Japanners overvallen PEARL HARBOUR Schaf de deviezencertificaten af i I I Vooroverleg over R. T. C. met de West beëindigd SPORT BANDJIR OVER JAVA TER maag! Pacific-vloot werd verpletterd nog voor alarm kon worden gemaakt RADIO Regering te Djakarta weet nog niet wat zij wil in het kort PALIER denauer ■gejouwd ZONDAG 7 DECEMBER, NU TIEN JAAR GELEDEN.... Naar wij vernemen: Scheepsberichten Gruwelijke vondst Dr. Schacht adviseerde Indonesië: door Leo Broeksmit DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 PAGINA 5 TEL. 3641 boek van D KIPLING n in India Jl. kan u zulk en boeiend iet z'n duizen- kers schenken Avontuurlijk! Spectaculair! in, tot 10 jaar rlijke geleide. rijn slgaretten- geimporteerde oeven over ons reven verhalen eer het 500 gram 30 ct 500 gram 37 ct 29 -36 c 45-49 c 500 gram 25 ct )0 gramspak 33 Ct gramspak 40 Ct gram I gram t rijst, gebruik, 49 ct 500 gram 100 gram 100 gram ca. 200 gr. >0 gramspak gramsbeker -48-50- liter (maatje) 500 gram 18 c 38 c 36 c. 85 c. 54 c 59 c 52 c 22 c 43 c t/m 15 Dec. S p. paar 27 Ct LONDEN (A.P.). Dr. Konrad leeft gisteren in Lon end doorgebracht met door de stad en arri- n lunchtijd op num- iwningstreet, waar hij ting met de Britse verschillende andere ders zou hebben, n die voor de woning nier stonden te wach ten de kanselier met ran pamfletten, waar- stond: „Ga terug, Toen hij uit zijn auto relkomde de menigte id „sieg heil" geroep, ie arresteerde drie ejaarsgroeten ir Indonesië TA, 5 Dec. (Aneta) mdse programma van ibliek Indonesia zal ige jaren, orp oude bij monde van de roeten overbrengen onesië wonende Ne- van hun familieleden id. Deze familileden hriftelijke opgaven irtoe richten aan Ra ck Indonesia, Neder- amma, Medan Mer- 4, Djakarta De controletoren van de vliegbasis Hickam-Field verrijst onge veer vijftien meter boven het eiland en vanaf de uitkijkpost heeft de bediening van de toren een prachtig uitzicht op Pearl Harbour en op het kanaal, dat langs het Fort Kamehamèla naar zee gaat. Nu een zilveren band in het opklarend morgenlicht. Kolonel Farthing heeft zijn kijker genomen en tuurt er de lucht mee af. Als hij de lenzen op Pearl Harbour richt, ziet hij de donkere contouren van slagschepen, kruisers en torpedoboot- jagers. Het zijn er meer, dan hij ooit bij elkaar gezien heeft. „Hé, wat is dat? „Wat?" vraagt Bertiholl. „Die vrachtboot ginds. Er stormt een torpedoboot,] ager op af. De jager seint met de lamp..— Wat seint ie?" De marconist in die toren spelt de letters....wi....e „Dat is vreemd," mompelt Farthing. „En moet je die jager zien lopen. Het ziet ex naar uit, dat het ernst is. Nog een! Wefr een! Bommen! Met hun neus op het scherm volgen Lockard en Elliott op dat puntje van het eiland de nade rende vliegtuigen. De radar laat zien, dat de toestellen met ma ximum snelheid op hen afkomen. Als goed gerichte projectielen... Om half acht komt de vrachtwa gen de beide soldaten voor het ontbijt halen.. Als Lockard en El liott hun auto sluiten, komen de vliegtuigen, die zij waarnamen, pal boven hun hoofden over. Ze zijn evenwel zo hoog, dat ze te zien noch te horen zijn. Vijf en twintig minuten later zien Farthin en Bertholl vanuit de toren op Hickam een lange dunne streep van vliegtuigen na deren. Ze komen uit de richting Kanuaï. Marinetoestellen? Vlieg tuigen van de mariniers? „Verdraaid!" roept Farthing uit ,,'t Zijn realistische oefeningen, als je 't mij vraagt! Die mariniers halen weer eens een stunt uit.'t Zal mij benieuwen, wat die pret- hoofden al zo vroeg tegen de ma rine van plan zijn. PROGRAMMA VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 Kro. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Schoolradio; 9.45 Kamerorkest; 10.15 Symphonet- të-orkest; 10.55 Gramofoonmu- ziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoonmuziek; 11.50 Als de ziele luistert, causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Metropole Orkest, (12.301233 Land- en Tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws- en Kath. nieuws; 13.20 Militaire reportage; 13.25 Amusementsmuziek; 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.00 Schooluitzending; 15.30 Kamer koor; 15.50 Gramofoonmuziek;, 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 „Kent de priester het leven?" causerie; 18.25 Gramofoonmuziek; 18.35 Regeringsuitzending: Prof. Dr. K. A. H. Hidding: „Indone- sië's geestesleven"; 18.45 Voor de jeugd; 18.55 Gramofoonmuziek; 19.05 „De uniformen van de lucht macht", causerie; 19.15 Regerings uitzending: Verklaring en toelich ting"; 19.35 Pianoduo; 19.52 Ac tualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 „Aan 's lands grenzen", klankbeeld; 21.10 Residentie orkest; 21.35 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 21.55 Operaconcert (pl.m. 22.10 „De no ta Rutten en het voortgezet on derwijs", causerie); 22.45 „Ik ge loof in ene heilige, katholieke kerk," causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.30 24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Vara; 10.00 Vpro; 10.20 Vara; 12.00 Avro; 16.00 Vara; 19.30 Vpro; 21.00 Vara; 22.40 Vpro; 23.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- tendgvmnastiek; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberich ten; 9.12 Gramofoonmuziek; 9.50 Voor de huisvrouw; Vpro: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding; Vara; 10.20 Gram.muz.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Voor de zieken; 11.20 Voordracht; 11.40 Cello en piano; Avro: 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport en nrognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuz.; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kook- praatie; 14.20 Gram.muziek- 15.40 Voordracht: Vara: 16.00 „Wij en de muziek", muzikale causerie; 16.30 Zendersluitin?: 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de* bocht"; 19.00 Kinderkoor; 19.15 „Beurs en buikriem", cau serie; Vpro: „Televisie en vrije tiid." causerie: 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespre king: 20.10 Gram.muziek; 20.30 „Benelux": 20.40 „Een sterk volk", causerie; Vara: 21.00 ..Er- nani". opera (acte III en IV); 21.50 Buitenlands weekoverzicht; 22.05 Moderne lichte muziek: Voro: 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avondwijding; Vara: 23 00 Nieuws: 23.15 „In Huweliik en Gezin", causerie; 23.3024.00 Or gelspel. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 7 DECEMBER N.C.R.V. van 20.15—21.05 1. „Dertigduizend", kroniek van actuele en interessante zaken. 2. „De Derde Kamer" of „De smartelijke verdelging van de ledigheid", dramatische klucht. Pauze. 3. Egyptische kunst, 4. Dagsluiting. Farthing Ijijt geanimeerd op zijn onderlip terwijl hij de toe stellen met zijn kijker volgt. Dan plotseling betrekt zijn gezicht. Het zijn helemaal geen marinetoe stellen: het zijn geen vliegtuigen van de mariniers en het zijn ook geen vliegtuigen van het leger. Er valt een voorwerp uit het eerste vliegtuig. Het is kort en dik en zwart. Het slingert heen en weer. Nog één! Weer één! Bommen!!! Het vliegtuig duikt en trekt zich dan weer zoemend op. Twee oran je-rode schijven flitsen in de glans va» de morgenzon. „Jappen..„Jappenü!" De schreeuw van Farthing gaat verloren in het oorverdovend la waai van de eerste bom, die het slagschip „Arizona" splijt. Op dat moment, even verschrik kelijk als kort, kunnen de ogen niet geloven wat zij zien en de oren niet geloven wat zij horen en zijn de mannen nauwelijks in staat om die aanblik dat geluid en die geuren op aarde en in de lucht om te zetten in het een voudig feit, dat dit de oorlog is. Geen spaan ammunitie. Om half zeven 's morgens was in de haven van Pearl Harbour een Japanse duikboot tot zinken gebracht. Een van de voorlopers van een massale Japanse vloot, die al dagenlang onderweg is. Een half uur later is een Japan se vrachtboot nog even pools hoogte komen nemen. Nu duikt de ene na de andere golf Japan se vliegtuigen uit de lucht en ploffen de tbrpedotoommen oP de machteloze Amerikaanse schepen. Het grootste deel van de Ameri kaanse vloot ligt in Pearl Har bour voor anker. De officier van dienst van het informatiecentrum heeft de door Lockard en Elliott gemelde vlieg tuigen gehouden voor de ver wachte Vliegende Forten. De veertig minuten, welke la- lagen tussen het tijdstip van de melding en het ogenblik van de :xp. geheel onbenut gebleven. De luchtdoelbatterijen van de schepen spatten uiteen, zonder ook maar één salvo te hebben gegeven. Er is geen spaan ammunitie. De Amerikaanse vliegtuigen, welke vredig zij aan zij geparkeerd stonden, worden als kaartenhuizen in elkaar ge drukt. Ze kunnen niet opstijgen, want ze hebben geen benzine en ze kunnen zich niet verweren want de kanonnen en de mitrail leurs zijn in revisie. Niets, helemaal niets kan wor den gedaan. Het is te Iaat voor welke actie dan ook- Perl Har bour is een hel van vlammen en vuur, van roet en rook en van gloeiende olie, drijvend en drui pend tussen het geweld van bre kend staal en barstend hout. Het gekerm van de slachtoffers is niet te veTStaan Om tien uur is het gedaan. Is het eindelijk gedaan. Om tien uur trekt de vijand zich terug; een luguber scheepskerkhof blijft achter. Een verpletterde vloot Een verplettering zoals Amerika geen tweede heeft gekend. Het slagschip „Arizona" is in de lucht gevlogen, de „Oklahoma" is ge kapseisd, de „West Virginia" en de „California" zijn gezonken. Al le andere slagschepen zijn zwaar beschadigd. Alleen de „Pennsyl vania," die in het droogdok ligt, is er heelhuids van af gekomen. Tweeduizend Amerikaanse solda ten hebben het leven gelaten; tweeduizend man zijn gewond. zal minister Wemmers volgen de week een bezoek brengen aan zijn Wescluitse ambtgenoot dr. W. Seebohin. De ministers zullen elkaar te Hamburg treffen en van gedachten wisselen over Europese verkeersvraagstukken; bestaan er plannen om in Maastricht een monument op te richten ter nagedachtenis van de in 1944 gestorven schilder, teke naar, graficus en glazenier Henri Charles Jonas hebben B. en W. van Amster dam de Raad voorgesteld aan Ar- tis over 1951 een aanvullend sub sidie van hoogstens 120.000 gul den te yerlenen; werd te Marseille op verzoek van de Nederlandse regering het 21-jarige Hollandse meisje B. T. W. aangehouden, die in April van dit jaar uit de Rekhense in richtingen te Eibergen was ont vlucht; zijn de chansonnière Georgette Hagendoorn en haar begeleider Pierre Verdonck, die een tournee door de West hebben gemaakt, gisternacht op Schiphol terug gekeerd. MR. P. OUD 65 JAAR ROTTERDAM. Burgemeester Oud van Rotterdam vierde giste ren zijn 65e verjaardag. Het His torisch Genootschap „Roteroda- mum" heeft ter gelegenheid daarvan een boekwerk uitgege ven „Mr. Oud, gezien door zijn tijdgenoten". Bijna alle politieke partijen zijn onder de schrijvers vertegenwoor digd. Het boek is geen lofdicht geworden. Men heeft zich wel degelijk critiek op sommige da den en werken veroorloofd. De Grote Oceaan is voor de Jap pen. Malakka, Birma, Singapore, Bombay Nederlands-Indië de Phi- lippijnen, Go cam en het eiland Wake liggen de spleetoog voar het gri,jpen „De vloot is op alles voorbereid!...." Over de reactie van Amerika op de aanval op Pearl Harbour, waarvan wij onze impressie be werkten naar 'n artikel in „Licht spoor," vertelt dr. J. Presser in zijn boek over Amerika's ge schiedenis interessante bijzonder heden De 7e December 1941 zo be gint dr. Presser beloofde een rustige Zondag te worden, althans in Washington. Het was zonnig weer en men was goed gemutst. Presidten Roosevelt zat met zijn vriend Harry Hopkins, „Harry the Hop," een beetje uit te blazen van de vermoeiende week en werkte, in hemdsmouwen en zon der das.jman zijn lang verwaar loosde ptJ'stzegeiverzameling. Alle ochtendbladen hadden in grote opmaak het bericht van Frank Knox, de minister van marine: dat de vloot op alles, maar dan ook op alles was voorbereid Om kwart voor twee de president zat juist een appel te schillen ging de telefoon. Aan de andere kant kwam dezelfde Frank Knox, die dringend de Chief moest spre ken en het bericht doorgaf van de commandant van de Pacific- vloot, inhoudend, dat de Japan ners onverhoeds de Amerikaanse vloot bij Pearl Harbour hadden aangevallen het was géén ma noeuvre, had de commandant meegeseind. De president legde zijn appel neer en nam de telefoon weer van de haak, om Cordell Huil zijn minister van buitenlandse zaken, de waarschuwing door te geven. Vrijwel onmiddellijk ging een ma chine op volle toeren draaien die pas tot rust kwam in de zomer van 1945, met de overgave van Japan. Abbekerk vertr. 5 v. Melbour ne; Oranje 5 in Suezkanaal: Sa- marinda vertr. 5 v. Ti.Priok-Se- marang; T alisse 5 nm. Aden verw.; Teiresias 5 v. Ptsudan- Suez; Mataran 2 v. Balikpapan- DonggaUi; Prins Frederik Hen- Irik p. 4 kp. Ray-Le Havre; Wa terman 4 610 m. W. Cocoseil,- FremantleWillemstad 4 v. Ma- deira-Laguaria; Amstelkerk 4 te Antwerpen; Borneo 4 nm-. v. Southampton-Genua; Poseidon verw. p. 4 Azoren: Prins Philips Willem 4 nm. te Le Havre; Ron do 5 v. Tj.Priok te Singapore verw.; Singkep 5 Tj.Priok verw. Willem Ruys p. 4 ten Z. Socotra eil.-Colombo. OPENLUCHT-KRACHT- STATION TE AMSTERDAM AMSTERDAM. De gemeen teraad van Amsterdam heeft gis teren besloten tot de bouw en inrichting van een openlucht krachtstation (150 kilovolt) nabij de centrale Hemweg en stelde daarvoor een bedrag van f 13.275.000,beschikbaar. LIJK VAN OOST-DUITSE VLUCHTELING AMSTERDAM (Ass. Press). - Een boer heeft gisteren op zijn land in de buurt van het vlieg veld Schiphol een rechtopstaand lijk, met het hoofd naar heneden, gevonden. De politie neemt aan dat de man uit een vliegtuig is gevallen of geworpen. De politie heeft verder het vermoeden dat de 35-jarige man een vluchteling uit Oost-Duitsland is. Nadere gegevens werden niet bekend gemaakt, alleen dat hij Duits geld en Duitse kranten bij zich had. Het ongeluk of de misdaad zou twee dagen geleden gebeurd zijn Het lijk was 75 centimeter diep in de grond gedrongen. Nog diezelfde Zondagmiddag bij voorbeeld informeerde Roosevelt tot driemaal toe, of men aan het Panamakanaal paraat was. Men was het nu, nü was men het. Overal in Amerika was men het nu. Het laatste brokje onverschil ligheid kwam door de radio, toen men hét programma na een korte onderbreking voor het nieuws van Pearl Harbour, onverstoord voort zette met een reeks van adver tenties: „Geef moeder een paar Steunzolen met Kerstmis merk Zoete wraak Het wordt nergens ontkend gaat dr. Presser een paar blad zijden verder door dat Amerika vóór Pearl Harbour hier en daar in meerdere of mindere mate, is te kort geschoten. Mapr na die verstoorde Zondag gordde de hele natie zich aaneen tot een presta tie, die dan wel overal het merk van mensenwerk draagt, maar die ik in de wereldgeschiedenis ondanks alles eenvoudig uniek acht. Om eens een klein voorbeeld van die prestatie te noemen Prof- A. de Haas vertelt over een ijs- kastenfabriek, die een opdracht kreeg machinegeweren te ver vaardigen, welke de directie nog nooit had gezien. Men bracht pTompt 500 verbeteringen in het onwerp aan, bespaarde 25 aan materiaal, produceerde tenslotte vijfmaal de toegezegde hoeveel heid met tweemaal het aantal arbeiders en leverde het product af tegen één derde van de .oor spronkelijk gecalculeerde prijs. Wanneer er in de wereldge schiedenis ooit egn zoete wraak is geweest, dan is het de wraak van Amerika op de aanval op PeaTl Harbour. Vrijdag 7 December is het 10 jaar geleden dat de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour onverhoeds werd aangevallen door Japanse duikboten en bommenwerpers, en vele Ame rikaans oorlogsschepen zwaar beschadigd of tot zinken werden gebracht. Door dit feit werden de Ver. Staten betrokken in de laatste wereldoorlog. Een bootje is de brandende „West Virginia" genaderd om een matroos uit het muter te redden. Rook stijgt op uit het middenschip, waar het schip het hevigst en fataal getroffen is. Op de brug (midden boven) merkt men nog twee mensen op. Achter de tot zinken gedoemde „West Vir ginia" ziet men nog een gedeelte van het slagschip „Tennessee". DJAKARTA, 5 Dec. (Aneta) De minister van financiën van Indonesië, mr. Wibisono, heeft tegenover de pers de juistheid erkend van berichten, volgens welke dr. Schacht zou hebben geadviseerd het systeem van de deviezencertificaten op te heffen. Dr. Schacht adviseerde daarnevens om andere, middelen te zoeken, die in de plaats moeten komen van het systeem van de deviezen-certificaten, aldus de minister. „Het is echter nog niet gezegd, dat de regering zal overgaan tot af schaffing van de deviezen-certificaten". „De Nieuwsgier" schrijft naar aanleiding van de berichten over de sluiting yanlü-tabaksondeme- mingen, de moeilijkheden in de theecultuur etc., in een hoofdarti kel: „Hiet ziet er naar uit, dat de export-cultures vastlopen. Er is 'n dominerende oorzaak voor deze ontwikkeling van zaken. Het feit, dat de consequenties van het sy steem van dé deviezencertificaten thans vrijwel volledig in de bin nenlandse economie voelbaar en zichtbaar zijn gewqrden, is beslis send voor deze ontwikkeling. De invoering van het certifi caten-systeem vond plaats aan" de vooravond van een periode van gunstige conjunctuur voor onze export." aldus „De Nieuwsgier-" De speculatie, dat het binnen landse prijspeil voorshands slechts op een afstand een opwaartse tendenz zou volgen, bleek juist. De voltooiing van het onvermijde lijke proces van „aanpassing" van het binnenlandse prijspeil aan de nieuwe verhoudingen, viel samen met een periode van dalende con junctuur. De theecultuur is in het alge meen niet meer lonend, de tabaks cultuur evenmin, de suikerindus trie kampt met grote moeilijkhe- DE K.L.M. EN DE TOERISTENKLASSE 's-GRAVENHAGE. Het ziet er naar uit, dat de K.L.M. in Mei 1952 zal beginnen met twee a drie speciale N.Atlantische toeristen- vluchten per week, terwijl over wogen wordt dit aantal in het hoogseizoen op te voeren tot 4 a 5 diensten per week. Het ligt in de bedoeling hiervoor Lockheed Constellations te gebruiken met 60 zitplaatsen (normaal 44). In hoeverre ook andere vliegtuig typen voor dit doel zullen wor den gebruikt wordt thans door de K.L.M. bestudeerd. den. Het loonpeil is zodanig ge stegen, dat de productie niet meer in staat is de lonen en sociale las ten te dragen. De regering realiseert dit on getwijfeld, maar tot dusver zijn haar refacties weinig positief, zo besluit het blad, dat waarschuwt, het vraagstuk niet te lang in over weging te laten blijven, „wil men de situatie voorkomen, dat de operatie slaagt, maar dat de pa tiënt inmiddels is overleden." Inmiddels heeft de directeur-ge neraal van financiën, de heer Kartadjumena aan „Pedoman" verklaard, dat afschaffing van de deviezen-certificaten zonder in voering van een ander systeem, bezwaarlijk zal zijn vopr de Staat. Het certificaten-systeem brengt jaarlijks 2% milliard Rupiahs op. Hij erkende, dat het bestaan van de deviezencertificaten in bepaal de gevallen niet meer in overeen stemming is met de situatie, doch daarnaast mag men niet vergeten dat het systeem nauw verhonden is met de economische ontwikke ling in Indonesië. Voorts zou af schaffing een groot verlies bete kenen vpor de exporteurs, de hui dige koers brengt voor de expor teurs nog een kleine winst op," zo zei de heer Kartadjumena, die besloot met te zeggen, dat Indo nesië een grote export dringend nodig heeft. SCHIPHOL. Met het K.L.M. vliegtuig uit de West keerden in ons land terug mr. J. R. A. van Schaik en prof. J. C. C. van der Grinten die in de West hebben deelgenomen aan het vooroverleg inzake een Ronde Tafel confe rentie met de Nederlandse Antil len en Suriname. Mr. van Schaik deelde op het vliegveld mede, dat met de gede legeerden van Suriname en de Antillen besprekingen zijn ge voerd in Curacao en daarna in Suriname over de nieuwe staat rechtelij ke structuur tussen Ne derland en deze beide gebieds delen. De bedoeling van deze samenkomsten was te komen tot een voorontwerp voor de aan staande Ronde Tafel conferentie, die vermoedelijk in Maart 1952 zal worden gehouden. „Om deze enigszins gemakkelijker te maken aldus mr. van Schaik heb ben wij uitvoerig van gedachten gewisseld over dê hoofdzaken. Er is een aantal punten opgesteld, waarover voor een groot deel overeenstemming bestaat. Andere punten zijn voorlopig nog open gelaten. Over de resultaten van dit overleg zullen mr. v. Schaik en prof. van der Grinten agn de regering rapport uitbrengen. Op een desbetreffende vraag deelde mr. van Schaik mede, dat het in de bedoeling ligt een sta tuut te ontwerpen. Het denkbeeld van een rijksgrondwet mag wel als afgedaan worden beschouwd. Deze gedachte is in elk geval niet meer ter sprake gekomen. De constructie, aldus mr. van Schaik, moet niet te zwaar zijn en toch Ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Welse voet balbond is een wedstrijd ge speeld tussen eer» elftal van Wales eneen vertegenwoordi gende ploeg van de rest van het Verenigd Koninkrijk Wales won met 32. Op de ontwerp-kalender van de Franse voetbalbond voor het seizoen 1952/1953 komt op 5 Oct. 1952 de wedstrijd Nederland Frankrijk voor. Aangaande deze wedstrijd vernamen wii bij informatie bii het bestuur van dp K.N.V.B. dat van de ziide van de Franse voetbalbond nog geen voorstellen omtrent een in het volgend seizoen te soeler» landenwedstriid Nederland Frankrijk waren ontvangen. Zaterdag 5 April 1952 zal. waarschijnlijk te Boulogne sur Mer. een hockeywedstrijd wor den gespeeld tussen dp B-elftal len van Frankrijk en Nederland (heren). Het bestuur van de K.N.V.B. heeft een voorstel van de Ko ninklijke Belgische voetbalbond aangenomen, waarbii het denk beeld werd geopperd om in de toekomst een regelmatige reeks van wedstrijden tussen de B- elftaller» van Nederland en Bel gië te laten spelen. Het ligt in de bedoeling om de ontmoetin gen van de B-teams op dezelfde dag te organiseren als waarop de A-ploegen zich met elkaar meter*, dat wil zeggen dat als het Nederlands elftal in Am sterdam of Rotterdam tegen Bel gië speelt het Nederlands B- team op bezoek gaat bii de B- nloeg van België te Antwernen. Brussel. Luik of een andere Bel gische stad Dezp wedstriidenreeks zal in 1952 een aanvang nemen solide. Naar veler mening was de rijksgrondwet te theoretisch op gesteld. Tenslotte zeide hij de grote moeilijkheden in acht geno men zeker niet ontevreden te zijn over de resultaten der be sprekingen. „Als we in dezelfde geest doorwerken zal het zeker mogelijk zijn tot een resultaat te komen dat voor alle drie bevre digend is". (Advertentie) Wil.ALLEMAAL ZIKAKEKBERG'Ó ROOKWORST..KOLOSSAAL/ WATMEKM/sr/K ZW/TSERIAKP KA W/KTERSPORT? WaflO .£S®8>x 2WAH£H85RG'S ROOKWORST OP JE BORD FEUILLETON *1 «h| 87. Hier. in den vreemde ver tegenwoordigden ze voor elkaar het verre thuis, waarnaar hun gedachten steeds terugdwaalden. Voor Mardjo was dp toean hier niet alleen ziin meester, maar ook ziin beschermer, zonder wiens hulp hii geen raad zou weten. En voor Verhagen was Mardio niet alleen de djongos. maar ook de huisgenoot' met wie hii over ziin vrouw, en dochter kon spre ken. Hii wist. hoe de Javaan aan zii nionjo en nonna gehecht was. Wanneer door de radio een lied klonk, dat mevrouw Verhagen of Hetty op de piano placht te spelen, keek Mardjo 'hem stil aan. Dan wist Verhagen, dat hii niet alleen stond met ziin zor gen en zoiets geeft een sterke band tussen twee mannen, al hebben ze ook een verschillende huidkleur. HOOFDSTUK XII In de grote zaal van de dieren tuin in Batavia eindigde Oemar Kerto zijn toespraak: „Op jullie, jongere leden van de Indische re publiek, rust de taak om de Blanda's te vernietigen, waar en wanneer ze hier voet aan wal zouden zetten. Zijne hoge Majes teit de Keizer van Japan heeft ons beloofd, dat wil vrij zullen zijn om zelf ons land te besturen. Zijn dappere soldaten zullen zij aan zij met ons strijden, wanneer de Blanda's zouden willen pro beren om ons te onderwerpen en ons weer tot hun slaven te ma ken. Nooit zullen jullie, jonge zo nen van het Indonesische volk de Blanda's meer dienen als djongos of koeli. Vrije tani's en handwer kers zullen jullie zijn en jullie kinderen zullen na jullie dit land erven, vrij van onderdrukking en zij zullen Allah danken voor de dapperheid van hun vaders. En als de Nederlanders zich zouden laten helpen door hun Ameri kaanse of Engelse vrienden, dan zullen jullie zeggen: Kiest part Weest met ons en wij zullen jullie onze tin en onze petroleum, onze rubber en de verdere producten van ons land, die jullie nodig hebt, verkopen en vrienden ziin. Weest tegen ons en wij zullen alle Europese industrieën, alle onder nemingen vernietigen en geen blanke zal in ons land in leven blijven. Wij hebben geen petro leum, geen rubber en geen tin nodig, maar jullie hebt het nodig en als jullie ons recht op onze geboortegrond niet erkent, krij gen jullie niets dan de kogels uit onze geweren, de pijlen uit onze bogen en de stenen uit onze slin gers. Want dan zal ons volk de perang sabil, de heilige oorlog voeren en jullie vernietigen! Jonge Indonesiërs, dat zal jullie antwoord zijn. Jullie zijn jong, maar je bent geen kinderen meer. Jullie hebt in de afgelopen ja ren gezien, hoe de Blanda's zich slaafs hebben laten vernederen. Zouden wij een meester gehoor zamen, die slaaf is geweest? Deze oorlog was de oorlog voor onze bevrijding. De Blanda's heb ben die oorlog verloren. Wij zul len hem winnen. Wij hebben nu ook wapens. Wanneer jullie straks naar huis gaat, dan zullen jullie buiten een compagnie Indonesi sche soldaten zien aangevoerd door Indonesisehe officieren. Ze hebben geweren zoals de blan ken en ze hebben ook machine geweren en kanonnen zoals de blanken. Maar ze dragen een uni form, zoals ik aan heb, de uni form van het Republikeinse In donesische leger! Jullie kunt ook geweren krijgen en zo'n uniform en een roodwitte vlag om als overwinnaars door de desa's te lopen, bewonderd en toegejuicht door de ouderen, door de vrou wen en meisjes die door jullie worden beschermd. Jonge Indo nesiërs, wij weten dat jullie je daarvoor zult opgeven bij de wervingskantoren in de stad of in je eigen desa. Merdeka! Vrij heid?" Daverende toejuichingen barst ten los. Oemar wiste zich het zweet van zijn voorhoofd en keek tevreden de zaal rond. Het podium waarop hij stond, was met palm- groen en bloemen versierd; prachtige boeketten boenga me- rak, botan, melati en kembodja- takken, zodat er maar twee kleu ren waren: rood en wit. En overal in de zaal werden die kleuren herhaald; in de grote vlaggen, die zachtjes bewogen door de adem van honderden jonge stemmen; in de schilden langs de wanden en in de cocardes op de sarongs. Door de nevel van sigarettenrook en trillende warmte zag hij die honderden gezichten naar hem opgeheven, met vurige ogen, die spraken van de begeerte om mee te teilen, om zich te onderschei den en dezelfde uniform te mo gen dragen als de spreker op het podium. Hij was voldaan. Van deze veertienhonderd toehoorders zou de helft zich opgeven voor de T.N.I. Ze waren jong, van zestien tot achttien jaar gemiddeld, maar dat waren de besten. Op de oude ren had zelfs de krachtigste pro paganda niet veel vat. Die kon den niet ruim genoeg denken. Wanneer men hun sprak van vrijheid, antwoordden ze, dat ze het onder de Blanda's zo goed hadden gehad en wanneer men hun over de slechtheid van de Nederlanders sprak, herinnerden zij zich hun vroegere toeans en njonja's, die zulke beste mensen waren. Alsof je grote problemen als nationale zelfstandigheid en aansluiting bij het Aziatisch blok kon beoordelen aan je persoonlij ke ervaringen! Maar de jongeren waren vurig genoeg. In de afge lopen drie maanden had Oemar biina avond aan avond gespro ken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5