Nieuuu SCHACHT OVER INDONESIË De Tsjechische regering neemt Nederlands klooster in beslag Geallieerden zorgen voor een verrassing Economische chaos vraagt buitenlands kapitaal De „ARNHEM" vliegt 's lands langste luchtlijn Herhalingsoefeningen in 1952 GEWIJZIGD I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Onpartijdige erkenning van Nederlandse verdiensten Ons land biedt Carmelitessen een verblijfsvergunning aan In Panmoenjon Zes dieven en helers achter slot K.LM.-dienst Amsterdam-Sydney een feit Drie autodieven gearresteerd Ook compensatie voor rentetrekkers Inbrekers stalen tientallen costuums Wijziging instituut arbeidscontract? HERZIENING VREDESVERDRAG Dieseltractie Alkmaar-Den Helder Voldoende militaire hulp van Amerika Kapper van Een moet twee jaar brommen Bereid te spreken over terugtrekking van de troepen uit Korea Britten leggen in Suez een weg aan Zware lasten op sommige lichtingen #4 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 8 December 1951 46e Jaargang No. 12344 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ""T|; t HOOFDDEKSELS TE PANMOENJON De keuze in hoofdbe dekking te Panmoen- jon, de plaats van de bestandsbesprekingen, is zeer ruim. Mogen de modellen onderling nogal verschillen, één ding hebben ze ge meen, n.l. dat ze de dragers tegen de bit tere koude in Korea helpen beschermen. Hier geldt de leus: als het maar warm zit! Kapitein Henry Mc Allister, commandant van het V.N. kamp, (links boven), draagt een met bont afgezet te pet, welke bijna zijn gehele gezicht verbergt. Dave Cicera (rechts boven), een Amerikaans fotograaf heeft zijn zinnen gezet op en ski-pet van vilt en nylon, waarover hij een gebreide hoes draagt. De Chinese communistische gene raal Hsieh Fang (links onder) vindt dat een bontmuts en een dito shawl afdoende be scherming tegen de koude bieden en de Chinese communisti sche fotograaf (rechts onder) maakt gebruik van een katoenen ge zichtsmasker, waarbij hij 'n bontmuts draagt. 10.000 SIGARENAANSTEKERS GESTOLEN ROTTERDAM. Uit een loods op het handelsterrein te Rotterdam werden enige tijd ge leden 10.000 sigarenaanstekers ge stolen. Ten huize van de 43-jarige monteur J. M. L. trof men een gedeelte van de kisten aan, waar in de aanstekers verpakt waren geweest. L. werd aangehouden en dit leidde tot arrestatie van de 28-jarige electricien G. van W., die de diefstal op touw had gezet. Verdere nasporingen volgden en toen bleek, dat de 58-jarige siga renwinkelier H. C. S. en diens compagnon, de 45-jarige J. van der T„ een partij hadden gekocht en deze 250Ö stuks weer hadden doorverkocht voor f 2900 aan de 28-jarige koopman P. de H. in Zaandam. Een partijtje, dat naar Amsterdam is verkocht, kon men nog niet achterhalen. Ook werd nog aangehouden de 21-jarige expeditieknecht B. G., die van W. bij de diefstal zou hebben geholpen. Alle arrestanten zijn naar het huis van bewaring overgebracht. DJAKARTA (A.P.-Aneta). Gisteren is te Djakarta het rap port gepubliceerd van de Duitse financiële deskundige, dr. Hjalmar Schacht, waarin o.m. wordt ge constateerd, dat de jonge repu bliek Indonesië het niet kan stel len zonder „buitenlandse krach ten en buitenlands kapitaal in dien zij uit de huidige economi sche verwarring wil geraken". Schacht heeft als gast van de Indonesische staat gedurende drie maanden de economische kwalen van de republiek bestudeerd. Hij is een maand geleden naar Duits land teruggekeerd. In zijn rapport bepleit hij: 1. Dat buitenlands en Indone sisch kapitaal zullen worden be- SCHIPHOL. Voor de tweede maal binnen vier dagen heeft de K.LM. een nieuwe lijn geopend die de tot voor kort langste lijn van ons luchtnet (AmsterdamDjakarta) in kilometers ruim slaat. Was het Dinsdag j.l. de „Utrecht", die de eerste vfucht naar het land van de rijzende zon aanvaardde, gisteren 21 uur, nadat de „Utrecht" in Tokio neerstreek was het de constellation „Arnhem", die voor de eerste geregelde lijn- vlucht naar Sydney startte. Voor deze openingsvlucht van de langste lijn, die de K.L.M. thans bezit (ruim 20.000 km) be stond grote belangstelling, zowel van Nederlandse als van Austra lische zijde. Onder meer waren hjj het vertrek aanwezig de mi nisters van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, van Verkeer en Waterstaat en de Australische ambassadeur, de heer Stirling. Minister Wemmers, de Austra lische ambassadeur en dr. Ples- man onderstreepten het belang van deze snelle verbinding tussen Nederland en Australië. De Australische ambassadeur zei dat het feit, dat de vluchten naar Sydney via Biak gaan, „een nieu we verbinding betekent tussen twee zo dicht bij elkander gele gen buurstaten: Nederlands Nieuw Guinea en Australië". Kolonel G. Pruys, hoofd van de afdeling Sociale Zaken en perso neelszorg van het ministerie van Oorlog, bood dr. Plesman namens de minister een plaquette aan ter gelegenheid van deze vlucht. Ge zagvoerder Sluyter van de „Arn hem" kreeg een zilveren me daille en de. bemanningsleden een bronzen medaille. De „Arnhem" vertrok gisteravond om half acht. AMSTERDAM. De Amster damse politie heeft twee jonge mannen, de Haagse politie één (ook Amsterdamse) jongeman aangehouden, die zich enkele da gen geleden schuldig hebben ge maakt aan diefstal van een auto, een splinternieuwe Opel 1951 in de Rubenstraat te Amsterdam. handeld op gelijke basis en dat de „onrealistische" wet, dat elke onderneming met 51 procent In donesisch kapitaal moet werken, wordt ingetrokken. 2. Dat vitale ondernemingen worden gesteld onder controle van de staat zonder evenwel vol ledig te worden genationaliseerd. 3. Dat het ingewikkelde Indo nesische deviezenvergunningen- systeem, dat vier wisselkoersen een officiële koers, een import- koers, en exportkoers en een zwartehandelskoers in het le ven heeft geroepen, wordt afge schaft. Schacht verklaarde dat hij per plex had gestaan van dit systeem. „Ik begrijp het nog niet", zeide de en hij verklaarde dat het de handel vertraagt en geknoei in de hand werkt. Schacht is tot de conclusie ge komen, dat de groothandel bijna geheel in Nederlandse handen is en hij betoogde dat het voor het economische welzijn van Indone sië van belang is, de Duitse han delshuizen te herstellen, die, evenals de Nederlandse, beschik ken over „een schat van markt- ervaring". Van onpartijdig standpunt be keken, verdient het koloniale werk van Nederland de hoogste erkenning, schrijft Schacht in het hoofdstuk „Staatsfinanciën". Deze erkenning, vervolgt hij, zou ook van partijdige Indonesi sche zijde meer tot uitdrukking komen en zou voor de toekom stige samenwerking zeer bevor derlijk zijn, indien van Neder landse zijde een verlichting van Indonesië's financiële verplichtin gen als vriendschappelijk gebaar zou afkomen. De onvermijdelijke samenwer king met de Nederlanders zou gemakkelijker en voor beide lan den vruchtbaarder plaats hebben, indien, waar zulks maar mogelijk is, „psychologische moeilijkheden uit de weg zouden worden ge ruimd". VISSERIJ-ONDERZOEK 's-GRAVENHAGE. In de Me morie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Ka mer op de Landbouwbegroting 1952 deelt minister Mansholt o.m. mede, dat het in de bedoeling ligt het biologische visserij-onderzoek in de Noordzee te stimuleren mede door het stichten van een centraal laboratorium voor vis serij-onderzoek te IJmuiden. De minister is niet bereid te bevorderen, dat de uitoefening van de groothandel in vis onver enigbaar wordt gemaakt met de uitoefening van de kleinhandel, aangezien zulks tot een onge wenste verstarring zou leiden. DEN HAAG (K.N.P.). De gedwongen overplaatsing en te werkstelling van tien Zusters Carmelitessen in Tsjechoslowakije, waarover de Midden-Europese correspondent van het K.N.P. reeds op 30 October uit Praag uit voerig heeft bericht, wordt thans door bevoegde instanties bevestigd. Het blijkt, dat de zusters thuis horen in het Carmelitessenkloos- ter te Krupka, waar zij de ver zorging en verpleging van arme kinderen op zich hadden geno men. Zij behoren allen tot de Congregatie der Carmelitessen van het Goddelijk Hart van Jezus te Sittard. Hun klooster is zonder meer door de Tsjechoslowaakse staat genaast, hoewel het Neder lands eigendom is. Immers het werd enige jaren geleden aange kocht door het Generalaat der Congregatie te Sittard. Nadat de zusters uit Krupka waren verwijderd en de staat zelf de verzorging der kinderen in dat huis had overgenomen, zijn zij STICHTING VAN DE ARBEID VRAAGT 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid zich tot de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid gewend en er bij hem op aangedrongen aan verschillende groepen van rentetrekkers compensatie te ge ven voor de overschrijding van de consumptiebeperking, evenals dit is geschied met betrekking tot de loontrekkenden. Hoewel het slechts een beperkt bedrag betreft, eist naar de me ning van het Stichtingsbestuur een consequente toepassing van de in Maart j.l. getroffen beslis singen met betrekking tot de loonpolitiek en de sociale verze keringen, dat thans ook een com pensatie-uitkering wordt verstrekt aan diegenen, die uitkering ont vangen uit hoofde van de nood wet ouderdomsvoorziening of een langdurige rente genieten krach tens de ongevallen- en de inva liditeitswet. IN GRONINGER KLEDING FABRIEK GRONINGEN Inbrekers heb ben kans gezien zich toegang te verschaffen tot een kleding fabriek in de Helperweststraat te Groningen. De achterdeur werd geforceerd en daarna zijn de indringers er in geslaagd 26 herencostuums te ont vreemden. De totale waarde wordt geschat op ruim f 3000. De politie stelt een onderzoek in. Reeds is een spoor gevonden. In Twijzel kon reeds de helft van de costuums in beslag worden genomen. De Groningse recherche is tot enkele arrestaties overge gaan. Het onderzoek is evenwel nog in volle gang. SLECHTS LEERLINGEN EN PERSONEN BENEDEN 21 JAAR DEN HAAG (K.N.P.). De samenwerkende organisaties, ver tegenwoordigd in het Georgani seerd Overleg, zijn van mening, dat aanstelling van arbeidscon tractanten in de toekomst bij de overheid slechts kan geschieden voor personeel beneden 21 jaar, voor leerlingen, voor personeel belast met werk van aflopende aard en voor los personeel en hulppersoneel, dat van tijd tot tijd invalt, echter beperkt tot de in het ambtenarenreglement ge noemde termijnen van 2 inplaats van 5 en van 4 inplaats van 10 jaren. Dit zijn de nieuwe voorstellen, welke aan de regering met be trekking tot de arbeidscontractan ten zijn gedaan. Er bestaan ern stige redenen om aan te nemen, dat de regering deze voorstellen spoedig zal overnemen en in deze geest de aangekondigde wijziging van het instituut arbeidcsontrac- tanten zal uitvoeren naar een oud klooster te Bila Voda, bij Javornika (Jagerndorf) vervoerd, waar zij gedwongen arbeid in fabrieken en op het land verrichten. Hoewel de Algemene Overste te Sittard de zusters heeft gelast naar het Moederhuis in Nederland terug te keren, heeft de regering in Tsjechoslowakije daartoe nog geen toestemming gegeven. De Nederlandse regering is be reid, gezien de bijzondere omstan- ITALIE VRAAGT ROME, 7 Dec. (Reuter). Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld, dat Zaterdag aan de 20 mogendheden, die het Italiaanse vredesverdrag hebben onderte kend, nota's zullen worden over handigd, waarin officieel wordt gevraagd het vredesverdrag te herzien en te erkennen, dat Italië „een vrij en democratisch land is, en in staat van volkomen gelijk heid met alle andere vrije staten in de wereld". Men verwacht, dat de Sowj et- Unie het verzoek zonder meer van de hand zal wijzen. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben reeds hun steun toegezegd. MET INGANG VAN 7 JANUARI (Eigen bericht) Met ingang van 7 Januari a.s. zullen op de lijn AlkmaarDen Helder v.v. <jieseltreinen worden ingelegd vari Dinsdag t.m. Vrij dag. Daar vanuit Den Helder op de week-ends het passagiersver voer op de treinen overstelpend is, zal op de Zaterdagen en Zon dagen voorlopig nog gebruik worden gemaakt van de stoom- tractie, daar het dieselmateriaal voor dit grote vervoer nog niet toereikend genoeg is. Mocht dit t.z.t. wel het geval zijn, dan zal de spoorverbinding met Den Hel der geheel met dieseltractie wor den onderhouden. Meermalen reeds waren zowel van de zijde van het Helderse Gemeentebestuur, de Koninklijke Marine de K.V.K. te Alkmaar bij de Directie der Nederlandse Spoorwegen stappen ondernomen om beter materiaal op de lijn te kunnen krijgen. De laatste tijd was men er reeds toe overgegaan, om bij enkele diensten betere wa gons in te leggen, terwijl Ir. de Hollander de verzekering had gegeven, dat dieseltractie zo vlug mogelijk zou worden ingelegd, doch dat dit wel niet voor Mei 1952 het geval zou zijn. Dat de Spoorwegen desalniettemin kans hebben gezien reeds nu enkele dagen per week dieseltreinen in te leggen is vooral voor Den Hel der zeer verheugend. Loonbelasting over compensatie-uitkeringen Het ministerie van Financiën vestigt er, voor zoveel nodig, de aandacht op, dat de onlangs toe gestane conpensatie-uitkeringen voor eenmaal aan de heffing van de loonbelasting en de vereve ningsheffing zijn onderworpen. Indien over het gewone perio dieke loon geen loonbelasting be hoeft te worden ingehouden, mag echter ook de compensatie-uitke ring zonder inhouding van loon belasting geschieden. digheden in dit geval, de zusters een verblijfvergunning aan te bie den, hoewel zij allen van Tsjechi sche en niet van Nederlandse nationaliteit zijn. POSTDUIF OP EEN VREEMDE KOERS SYDNEY (Ass. Press.) Een postduif, die gelost was te Oodnadatta, in Centraal Australië, voor een vlucht naar haar til te Adelaide, is in Zuid Afrika aangekomen. Inplaats van zich bij de 500 metgezellen te voegen en rechtstreeks in Zuid-Zuid- Oostelijke richting naar huis te vliegen, ging de vogel er in Zuid-Westelijke richting vandoor. Twee dagen later bevond zij zich op een af stand van 150 mijl van de West Australische kust. Toen ontwaarde de vogel een stip aan de horizon, het Engelse vrachtschip „Diomed" dat op weg was naar Zuid Afrika. De duif uit Adelaide plofte op het dek van de Diomed neer, uitgeput na een vlucht van 1000 mijl. Zeelui van de Diomed na men de duif mee naar Zuid Afrika en stuurden het num mer van het dier naar Zuid Australië. ZEGT MINISTER STAF 's-GRAVENHAGE. „Het is niet waar, dat de Verenigde Sta ten alleen per staande divisie wapenen en uitrustingen aan Ne derland willen geven", aldus ver klaarde gisteren de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, in den Haag. De minister gaf als zijn over tuiging weer, dat voldoende uit rustingen naar Europa zullen ko men, zodra de Amerikaanse in dustrie haar periode van om schakeling achter de rug zal heb ben. ZO LUIDT DE EIS ASSEN. De kapper van Een, M. J. van R., die onlangs naar het buitenland is uitgeweken, was gisteren gedagvaard om voor de arrondissementsrechtbank te As sen te verschijnen. Enige weken geleden werd hij bij gerechtelijk vonnis veroor deeld zijn gezin te onderhouden, waarvoor een bedrag van f 50. per week werd vastgesteld. Daar de man tot nu toe in gebreke ge bleven is, werd hij gedagvaard. De thans in Antwerpen wo nende kapper liet verstek gaan. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van twee jaren. f V v- MOENSAN, Korea (A.P.). De geallieerde onderhandelaars in Panmoenjon hebben gisteren voor een verrassing gezorgd door de communisten te laten weten, dat zij wel bereid zijn de terugtrekking van troepen uit Korea te bespreken. Het commando der V.N. had zich tot nu toe steeds op het standpunt geplaatst, dat de terugtrekking van troepen een politieke aan gelegenheid was, welke na de wapenstilstandsovereenkomst op hoger niveau tussen de betrokken regeringen besproken diende te worden. De daartoe aangewezen geal lieerde en communistische staf officieren hebben gisteren het in kaart brengen van de juiste gren zen van de 4 km brede buffer zone door Korea voltooid. Zij hebben er 11 dagen aan gewerkt. De wapenstilstandslij n zal ech ter zonder betekenis blijven, in dien de wapenstilstandsonderhan delaars het niet op 27 December eens zullen zijn geworden over de wapenstilstandsvoorwaarden. Hebben zij op die datum geen overeenstemming bereikt, dan zal later een nieuwe lijn moeten wor den getrokken. CAIRO (A.P.). Egyptische autoriteiten in Suez stellen zich te weer tegen het Britse plan om een aantal lemen huisjes te doen afbreken voor de aanleg van een noodbrug en een weg, waardoor een kortere verbinding tot stand komt tussen de Britse waterzui veringsinstallatie en het garni zoen. De commandant van de Britse strijdkrachten in Egypte, gene raal Erskine, kondigde gisteren dit plan aan. Tot het aanleggen van de weg is opdracht gegeven, op herhaling van een bloedige botsing zoals Dinsdag in de toe komst te voorkomen. 's-GRAVENHAGE. „Neder land heeft zich bereid verklaard in versneld tempo verder te wer ken aan de opbouw der defensie, zoals door generaal Eisenhower aan de Nato-landen is gevraagd", aldus deelde de minister van Oor log en Marine, ir. C. Staf, gister middag in den Haag mede. Deze versnelling zal o.m. resul teren in een verandering van tijd en wijze waarop de herhalings oefeningen in 1952 zullen worden uitgevoerd. Zij zullen namelijk in het kader van de SHAPE-manoeu- vres worden gehouden. Deze wijziging, zo zeide de mi nister zal op sommige lichtingen zware lasten leggen. Officieren en onderofficieren zullen voor lan gere tijd worden opgeroepen. De daarvoor benodigde wettelijke re gelingen zijn in voorbereiding. Gedetailleerde gegevens zullen in begin Januari worden bekend ge maakt om de betrokkenen tijdig te waarschuwen. De communisten hebben giste ren in de vroege ochtenduren vijf kleine verkenningsaanvallen ge daan ten Zuidwesten van Koem- song in de centrale frontsector. De Amerikaanse voorposten sloe gen vier aanvallen af maar een vijfde voorpost moest zijn stel ling prijsgeven. Verder was de toestand aan het front rustig. TWINTIG JAAR VOOR HAAGSE TUINDER Het gerechtshof te 's-Graven- hage veroordeelde de 26-jarige tuindersknecht J. B. uit 's-Gra- venhage tot 20 paar gevangenis straf met aftrek, beschuldigd van moord op zijn echtgenote, ge pleegd op 8 Juli 1950. B. bracht zijn 25-jarige echtge note in de gang van een pas ge huurde woning aan het West einde in den Haag door wurging om het leven, waarna hij haar stoffelijk overschot onder de vloer van de gang begroef. De procureur-generaal bij het hof concludeerde 14 dagen gele den in deze zaak tot levenslange gevangenisstraf. Met welgevallen bekijkt .Bet ty", de olifant van de dieren tuin van Vincennes (bij Parijs) zichzelf in de spiegel. Haar schoonheid is constant en over het voortijdig verschijnen van grijze haren of rimpels be hoeft zij zich geen zorgen te maken: zij zijn er al, van jongs af aan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1