Opbrengst uit eigen belastinggebied dient in 1953 suppletie te vervangen Toe, geef me een pak slaag In zaken Menten en Schallenberg geen bewijzen voorhanden Kerstveilingen van fruit zsjn Uit de Pers tberichtèn Financiële verhouding Rijk-Gemeenten Uitkeringspercentage voor het volgend jaar onvoldoende Hulpkassier stal ruim zes mille Of: een slecht gespeelde roofoverval TWEEDE KAMER Onderzoek in Veiser affaire is nog altijd gaande Jloióe fótaa. tjeó an Jloó5e/9iaadje5 n ERWACHTING door het K.N.M.L geldig van Donder- Vriidagavond OPKLARINGEN, hier en daar mist, ;randerlijke bewol- itselijk enkele buien, (klaringen. Zwakke ind uit Westelijke ts lagere temperatu- V.-EMMA VERKLAARD r Het bestuur van sft de wedstrijd tus- Emma, oip 28 Octo- gespeeld en welke verband met het n van de scheids- t worden onderbro- oeken naar een an- geldig verklaard. VERZOEKT AAN E VOETBALBOND IIZIGINC ERSBEPALING Reeds aan het wedstrijd Nederland lotterdam gehouden, landse en Belgische üs van gedachte ge- een eventuele wijzi- ien van de invallers- NP thans verneemt, irstel van de KNVB van de Koninklijke letbalbond bereiikt, 'ht wordt in te stem- t denkbeeld om in bij een wedstrijd elgië en omgekeerd liger alsmede een durende de gehele nogen vervangen in de betrokken speler i geraakt en op me iiet geacht wordt te 7 spelen. per vliegtuig RWERF. Onze ie heer J. Jongeling ember met zijn ge- phol naar Australië n nieuwe toekomst tOEK. 5 Dec. 7000 21.4025.20. mid- driel. 26.40, neD bieten A 9.60: 1000 10.80—12.90: 700 kg 40—9.50:' 3500 kg 10: 5000 kg groene 90000 stuks bloem- 17.30—22.60. B II 9—13.90; tussens. B II 15.10—34.10. 80. Dec. Aardappelen en 628.90; bieten 18: Chinese kool voye kool 5.50 iol 611: boeren- spruitkool 1640: tomaten 27: breek- 80; waspeen 811 16: sla 2.50—5.10: -56: groene kool 6 et 1516; Alicanten oudreinette 21—48; Engeland 18—55; 2386; Groninger Jonathan 18—58; eiland 14—48: No- —42: Present van 28: Laxton Superbe lexander Lucas 20— uise 19—60: Com- s 1640: Doyenne —1.03: Legipont 31 Laboureur 2539; 3$; Winterrouw temey 2434; Suc- reinette 12—29: Hing 3—16 5 Dec. Tomaten rode kool 6—11; sa- 507; groene kool spruitkool 1231; 20; spinazie 35; tuks; andijvie 7.50 —12; winterpeen 5 6 21; uien 1131; epgroenten 2—7 bos 9; Precent van -41; knolsoep 211; 25. Bevelanders A 40—76; Witlof mkool 842; Rode voye kool 8; Groene Spruitkool 20—41: 13; Sla 2—8; An- rode bieten 6—12; 1517; Bospeen 16 peen 8—13; Was- Uien 17—27.40; gen 24; Uien nep I19; Druiven: Ali- Appels: Allington irabantse Bellefleur ley Seedling 6—20; Pippin 18—78; Glo- ind 12—32; Goud- 6; Groninger Kroon lan 1444; Present 1446; Ster-appel Louise d'Avranches sse de Paris 19—45 aan 1741. Winter- wijndrechtse Wijn- UIZEN 6 Dec 26.40—26.60; driel. 'en B 9.20; 5400 kg 10.80; 2200 kg gele 1000 kg rode kool 6—9-30; 32000 kg. Dec. Overhou- vette schapen 70 ïen 11.35 p. pond; 100650; verse koei- Irachtige pinken 350 kalveren 150260; eren 30—70; lichte zware biggen 50— een notering; paar- ring BERICHTEN DENMEER Granen: Tarwe gerst f 34—37.50; 31; rogge f 32—35; 5060; capucij- groene erwten (kkererwten f 40-50 7075; blauwmaan- 117; Hooi: withooi de klaverhooi f 110 •nehooi f 125135; 6265; gerststro (arwestro f 7072; nstro f 7380; an- f 5570; voeder- >g gehalte f 33.24; :ten f 28—31; n f 4.25—5.25. Pootaardappelen and f 18—33; ex- 3545 binnenland rt f 1324; boven f 1220; export ïsumptieaardappelen nnenland; 7.509.50 verhuurd per H.A. ongerepeld per kg DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 PAGINA 3 's-GRAVENHAGE Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, is het volgende ontleend: Een aan tal leden zou gaarne van de regering vernemen, of zij van mening is, dat dit wetsontwerp ten doel heeft, de autonomie der gemeenten te versterken, en, indien het antwoord hierop bevestigend mocht luiden, hoe in het kader van het ontwerp dit oogmerk zou kunnen worden verwezenlijkt. In de memorie van toelichting stelt de regering, zo betoogden enige leden, dat de bestaande noodregeling m het algemeen gunstig heelt gewerkt voor de ge meentelijke financiën, als men evenwel denkt, dat deze over weging leidt tot de conclusie, dat nu het nog niet mogelijk blijkt tot een definitieve regeling te geraken met een eenvou dige verlenging van de wer kingsduur dier regeling kan worden volstaan, komt men be drogen uit. Naar het oordeel van nog ver scheidene andere leden blijft een gevoel van onbehagen over de wijze, waarop voor het tegen woordige de financiële verhou ding tusesn rijk en gemeenten is geregeld. Naarmate de tijd voortschrijdt, dreigt deze op zich zelf hoogst ongewenste voorziening een blij vende te worden. Hiertegen moet met kracht worden opgekomen. Men zou gaarne worden inge licht over de vraag, welke de consequenties zijn van het amen- dement-Hofstra-Maenen ten aan zien van de mogelijkheid tot her ziening van de bijzondere uitke ring. Er heerst in gemeentelijke kringen vrees, dat ten aanzien van gemeenten, welke over een saldo op geblokkeerde rekening beschikken, en voorts in aanmer king komen voor een herziening van de bijzondere uitkering, de redenering zou kunnen worden gevolgd, dat eerst door deblokke ring van de uit de jaren 1948 1950 nog resterende vordering op het rijk in hun geldelijke behoef ten voor 1951 en 1952 dient te worden voorzien. Deze methode achtte men echter in strijd met de strekking van het amende ment. Het percentage van de alge mene en bijzondere uitkeringen werd op 135 bepaald. Nu de mi nister een na-uitkering ad 5 pet. over 1948 en 1949 in uitzicht heeft gesteld, zodat in feite in 't lopende jaar een uitkering ad 7 December: H. Ambrosius We kunnen ons moeilijk indenken dat de kerk nadat zij te voorschijn was geko- nèn uit de catecomben, haar donkerste uren heeft be leefd. Wij menen altijd, dat met behulp van de christen- keizers het geloof zonder moeite overal werd geves tigd. Maar de waarheid is anders. Toen de kerk niet meer naar buiten behoefde te strijden, ontstonden moei lijkheden van binnen en werd de orthodoxie van binnenuit ernstig bedreigd. De gevaar lijke ketterijen van de Aria- nen en in het westen vooral van de Manicheën belem merden de kerk in hare ont wikkeling, ja bedreigden haar bestaan. En had God geen vurige strijders gezon den, die met inzet van hun gehele persoonlijkheid de rechten van de kerk verde digden, dan had het er heel slecht uitgezien. Een van de ze verdedigers der waarheid is de heilige van vandaag, de bisschop van Milaan Ambro sius. Danken wij God voor deze heilige en laten wij van hem leren onder alle omstan digheden de waarheid uit te dragen. IN DESERTO. 145 pet. uit het gemeentefonds zal worden genoten, stelde een aantal leden de vraag, of de re gering niet van mening is, dat met dit percentage voor 1952 niet kan worden volstaan. Verscheidene leden merkten op dat van het nieuwe systeem deel uitmaakt suppletie ter zake van het wegvallen van de opbrengst van de ondernemingsbelasting. Hier is, aldus deze leden, de kans verzuimd om te komen tot een bevredigende regeling. Zij meen den reeds thans te moeten wijzen op de noodzaak, voor 1953 deze suppletie te vervangen door de rechtstreekse opbrengst uit een eigen belastinggebied. Is de minister van Financiën ook niet van oordeel, dat de ge meenten over de jaren 1948, 1949 en mogelijk ook nog over 1950 aan uitkering wegens onderne mingsbelasting minder hebben ontvangen dan waarop zij rede- CANADA VERWACHT 15 a 2.0.000 IMMIGRANTEN Canada zal het volgend jaar 15.000 tot 20.000 immigranten uit Europa nodig hebben, zo heeft de directeur van de afde ling voor speciale diensten van het Canadese ministerie van Ar beid, W. W. Dawson, verklaard. Hij was van mening, dat dit aantal zou kunnen worden opge nomen. In 1952 zullen ongeveer 12.000 Nederlandse emigranten waar onder 4000 tot 6000 landarbeiders naar Canada vertrekken. Dit is gezegd op een Federaal-Provin ciaal Agrarisch Jaarcongres te Ottawa. De eerste groep zal in Februari aankomen. 's-GRAVENHAGE In de week van tien tot twintig December zullen over het gehele land ver spreid 35 kerstveilingen van meest uitgelezen fruit gehouden wor den. Aan sommige veilingen zul len wedstrijden in het verpakken naar snelheid en uiterlijk ver bonden zijn. Ook zullen tentoon stellingen worden gehouden. Voor de Nederlandse fruitkwe kers zijn deze kerstveilingen hoogtepunten van het jaar. Zij bewaren er hun mooiste en beste producten voor. Voor de drie besten zijn per veiling medailles beschikbaar gesteld door het centrale bureau voor de tuin bouwveilingen. Wint een kweker meermalen een medaille, dan krijgt hij een beker als trophee. De kerstveilingen zijn tevens bedoeld om contanten met afne mers uit het binnen- en buiten land te verstevigen. De belang stelling van de zijde is telken- jare zeer groot. 's-GRAVENHAGE. Een West- landse vervoersmaatschappij is voor een bedrag van 6.560 gulden bestolen. De dader de 22-jarige hulpkassier J. W. M. uit Loos duinen is gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Het grootste deel van het geld is tot op heden niet gevonden. Op 1 September j.l. deponeer de een stationschef van de Maat schappij 6560 gulden bij M. Hij vrioeg niet om een kwitantie. Na enige dagen kwam bij een toe vallige controle aan het licht dat de 6560 gulden niet in de kas aanwezig waren. M. werd ge arresteerd. Hij verklaarde echter dat hij het geld had overgedragen. De politie stelde hem toen weer op vrije voeten. Geruime tijd later werd hij "in het kantoor van de maatschappij betrapt bij het drogen van natte papieren gul dens op de verwarming. Een ver hoor volgde en ditmaal viel hij door de mand. Het gestolen geld zei hij begraven te hebben in de duinen achter zijn huis. Toen hij geld nodig had groef hij het op. Met 70 gulden betaalde hij verte ringen 90 gulden nat geworden in het duinzand, wilde hij op het kantoor voor groot geld ruilen. Op de vraag waar hij de rest van het geld had gelaten, antwoordde hij, dat hij het resterende bedrag verpakt in een appelstroopblik, in het water van de Valkenbosch- kade had geworpen. De politie heeft het daar niet gevonden. De verzekering heeft een beloning val\ ,39. pet. in het vooruitzicht gesteld voor degene, die het geld boven water weet te brengen. lijkerwijs mochten rekenen en is hij daarom bereid maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat het te weinig genotene aan haar alsnog wordt uitgekeerd? Tot nu toe hebben de gemeen ten in hoge mate de gevolgen ondervonden van de achterstand in de aanslagregeling der onder nemingsbelasting, in het bijzon der wat het opleggen der defini tieve aanslagen aangaat. Met klem drong men er op aan, deze ongunstige gevolgen weg te nemen. Van andere zijde werd de vraag gesteld, of de regering bereid is, voortaan het saldo van het ge meentefonds afzonderlijk in de wekelijkse publicatie van de stand van 's Rijks schatkist op te nemen. Bovendien verzocht men in het vervolg in bedoelde publicatie van de rekening-courant tussen op te nemen het wekelijkse saldo het rijk en de gemeenten wegens bedragen, welke de gemeenten over 1948 en 1949 (later ook over 1950) toekomen en welke bedra gen zijn geblokkeerd. Sint Nicolaas kwam persoonlijk het heugelijke feit mededelen dat een eerste klasse van het Kennemerlyceum in Overveen de hoofdprijs heeft gewonnen in de actie voor de verkoop van kinderpostzegels door scholen. De 24 leerlingen van 1 C mogen een vacantie van veertien dagen doorbrengen „ergens in Nederland"; de juiste plaats is nog niet bepaald. Sinterklaas tijdens zijn bezoek aan het klasselokaal. Eén der leerlingen wordt geïnterviewd door een radioreporter. ROTTERDAM. Men zal toch een vriend op bezoek krijgen, die je vriendelijk maar dringend verzoekt hem een pak slaag toe te dienen. Dat overkwam een broodbezorger en de vraag werd hem gesteld door de 39-jarige incasseerder J. P. Eerst zag de broodbezorger geen brood in het geval, maar toen P. bleef aandringen, gaf hij hem tenslotte zoiets als een linkse directe. Dat is niet genoeg, zei P., geef er nog een. Opnieuw daalde de vuist van de broodbe zorger op het gelaat van P., die gelaten de klap incasseerde en j verzocht nog een tijdie met af rossen door te gaan. Toen P. er vreselijk mishandeld uitzag, gaf hij eerst zijn vriend een flinke fooi voor deze vriendendienst, gaf hem een portefeuille met geld om te bewaren, liep naar het politiebureau op de Boezemsingel en deed daar een verhaal van (Vervolg van pag. 1) Het tweede belangrijke deel van de rede van de minister was gewijd aan de verschillende affaires, die Nederland al sinds geruime tijd bezig houden Wat de zaak-Menten betreft, deelde de minister mede, dat de rechtcr-commissaris 180 dagen heeft besteed aan verhoren. Ook werden getuigen in het buitenland gehoord. Resultaat van dit onderzoek is geweest, dat de verklaringen van de heer Menten door tientallen personen zijn weersproken. Ook de bewering van de heer Menten, dat hij zou zijn gearres teerd om de diefstal van zijn goederen mogelijk te maken, is niet bevestigd. Aldus zijn geen voldoende bewijzen gevonden om mensen in staat van beschuldi ging te stellen. Wel betreurde de bewindsman het, dat de oor spronkelijke inventarislijst bleek te zijn zoek geraakt, een mede deling, die de heer Vonk (VVD) bij de replieken zeer merkwaar dig noemde. Wat de zaken tegen een journalist en een vroegere rechter-commissaris van Haarlem betreft, zaken, die met de affaire Menten verband houden, deelde de minister mede, dat deze zaken nog geenszins rond zijn. De heer Vonk (VVD) wilde de minister ten aanzien van deze zaken de verklaring ontlokken, dat zij voor de rechter zouden worden gebracht, wartneer bepaalde in lichtingen juist zouden blijken te zijn. De minister stelde hier ech ter tegenover, dat hij zich niet wilde binden, teneinde zo straks in volle vrijheid zijn houding te kunnen bepalen. De zaak-Schal- lenberg besprekende, kwam de minister tot de conclusie, dat bij 't onderzoek geen persoon is op gespoord, die een aandeel in deze zaak zou kunnen worden toege- wijzigingen gevonden, dat er mensen zouden zijn, die belang hebben bij de dood van Schallen berg. De journalisten, die over deze zaak publiceerden, zijn voor zover zij aan de oproep ge volg hebben gegeven, gehoord en hun mededelingen zijn ook in het onderzoek betrokken. De minister verklaarde zich bereid om de dossiers van de zaak-Menten en de zaak Schal lenberg aan de vaste commissie van de Kamer ter inzage te ge ven. Wat de Velser-affaire betreft, het onderzoek in deze zaak is nog gaande. De minister deelde niet de mening van de heer Vonk (VVD) dat het hier slechts om 'n zaak van gering belang zou gaan. Bij de besprekingen van de voorwaardelijke invrijheidstelling van gestrafte buitenlanders deel de minister mede, dat Generaal Christiansen nog voor Kerst mis de gevangenis zal verlaten. Een wijziging van het vennoot schapsrecht achtte hij niet urgent temeer niet omdat de commissie- bezitsspreiding in haar advies tot de conclusie is gekomen, dat de bezitsspreiding niet door wette lijke maatregelen verwezenlijkt zal moeten worden. Wat de bestrijding van het ter met een voorstel tot wetswij ziging komen voor het geval zou blijken, dat de bestaande bepa lingen niet voldoende zijn. De premielening ten behoeve van de woningbouw lagen zijns inziens in een ander vlak. Heden zal de stemming over de begroting wor den gehouden. schreven. Ook zijn er geen aan- hazardspel betreft zal de minis MEER TROEPEN NAAR MALAKKA SINGAPORE, 5 Dec. (AFP). Vertegenwoordgers van negen staten van Malakka, die Dins dag met de Britse minister van Koloniën, Lyttelton, besprekin gen hebben gevoerd. hebben goedgekeurd, dat meer, uit het Gemenebest afkomstige troepen naar Malakka zullen worden ge zonden om bij te dragen aan de strijd tegen de communistische opstandelingen. Tevens hebben zij aanvaard in Malakka meer aanvullende plaatselijke eenhe den op te roepen. In goedingelichte kringen wor den deze besluiten uitgelegd als voortvloeiend uit een toestem ming van de plaatselijke auto riteiten van Malakka om Chi nese elementen aan de verdedi ging te laten deelnemen. NEDERLANDITALIAANSE CULTURELE OVEREENKOMST ROME (A.F.P.). Alcide de Gasperi, de Italiaanse eerste mi nister, en mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, de Nederlandse gezant in Italië, hebben gisteren te Rome een culturele overeenkomst tus sen Italië en Nederland getekend. De overeenkomst stelt zich voor namelijk ten doel: uitwisseling van leerkrachten, studenten en kunstenaars, instelling van leer stoelen en lectoraten in de Ne derlandse en Italiaanse taal en de organisatie van tentoonstellin gen en lezingen. De „Wilhelmina" is terecht DELFZIJL, 5 Dec. De „Wil helmina W", die sedert 25 Nov. werd vermist, is terecht. De kust vaarder ligt in de haven van Aars in Denemarken, in afwach ting van beter weer. Vannacht heeft de kapitein zijn familie op gebeld om haar gerust te stellen. TIGER MOTH OVER DE KOP ROOSENDAAL. Gistermid dag is op de militaire vliegbasis Woensdrecht met een Tiger Moth, waarin een instructeur en een leerling-piloot gezeten waren een ongeval gebeurd, dat wonderlijk genoeg goed is afgelopen. De beide inzittenden bleven onge deerd en de machine liep slechts lichte schade op. Bij het oefenen in doorstarten overtrok de bestuurder van de Tiger Moth zijn toestel, dat na een salto ter aarde stortte. VIJTIEN MAANDEN VOOR EX-RECHERCHEUR AMSTERDAM. De Amster damse rechtbank heeft gisteren de 43-jarige ex-rechercheur van de vreemdelingendienst der Am sterdamse politie, A. W. F. G., die thans stuurman op een kust vaarder is, wegens poging tot op lichting veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden had de Officier v.an Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Van een uitgewezen Italiaan heeft de verdachte in het begin van dit jaar een bedrag van f 50.aangenomen, waarvoor hij verdachte de Italiaan zijn paspoort zonder het uitwijzings- stempel teruggaf. ARBEID DOOR KANTOORPERSONEEL De staatssecretaris van sociale zaken heeft besloten, ten aanzien van kantoren, waarin wegens de nodig geachte spreiding van elec- riciteitsverbruik of bezuiniging op brandstofverbruik verschui ving van de op de arbeidslijst of rooster aangegeven werktijd ge schiedt met inachtneming van de bij de Arbeidswet 1919 vastge stelde werk- en rusttijdbepalin gen, te vergunnen, dat in afwij king van het bepaalde in de Ar beidswet 1919, in het tijdvak van 3 Dec. tot en met 29 Febr. 1952 door het kantoorpersoneel arbeid wordt verricht op andere dan voor hen op de arbeidslijst of de roos ter aangegeven uren, onder be paalde voorwaarden. FEEST Feest dus vandaag, ook voor onsVan daag bestaat deze losse en losbandige rubriek precies één jaar. Het is een bewogen en druk jaar geweest en wij heb ben getracht, daar hier op eigen wijze (soms ook wel eens eigenwijs) een weerspiegeling van te geven. Er is ook heel wat critiek geweest, maar dat hindert niet, het bewijst, dat er leven in de brouwerij is. De een vindt de L.P. te poli tiek, de ander te flauw, de derde te lang, de vierde te scherp, de vijfde.... en zo kunnen wij doorgaan. Wie goed heeft opgelet, zal be merkt hebben, dat onze L.P. al heel wat ont wikkeling heeft doorge maakt. Als iemand.... „Feest" heeft dan mag hij een wens uiten en die zou dan vandaag deze zijn, dat de lezers er nog eens aan denken, om aardigheidjes uit hun omgeving, of die ze op een andere wijze zien en horen of lezen, aan ons inzenden. Nog altijd bovendien is de afspraak van kracht, dat voor een geslaagde inzending een gulden als attentie be schikbaar is. Overigens heeft de jubilaris zich door uitstedigheid aan alle hulde onttrok ken" De uitslag Als we de verachte lijke streek van een on bekende, die zich valse lijk uitgaf voor een van de winnaars van de Thuisfront-verkiezings wedstrijd „Baas boven Baas", niet meerekenen, kunnen we zeggen, dat deze actie en haar slot- festijn schitterend ge slaagd is. Ruim 377 dui zend gulden, het is weer een enorm resultaat. Voor zover de stemkaar- ten zijn ingezonden per post, met een gulden beplakt, krijgt de Post, die ook leven moet, van elke gulden 2 centen administratiekosten, wat ook nog aardig oploopt. Dat is allicht een snipje van 2500 a drieduizend gulden voor de P.T.T., waarvoor heel wat werk is gedaan. Maar 't leuke is, dat je hier weer dui delijk ziet, hoe vele kleinen een grote maken. En ik kan me begrijpen, dat aalmoezenier van Croonenburg sterk be wogen en diep ontroerd was en niet voor de show, maar heus en echt. Dat heeft Nederland weer prachtig gedaan. Dat was, zoals terecht is opgemerkt, een katholiek belang van nationale orde, of, zoals u wilt, een nationale zaak op katholieke grondslag. En Paul de Waart zei het terecht: Thuisfront heeft gewonnen. Al is het de moeite van het overwe gen waard, dat zovelen op de Partij van Wim Janssen, 2 x 1 1, de Partij van de Verloofde Paren, hebben gestemd. Zoveel, dat hij met een overschot van bijna hon derdduizend stemmen onbedreigd won. Ook 'n bewijs, dat voor velen de romantiek nog waarde heeft. Wat een macht, die verloofde paren.... De uitslag (II) En ja, het zou laf zijn, als we niet een commen taar verbonden aan deze verkiezingsuitslag, ook in deze zin, dat wij eer lijk moeten toegeven, dat onze partij, de Lijst Zon der Naam, het verloren heeft. Er heeft in de jongste bijeenkomst van de staf van de Noorder pers nog wel wat ge zwaaid, dat begrijpt u. Maar de meesten dach ten aan de tijd, dat ze zelf bij de verloofde pa ren behoorden en toen waren ze er wel mee verzoend. De echte poli- tiekelingen maakten al weer plannen voor een volgende maal en willen DAT HET EIGENLIJK'vandaag Sint Nicolaas is, wil menig een nog wel eens ontgaan, omdat we de gewoonte hebben, op 5 December de pakjes- of surprise-avond te houden. Het is eigenlijk zo: de Sint Nicolaas van gisteren bestaat niet echt, maar die van vandaag wel. Dat is de Heilige, die in 342 stierf, die zijn wijsheid en godsvertrouwen openbaarde tijdens een zeereis en toen in Myra, door een wonderlijke aanwijzing, bisschop werd. Die de patroon is en blijft van de naastenliefde en de vrijgevigheid. Van wie de legende mooie verhalen vertelt, die niet onder dogma's vallen. Die bestaat. En wat we op 5 December doen, dat bestaat wis en warempel ook. Het is de idee, die we levend houden, de idee van Sinterklaas, dat is de overtuiging, dat we iets voor anderen moeten willen doen. En laten we dan de romantiek er omheen ook bewaren. Er is al zoveel op dat gebied ver loren gegaan een reorganisatie van de Partij aanhangig maken, om een volgende maal revanche te nemen, maar daar werden wij 't nog niet over eens. Er moet nu weer gewoon gewerkt worden. Op andere wijze gaat de belangstelling voor het Thuisfront na tuurlijk door, want dat houdt ons aller steun nodig. En Ger de Roos zit niet in zak en as, naar wij horen, hij komt Zondag weer voor de microfoon, met frisse moed, doodgewoon, als of er niets gebeurd is. Tenslotte is er nog de K.R.O., die maar even tjes van plan is om de 300.000 leden te halen, nog deze maand. Onze omroep heeft na deze actie wel weer een duwtje in die richting verdiend. Sinterklaas Wist u, dat Sint Nico laas sinds kort ook in deOngevallenwet valt? Hoewel wij nooit geweten hebben, dat er via Sociale Zaken ook een verdrag van samen werking e.d. op dit ge bied bestaat met Spanje, is het toch zo, dat Sin terklaas onlangs zijn been brak, toen hij van zijn troon stapte. Hij was ap bezoek bij een be drijf en voor het perso neel gaf hij receptie. Dat valt niet onder de On gevallenwet, zei een be voegde instantie. Maar Ie Raad van Beroep zei van wel. En zo viel Sin terklaas uit Spanje onder ie Nederlandse Onge vallenwet, want het was n het bedrijf gebeurd. Het Duitse toestel Ergens in Nederland kwam een dame een voud is het kenmerk van het ware om een radiotoestel. De hande laar had ook nog een Duits toestel, maar dat wilde zij niet hebben. „Want Duits verstaan we toch niet", zei ze. Zalige onwetendheid! Vergroting? In het ontwerp voor het nieuwe verkiezings- en urgentieprogram van de K.V.P. wordt ge vraagd: „Vergroting van de Tweede Kamer". Ik dacht, dat die pas ver bouwd was. Bedoeld zal wel zijn: „uitbreiding van het ledental", maar dat is heel wat anders. (Ingez. door D.v.M. te A.) De rode lantaarn „Straatsburg draagt de rode lantaarn", hoorde ik voor de radio over de Franse voetbalcompeti tie. De rode 'lantaarn dragen betekent immers, dat je er slecht aan toe bent, dat je onderaan de lijst staat, in gevaar van degraderen verkeert. De rode lantaarn is het veiligheidssignaal van de laatste wagen van de' trein. Straatsburg, de stad waar de Raad van Europa vergadert en aan de eenheid van Europa doktert, kan aan de voet balclub een waarschu wing ontlenen. „Europa is een oude juffrouw", heeft meneer v. d. Kieft er deze week gezegd. Let op, dames en heren, er dreigt gevaar, er is een veiligheidssignaal nodig. Stragische abracadabra Uit een praatje over de weermacht, een tafe reeltje uit een oefen avond van de Nationale Reserve: de instructeur is aan het woord: „Jon gens, je moet je altijd aanpassen als je vecht. Of je nu in het oerwoud bent, in de duinen, of in de Sahara, je moet je aanpassen, net als de dieren.... Wat zeg jij er van, Pieterse?" zei de korporaal-instructeur. En Pieterse zei, doodnuchter: „Ik dacht, dat we niet zouden worden ingezet". (Net als een ruit, zeker. Red. L.P.) „Neen", zei de korporaal, „we wor den ook niet ingezet (net als die ruit, zie boven. - Red. L.P.), „maar we moeten op de bres staan, voor onze gezinnen en onze bedrii- ven". Net alsde dieren????? De surprise Een heer koopt een flesje eau de cologne bij de winkelier, een geu rige surprise voor de Sinterklaas. „Moet het in een doosje?" vraagt de man beleefd, die be denkt, dat je een sur prise altijd zo inpakt, dat je niet direct van buiten kunt zien, wat het is. „Neen", zegt de klant, „ik wou het graag in een flesje"" Veeg teken? In de Tweede Kamer was vorige week Vrij dagmiddag de heer Hof- stra aan het woord, voor een allerslechtst bezette vergadering. Hij sprak nog een hele tijd, toen er niemand van de an dere 99 Kamerleden meer aanwezig was. Al leen de voorzitter, de minister van Financiën, de griffier, een steno graaf en een bode. De heer Hofstra besprak het beleid van minister Lieftinck, uiteraard over het algemeen in gunstige zin. Hij, de eenzame. Zou dat een teken zijn? Als de critici aan 't woord zijn, is er heel wat meer belangstelling twee mannen die hem op de Slaak hadden mishandeld. Had hij er nu maar direct bijgevoegd, dat hij meende beroofd te zijn van een portefeuille met f 400.dan had het verhaal nog enigszins geloofwaardig geklonken, maar toen hij van die beroving die toch het voornaamste was pas de volgende dag kwam reppen, ging de politie de schouders op halen. Daarna ging ze eens pools hoogte nemen bij de patroon van P., een textielhandelaar die op afbetaling levert. Het onderzoek bracht aan het licht, dat P. diver se valse posten had geboekt om de provisie daarvan te innen en hoe langer hoe meer in geldnood was komen te verkeren. P. zit nu in het huis van bewaring en de vriendelijke broodbezorger kreeg een procesverbaal. NATIONALE HERDENKING IN 1952 OP 3 MEI 's-GRAVENHAGE. De mi nisterraad heeft besloten als dag voor de Nationale Herdenking van de gevalenen in 1952 aan te wijzen Zaterdag 3 Mei en der halve niet Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal dezelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest. Naastenliefde Het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland heeft tot ons de oproep gericht om gehoor te geven aan de stem van de H. Vader, die gevraagd heeft aan de door de watersnood in Noord-Italië getrof fenen de helpende hand te bieden. Terecht hebben de Bisschoppen de mening geuit, dat éen ramp als de doorbraak van de dijken in de Po-vlakte en het woedend tekeer gaan van de waterwolf tot ons, bewoners van de lage landen aan d° zee. wel zeer sterk moet spre ken. Tn verband hiermede wijst het ..Utr. Kath. Dagbla'd" er op, hoe ons land is groot geworden in de eeuwenlange verbitterde strüd tegen het water. Onze geschie denis kent. tot in het jongste ver leden, verhalen van overstromin gen en watersnood. Beter dan 'n ander volk misschien kunnen wü ons een beeld vormen van de trieste ellende, welke over het volk van Noord-Ttalië gekomen is. Laten wii. die iuist in deze dagen méér dan anders aan ons "°lf denken en aan de onzen, Zonda? wanneer de voorgeschre ven collecte gehouden zal worden or> edelmoedige wiiVe gehoor ge ven aan de roepstem onzer Bi's- sr-hrvrtnort en bewüzen, dat de dhriste.liike naastenliefde nog geen leeg begrip geworden is in de lage landen bü de zee. aldus het „Utr. Kath. Dagblad." 65 jaar Mr. P. J. Oud werd Woensdag vijf en zestig jaar. Wanneer er aanleiding toe was, hebben wy de gelegenheid niet ontweken, om met hem de degen te kruisen, aldus prof. Romme in de Volks krant", nü grijpen wij de gele- Senheid aan, hem de hand te rukken. De eerste verrassing, die de heer Oud aan het politieke leven heeft bezorgd, zal wel ge weest zijn de jeugdige leeftijd, waarop hij de Tweede Kamer binnentrad. Nauwelijks tot de verkiesbare leeftijd gekomen, in de loop van zijn dertigste jaar, werd hij, nog onder 't districten stelsel, als afgevaardigde uit Den Helder in 1917 in de Kamer ge bracht. Hij is het enige lid, dat uit die tijd nog in de Kamer ze telt. De 'eerste verrassing werd spoedig gevolgd door een tweede: reeds in October van hetzelfde jaar hield mr. Oud zijn maiden speech. Mr. Oud, candidaat-nota- ris, bleef bij zijn leest, het betrof toen de wet op de registratie van testamenten! In de gedegen voor bereiding en in het-blijven-bij- zijn- leest is mr. Oud sedertdien steeds zichzelf gebleven. Het enige, wat in de loop der jaren veranderde, was, dat de politie ke leest vele malen groeide. En zo hebben we gekregen de all round-politicus, wiens veelzijdig heid geschraagd wordt door dat andere verrassende element in deze man, zijn 'fenomenale geheu gen. Als laatste verrassend ele ment noemt prof. Romme de ge weldige werkkracht van de 65- jarige, die tot alles in staat is, behalve tot pensioen. Toen hij enige jaren geleden het Tweede Kamerlidmaatschap ging toevoe gen aan het. burgemeestersambt van Rotterdam, zei men in Den Haag en in Rotterdam: hoe moet dat nu? Het antwoord is inmid dels gegeven: zoals deze man het deed en vermoedelijk enkel hii het doen kon". Nieuw Guinea De „Leidse Crt." vraagt zich in een artikel over N. Guinea af, af. of het nu niet tijd wordt, dat wij een krachtige houding aan nemen en Indonesië precies la ten weten, wat ons standpunt is. Maar dan is de consequentie daarvan, dat wij ronduit verkla ren. niet bereid te zijn over de toekomst van Nieuw Guinea te onderhandelen op welke wijze dan ook. Daartegenover staat, dat wij er van overtuigd zijn. dat samenwerking tussen Nederland en Indonesië het voornaamste doel van onze Indonesië-politiek moet zijn en dat wij daarvoor het een en ander over moeten hebben, dat wy daarvoor offers moeten kunnen brengen. Het ongeluk wil echter, dat de Indo nesische regering deze bereidheid teveel uitbuit als uitgangspunt van haar tactiek om Nietw Gui nea in haar macht te krijgen Het heeft er veel van weg of zij chantage probeert te plegen met deze bereidheid tot samen werking. Ook nu weer streeft Djakarta er naar om de kwestie van het Unie-statuut te koppe len aan de N. Guinea-kwestie. een duidelijke en doorzichtige tactiek. Onze positie tegenover Indonesië kan alleen sterk wor den. als wij er geen twijfel over laten bestaan wat wii willen, al dus onze Leidse collega.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3