Nieuuu Luchtmachtofficieren lichtten het Rijk op voor EEN TON Eenheid van de Natie gedoogt geen Friese eedsaflegging Ook particuliere firma's bij malversaties betrokken SUPOMO zwijgzaam over komende onderhandel i ngen Ook werklozen ontvangen de compensatie-uitkering Engeland verspilt geen werk aan de franje van het leven Soepelheid tussen rechter en burger gewenst DAGBLAD VOOR ALKMAAR Zwendelaars in de luchtmacht FEITEN van heden Nutteloze arbeiders zullen worden omgeschakeld 175 millioen Schip vergaan biiStavanaer 5 December in de Tweede Kamer EN OMGEVING NHD Drie militaire gezagsdragers gearresteerd Zware zeeën stromen Italië binnen Met concrete conceptie gearriveerd Een Perzisch ultimatum? Uitbreiding van atoomwapen- productie Hef Vaficaan over Mar. Sfeoinac Minister Mulderije in de Tweede Kamer: voor legervoertuigen Westduitsland krijgt burgerluchtvaart Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.7*7 per mndM inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 6 December 1951 A 46e Jaargang No. 12342 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel, 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOEN WOENSDAGMIDDAG de zes-iariee Adrie Hevmans te Wouw bii Roosendaal bii ziin erootvader wat voederbieten had sreliaald voor ziin St. Nicolaas- klomn werd hii on de wee naar huis door een auto van de nolitie. technische dienst eeerenen en on slae eedood. AUSTRALIë is waakzaam. Officiëel is medegedeeld, dat de Australische reeerine een ver- schernte waakzaamheid zal be trachten als eevoie van de be richten over het waarnemen van onbekende onderzeeboten in de wateren rondom Nieu\y Guinea. 4 217650 PERSONEN ziin dooi de overstromingen van de Po en haar ziirivieren sedwoncen ere- worden hun wonineen te verla ten. aldus 'is in Rome officiëel medegedeeld. De vluchtelingen ziin in Italië in kamgen, wo nineen van narticulieren. scho len ziekenhuizen en kazernes ondereebracht. MGR. STEPINAC zal noe tien iaar in afzondering moeten blii- ven. d.w.z. tot het einde van de gevangenisstraf, die hii had moeten ondergaan, aldus vernam II Quotidiano. het Italiaanse ka tholieke blad uit Belgrado. DE HIBOKHIBOK-VULKAAN on het Philinniinse eiland Cami- guin is Woen-daeavond onnieuw gaan werken. Er wordt evenwel geen melding gemaakt van nieu we slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de eerste uit barsting is intussen gestegen tot 172. 'sGRAVENHAGE. Hef onderzoek naar onregelmatigheden, gepleegd bij de aanschaffingsdienst van de luchtmacht, heeft uitgewezen, dat inderdaad malversaties hebben plaats gehad met betrekking tot leveranties van kleding en uitrusting aan de luchtmacht, waardoor het Rijk in de laatste jaren is bena deeld voor een bedrag van, naar voorlopige schatting ongeveer f 100.000.—. Ten behoeve van het onderzoek was het noodzakelijk de aanwe zige voorraden in de diverse ma gazijnen van de luchtmacht op te nemen en te toetsen aan de magazijnadministratie. Deze con trole ter plaatse, welke geruime tijd in beslag neemt, is op het ogenblik bijna geëindigd, doch het zal nog enkele weken duren, alvorens de verkregen gegevens zijn verwerkt. In verband met deze zaak wer den tot nu toe een hoofdofficier en 2 subalterne officieren in ar rest gesteld. Een eerste proces-verbaal tegen de reserve-luitenant-kolonel B. is MILAAN (Ass. Press). Zware zeeën zijn van de Adria- tische kust 15 KM landinwaarts gestroomd en hebben te Loreo in de overstroomde Po-delta ver scheiden gebouwen doen instor ten. Er zijn geen slachtoffers. Op 200 na hadden alle 2500 in woners Lorea reeds eerder we gens de watersnood verlaten. SCHIPHOL Het was een weinig spraakzame prof. Supomo, die gistermiddag een kruisverhoor kreeg te doorstaan van Nederlandse journalisten, die naar Schiphol waren gekomen om van hem bijzon derheden te vernemen over het standpunt, dat Indonesië zal innemen op de besprekingen over het Unie-statuut en West Nieuw-Guinea, die zeer waarschijnlijk begin volgende weck te Den Haag beginnen. ,,Het is de bedoeling", zo zei de Indonesische hoogleraar en hoofd van de Indonesische dele gatie voor deze besprekingen, „dat wij concrete besprekingen gaan voeren. Ik breng een concrete conceptie voor de onderhandelin gen mee, zowel voor het Unie- statuut als voor het probleem Irian. Voor ons, Indonesiërs, zijn deze problemen even belangrijk. En wij hebben het gevoel, dat als deze beide problemen zijn opgelost, er zich geen nieuwe wrijfpunten voor Nederland en Indonesië zullen voordoen." Op vragen of Indonesië een beslissing in het ene vraagstuk afhankelijk zal stellen van een beslissing in het andere vraag stuk, of Indonesië eerst Irian en daarna het Uniestatuut op de agenda geplaatst wil zien, of prof. Supomo na verloop van tijd nog ruggespraak zal houden met zijn regering te Djakarta, wenste de Indonesische regeringsverte genwoordiger geen antwoord te geven. Wel zei hij: ,.De inleiden de besprekingen hebben wij bij mijn vorige bezoek aan Neder land gehouden. Nu gaan wij dus concrete besprekingen voeren." In de loop van deze week zul len de andere leden van de dele gatie voor besprekingen in Den Haag uit Djakarta naar Neder land komen. in behandeling bij de militaire justitie, die ondermeer zal hebben na te gaan of en in welke mate deze hoofdofficier als mede-eige naar van een textiel-onderneming op onoirbare wijze voordeel heeft getrokken van zijn functie als hoofd van de aanschaffingsdienst van de luchtmacht. Voor zover kan worden nage gaan zijn bij de malversaties ook enkele particuliere firma's be trokken, waarmede de aanschaf fingsdienst in zakelijke relatie stond. Het op last van de minister van Oorlog ingestelde onderzoek wordt met kracht voortgezet. Le veranciers die zich op afkeurens waardige wijze hebben bevoor deeld, worden, los van eventuele strafrechterlijke vervolging, uit gesloten van leveranties aan ma rine, leger en luchtmacht. TEHERAN, (A.P.) De Per zische regering heeft gisteravond meegedeeld, dat zij overweegt 't Westen een ultimatum te stellen. Het zal binnen een bepaalde tijd Perzische olie moeten kopen of nooit meer voor olieleveranties in aanmerking komen. De plaatsvervangende premier Hossein Fatemi verklaarde, dat 't ultimatum waarschijnlijk binnen kort zal worden afgekondigd en door de Majlis als wet za] wor den aanvaard. Dr. Fatemi zei, dat' Perzië wel licht Rusland en het Oostelijk blok olie zal aanbieden, als Gr.- Brittannië en de vroegere Weste lijke afnemers weigeren de Per zische voorwaarden te accepteren- De directeur van de uit 11 le den bestaaande Perzische parle mentaire Olieraad, is gisteren af getreden. Tegelijk met hem trad ook een ander lid van de raad af. Er schijnt grote onenigheid te bestaan over het beheer van de Perzische olieindustrie. De afgetreden directeur ver klaarde tegenover verslaggevers dat het beheer van de oiieindu- strie efficiënt moet zijn, en dat daarbij niet zoals bij andere re- geringsorganen anarchie en wan orde moeten heersen. OOST EN WEST NAAR PARUS? PARIJS (A.P.). De Ver. Na ties hebben Oost en West Duits land uitgenodigd om vertegen woordigers naar Parijs te zenden ter bijwoning van de debatten over de Duitse verkiezingen. .West-Duitsland heeft bekend gemaakt, dat het bereids een delegatie heeft samengesteld. Ver wacht wordt echter, dat Oost- Duit'sland de uitnodiging zal af wijzen. Dezer dagen bracht de Nederlandse afgevaardigde bij de U.N.C.U.R.K. (de Rehabilitatie-commissie voor Korea), de heer A. H. G. Gieven, een bezoek aan de Nederlandse vrijwil ligers, welke in de gelederen van de Verenigde Naties strijden. Wij zien hem hier bij zijn aankomst op een vliegveld dicht bij het front, ergens in Korea", waar hij begroet wordt door luitenant-generaal William M. Hoge (rechts). 's-GRAVENHAGE. De rege ring heeft besloten om in verband met de onlangs toegestane com pensatie-uitkering, ook aan werk lozen, die een uitkering ontvan gen ingevolge de overbruggings- of sociale bijstandsregeling een uitkering voor één maal toe te kennen. De vit te kbitn bedragen zijn verschillend voor de onderschei den categorieën. Voor kostwin ners met overbruggingsuitkering is het bedrag vastgesteld op bruto f 4.35; voor kostwinners met so ciale bijstandsuitkering op bruto f3.35. Ook höeft de regering er geen bezwaar tegen, dat een eenmalige compensatie-uitkering van elf van de beloning c.q. de uitkering per week wordt verstrekt aan NEDERLANDSE ZEEMAN GEDOOD GENUA (A.P.). Een Ne derlandse zeeman, wiens naam als Willem Frederik werd opge geven, is gisteren in een zieken huis te Genua overleden, na op zijn schip, de „Kota Inten" van een hoogte van tien meter uit de mast te zijn gevallen. personen, die zijn te werk ge steld ingevolge de regeling te werkstelling hoofdarbeiders of de gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling voor handarbei ders of die een uitkering ontvan gen krachtens de regeling voor sociale bijstand a'an beeldende kunstenaars. IN AMERIKA NEW YORK, (Ass. Press) Gordon Dean, de voorzitter van de atoomenergiecommissie, heeft Woensdagavond verklaard, dat voorlopige plannen voor 'n snelle nieuwe expansie van Amerika's atoomwapenproductie worden ge maakt. Dean zei, dat de voorgestelde expansie de derde sinds 1949 verhaast was door de dreiging van een „communistische kolos", die boven de vrije landen uit steekt. De expansie is, althans gedeeltelijk, mogelijk geworden door grote nieuwe uraniumvond- sten in Canada en Colorado. MANCHESTER (Ass. Press). Bij de opening van een nieuwe arbeidsbeurs heeft de Britse mi nister van Arbeid, Sir Walter Monckton vandaag verklaard, dat Engeland zich niet langer kan veroorloven arbeidskrachten te verspillen voor de franje van het leven. Hij zei, dat de conservatieve regering vastbesloten is de ar beidskrachten te concentreren op die dingen, welke van essentieel belang zijn voor de algemene economische krachtsinspanning. Een aantal arbeiders, zo zei hij, zal moeten worden overgescha keld van werkzaamheden die niet van groot belang zijn naar werk zaamheden, welke van vitaal be lang zijn voor de instandhouding van het' nationale economische leven. Het is fundamenteel nood zakelijk over genoeg arbeids krachten te beschikken om het defensie-program, de vervaardi ging' van exportgoederen en de basisindustrieën op volle toeren te laten draaien. Alles moet er op gezet worden, de verspilling van arbeidskrach ten in de kolenmijnen en de gpoorwegen te stuiten. Monckton gaf te kennen, dat hij zal trach ten de arbeidskrachten te her groeperen door bemiddeling van ROME (Ass Press). Het nieuws van de vriilatinc van Aartsbisschon Steninac is in het Vaticaan met vreugde begroet. Minder tevreden was men in Vaticaankrineen echter over de tekst van de officiële verklaring uit Belgrado, waarin gesnrnken wordt over de „voorwaardeliike" vrijlating van de „voormalige" aartsbisschon. Vaticaan-autoriteiten weiger den echter commentaar te geven, op het nieuws, vóór de Joegosla vische regering het Vaticaan of ficieel van de in vrijheidsstelling op de hoogte zou hebben gesteld. In het verleden hebben zowel het Vaticaan als de Aartsbisschop zelf er herhaaldelijk op gewezen, dat een beperkte gratie niet aan vaard zou worden. Het feit dat in de officiële ver. klaring over de Primaat gespro ken wordt als over de „voorma lige Aartsbisschop doet vermoe den dat er geen kwestie van is dat hij weer door de Joegoslavi sche regering als Aartsbisschop van de R.K. Kerk in Joego-Sla- vië erkend zal worden. De sneeuw ontbrak ditmaal bij het St. Nicolaasfeest, maar stormen deed het echter wel. Bij zijn aankomst in Dokkum, waar de Heilige Man op een enthousiaste wijze werd ontvan gen, had de grijze bisschop grote moeite zich staande te houden in de felle wind, die over het vlakke Friese land woei. Ook zijn knechten bleken maar nauwelijks tegen de westen wind bestand. Ze moesten alle aandacht besteden aan hun fraaie Moorse baretten, waar de wind zo nu en dan met felle rukken aan trok. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mulderije begon gisteren zijn rede in de Tweede Kamer met de aankondiging, dat hij niet zo veel geschenken bij zich had als verschillende woordvoerders, die bij de behandeling van zijn begro ting het woord hadden gevoerd, zouden wensen. Deze waarschuwing sloeg blijkbaar ook op de passage van 's ministers rede, die gewijd was aan de kwestie van de Friese eed. De heer Scheps (Arb.) zei er bij de replieken van: Ware ik bij de minister op bezoek geweest, dan zou ik zeggen: hij heeft goe de woorden gesproken, hij heeft mij vriendelijk op de schouder geklopt, maar ik heb zelfs geen stukje letterbanket gekregen". Toch was er, wat de kwestie van de Friese eed betreft, wel sprake van een letter. Minister Mulderije bleek namelijk heel wat meer gewicht te hechten aan de letterlijke tekst van de Neder landse eedsformule dan de woord voerders, die het voor de Friese zaak hadden opgenomen. Hij benadrukte, dat de Neder landse rechters er steeds op had den gestaan, dat de eed, zonder de geringste afwijking, werd af gelegd. De Friezen, aldus de be windsman, moeten inzien, dat de eenheid van de natie vooral tot uitdrukking komt in onze rechts pleging. De minister was begonnen met te erkennen, dat het Fries geen dialect van het Nederlands, maar een taal is, die met haar klank systeem aansluit bij het Angel saksisch. Toch kehnen de Friezen daarnaast ook Nederlands. De hr. Gerbrandy mocht gezegd hebben, dat hij daar nog altijd veel moeite mee had, uit zijn rede, aldus de bewindsman, was echter geble ken, dat het toch wel ging. als je maar volhield. De heer Scheps (Arb.) had eer der op de dag, wat de Friese kwestie betreft, betoogd, dat iets doen consequenties kon hebben, maar dat de regering wel moest bedenken, dat zulks ook voor niets doen kon gelden. Tussen de regels van het verdere betoog van de minister was vooral de vrees voor dat iets doen te lezen. Wij moeten waakzaam zijn, aldus de bewindsman, dat wij door zaken als deze niet uiteen worden ge scheurd. En een practische moei lijkheid was, dat niet-Friezen bij de Friese magistratuur worden benoemd, evenals omgekeerd. Waar moet het heen, zo vroeg de minister zich af, als de Friezen zich geheel zouden gaan isoleren? Van de Friezen moet worden ver langd, dat zij zich in het officiële verkeer van het Nederlands be dienen. Ook zij dienen te beden ken, dat wij allen eerbied dienen te hebben voor 's lands wetten, voor de justitie en voor de met rechtsgezag beklede organen. Voor het overige achtte de mi nister het wel gewenst, dat in het verkeer tussen de rechter en de burger, die voor hem verschijnt, een zekere soepelheid wordt be tracht. Bij de replieken toonde de heer Scheps zich, zoals reeds gezegd, niet tevreden. Hij hield de mi nister als waarschuwing voor: de taalstrijd in België. Prof. Gerbrandy (A.R.) was eveneens teleurgesteld. Hij zou wensen, dat in deze een uitspraak van de Hoge Raad werd uitgelokt, maar op deze suggestie ging de minister niet in. (Zie vervolg pag. 3) de arbeidsbeurzen. Een ieder die van betrekking moet veranderen of dit wenst te doen, zal de ar beidsbeurzen volkomen bereid en in staat vinden om hem daar een plaats te geven waar hij zo goed en volledig mogelijk gebruik kan maken van zijn bekwaamheden en werkkracht, zowel in het be lang van de gemeenschap als van hemzelf. UIT TEGENWAARDEGELDEN 'SGRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging der Rijksbegroting 1951 ('financiering productie militaire voertuigen). Aan de memorie van toelich ting daarop, ondertekend door de minister van Oorlog en de mi nister van Financiën is het vol gende ontleend: Met de regering van de Ver. Staten is overeenstemming be reikt over de besteding van f 175 millioen van het saldo der spe ciale rekening bii de Nederlandse Bank, waarop de tegenwaarde- gelden zijn gestort, voortvloeien de uit de reeds ontvangen Ame rikaanse economische en militaire hulpverlening. Zekerheid is verkregen, dat dit bedag van f 175 millioen te zijner tijd ten laste zal kunnen worden gebracht van de uit de nog te ontvangen dollarhulp voor net fiscale jaar 19511952 voort vloeiende tegenwaarde. Het bedrae ad f 175 millioen is bestemd voor de financiering van de nroductie van militaire voertuigen. Ter uitvoering van het motor- voertuigen-nroiect is thans een contract ontwornen met de Van Doornc's Automobielfabrieken te Eindhoven. TIEN SLACHTOFFERS OSLO (A.P.). Een Noors kustscheepje is gisteren ten Noorden van Stavanger in een zware storm Orgaan. Men vreest dat tien personen om het leven gekomen zijn. Het scheepje, de 188 ton meten de „Sandeid" had vermoedelijk 17 opvarenden aan boord. Zeven overlevenden zijn gisteravond na een zware strijd met de ruwe zee in stavanger binnengebracht. De Sandeid, die in een zware Westerstorm van een kleine fjord naar Stavanger onderweg was, maakte plotseling slagzij, terwijl water de ruimen binnen drong. Tegelijkertijd ontplofte de ketel. Zij, die niet onmiddellijk om het leven kwamen moesten in zee springen. Het schip ver dween weldra in de golven. MET BUITENLANDSE PILOTEN BONN (Reuter). De Weste lijke geallieerden hebben beslo ten West-Duitsland toe te staan eigen binnenlandse vliegdiensten in te stellen. Het vliegtuigperso- neel zal echter voorlopig uit bui tenlanders bestaan. Het zal West-Duitsland voorts niet zijn toegestaan zelf vlieg tuigen te bouwen, aldus Weste lijke geallieerde kringen te Bonn. De officiële reden voor het feit, dat het personeel voorlopig uit buitenlanders zal bestaan, is, dat West-Duitsland na zes jaar vlieg verbod niet overpersoneel be schikt, dat is opgeleid voor het vliegen met moderne toestellen. Nadat minister Mulderije gistermiddag zijn rede in eerste termijn ter verdediging van de begroting van Justitie had be ëindigd, leidde de voorzitter der Tweede Kamer, de heer Korten- horst, de besprekingen in tweede instantie als volgt in: De minister heeft zijn woord gezegd, Hij sprak uitvoerig en oprecht. Het woord is thans weer aan de leden; Niet allen zijn wellicht tevreden En wensen nog een speech te plegen, Het spreekt vanzelf: kort en gedegen Om nu op tijd gereed te komen, want „de maan schijnt door de bomen'' Spreek vijf minuten, langer niet En vrees de gard van Zwarte Piet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1