I Vorming van een Europees leger wordt meer dan de hoogste tijd Openbare mening in de V.S. geschokt over Korea rS! Binnenkort herdenking curiehervorming 1908 Perzië stelt ultimatum van tien dagen Actie aan het front in Korea leeft weer op s en NG DAGBLAD VOOR ALKMAAR RAAD VAN EUROPA Schuman dringt aan op spoed Bemanning Westkust aan land Conferentie Truman met adviseurs Luchtmacht veel te zwak :REN van Oers i opnieuw rkt EN OMGEVING We moeten de trein halenaldus Schuman Applaus voor Adenauer Cycloon boven Philippijnen Grote Vier dienen rapport in Memorandum van Egypte aan V.N. De „Kinheim" op sleeptouw Een der redders overleden Samenhang met Pauselijke plannen? Wat moet gebeuren? Anders olie naar het Oostelijk blok EERSTE KAMER Journalisten zijn bezorgd L il. Den inzicht erdams ral ver- ns snel kamers, n komt, legeven, m o.a. auteuils, jeschikt. ;e. :r breed, oquette. in lood- ir keuze lans ge- aoquette br. met i beslag, rel en 1 itkastjes, :t beeld en. unlopillo Dnneerde kussens, bs, bruin Pullman WILLIGEN 7 AMSTERDAM 2e STUK KT! LAN ZEE s moeder en vader, 5» ig kunnen voelen 5; nan zich gewonnen. S onder doet! Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 por tnnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeurs E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbanfc Noordhollands Dacrblad HET EEIT VA N HEDEN Pagina 1 Dinsdag 11 December 1951 46e Jaargang No. 12346 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 STRAATSBURG, 10 Dec. (Reuter) De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft vanmiddag in de consultatieve vergadering van de Raad van Europa gezegd dat het van groot belang is, dat men het spoedig eens wordt over de maatregelen die genomen moeten worden in het belang van de Europese eenheid. Als practische en conservatieve maatregelen worden aanvaard, aldus de minister, zullen Enge land en de anderen, „die er niet veel voor voelen, maar voor reden vatbaar zijn", misschien tot deelneming kunnen worden overgehaald. Er moest een bovennationaal orgaan voor het Europese leger komen. Het vraagstuk der poli tieke éénmaking kon niet op de lange baan worden geschoven. Als Europa niet tijdig over zijn toe komst besliste, zou het de laatste gelegenheid kunnen missen. Schuman verklaarde zich voor stander van plaatsing van het le ger onder een ministerscomité, dat bij eenvoudige meerderheid beslissingen zou nemen. Een deel van de souvereiniteit van elk land zou dan opgeofferd moeten wor den. Aangezien deze gang van zaken niet met de nationale grondwetten in overeenstemming zou zijn, zou er tevens een ge meenschappelijk parlement en gemeenschappelijke hulpbronnen moeten zijn. Visie Adenauer De West-Duitse kanselier Ade nauer zei, dat de houding van Engeland tegenover het plan- Schuman en het Europese leger, zoals weergegeven op de jongste conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Washing ton, een aanmoediging van grote waarde was. Het feit dat Engeland op het ogenblik niet bereid was zich bij dergelijke bewegingen aan te sluiten, was geen reden voor de continentale landen zulks ook niet te doen. West-Duitsland voerde een actieve en concrete Europese politiek. „De tijd is kort" „De tijd is kort. Het volk vraagt met ongeduld van ons, dat wij tot concrete resultaten komen. 100 DODEN MANILLA 10 Dec. (AFP) De wervelstorm, die over het eiland Camiguin is gegaan, heeft ook andere provincies van de Philippijnen geteisterd. Volgens sommige berichten zijn in de stad Cebu meer dan 100 mensen om het leven gekomen of spoor loos verdwenen. De schade zou 20 miilioen pesos bedragen. 50.000 personen zijn dakloos. Wij moeten ons afvragen, of wij werkelijk alles hebben gedaan wat wij konden. Morgen kan het te laat zijn". Na deze uitspraak van de kan selier applaudiseerde de gehele assemblee. Benelux-stem De Belgische minister van bui tenlandse zaken Paul v. Zeeland beval aan de ministers van bui tenlandse zaken der aan de vor ming van een Europees leger deelnemende landen te belasten met het in grote lijnen voeren van het politieke beleid, waaraan een dergelijk leger onderhevig zou zijn. Hij sprak zich uit voor het aanwijzen van één algemene opperbevelhebber en het instellen van een „college van commissa rissen". DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE PARIJS, 10 Dec. (Reuter). De subcommissie voor de ontwa pening, waarin de vier grote mo gendheden zjjn vertegenwoordigd, is het met algemene stemmen eens geworden over een rapport aan de V.N. over de mogelijk heden van ontwapening. Dit rapport toont enkele pun ten van overeenstemming^ doch belangrijke kwesties zijn nog on opgelost, aldus deelde voorzitter Nervo mee. Nervo zei, dat de atmosfeer bij de grote vier „hartelijk, bereid willig en oprecht" was. Hij was er zeker van, dat het rapport „grote gevolgen zou hebben". Het rapport bevatte geen aanbevelin gen, aangezien de grote vier daartoe geen verzoek hadden ont vangen. REGELING BUITENLANDSE SCHULDEN DUITSLAND LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Blijkens een mededeling van het Engelse ministerie van financiën hebben Engeland, Frankrijk en Amerika zich bereid verklaard hun schuldvorderingen op West- Duitsland, wegens sedert de oor log verleende economische hulp te verminderen, mits er een be vredigende en billijke regeling van de vooroorlogse schulden van Duitsland tot stand komt. CONFLICT NIET VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD PARIJS, 10 Dec. (A.P.) Egypte is van plan morgen bij Trygve I.ic een memorandum in te dienen waarin geklaagd wordt over de vernieling door de Brit ten van een deel van een dorp bij Suez, aldus werd vanavond door de Egyptische minister van buitenlandse zaken Salah El Din verklaard. Hij zei, dat Egypte niet van plan is een beroep te doen op de Veiligheidsraad om in het ge schil met Engeland op te treden en zette uiteen, dat de klacht al leen dient om de 59 andere dele gaties over de stand van zaken in te lichten. BESPREKINC KWESTIE-DUITSLAND UITGESTELD PARIJS, 10 Dec. (A.F.P.) De speciale politieke commissie der V.N. heeft Maandag besloten de behandeling van de kwestie- Duitsland tot Dinsdag uit te stel len, daar de Oostduitse afgevaar digden, die Zondagavond in Pa rijs aankwamen, nog niet vol doende tijd hebben gehad om de betrokken documenten over de vorming van een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in Duits land te bestuderen. KOPENHAGEN. 10 December (A.N.P.). De „Kinhem" is gisterenmorgen omstreeks half zeven vastgemaakt aan de tros van het Deense bergingsvaartuig „Mimer". De zuiger wordt eerst een paar mijl uit de kust naar die per water getrokken. De sleep blijft buitengaats wachten op beier weer en zal waarschijn lijk hedenochtend de haven van Esbjerg binnenvaren. Gisterenmorgen om elf uur was de positie van de sleep drie mijl ten noorden van Esbjerg. De twaalf-koppige bemanning van de zuigeris ongedeerd. De eigenaar van de Hopper zuiger heeft nog geen berichten ontvangen over eventuele moei lijkheden die het schip zou heb ben gehad. Het is welhaast zeker dat gebrek aan kolen niet de reden is geweest voor het uit zenden van de noodseinen. De zuiger vertrok Vrijdagmorgen uit Esbjerg en had een voorraad kolen voor zes dagen aan boord. De bemanning van de „Westkust" De kapitein van de „West kust" de heer J. Bakker uit Amsterdam, wordt vandaag uit het hospitaal ontslagen. De namen van de overige bemanningsleden zijn: Jacob T. Kramer uit Am-stelveen, eerste stuurman Antonius S. Pomis, Schiedam, eerste machinist: Albertus M. Ten nis Rotterdam, tweede ma chinist; Bastiaan Been, Rot terdam, derde machinist; Dunhill Mietjens, Rotterdam Bernardus Wiegman, Gro ningen, matrozen; Mathieu A. H. Verkroost, Utrechtl kok en Herbert Koniarski koksmaatje. Waarschijnlijk zullen zij via Huil naar Nederland terug keren. BRIDLINGTON, 10 Dec. (Reu ter). Tien zeelieden van de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Westkust" zijn Maandagochtend vroeg te Brid lington in Yorkshire (Engeland) aan land gezet, nadat zij van het zinkende schip waren gered. Een der redders is door ver wondingen, opgelopen bij het redden, om het leven gekomen. De kapitein .van de „Westkust" is in het ziekenhuis opgenomen. Hij was aan een schouder ge wond en leed aan een shock. 3 reddingsboten te hulp Drie reddingsboten - van Scarborough, Bradlington en Flamborough waren de „West kust" te hulp gekomen, nadat het schip op ongeveer vijftig km ten zuidoosten van Flamboroughhead, Yorkshire, via de radio om hulp had verzocht. Het schip werd Zondagavond na het invallen van het duister door middel van licht- kogels ontdekt. Het voer in een zware Noordwesten wind in zui delijke richting, toen het in een wilde zee door een hevige wind slag werd gewend. Het helde daarop sterk over tot een kant bijna onder water stond. Op het ogenblik, dat de reddingsboot uit Scarborough de „Westkust" had ontdekt, stond een kant van het schip onder water. De bemanning van de „West kust" was in staat zelf aan land te gaan, maar sommige leden hadden ondersteuning nodig. Op „sleeptouw" genomen Dinsdagmorgen vroeg is de treiler „Swanella" uit Huil er in geslaagd het 500 ton metende m.s. „Westkust" op sleeptouw te nemen. De Paters Dominicanen zijn dit jaar een halve eeuw in Zwolle. Het luisterrijke feest, waarmee dit feit werd herdacht vond j.l. Zondag zijn hoogtepunt in een viering binnen en buiten de kerk, die de belangstelling van katholieken en niet- katholieken trok. De foto toont het pontificaal Lof in de Paterskerk, gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor. VATICAANSTAD, 10 December (KNP). Op het ogenblik dat het Vaticaan en wellicht de ge hele wereld afwacht, of hervor mingen in de Romeinse Curie tot stand zullen komen en welke het zullen zijn, op het ogenblik ook, dat de H. Vader Zijn verblijf in Castel Gandolfo, waar Hij hard aan de Curiehervorming zou werken, heeft geëindigd, hebben de oudste hoogwaardigheidsbe kleders van de Romeinse Curie het initiatief tot een belangrijke herdenking genomen. Op 13 December nl. zullen vele kardinalen en prelaten in Rome plechtig herdenken, hoe in 1908 de Romeinse Curie door Pius X werd gereorganiseerd. Dit ge schiedde door de befaamde Apos tolische Constitutie Sapienti Con- silio, welke de 29ste Juni van dat jaar verscheen. De plechtige her denking zal geschieden in de grote zaal van het Palazzo Pio, waar het Congres voor 't Leken- apostolaat onlangs werd gehou den. Na de opening, welke ge schiedt door Mgr. Ottoviani, as sessor bij de H. Congregatie van het H. Officie, ?al Adeodato, Kar dinaal Piazza, secretaris van de H. Congregatie van het Consis torie, de officiële begroetings rede uitspreken. Daarna volgt muziek van het koor der Pauselijke Kerkmuziek- school onder leiding van Mgr. Bartolucci. WASHINGTON, 10 Dec. (Reuter) President Truman heeit vandaag gedurende ruim een uur geconfereerd met zijn voor naamste politieke en militaire adviseurs. Na de bijeenkomst is meegedeeld, dat geen politieke besluiten zijn genomen. Alge meen is men van oordeel, dat gesproken is over de toestand in Korea, temeer nu generaal Ridgway te kennen heeft gegeven, dat de vijand in de lucht sterker wordt. stemming te geven tot het bom barderen van de luchtbases in Mandsjoerije, van waaruit de noordelijke toestellen opereren. Het vertrouwen in de regering is eveneens geschokt door de ont dekking van belastingknoeierijen. Op de conferentie waren aan wezig: Robert Lovett, minister van defensie, generaal Omar Bradley, voorzitter van de com missie van stafchefs, James Webb, Freeman Matthews en de minis ters van lucht-, land- en zee macht. Reuter's correspondent tekent hierbij aan, dat de hoop snel af neemt, dat de Koreaanse oorlog tot stilstand zal komen vóór 27 December. De vraag is nu, op welke wijze de strijd na deze datum voortgezet zal worden als de wapenstilstandsbesprekingen definitief mislukken. Daar is nog het besluit te nemen of de afge vaardigden der V.N. naar de wapenstilstandsbesprekingen con cessies aan de noordelijken zullen doen. Te weinig vliegtuigen De Amerikaanse openbare me ning is geschokt door de berich ten, dat de Amerikaanse lucht macht in Korea slechts 75 van de modernste jagers van het type „Sabre Jet" heeft, terwijl de noordelijken de beschikking heb ben over 700 straaljagers, die in sommige opzichten beter zijn dan de Amerikaanse toestellen. Men kan verwachten, dat, als de gevechten na de 27ste weer op volle schaal worden hervat, krachtige druk op de president zal worden uitgeoefend om toe- ONDERGRONDSE STAKING IN FRANKRIJK PARIJS, 10 Dec, (Reuter). In een mijn te Forbach (Moezel) zijn 60 mijnwerkers reeds sinds Zaterdag onder de grond geble ven. Zij eisen 50 pet. loonsver hoging voor Zondagswerk, een Kerstgratificatie van 10.000 fr. en een toelage voor goede pres taties. Ongeveer 15.000 mijnwer kers en spoorweglieden in Lo tharingen hebben Maandag uit sympathie met de 60 mijnwer kers gestaakt. „BERNHARD HOWALDT" BINNEN De sleepboot „Zwarte Zee" heeft het Duitse vaartuig „Bern- hard Howaldt" in Hoek van Hol land binnengebracht. Zoals men weet kwam het Duit se schip Zondag op ongeveer 90 km. westelijk van IJmuiden in moeilijkheden. PASSAGIERS RAPTIM-VLIEGTU IC BIJ H. VADER ROME (KNP) 10 Dec. De missionarissen die Zaterdag 8 De cember van Schiphol met de Sky- master van de KLM, gecharterd door het missie-reis-bureau Rap- tim, vertrokken, ziin Zondag door de.H. Vader in bijzondere audiën tie ontvangen. De H. Vader be toonde Zijn waardering voor het werk van de Raptim en verleen de aan de viif en vijftig missio narissen Ziin Apostolische Zegen. Vandaag is het vliegtuig te Rome gestart voor de verdere reis naar Afrika. TEHERAN, 10 Dec. (A.P.). Volgens een Perzische regerings woordvoerder hebben de diplo matieke vertegenwoordigers van Perzië in het buitenland opdracht gekregen, voormalige afnemers van de Brits-Perzische oliemaat schappij er van in kennis te stel len, dat Perzië de olie aan ande ren zal verkopen, indien zij niet binnen tien dagen een koopacte tekenen. Een maand geleden heeft Per zië aangeboden 2.500.000 ton pe- troleumproducten, die in Abadan opgeslagen liggen, tegen spotprij zen te verkopen aan een ieder die er belangstelling voor heeft. Tot dusver zijn er nog geen ko pers geweest, die tankschepen bezitten om de petroleum weg te halen. Westerse waarnemers zijn van oordeel, dat de Perzische dreige menten om de petroleum aan het Russische blok te verkopen nim mer uitgevoerd kunnen worden, omdat de betrokken landen niet beschikken over de nodige tank schepen. De termijn van tien dagen wordt beschouwd als een verdere aanwijzing, dat Perzië's financiële crisis, die een gevolg is van het wegvallen der Britse petroleum- inkomsten, steeds verder om zich heen grijpt. Zelfs indien het Westen er in zou toestemmen Perzië's genatio naliseerde petroleum te kopen, zou er op het ogenblik weinig kans zijn, dat Perzië weinig meer dan een fractie van de vraag zou kunnen produceren. 33 vluchtelingen in parlement Het aantal afgevaardigden van de oppositie en journalisten, die in het parlementsgebouw verblij ven, omdat zij hun leven bedreigd achten, is vandaag tot 33 geste gen. Ter gelegenheid van de her denking van de Apostolische Con stitutie is een gedenkboek uit gegeven, dat van een voorwoord van Kardinaal Tisserant is voor zien. Daarin wordt beschreven de oude Curie en de persoonlijke benoemingen van de Paus bij de voorbereiding van de hervorming. Verder leest men in dit boek over de groei van de Congregatie van de Propaganda Fide en over de hervorming van het Pauselijk Hof. Mgr. Serafini heeft een bui tengewoon belangrijke bijdrage geleverd over de Staatssecretarie van Z.H. de Paus. Door verblijf buitenslands van minister Lieftinck zal de behan deling in de Eerste Kamer van de wetsontwerpen, houdende toe zicht op het credietwezen en regeling van het assurantiebemid- delingsbedrijf niet zoals in de bedoeling heeft gelegen op 18 dezer plaats hebben. Deze ont werpen zullen aan de orde komen op 15 Januari. OVER DE KOMENDE PAPIERPRIJSVERHOGING In ziin Zaterdag gehouden vergadering heeft het bestuur v. d. Nederlandse Journalisten kring zich bezig gehouden met de gevolgen, welke de binnen kort in te voeren aanzienlijke verhoging van de papierprijs zal kunnen hebben op het ge bied van de voorlichting. Het bestuur heeft ziin ern stige bezorgdheid uitgesproken dat aan de noodzakelijke geeste lijke en culturele weerstand van het Nederlandse volk ernstig afbreuk zal worden gedaan in dien de verhoging van de pa pierprijs zou ldiden tot inperking van de toch reeds nauwelijks toeriikendle omvang van kran ten, nieuwsbladen, weekbladen periodieken enz. en dat deze ge volgen nog te ernstiger zouden worden wanneer deze inperking in feite zou leiden tot een inper king van de democratische ver scheidenheid in de voorlichting, wanneer sommige bedrijven door de papierprijsverhoging voor zo grote moeilijkheden zou den komen te staan, dat sluiting van ondernemingen onvermijde lijk zou blijken te zijn. Aartsbisschop A. Stepinac, die tot 16 jaar dwangarbeid was veroordeeld, is door Tito in vrijheid gesteld onder voor waarde dat hij Joego-Slavïé niet zul verlaten. Aartsbis schop Stepinac, op de eerste morgen na zijn ontslag uit de gevangenis, in 't dorpskerkje te Krasich mediterend voor het altaar. TOKIO (Reuter). Het Ame rikaanse achtste leger meldt, dat cr aan het gehele front „meer actie" is. Een woordvoerder van het Zuid-Koreaanse leger heeft verklaard, dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten tot nog toe 150 guerillastrijders in Zuid-Korea hadden gedood en 1.143 gevangen genomen. Steeds meer guerilla strijders geven zich over, aldus de woordvoerder. In een Noord-Koreaans bericht wordt daarentegen gezegd: „Onze guerillastrijders in Zuid-Korea doen tegenaanvallen. Dagelijks voegen zich verscheidene hon derden Zuid-Koreaanse burgers bij hen". Volgens Radio-Pjong- jang, waardoor dit bericht werd uitgezonden, zijn 40.000 man der guerillastrijders Noord-Koreanen. Onze guerillastrijders zjjn groot scheepse aanvallen begonnen in de Ohiri-bergen en zij verbreken de verbindingen van de vijand, aldus Radio-Pjongjang. Ultimatum Maandagmorgen hebben de ge allieerde onderhandelaars op de 44 e bijeenkomst te Pan Moen IJ] on de communisten tot mor genochtend de tijd gegeven om te antwoorden op het voorstel voor een tweede sub-commissie om de besprekingen over uitwis seling van krijgsgevangenen in Korea te bespoedigen. Generaal-majoor Turner, de Amerikaanse afgevaardigde, zei dat de communisten zeven dagen voorbij hadden laten gaan zonder antwoord te geven op dit voor stel. De noordelijken hebben de V.N. beschuldigd van schending van de neutrale zone van Kaesong. In Tokio is bekend gemaakt, dat vertegenwoordigers van de verbondenen zich in het voor uitgeschoven kamp te Moensan gereed maken om een onderzoek in te stellen. De communisten zeiden, dat de aanval op Kaesong Dinsdag werd uitgevoerd, doch zij hadden niet meegedeeld of de stad vanuit de lucht of te land was aangevallen, aldus een V.N.-woordvoerder.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1