Plechtige opening Koorschool Sint Bovo Haarlem i klopte Frisia Dodendans van Don Juan Zorg van zuivelfabrikanten BANDJIR OVER JAVA )OL'S SHAG :hts 80 een idse dammers :d.-holland kreeg an Bergen Gebeurtenis van betekenis voor kerkmuzikaal-Nederland RADIO In „Het hart vol sintels Moderne interpretatie van oud drama Dagelijks stijgende kostprijs Vermist V.S.-toestel gevonden Uitkering-ineens Hond moordde kudde schapen uit RK EDO gaf HOSV geen schijn van kans Scheepsberichten St. George verraste Meervogels '31 (2-1) door Leo Broeksmit MAANDAG 10 DECEMBER 1951 PAGINA 5 buitenspelers C. thumius. De eer- ziin eindeloos :ier een goede thumius was als .aal onvoldoende. :ns goed on doel was de WF-half prima wedstrijd plotselinge door- was het Fellin- vleugel vandoor pe voorzet volg- chtsbuiten Been te. langs een ver- ingediik. 01. had, dat WF nu i aanpakken had >rd. Toen Danger- •eri kwam. ging naar ook de WA ind haar manne- pte eenmaal hard /elp corners, maar acht fraai red- nid'denvioor Brom middenveld .te aarzelde hij niet Heen op Ubels af. er kon hem nog ïaar werd door 't van Brom gewoon i. Ubels werd uit t en het volgend e bal in het net. zrtentie) T U OOK ZO'N EMACHTIGT. want van kleur en smaak en r pakje ciën van de provin den van Noord- en is in Haarlem de ijd gespeeld om de genaarsbeker, die in aren als wisselbeker al blijven voor deze ;moeting tussen de i de beide provin- slijk zal deze wed- ir worden gespeeld Zaterdag na het St. 1-Hollandse tiental de beker, door een nning op Zuid-Hol- linig aantrekkelijke ,rin de van doel tot sterke wind zeker 't el had, is het Ber- rasshoppers op haar twee kostbare pun- \elen. Het spelpeil hoppers lag beneden kampioen, zij het, en nog slechter spel te helft speelde Gr. e wind mee en het wat de klok sloeg. verre trappen, on- voren gelanceerd, le- iet door de Gr.-aan- te resultaat. Boven- de B.-verdediging ir goede dag te heb- kens als de Gr. even onden worden, wist een Bergen hoofd of el raad mee. Enigs- kig voor Gr. kwam aakte doelpunt van Bergen. onschuldige Bergen- m de midvoor van t bezit van de bal en ':én Gr. zich om de ommerde, loste deze schot, welk schot iper schijnbaar niet eoordeeld. De bal ca- tussen paal en kee- ween tergend lang- loek (01). ten later kreeg Gr.- redelijke kans. In- iween de bal onder eeper in doel, doch Is werd dit doelpunt Gr. bleef het beste behouden, doch de idiging stond haar >or de rust kreeg Gr. lijk te maken. Een e rechtsbinnen wist uit de doelmond te linksbinnen, die de am, richtte wel zui- linkerbenedenhoek, t was te zacht om de diger voor proble- m. Zo kwam de rust ind tegen speelde Gr. >eter. Doch hoe men met acht man m de oegde, resultaat bleet hoekschop volgde op een schot van de ging net naast; oen il van de linksbuiten /er. De laatste 10 min. wanhoops-offensief :h wat men ook ver- ien de B.-verdedigmg ;n meester, en kon linken van het eind- 2 winstpunten huis- (Van onze muziekmedewerker) Eindelijk is het zover. De Koorschool van St. Bavo, de eerste^ nieuwe Nederlandse Koorschool, is, nadat zij reeds enkele maanden „officieus" heeft gedraaid, een feit geworden. Op Zaterdag 8 December, de grote Mariadag, is zij des middags in tegenwoordigheid van vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten officieel en plechtig in gebruik genomen. Een daad van grote betekenis, van zo grote betekenis, dat Zijne Hoogwaardige Excel lentie Mgr- Huibers, bisschop van Haarlem, zelf heeft willen komen om de Koorschool in te zegenen en het huis aan God en zijn heilige bestemming te wijden, „Sub tuum praesidium", on der de bescherming van Maria en van Caecilia, de patrones der muziek, Gregorius, de Paus der liturgie en Benedictus, de vader der scholen. Onder de aanwezigen, die de plechtigheid bijwoonden en zich verzameld hadden in een der vele kamers van de fraaie, ruime villa, Wilhelminapark 6, bevon den zich o.a. Prof. Smijers. Dr. Vollaerts. Dr. Waltiher Boer, in specteur van het muziekonder wijs. de heer Wagemans van het Departement van O. K. W„ de Burgemeester van Haarlem en vele andere bekende persoonlijk heden. Leerlingen der school. de z.g.n. „choralen" voerden o.l.v. Dr. Kat de Gregoriaanse gezan gen uit. Sprekende namens het stichtingsbestuur, gaf de heer Ooms, voorzitter, na een korte inleiding, het woord aan Mgr. Huibers, die een gelukwenstele- gram van de Paus voorlas en enkele passages uit de Ency cliek „Mediator Dei" in herinne ring bracht, betrekking 'heb bende op de kerkmuziek en haar beoefening. Hierna voerden het woord de heer Walther Boer en de Burgemeester van Haar lem welke laatste van mening was, dat de oorzaak van het op onthoud tiïdens de oprichting, gezocht moest worden, in een kwestie van juridisCh-admini- stratieve aard. Na het officiële gedeelte maakten velen van de gelegenheid gebruik de Koor school te bezichtigen. Bergen moeilijkheden heeft Dr. Kat, de stichter en oprichter van de Koorschool moeten over winnen, voor hij dit grote, ruime gebouw, slechts enkele minuten van de Kathedraal gelegen, tot zijn beschikking kon krijgen. Na jarenlang stoer volhouden heeft PROGRAMMA DINSDAG 11 DECEMBER 1951 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturg, kalender; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 „Sluit de gelede ren", vraaggesprek; 13.25 Pro menade-orkest; 14.00 Gev. pro gramma; 14.53 Gramofoonmuziek 14.57 Kleinkoor; 15.20 Gramo foonmuziek; 15.30 Ziekenlof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje; 18.30 RVU: prof. dr. J. J. Fahren- fort: „India 19.00 „Hier is vrij Europa", vaudeville-programma; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Dit is leven, causerie; 19.50 Gra mofoonmuziek; 20.00 Nieuws- en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Philharmonisch orkest; 21.10 Ac tualiteiten; 21.20 Viool en piano; 21.50 De Radiodokter; 22.00 Om roeporkest, -vrouwenkoor en so listen; 22.15 Huldigingsconcert Rosa Spier; 22.35 „Gesprek met mijn zoon"; 22.45 Avondgegbed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.2524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 —24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gramofoonmuziek; 9.30 „De Groenteman"; 9.35 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radio Volks Universiteit: dr. J. C. A. Fetter bespreekt de roman „Barabbas" van Par La- gerkvist; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Sopraan, bariton en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Dansorkest en solisten; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 School radio; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Onze Amerikaans buren; 16.05 Kinderkoor; 16.30 Zender- sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Amu sementsmuziek; 18.40 Surinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kin deren 19.00 Pianospel; 19.15 „Pa ris vous parle"; 19.20 Kamerkoor 19.44 „Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. programma; 21.15 Gra mofoonmuziek; 21.30 „Kent U- zelve", causerie; 21.35 Amuse mentsmuziek; 22.00 „Dit is uw land, uw volk", klankbeeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek: 23.45—24.00 Idem. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 11 DECEMBER 1951 Experimenteel televisie programma van de K.R.O. 20.1521.45: 1. „Voor oog en oor": a. Kampioen-toneelkappers aan het werk; b. Actualiteit; c. Film; d. Een merkwaardige huis vlijt: „Merklappen"; e. Weerover- zicht. Pauze. 2. „Het costuum van onze voorouders". hii zijn lang gekoesterd ideaal in vervuiling zien gaan. Een prachtig gebrandschilderd raam, vervaardigd door de koor zanger-kunstenaar Frans Balen- don^. voorstellende de ontwikke lingsgang der kerkmuziek ge tuigt van dit streven. Temidden van zijn schola staat hij hierop afgebeeld. Het heeft een ere plaats gekregen in dit hiujs. waar momenteel ca.. 25 jongens uit vele streken van het land hun eerste muzikale indrukken ontvangen. Jonge, onbevangen kinderen die worden ingescha keld in het goddelijk bedrijf der liturgie en tegelijk worden ont wikkeld tot degelijke, verstan dige en bruikbare mensen. Het is hepl lang geleden, dat Neder land via de scholen van Dufay, Josquin, Obredht en Lassus in de 15e en 16e eeuw op muzikaal gebied de toon aangaf in heel Europa. Op meerdere plaatsen werden scholen opgericht, waar begaafde jongens gevormd wer den tot „ohoralen" d.w.z. „koor jongens" geschikt om bij de li turgische diensten de mooiste geizangen uit te voeren. Vele plaatsen hadden hun eigen „cho ralen" en dikwijls moesten zij komen wonen „ten 'hiuyse van die sangmeester om daar dagelix geleert te worden in musvek en andere goede punten". Dit is nu historie. Want de hervorming kwam en vernietigde dit alles met één slag. Nederland zweeg en heette voortaan onmuzikaal. Een Qhderwerp waarover Dr. Kat veel weet te vertellen. Nederland heeft nu officiëel weer een koorsdbool en schaart zich sinds de Reformatie weer in de rij van buitenlandse institu ten op dit gebied, als Wenen, St. Florian, waar Haydn en Bruckner hun eerste opleiding ontvingen. Paderborn. München. Regensburg, en de „choir boys" van de Kathedraal van Canter bury. Ook de katholieken heb ben in 1901 weer hun eigen choir-school gesticht aan de Westminster Cathedral. Moge de Nieuwe Nederlandse Kathedrale Koorschool, welke financieel afhankelijk is van particuliere giften en nog zon der subsidie moet werken, door de steun van Katholiek Neder land gedijen en eer» roemvolle traditie voortzetten. S. V. KOORSCHOOL „ST. BAVO" OFFICIEEL GEOPEND In tegenwoordigheid van tal van kerkelijke en wereldlijke autori teiten is Zaterdag te Haarlem de Koor school St. Bavo door de Bisschop van Haar lem Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, officieel geopend. Deze school is enig in Nederland en kan beschouwd worden als een pen dant van de „Wiener Sangerknaben". Er worden thans 29 jon gens met uitzonder lijke stemmiddelen op geleid voor de zang in de kathedraal te Haarlem. De foto toont Mgr. Huibers temidden van een aantal der jongens. A'DAM, 8 Dec. In de stads schouwburg ging de premiere van een toneelspel in een pro loog en 3 bedrijven. getiteld „Het hart vol sintels", van An- dré Obey, die in ons land ais toneelschrijver bekend werd door „De schending van Lucre- tia" en „Noacb". Dit nieuwe spel, dat een ge heel nieuwe visie geeft op de le gendarische figiuur van Don Juan, werd door het Amster dams Toneelgezelschap onder regie van Albert van Dalsum in een grootse bezetting en een rijke montage knap gebracht Daartoe leende zich ook de uit stekende vertaling van Luisa Treves. Interessant gegeven De klassieke figuur van Don Juan, die min of meer de indruk heeft gemaakt van eer» bonvi- veur. van een losbol, krijgt in dit stuk een geheel andere ge stalte. Obey zette ons hier ge heel overienikomstig het tijd beeld, dat we zo vaak te zien ALKMAAR In de algemene vergadering van de Bond van op Coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Hol land, die momenteel 5470 leden telt heeft de voorzitter, de heer K. Hogetoorn, zijn bezorgdheid uitgesproken over de dagelijks stijgende kostprijzen, die op de duur niet op zullen kunnen we gen tegen de tevredenheid, die er in zuivelkringen heerst over de gunstige productie en de goede afzetmogelijkheden, die er dit jaar waren. Voorzichtigheid geboden De economische toestand van ons land baart nog vele zorgen, de ondernemingen kunnen die amper te boven komen $n de medewerking van overheid en bedrijfsleven zijn nodig om te komen tot een ordening, die het meest gunstig voor de bedrijven moet zijn. De weg daartoe acht de heer Hogetoorn voor het Zuivel bedrijf ook in de PBO gelegen, al constateerde hij, dat er in onder nemerskringen, waar men zich voorbereidt op de vorming van een productschap, nog weinig enthousiasme te bespeuren valt daar men bevreesd is voor te grote invloed van de arbeiders in de P.B.O. Wat het bedrijfsleven zelf aan gaat, er was dit jaar een record- uitvoer van veehouderij-producten die er veel toe bijdroeg onze handelsbalans in evenwicht te brengen, al moest worden erkent, dat er zich in de export een ver schuiving van de zuivel naar het vlees aftekent. Over afzet en pro ductie is men tevreden, ondanks het feit, dat 1/3 van de melkpro ductie voor de kostprijs naar de Toestand van president van Israël wordt slechter TEL AVIV 8 Dec. (Reuter) In een Zaterdagmiddag te Tel Aviv uitgegeven medisch bulletin is verklaard, dat de algemene gezondheidstoestand van de Israë lische president, dr. Weizmann, slechter wordt. 11 December: H. Paus Damasus De leer van de gemeen schap van de strijdende kerk met de zaligen in de hemel en de zielen in het vagevuur heeft zo weinig invloed op het dagelijkse denken en doen van de mensen: men leeft erg oppervlakkig en al mag de dood van een dier bare een ogenblik veel ver driet veroorzaken, men is het al heel gauw weer ver geten. Ja hoe harder er bij een begrafenis wordt gehuild hoe gauwer zijn de tranen weer gedroogd. Ook na de kerkvrede waren de eerste christenen de doden uit de vervolgingstijd spoedig ver geten en daarom leerde Paus Damasus (366384) hen le ven uit de gemeenschap met de overledenen en hij spoor de hen aan de graven in de catacomben eenvoudig te ver sieren met een kruisje en de spreuk: In pace, in vrede. De les van deze heilige Paus is ook nu nog van kracht. In christelijke zin moeten wij leven in gemeenschap met onze overledenen en hopen op een uiteindelijke vereni ging met hen in pace, in vre de. IN DESERTO binnenlandse consumptie-markt was gegaan. Er is echter voorzichtigheid geboden, daar de productie op losse schroeven staat en de kost prijs zich dagelijks in stijgende lijn beweegt. Hét zal zaak zijn deze kostprijs zo veel mogelijk te verlagen. Bondswerk De Bond heeft momenteel een ambtenaar ter beschikking voor de economische bedrijfscontrole, aanbeveling verdient het dan ook dat men een zo veel mogelijk uniforme bedrijfsboekhouding voert. Vijf en twintig fabrieken met 95% van de melk betalen op het ogenblik uit naar kwali teit. Het nieuwe magazijn en kantoor op het Alkmaarse indu strieterrein is op 6 December in gebruik genomen en voorziet in een dringende behoefte. Het ledental, dat in 1939 2754 bedroeg, met 1844 losse leveran ciers, is in 1951 tot 5470 gestegen, met 1587 losse leveranciers. Tijdens de verkiezingen wer den de heren N. T. Hopman, Schagerbrug; G. C. Stapel, Op meer; J. Zijp te Hem, gekozen in de commissies voor Landbouw coöperatie, Kwaliteitsverbetering en Aankoop. De heer C. J. Verdegaal werd herkozen in de Bouw- en Werk tuigencommissie. In de financiële commissie 1951 werden gekozen de fabrieken te Beets. Juliana- dorp en Warmenhuizen. Medailles Tegen het eind van de verga dering, die in de middag in be sloten kring werd voortgezet, werden de medailles, gewonnen bij de kaaskeuring van de FNZ en de Yoghurt-keuring, uitge reikt. Daarvoor kwamen in aanmer king: Bobeldijk voor een ver guld-zilveren medaille en Bur- gerbrug, Heerhugowaard en Wog- num voor een zilveren medaille. Bronzen medailles werden uit gereikt aan Assendelft Bame- stra, Hoogkarspel, Julianadorp, Opmeer en Wieringerwaard. Voor Yoghurt: 1949 Lutjewin kel en voor 1950: Lutjewinkel, Wormerveer. Binnenwijzend en Julianadorp. krijgen, een man voor, die op allerlei wijzen het leven zoekt, maar ronddoolt met de dood in het hart, een twijfelaar, een zwakkeling als men wil, die in niets gelooft en hunkert naar iets om in te geloven. In tegen stelling met de Hamlet-figuur, die door zijn twijfel en cynisme zonder daadkracht is geworden, is het de ewergae van Don Juan, die hem steeds weer tot daden drijft, waarin hij echter geen voldoening vindt. Hii ontdekt de zin van het leven niet. noch bii zich zelf. noch bij de vrouwen, die hem tegemoet treden. In ziin -hart is het totaal dor. vol met sintels, en slechts de dood is de verlossing uit zijn brandende on zekerheid. Als zodanig is de-zé historische Don Juan een mens van deze tiid vol met twijfels en angsten en onzekerheden, en geplaatst in de glorie-periode van het vroegere Spanje, een misschien niet ge heel geslaagde, dan toch zeker opmerkelijke figuur. Knap spel Hans Culeman, die wii in dit gezelschap nog niet eerder za gen. bracht een meesterlijke creatie van de rol van Don Juan, waarvoor de niet geheel bezette zaal haar bewondering enthou siast uitte. Louis van Gasterer» was een sterke imponerende In quisiteur en Albert van Dalsum bracht een vaderlijke koning, die weinig weg had van de Spaanse vorsten, zoals wij die ons uit die periode voorstellen. Jan Velze- boer was er als de knecht Cata- lino. een rol, die hem goed lag. Jo Sternheim speelde een oude mannenrol met bijzonder veel overgave, terwijl Loudi Niihoff als de moeder van Don Juan knap spel bracht. Robert de Vries zette m-et veel bravour, maar knap gespeeld de figuur van de bedrogen minnaar Alva- res en die van de vreemdeling op de planken. Verder waren er Tine de Vries in een zeer be heerste rol van Elvira, de enige wettige vrouw van n Juan en Jenny van Maerlant als de hartstochtelijke, eerlijke Con ception. Liane Saalborn kwam ook op het eerste plan met haar Anna. de verleide jonkvrouw. Tal van figuren op het tweede plan. als de nachtwacht van Hans Tie- meljer, de Raadsheer van Cor Dommelshuizen een Comman deur van Lo van Hensberger». dienstmaagden, vrouwen uit het INZITTENDEN GEDOOD IN FRANKRIJK AIX EN PROVENCE, 9 Dec. (A.F.P.) - Zaterdagmorgen heeft een Amerikaans vliegtuig in de bergen ten Noorden van Marseil le het wrak van de met tien per sonen aan boord vermiste Ameri kaanse C-47 waargenomen. Alle inzittenden hebben de dood ge vonden. Volgens aanwijzingen van de piloot van het Amerikaanse vliegtuig is de C-47 niet Ver van de Pic des Beguines (1113 m.), de hoogste top van het bergmas- sief La Sainte-Baume, neerge stort. De sedert Donderdag ver miste machine was op weg van Tripoli naar Marignane bij Mar seille. volk en bewoners van Sevilla, maakten deze uitstekend ver zorgde opvoering tot een toneel- evenement van de eerste orde in dit seizoen. Jammer dat de op zich goed klinkende muziek van Maurice van IJzer in de Amster damse Stadsschouwburg door de storm niet geheel tot haar recht kon komen. Costuums en decors, de eerste van Marie Sternheim, de laatste van Albert van Dal sum, waren knap verzorgd er» een lust voor het oog. Bjj qlkaar een opmerkelijke opvoering, die meer indruk ach terliet door het knappe spel dan door het, niet door het gehele publiek geapprecieerde, gegeven. L. S. OOK VOOR GEMEENTE- PERSONEEL In verband met de uitkering ineens aan het Rijkspersoneel ter compensatie van de grotere ge bruiksbeperking heeft de minister van Binnenlandse Zaken de ge meentebesturen in overweging gegeven eenzelfde maatregel te doen treffen voor het personeel der gemeenten. De minister wenst, dat de uitkering-ineens reeds terstond ook voor het be treffende politie- en brandweer personeel bij wijze van voorschot plaats heeft. DE AANGESCHOTEN STROPER In ons nummer van Zaterdag j.l. hebben wij opgenomen een bericht uit Zijpe N.H. waarin ge meld werd dat de Rijkspolitie twee stropers had betrapt. Een der stropers zou zijn geweer drei gend op de politie hebben gericht waarop de politie een schot loste op de 45-jarige H. die zeer ernstig werd gewond. Wij wijzen er op dat dit bericht niet afkomstig was van onze correspondent de heer Doedens. Op grond van nader ingewonnen informatie's delen wij verdèr mede dat de juiste toedracht van dit drama nog niet vaststaat. Het politie-onderzoek is nog in volle gang- Lager schoolgeld voor ambachlsonderwijs Behalve bij het lager zal ook bij het technisch onderwijs een gezinsreductie op het school geld worden ingevoerd, terwijl de schoolgelden hier bovendien gemiddeld 20 tot 30 pet. zullen woren verlaagd. Het kabinet is echter teruggekomen op zijn voornemen om de collegegelden tot f 200,te beperken, terwijl ook geen verdergaande verlaging of afschaffing van het school geld meer in het voornemen ligt. De minister is geen voorstander van kosteloos onderwijs. ƒ4.000.— SCHADE In de Duivendrechtse polder onder Amsterdam loopt een hond los, die het op schapen gemunt heeft. Een dag of tien geleden vond een eigenaar van een kudde schapen zeven van zijn dieren doodgebeten in het weiland. De politie heeft de hele week des 's nachts in de polder gepatrouil leerd, maar desalniettemin beet de rover verscheidene malen nog een flink aantal schapen dood. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. niet minder dan acht, terwijl er zes zo ernstig werden verwond, dat zij moesten worden afge maakt. Van de kudde, die een week of twee geleden nog uit een kleine 40 schapen bestond, leefde er vandaag nog slechts één. Het is nog niet gelukt de hond, die deze wandaden op zijn gewe ten heeft, te vangen. De schade is een kleine 4000 gulden. H.O.S.V. had de eerste helft de stormachtige, schuin van doel tot doel staande wind als bond genoot en het was aan de goed- werkende E.D.O. achterhoede te danken dat met gcliijke stand kon worden gedraaid. Na de thee is EDO overwegend sterker geweest en had weinig moeite de met vier invallers sne-Iende H.O.S.V. uloeg de oun- ten te ontfutselen. De wedstrijd was een half uur oud toen doelman Berkhout bij uitlopen weifelde met ingrij pen en de rechtsbinnen hiervan profiteerde en de bal resoluut in het verlaten doel plaatste (01) Tien minuten voor rust zag midvoor Koning zijn doorzetten beloond toen de invallerkeeper van H.O.S.V. een door zijn rechts back teruggespeelde bal liet glippen en de EDO-man die kans niet ongebruikt liet (11). De 2de helft begon al direct met een sterk EDO-overwicht en het duurde niet lang of Mooy wist langs enige verdedigers te glippen en loste van dichtbij een goed schot, dat door de HOSV- doelman werd weggeslagen en Jonker, goed meegekomen, gaf EDO met een kopbal de leiding. (2—1). Het derde doelpunt kwam vrij wel op dezelfde wijze tot stand. Mooy liet een hem toegespeelde bal handig lopen voor zijn rechts buiten en uit diens voorzet ko gelde Koning keihard tegen de doelwachter op en weer was het Jonker die het leer opving en scoorde (13), Even leek het er op, dat HOSV de achterstand zou verkleinen toen bij een snelle uitval de rechtsbuiten een schietkans kreeg maar hij zag zijn schot door Berkhout gestopt. De EDO-midvoor bezondigde zich in deze periode nogal eens aan te zelfzuchtig spel op mo menten dat snel afgeven aan goed opgestelde medespelers ge boden was, waardoor voorlopig de stand ongewijzigd bleef. Kort voor het einde plaatste de HOSV linksback Uit een doelschop de bal echter voor zijn voeten en met een vliegend schot bracht hij de eindstand op 41. PLEVEN STELT VERTROUWENSKWESTIE PARIJS, 9 Dec. (Ass. Press) - Premier Pleveii heeft Zaterdag morgen vroeg in de Franse natio nale vergadering de vertrouwens kwestie gesteld naar aanleiding van de stemming over het plan Schuman. Aldabi Buenos Aires/R'dam 16 Antw. verw.; Alhena R 'dam/ Buenos Aires 7 te Rio de Janeiro; Bonaire Georgetown/ A'dam 15 Pt. Adelgada verw.; Boskoop Oranjestad/A'dam 7 v. Hamburg/ Bremen; Cottica A'dam/George- town 7 vm. v. Madeira/Barbados; lndrapoera verm. 2 Jan. v. R'dam Surabaja; Joh. v. Oldenbarne- velt A'dam/Survey; Nieuw Am sterdam R'dam Survey, Noordam vertr. 8 ca. 14 u. v. R'dam/New York; Oranje Tj. Priok/A'dam 12 Southampton en 13 A'dam verw.; Oranjestad Cristobal/ A'dam 14 Madeira verw.; Rijndam vertr. 8 ca. 16 u. v. R'dam via Le Havre/ Southampton-New York; Sibajak verm. 12 v. Surabaja te R'dam; Tjiluwah R'dam/Tj. Priok 10 Sin gapore verw.; Veendam R'dam/ New York 8 aldaar verw.; Water man R'dam/Sydney 9 Fremantle New York/A'dam (ca. 12 u.); Willemstad A'dam/Cristobal 14 Lakuaira verw.; Willem Ruys R'dam/Tj. Priok 10 Belawan verw.; Zuiderkruis Kaapstad/ A'dam 7 v. Walvisbaai/A'dam. EERSTE OVERWINNING DER SPIERDIJKERS Het is St. George dan einde lijk mogen gelukken om de eer ste overwinning te behalen. Meervogels kwam er voor de rust helemaal niet aan te pas toen ze tegen de storm inspeelde en na de rust speelde ze de bal te hoog om succes te hebben. Na de aftrap ging St. George meteen tot de aanval over waar de stoere achterhoede van Meer vogels de bal met harde trappen naar voren probeerde te plaat sen. Keer op keer kwam St. George, gesteund door de wind 't Meervogelsdoel bestoken maar echter zonder succes. Na een snel genomen vrije trap schoot Com mandeur buiten bereik van de verblufte keeper tegen de paal. De aanvallen die Meervogels on dernam waren te doorzichtig en het was dan ook een kleine moeite voor de St. George-ach- terhoede om het gevaar te keren. Toen rechtshalf Boots er alleen tussen uittrok passeerde hij de gehele achterhoede maar zijn schot ging net voorlangs. Het zat St. George in deze periode niet mee ook niet toen Ruiter van iverre keihard scoorde welke goal door de scheidsrechter wegens offside werd afgekeurd. Debutant de Jong schoot even later on noemlijk hard op doel maar kee per Schoon wist met een mees terlijke sprong de bal nog net over de lat te tikken. Direct nier- op kreeg Boots een kans maar 't was weer keeper Schoon die in deze situatie redding wist te brengen. Na enige uitvallen van Meervogels brak de rust aan. Het zag er na de rust niet zo roos kleurig uit voor St. George met de storm tegen maar het zou an ders lopen. Toen Meervogels met harde schoten het St. Georgedoel trachtte te doorboren kwam de S. Georgeploeg pas goed op toe ren. Laag over de grond werd de bal van man tot man geplaatst totdat Commandeur de bal kreeg die met een hard schot in de rechterbovenhoek keeper Schoon geen schijn van kans gaf 10. De vreugde was echter van korte duur. Midvoor Putter speelde zich op de linkerwenk vrij, plaatste een klein boogballetje voor doel en de wind deed de rest 11. De achterhoede met Boots als grote uitblinker, was I echter niet meer te genaken. Bij Meervogels begon nu de ver moeidheid een woordje mee te spreken en het was dan ook geen wonder dat St. George het heft geheel in handen kon nemen. Bij een van de vele aanvallen wist Kunst de bal te bemachtigen, 'n korte pass naar Commandeur die direct linksbuiten de Jong aan 't werk zette. In de sprint die nu kwam werd de rechtsback finaal geklopt, een enorme kogel volgde en St. George had de leiding 21. In de resterende 10 min. lag St. George het accent op de verdediging waardoor het voor Meervogels bijna onmogelijk werd om nog tot een gelijk spel komen. Onder luid gejuich te kwam het einde met een over winning die meer dan verdiend was. SIJBEKARSPEL KLOPT S.V.W. In een weinig interessante wed strijd. die door de straffe, dwars over liet veld stoonde wind. her haaldelijk werd onderbroken, hebben de bezoekers met het kleinst mogelijke verschil de vlag moeten strijken. Na het beginsignaal van arbiter Kes, die goed leidde, zetten de Heerhugowaarders een fel offen sief in, waardoor DES tijdens 't eerste halfuur vrijwel geheel op eigen helft werd teruggedrongen. Als de gasten in deze periode over een schutter hadden be schikt, zouden zij ongetwijfeld een voorsprong hebben genomen, maar er werd te weinig gescho ten om Vulker te kunnen pas seren. Het doelpunt kwam tegen de verwachting in aan de andere kant. Op een gegeven ogenblik wist Kuiper zich vrij te spelen en met de linksback Schilder op zijn hielen, wist hij keeper Buurman listig te omspelen, om daardoor de stand op 10 te brengen. Na de hervatting hadden de gasten hun kruit grotendeels ver schoten, met het gevolg, dat hun aanvallen nu veel ongevaarlijker waren. Weliswaar werd het initiatief door de gastheren over genomen, doch ook de aanvals- linie van de Kerkelaanbewoners sukkelde met een gebrek aan productiviteit, terwijl de buiten- spelval menigmaal werd open gezet. Zo verstreek de tweede helft, zonder dat in de met de rust bereikte stand verandering werd gebracht. Lefèvre voorzitter der Belgische C.V.P. GENT 9 Dec. (Belga) Dr. Theo Lefèvre, uittredend voor zitter en de enige candidaat, is Zondag met 362 tegen 7 stemmen bij 8 onthoudingen tot voorzitter der Belgische Katholieke Volks partij gekozen. FEUILLETON 90. De dokteres wist het het eerst, omdat tegen de middag een Japanse officier de ziekenbarak binnenkwam en vroeg, of er voldoende lakens en bedden en geneesmiddelen waren! Toen de .ionge vrouw hem niet-begrii- pend aankeek, stelde hii zich met een verlegen griins voor. Hii was de dokter van het kamp en hii wilde graag een opgave hebben, van wat er in de zie kenzaal ontbrak. „Alles," zei de dokteres bot. De Jap wist niet. wat hii op zo'n antwoord moest zeggen. Hij werd onrustig onder de koele blik uit die harde griize ogen „Misschien wilt u voor mii op schreven. wat er nodig is. Dan zal ik miin best doen om het u te bezorgen." zei hii zenuwach tig. „Als 'u dokter bent. dan be- hoef ik geen lijst te maken, want dan weet u ook weL wat er nodig is voor een ziekenzaal met honderdzestig patiënten. De drip keukentafels, acht bankies en tien veldbedden, die we al hebben, kunt u er aftrekken!" Het klonk als een zweepslag en de officier maakte zich snel uit de voeten. Een uur later laadden ziwii- gende Jappen-soldaten. vier grote vrachtauto's af en brach ten kribben. kasten, stoelen, bedder». dekens en stapels lin nengoed binnen. Even later kwam er een stalen onderzoek- tafel en een compleet instrumen tarium. „Vanmiddag kom ik nog wel eens kiiken eneh de dokter aarzelde even. „En dan breng ik tevens een blanke collega mee. een Zwitserse heer van het Rode Kruis." „Dat begreep- ik al een uur geleden." antwoordde het meisje snijdend. Bii de keukenbarak groenten honderden vrouwen samen. Gis teren had ieder een kwart brood gehad en nu kwam de auto wéér. Ook behoefden de meis jes de manden niet naar binnen te dragen Dat deden de sol daten zelf. Er waren twee en viiftig manden, door honderden ogen geteld en nu twijfelde niemand meer. of er moest iets bijzonders aan de hand zijn. Twee en viiftig manden be tekenden een half brood per pors'oon. En dat. terwijl ze gis teren al een kwart hadden ge kregen. dat de meesten slechts gedeeltelijk hadden durven op eten omdat men daar minstens twee. misschien wel drie dagen mee zou moeten doen Een meis je vooraan zei beslist: „Het is vrede." Een zacht gemompel van honderden fluisterende stemmen klonk op. Het klonk als het gezoem van een motor in de verte en het zwol lang zaam aan. onweerstaanbaar, zo dat de vrouwen verbaasd op- kPlcen De lucht werd er van vervuld, steeds sterker, ook toen de vrouwen zwegen En nlotse- l;ng rien iemand; „Vliegtuigen!" Toen ragen ze de drie grote toestellen. laag aanscherend ""er de waaierende sagopalmen. Zo zscen de ster on de brede vleugels en het, Amerikaanse vlaggetje, dat uit de cockpit wapperde. Ze vlogen zo laag. dat. de vrouwen de bemanning zagen wuiven en de Jappen-sol- daten liepen niet schreeuwend weg. maar keken toe met ver wonderde gezichten. Toen wisten de vrouwen dat de oorlog ten einde was. Ze stonden daar en keken el kaar aan en de ontroering kneep hun keel toe. Alleen een paar kinderen liepen het grasveld in en riepen hoera. Maar ze durf den niet goed voor de soldaten. De viegtuigen kwamen weer terug en nu gooiden ze briefjes uit. die de kinderen opraapten en meebrachten. „Dit is een groet uit de vrije wereld. De oorlog is gewonnen, maar de kampen kunnen nog niet worden verlaten. Voor de levensmiddelenvoorziening zal worden gezorgd. Men wordt dringend verzocht, geen vlag gen uit te steken of demonstra ties te houden, die Japan zouden kunnen kwetsen." Dat was hun V-dag. Terwijl in New-York, in Londen en Melbourne juichende menigten door de beylagde straten trok ken. zongen de vrouwen en kin deren van „Tiideng" met z'n allen samengehokt in één barak, zacht het oude „Wilhelmus". Het heldere stemmetje van Miesje Gelderblom. de jongste van drie kinderen, wier moeder door Sonei was doodgetrapt, zong hoog mee en het zusje legde gauw de hand op haar mondje. Het mocht immers niet naar buiten klinken om de Ja panners niet te kwetsen.... 's Middags kwam de dokter van het Rode Kruis. Hij werd begeleid door de Japanse dok ter en door Sonei. die plotseling tegen iedereen vriendelijk was. De dokteres begroette de Zwitserse arts en zag de beide anderen voorbij. De comman dant trachtte haar nog weg te werken, maar de jonge vrouw gaf hem geen gelegenheid. „Ik dank u voor de mooie hosoitaalinrichtine. die wii van morgen van u hebben gekregen." zei ze tot de vertegenwoordigd van het Rode Kruis „Vanmorgen van mii gekre gen? Wat bedoelt u? Er is een zending geneesmiddelen uit de Verenigde Staten onderweg, maar die komt eerst volgende week aan." Ze spraken Engels en de beide Jannen konden net gesprek volgen. De gele d"kt"v stond op hete kolen er» Sonei kuchte opvallend ..Dan heb ik het verkeerd be- antwoordde het meisje onschuldig. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5