Nieuw Regeringsstandpunt Nw Guinea niet door minister geopenbaard Rood machtsvertoon PROF. DR. BEEL benoemd als minister van Binnenlandse Zaken Geen stappen zonder vooraf de Kamer erin te kennen werd bloedige nederlaag Engeland komt achter op zijn bewapeningsschema Dreiging met bomaanslagen Britten dreigen in Egypte Ambonezen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Elftal achter een haas Europees of Atlantisch? „IJskastformule" wreekt zich Relletjesin Teheran Bij moeilijke beslissing gezwicht voor aandrang Tien slachtoffers bii miinbrand Defensiedebat in Lagerhuis Churchill contra Attlee Britten naast Europees leger Dronken man doodgeschoten Geallieerden doen concessies Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) nHD VA N HEDEN Pagina 3 Vrijdag 7 December 1951 46e Jaargang No. 12343 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046; (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze diplomatieke medewerker) DAT met een Europees leger ook de Atlantische verdediging van de baan zou zijn, achten wij on aannemelijk; alleen daarom al, omdat dit niet enkel indruist tegen de Europese, maar ook te gen de Britse en zelfs tegen de Amerikaanse lévensbelangen. Maar zonder Europees leger zijn er twee mogelijkheden voor de Atlantische verdediging. Ofwel: West)-Duitsland doet daaraan mee, maar krijgt daartoe dan een eigen, nationaal leger (niet enkel dus Duitse eenheden, die onder deel zijn van een Europees leger). Ofwel: Duitsland weigert zich te wapenen en wenst een „onge wapende" hoogstens: heel licht gewapende neutraliteit te handhaven. Dit laatste standpunt schijnt dat van de Duitse socia listenleider Schumacher te zijn. In het laatste geval staan o.i. voor het overige West-Europa de stukken bedenkelijk. Zonder zelfs economische integratie met West- Europa, dreigt West- met Oost- Duitsland dan steeds méér te komen onder Sovjet-invloed. Ook het eerste geval Duitsland op nieuw een eigen nationaal leger is verre van ideaal. Hoe zal Moskou dat opnemen, zeker, als West-Duitsland dan ook zijn in trede doet onder de mogendheden van het Atlantisch Pact? Zou een Europees leger dus met tot stand kunnen komen, dan ontstaat er o.i. in dit werelddeel een geheel nieuwe politieke toe stand, die niet zonder gevaren is, omdat zij in Amerika diegenen prikkelt, die zich het liefst niets of zo min mogelijk van Europa aantrekken en in Moskou wel licht eerder agressie-neigingen zou kunnen opwekken. Nu is het geenszins uitgesloten, dat men het kunst- en vliegwerk nog zal trachten een „Europees leger te gaan noemen wat eigen lijk geen Europees leger is, maar niet meer of anders, dan een ge combineerd opperbevel over een heden uit verscheidene nationale krijgsmachten. Voor Duitsland zou dat uiteraard niet betekenen gelijke rechten met de anderen. Blijft Bonn die gerechtsgelijkheid eisen, dan zal ook deze schijn oplossing niet wel mogelijk blij ken. Doch aanvaardt Adenauer de rechtsongelijkheid, dan zal hij politiek in eigen land spoedig uitgekaart zijn. Sommigen hebben daarom hun hoop gevestigd op Churchill's reis naar Truman, eind van dit jaar. Zij hopen, dat Churchill en Tru man daar willen en kunnen ko men tot het hechter maken der Atlantische gemeenschap. Enkelen hopen zelfs van deze reis het ontstaan ener Atlantische federa tie, hoe weinig verwezenlijkbaar zulk een gedachte thans nog schijnt. Tweeërlei is echter wel zeker. Vooreerst: als de banden der Atlantische gemeenschap hechter en duurzaam worden, kan een Europese federatie eer der tot stand komen en dus ook een werkelijk Europees leger eerder verwezenlijkt zijn. De At lantische verdediging behoeft dan niet op gevaarlijke wijze te wor den opgehouden door meningsver schillen over het Europese leger. Ten tweede: Truman wil op 8 Januari, als hij voor het Congres als president der V.S. zijn laatste „troonrede" moet houden, iets zeer tastbaars en als het kan indrukwekkends zeggen over Europa en zijn beveiliging. Daar om hoopt men, vóór 3 Januari op een „vondst" van Schuman. De hoop op Churchill is misschien echter meer gegrond. (Van onze parlementaire redacteur) Welk standpunt1 neemt de regering in ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea? Het antwoord op deze vraag heeft minister Peters eigenlijk niet gegeven. In zijn gisteren in de Tweede Kamer gehouden rede bij de voortgezette behandeling van de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ver school de bewindsman zich, in eerste aanleg achter een formeel argument. Door nu een uitspraak te doen, aldus de minister, zou men reeds een begin maken met de onderhandelingen nog voor de conferentie een aanvang heeft genomen. De heer Weiter betoogde bij de replieken dat hij deze houding niet begreep als de regering van mening is dat de souvereiniteit rechtens bij Nederland berust, zou zij toch ook kunnen verklaren dat zij niet voornemens is, om deze souvereiniteit prijs te geven. Hij drong alsnog op een derge lijke uitspraak aan. Uit het antwoord van minister Peters werd beter duidelijk in tweede instantie waarom de rege ring aan een verzoek als dit althans voorlopig niet kan vol doen. Hij verwees nu naar de regeringsverklaring van 17 Maart, waarin gezegd werd dat het nieuwe kabinet ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea voor lopig een afwachtende houding zal aannemen. Met de vermelding van deze passage werd de Kamer weer geconfronteerd pnet de be kende „ijskastformule", een for mule waarin de Nederlandse on macht om tot een eensgezind standpunt te komen was vervat en waarvan de nadelige werking zich nu eerst recht doet gevoelen. Wel herhaalde de minister ook de andere passage nit de regerings verklaring waarin wordt toege zegd dat de regering in de kwes tie Nieuw Guinea geen stappen zal doen zonder hierin vooraf de Kamer te kennen. En met enkel deze verzekering gaan we dus de onderhandelingen met Indonesië tegemoet. Hoewel een deel van de Indone sische delegaties reeds in de loges had plaats genomen, kon uit de rede van minister Peters niet worden opgemaakt, dat de onder handelingen nu ook al spoedig zouden beginnen. De heer Meyc- rink (A.R.) die de gedachte had geopperd, om Kamerleden aan de delegatie toe te voegen, kreeg van de minister te horen dat het nog helemaal niet zeker is, dat ook Nederland een delegatie zal sa menstellen. Het is mogelijk, aldus de bewindsman, dat we zullen volstaan met reeds beschikbare organen. En ook benadrukte hij nog eens, dat het slechts zal gaan om een gezamenlijke bestudering van de vraagstukken maar niet om onderhandelingen op rege ringsniveau. Met de voorbereidingen aan In donesische zijde blijkt het al heel vreemd te zijn gegaan. Minister Peters deelde mede, dat de rege ring uit een persbericht heeft moeten vernemen, dat er een In donesische delegatie op komst was. Eerst later is haar dit be richt door de wnd. Hoge Commis saris bevestigd. En ook wacht de regering nog steeds op de Indo nesische voorstellen inzake de te volgen procedure. Eerst wanneer daarover overeenstemming is ver kregen, aldus minister Peters, kan de conferentie beginnen. Met verschillende woordvoer ders was de minister het eens, dat de kwestie Nieuw Guinea en een mogelijke wijziging van het Unie statuut niet gekoppeld konden worden op een wijze, zoals die in bepaalde Indonesische uitspraken is gesuggereerd. Iets anders, aldus de bewindsman, is echter een ge lijktijdige bespx ;ng. De regering was niet van mening dat deze wens moest worden afgewezen, al heeft zii de Indonesische regering wel meegedeeld, dat het haar niet duidelijk is hoe in deze overeen stemming zou kun-m worden be reikt. Wat de ontwikkeling van Nieuw Guinea betreft deelde de minister mede, dat de eerste voorbereidingen voor de samen stelling van een groot ontwikke lingsplan zijn getroffen. Treurig. Staatssecretaris Blom deed nog nadere mededelingen over de in Indonesië gevangen genomen Ne derlanders. De regering heeft hier tegen wel degelijk krachtig gepro testeerd. Met name tegen het feit dat de internationaal geldende regels hierbij niet in acht werden genomen. Bepaald ergerniswek kend was de mening van de staatssecretaris, dat er 13 Neder landers al 20 maanden in voor arrest worden gehouden, en een groot aantal al meer dan 10 maanden. Van de replieken werd maar een heel sober gebruik gemaakt. De begroting werd z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de commu nisten hadden tegengestemd. (Zie vervolg pag. 3) 1 Als eersten van een reeks Indonesiërs ontvangt een achttal jongelui thans een opleiding tot verkeersvlieger aan de Rijks luchtvaartschool. De jongelui, die ondergebracht zijn op het schoolbedrijf Ypenburg, zullen na hun opleiding dienst doen als piloot bij de „Garuda Indonesian Airways". TEHERAN, 6 December (Ass. Press). In het centrum van Teheran zijn gisteren bloedige relletjes uitgebroken, tengevolge waarvan honderden mensen verwondingen opliepen. Ongeveer vijfduizend communistische studenten en duizend leden van de nationale jeugdorganisatie zijn in botsing gekomen met de politie en legereenheden. De politie vocht met gummiknuppels en geweren. Tweeduizend politiemannen en soldaten stortten zich zwaargewa pend en gehelmd met traangas- bommen op de demonstrerende menigte, die zich krijsend voor het gebouw van de majlis had opgesteld. De communistische stu denten riepen „dood aan Mossa- deq" en verzetten zich tegen de politie met stokken en stenen. In de vroege namiddag is de rust dank zij het krachtdadig op treden van de politie en het leger in Teheran weergekeerd. Tenminste drie mensen kwa men tijdens de botsingen o'm het leven en ruim tweehonderd moes ten met verwondingen worden opgenomen. Gedurende vijf uren woedde de strijd in het hartje van Teheran, waar co mmunistische demonstran ten aangevallen werden door anti-communistische burgers en door de politie. Wat begon als een communisti sche uiting van machtsvertoon te genover Mossadeq, eindigde als een bloedige rode nederlaag. Schreeuwende horden nationa listen braken het „vredes"-hoofd- kwartier af en staken het in brand, haalden de gebouwen van pro-communistische kranten leeg en maakten brandstapels van communistische boeken en pam fletten in de straten. 's GRAVENHAGE. 6 Dec. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: aangezien de Minis ter van Binnenlandse Zaken ad interim, mr. F. G. C. J. M. Teu- lings. het niet wenseliik acht gedurende langere tiid naast de taak. die reeds on hem rustte, 't beheer over het denartement van Binnenlandse Zaken te blij ven voeren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vacature, welke door het over lijden van minister mr. J. H. van Maarseveen on dit denar tement is ontstaan, nrof. dr. Ij. J. M. Beel. hoogleraar aan do Universiteit te Nijmegen is bereid gevonden de oorefeuille van Binnenlandse Zaken te aan vaarden Het benoemingsbsluit HET BUSONGELUK IN CHATHAM De politie neemt de afmetingen en foto's van de plek, waar zich het tragische busonge luk in Chatham, Kent. heeft voorgedaan. Drie-en-twintig mari ne-cadetten werden omver gereden en ge dood door een dubbel deksautobus; boven dien werden negentien jongens gewond. is heden door H. M. de Koningin getekend. De nieuw-benoemde minister maakt deel uit van de staatscom missie tot herziening van de grondwet. De desbetreffende wetsontwerpen ter wijziging zui len, zoals bekend, het volgend jaar door de Staten-Generaal in openbare behandeling worden ge nomen en de minister van Bin nenlandse Zaken zal bij de ver; dediging van deze ontwerpen een belangrijke taak hebben te ver vullen. Het A.N.P. had een kort onder houd met prof. Beel. Deze ver zekerde, dat de beslissing, welke hij had moeten nemen, zeer moeilijk is geweest in verband met zijn drukke taken als buiten gewoon hoogleraar aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen en de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg. Prof. Beel is echter gezwicht voor de aandrang, welke op hem werd uitgeoefend. Het zou aldus de heer Beel voor een buitenstaander wel erg moeilijk zijn, zich voor zulk een korte tijd in te werken. Ik zal nu, ging hij verder, mijn beide taken tijdelijk opzij zetten en heb reeds over een regeling gespro ken met de curatoria. Mijn be doeling is, dat ik na afloop van de huidige regeringsperiode weer hoogleraar word. Prof. Beel zeide nog te hopen de grondwetsherziening met de Meer werklozen in November 's-GRAVENHAGE. In de maand November nam het aantal werkloze mannen toe van 84.150 tot 112.453, t.w. 82.691 geheel werklozen (vorige maand 64.093), 29.113 DUW-arbeiders (19.570) en 649 voor arbeidsbemiddeling in aanmerking komende wachtgel ders (487). Kamers te kunnen behandelen, benevens de begroting in de Eer ste Kamer. Hij blijft in Nijmegen, waar hij zich in het begin van dit jaar vestigde. Prof. Beel heeft zowel in het tweede ministerie Gerbrandy (1945) als in het ministerie SchermerhornDrees (1945-1946) het beheer over het departement van Binnenlandse Zaken gevoerd. ESSEN CA.P.). Tengevolge van een brand, die in de steen kolenmijn „Mathias Stinne" is uitgebroken, zijn tien mijnwer kers om het leven gekomen. Autoriteiten deelden naar aan leiding van de brand mede. dat deze diep in de mijn uitbrak, zodat de tien mannen reeds ver brand waren, voor de reddings brigade de plaats des onheils be reikte. In de vroege ochtend uren slaagde de brandweer van de mijn erin het vuur te locali- seren en konden de slachtoffers geborgen worden. Een van hen wordt nog vermist. De oorzaak van de brand is niet bekeftd. LONDEN (A.P.). Minisfer president Winston Churchill heeft gisteren onthuld, dat zijn regering de hoop opgegeven heeft om Groot Brittannië's driejarenplan voor de bewapening volgens het schema uit te voeren. Tevens verklaarde hij in het Lagerhuis van oordeel te zijn, dat het gevaar voor een derde wereldoorlog thans kleiner is dan in 1948 ten tijde van de Berlijnse luchtbrug. Churchill zei niet in hoeverre Groot Brittannië op het herbewa peningsschema ten achter zou blijven, maar hij merkte op, dat de 3.500.000.000 dollar, die voor het lopende begrotingsjaar voor de defensie uitgetrokken zijn, niet eens helemaal uitgegeven zullen kunnen worden. Churchill zei de militaire for maties in het verenigd koninkrijk als een verder afschrikwekkend middel tegen een aanval opdracht gegeven te hebben steeds gewa pend en op hun hoede te zijn. Churchill zei, dat de Britten er in moeten toestemmen, dat er een Europees leger komt en dat Duitsland daarin een eervolle plaats zal innemen. Hij voegde hieraan echter toe: o Voor zover het Groot Brittan nië betreft, stellen wij ons niet voor in het Europese leger op te gaan. maar wij hebben er reeds aan deelgenomen en wij zullen ons best doen een waardige bij drage te leveren tot de afschrik wekkende middelen tegen agres sie. Churchill zei, dat het Europese leger naast de Britse ,cn Ameri kaanse legers zou staan. Churchill en zijn voorganger Clement Attlee kregen een flink meningsverschil over de verkla ring van de ministerpresident vol gens wie de Labourregering er in 1948 in toegestemd heeft, dat de Amerikaanse luchtmacht „hier bases vestigt voor het gebruiken van atoomwapens tegen de Sow- jet Unie, indien deze mocht aan vallen". (Van onze correspondent) Op St. Nicolaasavond omstreeks tien uur kwam de 29-jarige W. N. te Nuenen bij Eindhoven in be schonken toestand thuis. Hij was zo weerspannig dat hij zijn huis genoten met een bijl te lijf wilde gaan. Toen deze de wildeman niet baas konden worden werd de hulp van de Rijkspolitie ingeroe pen in de verwachting, dat de man tot kalmering zou zijn te brengen. De opperwachtmeester N. V., groepscommandant van de groep Nuenen, ging onverwijld naar het huis van de familie N. De pogin gen van de groepscommandant om N. tot bedaren te brengen, faalden eveneens en de dronken man bedreigde ook de politieman met een bijl en wel zo, dat de opper om redenen van lijfsbehoud gedwongen werd zijn revolver te trekken. De aanblik van het wa pen verontrustte de man evenmin en de bedreiging met de bijl hield aan, waarna de politieman een schot loste, dat de wildeman recht in het hart trof. Onverwijld werd een politioneel onderzoek ingesteld. WEST-DUITSLAND IN ANGST BREMEN (A.P.). Een reeks brieven, waarin met nieuwe bom aanslagen wordt gedreigd, heeft heden schrik en ontsteltenis in West-Duitsland verspreid. In een van deze brieven, die werd ontvangen door het Frank furter blad „Abendpost", werd medegedeeld, dat de aanslagen van de vorige week slechts een begin waren. De brief bevatte voorts de bedreiging, dat ook kan- sieler Adenauer „ons slachtoffer" zal worden evenzeer als „de Ame rikanen en hun beschermers". Een postscriptum luidde: „Lang leve de Duitse regering van Doenitz en Schirach". In de brief aan de „Abendpost" werd ook gedreigd dat de druk kerij van het blad zou worden opgeblazen. De politie heeft wachtposten rond het gebouw uitgezet. Overeenkomstige dreigbrieven zijn ontvangen door bladen in Stuttgart en Dusseldorf en door particulieren. Churchill verklaarde: „Wij moeten inzien, dat het besluit, dat de heer Attlee toen genomen heeft ons in geval van een derde wereldoorlog in de frontlinie plaatst". Attlee protesteerde met de op merking, dat „nimmer geopperd was", dat de Amerikaanse lucht- bases in Groot Brittannië gebruikt zouden worden voor het uitvoe ren van atoombombardementen op Rusland. MET MAATREGELEN TEGEN SUEZ SUEZ (Ass. Press) De Britten hebben gedreigd „ern stige maatregelen" tegen Suez te nemen, indien de Egyptenaren niet instemmen met ..zekere eisen". De eisen werden gesteld door brigade generaal W. Greenacre. commandant van de Britse troe pen in Suez. Deze hebben geen betrekking op ontwapening van de 'Egyptische politie, zoals dit twee weken geleden in Ismailia gebeurde De gouverneur van Suez zei. dat pressie op hem uitgeoefend werd de eisen te aanvaarden. „De stad is door Britse troepen omringd en alle wegen zijn ge sloten". zo vertelde hii. DE RITSSLUITING EN DE BISSCHOPPELIJKE BAARD SEOEL, (K.N.P.). „Slaapt U met Uw baard boven of onder de dekens?" Dit sinds de tijd der aartsvaders nog altijd actuele probleem heeft zich. thans weer, in meer mo derne vorm voorgedaan, toen Mgr. Adrien Larribeau, titulair bisschop van Dusa van de Congregatie der Vreemde Missiën \e Parijs, een bezoek bracht don- het Franse bataljon in Korea. „Ik besloot mijn baard netjes buiten de legerslaap- zak te houden" vertelde de 69-jarige bisschop op zijn terugreis te Seoel. Maar toen ik mij s'nachts wilde omdraaien, vertikte mijn baard het om mee te gaan. Hij was blijven zitten in de ritssluiting". Gelukkig bleek de bis schoppelijke baard bij zijn aankomst in het missiehuis te Seoel er zonder verdere „kleerscheuren" te zijn af gekomen. BIJ WAPENSTILSTANDS BESPREKINGEN MOENSAN (AP) De geal lieerden hebben gisteren inge stemd met de communistische eis. dat de inspectie op de nale ving van de bestandsvoorwaar- den slechts op bepaalde punten zal plaatsvinden. Hoewel de geallieerde onder handelaars hun eis opgaven voor een onbeperkte inspectie achter de, linies, blijven zij er op aan dringen. dat de inspectiepatrouil les zullen bestaan uit geallieer den en communisten De communistische reactie van geallieerde zijde on- mjd'dellnk ongunstig genoemd De communisten eisen inspec tie door vertegenwoordigers van neutrale landen. Generaal Maioor Howard Tur ner de voorzitter van de gealli eerde subcommissie heeft de communisten duidelijk te ken nen gegeven, dat de geallieerden ieder verbod op vervanging en aflossing van troepen zouden verwerpen. Men legde er de nadruk m dat bet vasthouden van gealli eerde zijde aan gemeensehappp- lii ke waarneminiffstroepen. nog geen definitieve verwerping van tiet communistische voorstel voor neutrale waarnemers bete kende. nro+pef-eren In, een schrijven aan minister president Drees. minister Peters en de fractieleiders van de Twee de Kamer, is van Ambonese zijde geprotesteerd tegen boot- 'en huiszoekingen en tegen de ar restatie van Zuid-Molukse rege ringspersonen. toen zij in Nieuw- Guinea arriveerden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1