s Geallieerden in Korea bereid tot nieuwe concessies Minister In 't Veld denkt aan huurverhoging en huurbelasting eur..- 5 3975 3 procent loonsverhoging ter compensatie? Perzisch olie-ultimatum geeft tien dagen tijd DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING [AWM Speel vogelpiek bij Ome Jaap Duingebied bedreigd Communisten deden voorstellen over uitwisseling gevangenen Is de vogelpiek van Ome Jaap in strijd met de Loterijwet? Vandaag massa-demonstratie FEITEN van heden 075 okjesland f stadseditie Sleepboot gestolen Roomboter wordt nog duurder Wysjinsky pleit tegen atoombom Gemeenten brachten 100 mil Hoen voor woningbouw bijeen ZUID-AFRIKA in conflict met V.N Bompakket-zender heeft bekend Overeenstemming over Europees leger 'mmmzrn t en de volle, zuivere ;tel tot een kostbaar inder de gespreide id. Afstemoog met ankregelaar. Band- net 9 functies* 98.- en hoger ond enige f deze 1 en 52, dellen. 59.- 48, iteit j9.75 M,V\VV\VVW „Ja, ja, u moet jeger met speel- Dat ging best, alsmaar groter ze gewoon zee die luxe jachten n?" „Voor ik eens zien", zei emansbloed was de kaalhoofdige ;n gereed staan ïgen". Daar had e hij de vreem- rne auto'tje. En rk. „Als het een d. „Dan vaar ik Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder). Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) t/AN HEDEN Pagina 1 Donderdag 13 December 1951 46e Jaargang Mo. 12348 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lilnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het Berger duingebied wordt bedreigd door de werkzaamheden van het waterleidingbedrijf. De foto boven toont een plekje, zo als er- al vele zijn verdwe nen. Onder: hier en daar wordt het maagdelijke duingebied meters afge graven. eilanden ten noorden van de be standslinie, alsmede tot het her stel van vliegvelden aan beide zijden. Nieuwe vliegvelden zou den echter niet mogen worden aangelegd. Voorgesteld werd dat de vijandelijkheden 24 uur na het van kracht worden van een wa penstilstand zouden eindigen en dat alle personeel binnen 72 uur de gedemilitariseerde bufferzone zou hebben ontruimd. Neutrale waarnemers zouden worden ge- stationneerd op plaatsen waar over overeenstemming is bereikt en zouden over de voornaamste communicatielijnen kunnen be schikken. De geallieerden bleven bij hun eis dat vervanging van troepen na het sluiten van een wapenstilstand zou blijven toe gestaan. De communistische onderhan delaars verklaarden sommige punten van het voorstel onaan vaardbaar, maar verwierpen het niet in zijn geheel. Van hun kant stelden zij voor alle krijgsgevan genen vrij te laten en aan ge wonden en zieken de voorrang te geven. De uitwisseling zou te Panmoendjon geschieden. Indien de V.N. deze punten aanvaardden zouden de noorde- Gistermorgen in alle vroegte is uit de St. Jobshaven in Rotter dam een complete sleepboot, de „Swift" van de firma Swarttouw, gestolen. Toen de kapitein aan boord wilde gaan was de boot weg. Uit Hoek van Holland werd gemeld, dat de „Swift" om zeven uur zee had gekozen. Later is de boot echter bij Maassluis teruggevonden, met de neus op de wal, de motor nog draaiende en niemand aan boord. Hoe het geval in elkaar zit mag de politie nu uitzoeken. DE BURGERBEVOLKING IN OORLOGSTIJD Ir. Groothoff, directeur der Staatsmijnen, heeft gistermiddag te Den Haag het bestuur geïn stalleerd van een uit particulier initiatief geboren stichting, die ten doel heeft de voorlichting van ons volk te bevorderen inzake de bescherming der burgerbevolking in oorlogstijd. In het bestuur heb ben o.m. zitting genomen A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.A.B., prof. dr. Mag. J. B. Kors, voorzitter van de K.R.O., H. D. Louwes, voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw, dr. A. Plesman, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, hoofdcommis saris van de K.J.B., mej. Agnes Noïte, Baron van Tuyll van Se- rooskerken, voorzitter van het Rode Kruis e.a. Minister Teulings onderstreepte het belang van dit initiatief. over de gevangenen die zij vast houden en wier aantal op 98 a 139.000 wordt geraamd, waarte genover de V.N. zeggen 120 a 135.000 gevangenen in handen te hebben. De communisten zeiden dat het een maand zou duren, alle gevangenen uit te wisselen. De V.N. houden vast aan hun eis dat de gevangenen man tegen man zullen worden uitgewisseld en niet in groepen. Zij sloegen het rode voorstel af, omdat zij vrezen dat een voortijdige over eenkomst over massale uitleve ring eer voldoende gegevens be kend zijn, er toe zou kunnen leiden dat grote aantallen niet vrij komen. Schout bij nacht Libby verweet de communisten in krachtige ter men dat zij tot nog toe hebben geweigerd om het Rode Kruis een onderzoek te laten instellen naar de behandeling van de ge vangenen en evenzo om te zeggen hoeveel krijgsgevangenen in hun handen zijn en waar. PANMOENDJON (ReuterAJP.). Terwijl Woensdag de ge allieerde onderhandelaars bij de wapenstilstandsbesprekingen in een nieuw voorstel van zeven punten tot verdere concessies aan de roden bereid bleken, dienden dezen op hun beurt een uit vijf punten bestaand voorstel inzake de uitwisseling van krijgsgevangenen in, dat geen stap vooruit bleek te doen. In het geallieerds voorstel dat de communisten „in hun ge heel hadden te aanvaarden of te verwerpen", stemden de verbondenen in met een Noordelijk voorstel tot inspectie achter de linies door neutrale waarnemers, na het sluiten van een militaire wapenstilstand. Zij zouden onder een militaire liiken inli,h«i>i»„ wapenstilstandscommissie moeten - chtingen verstrekken staan. Ook verklaarden zy zich bereid de geallieerde troepen te rug te trekken van een aantal (Van onze correspondent) APELDOORN, 12 December De roomboter, die volgens een bekendmaking van Maandag van f 4.48 tot f 4.80 per kilo in prijs verhoogd is, zal binnen enkele dagen nogmaals duurder worden en f 4.94 per kilo gaan kosten. Dit deelde de directeur van de coöp. melkinrichting „Mariëndal" te Apeldoorn mede, tijdens de jaar vergadering, welke Maandag ge houden werd. De zuivelfabrieken zullen bin- hen enkele dagen wel overgaan tot de verkoop van goedkopere koelhuisboter, waarvan de prijs ongeveer f4.50 per kilo zal be dragen. De prijsverhogingen zijn een gevolg van de grote export naar België, waar de boterproductie sterk gedaald is. Voorts werd op deze vergade ring medegedeeld, dat de drie grote zuivelfabrieken Mariëndaal te Apeldoorn, Camiz te Arnhem en Lonneker te Enschede, tot een coöperatieve samenwerking zul len komen. Voor de aankoop van condensproducten heeft deze com binatie samenwerking gezocht met de Friese condensfabriek „De Friese vlag". Voor het zuiden van ons land heeft men reeds de al leenverkoop van de producten van dit Friese bedryf verkregen. DODE EN ZWAARGEWONDE OP GLADDE AUTOWEG ELST Op de autosnelweg ArnhemNijmegen is gistermor gen een luxe auto uit Rotterdam, bestuurd door de directeur van 'n N.V., de heer J. v. E- aldaar, door de gladheid geslipt en tegen een militaire vrachtauto opgebotst. De mede-inzittende, G. K- even eens uit Rotterdam, werd onmid dellijk gedood. De bestuurder werd zwaar gewond naar het St. Canisi us ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. PARIJS (Reuter). In de politieke commissie der V.N. heeft Wisjinsky het instellen van een ontwapeningscommissie „een bemoedigend teken" genoemd en „hoopgevend voor het mogelijk verkrijgen van nog uitgebreider overeenkomsten". Hij pleitte voor het onmiddel lijk en onvoorwaardeiyk verbie den van de atoombom en het tegelijkertijd instellen van een controlerend lichaam. Daarna zou onmiddellijk begonnen kunnen worden met het verminderen van de strijdkrachten en de bewape ning van Groot-Brittannië, Frank rijk, de Verenigde Staten, China en de Sovjet-Unie met een derde, gevolgd door het bijeenroepen van een conferentie van zowel leden als niet-leden der V.N. om de toestand te bestuderen en practische maatregelen vast te stellen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting begon gisterenavond zijn rede in de Tweede Kamer met een ver antwoording over het door hem in het afgelopen jaar ge voerde beleid. Hij zeide hieraan behoefte te hebben nu uiterst links en uiterst rechts hem de laatste tijd voor praatjesmaker uitmaken. „Trouw" had een dergelijke beschuldiging zelfs ge uit onder de frivole titel: „Waarom jok je, Cherie?" In de laatste twee jaar, aldus de minister, was een voorsprong op de raming verkregen van 20.000 woningen. Dat we op de goede weg zijn kon voorts blijken uit de cijfers over de woningbezetting. Eind 1938 was het gemiddelde 4,11 per woning, in 1948 was het 4,55, maar daarna is het cijfer weer gaan dalen: in 1949 was het 4,52, in 1950 4,49 en eind van dit jaar zal het vermoedelijk 4,45 zijn. ïn deze lijn doorgaande zal in 1960 waarschijnlijk weer het gemiddelde van 1938 zijn bereikt. De bewindsman uitte er voorts zijn verwondering over, dat niet reeds bij de kabinetsformatie pro testen hebben geklonken. Ook toen kon het toch immers al duidelijk zijn, dat ook de wo ningbouw een veer zou moeten laten. Gezien de enorme moeilijk heden had de bewindsman hierin berust, doch slechts zeer node. Daarna was hij het land rond gereisd om tot sparen en verso bering op niet-noodzakeiyke uit gaven aan te sporen. Verschil lende suggesties om nieuwe mid delen te vinden waren op on overkomelijke bezwaren gestuit. Zijn beroep op de'gemeenten was uiterste noodzaak. De minister uitte in dit ver band zijn grote waardering voor de uitingen van burgerzin. Daar door is het mogelijk gebleven om maandelijks de bouw van 4000 woningen goed te keuren. De werkloosheid in de woningbouw weet de minister aan de stijging van de arbeidsproductiviteit, het groter aantal bouwvakarbeiders en geringer onderhoudswerken. De werkloosheid was in elk ge val nog veel geringer dan voor de oorlog. Terugkomende op de geuite critiek wees de minister er op, dat ook dit jaar nog een totaal van 55.000 huizen zal worden ge haald. Was een dergelijk cijfer ROTTERDAM. De zaal van het Rotterdams Kantongerecht leek gistermiddag wel een fancy fair. Er stond een groot bord met cijfers opgesteld en telkenmale boorde zich een pijltje met een metalen punt in het hout. De 45-jarige kermisexploitant J. B. uit Apeldoorn, beter bekend als „Ome Jaap", was gedagvaard, omdat hij de Loterywet zou heb ben overtreden met zijn spel, dat op kermissen etc. geëxploiteerd wordt onder de naam „Vogel piek". A raison van 25 cent kunnen kermisbezoekers een nummertje kopen. Zij werpen dan een pijltje naar een bord en raken zij het nummer, dat op hun papiertje staat, dan komen zij voor een prijs in aanmerking. Gedurende drie dagen had een inspecteur van politie te Rotter dam de attractie in de cantine van het hoofdbureau opgesteld en de resultaten van de worpen van de vele „liefhebbers" in een sta tistiek vastgelegd. Naar zijn me ning gooide men over het alge meen niet vaak raak, maar met veel oefening zou het misschien wei gelukken. HOND TERRORISEERT GEHELE GEMEENTE De gemeente Soest wordt ge terroriseerd door een hond. In en kele weken werden negentig ko nijnen tijdens de duisternis in hun hokken doodgebeten. Ondanks nachtelijke speurtoch ten slaagde de politie er niet in de dader te vangen. B. en W. van Soest hebben in een oproep de bevolking thans verzocht het sig nalement van elke hond, welke voor het kunnen plegen van ko- nijnenmoord in aanmerking komt aan de politie op te geven. De gedaagde exploitant noem de het, evenals zijn raadsman, een behendigheidsspel, maar de ambtenaar O.M. vond het over treding van de wet en eiste een boete van f 300. Op 21 December uitspraak. BAAS BOVEN BAAS De gemeente Vlist in Zuidhol land telt 491 inwoners. Deze heb ben ten behoeve van de woning bouw niet minder dan 32.000, bijeengebracht: f 65,17 per inwo ner. Vlist wil vier of vijf wonin gen bouwen. Het zullen er de eersten zijn na de bevrijding. niet veeleer een reden tot vol doening dan tot critiek? Ook de toekomst biedt nog wel perspec tief. De gemeenten hebben volgens ruwe schatting 100 millioen bij een gebracht. Met de 120 millioen die door de minis'ter van Finan ciën zijn beschikbaar gesteld staan dus al 220 millioen ter beschik king. Van een nationale premie lening mogen nog nieuwe bedra gen worden verwacht. De bewindsman zeide de prin cipiële bezwaren van de A.R. te willen eerbiedigen, maar er was zeker geen reden om dan ook een gewone 4 pet. lening te boycotten. Samenvattend kon de minister niet zonder meer garanderen, dat er 50.000 huizen zouden komen. Wel zou het aantal veel dichter bij de 50.000 dan bij de 40.000 liggen. Behalve de baten uit een nationale premielening waren hem juist de laatste tijd ook nog aanbiedingen voor de lx>uw van grote complexen gedaan met bij- levering van geld. Op lange termijn De mogelijkheden op lange ter mijn besprekend kon de minister geen heil zien in een financiering uit de tegenwaarde van de Mar shallhulp. Ook een andere ver deling van de pot van de insti tutionele beleggers zou een infla toir effect kunnen hebben. By het vrijlaten van de rente zouden de gegadigden tegen elkaar gaan opbieden en elke l/s pet. verho ging betekent dat de huren een gulden hoger worden. De be windsman had zich verbaasd over het gemak waarmede over huur verhoging was gesproken. Vooral de gepensionneerden zouden daardoor in de knel ko men. Zijn voornaamste bezwaar tegen een huurverhoging op basis van het huidige kostenpeil was echter, dat het niet waarschijn lijk is dat de bouwkosten zo hoog zullen blijven. Toch mocht uit een en ander niet worden afge leid dat de minister afwijzend zou staan tegen elke verdere huurverhoging. Naar zijn persoonlijke mening zou het liuurpeil binnen afzien bare tijd moeten worden opge trokken tot 145 a 150 pet. van het vooroorlogse huurpeil. De huren, die reeds op dit peil staan, zou den buiten deze verhoging moe ten vallen. Een deel van de ver hoging zou ten behoeve van de schatkist moeten worden afge roomd, om daaruit de overheids financiering van de woningbouw te kunnen betalen. Een heffing van 20 pet. zou hiervoor vol doende zijn. De bedoelde verho ging zou gecompenseerd kunnen worden met een loonsverhoging van 3 pet- Voorlopig gaf de minister deze mogelijkheid nog slechts als zijn persoonlijke mening. De Minister raad had zich nog niet over de huurpassage uit de motie-An- driessen beraden. Over deze motie zal de regering een speciale nota aan de Kamer zenden. De heer Andriessen (KVP), die eerder op de avond het woord voerde, had hiernaar geïnformeerd Een andere mogelijkheid voor de toekomst zag de minister in een verband tussen sparen en een eigen woning. Hij zou hieraan volle aandacht schenken. Over de woningdifferentiatie had o.a. de heer Andriessen zich zorgen gemaakt en de KVP-af- gevaardigde citeerde hierbij de „Twentse Courant". De minister stelde daar echter tegenover, dat het bericht, dat in Amsterdam 70 pet. één-slaapkamerwoningen zouden zijn gebouwd, volslagen onjuist was. Het juiste cijfer is 7 pet. Dr. Mol (KVP), die voor de ziekenhuisbouw gepleit had, kreeg de toezegging dat nog eens zal worden overwogen of uitbreiding mogelijk is. Bii de replieken diende de DELEGATIE WORDT UIT PARIJS TERUGGETROKKEN KAAPSTAD (Reuter), De Zuid-Afrikaanse regering heeft besloten haar delegatie in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties terug te trekken. Dit besluit blijft van kracht zo lang de klacht van Zuid-Afrika tegen het optreden van de be- hecrschapscommissie inzake het vraagstuk van het beheer over Zuid-West-Afrika niet op bevre digende wijze is behandeld. Volgens premier Malan waren rechten, toegekend by het ver drag van Versailles, geschonden en had de organisatie der V.N. zich aan agressie tegenover Zuid- Afrika schuldig gemaakt. Zuid-West-Afrika, een vroegere Duitse kolonie, heeft nog steeds de status van mandaatgebied. Zuid-Afrika, dat sinds 1920 de mandaatmogendheid is, deelde in 1947 de V.N. mede, dat het van plan was het gebied in të lyven. De Algemene Vergadering ver zette zich hiertegen. heer Gortzak (com.) eeni motie in, waarin de regering wordt verzocht o-m de gemeenten de helpende hand te bieden door middel van riiksvoorsdhotten. De heer Ritmeester (v.v.d.) maakte duidelijk, dat het stukje „Waarom jok je cherie" niet. in „Trouw" onar in het „Vader land" .had gestaan waarop ook de minister in tweede aanleg zijn vergissing erkende en de hoop uitsprak, dat „Trouw" hem zou willen vergeven. Voor het overige werden over en weer de standpunten nog eens onder streept. De motie Gortzak zal heden in stemming komen. TEHERAN (A.P.). Perzië heeft Woensdag het Westen een ultimatum van tien dagen ge steld, dat hierop neerkomt: koop onze olie, of wij zullen die aan onverschillig welkeandere gega> digde verkopen, met inbegrip van het Russische blok. Inmiddels be reiden de volgelingen van Mossa- deq een massa-demonstratie voor, die zij vandaag willen houden voor het parlementsgebouw, om uiting te geven aan hun haat tegen „Britse intriges". Een woordvoerder voor vijftien afgevaardigden, die tegen Mossa- deq zijn en een toevlucht hebben gezocht in het gebouw van de Majlis, heeft er de nationalisten van beschuldigd, dat zij trachten hen uit te roken, opdat zij buiten kunnen worden vermoord door gangsters van de regering. Meer dan 30 Mohammedaanse geestelijken hebben in een nabij gelegen moskee een kamp onge slagen en bekend gemaakt, dat ook zij zijn gevlucht voor natio nalistische terroristen. VoZ verwachting klopt het hart van de Engelse vierling Good voor een Kerstetalage vol speelgoed. Francis bijt van pure opwinding op haar onderlip, Bridget drukt haar neus haast plat. Fennifer staat links en Elisabeth rechts. En dat allemaal in Bristol. BREMEN (A.P.). Na een politieverhoor van vijf uur heeft de Zondag te Nienburg ten zui den van Bremen gearresteerde 25-jarige Erich von Halacz bekend de recente pakketbommen te heb ben verzonden, waardoor een hoofdredacteur in Bremen en een 18-jarig meisje werden gedood en zes personen gewond. Hij zei dat hij tot zyn daden was geïnspireerd door het lezen van krantenverslagen over Ame rikaanse gangsters en bekende van plan geweest te zijn de bloed verwanten van zijn slachtoffers te schrijven en geld te eisen, onder de bedreiging dat ook zij anders zouden worden gedood. Aan de jacht op de dader heb ben verschillende landen, waar onder ook Oost-Duitsland, deel genomen. SCHOORSTEEN BOUWER DOODGEVALLEN Gistermorgen is de 49-jarige schoorsteenbouwer J. Koster uit Nieuwolda (Groningen), die be zig was herstelwerkzaamheden te verrichten aan de schoorsteen van de wasserij van de heer K. H. Robers te Enschede, door nog on bekende oorzaak naar beneden gestort. K. was bezig een stel ling om te bouwen, welke zich op 45 meter hoogte ongeveer 5 meter onder de top van de schoorsteen bevond. Omstreeks half tien werd K. levenloos aan getroffen. Niemand heeft het on geluk gezien. K. was gehuwd en vader van twee kinderen. Do afgevaardigden van de op positie proberen hen, naar ver luidt, over te halen in het gebouw van de Majlis te komen. Journalisten van bladen der oppositie hebben geprotesteerd tegen de vernieling van negen dagbladdrukkerijen en bureaux bij de relletjes van vorige week Donderdag. Over het olie-ultimatum zei Fatemi, dat Woensdag brieven gestuurd werden aan twaalf am bassades en legaties in Teheran, waarin de betrokken regeringen ofifcieel in kennis worden ge steld van de door Perzië gestelde tijdslimiet. Tot 22 December hebben de vroegere kopers van Perzische olie gelegenheid te kennen te geven, dat zij deze opnieuw zul len kopen. DE BRITSE EXPORTEN in No vember, de eerste volle maand, dat de regering-Churchill aan het bewind was. hebben de rc- cordsom van 243.800.000 pond opgeleverd. Door een daling in de importen was het tekort op de handelsbalans in November 85.000.000 pond tegen in October 127.300.000 pond. AUSTRALIë steunt Nederland tenvolle in het geschil met Indo nesië over het handhaven van de Nederlandse souvereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea. aldus is te Washington verklaard door de Australische minister van buitenlandse zaken, Casey. DE EERSTE Amerikaanse door atoomkracht gedreven onderzee boot zal in 1954 gereed komen, aldus is door de Amerikaanse marine bekend gemaakt. Volgens niet-officiële schatting zal de on derzeeboot onder water een snelheid van ruim 30 knopen kunnen halen en daardoor in staat zijn het snelste koopvaar dijschip te achterhalen. STRAATSBURG (A.P.). De zes ministers van buitenlandse zaken van het plan-Pleven heb ben na drie langdurige bijeen komsten bekend gemaakt, dat zij overeenstemming hebben bereikt over de algemene trekken van het politieke gezagsorgaan, dat leiding zal geven aan en toezicht zal uitoefenen op het gecombi neerde Europese leger. Zy hebben verklaard dat het enige grote probleem nu nog is, hoe deze unieke stap naar con federatie, die zonder voorbeeld in de geschiedenis is, moet wor den gefinancierd. Zij hebben be sloten op 27 December te Parijs een beslissende slotzitting te hou den om deze aangelegenheid te regelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1