I K.V v Geheimzinnig Tibet KALODERMA I et imalite geveltje van iCennemetland ALKMAAR EN OMSTREKEN Fa. Th. Kraakman Zoon Dominicus- jeugdwerk Cijfers uit 1948 AGENDA Dffl S» Ir Snor Advocaat is beter! Per fles f 4.50 Ongeëvenaard in kwaliteit In het kleed der boete Scheepsberichten KERSTGROEPEN Firma |AN KUHNE Eén jaar jacht op millioenen Marktberichten A over An voor PAGINA 2 DONDERDAG IB DECEMBER 1951 ALKMAAR. Woensdag- avond heeft de conservator van het Rijksmuseum voor Volken kunde. dr. P. H. Pott, voor de afd. Alkmaar van de Koninklijke Vereniging „OostWest" een lezing gehouden over „Tibet, veelomstreden land". De voorzit ter. de heer W. J. Smit, leidde de lezing met een kort woord in. vertelde iets omtrent de doel stellingen van de vereniging, bracht in het midden, dat men de toestand in Indonesië eerst dient af te wachten, vooraleer j men er wederom tot werken zal kunnen komen, waarbij hij ver wachtte, dat, mits orde en rust herschapen zijn, de oude wor tels wel weer tot nieuwe bloei en groei zouden komen, waarna lui betoogde, dat in de toe komst in Nieuw-Guinea onge twijfeld nog veel te bereiken zal zijn. De werkzaamheden van de vereniging zullen niet onbelang rijk worden uitgebreid, daar de Nederlanders thans naar alle delen van de wereld uitzwermen, waarnaar de werkzaamheid van de vereniging ziöh dient te voe gen. Ook de tropische gebieden zullen onder de vleugelen van de vereniging vallen. Tibet Met de vele interessante din gen, die de heer Pott zijn ge hoor aan de hand van liohibeel- den over Tibet vertelde, zouden wij een krantenpagina kunnen vullen. Van Tibet is alle eeuwen door een fascinerende geheim zinnigheid uitgegaan, waartoe de ligging van het land zelf al aan leiding geeft. Het is omgeven door hoge bergketens en aan het Noord-Westen afgesloten met een zoutmoeras. Tibetanen komen zelden naar het Westen en laten westerlingen niet ge makkelijk toe, na 1948 in het geheel niet meer, daar het staats- orakel Beeft verklaard, dat de veertiende Dalai Lama door een westerling zal worden bedreigd. Ook de reisverhalen zijn dikwijls oorzaak geweest, dat over Tibe taanse toestanden verkeerd is geoordeeld. Thans staat Tibet sterk in de politieke belangstel ling. Het heeft in het verleden al te dikwijls gediend als buffer staat tussen de grote wereld machten van Rusland, Engeland. China en Japan. Thans ligt Ti bet geheel onder de invloeds sfeer van China, met aan het i hoofd Mao Tse Toeng. dip nog - een rekening met Tibet heeft te vereffenen dat hem in 1931 veel in de weg gelegd heeft. Over deze politieke ontwikkeling zei- de dp heer Pott, dat deze aan- Advertentie) per fles Cognac Vieux 5.45 Cognac Arquet 7.50 Cognac Hannapier 8.20 Verder Albert Robin, Exshaw - Martell, Hennessy - Remy Martin en Bisquit Platte Stenenbrug 114 (Verdronkenoord) Telefoon 2604 4 Alkmaar R.K. ZWEMVERENIGING „VLIEGENDE VISSEN" ALKMAAR Dinsdag 18 December a.s. in de Overdekte van half 8—half 10 houdt de R.K. Zwemvereniging voor Alk maar ei» Omstreken „Vliegende Vissen" voor de eerste maal on derlinge wedstrijden. De leden moeten zich daarvoor afzonder lijk opgeven. Belangstellenden j zijn hartelijk welkom. Athleliekves-eniging „Olympus" ALKMAAR Vanavond om 8 uur is de St. Nicolaasavond van Olympus in de bovenzaal van het Wapen van Heemskerk. St. Nicolaas en zijn knecht zullen er enige tijd vertoeven. Het belooft een plezierige avond te worden. Het bestuur ver wacht dan ook, dat alle leden met eventueel dames en andere belangstellenden, alsook de ouders aanwezig zijn. Politievoetbal Alkmaar Gemeentepolitie- Aikmaar R.P. 02 ALKMAAR Tussen de elf tallen van de Gemeentepolitie Alkmaar en de Rijkspolitie Alk maar werd Dinsdagmiddag j.l. op het Alkmaarse Boys-terrein een bekerwedstrijd gespeeld, welke eindigde in een 02 over winning voor de Rijkspolitie mannen. Overigens een matige wed strijd, waaribij het Rijkspolitie- elftal overwegend sterker en ip de meerderheid was. Dp achter hoede van de Gemeentepolitie, die een goede indruk maakt, wist erger te voorkomen. Dit was ook zeker te danken aan midvoor Jager van Alkmaar R.P., die wegens een hinderlijke blessure niet tot prestaties kon komen en het, ontbreken van de snelle R.P. rechtsbuiten H. Tei legen. Bij de Gemeentepolitie was midvoor Haverlag niet van de partij hetgeen ongetwijfeld een verzwakking betekende, of schoon zijn plaats goed werd in genomen door v. Dijk. De beide doelverdedigers speelden een prima partij. De doelpunten werd gescoord door Jager en Termaat. Gemengde Zangclub K.A.|._ ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: De leden wordt er op gewezen dat de repetities voortaan gehou den zullen worden in het K.A.J.- huis ingang Vlaanderhof. Degenen, die zich hebben opge geven voor het bijwonen van „De Messias" (Zaterdag 15 December 's avonds 8 uur in de Grote Kerk) kunnen hun kaarten afhalen bij de ingang van het Kerkgebouw, tussen kwart voor acht en acht uur. leiding zal zijn. zeer waarschijn lijk althans, van het ten gronde gaan van de eiger» Tibetaanse cultuur, als gevolg van een strijd, die ontwijfelbaar zeker komen zal naar aanleiding van de inbreuk, die van Chinese zijde verwacht moet worden op het typische belastingstelsel van Tibet, waarmee aan de kloosters, die zeer machtig ziin en veel in vloed hebben, de bestaansmoge lijkheid goeddeels zal worden ontnomen. Voorts vertelde de heer Pott interessante dingen over de ge schiedenis van Tibet; welke rol het heeft, gespeeld tussen de ri valen Rusland, Engeland. China en Japan, iets over de reïncar natie-leer van het Oosten, die bij de Tibetanen vooral tot uiting komt bij het „herkennen" van de Dalai Lama, die in al zijn op volgers herboren wordt, iets over het pantheïstische Boeddhis me en over het regeringsbeleid van de Dalai Lama's, die sinds de vijfde opvolger van de eerste, het politieke heft en de eigen lijke regering van het land in handen hebben. ZUSTER DRENTIE 25 jaar zuster van het C.B. voor Zuigelingen ALKMAAR. Woensdag werd in intieme kring een kleine fees telijkheid gevierd ter gelegenheid van het feit, dat Zr. Drentje 25 jaar verbonden is aan het C.B. voor zuigelingen. Bestuursleden en oud-bestuursleden, vertegen woordigsters van de vroegere en tegenwoordige bezoeksters van het C. B., en afgevaardigden van de afd. Alkmaar v. h. Witte Kruis vertegenwoordigsters v. d. Bond van Wijkverpleegsters zongen de zuster een „Lang zal zij leven" toe, toen ze het C.B. binnenkwam waar zij meende te zullen gaan assisteren bij het inenten van een groep kinderen. Hartelijke woor den werden gesproken, cadeaux bloemen aangeboden en het ca deau in enveloppe, bijeengebracht hoofdzakelijk door „moeders" van vroeger en nu. Voor alle belangstellende be staat gelegenheid Zr. Drentje te feliciteren, Vrijdag 14 Dec half 4 in het C. B. Zevenhuizen. GEVAARLIJK KRUISPUNT RIJKSWEG ALKMAAR-DEN HELDER Het kruispunt van de weg langs de Do-ggersvaart met de rijksweg AlkmaarDer» Helder, enkele kilometers voor Den Hel der, levert vaak moeilijkheden op, daar vooral voor het verkeer uit de richting Alkmaar de aan wezigheid van een zijweg ver borgen blijft, door de hoger ge legen brug over de Doggers vaart. Mede naar aanleiding van een ernstig ongeval, dat hier onlangs heeft plaats gehad, heeft de A.N.W.B. thans verzocht ter weerszijden van het kruispunt waarschuwingsborden te plaat sen. FATHER CHRISTMAS BIJ V. D. Elk kind krijgt- een „stocking" snoep! ALKMAAR Father Christ mas, zijn witte baard nog nat van de sneeuw, troont in eer» rustieke hut opgetrokken op de eerste etage van V. en D. en ontvangt daar alle kinderen, die aan de kassa voor een kwartje een „uitnodigingskaart" kunnen krijgen. Hij recipieert er elke middag tussen twee en vijf uur. van gisteren af tot en met 22 December a.s. De vrolijke, oude heer, die toch niet nalaat de kinderen hier en daar eer» va derlijke vermaning mee te ge ven, ontvangt hen in zijn hut, waarin hij alle attributen van het ijzige, kille en donkere noor den heeft opgesteld: zijn lan taarn met een gekleurd kaarsje, zijn uit pijnbomenhout gesne den stoel, de houtblokken voor ■het warm-knapperend, open haardvuur, terwijl, roerloos eer» rendier de wacht houdt voor de deur. De raamkozijnen en het dak, dat versoholen gaat onder een dicht gordijn van sparren- takken. liggen bedolven onder een laag poeierachtige sneeuw. Father Christmas heeft ook zijn knecht Doppe.v uit zijn land van herkomst meegenomen, die aan de kinderen de „stockings" m V snoepgoed uitdeelt, die hii uit eer» grote mand grabbelt. En zo nu en dan gaat hij, met een sleep kinderen achter zich aan. de zaak door om allerwege een sfeer van enige vrolijkheid in de donkere dagen voor Kerstmis te scheppen. En zelf heeft hii alle reden, om tevreden en vro lijk te zijn, in de zekere weten schap, dat geen gemeentelijke verordening hem uit ziin blok hut zal verjagen. DRANK BLEEK SLECHTE MEESTER ALKMAAR. De Alkmaarder G. W., die Dinsdagmorgen voor de Alkmaarse Rechtbank terecht moest staan voor de diefstal van een koperen melkgoot, bleek in de drank al een heel slechte meester gevonden te hebben. Want de diefstal was gepleegd, nadat de jongeman een 15-tal borrels op had. En dat, waar hij aanvankelijk van plan was ge weest de goot, afkomstig van de melkfabriek „Crema", te kopen. Het was overigens niet de eerste keer, dat hij wat aan de hand had met de Justitie. De Officier van Justtie, mr. J. C. V. Meischke, zag niet veel heil in de jongeman, die in het café werd gearresteerd en hem voorkwam als een echte drinker. Om hem te helpen van de drank af te komen eiste hij een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek voorarrest. De verdediger, mr. Mulder uit Den Helder, moest erkennen, dat de drank zijn cliënt op de slechte weg had gebracht. Maar hij zag toch ook nog andere zaken. De jongeman was een paar jaar ver plicht in Duitsland te werk ge steld en daarna een paar jaar als vrijwilliger in Indonesië geweest. De verdediger meende, dat met goede hulp van zijn cliënt nog wel iets te maken zou zijn en vroeg een psychiatrisch rapport aan, dat door de rechtbank, na enkele minuten in raadkamer overlegd te hebben, zal worden aangevraagd. Derhalve werd de zaak verwezen naar de rechter commissaris. GEVARIEERDE OUDERAVOND ALKMAAR In de aula van het R.K. Lyceum werd Dinsdag avond een gevarieerd programma afgewerkt door de leden van de mannelijke jeugd van de St. Do- minicus-parochie, teneinde de ouders van de aan de diverse jeugdverenigingen toevertrouwde jongens, meer met het jeugdwerk bekend te maken. De avond werd geopend door de afdelings leider, de heer Jan Kühne, dia in een kort welkomstwoord het doel van de avond belichtte, nl. het verstevigen van het contact tussen ouders, school en jeugd vereniging. Daarna traden voor het voetlicht het vendel, dat met bazuingeschal en tromgeroffel de aanwezigen in de verkennerssfeer bracht. Er viel voorts een aardig zangspel van het Jongensgilde, de Nico Savio-groep, te beluiste ren: er kwamen welpen op het podium met een voordracht en een dansspel: de poorters gaven een voordracht ten beste en een paar voortrekkers demonstreer den het jaca-draaien. De aalmoezenier, pater Mar- celis, belichtte in een toespraak de noodzaak van het jeugdwerk dat zich toelegt op karaktervor ming, (Ie ontwikkeling van de jeugd op geestelijk terrein en de aanpassing aan het gemeen schapsleven. Pater Marcelis bracht dank aan ouders, kerk bestuur en leidsters en_ leiders, die dit werk zo'n goed hart toe dragen en hoopte dat de band, mede door deze avond, tussen ouders en jeugdwerk verstevigd zou zijn. ALKMAAR. De eindcijfers van de gemeenterekening over 1948 luiden als volgt: Gewone dienst, Inkomsten: f 6.958.997.99; uitgaven f 6.509.598.33; Batig slot: t 449.399.66, Kapitaaldienst: f 7.866.784.02. Uitgaven f 7.088.344.58; batig slot: t 778.439.44. Het werkelijke overschot van de rekening gewone dienst kan als volgt worden berekend: Batig slot: f 449.399.66. Nog te ontvan gen posten: f 426.198.85; nog te betalen posten f 360.079.03. Berekend werkelijk overschot: f 515.519.48. Het eindresultaat van de ge wone dienst vertoont wel opmer kelijke verschillen met de begro ting, zoals die werd vastgesteld. Ofschoon het bedrag van de bij zondere uitkering uit het ge meentefonds, de sluitpost van de begroting v. 1948 met f 646.176.14 belangrijk uitging boven het be drag waarop de Minister van Binnenlandse Zaken haar vast stelde, n.l. f 483.800 zijn de uit komsten niettemin zo gunstig geweest, dat het bovenvermelde overschot is bereikt. Gunstiger waren o.m. onderhoud straten, vermakelijkheids- en onderne mingsbelasting en winsten van het electriciteits- en gasbedrijf. Ongunstiger o.m. schoolgelden, kapitaalsuitgaven bijzonder lager onderwijs. De volgende verschillen tussen begrotingscijfers en de cijfers van de netto-inkomsten op: Electriciteits bedrijf: f 171.228.63 (geraamd f 60.607) Gasbedrijf: f 118.245.72 (f 48.363 nadelige raming). Onderwijs, kunsten en wetenschappen f 641.759.97 (ge raamd f 495.765.75). Aan aflossingen op geldlenin gen en rijksvoorschotten voor woningwetbouw is in totaal in uitgaaf verantwoord: f 85.667.24 en aan aflossingen door woning bouwverenigingen in totaal ont vangen f 73.819.70. Het exploitatietekort van Centraal Ziekenhuis bedroeg f 204.489.12 (raming f 209.940). In dit tekort droegen de buiten gemeenten f 36.884.09 bij. Maat schappelijk Hulpbetoon ontving een subsidie van f 383.669.24 (ra ming: f 465.000). De winst van 't electriciteitsbedrijf, uitgekeerd aan de gemeente bedroeg: f 221.228.63 Geraamd f 110.607. De gemeente heeft van de uitge- i keerde winst f 50.000 aan het be drijf teruggegeven voor de om bouw van het electrisch net. De winst van het gasbedrijf bedroeg f 118.245.72. Oorspronkelijk was een verlies van f 48.363 geraamd. BIOSCOPEN: Harmonie Kim, a. leeft.; Rex-theater: Wie ner Madeln, alle leeft.; Ci nema Americain: De Zoon van Zorro, 14 jaar; Victoria theater: Losprijs, 18 jaar. Apotheek: Voor spoedgeval len is geopend apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. Uit het politierapport ALKMAAR Gisteren heeft de Alkmaarse Gemeentepolitie een 13-jarige jongen, scholier van de Ambachtsschool, aangehouden, die zich heeft scfhuldig gemaakt aan talrijke kleine diefstallen van geldsbedragen. Deze iongen was ook de dader van de diefstal van 100 gulden uit een portemonnaie bii de groenteveiling. Gisteren is een 38-jarige wiel rijder in volle vaart opgebotst te gen een auto welke over de sta tionsweg in de richting van de Helderseweg reed. Terwiil de per sonenwagen de Spoorstraat pas seerde kwam de wielrijder de Spoorstraat uit. Na de botsing viel hii bewusteloos neer en moest naar het Centraal Ziekenhuis worden vervoerd. Om 6 uur gis teravond was hij nog niet bii ken nis. Vermoedelijk heeft hii een zware hersenschudding opgelopen. Dat de botsing hevig is geweest, blijkt uit de beschadiging die de auto in vrii sterke mate aan de rechterzijde heeft opgelopen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Johan nes Roobeek en Gerda Nierop, Willem J. de Waal en Geertrui A- Nieman. Overleden: Pieter F.A. Botman 53 jaar geh. met D.C. Kareis. FINALE PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP 1ste klasse libre ALKMAAR. Gisteravond is onder grote belangstelling het tournooi om het kampioenschap lste klas libre voortgezet. De heer Zoon wist zich nummer 1 te plaatsen en wist twee partijen resp. met een moyenne van 10.00 en 6.25 te winnen. De heer Haak man die de hoogste serie tot dus ver maakte, 45 speelde eveneens een goede partij. De uitslagen van Woensdag avond zijn als volgt: L. Heinis zOO 43 26 4.65 G. v. d. Molen 154 43 17 3.58 W. Zoon 200 20 27 10.00 G. v. d. Berg 124 20 33 6.20 L. Heinis 200 43 23 4.65 J. Mors 171 43 20 3.97 W. Zoon 200 29 24 6.89 W. Barten 135 29 20 4.62 G. v. d. Molen 200 36 39 4.08 G. v. d. Berg 147 36 19 5.55 L. Heinis 200 34 27 5.88 C. Haakman 176 34 45 5.14 De stand tot op heden luidt als volgt: W. Zoon 3 600 86 27 6.97 6 L. Heinis 4.77 6 4 750 157 29 G. v. d. Molen 4.73 3 554 117 39 4 G. v. d. Berg 3 471 102 33 4.61 2 W. Barten 2 335 76 20 4.40 2 J. Swart 0 1 175 38 16 4.60 C. Haakman 2 340 81 45 4.19 0 J. Mors 2 365 89 26 4.10 0 Vanavond worden de partijen gespeeld: v. d. Molen-- -Zoon (Advertentie! v. d. BergSwart HaakmanSwart BartenMors DE POPPEN VAN DE KONINGIN ALKMAAR Op twee van de 2000 door de echtgenote van de Burgemeester, Mevr. Wyte- ma verkochte loten voor de pop pen van de Koningin ziin prii- zen gevallen. Het ziin de lot nummers: 141566 en 151499. Daar ook door andere instanties in Alkmaar loten verkocht ziin, is het mogelijk dat nog meer prijzen in Alkmaar zijn geval let». De trekkingsliist is te be zichtigen in de etalage van de fa. Heuseveldt in de Langestraat no. 20. Gemeenteraad Bergen BERGEN. De raad van Bergen komt Woensdag 19 Dec. om half acht des avonds bijeen. Aan de orde komt o.m. een voor stel om -de 16 Maart j.l. ingegane 5 procent loonsverhoging voor vast te verklaren en tevens de wethouderssalarissen metingang van genoemde datum met 5 pro cent te verhogen. „CREDIET NEMEN" GEEN VERSCHIJNSEL VAN NU BERGEN. In café het Wapen van Bergen", gaf de heer Plas uit Alkmaar voor de R.K. Midden stand en Bergerwinkeliersver. een uiteenzetting over de werk wijze van het financiersinstituut dat eerst in Enschede en in Febr. 1950 in Alkmaar met 20 midden standers in het leven werd geroe pen. Dit instituut, ook wel volks- credietbank geheten telt thans 150 deelnemers, onder meer ook uit de omliggende gemeenten. Reeds in de middeleeuwen ver strekten banken v. leningen cre- dieten om de gevolgen van ziekte etc. tijdelijk te ondervangen. Reeds in 1851 werd in Alkmaar voor f 118.000 opgenomen dat voor die tijd een zeer groot be drag is. De vraag of de mensen dan niet vooruit dienen te zorgen kan bevestigend beantwoord wor den en het crediet nemen moet dan ook gezien worden als een noodzakelijk kwaad. Doch om woekerexcessen uit te sluiten heeft de overheid gemeend posi tief op te treden en met behulp van de middenstand credieten te gaan verstrekken voor aankoop van duurzame artikelen, zoals wasmachines, kleding en naai machines, en zelfs radio's Al heel spoedig sloot ook de gemeente Bergen zich bij deze bank aan doch helaas heeft de middenstand hiervan nog geen voldoende gebruik gemaakt. In Alkmaar wordt maandelijks f 70.000 aan crediet verstrekt tot een huidig totaal van f 400.000. De kosten voor de winkelier zijn: voor een doorlopend crediet van f 2500 bedraagt zij f 50 die echter alleen als kapitaalvorming wor den bestemd, alsmede f 15 entreegeld, terwijl 2% van de omzet van de verstrekking als contributie geld. De overheid zorgt voor de incasso met al haar ten dienst staande middelen. De consument welke geen bor gen behoeft te bezitten, betaald bij aankoop f 1 voor rente 5% en voor informatiekosten l'A%. De aanvraag voor een crediet is zeer eenvoudig en wordt zeer spoedig in behandeling genomen, zodat men spoedig het benodigde kan verkrijgen. De heer Plas beantwoordde nog enkele vragen waarna de verga dering werd gesloten. Uilslag verloting BERGEN De uitslag van de door Bergens Mannenkoor ge houden verloting is als volgt: le prijs f 200.op no. 1108 2e prijs f 100.op no. 204 3e prijs f 50.op no. 1467 4e prijs f 25.op no. 1421 LEDEN VAN ROOD GEEL HEILOO OPGELET Een nieuwe actie op komst! HEILOO. Het bestuur van de Supportersvereniging Rood Geel gaat beginnen aan een grote ac tie. Het doel is: het contact tussen de leden van H.S.V. en de supporters in stand te houden en zelfs nog te verlevendigen, opdat zo groot mogelijke morele weerstand in beide lichamen tot stand wordt gebracht. Leden van H.S.V. en dames en heren supporters kunnen deelnemen aan een grote klaverjasdrive, welke men van plan is te orga niseren op een contactbijeen komst. Bij voldoende belang stelling zullen de beste koppels worden afgevaardigd naar dri ves waarop teams van sportver enigingen uit alle omliggende gemeenten worden uitgenodigd. Men kan zich van nu af onmid dellijk opgeven als paar bij het bestuur van Rood-Geel. ofwel des Zondagsmorgens in de biblio theek. Nadere bijzonderheden zul len hierover nog volgen. Het be stuur roept alle leden zowel van HSV als van de supportersver eniging op, trouw te ziin en zich te activeren, waar het er ten slotte toch om gaat de belangen van de Katholieke voetbalsport in Heiloo te bevorderen. BEURS MIDDENMEER MIDDEN MEER, 2 Dec. Tarwe 2324.20, gerst 3437.50, haver 29—33, rogge 3235, duivenbonen 5060, capucijners 5560, groene erwten 4654, schokker erwten 4050, karwijzaad 68-73, blauw- maanzaad 110117. Hooi, stro en ruwvoeders: withooi 120130, ro de klaverhooi 110120, lucerne- hooi 125135, haverstro 6265, gerststro 6770, tarwestro 7072, groene erwtenstro 7580, ander erwtenstro 5570, voederbieten met zeer hoog gehalte 2325, voedersuikerbieten 2832, voer- aardappelen 4.255. Aardappelen Poot.iardappelen 28-35 binnenland en export 1833, 35-45 binnen], en export 1324, boven 45 bin- nenl. 1220, export 1222, con sumptie aardappelen binnenl. 8 12, export 7.509.50, handel poot- goed 28-35 export vlot, 35-45 exp. matig, boven 45 matig; consump tie exp. matig, cons, binnenl. ma tig. Vlas, verhuurd per ha. f 1300 minder vraag. Advertentie Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Actietcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrème: tube 1.85 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 ALKMAAR Gistermiddag eis te de Officier van Justitie, Mr. J. V. C. Meischke tijdens de zit ting van de Alkmaarse Arrondis sementsrechtbank, gepraesideerd door Mr. J. Kraiblbe, een gevange- nistraf van zes maanden met af trek van preventieve hechtenis tegen de Alkmaarse fabrieksar beider A. van L. die tlidens werk zaamheden aan de toren en op het dak van de Ned. Herv. Kerk te Schermenhorn tot driemaal toe, enig lood heeft meegenomen. Men koesterde verdenking tegen hem en bii de laatste maal werd hij betrapt, hii was gesnapt, om dat men hein met een verrekijker had bespied- 16 kg. oud bladiood was bii hem in het kolenhok ge vonden. Volgens 't reclasserings- rapport, dat tal van gunstige pun ten opsomde, vond men de pre ventieve hechtenis, die nu onge veer twee maanden duurt, al ge noeg, om van L. gestraft te laten zijn. Zijn verdedigster somde al lerlei gunstige mededelingen om trent verd. aan de rechtbank op. Alles heeft hij over voor het ge luk van zijn gezin en daarvoor heeft hii ook de opbrengst be steed van het verkochte gestolen goed. Een tijdlang heeft de man zonder werk gezeten, steun werd hem toendertiid door een vergis sing niet uitbetaald, zodat hij in geldnood verkeerde. Luxe uitga ven had hii van de opbrengst in het geheel niet gedaan; biina al 't geld was opgegaan aan het afbe talen van leenschulden. De recht bank zal Donderdag 20 December uitspraak doen. Schrijfmachine verduisterd. Tenslotte werd een gevangenis straf van twee maanden geëist tegen C. de W. te St. Pancras die een schrijfmachine welke hij in huurkoop had ontvangen had ver duisterd- Hij verkeerde in geld nood en had het instrument be leend op de stadsbank van Le ning te Amsterdam, voor f 50- Toen de gestelde termijn verstre ken was, en de W. niet naar de Bank terugkeerde om zijn schul den in te lossen, verkocht de bank de kofferschrijfmachine voor f 125 waarvan de W. geen weet had. Het geld had hii wel, later, in ont vangst genomen. Daarom wilde Mr. A. V- M- Leesberg, die als verdediger optrad, niet onmiddel lijk opzet zien in de handelwijze van verd. Gezien de straffen, die de W. voor vorige misdrijven nog heeft uit te zitten en waarbij toen ernstig rekening is gehouden met alle omstandigheden en de per soon van de verd. zelf, vond hij de geëiste straf van twee maanden veel te zwaar. Hii had liever een eis van slechts een enkele week gezien. Hij drong er bii de Recht bank op aan, de man nog een maal een kans te geven. De uitspraak is bepaald op Don derdag 20 December a.s. AANLEGHAVEN VEERBOOT VEROORZAAKT GEVAARLIJKE SITUATIE De nieuwe weg Uitgeest-Aker sloot eer» grote verbetering voor het streekverkeer loopt vlak langs de aanleghaven van de veerboot in het Noordhol lands kanaal. Van de boot ko mende passagiers en voertuigen staan direct op de rijbaan van deze drukke weg, omdat er geen opstelruimte is. De Toeristenbond A.N.W.B. is van mening, dat de moeilijkhe den hier alleen maar kunnen worden opgelost door verplaat sing van de haven, en heeft hier over dan ook met de betrokken instanties contact opgenomen. Arendskerk 12 v. Aden: Ma- noeran 12 v. Marseille; Salland p. 12 Madeira/St. Vincent Kaap Verd; Molenkerk verm. 13 v. Luanda nr Lobito; Waterman 11 350 m O.Z.O. Albany; Boskoop 12 vm te Antwerpen; Ceram 11/12 v. Calcutta of Madras; Delfland 12 vm te Laspalmas; Gooiland 11 v. Laspalmas nr A'dam; Kota Gede 11 v. Colombo/Pt. Sudan; Kota Inten 11 nm v. Suez/Aden; Mapia 12 nm Pondi Chery verw.; Oranje p. 11 Ouessant; Rempang 11 v. Semarang/Surabaja; Riouw 11 rede Djakarta; Samarinda 11 v. Surabaja/Palembang; Talisse p. 11A gr. Kanaal; Zuiderkruis 11 420 m Z.O. cp Palmas. Als ge „lange vingers" zoudt hebben, zoudt ge, de armen uit gespreid, allebei de zijmuren van het keukentje kunnen aanraken. Aan het bijzondere geveltje aan het Luttik Oudorp is eigenlijk niets bijzonders - te zien.De enige bijzonderheid is, dat het uitermate smal is. Het toegangs deurtje tot het huis bestaat uit twee klapdeurtjes, die met een enorme sleutel worden afgeslo ten. t, denin de grootste en de hoogste De twee houten deurtjes klappen open, een stap aan de beide zijkanten, twee ALKMAAR en ge staat pardoes midden in de keuken. Ogenblikkelijk weet Jdeine.reen lagere, uitgevoerd, ge dan: dit is iets bijzonders. Ik* sta hier in één van de oudste deurlijsten üverzonken"V'zijn.nHet gedeelten van Alkmaar, in een bijzonder huis, dat een enorme geraamte van het huis, dat gaan ruimte heeft en toch het smalste geveltje bezit, dat in geheel feln "plotehng^ifen nTrmale* Kennemerland te vinden isbreedte krijgt, bestaat geheel en al uit eeuwenoude eikenhouten balken, aan de zijkanten ge- De vrouw en de dochter des Onder de vloer van de keuken schraagd met geornamenteerde i, ,ven?ter bestaat uit huizes kunnen over dit oude heeft, héél vroeger, een welput „steunberen". In de richting van kleine veelkleurige, rechthoekige huis, dat vol knusse en gezellige gelegen, thans sinds lang ge- de Appelsteeg lopen de vloeren raampjes; op de eerste verdie- hoekjes zit, interessante dingen dempt. enigszins schuin op. Het huis telt ping is er een erkertje, van vertellen. O.a. dat vroeger het In de gang, vlak voor de drem- voorts 6 kamers en twee zolders, waaruit men allerlei aardige huis moet ongeveer gebouwd pel van de keukendeur, is een met geheimzinnige donkere plek- oud Alkmaarse stadsgedeelten z;jn op de grens Van de zeven- regenpomp, waaruit kristalhelder 3es, die uitstekend geschikt zijn kan overzien: ae Waagtoren, net tiende en achttiende eeuw; in water te voorschijn stroelt. voor onderduikersEn verder: Huis met de Kogel, de Kooltuin de gemeente-archieven is er 27 kasten. (Er zijn moderne wo- en de oude, prachtige gevels aan niets 0ver bekend de wanden Smalle trao op. ningen, die er niet meer dan drie de overkant .van het Luttik van de keuken versierd moeten t-,_ j,arnpr mg» v>Pt erlrorHe tellen!) Vroeger moet men, door Oudorp. zijn geweest met een tweetal boven „neen ip bereiken met middel van een tweede wentel- In dit huis woont met zijn blauwe tegeltableaux, één voor- ppn vrii -teile wenteltran On do traP van beneden af tot de nok gezin sinds 24 jaar ae groenten- stellende een walvisvangst, de overloop" staat een heel'ouder van het dak hebben kunnen ko- handelaar C. Zonneveld (Fnid- andere een afbeelding van een Jtte ^la/en kasf waarin dê men- Alleen het allerbovenste sen 58, waar de winkel staat). oudCi Friese klok. Beide tableaux doe„b?' %e, huizef haaT rhkdnm gedeelte van deze trap, tussen Het geveltje ligt dus. aan de werden een 25-lal jaar geleden, 1P„ tan Inü^idtlite^ heeft idt- de derde en vierde verdieping. V?„n Let&°n2eJ door d? huiseigenaar verwijderd van nog over. Vele Alkmaarders zullen er geen weet van hebben, dat op net Luttik Oudorp het smalste geveltje van Kennemerland te zien is. Men loopt er achteloos aan voorbij. Maar het is de moeite waard het te weten. de schouw in de keuken, het oudste gedeelte, lag vroeger een open haardvuur. Daarvan is nu - gestald. De „overloop" is van en verkoent. bej. kamertje gescheiden door een Nu geven de witte tegels, die houten schot, waarin een op or de bodem afgedekt met een in dé muren van de keuken, namentieke wijze uitgesneden ijzeren plaat, waarop een kastje boven de vrij hoge lambrizering deur is aangebracht. Alle deuren is opgetrokken en daarop heeft zijn ingelegd, alleen in het sche- van dit huis zijn aan de boven- - merduister alle kleuren van de kant niet waterpas, doch in drie regenboog af. halfcirkelvormige rondingen, mid- het moderne gasfornuis plaats gekregen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: NOG WEINIG VERANDERING Droog weer met in de nacht en ochtend matige vorst Morgen overdag licht tot half bewolkt en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Z.O. en Z. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te Halfweg, de Wel- eerw. Zeergel. Heer Dr. H. W. J. Kuipers, die onlangs te Rome promoveerde tot Doctor Utrius- que Iurjs, OUD-BURGEMEESTER VAN EDAM OVERLEDEN Od zeventigjarige leeftijd is te Halfweg overleden de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, oud- buroemeester van Edam. De heer Kolfschoten is gebo ren te Arnhem, bezocht in Den Bosch het. gymnasium en was van 1910 tot 1918 burgemeester van Gestel en Blaarthem (thans Eindhoven). Vervolgens werd hij burgemeester van Edam, welke functie hii tot 1940 be kleedde. De overledene is o.m. lid ge weest van de Zuiderzeeraad en van de generale commissie Zui- derzeesteunwet, voorts voorzitter van de vereniging van Zuider- zeegemeenten en hoofdbestuurs lid van de A.N.W.B. Advertentie! Een keur-collectie Ook losse beeldjes Verdr.oord 133 - Alkmaar achter de Vismarkt THIERY-ERFGENAMEN Het is dezer dagen een jaar geleden, dat de Nederlandse erf genamen van de Thiery-millioe- nen de handen ineenlegden om in hecht verenigingsverband en met verantwoorde middelen te strijden voor dat wat zii menen dat hun recht is. DP vereniging van Thiery- erfgenamen, die in dit jaar is uitgegroeid tot een internationale organisatie, heeft zich geconsoli deerd in een stichting, de „In ternationale Familiestichting Thxery". Ter viering van de vereni- gingsverjaardag heeft de afde ling Amsterdam een herden kingsbijeenkomst uitgeschreven, die Zondagmiddag om twee uur in „De Pool" te Amsterdam zal worden gehouden. Men heeft daar uitgenodigd ,de erfgena men van de eerste dag", d.w.z. al degenen die het vorig jaar bii de oprichtingsvergadering aan wezig waren en verder de leden van de afdeling. Op deze bijeenkomst, die door het afdelingsbestuur belangrijk wordt genoemd, zal gesproken worden door de landelijk leider, de heer B. C. Panhorst, het lid van de landelijke leiding Dr. A. H, Schalij, de secretaris-gene raal Mr. J. W. F. X. de Riik en de organisatie- en propaganda leider W. Tsj. Vleer. Men zal er ook plannen maken voor deel name aan de internationale Thiery-dag die in Maart '52 te Antwerpen zal worden gehou den. OBDAM, 12 Dec. 7000 kg uien f 26.7027.20; grove uien f 25—26.70; driel. f 25.70; 10.000 kg bieten: A f 13.30—13.80; B f 11.60—12.30; C f 5.40—6.00; Modjo's f 11.7012.70: 400 kg peen: B f 10.—; C f 12,50; 1000 kg rode kool f 99.80; 400 kg gele kool f 8.50; 7000 kg groene kool: A f 7.80—9.50, B f 5.70— 7.10; 5200 kg succes witte kool f 5.750 kg spruiten f 2534; 100 kg andijvie f 13.70. BEEMSTER, 10 Dec. Aardapp. Bevelanders 1011-60; tomaten A 5486; witlof 1432, bloemkool 8 43; rode kool 612; savoye kool 8; groene kool 8—14; spruitkool 26 52; boerekool 816; sla 212; andijvie 819; appels: Bramley Seedling 715; Cox Grange Pip pin 5979; Glorie van Holland 12 32; Goudreinette 14—42; Gron. Kroon 829; Jonathan 1238; Present van Engeland 1347; zoete Wintertkroon 1034; r. bie ten 512; gare bieten 2124; bos- peen 1827, Winterpeen 816, waspeen 18—27, uien 2027.30, prei 1020; peren; Comtesse de Paris 1947, Gieser Wildeman 14 43- St. Remy 36; Winter jan 14 38; Zwiindrechtse Wijnpeer 721. WARMENHUIZEN, 13 Dec. 2650 k~ uien 26,9028,10; grof 26,80—27,10; stek 11,90—15,50; 11.600 andijvie 13,90—18,90; 14.000 kg rode kool 812; 3500 kg gele kool 8,70—8,90; n 5,60—6,40; 5400 kg succes 5: 4000 kg Deense 5,20- 5,50: 900 kg peen B 11, C 12.50. Alkmaarse Exportveiling Aardappelen 10.50; witlof I 20 —28; II 6—18; bloemkool I 30—34 II 1018; rode kool 611.50; sa- voyekool 67.50; groene kool 6.50 11.50; spruitkool 1243; boe renkool 5.5011.50; sla 25.50; andijvie 615; bieten 413; win terpeen 514; waspeen 2432; uien 727; prei 1326; soep- froenten 48; peterselie 6.50— .50; appels: bramley seedling 20 25; goudreinette 3242; knol soep 217; peren: winter jan 12 30; druiven: alicante 70. Het debat Kamer heel er Dinsdag de laatste door te trel< De heer Su in wat anc groepen in ondertekend (C.H.). Een er echter aanleiding schrijven ei kon hij niet De andere dozijn vol ma van commun motie-Gortzak uitspreken da tig sociaal bei broken en (Com.) veria DUW-arbeidex bij huis geleg zullen wordx secretaris van hand van circ deze methode en daarnaast heid om tegei een beroepsr maken. Hede moties gesterr De mededel ter over het gevolge de 1 bijslag voor waren voor aanleiding' om aan te herinn een toezeggin behandeling ontwerp. Dez in dat een ve oog zou kuni voor het gev met de regeli drag gemoeid ogenblik was afgevaardigde hiervan nu ini Zelfs wann vragen verdul uitkeringen zijn dan 5 millioen were nister Joekes mogelijkheid zou overwege voorbehoud d: n:::~ zal moe den met de financiën. De heer S replieken ten. schuiving in d nationale inkc om de bewi instantie de lokken, dat mening naar den om hie brengen. Een punt Vc dat bij de re gen, betrof h C. P. van Ne niek in Leide (KVP), die schriftelijke betoogde dat de minister zi vragen met ee stelling van invloed. De deze stelling teerd te zien, Kort toezegdf langs schrifte gen. Op zijn de heer Stap klaarde de m de Kamer no{ ontslag te doe in de hele ge den uiteengez werkl De middag gevuld door Rhijn, een ex spreker. Ovei de wachtgeld verzekering i: den, deed hij concrete mede ring wacht op Stichting var meeste hou va klaring, dat e 0,4 of 0,9, zo is becijferd, g bezwaar moei verklaring kv op losse schrc de andere staatssecretari gezegd kan ve nomische ver! 1952 zullen zi. bleef de heer recht op aand nadere uitwe datum zal wo Bij de sug{ v. d. Ploeg (I van de land aanhouden ve op ieder bedi te verschaffen secretaris aan practijk moeil zijn. Ook de afgevaardigde arbeidskrachte door het aanh talsverhouding voor verwezer werking van was naar de windsman vol De afgevaar langstelling n:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2