Woningbouw blijft zorgenkind Koninginneportretten voor de Raadzaal Gemeentebegroting 1952 Deze week in de bioscoop ALKMAAR EN OMSTREKEN Kapitaalswerken voor 1952 Tentoonstelling Vincent van Gogh AGENDA Schola Publica BEGROTINGSRAAD HEILOO K.V.P.: woningen op eerste plan; gezinsleven domineert Beplantingen: voorname factor RAAD-NAPRAAT De meningen zijn verdeeld dnof^ aan- Rubber stempels n A A N,v- PAGINA ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 ALKMAAR. Blijkens de aanbiedingsbrief van de begro ting 1952 is voor dat laar 24.100 gulden meer geraamd voor straatverlichting, zulks in ver band met stijgende nriizen en stadsuitbreiding. Voor de burgerlijke verdedi ging is 12.000 geraamd, waar van twee-derde terugverwacht wordt van de buitengemeenten. Voor het geval, dat het moge lijk is de bevolking in deze ge meente in 1952 te laten door lichten. is een bedrag van ƒ41.031 geraamd: van belang hebbenden worden bijdragen verwacht tot een bedrag van ƒ19.351. Het tekort van dp Overdekte wordt on 20.357 geraamd, dit is 5.900 hoger dan dit iaar. Voorgesteld zal worden de be staande beheersvorm voor drie iaar te bestendigen. Het Ibuurpeil van de na 11 Juli 1951 gebouwde woningwet woningen zal stijgen tot 145% van het huurpeil van 1940. Wat betreft de gewone onder houdswerken is een hogere uit gaaf geraamd voor het uitdienen van grachten. Het exploitatietekort Plant- soenbedrijf is geraamd on 123.380 (vorig iaar ƒ112.721). Dat. van de Gemeentereindging on ƒ217.697 (v.j. ƒ237 888): zon der de invloed van de dit iaar ingevoerde Reinigingsrechten zou het tekort nog 16.259 hoger gekaamd moeten worden DP kosten voor onderwijs ziin met ƒ99.105 gestegen, als gevolg van nriisstijgingen, niet het minst die der brandstoffen. Het bedrag ner leerling (art. 55 bis) is oo ƒ34.30 (v.i. .f33.61) gernprpd voor hot gewoon la eer 42.52 (v.i. ƒ37.75): voor u.l.o. onderwijs: voor het v.g.l.o. oo f49.77 v.i f 37 43) en voor het h l.o. 99.27 (v.i .f74.80) Voor de subsidiering van toneel- en inii'iekgezeleehanncn. H.O.V.. culturele verenigingen en ieugd- or°*ani«aties ziin dezelfde hedrp. gen geraamd: omtrent de he- stemming van deze bedragen zullen voorsteden worden ge daan. 8. en W. zön voornemens fg onderzoeV»n of de miizieV- t"ln r.n dienstbaar gemaaVt kan worden aan het culturele ALKMAAR Voor 1952 staan o.m. de volgende werken op de kapitaaldienst van de begroting: stichting districtsconsultatiebureau i 155.000. Afbouw sprinkler installatie Waaggebouw 7800; voetpaden langs de Westerweg tussen begraalplaats en Kalk- ovensweg 20.000; verbetering riolering, rijweg en trottoir Ken- nemerpark 30.000; aanleg ver lengde Vondelstraat tot Cort v.d. Linaenkade 79.500; aanleg be- tonschoeimg Schelphoek bO.OUü; demping afgesneden kanaalvak 130.000; nieuwe openbare lagere school 200.000; uitbreiuing openbare ulo-school 119.200; uitbreiding St. Josephschool 20.000; idem St. Annaschool (v.g.l.o.) 60.000; nieuwe R.K jongens-uloschool 250.000; Rijkslandbouwwinterschool 160.b44; Handelsschool 1 244.972. Voor het bouwrijp maken van verschillende terreinen zijn even eens belangrijke bedragen uitge trokken maustrie-terrein-N oord 735.600; idem aanleg spoor- accordemcnt 20.000; terreinen tussen dr. Schaepmankade, dr. Schaepmanplein en W. de Zwijger- laan 744.000; terreinen tussen K. v. 't Veerstraat Mauritskade en Graaf Jankade 1.165.000; ter rein aan de Bergerweg (tuin gebr. Brasser 143.700; terrein Westerweg tussen begraafplaats en voormalige barakkenkamp 288.000; voorbereiding bouw- rijp-maken industrieterrein-Oost 5000. Van de overige kapitaalwer- ken noemen wij: uitbreiding ge bouw Gemeentewerken (reeds eerder voorgenomen, doch nog steeds niet uitgevoerd 132.200; uitbreiding hoofdnet gasbedrijf 85.000; uitbreiding straatver lichting 12.200; stichting 84 wo ningen aan de Hooftstraat 1.006.864; bedrijfskapitaal Volkscredietbank 300.000; voor schotten woningbouwverenigingen 2.000.000. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Twee elftal len, die dezelfde plaats innemen op de ranglijst, dat belooft wat! Spelers. V.Z.V. is een elftal, dat, onverschillig hoe de stand is. tot het einde toe volhoudt. Dus dat is voor onze eerste elftallers een stimulans om ook zo te doen èn te winnen! Afgespro ken! Het tweede gaat een St. Nico- laas-verrassing maken door te winnen. En het derde? Het gaat met dit elftal uitstekend, dus hier behoeft geen aanbeveling: ze doen het gewoon. Het vierde is gastheer van de Obdammers: maar houdt de punten hoor! Om twaalf uur een interes sante iuniorenwedstriid. waar wij u 'n gang heen kunnen aan bevelen; de resultaten ziin voor de junioren in St. Nicolaas-stiil. Tot slot de adspiranter»; goede wijn behoeft geen krans. Jon gens. wat jullie kunt. weten wii. maar het nu ook doen! Attentie: Maandag Sint Nico- laas-avond op de clubavond. Iedereen is welkom en deze maal om het geheel echt geze1'1? te maken, gaan de dames Succes! De P.P.c, Sint Nicolaas-tournooi biljarten ALKMAAR. De wedstrij den bii de heer Breed. Ritse voort, nemen eer» spannend ver loop. Hedenavond zal de finale plaats vinden. De stand is momenteel als volgt: 1. H C. Slotboom 6 5 1 10 2. J. Kay 6 5 1 10 3. B. do Waard 4 3 16 4. G. Lut 5 2 3 4 5. G. Louter 6 2 4 4 6. D. Jonker 4 13 2 7. J. v. d. Aakster 4 13 2 8. A. J. v. d. Schilder 5 14 2 leven van de bevolking, inzon derheid van dat van de jeugd, liet is de bedoeling de huidige exploitatievorm in een geheel andere vorm te doen overgaan, waarbij de ge/r;eentc geen groter tekort lijdt dan thans het geval is Voor de uitbreiding personeel Volkscredietbank is 4000 ge raamd. Het door de gemeende te dekken tekort op de exploi tatie van het Centraal Zie kenhuis. wordt op 238.911 geraamd. Het door de gemeente te dek ken tekort on Maa+schofmelii'k Hulpbetoon wordt op ƒ238.911 geraamd 48.500 meer dan dit jaar Voorstellen tot verhoging der gas- en electriciteitstarieven ziin te verwachten: voor 1952 is geen winst uit he gasbedrijf ge raamd. Bij de voorstellen tot tariefs wijziging kunnen de in Januari aangehouden voorstellen tot in voering van gezinstarieven ter snrake komen, waarbii B. cn W. zich niet verhelen, dat de om standigheden de uitvoering daar van waarschijnlijk zullen ver hinderen. ALKMAAR Er is reeds veel belangstelling voor de tentoon stelling van schilderijen van Vin cent van Gogh, uit de collectie van Ir. V.W. van Gogh te Laren, welke tot einde Dec. in het Ste delijk Museum, Breedstraat, ge houden wordt. Het is slechts aan zéér bijzon dere en gelukkige omstandighe den te danken, dat deze tentoon stelling te Alkmaar kan worden gehouden en dat men in ons eigen Stedelijk Museum gedurende en kele weken meesterwerken uit een collectie van wereld-reputatie zal kunnen zien en bewonderen. De geëxposeerde doeken geven een goed overzicht van 't oeuvre door Vincent van Gogh in zijn korte en wonderbaarlijke kunste naarsloopbaan, tussen de jaren 1880 en 1890, geschapen. In het buitenland, in Engeland en Amerika b.v. trokken deze zelfde werken tienduizenden be zoekers. Laten Alkmaar en wijde omgeving door een druk bezoek eveneens overduidelijk blijk ge ven van de hier levende belang stelling en waardering voor het prachtige werk vaan deze grote en merkwaardige mens, een der pioniers van de moderne kunst. Niet alleen overdag, maar ook 's avonds is de tentoonstelling geopend. TONEEL VOOR SCHOLIEREN ALKMAAR. Voor leerlingen van verschillende middelbare scholen werd gistermiddag in 't Gulden Vlies door het Toneelge zelschap „De Gong" een toneel voorstelling gegeven. Onder regie van Peter van der Linden, die tevens in de twee opgevoerde toneelstukken een belangrijke rol speelde, voerde het gezelschap op „De Klucht van Patelijn" en „Dokter tegen Wil en Dank' j dit laatste is het bekende blijspel van Molière. v. d. Linden en Lou Steenber gen gaven in dit stuk van Molière aardig spel als Géronte en Sgana- relle, de dokter. In het geheel had wat meer vaart kunnen zit ten. Niettemin gaven de scholie ren blijk van het spel te genieten. Een hartelijk applaus beloonde de spelers. BIOSCOPEN: Rex Theater: Wiener Madeln, alle leeft. Cinema Americain: De zoon van Zorro, 14 jaar; Harmonie: Kim, alle leeft. Victoria: Losprijs, 18 jaar. WAPEN van HEEMSKERK: Donateursconcert Excel sior 8 uur. ZONDAGSDIENST Dokto ren, wordt waargenomen door de artsen R. F. Wes terkamp, Emmastraat 93, telef. 4357 en A. L. Grans- bergen, Geesterweg 11, telef. 2294. In De Rijp, Beemster en omstreken neemt waar dokter K. J. van Welsenes Midden Beemster, telef. K 2998—455. APOTHEEK: Voor spoed gevallen is geopend apotheek Kruisinga, Koor straat 59. Advertentie Prof. Mag. Dr. C. Friethoff OP „HET DOGMA VAN MARIA TEN HEMELOPNEMING" met lichtbeelden VRIJDAG 14 DECEMBER in 't Gulden Vlies 8 uur precies i'fi Donateurs en abonné's op de bekende voorwaarden. Niet-leden f 1. Scholieren f 0.50 HEILOO- Welgemoed zetten de raadsleden van Heiloo zich Vrijdagavond aan de grote kluif van de gemeentebegroting 1952, welke in inkomsten en uitgaven sluit op een bedrag van ƒ721.645.52, met een post onvoorzien van ƒ475.34. Het meest werd gesproken over de woningbouw, die, zoals bij iedere gemeente, het zorgenkind is, en over de beplantingen, welke onafscheidelijk behoren bij het karakter van het dorp. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de communist Bosma tegen. Hij betreurde de gang van za ken met betrekking tot de bouw van Bijzondere Scholen. Hier door zijn vele culturele vereni gingen in hun streven beknot, omdat verenigingslocaliteiten voor het onderwijs moeten wor den gebruikt. Over de woningbouw zei hij: Laten wij de bestaande woon ruimte zoveel mogelijk verdelen naar de behoefte, zodat geen groepsbelang kan domineren. Men moet zuinigheid betrachten bij uitgave van gelden en die Algemene beschouwingen De algemene beschouwingen begonnen met een korte rede van de heer Bolten (kvp), die als eerste concrete punt naar vo ren bracht het aankweken van burgerzin bij 23-jarigen, hen van gemeentewege te wijzen op rech ten en plichten- van een burger. R. K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR. Nu de spannin gen van afgelopen Zondag voorbij zijn, gaan wij, althans de dames, weer met volle moed op Zondag aan, waar ze haar tegenstanders zullen ontmoeten in Kraaien III uit Wormerveer. De thuiswed strijd begint om 1 uur. Voor zo- vre we deze club hebben kunnen gadeslaan, belooft het een span nende wedstrijd te worden. Van de andere twee elftallen valt er niets te vermelden. Natuurlijk worden alle leden Zondag als suporters verwacht. R. K. Handbalclub A.O.C. ALKMAAR Het eerste elf tal speelt morgen tegen S.H.S. om 12 uur op het oude Boys-ter- rein aan de Westerweg. Do ju nioren spelen eveneens thuis en wel tegen T.Y.B.B. a uit Haar lem, om kwart voor 3. De adspi- ranten spelen tegen Adelbert om kwart voor 4, ook thuis. Al deze speelsters moeten een kwartier voor de aanvang aanwezig zijn. Het 3e elftal speelt tegen Zee vogels III om 12 uur op het ter rein in Egmond a. d. Hoef. Ver trektijd vanaf de Ambachts school om elf uur precies. De opstellingen en indien de wed strijden niet doorgaan worden bekend gemaakt bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Veel succes. HET FILMJOURNAAL In het Buitenlands Nieuws zien we deze week df opening van de Benelux-artillerie-inrichting en de Queen Mary in het dok. Slan gen en spinnen worden op een laboratorium vertroeteld, waar hun gif wordt afgetapt, om te dienen voor de bestrijding van ziekten. Wij zien de wederopbouw van Warschau, een bijeenkomst van de Grote Vier te Parijs en reportages uit Korea. Ook van het bezoek van Adenauer aan Londen een opname. In' het Binnenlands Nieuws zien we een aardig staal tje van vervoerstechniek: twee grote tanks, die bij Overschie door een kraan over een brug worden getransporteerd; in de stadhuis hal te Rotterdam onthulde H. M. de Koningin een monument, ter herinnering aan het bombarde ment van de stad en van Am sterdam zien wij een reportage over de stadsuitbreiding in de richting-Halfweg. In het museum te Den Haag wordt met medewer king van Italië een tentoonstel ling gehouden van mozaïekwer ken uit Ravenna en in IJmuiden zien wij de nieuwe radio-telefo- nie-inrichting van Scheveningen- Radio in werking. Cinema Americain De Zoon van Zorro ALKMAAR. In het eerste deel van deze film „Levend be graven" maken we kennis met de Zoon van Zorro, die van zijn voorvaderen eert - grote- vaardig heid in schieten en vechten ge- erfd schijnt te hebben, Veel meer dan vechten en schieten gebeurt er niet in deze film. Wildwest in optima forma. Voor bezoekers die weinig eisen stelen, zou deze film een avond van spanning en sen satie kunnen zijn. Harmonie Kim ALKMAAR. Naar het ver haal van de bekende Indië-kenner Rudyard Kipling, wiens boeken ons toch altijd nog meer te zeg gen hebben dan de films, die er van gemaakt zijn, wordt in de film Kim een beeld gegeven van de onrust, die er heerste om streeks 1885 in Voor-Indië, de jaren, waarin Rusland, onder Czaar Alexander III trachtte in vloed te krijgen in het noordelijke gebied van de Engelse kroon kolonie en van Nepal en Afgha nistan uit de bergstammen op zette tegen het Engelse bestuur. De inboorlingen, die de Engelsen steunden in dit, wat zij noemden „het grote spel", worden in dit verhaal vertolkt door de paarden handelaar Mahbub Ali en zijn jeugdige vriend Kim, het als Indiër vermomde Europese ke reltje, dat zich een vaardig speur der betoont en beter in het ge bergte, dan in school op zijn plaats is. Een film, die het als amusement aardig doet, maar verder zonder veel pretenties is. Victoria Theater Losprijs ALKMAAR. Het voorpro gramma van deze week bevat, behalve het nieuws, een tekenfilm in kleuren en een aardig reclame filmpje van Joop Gesink. De hoofdfilm is een spannende avonturenfilm over de strijd tus sen de politie en een bende smok kelaars. Op een visserseiland voor de kust van Centraal Amerika wordt door een groep smokkelaars een levendige handel gedreven in legergoederen, welke illegaal hun weg vinden naar Zuid-Amerika. Het is de agent Rigly die van het gouvernement opdracht' krijgt de bende onschadelijk te maken. Dit zou waarschijnlijk vlot verlopen zijn wanneer Rïgly niet verliefd was geworden op Elizabeth een cafézangeres die zijdelings ook bij de zaak betrokken is. Mede daar door wordt het er voor agent niet gemakkelijker op als hij voor de keuze komt van liefde of plicht. Tal van moeilijkheden moeten worden opgelost alvorens hij zijn taak als geëindigd kan beschouwen en Elizabeth kan trouwen. 18-jarigen kunnen deze span nende en goed gespeelde film gaan zien. „Het nageslacht zal de Raad van Alkmaar prijzen om de moed. die hij getoond heeft, toen hij de vorstinnen van onze tijd door kunstenaars van onze tijd in de taal van onze tiid heeft laten uitbeelden. Het nage slacht zal daar waardering voor hebben". Deze profetische woorden sprak 's raads voorzitter, burge meester mr. dr. Wvtema aan het slot van ziin pleidooi, waarmee hii de grote meerderheid wist te winnen voor het voorstel van B. en W.. om de schilderijen van Koningin Juliana en Prinses Wilih-elmina. vervaardigd door Dirk Vis en Jan van Herweij- nen, te aanvaarden. Het spiit ons echter het te moeten zeggen, maar wii be twijfelen sterk, of deze profetie bewaarheid zal worden. Wii zou den althans deze voorspelling niet graag voor onze rekening nemen. Hoe groot de waardering van nns nageslacht ook zal ziin voor de verdiensten van de beide vorstinnen, dip op deze schilde rijen geconterfeit ziin wii kun nen ons niet indenken, dat de geslachten, die na ons komen, de loftrompet zullen steken over dp Raad. die deze schilders in deze taal van deze tiid zo'n belangrijke opdracht heeft later» uitvoeren. Waarmee wii maar willen zeg gen. dat wii ons niet kunnen voorstellen, dat ons nageslacht in stille adoratie zal wegzinken bii de aanschouwing van deze koninginneportretten. noch be wondering za-1 hebben voor deze schilders van d-e tweede helft der twintigste eeuw. noci, voor de schilderstaal. die zii hanteerden. Gezien het bedrag, dat de Raad voor deze portretten heeft gevoteerd en gezien de plaats, waarvoor zii bestemd werden, ziin deze schilderiien te hoog ge taxeerd. Wii kunnen daarom dit raadsbesluit dat met- op drie na algemene stemmen werd ge nomen geen gelukkig besluit noemen en delen de mening van het raadslid dat de verwachting uitsprak, dat de waardering voor deze schilderiien niet zal gaan groeien met dp tiid. dat ze hier hangen: dat ze zelfs in sen la tere tiid. als men ze met andere ogen zal gaan zien, uit de raad zaal zullen worden verwilderd. Drie raadsleden, mevr. Holz- müller en de heren Berkhouwer er» v. d. Borden waren tegen aanvaarding: maar men denke niet, dat de overigs 22 raads leden er enthousiast voor wa ren; verschillende gaven te ken nen, dat zii met tegenzin vóór het voorstel stemden on onder degenen, die zich niet hierover uitspraken, ziin er ook. die er in hun hart helemaal niet voor waren, doch wellicht uit pië teit iegeins de op de schilderiien geconterfeite personen gedre ven door 'n zekere fractiedisci pline of om naar buiten een zo groot mogelijke eenstemmigheid te demonstreren, hun stem aan het voorstel gaven. Wii hebben over de schilderij en al eerder onze opinie gege ven. Dat van de koningin ge schilderd door Dirk Vis. hebben wii om verschillende redenen niet aanvaardbaar geacht. Voor dat van Jan van Herweiinen van prinses Willbelmina hadden wii meer waardering, doch aange zien heide portretten een twee- rerheid vormen en men moeiliik het ene kan aanvaarden en tiet andere niet. moesten wii conclu deren tot niet-aanvaarding van b°:dp schilderiien Het was inderdaad geen aan gename taafr voor de opposan ten. hun mening te eeven. Mr. Rerkhouwer. en anderen met 1-iem. "ineen tprug tot da keuze van de schilders, welke men geen gelukkige kon eiemen. opi waaraan da heer Ferkhau-wer niet. mede-debet was. Deze keuze komt ook voor een groot deel van de Commissie voor het or ganiseren van kunsttentnonstel- incen dip kort na do oorlog op ietwat vreemde "dize uit de lucht is ko-mcri vallen cn waar voor dp Rqad geen verantwoor ding heeft. De Raad heeft ech ter wel gemeend zich achter het aavies van deze commissie te kunnen stellen en deed dit in goed vertrouwen, ondanks het feit, dat deze commissie in nauw contact staat met een der schil ders die de opdracht kreeg. Dat eer» der leden dezer com missie achteraf de gemeente meent te kunnen feliciteren met deze schilderiien is dan ook een zwak argument in het pleidooi voo-r de aanvaarding van deze schilderijen: zelfs wanneer dit lid iemand is van een zekere vermaardheid. Ook het gescherm met de uit spraak van een bepaalde criti cus. die iets welwillends over de beide schilders had geschreven, zonder daarbij de schilderiien in kwestie op het oog te hebben gehad, deed riifet's tér zake. En over d,p uitspraak, vanach ter de groene .tafel gedaan. dat beide schilders zich op u«L nemende wiize gekweten heb ben van de opdracht. zullen de meningen wel verdeeld blij ven. Uit onze lezerskring ontvin gen wii. n.a.v. de reproductie in ons blad van de beide portret ten. al spoedig een verontwaar digd schrijven, waarin de beide portretten nog wel voor de huis kamer geschikt werden geacht, doch zeker niet voor eer» zo ge wichtige plaats als de raadzaal. Een lawine van verontwaardi ging verwachtte de schriiver. in dien heide portretten eens aan het publiek getoond Zouden worden. Het zou niet meer baten: het besluit is gevallen en het na geslacht zal er over moeten oor deler»: het oordeel van het hui dige geslacht scbiint van minder belang te ziin. In ons nummer van Donder dag mochten wii reeds het een en ander mededelen over de Sint Nicolaas-verrassing voor de gemeente-archivaris, in de vogm van een schild'eril van de Alk- maarse schilder Allart van Ever- dingen op een kunstveiling te Parijs gekocht. Het beek achter af nog een duur cadeautie te zijn ruim 6000,— en het heeft ons wel enigszins verwon derd, dat de raad zn eenstemmig (alleen d« beide R.K. wethou ders vonden deze uitgaaf niet verantwoordt het benodigde cre- diet ervoor verleende. Wii hebben van het schilderij alleen nog maar een reproductie gezien en hopen er. als het in ons museum is aangekomen, een nadere beschrijving van te ge ven. Voorlopig mogen wii ons verheugen, dat de raad dit kunst bezit voor Alkmaar heeft kun nen verwerven, zii het tegen een voor onze gemeente hoge prijs. Wellicht heeft de raad 'bii deze gelegenheid de wenselijk heid ingezien, om elk jaar een groter bedrag te reserveren voor aankoop van kunstwerken, zodat hiervoor een fonds ge vormd kan worden, waaruit de gemeente zo nu en dan eens iets kan kopen. Oók van de hedendaagse schilders. Wellicht is zii dan iets goedkoper uit en zeker bespaart zii dan voor nns nageslacht de hoge uitgaven, waarvoor de gemeenteraad deze week kwam te staan. Wii stellen ons voor. dat de gemeenteraad van 1050 geen 6200.voor het schilderij van Allart van Everdingen had be hoeven neer te tellen: ook stel len wii ons voor. dat de ge meenteraad van Alkmaar over drie eeuwen wei eens voor de beslissing zal komen te staan een dergelijk bedrag te voteren voor een schilderij van b.v, Koos Stikvoort. tenzii de gemeente in deze jaren er in slaagt een renresentatieve collectie van deze schilder (en andere schilders) bijeen te brengen. Een uur lang werd er ooik ge praat over het vervroegen van de kermis op Zondag. Inolaats van om acht uur zal de kermis voortaan om vier uur bourinen. Hoezeer wii nok de men'! e van onze christelijke broeders over de Zondagsheiliging respecteren, toch geloven wii. dat enig ge past vermaak op de Zondag niet onwelgevallig is in dp ogen van de Heer, En tot dit gepast ver maak rekenen wii het bezoek van de ouders met hun kleine kinderen aan dn kermis on Zon dagmiddag. Want daarom is iuist, dit kermisuur vervroegd en wii iuichen het toe. dat «e raad in "rofn meerderheid dit besluit heeft genomen. Fr, O, zoveel mogelijk in de woning bouw steken.. Het gezinsleven domineert over alles, het vereni gingsleven komt op het tweede plan- Voorts zag hij gaarne, dat in de toekomst vermeden kon worden, dat belangrijke aanvul lende bedragen moesten worden gevoteerd voor nfeuwbouw of verbouw. Tenslotte leek het hem juist, een verordening in het le ven te roepen, waarbij het kam peren en het gelegenheid geven tot kamperen werd geregeld, als mede het openstellen van slaap gelegenheid aan trekkers. De iheer Olivier (arb.) zeide ten aanzien van het woningpro bleem, dat men die in deze raad wel eens haalde uit het vlak, waarin het past. Het is nogal eens voorgekomen dat voorstellen van B. en W. in de ogen van de meerderheid geen genade konden vinden, omdat 't te duur was en het geld beter voor woningbouw kon worden gebrukt. Bij de verfraaiingen rond de verschillende scholen in de vorige raadsvergadering ging het ons alleen om het kind, ner gens anders omIk verteer het moeilijk, dat het kind moest wijken voor het begrip „geld". Over hef centrale gymlokaal konden wij geen overeenstemming krijgen. Ook dat ging om het kind, alle kinderen van Heiloo. Vervolgens vroeg hij zich af, of 't inrichten van het dorpshuis in deze tijd verantwoord is. Hij antwoordde met „ja"- Een dus danige instelling is een middel, om het platteland te dienen. In Heiloo moet immers het platte landselement bewaard blijven. Ik zie een dorpshuis als een centrum van ernstige gesprekken, van verenigingsleven, van gemeen schapszin en zelfwerkzaamheid, zodat het door de ^Overheid moet worden bevorderd. Hij besloot met enkele verklaringen over de eigen politiek van de PvdA in de Raad. Nog 7 sprekers De heer Vahl (Prot.-Chr.) noemde hier en daar de straat verlichting „middeleeuws". Hij drong aan op beplanting van het plan West. De heer Bosma (CPN) drong er bij B. en W. op aan, aan te dringen op hetgeen, waar op men uit het Gemeentefonds recht heeft. Hij wilde een betere verlichting van de Hereweg bij het Slempad. Vroeg tenslotte om wederinstelling van de Commis sie voor Sociale Zaken. De heer van Nek (V.V.D.) vroeg zich af, of een niet-sluitende begroting soms niet als een middel kon worden gezien, om meer rijks- steun te krijgen. De heer Greeuw (P.v.d.A.) drong aan op spoedige wegenaanleg in het plan West. De vijver aldaar dient te worden beschermd tegen baldadigheid. Beplanting moet er worden aan gebracht om de wind tegen te houden. In ieder geval wilde hij alle aandacht van het college vestigen op het plan West. Ten slotte moest er iets op gevonden kunnen worden, dat de mensen over het algemeen wat meer zorg aan hun tuintjes besteden. De heer de Vries (Arb.) waar schuwde ervoor, niet al teveel te bezuinigen op de beplantingen. De Commissie van Beplantingen vond hij te zuinig. Aan particu liere bouwers moesten maatrege len worden voorgelegd, die voor komen, dat zij teveel aan beplan tingen weghalen, om er kale ga zons voor in de plaats aan te leggen. Hij drong aan om meer gelden voor de toren van het Witte Kerkje, het enige monu ment van Heiloo. De heer Groot (K.V.P.) drong erop aan, aan dacht te besteden aan het lucht beschermingswezen. Ten aanzien van de kermis (verplaatsing naar het gemeentebos) zei hij, dat hij liever enkele attracties miste, dan er natuurschoon zou moeten verdwijnen. Vervolgens betreurde hij het, dat de kinderen van de Bijz. Scholen zo verspreid onder wijs krijgen. Verschillende loca len worden bestemd, waarvoor ze niet bestemd zijn. Nadat dus negen raadsleden algemene beschouwingen hadden gehouden, kwam de voorzitter J. Kalff het volgende te ant woorden. Hij vreesde, dat 23-jarigen over het algemeen niet warm zouden lopen voor de politiek. Het zou te proberen zijn, het boekje „Burgerrecht en Burgerplicht" uit te geven aan ieder, die in de gemeente 23 jaar wordt. Van de slechte toestanden op gebied van Bijz. Onderwijs noemde hij zich niet de schuldige. Hij herinnerde aan de narigheid rond de bouw van de 6-klassige meisjesschool. Thans is er weer een nieuw bouwplan, maar er kan pas ge bouwd worden als er geld is. Ook de woningbouw is zuiver 'n geldkwestie. Gaarne zal het col lege de particuliere bouwers steunen, als zij maar geld heb ben. Het initiatief omtrent de inrich ting van het dorpshuis is wel te waarderen, maar de inrichting moet door de mensen zelf wor den gefinancierd. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor het zover is, want er zal voor lopig nog onderwijs in het ge bouw gegeven moeten worden. (Wordt vervolgd) KORT NIEUWS UIT HEILOO HEILOO De St. Nicolaas- actie van de Gemidza is Donder dagavond beëindigd met een bij eenkomst op het politiebureau. De hoofdprijs, een dames- of he renrijwiel naar keuze, werd ge wonnen door Jaap Geus, Zeven- huizerlaan 10. Men zei, dat de actie voor de Heilose midden stand met succes was. gevoerd. Zaterdagavond opent om 8 uur in het Brunogebouw de tentoon stelling Vrije Tijd, welke morgen van 2—6 en na 8 uur geopend is. De collecte voor de slachtoffers van de Italiaanse overstromingen heeft een bedrag van f 792.40 op gebracht. Door aanleg van een speciale kabel is de P.T.T. erin geslaagd, alle lijnen van het radio-dlstrl- butienet storingvrij te maken. Deze week draait de film Ma- non, KFC-keuring 18 jaar. ARTSENDIENST VOOR WEEKEND Zondag waargenomen door: Dokter Janssen, tel. 3530. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. ONBESTENDIG. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en krachtige tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later opklaringen en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Zuid-Weste lijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als Vandaag. Advertentie REDBAND Retraiten in Bergen In het Retraitenhuis St. Petrus Canisius te Bergen wordt van 1418 December een retraite ge houden voor leden van de L.T.J. en de N.K.J.B. Als voorbereiding op het Kerstfeest is er vervolgens van 1821 December een retraite voor verloofde meisjes. De onder wijzeressen worden verwacht van 2730 December. Inlichtingen en opgaven aan de Directie van het Retraitehuis St. Petrus Canisius, Loudelsweg te Bergen. Biljarten VOORWEDSTRIJDEN Ie KLASSE LIBRE ALKMAAR. In de afgelopen week zijn de voorwedstrijden ver speeld met de volgende resul taten: Car. Brt. Moy. Match pnt. L. Heinis 1139 181 6.29 10 W. Zoon 1148 199 5.76 9 C. Haakman 1133 181 6.27 8 W- Barten 1113 201 5.53 7 G. v. d. Berg 1147 212 5.41 6 Jb. Mors 1074 206 5,21 8 Jb. Swart 979 183 5.34 6 G.v.d.Molen 1152 216 5,33 6 P. Boekenstein 997 187 5.33 4 Jb. Swaag 1148 235 4.97 6 M. de Haas 1001 195 5.18 4 Jb. Bus 1090 211 5.02 4 J. Klop 1109 220 5.04 3 Th-SchotJr. 1023 210 4.80 3 J. de Boer 811 188 4.31 2 W. de Vries 903 182 4.18 2 De eerste 8 spelers komen in de finale, welke zal worden ge houden in de week van 10 Dec. t.e.m. 16 Dec in het lokaal van de heer Huiberts in de Linden- laan. Gezien het spel van de heer P. Timmerman is deze op eigen ver zoek geprompveerd naar de hoofdklasse libre. Advertentie OPENING K.AJ.-HUIS Serenade „St. Caecilia" ALKMAAR. Ter gelegenheid van de opening van het Kaïot- tershuis op de Laat, zal St. Cae cilia morgenmiddag om 1 uur aan deze plechtigheid luister bijzet ten door enige nummers ten beste te geven. De leden worden daarom verzocht tijdig op de Paardenmarkt aanwezig te zijn; vandaar vertrekt het corps om kwart voor 1 naar het Vlaander- hof. Het Kajottcrshuis is morgen middag van 3 tot 6 en van 8 tot 10 uur voor belangstellenden te bezichtigen; ingang Vlaanderhof. (Advertentie) Voor privé en kantoor Indien nodig levering binnen 24 uur. PAYGLOP 9 ALKMAAR AFSCHEID BIJ DE RECHTBANK Gistermiddag heeft de Recht bank officiéél afscheid genomen van Mej. Mr. E. Martin. su)b- stituut-griffier aan de Recht bank. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Hendri- cus, zv G. Termöhlen en A. M. Weijers; Dirk, zv S. D. Sluis en E. C, Boon; Petrus G., zv A. J. de Grauw en M. Keja; Jan C„ zv J. Doornenbal en A. A. Hassler; Antonie A„ dv J., Doornenbal en A. A. Hassler. Ondertrouwd: Theodorus B. Huisman, 24 jr. en Johanna A. Roosloot, 28 jr.; Jan Mijlhoff, 49 jr. en Elisabeth Jongman, 30 jr. Gehuwd: Derk J. Woldendorp en Joanna G. Frederiks; Jacobus T. Pepping en Wilhelmina Bloet- jes; Jacobus Euwen en Elis. M. H. Wissink; Nicolaas Burgering en Maria A. H. Glorie; Johannes Lexis en Maria A. Karremans; Ëgbertus Scheepmaker en Grietje Bruin; Heert J. Dokter en Elis. E. Bonnet; Johannes A. Admiraal en Huberta M. Schouten; Hen- drikus J. Gerdes en Maria Ko ning. Overleden: Nicolaas de Haan, 53 jr.; Geertruida F. P, ten Dam, 63 jr.; Marinus A. Beekman, 67 jr.; Nicolaas W. Boerma, 79 jr.; Albertus Lek, 69 jr. BENOEMD. WIERINGERMEER Tot tech nisch ambtenaar bii Gemeente werken Wieringerméer ls döor B. en W. benoemd de heer D. Zwart te Veendam- De plannen de Stichting Behuizing va jaarden zijn werkt door B. E. v. d. architect te op dit terreii ruimschoots diend. Met I middels begc Zó zal het tijd worden: complexen i nen, met lii Ruimte voor Blokker ond< nood net zo was men er wat? Bouwei tegenwoordig de huizen n stand. De w en niet te ve alvorens een op tafel kan lijk te maker waardig en b is de gelden van niet min< plus een moi waarbij men onmiddellijk Merkwaardig oorspronkelijk ganisatie van hem, kan uitgr gigantisch plar aan verbeterin van de huisve: ondergebrachte praten kwam nieuwe mening bracht, stouti té groots naai Maar naast he dag de eerste gestoken voor de „Stichting bejaarden", en voorlopig zoals Op 16 Angui Blokkerse g geldlening van aan te gaan. zij het gelui voorwaarden c bestuurs-instan werden geacht schieter gevon< drag wilde foi zich een wonc werd officieel uitvoering van Stichting voor en dat zo grif B. en W. en Maar daarv( burgemeester 1 maanden in to noodzakelijke goedkeuringen handen van ri ambtenaren, v: aan hun voor zijn en een en schriften wel rig interpreter ere toekomt: van Wederopb ciale Dienst hebben vlot mag anderhalf schrijven door Stichtingsbestu spanne tijds i Groti gedie De bedoelin ting en van h waren tweelee gestreefd naai iaarden; zorg het woord, d aan de morele de ouden van levensavond t< zijds werd i overtuiging da het complex woningen in meente zou vr gehuwden, wa opzichten een lang van Blo zou worden ge Wat dit laat nadere uiteen overbodig. En zorg aangaat: woningen, nii maar in 7 t.w. 8 één-per voor 2 person ruimte bieden Van „gestichts men leeft in zelfstandig. C voor wie de zwaar wordt, krijgen in het met 76 bedde1 zelfstandigheid maar bepaalde het eten kol< kunnen worde In 't verzoi van het gehe) oofc een reeri er komt een 1 de mannen, e vrouwen bijee een leeszaal,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2