Sint Nicolaas-verrassing voor de gemeente Gemeente Warmenhuizen wil een huis kopen Opbre dient i WISSELBEKERTOURNOOI ,OUDE POORTER" Uitkeri het volg Kerstve van ALKMAAR EN OMSTREKEN Moderne kunst AGENDA Gratis kooptijden VET Rattenbestriiding in aemeente Zijpe Gratis koopuur bij H I LC KMAN N Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 ALKMAAR,. De dag van 5 December bracht voor de ge meente-archivaris, de heer Th. Wortel, een grote verrassing in de vorm van een belangrijke aanwinst voor het Gemeente museum. De gemeente is er nl. in geslaagd op een kunstveiling te Parijs beslag te leggen op een schilderij van de in Alkmaar geboren schilder Allert van Everdingen, van wie de gemeente nog geen enkel werk in haar bezit had. Onlangs kreeg de gemeente archivaris, de heer Th. Wortel van Dr. v. Gelder, oud directeur van 't Haags Gemeentemuseum en destijds werkzaam op 't gemeen te-archief alhier, een tip, dat op 5 December dus gisteren te Parijs, op een veiling in de Ga lerie Charpentier een sohilderij geveild zou worden van de Alkmaarse schilder Allart van Everdingen. Dit schilderij behoor de tot de collectie van 'n zekere M. Adolph Schlos» en stelt voor, een stormachtig binnenwater met op de voorgrond twee door de storm onttakelde bomen en een paar koeien; op de achtergrond ligt een dorp en op het meer vermoedelijk het Alkmaarder- meer tornt een zeilscheepje op tegen de storm; aan de oever ligt wat rustiger een ander scheepje. Het schilderij is groot 76 x 66 cm. De heer Wortel stelde zich ter stond in verbinding met dr. A. v. Schendel, directeur van de afde ling Schilderijen van het Rijks museum, die met de Amsterdamse kunsthandelaar T. A. Hoogendijk, naar Parijs zou gaan, om op de kijkdag de te veilen collectie in ogenschouw te nemen; vermoede lijk zou dr. van Schendel ook de aankoop van een of ander schil derij voor de gemeente Amster dam voorbereid,en- Van dr. van Schendel vernam onze gemeente-archivaris, dat het schilderij van Allart van Everdin gen zich in een goede staat be vond en een werk van betekenis genoemd kon worden; hij had echter de indruk, dat er aan de linkerzijde een smal strookje van het oorspronkelijke doek ontbrak; dit zou vermoedelijk eraf gesne den zijn toen 't doek in een klei nere lij st aangebracht werd. Dr. van Schendel schatte de waarde van het doek op f 7000 a f 8000. Van dit bedrag schrok de heer Wortel wel enigszins, doch daar de gemeente Alkmaar van deze in Alkmaar geboren schilder geen enkel werk bezit, overwoog de heer Wortel toch, of er een mo gelijkheid bestond dit werk voor Alkmaar aan te kopen. Geen Fonds. N-u wordt er elk jaar op de ge- gemeentabegroting een post van f 1000 uitgetrokken voor aanko- Den voor het museum; men zal begrijpen, dat een archivaris van dit bedrag geen belangrijke wer ken, althans niet meerdere, kan aankopen. Hij zon dus op andere middelen en wendde zich tot bur gemeester Wytema, die zich aan stonds enthousiast voor het plan toonde. De verschillende raads fracties werden gepolst en bleken bereid een eyentueel voorstel tot aankoop te zullen steunen. Maan dag bracht de burgemeester een speciaal bezoek aan Ged. Staten, om de opinie van dit college te horen over het Alkmaarse plan. Tot zijn groot genoegen kon de burgemeester naar Alkmaar te rugkeren met de wetenschap, dat 'n eventueel besluit van de Raad door Gedeputeerde Staten zou worden goedgekeurd- Intussen werden door de heer Wortel, daarbij geassisteerd door de heer J. C. Keyman, alhier, po gingen gedaan, om particulieren voor de aankoop te interesseren, met het resultaat, dat van parti culiere zijde een bedrag van ruim f 500 als bijdrage a fond perdu werd toegezegd. De Ver. „Rem brandt" die soms aankopen steunt zegde een renteloze lening toe, voor 't geval, dat dit nodig mocht blijken en het bestuur van de Vereniging „Vrienden van het Museum" stelde f 100 als bijdrage voor de aankoop beschikbaar. Het gevolg van een en ander was, £at de gemeente-archivaris, met toestemming van 't gemeen tebestuur de lieer Hoogendijk, kunsthandelaar te Amsterdam die de veiling te Parijs zou bezoeken, opdracht kon geven een poging tot aankoop te doen tot een be drag; naar ons ter ore kwam f 6000. Het was n.l. op geen stuk ken na te zeggen, voor hoeveel dit schilderij van AUart van Ever- dingen tenslotte onder de hamer door z gaan. Er was een kansje, dat Alumaar pp pakjes-avond een extra-cadeautje zou krijgen, al zou dit de gemeente dan enkele duizenden guldens kosten. Het was een verheugend bericht dat de gemeente-archivaris hedenmor gen ontving, dat de poging ge slaagd was. Biografie. Allart van Everdingen werd 18 Juni 1621 te Alkmaar gedoopt, zo lezen wij in een boekje van oud archivaris Bruinvis; hij is dus vermoedelijk in die maand ook geboren- Zijn vader was Pieter v. Everdingen, notaris en procureur; VAN ALKMAARDERS IN UTRECHT GE-EXPOSEERD ALKMAAR In het Universi teitshuis te Utrecht werd 'n ten toonstelling van werken van de Alkmaarse kunstenaars Arnold Rumer (schilder), en Willem Commandeur (beeldhouwer) ge opend. In de Utrechtse studenten- en docentenwereld wordt deze ten toonstelling op informatieve basis gesteld, zodat na de inleiding van de heer Kuhinka gelegenheid werd geboden de inleider en de beide kunstenaars vragen betref fende moderne kunst te stellen, waarvan door de aanwezigen druk gebruik werd gemaakt. De tentoonstelling duurt tot 15 Jan. 1952 en is Donderdag en Zaterdag des middags voor 't pu bliek toegankelijk. hij was leerling van Pieter Mo- lij.ii te Haarlem en Roeland Sa- vernij te Utrecht. Hij huwde 21 Feibr. 1645 te Haar lem met Jannetje Cornelia Brou wer; na enige jaren in Haarlem te hebben gewoond, waar hij lid was van het gilde, verhuisde hij in 1651 naar Amsterdam. Hij stierf in November 1675. Hij liet een verzameling wer ken na van zichzelf en van an dere schilders; voor een deel werd deze nalatenschap in 1676 en deels in 1709 na de dood van zijn weduwe verkocht. Van 1640 tot 1644 verbleef hij in Zweden; hij schilderde met voorliefde schilderijen, die 'n zee storm tot onderwerp hadden, vandaar, dat hij de Noorse Sava- tor Rosa genoemd werd. In de voornaamste musea der wereld hangt werk van hem, dat over 't algemeen voortreffelijk genoemd kan worden en dat zo schreef SCHOUWBURG het Gulden Vlies: Abonnementsvoor- stelling door de Haagse Comedie met „Het Meisje van buiten" 8 uur. BIOSCOPEN; Victoria-thea ter: Mijn Held, alle Ift.; Harmonie: De berg der verschrikking, 14 jaar. Cinema Americain: Ik wil leven, 18 jaar; Rex-thea- ter; De gesloten deur. 14 jaar. Voorstellingen he denavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is geopend de apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. de heer Bruinvis steeds duur betaald wordt. De Van Everdingens behoor den tot een Alkmaarse schilders- familie; zijn broers Jan en Cesar waren ook schilders; van Jan van Everdingen is wel werk in 't mu seum 'n schuttersstuk aan wezig. Ook de zoons van Allart, Cornel is en Evert van Everdin gen staan als schilders te boek. Voor de heer Wortel, die zijn pogingen tot verrijking van het kunstbezit van het museum ge slaagd zag, is deze aankoop een groot succes, waarmee wij zowel hem als de gemeente Alkmaar van harte gelukwensen. Verwacht mag worden dat nog hedenmiddag in de gemeenteraad een voorstel ter tafel zal komen waarmede de gemeenteraad deze aankoop zal bekrachtigen door het benodigde bedrag te voteren. R.K. ZWEMCLUB „VLIEGENDE VISSEN" ALKMAAR. Leden en be langstellenden, houdt Dinsdag 18 December vrij! Dan houdt „Vlie gende Vissen" voor de eerste maal onderlinge wedstrijden, van half acht tot half tien in de Over dekte. De wedstrijden staan alleen open voor de leden, maar alle ouders, broers en zusters, vrien den en. vriendinnen worden ver wacht als toeschouwers en zijn van harte welkom. Voor de wedstrijden worden door het bestuur natuurlijk mooie en nuttige prijzen uitgeloofd. De meisjes-leden gaven zich al bijna allemaal op. De jongens hebben daar nog geen gelegenheid voor gehad. Zij kunnen dit van nu af aan schriftelijk doen Cabeljau- straat 12 of anders op Woens dag 12 December in de Overdekte op het gewone trainingsuur. Maar geef je liefst zo gauw mogelijk op en train flink! Denk ook nog eens om de embleemwedstrijd. We ontvingen al veel inzendin gen, maar rekenen op nog meer en betere. AANRIJDING BIJ HEILOOËRBRUG ALKMAAR Gistermorgen omstreeks 7 uur reed een perso nenauto, komende uit de rich ting Heiloo, met een vaart van ong. 40 km links over de weg. De wagen kwam daardoor in bot sing met een vrachtauto dio uiterst rechts reed en slechts een vaartje van 20 km had. Bij de botsing werd de personenauto aan de voorzijde nogal ernstig in gedeukt. De vrachtauto bekwam ernstige schade. Proces verbaal tegen de bestuurder van de per sonenauto is opgemaakt. WARMENHUIZEN Wanneer de raad Vrijdagmiddag in open bare vergadering bijeenkomt, zul len B. en W. voorstellen om het woonhuis van de heer M. J. de Moei aan dc Dorpsstraat aan te kopen omdat dit huis zover in de weg is gebouwd, dat het verkeer er bij het passeren hinder van ondervindt en het uitzicht op de Zuiderbrug ernstig wordt belem merd. Waar reeds geruime tijd het plan bestaat om t-z.t. de Dorps straat van Fabrieksstraat tot Zui derbrug aanzienlijk te verbre den, aoht het college het zeer ge wenst om dit pand reeds thans in eigendom te verwerven. Verder wordt voorgesteld om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 'n naai machine voor de 7e en 8e klasse van de lagere R-K. Meisjesschool en om een kasgeldlening van f 100.000 aan te gaan bij de Bank van Nederlandse gemeenten, plus een kasgeldlening van f 200.000 bij andere bankinstellingen. In de vorige vergadering werd medegedeeld dat gepoogd zou worden om een burgerzin-geldle ning uit te schrijven voor de in gezetenen. Thans is gebleken dat het op deze wijze mogelijk is om rond f 25.000 bijeen te brengen. In verband hiermede wordt voor- PORTRETTEN VAN KONINGIN JULIANA EN PRINSES WILHELMINA VOOR DE RAADZAAL In de hedenmiddag gehouden raadsvergadering kreeg de gemeenteraad te beslissen over een voorstel van B. en W. om de door de Bergense schilders mr. Dirk Vis en Jan v. Herweynen geschilderde portretten van H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhétmina wan welke schilderijen hierboven een reproductie te aanvaarden, met de bedoeling deze schilderijen te bestemmen voor de raadzaal, ter weerszijden van de schouw. ALKMAAR Een dezer dagen is onder grote belangstelling dit aardig opgezet te tournooi, waaraan 16 spelers deelnamen beëindigd. De voorzitter van de Oude Poorter, de heer Lover reikte de twee wisselbekers aan de kampi oenen uit. In afdeling 1 was het de heer J. Huiberts reeds Vrij dag gelukt beslag te leggen op de beker en Zaterdagavond was het de partij A. NieropF. Ko ning, die de beslissing moest brengen in afdeling 2. Nadat deze heren 2 maal remise hadden gespeeld, was het uit eindelijk de heer A. Nierop, die de beker voor één jaar in zijn bezit kreeg. De einduitslagen van beide af delingen is als volgt: Groep I: J. Huiberts 428 M. Heusy 597 K. Schroder 401 A. de Vet 577 H. Hecker 355 C. Tasma 449 S. Vingerling 358 C. Groot 387 203 13 2.10 10 178 17 3,35 9 211 16 1.90 9 237 23 2.44 7 177 17 2.00 7 198 20 2.26 6 179 12 2.00 5 177 13 2.18 1 (Advertentie) 9.35-9.50 WOENSDAG 12.55-13.10 17.08-17.23 HOOFDREDACTIE V.N.H.D. ALKMAAR. Naar wij ver nemen gaat de heer A, Kaptein de volgende maand heen als hoofdredacteur van de Ver, N.H. Dagbladen alhier. Hij heeft een journalistieke functie in Zuid- Afrika aanvaard. Als zijn opvol ger aan de hoofdredactie der V.N.H.D, wordt genoemd de heer H. M. Koemans, oud-hoofdredac teur van het Utrechts Nieuwsblad. „EEN UUR MUZIEK" Concert in het Lyceum ALKMAAR. Onder auspiciën van de Stichting voor Muziek onderwijs in Concertvorm op Ned. Scholen „Een uur muziek", zal het tweede paedagogische school- concert, dat op het Lyceum ge geven zal worden, verzorgd wor den door Hubert Éarwahser, solo fluitist van het Concertgebouw orkest en Wolfgang Wijdeveld, piano. Het concert, dat door de uitvoerende kunstenaars zal wor den toegelicht, wordt gegeven op Dinsdagmiddag 11 December a.s. Groep II: A. Nierop 509 237 17 2.14 14 F. Koning 579 228 14 2.53 13 W. Foeken 391 223 10 1.750 12 J. Dekker 438 240 10 1.82 10 J. Plas 432 263 11 1.64 10 B. Groot 338 224 11 1.38 9 D. Nierop 480 249 18 1.92 7 A. Lover 453 222 13 2.04 5 P. Huiberts 223 176 9 1.52 2 J. Maasdam 268 206 10 1.30 0 Onkameraadschappciijk ALKMAAR Een 69-jarige arbeider van de groenteveiling deed bij de politie aangifte van de diefstal van een portefeuille inhoudende 100,— welke hij in een zak van zijn colbertje had gestoken, dat hij tijdens zijn werkzaamheden even in een lo kaal had opgehangen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Gijs- bertha M. A. dv P. J. Groen en W. Buur; Anna F. dv E. M. Sips en A. M. Hornyak; Harry zv J. Smit en G. Goesinne; Aan zv O. Baron en I. Wagenaar. Overleden: Johan G. Gevelaar 70 j. wednr. van A. H. Glasstra. POLITIE-VOETBAL A.P.G.S.-Alkmaar R..P. 43 De Dinsdagmiddag jl. te Am sterdam gespeelde competitie wedstrijd van de le kl. NPSB tussen Amsterdam (APGS1— Alkmaar RP eindigde in een 4-3 nederlaag voor de Rijkspolitie mannen. De Alkmaarders speelden met een invaller-doelman en het was voornamelijk aan hem te wijten, dat de Amsterdammers reeds een veilige 20 voorsprong wisten te verwerven. Ook de achter hoede van Alkmaar RP speelde niet zoals anders. De APGS- voorhoede was zeer gevaarlijk. Alkmaar RP gaf de moed echter niet op en met de rust was de stand weer gelijk 22. Na de thee bracht Alkmaar RP de stand op 23. Even daarna kreeg' APGS een penalty toege wezen, welke door de midvoor werd ingeschoten. 33. Dit deprimeerde de Rijkspolitie mannen blijkbaar zo, dat het verband uit het elftal raakte, ofschoon z;j tot dat ogenblik een prima partij hadden gespeeld. Amsterdam maakte vervolgens uit een goed opgézette aanval het vierde doelpunt. MEDEWERKING GEVRAAGD ZIJPE. Aangezien het in de bedoeliner liet de rattenbestrii- dine in het gehele land te hou den in do neriode van 14 tot en met 21 December 1951. werd onlangs ten raadhuize te Scha eerbrue.. onder voorzitterschap' van dc bureemeester Mr. D. Breebaart. een vereaderine van leden van de wijkcommissies in zake de rattenbestriidine in dc eemeente Ziioe eehouden. De gemeente Zijpe is voor de rattenbestrijding in zes wijken verdeeld. De bestrijding zal evenals vo rige jaren wederom geschieden door het uitleggen van gifblokjes die slechts dodelijk zijn voor rat ten, doch waarvan huisdieren geen schadelijke gevolgen onder vinden, uitgezonderd konijnen, die men dan opgesloten moet houden. Ook voor mensen is het bestrijdingsmiddel ongevaar lijk. Voor deze bestrijding is de medewerking van de gehele be volking nodig, waarom een drin gend beroep wordt gedaan om aan de plaatselijke wijkcommis sie alle medewerking te ver lenen. Deze medewerking kan bestaan uit: a. Voor degenen, die worden aangezocht het rattengif uit te leggen, zich een dag of gedeelte van een dag belangeloos hier voor beschikbaar te stellen. b. Voor de werkgevers, om hun personeel, dat aan de be strijding wenst deel te nemen, daarvoor een dag of halve dag met behoud van loon vrijaf te geven. c. Voor de bewoners, om de uitleggers van het bestrijdings middel in de woning en op het erf toe te laten en eventueel inlichtingen te geven over de plaatsen, waar ratten nestelen. Opbrengst collecte ZIJPE. De door het Natio naal Bureau voor de Reclassering in de gemeente Zijpe gehouden collecte heeft f 181.01 opgebracht. Straatverlichting Petten ZIJFE. Met de vervolmaking van 't nieuwe dorp Petten wordt nog steeds doorgegaan. Thans is aandacht geschonken aan de straatverlichting. Deze is belang rijk verbeterd en wel zo, dat 5 lantaarns zodanig zijn aangeslo ten, dat zij gedurende de nacht uren doorbranden. DE RIOLERING GEREED Aansluiting verplicht EGMOND AAN ZEE De riole ring is thans gereed, zodat alle percelen in de gemeente moeten worden aangesloten,. Ingevolge de bouwverordering is elke eige naar verplicht ziin- perceel aan te sluiten aan de gemeentèliike riolering. Bij verzuim kan een strafvervolging worden inge steld. De aansluiting moet worden aangevraagd bii de gemeentelij ke dienst voor bouw- en woning toezicht, waar formulieren kos teloos verkrijgbaar ziin. Afvoeren van hemelwater mo gen niet worden angesloten. Ook mag de afvoer niet worden aangesloten vanaf een vuilwa- ter- of beerput. Deze putten ko men geheel te vervallen. Voor zover deze putten in gemeente grond ziin gemaakt moeten ze worden geledigd en met schoon zand worden gedempt. Tussen de gemeente-riolering en- de perceelsaansluitingen moe ten controle-ontstoppingsputjes worden gemaakt. Benoemd BERGEN. Onze oud-plaats genoot, de heer J. Th. Punt, hoofd-oommies ter secretarie te Hillegom, is benoemd tot ge meentesecretaris te Hillegom. Gymnastiek BERGEN. Het bestuur van de gymnastiekver. „D.I.O." deelt mede, dat, niettegenstaande de kinderen op St. Nicolaasdag vrij van school hebben, de gymnas- tiek gewoon doorgaat. Een goede echtgenote van J. ontspanning voor kinderen en moeder op deze inspannende dag. Gemengde Zangclub K.A.J. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zondag 9 Decem ber 1951 zal het nieuwe Kajot- terstehuis op de Laat, hoek Vlaanderhof (v.m. „Instuif") plechtig geopend worden. Van zelfsprekend zal de Zangclub aan deze plechtige opening zijn medewerking verlenen. De leden worden verwacht om half twaalf in het K.A.J. huis. STADSPLAN ROND DE GROTE KERK ALKMAAR In de raadsver gadering van 12 Oct. 1950 heeft de gemeenteraad voorschriften vastgesteld met betrekking tot de aard van de bebouwing en het gebruik van de gronden, gelegen m de gebouwde kom rondom de Grote Kerk, het zgn. Plan-Du- dock. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bij hun schrijven van 7 November 1951 hun goedkeuring aan dit raads besluit onthouden. B. en W. stel len thans de raad voor bij de Kroon in beroep te komen tegen deze beslissing van Gedeputeerde Staten. Dit was Woensd. van 12.3013.30 (Adv.) ST. NICOLAASFEEST WIERINGERWAARD. Maan dagmiddag heeft St. Nicolaas met Zwarte Piet een bezoek gebracht aan de O.L. School. Met gezang werden ze binnengehaald. Als gewoonlijk moesten enkele jon gelui, die wat op hun kerfstok hadden en in het boek waren ge noteerd, voor St. Nicolaas ver schijnen. Zij beloofden beter schap. Een serie liedjes werden onder leiding van de onderwijzer van Ham door de leerlingen van alle klassen ten gehore gebracht. Ook de heer Moretti wist met zijn goochelen het gezelschap prettig bezig te houden. De leerlingen werden weer goed onthaald op snoep, specu laas, chocolademelk en zij kregen bij het verlaten van de school allemaal een aardig cadeautje. Na afloop vertrokken de Sint en Piet naar het tehuis voor ouden van dagen om ook de oudjes een verrassing te bereiden. Ook de heer Moretti heeft aldaar de aan wezigen enige tijd doen genieten van zijn kunst. Burgrelijke Stand OUDORP Geboren: Jaootbus C. J„ z. v. J. C. Laikeman en G. Luchies: Petronella M.. d. v. H. S. Jansen en A. Teigeler; Johnny, z.v. J. v. d. Werf en J. Holema: Mathil da M„ d. v. C. Haaiman en E. Snijder. Overleden: WiJhelmina S. de Boer. 26 iaar Bakker. gesteld om een obligatie-lening van f 30.000 aan te gaan met cou pures van f 1000, f 500 en f 100, onder een koers van 100 een looptijd van 15 jaar en 4 rente per jaar. De stukken zijn ineens a pari aflosbaar en de gemeente neemt alle eventuele belastingen op de rente van deze lening voor haar rekening. Tenslotte wordt voorgesteld om de brandweergarage aan de Sta tionsstraat voor f 300 per jaar te verhuren aan de Intercommunale vuilnisophaaldienst, voor 't stal len van de nieuwe vuilnisauto. Het brandweer-materiaal wordt in afwachting van het bouwen van een nieuwe brandweerka zerne tijdelijk ondergebracht in 'n particuliere autogarage. WEEKOVERZICHT LANCEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK. Het zwaartepunt van de aanvoe ren ligt nog niet bii de specifieke bewaargroenten. Het zijn nog steeds de succes witte kool, de groene kool en de andijvie, die het grootste deel van de aan voer vormen. De handel in suc ces witte is uitermate slecht, slechts de allergrootsten worden door de fabrieken gekocht voor verwerking tot zuurkool. De ex port, die de kleinere soorten nogal eens voor zijn rekening nam heeft zich méér gericht op de Deense witte. De vraag naar kool uit het buitenland is ech ter nog gering, behalve enkele zendingen voor Noord-Amerika is er nog weinig leven. Voor de kool voor Amerika wordt langs de weg 7,5 cent betaald. Daar op de veilingen geen aanvoer is komt deze prijs tot stand zonder concurrentie. Rode kool wordt nog weinig aangevoerd en brengt voor zover ze niet te klein zijn van 7 tot 11 cent op. Kleingoed zg „stort" draait door. Gele kool, trage handel met weinig aanvoer prijzen tussen 5 en 8 cent. Zo wel van rode als van gele kool wordt weinig voor export ver laden. De groene kool aanvoeren blijven tamelijk omvangrijk, ge lukkig bestaat er voor export nogal wat vraag wat een ge heel wegzakken van de prijs verhindert Het binnenland toont zeer weinig kooplust, daar men door hert zachte weer overal in het land nog groene kool oogst. Andijvie aanvoeren namen toe tot 50 ton per dag op de beide veilingen tezamen. De markt was vrij willig, goede andijvie kon van 10 tot 13 cent noteren. Uienprijzen ondergingen wei nig verandering, export betaalde 26 tot 27 en het binnenland van 20 cent tot een kwartje. Ook de bietenprijzen ondergingen geen verandering, nl. van 12 tot 14 cent voor A-bieten. Consumptieaardappelen waren prijshoudend. Eigenheimers lie pen tot boven 11 cent en voor grove Alpha's wordt voor export tot 9 cent betaald. Doorgedraaide witte kool voor veevoeder werd vlot verkocht voor 1,20 tot 1,30 per 100 kg. NEGEN NIEUWE E.H.B.O.-ERS 't VELD. Op Vrijdag 30 Nov. werd in de R.K. Jongensschool te t Veld door Dokter Degenaar uit Alkmaar het EHBO-examen af genomen. Van de 42 leden waar mee de cursus startte, bereikten slechts 9 leden de eindstreep. Het diploma zal worden uitge reikt aan de volgende dames: Nel Bruin, Nel Wijnker, An Zui- ker, Nell van Hest, Tiek van Hest Tiny Berkhout en de volgende heren: Jacob Post, Andries Wijn ker en Piet Wijnker. De cursus had als medisch lei der Dr. v. Hesteren van War menhuizen en het Bestuur van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Hoogwoud verdient een pluim voor de sympathieke wijze waarop het de cursisten door de laatste strubbelingen heeft heen- geholpen. „Damlust" ZUID-SCHARWOUDE. De uitslagen van de onderlinge club competitie luiden als volgt: le klasse: P. Balder-N. Jol 1—1 Joh. Huitema-A. Goudsblom 11 T. H. de Haas-C. Schuffelen 1—1 2e klasse: A. Mosk-C. Bak 11 H. Engeringh-J. Weel 02 C. J. Cools-P. Schuffelen 02 Jac. Berkhout-P. v. d. Molen 20 H. v. d. Hoven- J. Zuidscharwoude 20 3e klasse: H. Rutsen-P. Koomen 20 Mevr. de Hartigh-W. Glas 20 P. Bak-S. Mulder 2—0 W. Glas-P. de Hartigh 2—0 J. Engeringh-C. Hoogeboom 02 P. de Hartigh-P. Bakker 02 P. Bakker-Mevr. de Hartigh 02 TORENUURWERK GERESTAUREERD URSEM De wijzerplaten van onze parochiekerk zijn na drie maanden revisie teruggeko men. We kunnen er trots op zijn. De uren zijn met Hollandse cij fers aangegeven. Cijfers en wij zers zijn zwaar verguld tegen een diepzwarte achtergrond, 's Avonds zijn ze verlicht, zodat we in don ker kunnen zien, hoe laat het is. Zwarte Piel' in de school URSEM Dinsdagmiddag be zochten St. Nicolaas en zwarte Piet de scholen. Sinterklaas begaf zich naar de openbare school, terwijl zwarte Piet de St. Bavo- sehool bezocht. De kinderen zon gen leuke liedjes en werden goed getracteerd. Een enkele deugniet moest beterschap beloven. Rijk voldaan ging de jeugd naar huis. KAPSCHUUR AFGEBRAND. WIERINGERjMBER Gister avond omstreeks 10 uur is door onbekende oorzaak brand uitge broken in de kapschuur van de landbouwer E. Bruins aan de Mo lenweg. De opbrengst van 10 ha. vlas ging in de vlammen verlo ren alsmede een grote partij aardappelen die in een bewaar plaats in de kapsohuur waren op geslagen- Het vee kon bijtijds worden gered. De brandweer corpsen van Slootdorp en Mid- denmeer verrichtten het blus- singswerk. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. ENKELE OPKLARINGEN. Vannacht hier en daar mist, overigens veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperatu ren. V.V.V.-EMMA GELDIG VERKLAARD DEN HAAG Het bestuur van de KNVB1 heeft de wedstrijd tus sen VW en Emma, op 28 Octo ber te Venlo gespeeld en welke ontmoeting in verhand met het onwel worden van de scheids rechter moest worden onderbro ken voor 't zoeken naar een an dere arbiter, geldig verklaard. K.N.V.B. VERZOEKT AAN BELGISCHE VOETBALBOND WIJZIGING INVALLERSBEPALING DEIN HAAG Reeds aan het diner, na de wedstrijd Nederland België te Rotterdam gehouden, hebben Nederlandse en Belgische voetbal-officials van gedachte ge wisseld over een eventuele wijzi ging ten aanzien van de invallers- bepaling- Naar het ANP thans verneemt, heeft een voorstel van de KNVB het bestuur van de Koninklijke Belgische voetbalbond bereikt, waarin verzocht wordt in te stem men met het denkbeeld om in den vervolge bij een wedstrijd NederlandBelgië en omgekeerd de doelverdediger alsmede een veldspeler gedurende de gehele wedstrijd te mogen vervangen in dien althans de betrokken speler geblesseerd is geraakt en op me disch advies niet geacht wordt te kunnen verder spelen. Emigratie per vliegtuig WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer J. Jongeling vertrok 4 December met zijn ge zin van Schiphol naar Australië om aldaar een nieuwe toekomst op te bouwen. GROOTEBROEK. 5 Dec. 7000 kg uien grof 21.4025.20, mid del 27.50—28, driel. 26.40. nep 28.40: 700 ke bieten A 9.60: 1000 kg andijvie 10.8012.90: 700 kg rode kool 7.40—9.50:' 3500 kg witte kool 5.00: 5000 kg groene kool 57.50; 90000 stuks bloem kool zelfd. B 17.30—22.60. B II 8.3010.70. C 913.90; tussens. B 29.70—50. B H 15.10—34.10. stek 5.60—11.80. ZWAAG, 5 Dec. Aardappelen 5.908.20; uien 628.90; bieten 513; prei 1718: Chinese kool 4.506.20; savoye kool 5.50 8.30; rode kool 611: boeren kool 1013; spruitkool 1640; witlof 739; tomaten 27: breek- peen 3.7012.80; waspeen 811: andijvie 816; sla 2.505.10: bloemkool 856: groene kool 6 —10; gare biet 1516: Alicanten 491.32; Goudreinette 21—48: Present van Engeland 18—55: Cox Orange 23—86; Groninger Kroon 10—50: Jonathan 18—58; Glorie van Holland 1448: No- tarisappel 2542; Present van Holland 1728; Laxton Superbe 42; Beurré Alexander Lucas 20— 48; Bonne Louise 1960: Com- tesse de. Paris 1640: Dovenne du Cornice 66—1.03: Legipont 31 —51: Soldat Lafooureur 25—39: •5Yln£fria]Si C?Winiterlouw 25—33: St. Remey 24—34: Suc- cal maglio reinette 1229' Burnley Seedling 3—16 ALKMAAR 5 Dec. Tomaten bonken 5—26; rode kool 611- sa- fi'in0 -7; groene kool 6.40—10.50; spruitkool 12—31; ■boerenkool 15—20; spinazie 35; 2.50—14 stuks; andijvie 7.50— 18-50; bieten 512; winterpeen 5 —11; waspeen 8—21; uien 1131; pre! 8—21; soepgroenten 2—7 bos peterselie 4.50—9; Precent van Engeland 3041; knolsoep 211' alioante 45—1.25. 1 BEEMSTER Bevelanders 11; Tomaten A 40—76; Witlof i ~73?', Bloemkool 8—42; Rode kool 6-12; Savoye kool 8; Groene kool 814; Spruitkool 2041; Boerekool 7—13; Sla 2—8; An dijvie 615; rode bieten 612; ooe h\f}CTi 15~!7; Bospeen 16 —23; Winterpeen 8—13; Was peen 18—28; Uien 17—27.40; Uien drielingen 24; Uien nep ;„?r61 10l9'" Bruiven: Ali- cant 80147; Appels: Allington Pippin 50; Brabantse Bellefleur 1027; Bramley Seedling 6—20; Cox Orange Pippin 18—78: Glo rie van Holland 12-1-32; Goud reinette 1036; Groninger Kroon 627; Jonathan 1444; Present van Engeland 1446; Ster-appel 1031; Bonne Louise d'Avranches 3451; Comtesse de Paris 19—45 Gieser Wildeman 1741. Winter- jan 1637; Zwijndrechtse Wijn peer 27. WARMENHUIZEN 6 Dec 1100kg Uien 26.40—26.60; driel. 26; 400 kg bieten B 9.20; 5400 kg andijvie 9.70—10.80; 2200 kg gele kool 7.50—8; 21000 kg rode kool 7.40—11.20; H 6—9.30; 32000 kg. Deense witte 5. SC HAGEN' 6 Dec. Overhau- ders 70110; vette schapen 70 140; vette koeien 11.35 p. pond; gelde koeien 400 650; verse koei en 700800; drachtige pinken 350 500; graskalveren 150260; nuchtere kalveren 3070; lichte biggen.3050; zware biggen 50 70; pluimvee geen notering; paar den geen notering BEURSBERICHTEN MIDDENMEER 5 Dec. Granen: Tarwe f 23—24.10; gerst f 34—37.50; haver f 2931; rogge f 3235; duivenbonen f 5060; capucij- ners f 5560; groene erwten f 4654; schokkererwten f 40-50 karwijzaad f 7075; blauwmaan- zaad f 110117; Hooi: withooi f 120130; rode klaverhooi f 110 —120; lucernehooi f 125—135; haverstro f 6265; gerststro f 6770; tarwestro f 7072; groene erwtenstro f 7380; an der erwtenstro f 5570; voeder bieten met hoog gehalte f 33.24; voedersuikerbieten f 2831; voeraardappelen f 4.255.25. Aardappelen: Pootaardappelen 2835 binnenland f 1833; ex port f 1833; 3545 binnenland f 1324; export f 1324; boven 45 binnenland f 1220; export f 1222; consumptieaardappelen f 8—11.50 binnenland; 7.50—9.50 export. Vlas, verhuurd per H.A. tot f 1300.ongerepeld per kg tot 40 cent. 's-GRAVENHAGE van rapporteurs u houdende voorzien tussen het rijk en tal leden zou gaar is, dat dit wetsont' te versterken, en, luiden, hoe in het worden verwezenl In de memorie stelt de regering, enige leden, dat noodregeling in gunstig heeft gewei meentelij ke financi evenwel denkt, d weging leidt tot d« nu het nog blijkt tot een defii te geraken m dige verlenging kingsduur dier worden volstaan, I drogen uit. Naar het oordeel scheidene andere 1 gevoel van onbel wijze, waarop v woordige de fins ding tusesn rijk ei geregeld. Naarmate de tü< dreigt deze op zi ongewenste voorzi* vende te worden. 1 met kracht worde Men zou gaarne licht over de vrE consequenties zijn dement-Hofstra-Mc zien van de mogel ziening van de bi ring. Er heerst ir kringen vrees, da van gemeenten, v saldo op geblokk beschikken, en voc king komen voor van de bijzondere redenering zou 1 gevolgd, dat eerst ring van de uit c 1950 nog resterend het rijk in hun ge ten voor 1951 en worden voorzien, achtte men echtei de strekking vai ment. Het percentage mene en bijzonde: werd op 135 bepa nister een na-uitk over 1948 en 194 heeft gesteld, zoda lopende jaar een CANADA VI 15 a 2.0.000 IK( Canada zal he 15.000 tot 20.000 uit Europa nodi heeft de directeui ling voor special het Canadese min beid. W. W. Dav Hij was van m aantal zou kunnei nomen. In 1952 zullen Nederlandse emi onder 4000 tot 601 naar Canada ver gezegd op een f ciaal Agrarisch Ottawa. De eerst Februari aankomi 's-GRAVENHAGI van tien tot tw zullen over het g spreid 35 kerstveil uitgelezen fruit i den. Aan sommig len wedstrijden ir naar snelheid en honden zijn. Ook stellingen worder Voor de Nederl kers zijn deze hoogtepunten vai bewaren er hun i producten voor. besten zijn per v beschikbaar ges centrale bureau bouwveilingen. V meermalen een krijgt hij een be De kerstveiling bedoeld om cont< mers uit het bin land te verstevig stelling van de jare zeer groot. 7 December: H. Ambrosius We kunnen indenken dat zij te voorschi nèn uit de cate donkerste ure leefd. Wij mer met behulp va keizers het i moeite overal tigd. Maar di anders. Toen meer naar bu te strijden, on1 lijkheden van b de orthodoxie ernstig bedreig lijke ketterijen nen en in het van de Mani merden de ker wikkeling, ja haar bestaan, geen vurige s den, die met gehele persoi rechten van d digden, dan h, slecht uitgeziei ze verdedigers is de heilige vi bisschop van 1 sius. Danken deze heilige er hem leren ond digheden de v dragen. II

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2