Nieuw Hevige storm boven de Noordzee bracht schepen in moeilijkheden Wereldbank wil bemiddelen in Brits-Perzisch oliegeschil 5 Deense redders vonden de dood in de golven Conflict tussen Spaak en dr. Marga Klompé Productie 22 gestegen Ruim 2,25 ton voor Italië DAGBLAD VOOR ALKMAAR Loodswezen uitgeschakeld 25 missionarissen naar Afrika per K.L.M. Meest hoopgevende voorstel Smidje Verholen keert weer EN OMGEVING nHd Benauwde uren voor de scheepvaart Uitbreiding Raptim in voorbereiding Boterprijs gestegen Noodtoestand in Egypte afgekondigd De besprekingen in Korea Nederlandse pluimvee-federatie Een Zuid-West Duitse staat Stalin bereid met Churchill te praten? RODE KRUIS-ACT IE Wild-West in Terwolde Prof. Beel bij H.M. de Koningin Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 10 December 1951 46e Jaargang No. 12345 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De storm die Zondag over Nederland joeg, heeft het vele schepen op de Noordzee moeilijk gemaakt. Omstreeks het middaguur meldde het te Rotterdam thuisbehorende schip „Westkust", dat het, 25 mijl ten Noordoosten van Flambo- rough Head aan de Noordkust van Engeland, zinkende was. De reddingboot van Scarborough voer uit. De bemanning van dc „Westkust" was tegen een uur klaar om in de eigen boten te gaan. Om drie uur kwam het be richt dat één der boten in het stormweer verloren was gegaan en de andere zwaar was bescha digd. De reddingboten van Flamborouig'h en Bridlington voeren toen eveneens uit. Britse trawlers en stoomschepen zetten koers naar de aangegeven posi tie. Door het slechte weer er» de hevige regenbuien was het zoe ken naar de „Westkust" niet gemakkelijk. De „Air Sea Res cue" dienst van de .Royal Air Force" werd te hulp geroepen en een vliegtuig steeg op om de „Westkust" op te sporen. Tegen vier uur meldde het Nederlandse schip dat het Kaap Flamtoo rough Head kon zien. Het maakte een slagzij van 30 tot 40 graden. Het duurde nog eer» uur voordat de „Westkust" een schip zag. Het Nederlandse schip gaf lichtsignalen, die kort daarop door de Britse trawler „Ottillie" werden geizien. Ook het Britse stoomschip .Ayton" seinde dat hét He lichtsignalen had gezien. Om 19 uur lag de ..OttilÜe' vlak bii de Nederlandse boot. 7 Bange uren had de Neder landse bemanning naar dit ogen blik uitgezien. Om 20.45 uur verliet zij de „Westkust" door over te springen op de redding boot van Scarborough. Wat er van de Nederlandse schuit is ge worden is op dit ogenblik nog niet bekend. Langs -4e Hollandse kust Een half uur nadat de „West kust" het noodsein had gegeven, meldde de Zweedse boot „Or- var" (2.525 ton) dat het 65 mijl van Terschelling stuurloos rond dreef. De „Seefalke" voer uit Cuxhafen uit en de „Holland 2" verliet de haven van Terschel ling. Om ever» voor zes seinde het 1571 brt. Finse schip „Hafnia" dat het zich twaalf miil van Texel in nood bevond. Het was geladen met bout en op weg naar Velsen. De reddingboot „Dorus Rijkers" verliet Den Hel der, maar keerde terug toen ge seind werd dat een Duitse sleep boot in de nabijheid van de Fin was en het schip naar IJmuiden zou slepen. De „Orvar" had inmiddels ook assistentie verkregen en geen andere hulp meer nodig. Nederlandse in nood baggermolen Bii Jutland bevond zich de Nederlandse baggermolen Kin- hem in moeilijkheden. De red dingboot „Mimer" voer uit. 5 Deense redders verloren het le ven. Om half twaalf Zondagavond seinde het Duitse schip ..Bernard Howaldt" dat het negentig kilo meter westelijk van IJmuiden machineschade had opgelopen en met langzaam werkende motor dreef. Even later werd bericht ont vangen dat de reddingboot van Oostmahorn was uitgevaren om hulp te bieden aan een onbekend schip dat ten Noordoosten van Schiermonnikoog in het Hui- vertgat in moeilijkheden ver keerde. In de Duitse Bocht Voor de stormen, die boven de Noordzee woeden, hebben STORMWIND 90 K.M. PER UUR Naar het A.N.P. van het K.N.M.I. te De Bilt ver neemt was de storm, die Za terdag opstak, het gevolg van een diepe depressie langs Schotland met een randstoring boven Engeland, die in de nacht boven ons land kwam. Bij het passeren daarvan werden langs de kust plaatselijk windsnelhe den van 90 km p. uur waar genomen. Na het passeren nam de wind tijdelijk af en Zondagmorgen weer toe. Gistermiddag was de gemid delde windsnelheid langs de kust 75 km p. uur met wind stoten van 90 km p. uur. In het binnenland kwamen windstoten voor van 90 km oer uur. ruim 100 schepen een toevlucht gezocht in de monding van de Elbe. Door deze storm is de aan komst van de beide iisforekers, die uit Rusland naar Bremer haven onderweg waren, om in laatstgenoemde plaats aan de Amerikanen overgedragen te worden, vermoedelijk vertraagd. Een loodsboot, die naar de ijs- brekers onderweg was keerde naar de monding van de Weser bij Sremerhaven terug. De her haalde verzoeken van de Ame rikaanse havenautoriteiten om de positie van de beide schepen bleven onbeantwoord. De ijsbrekers werden in de oorlog door de Ver. Staten aan Rusland geleend. Het Nederlandse loodswezen is het afgelopen weekend uit geschakeld geiweest. SCHIPHOL (KNP) Zater dagmorgen zijn met Ac Edam, een chartervliegtuig van de KLM, 25 Nederlandse cn buitenlandse missionarissen vertrokken naar de missies van Midden-Afrika. Onder hen bevonden zich tien missiezusters afkomstig uit Ne derland, Ierland en Canada. De ze speciale vlucht was georgani seerd door het Nederlandse reis bureau voor missionarissen, Rap tim, waarvan de directeur Mr. J. M. van Wessum, de reis mee maakt. By het vertrek waren aanwezig de directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, Mgr. H. J. J. van Hussen, de pa ters provinciaal der Witte Paters cn van de Paters van de H. Geest alsmede de missieprocuratoren van de Paters Jezuïeten cn van In de Europese Assemblée te Straatsburg is Zaterdag een con flict ontstaan tussen de president Paul Spaak en de Nederlandse afgevaardigde, mej. dr. Marga Klompé. Mej. Klompé had in haar kwaliteit van rapportrice van de politieke commissie uitvoerig het voorstel van de commissie verde digd, om in een besluit van de Assemblée dc algemene beginse len vast te leggen, die zouden moeten gelden voor in Europa te stichten gezagsorganen. Doel was daarmede precies vast te stellen wat onder „speciale gezagsorga nen" diende te worden verstaan. Toen 't op stemmen aankwam, mengde Spaak zich in het debat met de opmerking, dat hij aar zelde tot stemmen over te gaan, omdat de betekenis van de aan beveling hem niet duidelijk was. Hij wist evenmin tot welke in stanties de Assemblée zich zou moeten richten. Mej. Klompc diende hem direct van antwoord, dat het een alge mene richtlijn betrof en deze voorgelegd moest worden aan de regeringen en de parlementen. Spaak bleef bezwaren maken. De 27 overige leden, die 8 maanden geleden de aanbeveling hadden ondersteund, waren of af wezig, of zwegen. Mr. van der Goes van Naters was op het mo ment van de verdediging van mej. Klompé afwezig. Spaak stond erop, dat de aanbeveling naar de commissie terugging. Bij gebrek aan steun uit de verga dering geschiedde dit. Spaak heeft later aan mej. Klompé zijn excuus aangeboden. Daarmede is het incident echter niet de wereld uit. De Assemblée heeft met 75 te gen 23 Britse onthoudingen be sloten, dat er niet wordt accoord gegaan met het aanvullend pro tocol der conventie van mensen rechten. De Nederlandse delega tie wenstte een scherper om schrijving. Oostenrijk werd uit genodigd lid van de raad te wor den. de Witte Paters en van de Pa ters Lazaristen. Voor het ogenblik van afscheid was gekomen, sprak in de wacht kamer van de luchthaven de di recteur van de Pauselijke Missie genootschappen Mgr. Van Hussen die de scheidenden niet alleen een goede reis toewenste, maar ook een vruchtbare arbeid. Bij het afsched verklaarde ons de directeur van de Raptim, de heer Van Wessum, dat hij in Afrika de mogelijkheid zal onder zoeken om de missionarissen van het grote vliegveld Entebbe, na bij het Victoriameer, verder het binnenland in te brengen. Dit zou dan moeten geschieden door een kleine nevenverbinding tot stand te brengen naar Tabora, Kasama, En-Dola en Fort Jame son. Van de andere kant ligt het in de bedoeling de hoofdlijn van Amsterdam tot Johannesburg door te trekken. Prelaat Mund, de directeur van de Duitse Pauselijke Missie genootschappen, die de reis tot Rome meemaakt en verwachtte de deelnemende missionarissen en de overige missionarissen, die in Rome zullen instappen, Zondag aan de H. Vader te kunnen voor stellen, verklaarde zeer ingeno men te zijn met deze grote char- terreis van de Nederlandse Rap tim. De Duitse Raptim, die reeds 700 missionarissen sinds het einde van de oorlog heeft vervoerd, zal in de naaste toekomst ten nauwste met Nederland samen werken bij het vervoer van mis sionarissen. Tegen 11 uur vertrok de Edam. Aan boord bevond zich ook een verslaggever van de televisie, die opnamen zal maken ten be hoeve van de KRO-televisie-uit- zendingen. Zaterdagmorgen werd op de vergadering van dc Bond van op Coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrieken te Alkmaar door de secretaris medegedeeld, dat de boterprijs, die zich reeds in sty gende lyn bewoog, officieel is vastgesteld op f 4,80 per k.g. voor dc consument en op f 4.48 voor de detaillist. Dat is dus 26 ct. hoger dan de vorige week. De Egyptische regering heeft Zaterdag de noodtoestand afge kondigd in Cairo en Alexandrië, zulks mede n.a.v. Engelse maat regelen een weg aan te leggen naar een drinkwaterinstallatie, hetgeen inmiddels Zondag zon der incidenten is begonnen. 75 Egyptische huizen werden afgebroken. 6000 man Britse troepen, 250 tanks en 500 ge vechtswagens waren in actie. De Egyptische politie heeft geen tegenstand geboden. Twee Britse militairen die in Ismalia waren verdwaald zijn ver moord. Het Egyptische kabinet is Zon dagmiddag bgeen geweest om een eventueel opzeggen van de di plomatieke verbindingen met En geland te bestuderen. De ambas sadeur der V.S. zou Zaterdag ge adviseerd hebben niet overyid te handelen- MOENSAN, 9 Dec. (A.P.) Een officiële woordvoerder voor de Verenigde Naties heeft de communisten er vandaag van be schuldigd, dat zy de geallieerde krygsgevangenen als gyzelaars vasthouden. Brigade-generaal William Nuc- kols zei: „De communisten hou den onze manschappen, die zy gevangen genomen hebben, niet alleen als gevangenen maar ook als gyzelaars". De delegaties hebben Zondag morgen twee uur lang vergaderd en Zondagmiddag tien minuten. Maandagmorgen om 3 uur (Ned. tijd) werd wederom vergaderd. Generaal Nuckols' verklaring kwam voor in een telegram, waarin verder gezegd werd, dat de geallieerde en communistische onderhandelaars zich nog steeds in een impasse bevinden over punt drie van de agenda het toezicht op het bestand. Winterlandschap bij avond. Het komt zelden voor, dat het weer op 7 December zo zacht is, dat de jonge koeien nog in de wei kunnen blijven. Niet alleen dat dit ons land grote hoeveelheden veevoeder bespaart, het betekent tevens een enorme bezuiniging op het kolenverbruik. WASHINGTON, 9 Dcc. (Reuter-A.P.) Dc wereldbank heeft Engeland en Perzië medegedeeld, dat zij bereid is haar goede diensten aan te bieden in het oliegeschil tussen Engeland en Perzië, indien beide regeringen dit op prijs zouden stellen. Een woordvoerder van de bank ontkende, dat de instelling enigerlei bepaalde voorstellen voor een oplossing aan een van beide regeringen had gedaan. Van gewoonlijk goedingelichte zijde werd Zaterdag medegedeeld dat Engeland de mogelijkheid van het optreden van de wereldbank als trustee voor de productie en raffinage van de Perzische olie in gunstige overweging heeft. Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken bevestigde de berichten uit Washington, dat de vice-president van de wereld bank, Robert Garner, verleden week een bezoek aan Londen heeft gebracht ter bespreking van de mogelijkheid, dat Enge- Een wolk van opspattend zeewater, nauwelijks aftekenend tegen de donkere najaarslucht waarin de wolken worden voortgejaagd, hangt boven de pier van de Scheveningse haven afkomstig van de kolkende golven, die zich met hun vernieti gende kracht te pletter lopen op de stenen. In tegenwoordigheid van de directeur-generaal van de voed selvoorziening, Ir. v. d. Flassche en talrijke autoriteiten, alsmede hoogleraren van de rijksuniver siteit, werd Zaterdag in Utrecht in het Jaarbeursgebouw de al- gemeene vergadering gehouden van de Nederlandse pluimvee- federati.e Een feestelijke bijeen komst was hieraan verbonden in verband met het dertig jarig be staan. De voorzitter, de heer M. J- Dings gaf in grote lijnen een overzicht van de huidige situa tie in de pluimveewereld. De ho ge voederprijzen brachten grote moeilijkheden met zich mee. De productie steeg dit jaar met 22 pet. De exportmoeilijkheden wa ren niet gering, maar konden uit eindelijk worden overwonnen. Van dé 1127 millioen geëxpor teerde eieren gingen er 973 mil lioen naar Duitsland. 100 milli oen waren bestemd voor de ge allieerde bezetting en die lever de daarvoor de nodige dollars te rug. De uitvoer naar Engeland liep spaak, tengevolge van de te la- STUTTGART, 9 Dec. (Reuter). De kiezers in de drie West-Duit se staten Zuid-Baden, Wuerttem- berg-Hohenzollern en Wuerttem- berg-Baden hebben Zondag in meerderheid gestemd vóór sa mensmelting tot één staat. De andere keuze was de we derinstelling van de staten Wuert- temberg en Baden, zoals die wa ren voor de splitsing van 1945. De juiste stemmencijfers zijn nog niet bekend. Er zullen nu ver kiezingen voor een grondwetge vende vergadering voor de nieu we staat moeten worden georga niseerd. ge importprijzen van Engeland. Naar vergroting van de export o.a. naar Zwitserland en Amerika zal worden gestreefd. De voorzitter legde er de na druk op, dat ook de pluimvee houderij aan bepalingen onder hevig is- Van de garantieprijzen, waarop door de organisaties was aangedrongen kon niets terecht komen, als een gevolg van de strakke voorwaarden van de re gering. Men verwachtte veel van de komende handelsbesprekingen. land het tot oplossing brengen van het conflict door goede dien sten van de bank in overweging zou nemen. Hoop herleeft De woordvoerder van het mi nisterie weigerde iets mede te delen over de officiële reactie, maar gewooniyk goed ingelichte kringen vernamen, dat deze gun stig zou zyn. Aangezien de re dactie van Perzië op deze moge lijkheid tot dusverre ook in prin cipe gunstig is geweest, acht men de tussenkomst van de wereld bank te Londen wel het meest hoopgevende voorstel dat ooit naar voren werd gebracht. De ongeregeldheden in Teheran Tot op Zondagochtend hadden vijftien leden der Perzische volks vertegenwoordiging en 21 redac teuren van dagbladen hun toe vlucht genomen in het parle mentsgebouw; zij zeggen dat hun leven „wordt bedreigd door de regering-Mossadeq steunende bandieten". De minister van bin nenlandse zaken werd verant woordelijk gesteld voor de ge pleegde „misdaden". LONDEN, 9 Dec. (Reuter) Volgens het Britse weekblad „The People" zou maarschalk Stalin bereid zijn een onderhoud te heb ben met Churchill, mits de by- eenkomst in Rusland zou worden gehouden. De diplomatieke correspondent van het blad verklaart, dat de Sovjet-Unie de weg voor zulk 'n bespreking heeft geëffend door plotseling de campagne tegen de Britse premier, die „oorlogshit ser" werd genoemd, te staken. „Berichten, welke de Britse re gering bereiken uit verschillende bronnen, waaronder de Britse ambassade te Moskou, wijzen hier op", aldus de correspondent van „The People"; De resultaten van de actie in Nederland ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Italië zijn verre overtroffen, zo deelt het Ned. Rode Kruis mede. Nog steeds komen gelden binnen en ook zqn er afdelingen, waar door plaatseiyke omstandigheden eerst deze week kon worden ge collecteerd. De opbrengst zoals die thans by het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis bekend is, bedraagt ruim twee en een kwart ton. In overleg met de liga van Rode Kruisverenigingen, die de hulpverlening der verschillende nationale Rode Kruisverenigingen coördineert, heeft Nederland de opdracht ontvangen om voor een deel der ingezamelde twee en 'n kwart ton gecondenseerde melk, corned beef en chocolade aan te kopen in een verhouding van 7- 7-2. Doordat de gelegenheid tot koken voor de duizenden slacht offers ontbreekt, moet niet aan bederf onderhevige vitaminerijke voeding worden verstrekt, waar onder chocolade gerekend mag worden. In 1945 ontving Nederland van de ex-geallieerden ook geconden seerde melk, corned beef en cho colade. „PRESIDENT ROBERT" IN CADIZ Blijkens een in Maastricht ontvangen ansichtkaart vertoeft de „President Robert" sedert 2 December in de haven van Ca diz (Spanje). BRANDKAST MET 10 MILLE MEEGENOMEN Inbrekers hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de brandkast, inhoudende f 10.000.-, uit het gebouw van de Coöpera tieve Vereniging „De Landbouw" te Terwolde gehaald. De dieven hadden de deuren van pakhuis en kantoor geopend en de driehonderd kilogram zwa re brandkast weggerold over zak ken, die zij voor dat doel had den uitgespreid. Daarna hebben z(j de kast in een auto geladen en zijn ermee weggereden. In 't kantoor lieten zij een chaos ach ter. Alle bureaux waren verscho ven. Het onderzoek is in handen van de rijkspolitie. De nieuwbenoemde minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, is Zaterdag door H.M. de Koningin beëdigd. De porte feuille van Binnenlandse Zaken zal Dinsdag a.s. aan prof. Beel worden overgedragen, waarna deze onmiddellijk zijn ambtswerk zal aanvangen. Laat ons deze week vooral met dit goede nieuws be ginnen, dat zonder twijfel in alle huiskamers van onze trouwe lezers met opgewektheid zal worden ontvangen: Smidje Verholen keert terug. Vanaf morgen zullen zijn lot gevallen jong en oud weer in spanning houden. Vandaag is de historie van Repelsteeltje ten einde: morgen be treedt het smidje de achterpagina opnieuw, uitgeslapen als altijd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1