamak 28 nm v. Aden/Suez- Hera 28 v. Aruba/Pt Acardon; Hoogkerk 28 v. Marseille/Antw.; Kota Baroe 28 v. Makassar/Surabaja; Lang- koeas 28 v. Genua; Oranje 28 v. Colombo/Suez; Polyphemus 29 v. Probolinggo te Makassar verw. Rondo 29 vm Tj. Priok verw.; Sibajak 29 in Rode Zee, dwars Massawak; Tjiluwah 29 vm Aden verw.; Veendam 28 v. Le Havre/ Southampton; Waterman 28 nm 180 m ZO Guardafui/Fremantle; Zuiderkruis 28 600 m o Ascensi on eïl. ZEEPOST 'sGRAVENHAGE Met de vol gende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: Ms. „Oranje" (26 No vember); Nieuw Guinea: Ss. „Ra ki" (20 December); Ned. Antil len: Ms- „Helicon" (12 Decem- (18 December); Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland: (1 December); Canda: Ms. „Black ber); Suriname: Ms. „Poseidon" Tem" (3 Dec.) en Ms. „Noordam" (6 December). om op te knappen! UNILEVER WILLIG AMSTERDAM, 29 Nov. „Ze vochten erom", aldus drukte een beursbezoeker zich uit, toen hij de levendige handel in claims Unilever zag, waarvoor vandaag een willige stemming heerste. De fluctuaties in de claims wa ren vandaag zeer groot. Geopend werd op f 78 (f 72), waarna de prijs steeg tot f 95,slotnotering f 92,Dit is een recordprijs sinds de handel begonnen is. De aandelen verbeterden ruim 8 pun ten tot 180 54- Dat de animo voor Unilever voor een gedeelte ten koste van de andere hoeken gaat, maar ge deeltelijk ook stimulerend werkt, kwam vandaag wel heel duide lijk tot uiting. Het meest frap pant was de koers van HVA, nog steeds het fonds van „standing", die beneden pari kwam en 99 1/4 noteerde. Tegen slot bewoog de koers zich weer tegen de 100 procent. Ook de overige cultures waren merendeels een kleinigheid la ger. De industriemarkt opende aan vankelijk iets lager, doch de vas te houding van Unilever was er hier oorzaak van dat de stemming geleidelijk omsloeg. Olies b-v. folden aanvankelijk 279 1/4 281)4), doch sloten op 282 1/4. Oude en nieuwe aandelen Phi lips verlieten de markt met twee punten winst. Aandelen AKU bleven, zowel voor de oude als voor de nieuwe, zo goed als on gewijzigd. De Scheepvaartafde ling wist zich vrijwel onveran derd te" handhaven. Staatsfondsen lagen eerder wat trager. De Dol larobligaties en de Amerikaantjes noteerden 'n fractie hoger, even als het agio, dat een half punt noteerde tot 7 3/4. Voorts was de stemming voor bankaandelen als gisteren aan de vaste kant, het geen men in verband brengt met de behoorlijke resultaten, die in het thans bijna afgelopen boek jaar zouden zijn behaald. Aande len algemene exploiratie werden geadviseerd op 88 (86). in ver band met het productief worden van de 20ste put. VAN WAT LEZERS MENEN Nuchter blijven Geachte Redactie, In het N.H.D. van 19 Nov. schrijft J. H. een artikel over de Katholieken en de emigratie, dat mij dit onderwerp toch wel wat eenzijdig lijkt te behandelen. Mijn oordeel komt niet voort uit afkeer van emigratie, i.e. van Katholieken, want ik heb m'n oudste zoon laten emigreren en zal géén bezwaar maken als de andere hem t.z.t. willen volgen. Maar ik vind, dat we deze zaak nuchter moeten beschouwen. J. H. doet alsof emigreren opeens een godsdienststige plicht is ge worden en verwijst daarbij naar Christus' bevel, Zijn kerk over de hele wereld te verspreiden. Als dit n u plicht is, dan is het a 11 ij d plicht geweest. We emi greren, omdat we in ons dichtbe volkte land geen toekomst zien, of althans betere kansen verwach ten in den vreemde. Als Katho lieken voelen we dan daarbij de plicht, om daar waardige verte- woordigers te zijn van Kerk en Vaderland en dienen ons zonodig daar serieus op voor te bereiden. Maar ik zie niet in, dat iemand, die hier z'n toekomst gewaar borgd ziet, minder missieplichten heeft, dan wie het minder ge makkelijk treft. Het „ant. rev. blad" schroeft de zaak dan ook ongetwijfeld sterk op, als het de emigratie van Gereformeerden toeschrijft aan de wil, om „met de Bijbel onder de arm het Ko ninkrijk Christi te planten". Al hoort men het nu wat minder, 't is nog kort geleden, dat er ook meerdere stemmen opgingen te gen emigreren, dat men dan be schouwde als een aftappen van de energiekste krachten van het Vaderland. Het zou eenzijdig zijn, de geringe emigratielust der Katholieken toe te schrijven aan ware vaderlandsliefde. Neen hierachter zal men wel psycholo gische en ook wel economische factoren moeten zoeken. In heel Europa merken we op, dat het Kath. volk losser staat tegen over de stoffelijke goederen. Het profiteert er misschien zorgelozer van, maar jaagt ze minder ener giek na. Grote gezinnen, enerzijds juist aangewezen op emigratie, worden daarvan om economische redenen soms weerhouden. Niet ieder wil of kan de reis vergoed krijgen. Veel eenvoudige lieden zien tegen zo'n ingewikkelde on derneming bovendien op. Maar late we hieraan niet de geloofs ijver afmeten. Winzucht speelt er een minstens even grote rol Den Helder, J. H. Z. (Noot van de redactie. De schrijver heeft de tendenz van onze beschouwing niet helemaal begrepen. We schre ven niet, dat emigreren een kath. plicht is, maar dat de mentaliteit, om maar bij moeders pappot te blijven zitten, ook als men hier geen behoorlijk bestaan kan vin den een katholiek onwaardig is, omdat hij door deze op vatting, ook niet voldoet aan het bevel van O. L. Heer de aarde te gaan bevolken en verzuimt mee te werken Christus Kerk uit te breiden over heel de aarde. De schrijver heeft onze bedoe ling precies omgekeerd en legt daardoor iets in de mond, wat we helemaal niet beweerd hebben. Overigens hebben we in een tweede beschouwing aan deze kwes tie gewijd, welk men reeds in ons blad heeft aangetrof fen, een enkele strekking van ons artikel, waar deze steunde op niet juiste gege vens, gerectificeerd. - Red.). De Katholieken en de Emigratie De schrijver van het artikel over dit onderwerp heeft 't daar in over 'n allerdroevigst figuur, dat wij Katholieken slaan bij de emigratie. Nu weet ik wat de emigratie naar 't buitenland aangaat, de verhouding niet zo goed, maar schrijver haalt een voorbeeld aan over de N.O.-Pol- der. Nu de 7% daar is zeker ge ring, maar volgens mij is dat niet de schuld van de Katholieken, integendeel want dan kon 't wel eens 50% of meer zijn. Want wil men zich daar vestigen, dan wor den er zeer zware financiële eisen gesteld, en daar struikelen in hoofdzaak de Katholieken over met hun grote gezinnen. Maar ik heb al eens horen ver tellen, dat de Directie van de N.O.-Polder van plan was onge veer n' derde Katholieken daar te plaatsen, en nu vraag ik mij af, waarom nu maar 7%, terwijl ik zeker weet dat er veel meer Katholieken hebben ingeschre ven. Dan kom ik tot de conclusie dat het 'm niet in de Katholieken zit, maar wel in de heren die daar wat over hebben te vertel len. H.H.W. A. Berkhout (Noot van de redactieDe schrijver van bovenstaande Komt U eens bij P C de 2002 prachtige èn prac- 5 tische Sint Nicolaas-ge- schenken vrij bezichtigen. Dan weet U, wat U „hem" geven zult! Of koop de P a C- waardebon, waar op de gelukkige na Sinter klaas zélf kan komen uitzoeken „O, kom er eens kijken!" - het verplicht U tot nietsl AMSTERDAM - OEN HAAG - ROTTERDAM - GRONINGEN LEEUWARDEN UTRECH1 - HAARLEM LEIDEN ARNHEM NIJMEGEN EINDHOVEN Vanaf heden tlm 4 Decembev tot 9 uur 's avonds geopend f (Van onze pari. redacteur) De begrotingsdebatten in de Tweede Kamer zijn dit keer wel erg hobbelig. Gisteren in de na middag werd nog even begon nen met „Uniezaken en Over zeese rijksdelen" en 's nachts half twaalf werd dit debat her vat na de afhandeling van de P.T.T.-begroting en het Zuider- zeefonds. De heer Meyerink (A.R.) ver klaarde dat zijn fractie er geer* bezwaar tegen heeft, dat bii de komende onderhandelingen met Indonesië ook de kwestie Nieuw Guinea ter sprake zal komen. Maar de regering moest deze gelegenheid dan ook aangrijpen om do discussies over dit punt definitief te beëindigen. Wij moeten tegen Indonesië regeren, aldus de heer Meijer ink „Wii zijn er en wij blijven er" en hij verwachtte dat Nieuw Guinea dan wel spoedig buiten de Indo nesische horizon zou vallen. 's Middags had de heer v. d. Wetering (C.H.) reeds verklaard dat het standpunt van zijn fractie ten aanzien van Nieuw Guinea onveranderd is. vergist zich geheel. We heb ben ons artikel nog eens doorgelezen, maar daarin niets kunnen vinden, dat sloeg op emigratie van Ne derlanders naar de N.O.- Polder. Trouwens in dit ge val n.l. van het wegtrekken van de geboortegrond naar een andere plek in het eigen vaderland spreekt men niet van emigratie, maar van migratie. En op dit punt heeft de schr, verder wel gelijk- red.). Hoe moet het nu met Schijvenaar? Onze symphatieke nationale back heeft helaas zijn been ge broken. Nu meen ik dat de spe lers van ons Ned. elftal verze kerd zijn, gelukkig. Zijn ze dit ook tegen bedrijfsschade? De verpleging kost hun niets. Maar als hun gezin nu schade lijdt, wat dan? Zij veroorzaken toch de grote volksoploop in een stadion. Een oploop die aardig wat cent jes oplevert. Moeten ze dan schade lijden als hen een ongeluk overkomt? Hoe moet dat nu met de amateurbepalingen, ons door de K.N.V.B. opgelegd. H. H. v. d. B. (Noot van de redactie: Ja, de spelers zijn verzekerd, ook voor bedrijfsschade. Dat is dus in orde. - red.). De heer De Kadt (PvdA.) toonde zich niet verrast over het Indonesische verlangen om de Unie op te heffen. Ook deze woordvoerder achtte het echter nodig, dat Indonesië zich nu duideliik over de toekomst zal uitspreken. Dp heer De Kadt verwachtte niet. zulks in tegenstelling tot de heer Meiierink. dat de kwes tie Nieuw Guinea uit de wereld zou kunnen worden geholpen door een duidelijke wijziging onzerzijds. Deze uitspraak is al gedaan. Voor de P. v. d. A. blij ven de Nederlandse toekomst mogelijkheden in Indonesië het belangriikste. De heer De Kadt achtte de internationale positie van Indonesië de laatste tiid eerder versterkt dan verzwakt, mede als gevolg van haar hou ding ten aanzien van het Ja panse vredesverdrag. Ook in Australië als bondgenoot had hii geen vertrouwen. Heden gaan de discussies ver der. Advertentie! Door de aanhoudende regenbuien zijn wij verplicht onze bekende weer te gaan verkopen Dezelfde Egyptische REGENJASSEN nu ook in KINDERMATEN ad DIE U OOK AAN HUIS BEZOEKT Hoorn - Benningbroek Alkmaar FEUILLETON 82. Geleidelijk drong de oorzaak van ziin arrestatie tot Verhagen door. „Wist iii waar ik nu woonde?" vroeg hii zacht. De diongos knikte stil. „Je kunt mii niet vrijwillig hebben verraden. Dan zou ie hier ook niet zitten. Hoe is 't. ge beurd Mard'jo?" Toen de ander de toedracht had verteld, zonk Verhagen op de bos stro neer. „Miin vrouw en miin dochter in handen van dip duivels. Het klonk als 'n ge kreun Mardjo knielde voor hem neer en greep ziin hand. ..Am- poen. toean". Verhagen knikte. „Het is m'n eigen fout. Ik had er voor moe ten zorgen dat niemand 't adres wist". Toen verzonk hii weer in stille wanhoop over het lot van ziin vrouw en dochter. Die nacht sliepen ze geen van beiden en het was biina 'n op luchting toen ze nog heel vroeg door een soldaat uit dp cel wer den gehaald om vervoerd te worden. Er waren nog meer gevange nen. meest blanken, die in de vrachtauto opgewonden gisten naar de plaats van bestemming. Alleen ziin toean zei niets en daarom zweeg Mardjo ook. De rit in die hotsende vrachtauto duurde eindeloos. Ze hadden al le gevoel voor tiid verloren. Ze reden door de stille kampongs, waar een enkele vrouw de wa gen nieuwsgierig nakeek. Ze re den ook langs eenzame bergpa den en wildstromende rivier tjes Tegen de avond kwamen ze aan een kamp. Ze kregen elk een portie rijst in een palmblad gerold en ze moesten slapen in een lege pandok. waar niet epos matten op de grond laeen. De andere gevangenen morden. maar de toean ging in een hoek 1 liggen en sliep bijna dadelijk in. Mardjo maakte zich ongerust. De toean had vandaag veel pijn aan zijn hand gehad en de hand was erg dik en rood. De toean lag daar ook zonder beschut ting on de houten vloer. Mardjo ging op zoek door de pandok en kwam terug met twep oude zak ken. waarvan één der andere gevangenen iuist een hoofdkus sen had willen rollen. Zorgzaam dekte hii de toean er mee top en bleef toen gehurkt naast hem zitten. De volgende morgen wer den zp weer in een vrachtauto -geladen en opnieuw weggevoerd naar hun onbekende bestem ming. De toean was nog steeds stil en teneergeslagen. maar on derweg praatte hii toch nu en dan met hem. en Mardjo was daar dankbaar voor. want dat bewees, dat de toean hem had vergeven. De toean vroeg over het leven in Batavia, over zii„n huis en steeds weer opnieuw over de nionia en de nonna Of ze goed gezond waren, toen of zp voldoende kleding pp geld hadden kunnen meenemen. Tegen de middag kwamen ze bii de kust ze konden het zien aan de bruine netten, die in de zon tp drogen hingen, aan de driehoekige samroanzeilen. die door de vrouwen aan de kant van de weg werden hersteld. De blaniken praatten opgewon den. Mardjo kon niet alles ver staan. maar verscheidene malen hoorde hij „schip" en hii wist. dat dit kap-ai betekende. Toen ze een stad binnenreden, wees j één der gevangenen op een i masttop. waaraan een klein vaantje traag bewoog in dp lau we zeewind. De anderen knikten zwijgend. „Kapal" begreep Mardjo. Ze zouden worden weg gevoerd. Misschien naar Japan, misschien ergens anders heen, dat was Mardjo onverschillig. Als hii maar bii de toean mocht blijven. Dp toean had meer over zee gereisd en met hem was Mardjoi niet bang. Hii had de toean no dig en dp toean had hem nodig, want wie zou anders voor ziin hand moeten zorgen? Vanmor gen had de toean dankbaar ge knikt toen de diongos ergens een reep katoen had gevonden en dit nat gemaakt om He ge zwollen hand had gewikkeld. Mardjo kon niet nalaten, tel kens tc kijken of die hand al wat beter werd. wartt dat was heel belangrijk. Als dip hand was genezen, dan zou dp toean weer de oude toean worden, op gewekt ent doortastend, die ze ker wel een middel zou weten om zichzelf en Mardin te bevrij den en weer naar Java terug te gaan. ook al zouden ze op weg zijn naar Japan. De toean was zo knap. Mardjo had daar het volste vertrouwen in. De vrachtauto reed een hek door en stopte op de kade vlak bij een groot schip. Zo'n groot schip had Mardjo van zijn leven nog niet gezien. Het was hoger dan het hoogste gebouw van Batavia en zo lang. dat het biina de gehele lengte van de kad-e in nam. Er stonden veel Japanse soldaten bii. die de gevangenen met de kolf van hun geweer naar de trap joegen, waarlangs ze aan boord moesten klimmen. Mardjo zag het gezicht van de toean vertrekken, toen hii ziin voet on de onderste trede zette en hij nam zich voor. om straks nog eens naar het verband te kijken, want als de toean niin had. hoe kan hii dan verzinnen hoe hii en Mardjo vrij zouden komen? Aan dek was het eer» vrese lijke warboel. De officier, die achter hen naar boven was ge komen wilde dat ze bii een luik n?ijr. binnen gingen, maar de officier dip daar stond, schudde ziin hoofd en schreeuwde iets waaruit Mardjo opmaakte da' het niet ging. omdat alles vol was. De Japanners kregen er ruzie om. maar dp man bii het luik schreeuwde het hardst en ze gingen dus niet naar beneden. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5