Nieuw Volgelingen van MOSSADEQ dreigen oppositie met de dood Opgezweepte menigte rond parlementsgebouw Egypte roept uit Londen zijn ambassadeur terug VALSE LOTEN in omloop Wijziging broodprijzen in gedeelte des lands DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Een lot uit de valse loterij Partij en financiën K.R.O. heeft nu 300.000 leden OOK CONCESSIES IN PARIJS Truman maakt „schoonschip Leo Pagano biedt z#n excuses aan Alle burgers mogén wapens dragen Ten bate van niet-bestaande Katholieke actie „Het misdeelde kind Franse goedkeuring voor plan-Schuman 600 TON VLAS vannacht verbrand Auto bij Koedijk in kanaal gereden Marge voor bakkers verhoogd; duurder brood In Drente; opheffing prijsverschillen Zaterdag eerste schaatswedstrijd? Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET REIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 14 December 1951 46e Jaargang No. 12349 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel, 4243, Grote Noord 77, lel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE PARTIJRAAD van de KVP komt hedenavond en morgen bij een, om een paar belangrijke za ken af te doen. Het gaat om het nieuwe Kiesreglement voor de candidaatstelling voor de Tweede Kamer en om de vaststelling van het Algemeen Staatkundig Pro gram. Hoewel deze punten, mede blijkens de beide dikke pakken amendementen, stof tot overwe gen en praten genoeg zullen ge ven, is er, op een laat ogenblik, nog een extra punt van bijzonder belang bij gekomen, betreffende de financiële toestand van de Partij Dit is een ernstige zaak, welke niet alleen hen aangaat, die zich tot de Partij rekenen, maar ook de velen die nog gewonnen kun nen worden voor dit lidmaat- schap.Het raakt zelfs hen, die er niet gauw toe zullen komen, tot de K.V.P. toe te treden, maar deze liever toch voor zich laten werken. Dit laatste is daarom wel van belang, omdat het, als het er op aan komt deze parasiterende lie den toch wel zal interesseren, hoe het met de Partij, die er, on danks hen, nu eenmaal is en ook nogal wat in de politieke melk te brokken heeft in de naaste toe komst zal gaan-. Er ligt een voorstel ter tafel, om de contributieafdracht van de afdelingen aan de centrale partij kas, welke nu 80 ct. per lxd be draagt te verhogen tot 1,25. Het is jammer, dat het bestuur met dit voorstel zo laat gekomen is, nl. nadat de Kringen, behalve enkele laatkomers, hebben verga derd, hetgeen zij vóór 20 No vember moesten doen, wilden zü voorstellen en amendementen in dienen voor Kiesreglementen en Program, waarvoor deze buiten gewone Partijraad eigenlijk bij eengeroepen is. Het zou in vele opzichten beter geweest zijn, in dien de financiële zaak vooraf in de Kringen was besproken. Men had dan op de Partijraad kunnen komen met de mening van de Kringen, beter geïnformeerd dan nu en aanstonds met de, nu zwe vende, overtuiging of en in hoe verre de afdelingen achter deze financiële operatie staan. Het kan een diep ingrijpende zijn, omdat hier en daar de mening leeft, dat men door middel van de nieuwe contributie tot een nieu we grondslag van de Partij moet komen. Veel wordt o.a. als voor beeld genoemd de toestand bij de Partij van de Arbeid, waar een gemiddelde contributie van vijf gulden per lid schijnt te wor den betaald, zodat deze partij met ruim honderdduizend leden, over een half millioen contri butie-ontvangst beschikt. De K.VP. echter is in haar opzet meer een massa-partij, haar ledental bedraagt in elk geval nog ruim 200.000 en in het ver kiezingsjaar zal dat wel weer toenemen. Van een gemiddelde contributie van vijf gulden kan bij de K.V JP. natuurlijk geen sprake zijn. Dat verhoging van de contributie-afdracht, hetgeen als regel zal moeten betekenen, verhoging van de persoonlijke contributie, nodig is, nemen wij graag aan. De vraag is, of de sprong ineens zo hoog zal moeten zijn, en of over de gevolgen, in teruglopend ledental, soms niet te licht wordt gedacht. Er zou over dit punt nog wel meer te zeggen zijn. Wij willen dit thans niet doen, temeer niet, omdat de zaak vanavond, en dat nog wel in een huishoudelijke zitting, breed aan de orde komt. Maar wij willen waarschuwen tegen de tendenz, het karakter van massa-partij te verzwakken. En verder staat er ook in het nieuwe verkiezingsprogram een punt betreffende de noodzaak van 't dragen van elkanders lasten naar draagkracht-.—. Het 300.000ste lid van de KRO heeft zich gemeld. Hij zal niet op bijzondere wijze gehuldigd worden, omdat men bij de KRO terecht vindt dat eigenlijk meer hulde zou dienen uit te gaan naar hen die al "25 jaar trouw lid zijn. Men heeft gepoogd lid nummer één terug te vinden, doch dit is helaas niet gelukt. Het heuglijk feit zal Zaterdag avond in een speciaal programma van tien tot half elf worden ge vierd, o.a. met een toespraak van prof. dr. mag. J. B. Kors, voor zitter van de Kath. Radio Om roep. KOELHUISBOTER NAAR BELGIË BRUSSEL. 13 Dec. (Belga). Vernomen wordt dat de Bel- gische regering besloten heeft terstond Hollandse koelhuisboter tegen 80 francs per kilo te gaan invoeren. TEHERAN (A.P.) De volgelingen van Mossadeq hebben Don derdag in Teheran een grootscheepse betoging gehouden, voor namelijk gericht tegen de leden van de oppositiepartij en tegen de communisten. Op het plein voor de Majlis stroomden dertig duizend mensen samen, nadat hun papieren gecontrc'eerd wa ren. De demonstratie, die Vier uur duurde, was zeer goed ge organiseerd. De menigte schreeuwde om het bloed van de oppositieleiders en nadat zij door luidsprekers was opgehitst, drong zij op in de richting van het parlementsgebouw, tot zij op nog geen twee meter afstand van de deuren werd tegenge houden door politie en militairen. Voor het aanbreken van de dag kwamen duizenden mannen, vrou wen en kinderen op fietsen, vrachtauto's en ezels naar Tehe ran. In de stad waren de winkels en de scholen gesloten en er hing een sfeer van vacantie en begin nende terreur. Tegen tien uur was het plein voor de Majlis propvol met mensen, die vlaggen, span doeken en enorme afbeeldingen van Mossadeq meedroegen. Tientallen luidsprekers citeer den passages uit de Koran. Voorts werd Mossadeq geloofd en zijn tegenstanders beschimpt. Een dreunende mechanische stem bulderde over het plein: „Waar is Jamal Imami?" (leider van de 15 oppositieleden, die hun toevlucht gezocht hebben in het gebouw. „Naar de hel", gilde de menigte. PARIJS. De Westelijke grote drie hebben gisteren een herzie ning op hun ontwapeningsplan ingediend, om aan enige Russi sche bezwaren tegemoet te komen Zo wordt voorgesteld de nieuw in te stellen commissie „Commis sie voor atoomenergie en conven tionele bewapening" te noemen, terwijl zij niet alleen een ont- werp-verdrag zou moeten opstel len voor beperking en verminde ring van de bewapening, maar ook „voor een doeltreffende inter nationale controle op de atoom energie, teneinde te verzekeren, dat atoomwapens worden verbo den en atoomenergie alleen voor vreedzame doeleinden gebruikt". WASHINGTON. Op een persconferentie zijn aan president Truman vragen gesteld over het jongste onderzoek door het Con gres naar transacties tnssen be lastingambtenaren en zakenlieden. De president beloofde, dat vóór het einde van de week drastisch „schoon schip" zou worden ge maakt, „onverschillig wie het zijn en hoe groot zij zijn". Truman verwachtte geen ontslag van le den van zijn kabinet in dit ver band. VLOEDGOLF VERZWELGT PHILIPPIJNS DORP MANILLA. Gemeld wordt, dat een vloedgolf een Philippijns dorp met driehonderd inwoners geheel heeft verzwolgen. De golf kwam twee dagen geleden op zetten gedurende de wervelstorm, die de Philippijnen heeft geteis terd. Naar schatting zijn door de wervelstorm 620 personen om het leven gekomen, waarvan 522 op het eiland Leyte. Daarna zei de luidspreker: „Imami, als je uit de Majlis durft komen, zullen jij en je vrienden zien hoe het volk Mossadeq steunt". Ook werden de namen afgeroepen van de 15 kranten redacteuren, die tegen Mossadeq zijn en die een onderdak gezocht hebben in de Majlis. Twaalf bussen vol jongemensen reden de hele dag langzaam om het parlementsgebouw. De jon gens zongen aan één stuk hun lied: „Wie is er dood? Wie is er dood? Jamal Imami is dood". Het geschreeuw van de menigte drong tot in de zaal van de Majlis door, waar Imami in de zitting met schorre keel ver klaarde, dat hij zich niet zou laten intimideren door de gang sters van de regering. De afge vaardigden van de oppositiepartij weigerden over garanties voor hun veiligheid te spreken, zolang buiten de demonstratie duurde. Zaterdag zal een tweede beslo ten zitting gehouden worden. Even bellen A.P. meldt uit Kalmthout (Bel gië) dat meer dan 200 telefoon- abonné's gisteravond afgesneden werden toen nog steeds onbe kende dieven er met 13 kilometer telefoondraad vandoor gingen. (Van onze correspondent) De radioreporter van de K.R.O.. Leo Pagano, over wie nogal het een en ander te doen is geweest na afloop van de jongste interlandwedstrijd tegen België, heeft ingexten dat hii niet helemaal ju ,'b.is geweest. In het volgende nummer van „De Scheidsrechter", het offici ële orgaan van de C.O.V.S., zal. naar wij vernemen, een artikel van de hand van Pagano worden afgedrukt, waarin hij een uit eenzetting geeft over de moei lijkheden bij een directe repor tage en min of meer zijn ver ontschuldigingen aanbiedt aan de Franse scheidsrechter en Bel gische grensrechter. Behalve het proces, dat de KRO-reporter aanhangig heeft gemaakt tegen het „Vrije Volk" en het protest, dat de fotojour nalisten bij de KRO hebben in gediend, welke natuurlijk niet zonder meer opzij kunnen wor den gelegd, hopen wij dat deze kwestie, welke bepaald verve lend begint te worden, nu uit de wereld zal zijn. Merkwaardig is wel, dat de heer Pagano van verschillende sCheidsrechtersverenigingen drin. gende verzoeken ontvangt om lezingen te komen houden. Het aftreden van Paul Henri Spaak als voorzitter van de Europese Raad heeft in Straatsburg grote opschudding ver oorzaakt. Na de slotzitting van de Europese Assemblee tijdens welke Spaak een opzienbarende rede uitsprak geeft hij de journalisten een toelichting op zijn beslissing. CAIRO (Reuter). De Egyp tische premier, Nahas Pasja, heeft Donderdagavond medegedeeld, dat het Egyptische kabinet besloten heeft de Egyptische ambassadeur in Londen terug te roepen uit protest tegen de Britse agressie in de zone van het Suezkanaal. Het besluit daartoe was Dinsdag avond al genomen, doch tot nog toe niet officieel bekendgemaakt. De premier deelde nog andere, Dinsdag genomen besluiten mede. Het amendement op de wapen wet, waardoor burgers wapens zullen mogen dragen, zal goed gekeurd worden mits het minis- AMSTERDAM. Een drukker in Amsterdam is het eerste slacht offer van een gewetenloos man, die tracht ten eigen bate profijt te trekken van de goedgevend- heid van het Nederlandse volk voor kinderen in moeilijke om standigheden. Hoe groot het aan tal andere slachtoffers nog is of zal zijn, is nog niet te bekijken. Maar het kunnen er tienduizend zijn. De drukker wendde zich gis teren tot de politie. Bij hem was ruim drie weken geleden een man gekomen, die verklaarde secretaris te zijn van de Kath. Landelijke Organisatie „Het Mis deelde Kind", welke een Kerst loterij wilde organiseren. Daar voor waren 10.000 loten nodig, die met spoed door de drukker werden afgeleverd, ongeveer 14 dagen geleden. Betaling bleef echter achterwege en toen de drukker op onderzoek uitging, bleek het adres van het secre tariaat, op de loten vermeld Kaapsestraat 14, Den Haag vals, evenals het adres, dat de „secretaris" in de hoofdstad had opgegeven. 7/ De Kath. Landelijke Organisa tie „Het Misdeelde Kind" bestaat evenmin en de prijzen, die op de loten vermeld zijn een Philips televisietoestel, een radiotoestel, een Solex-rijwiel, een naaima chine en een reisje met de KLM zullen, dat is vast en zeker, nooit worden gewonnen. Overigens zien de loten er zeer betrouwbaar uit. Zij zijn op geel papier gedrukt en vermelden de naam van een te goeder naam en faam bekend staande Amster damse notaris, die van de zaak zo bleek bij informatie niets afweet. Tevens wordt ten on rechte vermeld, dat de minister van Justitie bij beschikking van 21 Juni j.l. de loterij heeft goed gekeurd. De loten vermelden een prijs van 50 cent, zodat de man, die ze zal trachten te verkopen, in totaal f 5000.in zijn zak zal kunnen laten glijden. Het is ech ter te hopen dat iedereen, die een dergelijk lot aangeboden krijgt, onmiddellijk de politie waarschuwt. Overal in Nederland is deze week een actie begonnen ter vernie tiging van de bruine rat, die voor tonnen en tonnen schade aan ons voedsel berokkent. Van overheidswege is besloten tot een gron dige en radicale ver nietigingsactie in alle delen van het land, die door dit vraat zuchtige dier geteis terd worden. De verdelgingsbrigade in de Kop van Noord- Holland heeft de beschikking over een polder- scbmL De giftabletten worden tussen de naden van een halfvergane schoeiing van een oud landelijk bruggetje gelegd. terie van Binnenlandse Zaken hieraan zijn goedkeuring hecht. Het Egyptische technische bu reau, belast met voorbereidingen van aanbestedingen voor Egypte, zal uit Londen overgeplaatst wor den naar Zwitserland. Er zullen wetten ingevoerd worden volgens welke Egypte- naren, die voor buitenlandse strijdkrachten in Egypte werken, strafbaar zijn. Voorts maakte de premier plannen bekend voor de weder-vestiging van de Egypte- naren, die in de door de Britten weggebroken lemen huizen woon den. De Egyptische ambassadeur in Londen, Abdel Fattah Arm Pasja, bekleedde deze post sinds 1945. Hij was reeds wereldbekend vóór hij in de diplomatieke dienst trad. Van 1932 tot 1937 was hij squash-kampioen en een van de beste spelers aller tijden. Voor Egypte's baby PARIJS (A.P.). Koning Fa- roek van Egypte heeft bij een Parijse firma in babykleertjes een order geplaatst van 10 millioen francs. Zijn vrouw verwacht in het voorjaar een baby. Het zijn kleer tjes voor een jongen. Faroek heeft uit Cairo kant en gouddraad voor de kleertjes gezonden. REUTER S CORRESPONDENT MOET PERZIË VERLATEN LONDEN. Hoewel het pers bureau Reuter nog geen inlich tingen rechtstreeks uit Teheran heeft ontvangen, is te Londen vernomen, dat Reuter's corres pondent in de Perzische hoofd stad, Leopold Herman, aanzeg ging heeft gekregen om het land binnen 48 uur te verlaten, omdat Dinsdag door Herman bericht zou zijn, dat Mossadeq onder bescher ming van een gewapend geleide uit het parlementsgebouw was gevlucht. Enige dagen geleden is de cor respondent van de New York Times, Michaël Clark, uit Perzië gewezen. VOOR KERSTMIS OOK DE DUITSERS? PARIJS. De Franse Natio nale Vergadering heeft gister ochtend met 377 tegen 233 stem men het plan-Schuman goedge keurd, met in hoofdzaak de stem men van Gaullisten en commu nisten tegen. Het plan moet nu nog door de Senaat worden goed gekeurd. Ook de economische commissie van de West-Duitse Bondsdag keurde met 17 stemmen tegen 1 onthouding het plan goed. De negen socialistische leden verlie ten vóór de stemming de zaal, uit protest tegen het niet-behan- delen van hun amendementen. De Duitse ratificatie zou nog vóór Kerstmis door de drie coalitie partijen worden voltooid. NEDERLANDSE VLIEGER IN Nl EU W-ZEELAND VERONGELUKT TIMARU. De Nederlandse vlieger, T. J. C. Varkevisser. die zes maanden geleden naar Nw- Zeeland emigreerde en daar als instructeur in dienst, trad van de „South Canterbury Aero- club", is Donderdagmorgen bii oen trainingsvluoht met ziin toestel verongelukt. De heer Varkevisser maakte de vludht met een leerling in een „Tiger Moth". Toen hii wil de landen, ontstonden er moei lijkheden en stortte het toestel neer. De leerling werd niet ge wond. De echtgenote van de piloot was juist veertien dagen geleden uit Nederland in Nieuw-Zeeland aangekomen. MILLIOEN SCHADE IN DINTELOORD (Eigen bericht) Donderdagavond omstreeks half twaalf is brand uitgebroken in een opslagplaats van de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" te Steen bergen. De gehele voorraad ge droogd vlas ongeveer 600.000 kilo ging in het vuur verloren. De aangerichte schade is aan zienlijk. Enkele werklieden van de fa briek ontdekten het gevaar toen de brand al danig om zich heen had gegrepen. Het vuur was uit gebroken in een grote opslag plaats, waar 600 ton vlas gereed lag voor de laatste etappe in het bewerkingsproces, het z.g. „zwin gelen". Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd en met eigen middelen trachtte men het vuur te bezweren. Intussen nam de brand echter in hevigheid toe en de toestand werd zo ernstig, dat men de haard aan zijn lot overliet en uit alle macht de stralen richtte op belendende ge bouwen. Vannacht vernamen we nog nader, dat de schade geraamd kan worden op 1 millioen gulden. Behalve de 600 ton nog te zwin gelen vlas ging ook een kleine honderd ton vlaszaad in de vlam men op. De brand betekent, dat voor lopig twee afdelingen, de zwinge- larij en de z.g. lokkenafdeling, zonder werk komen. Als gevolg hiervan zullen ongeveer 80 tot 100 mensen tot Februari hier geen emplooi meer kunnen vinden. Men neemt aan, dat het na blussen enige dagen in beslag zal nemen. BESTUURDER VERDRONK Donderdagmiddag om kwart voor één is de 30-jarige J. P. K„ reiziger bij de Kousenfabriek van Hin uit Haarlem, in het Noord hollands Kanaal gereden en ver dronken. Het ongeluk gebeurde nabij de vlotbrug van Koedijk N.H. juist waar de spoorbaan naar Warmen- huizen de weg kruist. De bestel- auto, welke van Alkmaar in de richting Den Helder reed, is door tot op heden onbekende oorzaak I in het water terecht gekomen. De weg was ter plaatse niet glad en aangezien de heer K. het tra ject regelmatig rijdt en als voor zichtig bestuurder bekend staat, bestaat het vermoeden dat hij plotseling onwel is geworden. De brugwachter, de heer Mak kes, welke 300 meter woont van af de plaats waar het ongeluk gebeurde, bemerkte het ongeval direct en sprong onmiddellijk ge kleed te water. Het mocht hem echter ondanks vele pogingen niet gelukken het slachtoffer te be vrijden. De Rijkspolitie van Ber gen, welke een onderzoek instelt, staat voor een raadsel. De man laat een gezin met 3 kinderen achter. Kerst-gave Rode Kruis voor Ambonezen Op 20 en 21 December zal het Rode Kruis naar alle Ambonese woonoorden pakken met kerst boomversieringen en -verlich tingen zenden. Daanbii gaan pakjes met kerstversnaperingen, terwijl voor de kinderen tot zes jaar oud per kind 50 gram wol wordt beschikbaar gesteld. (Advertentie) Bondsraad Karl Kobelt is voor het jaar 1952 benoemd tot bondspresident van de Zwit serse republiek. Bij wissel beurt lossen de bondsraden, de zeven leden van het hoog ste Zwitserse bestuursorgaan, elkaar jaarlijks af voor de functie van president. De 61- jarige Karl Kobelt neemt reeds vanaf 1940 zitting in de Bondsraad en beheert het departement van Defensie. Het overleg van de regering met de Commissie voor de Mid denstand uit de Tweede Kamer over de broodprijzen heeft geleid tot wijzigingen in de bestaande meel-, bloem- en broodprijzen, waarbij een voor het gehele land geldende verhoging van de prijs van het brood wordt vermeden. Met ingang van Maandag 17 December 1951 zullen de berei- ders van meel en bloem, alsmede de importeurs van bloem, door een verhoging van de subsidie voor de consument uit het Land- bouwegalisatiefonds, in staat worden gesteld de prijzen van alle soorten meel en bloem, met uitzondering van tarwegriesmeel, met 30 cent per 100 kg te ver lagen. Deze prijsverlaging van bloem en meel komt niet tot uit drukking in de prijs van 't brood voor de consument, zij dient ter verhoging van de marge voor de bakkers. Daarnaast zal de maximum- en minimumprijs voor volkswit- en volksbruinbrood met ingang van Maandag 17 Dec. 1951 in de provincie Drente met 1 cent per 800 gram mogen wor den verhoogd, waardoor in deze provincie dezelfde broodprijzen Met ingang van dezelfde datum mag in die gebieden, waar thans nog de prijs van volksbruinbrood 1 cent lager is dan die van volkswitbrood, de prijs van het volksbruinbr ood met 1 cent per 800 gram worden ver hoogd, zodat dit prijsverschil dan is opgeheven. Deze partiële ver hoging van de prijs van 't volks bruinbrood geldt in hoofdzaak voor het Westen des lands, met uitzondering van de grote steden. De gelijkstelling in prijs van volksbruin- met die van volks witbrood heeft ook betrekking op het eiland Texel. Nauwelijks heeft het kwik drie nachten onder nul gestaan, of de eerste nationale hardrii- wedstriider» op de schaats ziin reeds aangevraagd. Gisterenmor gen hebben bestuursleden van de iisclub Diemen reeds over het ijs van hun baan gelopen. Hoe wel de vorst volgens de weer berichten van zeer korte duur zal ziin, hebben zij het zekere voor het onzekere genomen: ijs en weder dienende zullen ald'us Zaterdagmorgen om 10 uur de eerste nationale hardriiwedstrii- getden als in de provincies Fries- gen^P got* lSOO^en *3000 lana en (jronm^cii. 1 nieter

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1