K.V.P. wil ruimer kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Socialisten redden regering-Pholien door onhandig optreden van nederlaag p!b (TUK „Doctorandus anthropologic sprong het raam uit Engelse teams naar Nederland Minister zegt nota toe over ontslag van dr. Van Nes Anderhalf millioen beschikbaar voor landaanwinning in Groningen Auto reed door gladheid te water BEURSOVERZICHT Van de Goudkust tot de motorpolitie Reeds meer dan drie ton voor Italië C.V.P. zelf was gedeeltelijk in de oppositie JloMefótaatjei en JloMe/staadjei Naar wij vernemen DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer heeft een half dozijn moties opgeleverd. Drie waren er Dinsdag door de communist Gortzak ingediend. Hij vroeg de laatste kleine loonronde verplichtend te stellen en ook door te trekken tot de rentetrekkers en de ouden van dagen. De heer Suurhof (P.v.d.A.) diende gisteren een motie in, die in wat andere woorden eveneens verlangde dat genoemde groepen in de looncorrectie zullen delen. De motie was mede- ondertekend door de heren Stapelkamp (A.R.) en Kikkert (C.H.). Een interessante politieke combinatie! Minister Joekes is er echter van zijn kant bij gebleven, dat de regering geen aanleiding kan vinden om de looncorrectie dwingend voor te schrijven en aan de in de motie-Suurhof neergelegde wens kon hij niet voldoen. wekt. Wel worden verschillende maatregelen onderwijl door een interdepartementale commissie voorbereid. De moeilijkheden in de textiel-, schoenen- en confec- sloten. Tijdens de slopingswerk- TOREN IN HELMOND MOET GESLOOPT WORDEN De 75 meter hoge toren van de H. Harbkerk te Helmond zal gaan verdwijnen. Deskundigen van Rijksmonumentenzorg en gemeen te hdbben vastgesteld dat de 51 jaar oude toren, een schepping van Jos. Cuvpers, die o.a. ook de Kathedraal van St, Bavo te Haar lem ontwierp, op het ogenblik reeds zoveel gebreken vertoont, dat tot sloping moest worden be- De andere moties, die het half dozijn vol maakten, kwamen weer van communistische zijde. Een motie-Gortzak wil de Kamer doen uitspreken dat het aan een krach tig sociaal beleid zou hebben ont broken en een motie-Haken (Com.) verlangt, dat gehuwde DUW-arbeiders als regel op dicht bij huis gelegen objecten te werk zullen worden gesteld. Staats secretaris van Rhijn kon aan de hand van circulaires aantonen dat deze methode reeds wordt gevolgd en daarnaast is er nog gelegen heid om tegen tewerkstelling via een beroepsregeling bezwaar te maken. Heden wordt over deze moties gestemd. Kinderbijslag kleine zelfstandigen De mededelingen van de minis ter over het aantal aanvragen in gevolge de Noodregeling Kinder bijslag voor kleine zelfstandigen waren voor de heer Hooy (KVP) aanleiding om de bewindsman er aan te herinneren, dat door hem een toezegging gedaan is bij de behandeling van genoemd wets ontwerp. Deze toezegging hield in dat een verruiming onder het oog zou kunnen worden gezien, voor het geval zou blijken dat met de regeling een kleiner be drag gemoeid was, dan op dat ogenblik was geraamd. De KVP- afgevaardigde constateerde, dat hiervan nu inderdaad sprake was. Zelfs wanneer het aantal aan vragen verdubbelt, zal er met de uitkeringen niet meer gemoeid zijn dan 5 millioen, terwijl 15 millioen werd uitgetrokken. Mi nister Joekes zegde toe dat hij de mogelijkheid van een verruiming zou overwegen, echter met het voorbehoud dat hierbij ook reke- n:: zal moeten worden gehou den met de toestand van 's lands financiën. De heer Suurhof, die bij de replieken terugkwam op de ver schuiving in de verdeling van het nationale inkomen, slaagde er in om de bewindsman in tweede instantie de verklaring te ont lokken, dat er ook naar zijn mening naar gestreefd moet wor den om hierin verbetering te brengen. Een punt van heel andere aard, dat bij de replieken bleef wrin gen, betrof het ontslag aan dr. C. P. van Nes bij de Anna Kli niek in Leiden. De heer de Kort (KVP), die hierover ook al schriftelijke vragen had gesteld, betoogde dat de adviseurs van de minister zijn antwipord op deze vragen met een misleidende voor stelling van zaken hadden be- invloed. De bewindsman wenste deze stelling nader geargumen teerd te zien, waarop de heer de Kort toezegde dat hij hiervoor langs schriftelijke weg zal zor gen. Op zijn verzoek en dat van de heer Stapelkamp (AR) ver klaarde de minister zich bereid, de Kamer nog een nota over dit ontslag te doen toekomen, waar in de hele geschiedenis zal wor den uiteengezet. Wachtgeld- en werkloosheidsverzekering De middag werd verder geheel gevuld door staatssecretaris van Rhijn, een even vlot als graag spreker. Over de wijze waarop de wachtgeld- en werkloosheids verzekering in werking zal tre den, deed hij ook nu nog geen concrete mededelingen. De rege ring wacht op het advies van de Stichting van de Arbeid. Het meeste houvast bood nog de ver klaring, dat een prijsstijging van 0,4 of 0,9, zoals door het S.E.R. is becijferd, geen doorslaggevend bezwaar mocht zijn. Maar deze verklaring kwam min of meer op losse schroeven te staan door de andere verklaring van de staatssecretaris, dat nu nog niet gezegd kan worden hoe de eco nomische verhoudingen op 1 Juli 1952 zullen zijn. Bij de replieken bleef de heer Stapelkamp er te recht op aandringen, dat met de nadere uitwerking niet tot die datum zal worden gewacht. De landarbeiders Bij de suggestie van de heer v. d. Ploeg (KVP) om de positie van de landarbeiders door het aanhouden van een vaste kern op ieder bedrijf meer zekerheid te verschaffen, tekende de staats secretaris aan, dat zulks in de practijk moeilijk te bepalen zou zijn. Ook de wens van dezelfde afgevaardigde om de oudere arbeidskrachten te beschermen door het aanhouden van een ge talsverhouding, achtte hij niet voor verwezenlijking vatbaar. De werking van het ontslagverbod was naar de mening van de be windsman voldoende. Het veenbedrijf De afgevaardigden, die hun be langstelling naar het veenbedrijf hadden laten uitgaan, kregen de toezegging, dat maatregelen wor den overwogen om de fabrieks- turf, waarvan de productie kost baarder is dan die van persturf, tegemoet te komen. Hoe, was echter op dit ogenblik nog niet te zeggen. Wel bleek dat de staatssecretaris denkt aan een Centraal Verkoopkantoor voor turf, waardoor de uitkomsten van de verschillende soorten beter ge coördineerd zouden kunnen wor den. De werkloosheid Wat de stand van de werkloos heid betreft was ook de staats secretaris van mening, dat er nog geen reden is voor ernstige be zorgdheid. Voor een wet, die de regering de bevoegdheid geeft om zo nodig snel te kunnen hande len, zoals de heer Nederhorst (P.v.d.A.) gewenst had, bleek de bewindsman althans voorlopig nog niet veel te voelen. Hij vreesde dat daardoor een gevaar lijke stemming zou worden ge- tie-industrie waren volgens de bewindsman het gevolg van de sterk gestegen kooplust onder druk van het Korea-conflict. De tijdelijke teruggang blijkt, vol gens de indexcijfers, echter al weer over haar dieptepunt heen te zijn. Voorts zou vergrote ex port uitkomst moeten brengen. Naar aanleiding van vragen van de heer Bieuwenga (AR) over de bestrijding van de werk loosheid in Oostelijk Groningen deelde staatssecretaris van Rhijn mede, dat dit gebied deel uit maakt van een ontwikkelings project. Het is echter de bedoe ling om de industrialisatie vooral op Winschoten te concentreren. De landaanwinningswerken in Groningen kunnen worden voort gezet, dank zij de beschikbaar stelling van anderhalf millioen geput uit de 15 millioen die voor Openbare Werken waren uitge trokken. Dit betekent behoud van werkgelegenheid in Gronin gen voor 150 en in Friesland voor 160 man. Voor boerenwerken is f 250.000 extra uitgetrokken. HAGENAAR VERDRONKEN SCHOONHOVEN. Gister morgen omstreeks 10 uur is in het dorpje Vlist, een auto, waar in drie Hagenaars waren geze ten, in de Vlist gereden. Een der inzittenden, de 32-jarige L. A. J. uit Den Haag, is daarbij ver dronken. De Hagenaars waren van plan een dag in de polder te gaan vissen. Tengevolge van een lek kende waterleiding was de weg ter plaatse na de vorst van gis ternacht zeer glad geworden. zaamheden, waarmede zeer bin nenkort wordt begonnen, zullen de kerkelijke diensten in 'n nood gebouw worden gehouden. Schilleboer door trein gegrepen Gistermorgen is op de onbe waakte overweg bij Hekendorp onder Gouda de 43-jarige Goud se schilleboer Pieter B. met zijn hitten wagentje door een uit de richting Utrecht komende trein gegrepen en op slag gedood. Het wagentje werd versplinterd. Het paard bleef ongedeerd. AMSTERDAM. 12 Dec. De flauwe stemming van gisteren werd vandaag alleen op de cul- tuurmarkt geprolongeerd, die onder de nog steeds doorwerken de sombere berichten uit Indo nesië opnieuw op een lager ni veau kwam. Amsterdam rubber was bijna twee punten lager, H VA en Deli Mij. ruim 1 punt, terwijl Deli Batavia zich vier punten zag ontgaan. De industriemarkt opende niet teleurstellend. Met name Unile vers en Aku's, die gisteren de grootste, verliezen leden, hielden zch goed. Laatstgenoemde steeg tot 157 (155%). Bij Unilever was het herstel nog sprekender. Na een openingsprijs "van 176 steeg de notering tot 177% tegen slot. Het verlies dat gisteren vier pun ten bedroeg werd dus op een kleinigheid na geheel ingehaald. In Kon. Olie's stond een der ar bitragehuizen weer flinke pos ten af te geven, zodat ondanks de goede vraag bij opening, de notering afbrokkelde %jt 28314 (284%). Scheepva^rtpapieren waren in doorsnee genomen aan de goed prijshoudende kant, doch KPM en Maatschappij „Nederland" moesten zich een klein verlies getroosten. Amerikanen stil, waarbij de belangstelling voor Canadian Pa cific na twee dagen „open hoek" alweer aan het tanen is. Het agio werd onveranderd op 8%% geschat. Claims H.B.U., die mor gen voor het laatst verhandeld worden, een kleinigheid dager op f 140 (f 144). ROTTERDAM De Vreem delingendienst trof Dinsdag in een hotel op Katendrecht de 22-jarige S.A.A. uit Londen aan. De man, die zich docto randus in de anthropologic noemde, had in zijn paspoort een stempel staan waaruit bleek, dat hij op 13 Nov. door de Amsterdamse politie via Hoek van Holland was uitge leid, omdat hij zonder vol doende middelen van bestaan was. Hij vertelde thans dat hij rijke ouders aan de Goudkust had en aan de universiteit in Londen studeerde. In Ant werpen liiad hij een Rotterdams meisje leren kennen, zo ging zijn verhaal, en daarom was hij via Frankrijk en België weer naar ons land gekomen. Daar hij graag afscheid van haar wilae nemen vroeg hij de politie hem twee uur vrij te laten, doch hierop ging men niet in. Toen kwam hij met het verhaal, dat hij in Katen drecht nog zestig Engelse ponden had, die hij, om bero ving te voorkomen, aan de hotelhoudster had gegeven. Met rechercheurs ging hij naar het bewuste adres, maar ook dit verhaal bleek verzon nen. Bij kennissen probeerde hij toen geld los te krijgen zónder succes. Men ging met hem naar het politiebureau terug, doch op weg naar de arrestantenafde ling keerde hij zich plotseling om en nam de benen, de trap af. Op de eerste etage liep hij verkeerd en kwam in een ka mer terecht. Zonder zich een ogenblik te bedenken liet hij zich uit het raam zakken. Een rechercheur greep zijn polsen doch de jongeman liet zich vallen en tuimelde over op straat gestalde fietsen. Hij vluchtte maar kwam niet ver der dan twintig meter, want toen liep hij een agent van de motordienst in de armen, die hem terugbracht, compleet met blauwe 'plekken, builen en ontvellingen. Hij zal nu wel wéér het land uit gaan. Hij was in het bezit van een brief aan zijn moeder waarin hij o.a. had geschreven: „Ik heb gemerkt, dat men in Europa niets voor dwazen en armen doet. Als men zich voordoet als iemand van goe den huize, dan wil iedereen helpen". CAMPAGNE-RECORD BIJ „DINTELOORD" ROOSENDAAL Gistermiddag konden op de suikerfabriek „Din- teloord" de snijmolens worden stopgezet. Een uiterst snelle cam pagne lag toen achter de rug. Alleen reeds in Stampersgat wer den 390 millioen kg. bieten ver sneden, een gemiddelde dagpro ductie van 5.800.000 kg. Deze re sultaten vormen niet alleen een unicum in de geschiedenis van de „Dinteloord" en van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken; zii vormen tevens een record in de Neder landse suikerindustrie. Door geen der overige Nederlandse suiker fabrieken is ooit zulk een hoog daggemiddelde gehaald. Walter Gieseking gewond In Brigue (Zwitserland) wordt vernomen, dat de pianist Walther Gieseking als gevolg van 'n auto ongeluk sedert Zaterdag j.l. in 'n ziekenhuis verblijft. Zijn toestand is bevredigend. „Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis kan tot zijn vreugde melden, dat het wensbedrag van drie ton bij de inzameling voor de watersnoodslachtoffers in de Po-vlakte Woensdag niet alleen bereikt, doch reeds met f 25.764 overschreden is, een resultaat, dat in niet geringe mate mede te danken is aan de medewer king van de Nederlandse pers." Sir Benegal N. Rau (rechts) wordt gefeli citeerd met zijn be noeming voor 9 jaar tot rechter aan het Internationaal Ge rechtshof door de ge delegeerde van Indo nesië, mr. M. L. N. Palar. (Van onze Brusselse correspondent) Het kabinet-Pholien is Woensdag aan een VToegtiidige dood ontsnapt. Bijna werd de regering door de Kamer in de minder heid gesteld naar aanleiding van de huishuurpolitiek, maar het onhandig optreden van de socialistische oppositie redde haar door voor een wisselmeerderheid te zorgen op het ogen blik, dat een deel van de regeringspartij zeli tegen de regering stelling nam. Pholien heeft daardoor echter slechts uitstel van executie gekregen, want nu het C.V.P.-congres de opvolging van de premier open heeft verklaard, zal zijn bewind niet lang meer duren. Er was sinds enkele dagen een de minderheid zou komen te meningsverschil tussen de rege ring en een groep C.V.P.-ers ont staan in verband met de verho- I ging van de huishuur. Sinds de bevrijding waren de huren wette- lijk geremd om te voorkomen dat de eigenaars van de woningnood misbruik zouden maken. Volgens de wet van 1950 mag de huur slechts verhoogd worden tot 150 procent van de huur in 1939, ten zij bij gerechtelijke beslissing wordt toegestaan tot 200 procent te gaan. Onlangs beloofde nu de regering dit stelsel voor de duur van 1952 te verlengen om huur verhoging ten nadele van de arbeiders te voorkomen. Toen hierover een wetsontwerp werd ingediend hebben enkele leden van de C.V.P. een amende ment ingediend met een dubbele betekenis. Vooreerst wilden zij de particuliere woningen aan deze beperking onttrekken, wat door de regering werd toegestaan. Bo vendien wilden zij echter de ma ximum-verhoging op 250 pet. brengen, ondanks protest van de regering. Veertig leden van de meerderheid besloten dit amen dement toch te steunen, waardopr de regering bij een stemming in staan. Gisteren hebben de socialisten echter zeer onhandig gemanoeu vreerd. Zij draagden de regering uit over dit punt een vertrou wensvotum te eisen, wat gewei gerd werd. Deze actie had ook tot gevolg dat de oppositiegroep in de schoot van de C.V.P. tot 20 man slonk, omdat de anderen het spel van de socialisten niet wilden spelen. Tenslotte begingen de socialisten de fout de rege ringstekst goed te keuren. Had den zij zich b.v. onthouden, dan had de regering geen meerderheid behaald. Nu is dit gevaar voorbij, te meer daar de C.V.P. ook de minderheid, die de huishuur op 250 procent wilde brengen be sloten heeft het regeringsontwerp bij de eindstemming van Donder dag te zullen goedkeuren. Voor hoelang het kabinet-Pho lien hierdoor gered is, is nog niet duidelijk. Op het jongste C.V.P.- congres heeft de partijvoorzitter „Ik vergis me nooit" Dr. Schacht, u weet wel, die van de vroegere Duitse Rijksbank, heeft een indrukwekkend rap port over Indonesië uit- duidefijk' waar^het^op antwoordde de man, laat staat en voerde ook aan, dat er goede samenwer king moet zijn tussen Nederland en Indonesië, en dat de Indonesische republiek de medewer king van de Nederlan ders niet kan missen. Wij hopen, dat hij gelijk heeft. Maar de geschie denis kan soms lastig zijn. Toevallig hadden wij in handen het in 1947 verschenen boek van Leopold Schwarzschild, „De wereld onder hyp nose", dat de ontwikke ling schetst van de we reldpolitiek van 1918 tot 1940. Daar staat o.a. in, dat dr. Schacht in 1929 in de toenmalige Rijks dag uitriep: „Ik vergis me nooit." Hij bedoelde toen blijkbaar, dat hij zich niet vergiste in z ij n nieuwe kijk op de po litiek. Want hij verloo chende het plan-Young inzake de financiering van de Duitse betalingen en hij-zelf had een be langrijk aandeel gehad in de voorbereiding van dat plan. Hij wilde er bespeurend de veran dering in de politieke atmosfeer) niets meer van weten. De schrijver tekent hem als „de ar tist, die snel van costuum verwisselt". Laten we hopen, dat dr. Schacht inzake de verhouding NederlandIndonesië weer gerust kan zeggen' „Ik vergis me nooit." Dan zullen we 1929 maar vergeten Oplossing? Daar lees ik, zei een man, dat er 42 instanties nodig zijn, om een ver gunning te krijgen voor woningbouw, en dat, terwijl er zoveel onbe waakte overwegen zijn! „Hoe bedoel je dat", vroeg zijn vrouw? Wel, ze al die ambtenaren bij zo'n overweg zetten, dan kunnen ze iets tegenhou den en gaat de woning bouw vlotter; niemand heeft te klagen, die lui niet op de keien en an deren vlugger onder de pannen(Ingez. door Jb. M. te Sp.). 2 x Nederland Minister Mansholt zei op een vergadering in 't Oosten des lands, dat de landbouw meer moet produceren, anders ko men wij er niet. In de zelfde krant stond, dat twee tuinders door de rechter veroordeeld wa ren. omdat ze tevéél ge teeld hadden, dat was in het Westen! (Ingez. door Jb. M. te Sp.) Burgerzin. Ergens in Nederland schreef een correspon dent van een dagblad, dat de gemeenteraad van zijn plaats zich verheugd had over het succes van de „burgers in lening". De goede man moet de Burgerzinlening bedoeld hebben.... (Ingez. door J. T. te H.) Voor Kerstmis „Waarom ruzie stoken, waar u vrede kunt stich ten." (Tijdspreuk van de Bond Zonder Naam.) Te h'ard Het probleem van de productiviteitsverhoging is nog niet opgelost, on danks alle „nota's" e.d. van de Departementen. Let wel, het gaat niet al. leen om de productiever hoging. maar ook om verhoging van de pro ductiviteit. Er moet dus meer gedaan worden, hetzij per man-uur of langer werkduur? Daar ER IS DEINING geweest over een katholiek boekje, met een verhaal van een jodenjongetje, dat door een wonder gered zou zijn op voorspraak van Maria. Het was een antisemitisch verhaal, zei o.a. meneer Gortzak van de C.P.N. Maar, jammer, het „Vrije Volk" zei het ook. Ik heb het verhaal gelezen en kan er niets anti-joods in vinden. Wat ik het ergst vind is nu dit, dat wij hier blijkbaar te doen hebben met een communistische stunt van anti-katholieke uitlegkunde. Daar mee, met vervalste documenten, met een eigen uitlegkunde van tot dan toe zo klare zaken, met de door de Paus al eens eerder gehekelde methode van verwarring te zaaien door geijkte termen te gebruiken voor nieuwe begrippen, hebben de communisten de gruwelijke vervolgingen ingezet, (die zij glashard ontkennen), daarmee brengen zij onschuldige mensen in de gevangenis en op het schavot. Het verhaal van het jodenjongetje is maar een incident. Maar het is gevaarlijk, als symptoom! En daar moeten de socialisten ook eens aan denken. komt nu meneer Fuyk- schot van het Christelijk Vakverbond uit Ameri ka terug en ons vertel len, dat ze daar herhaal delijk verklaren, dat de Europeanen te hard wer ken!Dus geen nota's meer nodig, want geen probleem Minister-martelaar Heel wat mensen zijn maar slecht te spreken over de wijze, waarop de rechter prof. Russel heeft aangepakt, die onvrien delijke dingen gezegd heeft tegen de fiscale re cherche. Desgevraagd zei minister Lieftinck m de Tweede Kamer, dat hij inderdaad aan het uit lokken van de vervol ging had meegewerkt, want „wat -men tegen mij zegt, deert mij niet, maar voor mijn ambte naren neem ik het op." Mooi! Maar was het eigenlijk niet zo: De knecht is niet beter dan de meester en men heeft mij vervolgd, men zal ook u vervolgen? De mi nister maakt het voor zijn ambtenaren al te mooi! Dames gaan voor! Een automobilist reed bijna een fietsende dame aan, die niet de voorrang gaf, welke het verkeer eiste. Wist u niet, dat u voorrang moest geven? vroeg de automobilist be leefd. „Dames gaan voor" was het vinnige ant woord. Zij begreep blijk baar niet, dat dit inder daad alleen maar voor dames geldt. Loos alarm Dat 't rubriekje „Naar wij vernemen" in onze krant grote belangstel ling geniet, blijkt nog eens uit een aantal brie ven van lezers en leze ressen, die ons nadere inlichtingen komen vra gen over het berichtje, dat de Coöp. Suikerfa briek „Puttershoek" in een bepaald etmaal een record behaalde, doordat niet minder danze ven en een kwart kilo bieten" werden ver werkt! Dat leek inder daad nogal raadselach tig. Laat nou in dit be richt het woordje „mil lioen" uitgevallen zijn! Zo slordig wordt er te genwoordig met millioe- nen omgesprongen! De Tiende Penning (s) Gemert in Noord-Bra bant vierde feest. De tienduizendste inwoner was geboren. Het was de tiende in het gezin Pen- nings. De tiende Pen- nings was de tiendui zendste! Aardige speling van het lot. Er kwam van de gemeente natuur lijk een spaarbankboekje. Dat was van de tiende penning. Mandril Mandril is een aap, en de naam van een Maand blad. De redactie heeft zich gehaast, in de titel te vermelden, dat het 'n maandblad voor mensep is. U mocht anders eens iets denken. De redactie bestaat uit een aantal journalisten, die veron derstellen, voor respecta bele lieden te worden aangezien. U mocht an ders eens iets denken. Zij richten noodkreten aan de mensen (niet aan de apen), omdat 't blad er slecht voor staat. Dat komt in deze tijd meer voor. Nu verwachten onze collega's (die men sen, niet de apen), dat wij „aan hun beest" een paar regels druks zullen wijden. Dat doen we bij deze. Het is een blad met een heleboel hoge humor, en een scheut ernst. Allemaal apekool dus. Het verzoek gaat zó ver, dat men' zegt te veronderstellen, dat zelfs onder die paar abon- né's van uw blad" nog wel een apenmin- naar schuilt! Voelt u de apenhumor? Wordt daar nou maar 'es kwaad om! Nu. wij hebben de Man drildarwinisten als we derdienst onze.... ad vertentietarieven ge stuurd! Persstemmen van de L.P. en de L.B. Uit de „Zoute Krake ling" van de „Gelderlan der": „Op Sinterklaas morgen hebben wij al tijd een merkwaardig ge voel van sterfelijkheid, afgezien van de finan ciële kater die met een hoge rug door onze per soonlijkheid sluipt" „De Tijd": ,,De ver ontwaardiging die het verhaaltje „Van een jo denjongetje" heeft ge wekt, verbaast ons. Weg dan ook met Klein Duimpje, met Sneeuw witje en Hans en Grietje en alle sprookjes openlijk een beroep gedaan op candidaten voor het eerste mi nisterschap. Tijdens een rede ver giste hij zich opzettelijk en noem de de heer de Schrijver, gewezen partijvoorzitter, „eerste minister". De kwestie is nu niet meer wan néér premier Pholien ontslag zal nemen, maar wel wie hem zal opvolgen. Daarop wacht alles, ook Pholien zelf. (Advertentie) Een elftal van Engelse profs, geheel geformeerd uit de jongere spelers, die momenteel in de League-clubs op de voorgrond treden, zal in Maart a.s. een wed strijd in Nederland komen spelen. Het zijn nagenoeg alle spelers, die binnen zeer korte tijd voor de nat. Engelse ploeg in aanmer king komen. Men heeft de ploeg de naam „Young Stars" gegeven. Ook Bolton Wanderers, dat momenteel de tweede plaats be zet in de eerste divisie, komt het volgende jaar naar Nederland. Ook deze wedstrijd wordt in het voorjaar gespeeld. Binnenkort zullen de data vastgesteld wor den. N E D EiRL A N D-Z WITSERL AN D STAAT OP 'T PROGRAMMA Naast de twee landenwedstrij- den tegen België, die elk seizoen gespeeld worden, heeft de KNVB een voorlopige kalender opge steld voor het seizoen 1952/1953- De reeds vastgestelde wedstrijd tegen Denemarken heeft natuur lijk een plaats gevonden, doch ook een wedstrijd in Nederland tegen Zwitserland, die dan in 1953 ge speeld zou worden. SVERRE FARSTAD LIGT IN EEN ZIEKENHUIS Noorwegens specialist op de 500 meter, de schaatsenrijder Sverre Farstad ligt momenteel reeds enige tijd in een van Oslo's zie kenhuizen. MPn verwacht, dat bij binnenkort genezen is om te kun nen gaan trainen. De conditie van de Noor blijft echter lange tijd een groot vraagteken. is de 41-jarige kapper T., toen hij van zijn werk te Oldenzaal op weg was naar zijn woning te Losser, met zijn bromfiets geslipt en aan de bekomen verwondingen overleden; werd een raiiveger van de Haagse tram bij zijn werk op de Rijswijkscweg door een kraan wagen aangereden, met het ge volg, dat hij 's avonds in het ziekenhuis overleed; promoveerde de Iandbouw- attaché in Rio de Janeiro, ir. H. Meijer, gisteren onder grote be langstelling te Wageningen tot doctor in de landbouwkunde; is met het s.s. „Canberra" een bataljon Canadese Hooglanders en de Royal Scots Pipe Band in Rotterdam aagnekomen. Vandaag gaan zij door naar Duitsland; heeft de 40-jarige vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" haar jubileum gevierd met het vervaardigen van een film „Bloe- menavontuur in Holland", die de lotgevallen van een Franse bij beschrijft. Nederland voerde in 1951 voor 17 millioen aan bloe men uit. Er gingen vooral veel seringen naar Amerika; heeft de bouw van het Haagse Stadhuis tot nog toe ruim 17 millioen gulden gekost; brengt minister Wemmers een on-officieel bezoek aan Hamburg, waar hij zijn Duitse collega dr. Hans Seebohm zal ontmoeten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3