De raad in beroep bij de Kroon tegen beslissing van Ged. Staten Belangrijke wensen niet in vervulling Than Alkmaarse kermis begint Raad aanvaardde schilderijen van Koningin en Prinses Wilhelmina Zondags voortaan om 16 uur RAADSVERGADERING ALKMAAR Vernieuwingen rond Grote Kerk verkregen Haarlem's placetniet Noodzakelijk voor modern verkeer ELBEO WE',AAN DE „SLANKE ZJJN GEDAAN? Al EE, EEN CORSET vanTEKO^X AAN/ Ji*E.ten KORTEN AAR NUENT2I - AIKNIAAR. GERARD WORM Gehele K.V.Pstemde voor Sommige raadsleden met tegenzin Aanbieding begroting 1952 Bouwbedrijvigheid belemmerd Het meisje van buiten Nog 8 dagen O korting op al onze Gebat voorwc PAGINA 2 VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 ALKMAAR. De raad van Alkmaar behandelde gisteren middag drie en dertig agendapunten in precies vier uren tijds. Slechts twee punten kwamen voor breedvoerige bespre kingen in aanmerking. Dat waren de nieuwe schilderijen voor de raadzaal en het vervroegen van de aanvang van de kermis op Zondag. De rest ging vlug onder de hamer door Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Ged. Staten ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 18 Oct. tot vaststelling van een verordening inzake opkopers- registers. dat voor kennisgeving werd aangenomen; vervolgens schreef dit college, dat er geen bezfvaar tegen was, een bedrag van f 119.200.uit te geven voor de uitbreiding van de Openbare School voor ULO. Hetzelfde geldt voor bet bedrag van f 13.520.voor inrichting van de kleuterschool nabij de Maurits- brug; eveneens werd voor ken nisgeving aangenomen een uit spraak van de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Alkmaar op het beroep van de heer H. A. M. Kraakman alhier, tegen de beschikking van de Gemeenteraad op zijn bezwaar schrift betreffende de hem opge legde aanslag in het vergunnings recht 1950—1951. Het verzoek van het bestuur der vereniging „St. Joseph" voor cle R.K. Jongensscholen te Alk maar om de nodige gelden be schikbaar te stellen voor de ver betering van de centrale verwar ming van de St. Willibrordus- school aan de Molenbuurt werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Bii de behandeling van de ge meentebegroting voor '52 zal in behandeling komen het schrijven van de Stichting R.K. Bibliotheek om toekenning van een subsidie voor het iaar 1952. Tenslotte werd nog voor ken nisgeving aangenomen een brief van Ged. Staten ten geleide van hun besluit van 10 Oct. j.l. tot verhoging van de jaarwedde van de wethouders van f 3400.tot f 3800.te rekenen met ingang van 1 Januari 1951. Benoemingen Mr. R. Veendorp werd herbe noemd als Curator van het Mur- melliusgymnasium; de heer G. A. Verkade werd herbenoemd als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs, ajsook van de Commis sie van Toezicht op het Gemeen telijk Nijverheidsonderwijs; de heren A. de Ree en C. Neef wer den herbenoemd als lid van de C.v.T. op het Lager Onderwijs. Mevr. G. Ringers-Wolzak en de heer H. W. Holsmuller werden herbenoemd tot regentes en re gent van het Burger Weeshuis, terwijl in de plaats van de heer J. de Groot, aan wie als zodanig op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend, benoemd werd de heer J. G. den Hollander. De heer W. v. d. Val werd herbenoemd als regent van het Centraal Ziekenhuis; de heren G. de Zeeuw, B. Broers en H. Koot en Mevr. H. Tappev. d. Goot werden herbenoemd als lid van het bestuur van de So ciale Werkplaats. In de plaats van de heer D. v. Barneveld, aan wien op zijn verz&ek eervol ontslag werd ver leend, werd tot gedelegeerde in de besturen van de door de ge meente gesubsidieerde Bijzondere Scholen voor Nijverheidsonder wijs benoemd de heer J. Weil, chef Afd. Onderwijs ter Secre tarie. Tot onderwijzer aan de Jan Ligthartsehool werd benoemd mej. J. E. Schoemaker te Meppel. Onderwijs. Medewerking werd verleend voor de aanschaffing van een nieuwe schrijfmethode aan de St. Aloysiusschool en voor ban ken, gordijnen en andere beno digdheden t.b.v. de St. Lauren- tiusschool. Hierna volgde vaststelling der bedragen, ingevolge art. 55 ter, eerste lid der L.O.-wet '20, over 1945; voorlopige vaststelling van dit bedrag over de jaren '43 t.m. '47; vaststelling van het bedrag per leerling volgens bedoeld art. voor het jaar '51; vaststelling van het voorschot op de gemeen telijke vergoeding over '51 van de kosten van instandhouding der derde Chr. School; van de ge meentelijke vergoeding over '49 en '50 van de kosten van in standhouding der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen. Géén kleuterscholen. Daar in verband niet de circu laire van de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting van 31 Maart, de houw van kleu terscholen niet meer is toege staan, stelden B. en W. voor. overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten in te trekken het raadsbesluit van 1 Febr. j.l. tot bouw van twee kleuterscholen in het Bereerwegkwartier. Tenslotte werd besloten tot wijziging van de verordening voor de Middelbare Handels avondschool. Zo werd ook i.v.m. bezwaren van het Departement van O., K. en W. ingetrokken het raadsbe sluit van 6 Sept. j.l. tot oprich ting van een dagcursus voor ty pografen; tevens werd hierbij besloten, de gemeentelijke Avondschool voor Lager Nijver heidsonderwijs op te heffen en te verklaren, dat de uitbreiding van het leerplan van de Am bachtsschool met een dagcursus voor typografen door de Raad nodig wordt geoordeeld. I.v.m. het gereedkomen van de gerlaan werd besloten, tot uit neming uit het grondbedrijf tegen de boekwaarde van f 1Ó5.336. van de terreinen, waarop deze woningen zijn gebouwd. De opname van een nieuwe clausule in de koop-acte betref fende de verkoop van bouwter rein aan de Stichting „Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem", werd door de Raad goedgekeurd. B. en W. werden gemachtigd, voor de tijd van 5 jaar te ver huren een aantal, niet met rijks- steun gebouwde woningen, welke het eigendom der gemeente zijn. Een voorstel tot beschikbaar stelling van een bedrag van f 15.000,voor het herstel van de gashouder op het terrein van de gasfabriek, ontmoette bij de raad geen bezwaren. Tevens werd besloten, tot aanschaffing en bijkomende werken van een del ta-meter t.b.v. he' gasproductie- oedrijf, waarvan de kosten wer den geraamd op f 15 009,welk bedrag docr de N.V. Gasvoor- ziening Kop Noo"*lholland in tien jaar zal worden terugbe taald. Met de gemeente Schoorl werd een nieuwe overeenkomst aangegaan inzake de gaslevering, waarbij o.m. bepaald werd. dat bij levering van groene hoeveel heden, gas een lage.-a prijs per eenheid wordt betaald. Goedgekeurd werd een voor stel om het recht van beroep te gen administratieve beslissingen en htl iccht, bezwaar :u te bren gen tegen handelingen of voor nemens der administratie, in dien zulks bij wettelijk voor schrift aan het gemeentebestuur is toegekend, over te dragen aan Burgemeester en Wethou ders. B. en W. zullen de Raad hiervan telkens in kennis stellen, zodat deze de mogelijkheid wordt geboden, een eventueel andere zienswijze dan die van B. en W. tot gelding te brengen. De rekening van de Armen raad over 1950 werd goedge keurd: de gemeentelijke bijdrage over dit jaar werd hierbij vast gesteld op f 7.667,53. Berlu cn werd tot verlenging van de rekening-courant-over eenkomst met de stichting voor Geestelijke Volksgezondheid zulks voor het jaar '52. Onder intrekking van net raadsbesluit van 8 Nov. werd besloten, met de N.V. B<mk van Ned. Gemeenten een rekening courant-overeenkomst aan te gaan voor het jaar 52 tot een bedrag van één millioen gulden. Aan de orde kwam een voor stel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invor dering van rechten voor het ge bruik van het gemeente slacht huis; hierbij werd voor groot gebruikers een verlaging van 50% van het normale tarief voorgesteld: terwijl het tarief voor wegen van levend vee Hl het bijzonder varkens en klein vee wanneer van een eigenaar meer dan 10 stuks tegelijk wor den gewogen, op 25 ct. oer var ken en op. 15 ct. voor kleinvee werd bepaald. Het tarief voor het gebruik van het koelhuis werd bepaald op f40.per M2 voor een tild- perk van tien maanden en f4. per M2 voor elke maand of ge deelte van de maand, die het koeltiidperk langer duurt. Een en ander verkreeg de goedkeu ring van de Raad. Wethouderspensioenen Hierna kwam een voorstel aan de orde tot verhoging van de pensioenen van de oud-wethou ders der gemeente en van hun weduwen en wezera. welk voor stel werd aanvaard. Verhoging houwvoorschot De Raad verklaarde zich ook accoord met een voorstel tot verhoging van het bii i^ads- besluit van 26 Juli aan ..Roch dale" toegestane bouwvoorschot van f710.905.— tot f760.000.— aangezien gebleken was. dat voor het eerstgenoemde bedrag de geprojecteerde 75 woningen niet konden worden gebouiwd. Als gevolg hiervan zullen de huren vermoedelijk middela f7.95 oer week bedragen, exclu sief de kosten van waterver bruik. Vernieuwingen rond Grote Kerk Op 12 October van het vorige jaar heeft de raad een besluit genomen tot vaststelling van voorschriften tot verbetering van het Stadsplan rond de Grote of St. Laurcnskerk. als bedoeld in artikel 43 der woningwet. Hiermede werd naar de mening van het gemeentebestuur een gelukkige oplossing gekregen van de moeilijkheden van het verkeer ter plaatse, terwijl te vens de Grote Kerk. een der schoonste voorbeelden van de Middeleeuwse kerkelijke bouw kunst, veel beter tot haar recht zal komen dan thans. De ontwerper van het plan is de architect W. M. Dudock. Wat het plan inhoudt, hebben wij destijds uitvoerig beschreven. Bii de ingekomen stukken be vond zidh een schrijven van Ge deputeerde Staten, waarin men meedeelde, aan het plan geen goedkeuring te hechten. Het is mogelijk, aldus B. en W. tegen deze beslissing bii de Kroon een beroep in te stellen. Uit stede bouwkundig oogpunt hebben G. S. er geer» bezwaar tegen: ook ziet men wel in, dat verbetering voor het moderne verkeer daar ter plaatse urgent is. Men is echter van mening, dat bedoeld plan feitelijk is een ontwikke lingsplan voor <1p bebouwde kom en in zijn aard niet is te woningen aan de Willem de Zwij- onderscheiden van een uitlbrel dingsplan als zodanig, (ingevolge art. 36 der woningwet). Het be roep op de Kroon is mogelijk in gevolge art. 38 en 43, der Wo ningwet, aldus menen B. en W.. Voorts hebben G. S. overwogen, dat artikel 36 slechts betrekking mag hebben op gronden, die buiten de bebouwde kom zijn gelegen, Aan art. 43 mag niet eer» zo danige uitleg worden gegeven, dat. daardoor een regeling voor de bebouwde kom tot stand komt. De enige mogelijkheid wordt ons, zo zeggen B. en W.. gegeven door art. 43. dat zegt: „De gemeenteraad kan met be trekking tot zowel de aard van de bebouwing als het ge bruik van gronden in de be bouwde kom gelegen. voor schriften vaststellen." Gedeputeerde Staten menen, dat de maatregelen die Alkmaar wil treffen, verder gaan dan ar.t 43 toelaat. B. en W. menen daarentegen weer. dat de Kroon aan dit artikel niet een zo danige beperkte Uitlegging kan geven, dat daardoor de op grond van dit artikel noodzakelijk te nemen stedebouwkundige maat regelen voor de bebouwde kom niet genomen kunnen worden. De raad kreeg dus te beslissen, een beroep bii de Kroon in te stellen. Er is echter met geen woord over deze kwestie gerent. Van daag is de beroepstermijn afge lopen: B. en W. hebben inmid dels het beroep ingesteld onder goedkeuring van de raad en een nadere memorie ten aan zien daarvan bii de Kroon inge diend. Aankoop schilderij Het schilderij van de Alk- maarse meester Allart van Everdingen. waarover wij giste ren uitvoerig schreven, is door de gemeente aangekocht voor een bedrag van 480.000 francs. Hiermede bleef mer» beneden de gestelde limiet van 7.000. Door Alkmaarse particulieren is een bedrag van ƒ800.voor de aankoop van het schilderij bii- eengetorach: De raad keurde de aankoop goed en stelde het daarvoor benodigde creidiet be schikbaar. De beide wethouders Leesberg en Van Slingerland waren tegen deze aankoop, om dat zij dat onder huidige omstan digheden waarin zuinigheid ge boden is, niet verantwoord achtten. De heer Berkhouwer prees het initiatief van het gemeente bestuur era sprak woorden van dank ten opzichte van de par ticuliere geldgevers en andere medewerkenden. Met eenzelfde woord' van dank tegenover dezen sloot de voorzitter de vergade ring. klokke zes GELD APART GELEGD VOOR HET EEUWFEEST ALKMAAR. Alkmaar zal reeds in 1952 voorberei dingen gaan treffen voor het in 1954 te vieren 700-jarig bestaan van de stad. Er heb ben zich reeds verschillende vooraanstaande personen be reid verklaard om zich met de leiding van de feestelijk heden te belasten. Maar dat zal natuurlijk wat geld kos ten. Daarom zullen B. en W. de raad binnenkort een voor stel doen, daarvoor al vast wat geld op zij te leggen, voornamelijk omdat men het plan heeft een historische werk uit te geven, waartoe uit tot nog toe vrijwel onbe kende bronnen geput zal worden. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Supporters, die Zondag a.s. het eerste elftal wil len vergezellen, kunnen bus retours verkrijgen a f 1.40 bij J. Smit, Nieuwe Sloot De P.P.C.-er. ZANGCLUB K.A.B. „ZINGEN IN VREUGDE" ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Wij herinneren er de leden aan, dat er hedenavond geen repetitie is. Volgende week verwachten wij aller opkomst. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Vrijdagavond tot. Zaterdagavond. ENIGE REGEN. Toenemende bewolking en tij delijk enige regen. Matige tot krachtige langs de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen West en Zuid. Iets minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (ADVERTENTIE) (Advertentie) V0CHIKE BQEyERy \CORSETRY Heden ontvangen: ELBEO kousen Links geweven, met Perion versterkt. De ideale kous voor Dames, die niet graag dunne Nylons dragen. Per paar 725 De kous, die ontbrak aan onze uitgezochte collectie kousen Hoek HOUTTIL Lingeries ALKMAAR Kousen ALKMAAR. Voortaan zal de Alkmaarse kermis des Zondags middags om vier haar poorten onenen. aldus besloot de Raad gistermiddag. Echter in he! geheel niet eensgezind: 15 voor 9 tegen. Dit waren de stemmen van mei. Kamnhuvs. en de heer Venneker van de KVP en de heren Hovtink (CH). v. cl. Borden (AR) en Bos. Kirpe- steiin. Sietsma, Couwenhove en Wiese van de PvdA. B. en W. wilden het aanvangs- uur vervroegen, omdat dan een zeer druk bezoek verwacht mocht worden, vooral van uit het ge west, waarvoor Alkmaar een centrumplaats is, en op de twee de plaats, omdat daarvoor in grote kringen behoefte wordt ge voeld. Niet om geldelijk gewin, zo verzekerde de voorzitter; een verzoek om het aanvangsuur voor de kermis te vervroegen, werd het College gedaan door de kermisexploitanten en door de Vakgrep Kermisinrichtingen. De heer Sietsma wilde een dui delijke uitspraak van het waar om dezer verandering en de heer Venneker, die deze vraag onderschreef, betoogde, dat de raad in 1946 een motie Sietsma heeft aangenomen, om het aan- ALKMAAR. De raad heelt gisterenmiddag na ampele be sprekingen besloten, sommige leden slechts schoorvoetend, om de beide nieuwe schilderijen, die al dikwijls in deze kolommen aan de orde gesteld zijn, n.L die van Hare Majesteit de Koningin, geschilderd door D. Vis, en die van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, van Jan van Herweijnen, voor de raadzaal te aanvaarden. Tegen stemden de heer Berk houwer en mevrouw Holzmüller van de V.V.D. en de heer Van der Borden (A.R.). De heer C. Berkhouwer opende de discussies met de bekende Lutherse uitspraak „Hier sta ik, ik kan niet anders" (dan ze niet te aanvaarden). Dezelfde kunst- critische bezwaren, welke hij koesterde tegen het door D. Vis geschilderde portret, golden ook tegen dat van Jan v. Herweijnen. Hij deelde de hoofdconclusie van een kunstcriticus, nl. dat van deze beide schilders iets beters verwacht had mogen worden. Beiden zijn geen portretschilders in olieverf, zo betoogde hij ver der. Opmerkelijk vond hij het, dat het portret van de Prinses pre cies is geschilderd naar het spie gelbeeld van een bestaande photo van H.K.H. Dat wilde hij de schilder echter niet kwalijk nemen, omdat het haast niet an ders kón, daar voor het schilderij niet kon worden geposeerd. Hij miste in beide portretten een te kort aan de symboliek van het vorstelijke, het statische element van het koninklijke. De fout, zo vervolgde hij, ligt reeds bij de keuze der schilders. We konden het van te voren al zien aanko men, dat het hierop zou uitlo pen. Hij wilde de schilderijen niet aanvaarden; zo dit toch zou gebeuren, dan niet voor de raadzaal. De heer Venneker, (KVP) had meer dan eens een gunstig oordeel voor de beide portret ten aanhoord; de raad zou er .verstandig aan doen, ze te aan vaarden; er blijven immers al tijd wenselijkheden: zoveel hoof den, zoveel zinnen; hij kondigde aan, dat de gehele KVP-fractie voor- zou stemmen. De heer Sietsma, (arb.) vond het portret van de Prinses uit stekend geslaagd, dat om zijn compositie, dat van Vis aanne melijk maakt. De heer Eriks, (arb.) zeide, met tegenzin voor te stemmen; volgens hem lagen de fouten in het geven van de opdracht; én in de keuze van de schilders; de heer Kirpesteijn (arb.) verzekerde, dat men de schilderijen, door ze steeds meer te zien, steeds meer zou gaan waarderen; de heer Holsmuller zag in het laatste portret meer kwaliteiten, al miste hij bij alle bei de symbolische weergave van het hoogste gezag. En hij vond dat beide schilders teveel ver antwoordelijkheid hadden gekre gen. De voorzitter, Dr. H. J. Wytema, gaf eerst uitleg van de roset, die thans bij wijze van proef op de schouw is aange bracht. De oude wandschildering kan niet blijven bestaan, daar ze te zeer contrasteert met de schilderijen. De roset is afkom stig van het Koning Willems Huis, het is een roos met man nenkop, met een randschrift uit 1568. De opdracht, zoals die is gegeven, vond hij juist, en wel, omdat de schilders zich hadden bediend van de vormentaal van deze tijd; hij noemde hen schil ders van ,faam" en vertelde, over hen te hebben gehoord van erkende critici, dat zij wel dege lijk portretschilders waren; Jan van'Herweijnen van den beginne af, terwijl Dirk Vis van de re- tering steun en introducties ge regen heeft voor 't maken van 'n buitenlandse reis speciaal voor portretstudies. De schilders heb ben zich op uitmuntende wijze van hun taak gekweten: de ko ningin is afgebeeld naar de Per soon die Zij is en naar het voor- beeld van eenvoud, dat Zij geeft; I ja, geschilderd zijn deze portret ten naar de opvatting, welke zij het Koningschap stelt. Het Wezen der beide Vrouwen die ons zo dierbaar zijn, „is getroffen". Hij zeide vervolgens, niet te kunnen ingaan op de artistieke waarde omdat hij daarvoor te weinig geschoold was doch hij beriep zich op het gunstige oor deel van een Charley Toorop. „Het nageslacht", zo besloot hij, „zal Alkmaar prijzen voor de moed, deze schilderijen op deze wijze te hebben laten vervaardi gen: naar de schilderstaal van onze tijdDr. Berkhouwer had dan liever een andere, mo derne taal „gezien"; hij zeide iedereen vóór de opdracht ge waarschuwd te hebben en dat kon hij doen, omdat hij niet voor die opdracht verantwoordelijk was, omdat hij bij het geven daarvan, niet aan de besprekingen in de raad (van 19 April j.l.) had deelgenomen. Tenslotte werd er gestemd. De Raad aanvaardde de schilderijen; en zo is de discussie dan eindelijk gesloten. Of mis schien ook niet. ALKMAAR. In de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting, die B. en W. van Allanaar de raad hebben doen toekomen, wordt er op gewezen, dat belangrijke wensen van de ge meenten in het algemeen niet vervuld zijn. In het bijzonder geldt dat het feit, dat het verlies van de ondernemingsbelasting voor het grootste deel zal worden gecompenseerd door de navloeiende belasting-opbrengst van vorige jaren. Anderzijds wordt erkend, dat de reële uitkomsten van de gewijzigde regeling voor een groot aantal gemeenten voldoende zijn, om haar begrotingen voor 1952 sluitend te maken. B. en W. van Alkmaar staan op het standpunt, zo blijkt uit dit stuk, dat de begroting bij de huidige uitkeringen uit het gemeentefonds in zichzelf slui tend dient te zijn. De inkomsten uit de ondernemingsbelasting en aan uitkeringen uit het gemeen tefonds werden voor deze begro ting op f 2.760.66,geraamd. Zekerheidshalve hebben B. en W. gemeend, bij deze begroting niet het bij vórige begrotingen gebruikte middel, het beschik ken over een deel van de ba tige saldi van vorige diensten te moeten hanteren om de be groting sluitend te maken. Het uitgaven-peil is deze keer afgestemd op de ter beschikking staande inkomsten. Er :s verder wel op gerekend, de gebruike lijke reserveringen voor de om bouw van het electriciteitsnet en voor fondsvorming ter bevor dering van de uitgifte van in dustrie-terreinen (beide f 50.000) te doen plaats vinden. Zorgen over investering De huidige investeringsDOlitiek van de Regering geven B. en W. echter ernstige zorgen. Mede daardoor zullen een aantal wer ken. zoals de bouw van kan toorgebouwen, kleuterscholen en gymnastieklokalen. in beginsel de eerstkomende iaren niet kun nen worden uitgevoerd. Niet slechts het beschikbare bouwvolume, maar vooral de financieringsmoeilijkheden vor men thans een belemmering in de voortgang van woningbouw en scholenbouw. De beperking van de investeringen oefent reeds gevoelig haar invloed uit het geen blijkt uit het feit, dal van het voor 1951 opgezette kapitaals-program v. f 6.424.420, slechts een derde deel tot ver wezenlijking kon komen. Aangezien de huidige rente voet op grond van de heden daagse beurskoersen te laag wordt geacht, is de kapitaalmarkt voor de gemeente vrijwel geslo ten gebleven. B. en W. hebben echter alsnog getracht een aan merkelijke lening onder te bren gen', doch zijn daarin tot nog toe nog niet geslaagd. Daarom beraden B. en W. zich over de vraag, om, evenals in andere gemeenten is geschied, een be roep te doen op de eigen bevol king om tegen 4 pet. het be nodigde geld voor de financie ring van de woningbouw te lenen. B. en W. rekenen voorts nog op een aandeel uit de toegezeg de 320 millioen gulden van le vensverzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen. Naar de mening van B. en W. blijft de ontwikkeling van de woningbouw de grootste urgen tie behouden daar de groei van de stad en haar bevolking geen vertraging daarin toelaat. Daar naast blijven B. en W. streven naar een uitbreiding van de arbeidsmogelijkheden. Met het oog daarop is het aanleggen van industrie-terreinen en het tegen redelijke prijzen aanbieden daar- ■M van, het verbeteren van wegen, bruggen en andere kunstwerken van eminent belang. Van het allergrootste belang wordt in dit verband de doortrekking van de Juliana van Stolberglaan naar de te bouwen brug over het Noordhollands Kanaal geacht. Hierover willen B. en W. in het komende jaar nadere voorstellen doen. Cijfermateriaal In een algemeen overzicht wor den de volgende cijfers genoemd: Inkomsten gewone dienst f 7.711.583,— Uitgaven gewone dienst f 7.711.583.— Saldo Inkomsten kapitaaldienst f 1.291.477,— Uitgaven kapitaaldienst f 1.291.477,— Saldo De kosten van de overheids zorg, gesplitst naar de diverse diensten, zijn geraamd op de vol gende bedragen: 1952 1951 Kosten van algemeen beheer f 404.914,— f 343.783,— Openbare veiligheid f 186.198,— f 151.470,— V olksgezondheid f 146.199,— f 121.148,— Volkshuisvesting f 98.399,— f 33.251,— Openbare Werken f 457.209,— f 432.102,— Grondbedrijf f 50.000,— f 50.000,— Onderwijs, kunsten en wetenschappen f 976.794,— f 877.689,— Maatschappelijke steun f 1.087.764,— f 980.471,— Economische aangelegenheden f 10.960,— f 11.305, Dekking oude tekorten f f 39.300,— Overige en onvoorziene uitg. f 72.627,— f 168.642,— f 3.490.974,— f 3.250.276,— De middelen tot dekking worden gevonden in de volgende bron nen van inkomsten: 1952 1951 Eigendommen f 64.226,— f 7.996,— Belastingen fl.076.299,f 953.870,— Gemeentefondsuitkering f 2.210.666,— f 1.921.615, Batige saldi vorige diensten f f 160.000,— Openbare Nutsbedrijven f 131.328— f 196.889,— Kasgeldvoorzieningen f 8.455,— f 9.906,— f 3.490.974,— f 3.250.276,— vangsuur van de kermis op Zon dag op 8 uur te bepalen. In 1949 heeft men dit besluit niet willen veranderen en in 1951 wil men, zonder behoorlijke re den (enkel omdat de kermislui zelf erom vragen?) de continuï teit van het beleid doorbreken! Enkele raadsleden brachten in 't midden dat de herrie van de Kermis bijvoorbeeld zeer zeker in de Grote Kerk zou kunnen doordringen en veel hinder ver oorzaken. De heer Hovtink (ARi wilde de kwestie minciDiëel zien in 't licht van de Zondairsheiliaine en noemde het voorstel verderfelijk, niinliik. brutaal en ontoelaatbaar. Steeds meer guldens zouden uit de zakken van burtrers aeklont worden. Een bepaald gedeelte van de bevolking wordt gekrenkt in hun dienste nrincipiële ge- voelens. U. miinheer de voor zitter. zit daar bii de Gratie Gods cn U moet als overheid de Zon dagsrust en Zondagsheiliging mo- aeliik maken. Waar haalt het colleee de moed vandaan, om kermis een „eenaste" vorm van vermaak te vinden? Men aaat lanazamerhand de eeesteliikc dineen uit het ooe verliezen en daarom is het. dal de mens heid derailleert. Vele raadsleden waren voor het voorstel, omdat daardoor aan kinderen meer dan des avonds gelegenheid zou kunnen worden gegeven de kermis te bezoeken. De heer van der Borden bor duurde in gelijke trant voort op het betoog van de heer Hoy- tink. De voorzitter distancieerde zich van de principiële kant van de zaak en wilde het alleen maar hebben over maatschappe lijke voordelen, die hij van het principiële geschejden hield. Hij gaf alle sprekers antwoord; som migen werden wel, anderen niet bevredigd; omdat men het toch niet eens kon worden, werd het voorstel in stemming gebracht, met bovenvermeld resultaat. ALKMAAR Donderdag avond heeft dc Haaesse Come- die, onder regie van Paul Steen bergen. een uitmuntende voor stelling gegeven van spel in drie bedrijven van Clifford Odets. in rï« vertaling van Cees Laseur. De zaal was zeer goed bezet en het publiek stelde én én voorstelling on hoge priis. c.n ontredderd toneelspeler, die zijn zelfcontrole kwijtgeraakt is, zich helemaal heeft inge spannen in de niet reële werke lijkheid van zijn types en geen oog meer heeft voor werkelijke realiteit van zichzelf, van zijn vrouw en van zijn omgeving, is op de onderste trede van de maatschappelijke ladder terecht gekomen en 'n pathologische al coholist geworden. Er zijn twee mensen, die in hem zijn blijven geloven: dat is de jonge regis seur, en dat is zijn vrouw, die_ beiden, eerst onafhankelijk van elkaar, later meer samen, hem trachten omhoog te duwen, tot dat zijn oude talent weer her leeft. De drie hoofdfiguren wer den vertolkt 'door Kees Brusse als de regisseur, Paul Steenber gen als de toneelspeler en Myra hele spel werd door hun virtuoze "Ward als diens vrouw. Het ge- dramatiek gedragen, dat een werkelijke ontroering op de toe schouwers overbracht. Hun be loning, golven klaterend hand. geklap was daaraan recht recht evenredig. Vroegere diensten Het totaal van de ongedekte rekeningstekorten van dienstja ren voor 1948 bedragen: over 1944 f 58.406,40 over 1945 f 50,5.023,53 over 1946 f 456.141,26 over 1947 f 643.336,69 Uit bijdragen van het gemeen tefonds over de jaren 1944, 1945 en 1946, de achterstandsuitke ring ondernemingsbelasting en andere middelen is tot een be drag van f 1.325.493,95 als dek king beschikbaar gekomen, onge dekt blijft dus nog een bedrag van f 337.413,93. B. en W. ver wachten echter dat deze som alsnog kan worden gedekt door een bijdrage uit de tweede af deling van het gemeentefonds in het rekeningstekort van de dienst 1947. De gewone dienst heeft, over het jaar 1948, met inachtneming van nog te verrich ten betalingen en nog te ontvan gen gelden, een batig saldo van f 515.519,48, terwijl voorts de diensten 1949 en 1950 naar ver wacht wordt ongeveer f 200.000, en f 100.000,aan overschotten te zien zullen geven. Deze be dragen zijn tot een maximum van f 800.000,in het financie ringsfonds opgenomen om te die nen tot financiering van kapi taalverstrekkingen. B. en W. be sluiten de opmerkingen over dit hoofdstuk met er aan toe te voegen, dat van de geraamde beschikking over een gedeelte van de batige saldi over 1951 wegens de versterking van de inkomsten van die dienst geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Een overzicht van de kosten en baten van de verschillende diensten hopen wij in een vol gend nummer te kunnen geven. Huizen in opbod ALKMAAR. Notaris C. Knook te Bergen bracht in het Gulden Vlies twee huizen in op bod. Voor een woning aan de Westerweg werd f3550 geboden, voor een pand aan de Kinheim- straat no. 28, werd f3400 geboden. De afslag is bepaald op Woens dag a.s. St. Nicolaas bij de K.A.V. ALKMAAR. Deze week bracht St. Nicolaa§, vergezeld van Zwarte Piet, een bezoek aan de kinderen van de leden van de K.A.V. der 3 parochies; 300 kin deren werden door St. Nicolaas verblijd met diverse versnaperin gen. Ook had St. Nicolaas voor ieder kind een cadeautje meege bracht, dat hij aan ieder kind persoonlijk uitreikte, met een woordje van lof of een kleine vermaning. DAMESMANTELS en SWAGGERS HEREN-COSTUUMS OVERJASSEN REGENJASSEN en MANTELS KINDERKLEDING MODE-ARTIKELEN Benoeming kleuterschool onderwijzeres ALKMAAR Ingaande Ja nuari 1952 is tot onderwijzeres aan de kleuterschool Kleuterwei- de, Heiloërdijk, Alkmaar, be noemd mej. Hiehle te Alkmaar, thans als zodanig werkzaam aan de kleuterschool te Hensbroek. SCHILDERIJEN AAN DE WAND ALKMAAR. In de nieuwe woningen van „Rochdale", Huy- gensstraat 29 en 31, welke door de fa. Spruyt zijn ingericht, heeft de schilder H. Heertjes enkele door hem vervaardigde schilde rijen geëxposeerd. DOKTERSDIENSTEN Avenhorn/BerkShout: Dokter Reedijk te Avenhorn. telef. K. 2294: 225 Rayon West-Friesland (West). Doktér van der Meer te West woud. tel. K 2286 355; Dokter de Vries te Benningforoek. tel. K 2299 251: Dokter Waion te Spanlbroek. tel. K 2263 215. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: Wiener Ma- dein (a.l.); Cinema American: De zoon van Zorro (14); Harmonie: Kim (a.l.); Victoria: Losprijs (18) (Door KRASIC (A.P.) vrijgelaten, vert plaatsje van vi< in de officiële van „de voorin te zijn ooit ondc Mgr. Stepinac sta geheel in mij wanneer de H. i zal ik mijn fund schop neerleggen waar ook n nen." Gisterochtend i pinac om vier ui Mis op te dragi mensen woonden De aartsbisschop Hij was gekleed dige toog van d toen hij in de ker mag het dorp ni< der toestemming Correspondente: afloop van de H aartsbisschop. Hij de afgelopen jarè te hebben gehad Pas drie dagen gi van zijn vrijlatin gesteld. Volgens pondent verklaart een overeenkomsl ten, gebaseerd op op de essentiele v door de Kerk g( kerkelijk huwelijl opvoeding in de vrije katholieke p lijk huwelijk moe ademtocht verde want dit is een1 door God is ingest niet door mensenl kan worden." Volgens het Jo geringspersbureau schouwde Mgr. Sti lating als een be' hartigheid. De aartsbisschoi Krasic als zoon va KONINKLIJKI NAAR OOS H. M. Koningin K.H. Prins Bernh nemens ook dit ja, vacantie met de prinsessen de w Sankt Anton in O zoeken. Het vertri vastgesteld op Doi cember a.s. HOOFDCOMf APELDOORN GE De gemeentepa doorn heeft giste: resteerd de 58-jai hoofdcommies ter Apeldoorn en chei ling burgerlijke s van verduistering gelden. Het one voortgezet: hoe gre terde bedrag is, i kend. 8 December: Onbevlekte On van Maria Men zegt wel in de waarheid ontwikkeling is die de kerk reec maar in haar verborgen war door gebed en zaamaan naar vi en als kpstbaar steld. Duidelijk baar in de leer Ontvangenis: w altijd had geho bedekte termen werd in de midc voorwerp van het voor en scherp tegen ell meten. Maar f overweging van bracht de bisschi om de dogmavi vragen, die dan werd uitgesprok( delijk manifestee in de levende k vrucht wordt doe se moeder IN 1 Een gedeelte van en tankinstallatie Seine gelegd. De in de Seine tusse

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2