DERTIG DODEN te bij nieuwe onlusten betreuren i" Egypte Wapenfabrieken in Ruhrgebied binnenkort weer in bedrijf? Britse patrouilles vanuit hinderlaag beschoten Europees landbouwplan opnieuw in stemming Kabouter Russische onderzeeërs in Indonesische wateren? Sint Nicolaas en de Prins irafis kopen! HUIS MEER Sfeer in Korea gunstiger 203 doden in Italië FEITEN roducten naam DOELTREFFERS ■IOUTVEILING te Koedijk best werk- en timmerhout riA/ZBi An vnnD Al KkAAAP veilig. (Vondel) DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD) Prins Sjaak in Groot-Mokum Daar zijn Sint Nicolaas en Zwarte Piet! Nieuw-Guinea „Vergissingen" te Straatsburg Zonder moeder in een vrij land? Franse vrijmetselarij beschuldigd Australië wil niet achterblijven van heden Adenauer te Londen Na de ondergang van de Erkalin Voor bewapening van de landen in bet Atlantisch Verbond Vliegtuig stortte neer in woonwijk Duitse vakbeweging stopt samenwerking Sint Nicolaas kreeg een flauwte Bouwland voor bezitlozen in Italië Kopje onder, midden op straat Olie aangeboord aan Duitse grens e van Oers in opnieuw *rkt tofzuigers zijn: edomodel ff. 1 85.- >del f. 1 20.- eine huishoudens, tc.) stofzuiger ff. 375.- srwrijver 1.1 50- res Radio ■res Televisie 'IMIfM/MMM/mMMMMA tING GESCHENKEN fe prettigst in II voor degene die r toch nog een JEAUTJE ALKMAAR 3 VOOR den; Kristal en Glas f GROOTTE tot 4 regels) 'itsluitend voor kleine anbiedingen en perso- eel, dat zich aanbiedt. (evr. R.K. BOEREN KNECHTJE, lft. 15-16 jr: unn. melken. N. van liepen, K 41, De Weere 'e kp. motor, m. Pan ier, 250 cc; prima st. e bevr. Oudegracht 161 ilkmaar. 'e kp. z.g.a.n. jongens- ijwiel. Boterbloemstr. 0, Alkmaar. POORTER Mient 6-8 - Alkmaar leurw. Koudenburg, jnoureus en Heiloo, allen op Vrijdag 7 Dec. 951 voorm. 10 uur op et terrein nabij het afé van de heer Jac. chuit te Koedijk pu- liek a contant verko en grote partijen r.o. beste vloer-, zol- er-, krui- en mestdelen, rug- en schoeiïnghout, attings, balken, ribben nz. Nieuw Abonnementsprijs ff 5,30 per kwartaal, ff 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. ff. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad Buiten God is 't nergens HET FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 4 December 1951 46e Jaargang No. 12340 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Westfriese buraemeesters en secretarissen onderbraken hun ernstige vergadering, ditmaal in het raadhuis van Spanbroek, voor een hartelijk welkom aan het Spaanse twee tal. „Willen de heren maar binnenkomen?" vroeg gastheer burgemeester Keijzer. Zo ge schiedde. En toen werd het de edelachtbare heren wel wat bang om het hart. Want Sint Nicolaas sprekend met Hoorns accent en Zwarte Piet, wie het was aan te zien dat hij dikwijls het oog heeft geslagen op ede burgemeesterstafel van Hoogkarspél, kunnen het Spaanse vuur soms na aan de Westfriese schenen leggen. Maar wat wilt ge; een roede voor een burgemeester of een secretaris? De gemeen telijke administraties zouden danig in de war raken. Daarom en ook omdat zij naar het oordeel van Sint Nicolaas allemaal voor een geschenk in aanmerking kwamen bepaalde de bisschop zich tot het uitdelen van wijze raadgevingen en nuttige cadeautjes toepasselijk voor iedere gemeente. De betrekkingen tussen Spanje en West-Friesland zijn weer steviger geworden! CAIRO A.P.-Reuter)Een Egyptisch communiqué meldde gisteravond, dat aan de toestand van betrekkelijke rust, die de laatste week in Egypte heerste, een einde is gekomen. 29 Britten en Egyptenaren werden gisteren bij botsingen gedood, 68 per sonen werden gewond. (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de begro ting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft de Tweede Ka mer de gelegenheid geboden om nog voor de onderhandelingen met Indonesië beginnen, het hare hierover te zeggen. Deze onder handelingen hebben, zoals bekend ten doel om op verzoek van Indonesië tot een wijziging van de R.T.C.-overeenkomsten te komen, maar ook zal door de Indonesische delegatie nogmaals de kwestie Nieuw Guinea ter sprake worden gebracht. En het was nu vooral dit tweeledige karakter, van de komende confe rentie, dat verschillende woord voerders met zorg vervulde. Deze zorg laat zich verstaan, en wel om verschillende redenen. Wie het Indonesië-beleid van de afgelopen jaren in de herinnering terugroept, stoot telkens op uit spraken van Nederlandse zijde, waarvan later toch weer werd afgeweken. In hoeverre zulks onvermijdelijk was laten we ver der terzijde, maar in elk geval is het zo dat èn het parlement èn ons volk daardoor gevoelig zijn geworden voor wijzigingen in ons Indonesië-beleid, die mogelijk heden tot „afglijden" zouden kunnen inhouden. Het is deze gevoelige gesteld heid, die in dit debat de vraag opriep of de bereidheid van de Nederlandse regering om bij de komende onderhandelingen ook over Nieuw Guinea te spreken, ook weer als een niet ongevaar lijke wijziging moet worden ge zien. Feit is, dat de Nederlandse regering nog zeer kort geleden verklaarde, dat spreken over Nieuw Guinea geen zin had, om dat de standpunten wat dit punt betreft lijnrecht tegenover elkaar staan. Hiervan uitgaande zou men hebben kunnen verwachten, dat de regering dan ook niet zou zijn ingegaan op de Indonesische wens om bij de komende onderhande lingen ook over Nieuw Guinea te spreken. Aanvankelijk leek het er op dat de regering dat standpunt zou innemen, maar in middels hebben wij uit Indonesië moeten vernemen, dat deze kwes tie nu toch wel ter sprake zal komen. Welke reden heeft de regering hiervoor gehad? Het is zeer gewenst dat minister Peters hierover volgende week ophelde ring verschaft. Uit verschillende redevoeringen moet ook deze bewindsman de huiver voor een politiek van af glijden gevoeld hebben, een hui ver die nog versterkt is door zijn weinig houvast gevend aandeel in de schriftelijke voorbereiding van het begrotingsdebat. Van K.V.P.-zijde is op deze omstan digheid meer omkleed gewezen, maar de liberale afgevaardigde Vonk zei onomwonden, dat de Memorie van Toelichting op de begroting meer op een stuk van een administratiekantoor dan op een regeringsstuk leek. En deze afgevaardigde had hierin onge twijfeld gelijk. Maar welke reden de regering dan ook mag hebben gehad, feit is nu in elk geval, dat wij te maken hebben met een twee ledige agenda en een andere reden tot zorg is, dat dit karak ter de uitkomst van de confe rentie in sterke mate zou kunnen beïnvloeden. Voor zover het gaat om een wijziging van de R.T.C.-overeen komsten zou men niet bij voor baat aan de uitslag van de ko- (Zie vervolg pag. 3) STRAATSBURG (A.P.). De leiding van de consultatieve assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren uitgemaakt, dat het voorstel inzake een hoge autoriteit voor de Europese landbouw bij de Zaterdag gehouden hoofdelijke stemming is verworpen en niet aangenomen, zoals aanvankelijk is bekend gemaakt. Het eerste treffen vond plaats even buiten Suez; twee Britse legerwagens werden vanuit een hinderlaag met geweervuur en brandgranaten bestookt. Zes sol daten sneuvelden, twee Britse militairen, onder wie een majoor, worden vermist. Tweede incident. Een tweede gevecht duurde twee uur. Egyptische vrijwilligers, gesteund door politie, vielen ten Noorden van Suez een groep Britse militairen aan. Brencar- riers kwamen de Britten hier te hulp. Aan Engelse zijde viel een dode en enkele gewonden. 25 Egyptenaren werden gevangen genomen. MOENSAN (A.P.). Dc com- Het is zeker, dat deze verkla ring het sein zal geven voor een heftig debat aangezien bekend is, dat meer dan twee derden van de leden van de assemblee voor standers van het plan zijn. Velen van hen waren echter toen Zater dag de stemming plaats vond af wezig en het is niet uitgesloten, dat deze leden op een nieuwe stemming zullen aandringen. Het verworpen voorstel beoog de een advies aan de commissie van ministers om zo spoedig mo gelijk een internationale confe rentie bijeen te roepen tot het opstellen van een verdrag, waar bij een hoog gezagsorgaan wordt ingesteld om de markten van de Europese landbouw samen te voe gen teneinde de prijzen te stabi liseren en de productie aan te moedigen. De Nederlandse delegatie was voornemens in de heden te hou den zitting van de Europese as semblee een nieuwe stemming te ROME (A.F.P.). Volgens de eerste resultaten van het onder zoek dat in de door overstromin gen geteisterde streken van Noord-Italië is ingesteld, zouden 203 personen om het leven zijn gekomen. Hieronder bevinden zich 81 per sonen die met een vrachtauto werden meegesleurd, toen de dijk bij Occhiobello bezweek. Om epidemieën te voorkomen is men begonnen de cadavers van de verdronken dieren met vlam menwerpers te vernietigen. FRANKFORT (A.P.). Het hof van appèl van de Amerikaan se hoge commissie heeft gisteren beslist dat een Tsjechisch meisje beter bij haar pleegmoeder kan blijven in een vrij land dan bij baar eigen moeder in een land „met een communistische dicta tuur". „Om te besluiten of een kind naar haar land terug gezonden dient te worden", aldus het hof, is een Van de factoren die onze beslissing beïnvloedt of het wel of niet van belang voor de wel stand van het kind is of het in een vrij land is of in een land achter het ijzeren gordijn". De beslissing van het hof kan van invloed zijn op het lot van honderden verplaatste kinderen in de Amerikaanse zone van Duits land, wier ouders uit landen van achter het ijzeren gordijn komen. vragen over de Europese land- bouwpool. In de politieke commissie heeft de Nederlander van der Goes van Naters, die tijdelijk als voorzitter optrad, officieel zijn voorstel ge lanceerd, minister Eden en andere ministers van Buitenlandse Zaken in besloten zitting te interpelleren over de Europese eenheid. munisten hebben gisteren inge stemd met inspectie achter de linies. Zij drongen evenwel aan op neutrale waarnemers in plaats van de communistisch-gcallieerde controle, die door het commando der V.N. is voorgesteld. De communisten hebben verder een „volledig verbod" van ver sterkingen tijdens de wapenstil stand voorgesteld, iets waarop de geallieerden ook aangedrongen hebben. 14.000 LITER MELK OVER DE STRAAT GELDERMALSEN. Gister middag moesten op de vrij smalle Trichtse dijk een vrachtauto en een tankwagen elkaar passeren. De laatste kwam terecht in de zachte berm van de weg, gleed weg, kantelde en tuimelde van de dijk af. De chauffeur kreeg slechts lichte verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd. De inhoud van de drie tanks, 14.000 liter, ging verloren. Fred Zusy, chef van het A.P.- kantoor te Cairo kreeg gisteren van de Egyptische regering bevel het land te verlaten „wegens het schrijven van Brits-getinte arti kelen". Dit bevel werd echter vannacht weer ingetrokken. RENNES, Frankrijk (Ass. Press). Emile Kardinaal Roques van Frankrijk heeft de vrijmetselarij verantwoordelijk gesteld voor het geageer tegen overheidssubsidie voor de bijzondere scholen in Frankrijk. Hij noemde speciaal het Grote Oosten, één van de twee grote vrijmetselaarsorder in Frankrijk. De tekst van de rede van de kardinaal werd gepubliceerd in „Le Semaine Religieuse". In September werden voor het eerst wetten van kracht, waarbij katholieke scholen voor het eerst sinds het Vichy-bewind over heidssteun kregen. (Advertentie) DRINK LOUTER BIJ NEDERLAND CANBERRA (Ass. Press). De Australische minister van de bur gerluchtvaart heeft bekend ge maakt dat de regering ruim twaalf millioen gulden heeft uit getrokken voor twee supercon- stellations voor de lijn Australië- Engeland. Het besluit was geno men omdat ook de K.L.M. super- constellations had besteld en het van het grootste belang was dat de Australische luchtvaartmaat schappij even goed uitgerust was als de Nederlandse maatschappij. STILLE OMGANG 1952 DEN BOSCH. Het gezelschap van de Stille Omgang te Amster dam heeft de Stille Omgang te Amsterdam voor het jaar 1952 vastgesteld op de volgende data: de eerste Zondag op 16 Maart, de tweede op 23 Maart en de der de op 30 Maart. DE VULKAAN HIBOKHIBOK on de PhiliDniinen is vandaag tot uitbarsting gekomen. De eerste regen gloeiend hete lava heeft reeds honderd slacht offers gemaakt. STALIN, die de winter in de Kaukasus doorbrengt, heeft vier vooraanstaande leden van het Polit-bureau. n.l. Molotof. maar schalk Beria. vice-nremier Ma lenkof en maarschalk Boelganin alsmede de minister van oorlog, maarschalk Wassilefskv. voor besprekingen ontboden. LONDEN, 3 Dec. (Reuter). De West-Duitse kanselier dr. Ade nauer is Maandag te Londen aan gekomen, voor besprekingen met Britse regeringspersonen. Hij werd op Londen Airport met groot ceremonieel ontvangen. Een muziekcorps van de R.A.F. speel de en er was ,ook een erewacht van de luchtmacht opgesteld. Het is 20 jaar geleden dat voor het laatst een Duits staatshoofd voet op Engelse bodem zette. MANILA (Reuter-A.P.)Het Philippijnse ministerie van landsverdediging heeft bekend gemaakt, dat het onbevestigde berichten heeft ontvangen volgens welke op een eiland ten Zuiden van Palawan in de Soeloezee een basis voor Russische onderzeeërs is gevestigd. STOCKHOLM (Reuter). Uit een onderzoek is gebleken, dat de machine van het Nederlandse schip de „Erkalin", dat op 18 November bij de Zweedse kust aan de grond liep, nagenoeg on beschadigd is. Men gelooft daar om, dat het schip vrij gemakke lijk verkoopbaar zal zijn. De douane heeft ontdekt, dat enkele meubelstukken en wat beddegoed uit het wrak gestolen zijn. De dieven hebben getracht een ver warmingstoestel te verwijderen, doch dit is niet gelukt. BONN (Ass. Press). De geallieerden denken er sterk over de Duitse wapenindustrie weer in ere te herstellen, teneinde de Atlantische Pactlanden te bewapenen, Verschillende voor aanstaande Amerikaanse bezettingsautoriteiten zijn van mening dat het Westen de bewapening niet af kan zonder het machtige Ruhrgebied. Een verantwoordelijke geal lieerde zegsman zeide gisteren dat een geallieerde leider reeds een gedetailleerd voorstel aan zijn regering heeft gezonden. Waarnemers zijn van mening dat de wapenfabrieken in het Ruhrgebied binnen enkele maan den reeds verschillende dingen zouden kunnen produceren, zoals pantserplaten, gevechtswagens, jeeps, uniformen en onderdelen van machinegeweren. Het zou echter volgens de officiële auto riteiten zeker drie jaar duren voor de Duitse oorlogsindustrie weer met tanks, zware artillerie DENVER (Colorado) (A.P.). Gisteren is in een woonwijk te Denver een B29 neergestort. Ver scheidene huizen raakten in brand en alle 8 leden van de be manning kwamen om het leven. Het toestel vloog zeer laag. Met de staart raakte het een huis. Daarna schoten plotseling vlam men uit de machine. Het raakte een ander -huis, waarvan het grootste deel verwoest werd en daarna stortte het op het dak van een derde huis neer. De vlammen schoten 70 meter hoog de lucht in. en vliegtuigen op de markt zou kunnen komen. Van verschillende zijden wordt krachtige oppositie tegen het plan verwacht. Anderzijds wordt er echter op gewezen, dat het be wapenen van de Duitse divisies schatten geld (10 milliard dollar) zou kosten wanneer niet de Duit se industrie zelf wordt ingescha keld. MET DE REGERING DUSSELDORP (Reuter). De Federale Raad van de West-Duitse federatie van vakverenigingen heeft Maandag besloten de sa menwerking met de regering te beëindigen. Dit besluit geeft uit drukking aan de afkeuring van de economische politiek der West- Duitse regering. Het bestuur beklaagde zich er over, dat de regering aan de vak verenigingen geen grotere zeg genschap wil geven bij de vast stelling van de economische poli tiek en dat zij het principe" van medezeggenschap der arbeiders in de industrie niet eveneens voor de chemische industrie wil toepassen. Men mag in de N.O.P. dan uit sluitend met super-energieke mensen werken om dit nieuwe land tot grote bloei te brengen, met Sint Nicolaas had men toch wel enige consideratie mogen hebben. In de foyer van de Zwolse Buitensoos werd de Hei lige Man evenwel een dermate overladen programma voorgezet, dat de inspanningen uiteindelijk te groot werden.. Uren achtereen had de Sint berispingen en ook goedkeurin gen uitgedeeld aan N.O.P.-perso- neel. De warmte was zeer druk kend en toen een drietal „klan ten" op het toneel even zoveel haringen op moest eten omdat zij hierop immer zo verzot waren, hield St. Nicolaas het niet meer. Hij wilde het podium aan de achterzijde verlaten, stamelde nog even: „Nou kinderen tot het volgend jaar" en viel toen als een blok tegen de planken. Snel werden de gordijnen gesloten, een van de „trouwe" knechten stak er nog eens grinnikend zijn zwarte kop door en daarna sno ven alleen de scherp geneusden de sterke geur van eau de cologne. CONSENZA, Italië (A.P.). Gisteren zijn nog 6.000 ha grond onder 1.862 landloze boeren ver deeld. Elke boer kreeg een per ceel van bijna 4 ha. Dit was voor de eerste maal, dat ingevolge de Italiaanse land hervorming grootgrondbezit in de omgeving van Rome verkaveld werd. Reeds eerder is dit in Sici lië en Calabrië gebeurd. Het te Melbourne verschijnen de dagblad „Arugus" meldde Maandag dat duikboten van on bekende nationaliteit ter hoogte van de Noordkust van Nieuw- Guinea zijn waargenomen. „Arugus" meldt dat de aan de „Brisbane courier mail" verbon den Australische journalist Alan Underwood, die kortgeleden een bezoek heeft gebracht aan het eiland Manus van de groep der Admiraliteitseilanden, het volgen de heeft medegedeeld: „Een bui tenlandse onderzeeboot is kort geleden nabij het eiland Emirau, van de groep der Admiraliteits eilanden, aan de oppervlakte ge komen. Twee opvarenden van de onderzeeër gingen aan land en ROTTERDAM. Toen de 61-jarige hoofdverpleegster M. C. van Driel uit de Berg- lustlaan het winkelcentrum van de Binnenweg passeerde zakte plotseling de straat onder haar weg en ging zij in het water kopje onder. Er had zich daar n.l. een grote put van 214 m. diepte ge vormd. Gebleken is, dat de hoofdbuis van de waterlei ding daar even tevoren ge sprongen was en het water de zandlaag had wegge spoeld. De straattegels wa ren echter nog intact ge bleven. Een voorbijganger heeft haar door handreiking op het droge gebracht. bezichtigden een op het eiland gelegen vliegveld. Dit bericht is afkomstig van inboorlingen van Emirau; het is door een der lei ders van de op Nieuw-Guinea ge vestigde afdeling van de Austra lische geheime dienst bevestigd". OLDENZAAL. In het bo- ringsgebied bij Lage, aansluitend op het terrein waar c Neder landse aardoliemaats' Dij Tubbergen in Twente, s ge ruime tijd naar olie speurt, zijn Zondagmorgen bij proefboringen nabij grenspaal 71 sporen van olie aangetoond. Dit is de eerste maal, dat in dit gebied olie is ge vonden. Zoals bekend heeft de N.A.M. bij Tubbergen belangrijke aardgasbronnen aangeboord. CITROENEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? BUEHL (Baden) (D.P.A.). In de laatste uitgave van de „Duitse Landbouw-economische Pers" wordt aanbevolen koeien die lijden aan mond en klauwzeer -citroenen te voeren. In Duitsland zouden reeds met goed gevolg proeven zijn genomen. In Midden-Amerika heeft men volgens het blad waargenomen, dat kudden rundvee, die de vruchten van wilde citroenbomen eten, in tegenstelling tot andere kudden niet aan mond- en klauw zeer te lijden hadden. Z. K. H. Prins Bernhard vertoefde Maandagmiddag in het Noordbrabantse dorpje Nuland om aan de burgemeester van deze gemeente de heer Van Heerenveld de wisselprijs uit te reiken van het Oranje Fonds Noord-Brabant. Op zijn reis door Nederland vertoefde daar toevallig ook Sint Nicolaas. De goede Sint liet zich de gelegenheid niet ontnemen om Z.K.H. te ontmoeten en hem voor de Prinsesjes een geschenk te overhandigen. s hun versje luidop O achter de boom op ruts de lucht in en is hij blij!.Even ij hoopte nu maar. n om precies twaalf g niet wist, zou het den. Waldemar liep HSH

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1