Eeuwfeest - geschenk P.O. A.NV' Kerst - expositie PELS' Had Hitier veel plezier ST. VINCENTIUS FILMS VAN DE WEEK Wachtverbod en doktoren °wiuKMAARSE WASïSi« AGENDA STENCILWERK SPORTSNIPPERS Tintoretto KERSTGROEPEN Firma JAN KUHNE Mutatie in de Raad Een R.K. iagere landbouwschool BESSEN Tien jaar geleden PAGINA 2 ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 ALKMAAR Kerstmis nadert de nacht, waarin wij herdenken, dat de Koning der Koningen Zich vereenzelvigde met de armste der armen en geboren werd in een stal, waar warmte was noch dek king tegen de kou. Hii deed dat voor ons, om de hemel te openen. Verheven gedachte in deze tijd, een gedachte, die ons zal stimu leren dit Goddelijk voorbeeld te volgen door ons o o k te vereen zelvigen met de armen, waarvan Christus getuigde, dat wij ze al tijd bij ons zullen hebben. Het geen wil zeggen, dat wij de ar men altijd moeten helpen, ge dacht I. dat andere woord van Clhrisius: wat ge de minsten der Mijnen gedaan hebt, dat hebt ge Mij gedaan. Katholieken van Alkmaar, nog enkele weken scheiden ons van het eeuwfeest der Alkmaarse St. Vincentius vereniging. Dat wordt een leest voor vrien den van de armen en een feest voor de armen zelf. En wii mo gen hierbij niet achter blijven; wii moeten gaan werken aan ons eeuwfeest-<geschenk. Hebt U het gelezen _van Oss, waar de Vincentius óók haar eeuwfeest vierde? Daar bestond 't eeuwfeest-geschenk uit het mooie bedrag van f 5000. Hoever zouden wii het brengen gedurende de vier weken, die ons nog resten van ONS eeuwfeest? Als wij in edelmoedigheid niet onder willen doen voor de Osse- naren, dan zullen wij f 4000 voor ons eeuwfeest-geschenk bijeen moeten brengen; dus f 1000 per week: Is dat teveel gevergd? Als wii doordrongen zijn van de ge dachte, die wij hierboven lanceer den ,dan is dit zeker niet teveel gevraagd; het komt neer op 40 ct. per persoon of op f 1.30 per ka tholiek gezin. En dat is toch niet teveel als ons persoonlijk eeuw feest-geschenk. De St.-Vincentiusvereniging wil bij haar eeuwfeest de armen extra helpen in hun vele noden. Noden, die in deze barre winter tijd dubbel gevoeld worden; men vertelde ons ervan. Het zijn no den van koude, van gebrek aan dekking, kleding en schoeisel, noden zelfs van gebrek aan voed sel en geneesmiddelen. Is het nodig er over uit te wei den? Neen, want als wii ons ver eenzelvigen met de armen, zoals het Kerstkindje deed, weten wij voldoende; dan weten wij ook dat onze 40 ct. pr persoon nog maar een schamele bijdrage vormen tot leniging van de vele en grote no den der armen. Het is in overleg met en op verzoek van het Comité-Eeuw feest St- Vincentius, dat wij in dit blad 'n intekenlijst openen, waar op alle voor dit eeuwfeest-ge schenk binnenkomende gaven in geld of natura zullen worden ver meld; tweemaal in de week zullen wij de bij ons en bij het comité binnenkomende giften verant woorden. Reeds ontving het co mité door onze bemiddeling een pracht geschenk in natura in de vorm van 50 lakens; wij hopen van meer dergelijke gaven mel ding te mogen maken. Het is kort dag. U was natuur lijk toch van plan ter gelegenheid (Advertentie) 2IJDS-2ACHT WAS WA T€R.' g. hk. v. d. ^oU IJSBAAN HEILOO GEREED Als het maar winteren wil ALKMAAR De ijss-portliefheb- bers moeten, als we goed zijn in gelicht, nog even geduld hebben met het onderbinden van de schaatsen. Hoewel 't aanhouden de vriesweer van de laatste da gen bij de hard- en schoonrijders al velerlei visioenen moet hebben opgeroepen, is de werkelijkheid toch nog niet van die aard, dat er redelijke kans bestaat o<p vervul ling van hun wensen. De ijsbaan Heiloo, die al gerui me tijd blank staat en waar het geen wij zo juist vernamen, alles al gereed is voor de ontvangst van de schaatsenrijders, vertoont wel een hoopval vliesje, doch al eer het ijs zes cm dik is, moet er nag heel wat vorst in het land komen. Het bestuur van de ijs baan verwacht gezien de weerbe richten, niet, dat het Zondag al zo ver zal zijn, dat er zich duizen den mensen op het ijs kunnen be geven. Optimisten zien nog heil in de tennisbanen, voornamelijk die van het Geim. Sportpark. Maar de directeur, de heer de Munk, die al meer geprobeerd heeft zijn tennisbanen in ijsba nen om te toveren, ziet niet veel heil in het bespuiten van de ba nen. Er moet namelijk gesproeid worden met bronwater, dat altijd nog betrekkelijk warm is, 'n lang durig en secuur werk. En de er varing heeft geleerd, dat als het ijs eindelijk goed is, het ijs ron dom, op de ijsbaan te Heiloo en zelfs in de sioten, ook sterk ge noeg is en de belangstelling voor de tennisbanen sterk doet ver minderen. Als het dus deze da gen niet vriest dat het kraakt, ziet het er niet naar uit, dat we Zondag op 't ijs komen te staan. Potasch en Perlemoer ALKMAAR De onbeschrij felijk vermakelijke creaties van Johan Kaart er» Johan Boskamp als Potasch en Perlemoer heb ben allerwege zo'n enorme be langstelling gehad dat op veler verzoek ook in Alkmaar nog maals een voorstelling gegeven wordt van „Potasch en Perle moer.... in Textiel" op Zon dagavond a.s. in het Gulden Vlies. Dit zal binnen betrekke lijk korte tijd de vierde opvoe ring zijn hier ter stede. Naast Johan Kaart en Johan Boskamp treden nog op; Tilly Perin- Bouwmeester Matthieu van Eysden, Ingeborg Winkler. Alex Faassem Jan Vreken e.v.a. De regie van het geheel is in han den van Johan Kaart. van dit eeuwfeest van de naasten liefde iets te doen. Doe het nu! Stel het niet uit! Laat in de wei nige dagen, die ons nog resten, 'n lawine van grote en kleine gaven, in geld en natura losbulderen! Maar houdt niet al te stipt vast EEUWFEEST VERENIGING ALKMAAR aan die 40 ct. per persoon; Be denk, dat er anderen zijn, die zelfs deze 40 ct. niet kunnen ge ven. Geef daarom naar vermogen en geef zoveel en zo graag, als ge zouat geven, indien ge uw gave mocht brengen bii het Kerstkind- Zelf in de stal van Bethlehem- Uw gaven worden ingewacht aan het bureau van dit blad, Rit sevoort 52; wilt ge uw bijdrage in natura geven, laat het even weten en het Comité Eeuwfeest zorgt ervoor, dat het desgewenst afgehaald wordt. Giften in geld worden desgewenst onder kwitan tie in ontvangst genomen- Biljarten Persoonlijk kampioenschap Hoofdklasse libre Van 17 tot 23 December wordt in 't Wapen van Haarlem aan de Nieuwesloot te Alkmaar 't per soonlijk kampioenschap Hoofd klasse libre verspeeld, waaraan zullen deelnemen J. Kramer (Lindenhoek), C. Boendermaker J. Burger en W. Visser (Opti misten), P. Schouten (Excelsior), B. Wijkhuizen (Drie Ruiten) en P. Timmerman (Vriendschap). De organisatie is in handen van de B.V. „Volharden". Kampioenschap Ie klasse libre Vanavond worden de wedstrij den om 't persoonlijk kampioen schap libre voortgezet; de uit slagen van Donderdagavond zijn: W. Zoon 200 43 17 4.65 G. v. d. Molen 189 43 24 4.39 G. v. d. Berg 200 36 30 5.55 J. Swart 125 36 16 3.47 J. Swart C. Haakman W. Barten J. Mors 200 39 26 5.12 196 39 19 5.02 200 36 20 5.55 175 36 35 4.86 Voor vanavond staan op het programma de partijen, v. d. MolenMors SwartHeinis SwartZoon Haakmanv. d. Berg Voor het kajottershuis ALKMAAR. Het bestuur van de Stichting K.A.J,-Huis mocht in de loop van deze week nog als bijdrage in de stichtings- kosten ontvangen twee bedra gen van f 25 en een bedrag van f 20. Voorts werd een tweetal schilderijen toegezegd. De gevers hartelijk dank. BIOSCOPENRex- theater Tomahawk, 14 jaar; Ci nema Americain: Geen uitweg, 18 jaar: Harmo nie: Onder de hemel van Parijs, 18 jaar; Victoria- thieater: Een vrouw van slechte reputatie. 18 jaar. Voorstellingen;: hedenavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2 era 4.30, 7 en 9.30 uur. DOKTER OP ZONDAG: Te bereiken zijn de artsen A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 59, tel. 3193 en J. Pot, Kenne- merstraatweg 65. tel. 3117 In de Beemster, De Rijp en Schermerhorn: S. Schermerhorn. De Rijp, telef. K 2997 - 355. Apotheek: Voor spoedgeval len is geopend de apo theek Wanna - Mient, Mient C 13 (vanaf Zater dagavond 6 uur). SCHOUWBURG 't Gulden Vlies: Concert door Toon kunst, 8 uur (Zaterdag). Toneel: Joh. Kaart met ..Potasch en Perlemoer", Zondagavond 8 uur. Persoonlijk kampioenschap biljarten ALKMAAR. Gisteravond is het tournooi om de persoonlijke titel le klas libre voortgezet.. Vooral in de finale is het warm toegegaan. Swart is de man ge weest die de zekere kanshebbers een nederlaag toebracht. Hij wist zijn partij te winnen met 'n moyenne van 4.08 tegen HeyKis en 8.33 tegen Zoon, Haakman wist zijn eerste partij te winnen met een moyenne van 3.55. De uitslagen waren: J. v. d. Molen 200 40 15 5.00 J. Mors 152 40 25 3.80 J. Swart W. Zoon J. Swart L. Heynis 200 24 24 8.33 186 24 27 7.75 200 49 25 4.08 157 49 14 3.20 C. Haakman 200 36 24 5.55 G. v. d. Berg 130 36 13 3.61 Morgenmiddag worden de par tijen voortgezet. Advertentie als programma's, convoca ties, bestekken, circulaires, verslagen etc. PAYGLOP 9 ALKMAAR Benoemd HEILOO. Tot Heemraad van de polder Westzaan is be noemd onze plaatsgenoot de heer N. J. van der Stadt, zulks met ingang van 1 Januari 1952. De artsendiensten HEILOO. De doktersdienst zal dit weekend worden waarge nomen door Dokter van Hool- werff, (tel. 3887). De week in beeld Polygoon wereldnieuws begint met de sensationele en geheim zinnige bomaanslagen in West- Duitsland, waardoor twee perso nen om het leven zijn gekomen. Keizer Hirohito. luide toege juicht, maakt een rondreis door zijn land. Bijeenkomst van de Raad van Europa in Straatsburg. Het vervaardigen van plastic skeletten voor het onderwijs. Installatie van de Opperrabijn der Joden te Rome. Driemas ter-opleidingsschip voor de ma trozen van de Poolse koopvaar dij. Westduitse delegatie in de U.N.O. vergadering ovej- de kwestie der Duitse verkiezingen. Natuurrampen in het Verre Oosten, een typhoon in Japan, een vulkanische uitbarsting op een eiland der Philipniiner». Nederlands Nieuws: een re portage van de vrijwillige hui zenbouw in de avonduren. Pijpenindustrie te Gouda. Met de „Utrecht" van Amster dam. naar Tokio, een levendige reisbeschrijving van de eerste K.L.M. vlucht tussen de Neder landse en Japanse hoofdsteden. Rex Theater Tomahawk Een film van een klare een voud van Karl May's boeken. Medio de achttiende eeuw. Klei ne incidenten verscherpen de haat tussen blanken en indianen, totdat aan beide zijden d'e maat vol is en de oorlog uitbarst in alle hevigheid, waarin de hor den der Sioux-Indianen het on derspit moeten delven, omdait de politiecorpsen van het Ameri kaanse Leger zich, juist op tijd. van moderne wapens hebben voorzien. Er wordt een nieuw vredesverdrag getekend. In felle kleuren wordt het verhaal op uiterst spannende wijze op het doek geworpen. Sensatie aan alle kanten. Trouweloosheid en bedriegerij aan beide zijden die de spanning nog doen oplaaien. Prachtige natuuropnamen van de wilde prairies; allemaal ele menten voor een grage wild west-ziel. Cinema Americain Geen Uitweg De Twentieth Century Fox heeft in het, nog steeds actuele, negerprobleem weer eens eer» dankbaar onderwerp voor de film gevonden. Dat dit reeds op verschillende manieren behan deld is, was blijkbaar Voor de regisseur Mankiewicz geen re den. om het nog niet eens te proberen op het gevaar af niet meer origineel te zijn. In dit verhaal verschijnt de, zeker niet onsympathieke, figuur van een jonge neger-dokter. Brooks, die twee zwaar gewonden moet hel pen, Een van hen, Johnnv. sterft onder zijn hianden, de broer Ray, een door negerhaat bezeten gangster, haalt het er boven op en bewijst zijn dankbaarheid door do dokter van moord te beschuldigen. Ray zet daa de blanken tegen de negerdokter op en ajs de negers er de lucht van krijgen, dat men hen wil aanval len, overvallen zij de blanken waardoor een hevige vechtpartij ontstaat. De gewonden moeten o.a. door Brooks verbonden wor den die ook dan niet veel er- kemning vindt. Een lijkschou wing stelt Brooks buiten ver denking waarna Ray zelf pro beert de dokter in een hinder laag te lokken, hetgeen tijdig wordt verijdeld. Wat ons in deze film bijzonder trof was de knap pe uitbeelding van de neger- milieu's en de steeds weer op de voorgrond tredende liefde, over alle haat en hardheid heen. die niet ziet naar ras of kleur. Harmonie Onder de hemel van Parijs Naar het knappe scenario van Jplien Duvivier werd onder diens regie door de Franse filmmakers ter gelegenheid van het tweede milenium van Parijs een weergaloos-interes sante film gemaakt, zoals alleen de Fransen maar kunnen maken. Duvivier verfilmt de geschiede nis van een aantal willekeurige personen uit de millioenenstad, waarbij hij niet vergeet ziin kracht in het contrast te zoeken. Een waanzinnige artist, die een geheimzinnig moordenaar is en een argeloos kind. een bloem van een meisje en een grieze lige oude vrouw, die er een re giment katten op na houdt, een medisch student en een staken de arbeider het zijn maar en kele personen, die in de film voorkomen. Het is een filmver haal naar het volle, bizarre leven van het Parijs van alle dag. Af wisselend, immer boeiend met steeds weer nieuwe onverwachte wendingen, Goede muzikale illustratie en een knap commen taar van Wim Povel vervolma ken het geheel. Voor 18-jarigen en oudere een interessante film- Victoia Een vouw van slechte reputatie In het Victoria-theater deze week een detectiveverhaal De thriller is eigenlijk slechts de kapstok waaraan regisseur An thony Asquith zijn verhaal heeft opgehangen. Het gaat hierom. De waarzeg ster, Madame Astra, is vermoord gewurgd. Een rechercheur ver hoort verschillende mensen uit Astra's omgeving. We zien nu de getuigenissen dezer mensen in filmtaal verbeeld. Het merk waardige of eigenlijk het heel gewone darbij is, dat ieders schildering van Astra zodanig van andermans verhaal verschilt, dat we achtereenvolgens Astra zien in vier gestalten, al naar gelang de kijk van elk der on dervraagden op haar persoon lijkheid. Het is een zeer behoor lijke film geworden voor 18- jarigen. ZWEMCOMPETITIE De Zwenikring Noord-Holland boven het IJ organiseert 'n zwem- competitie, waarvan het eerste gedeelte hedenavond in het Sport- fondsenbad „Zaanland" wordt gehouden; naast enkele estafettes staan op het programma: 100 M. rugslag heren, 50 M. vrije slag jongens, 200 M. schoolslag dames, 50 M. rugslaig meisjes en 3 x 25 M. wisselslag persoonlijk. In het nummer rugslag zullen Slikker, Alkmaar en Bijkerk, Den Helder aanvallen doen op nationale tij den, terwijl mej. Piergma, die de 200 M. schoolslag tegen de 3 min. zwemt, zich hiermee op interna tionaal niveau bevindt. Een wa- terpolowedstrijd volgt tot slot. R.K. A.F.C.—SUCCES ALKMAAR Morgen de eer ste wedstrijd van de tweede helft der competitie tegen Succes, dat slechts 3 punten op AFC ten achter staat. Succes won de wed strijden tegen Bergen, Texel, Wie- ringerwaard en Watervogels, en heeft een doelgemiddelde van 25 —24 tegen AFC 2419- De eerste ontmoeting eindigde in 11 ge lijk Nu het een thuiswedstrijd is komt het ons voor, dat de Wes- terweg bewoners een goede kans maken, om beide kostbare punten in de wacht te slepen. Ze zullen dan ook wel alles op alles zetten, om dit resultaat te boeken. Moge 't aan supporters niet ontbreken. Aanvang half drie. Het tweede gaat naar het Nrd., om de BKC-reserves te ontmoe ten; wordt dat winnen?als Zondag? Van een overwinning op de rood-baadjes zijn we nog niet overtuigd, maar misschien Het 4e doet zijn best in 'n der by- De junioren A en B zullen zo tegen het eind van het jaar wel zorgen voor „eind goed, al goed", zoals de adspiranten, waar ook al enikele kanspaarden mee lopen. Jongens van AFC. laat het mor gen eens doelpunten regenen, in het doel van de tegenpartij dan, wel te verstaan Denk aan het woord van die Alkmaarse Sokra- tes: niet kakelen, maar eieren leggen! Succes! Zie hier het wedstrijdprogram- AFC 1Succes 1; BKC 2 AFC 2: AFC 3—HRC 5; Alkm. B. 5AFC 4; Jun. AFC a—Meervo- gels a; WGW bAFC b; Adsp. AFC cSVA a; Berdos bAFCd AFC e—HSV b; AFC f—Meer vo gels b; HSV c—AFC g; AFC h— HSV d; AFC iMeervogels c. RYTHMISCHE WEDSTRIJDEN In de muziektuin ALKMAAR. Zondagmiddag zullen in de zaal van de Muziek tuin rythmische wedstrijden worden gehouden, omvattende bal-, knots-, rythmische- en vrije oefeningen. Aan deze wed strijden, georganiseerd door de K.E.N.T.A.K., zullen 10 a 12 groepen deelnemen, w.o. ook de Alkmaarse R.K. Gymnastiekver. „Tavenu". Het is de eerste maal dat dergelijke wedstrijden in Katholiek verband worden ge houden en zij verdienen, zonder twijfel, ieders belangstelling. Om drie uur wordt begonnen en de entreeprijs bedraagt f 0.75. R.K.A.A.V. „OLYMPUS" ALKMAAR Dezer dagen kwam de Olympus-familie op de Bovenzaal van het „Wapen" bij een om intieme kring het St. Ni- colaasfeest te vieren. Het feest is, zo schrijft men ons, in alle op zichten geslaagd. Het traditionele bezoek, her sengymnastiek, het spel met de hoedqn enz-, alles werkte er toe mee, om de stemming er in te houden En toen de voorzitter het afscheidswoord sprak, vond ieder een het jammer. 1952 wordt een jubileumjaar, want dan viert RK AAV „Olympus" haar eerste lus trum. Wii hopen hierover te zij ner tijd meer te kunnen medede len. R. K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR Het eerste elftal zal morgen PSCK ontmoeten om kwart voor twee op het Oude Boys-terrein aan de Westerweg. Het 2e elftal is vrij en het derde elftal speelt om kwart voor drie tegen HSV 2 ook thuis, dus op het Oude Boys-terrein. Men dient een kwartier voor de aanvang aanwezig te zijn. De junioren spelen in Castrieum tegen Vites se en zullen revanche nemen. Vertrektijd vanaf Heilooërbrug De opstellingen en het eventueel afgelasten der wedstrijden wor den bekend gemaakt bij de heer J, Smit, Nieuwesloot. Woningbouw in Egmond EGMOND aan ZEE. In de dezer dagen te Egmond aan Zee gehouden vergadering van de woningbouwvereniging werd be sloten tot de bouw van 10 wo ningen aan de P. J. Troelstraweg zulks met medewerking van de gemeente, waarvan de benodigde grond voor f 3 per m. werd ge kocht; de huur zal f 5.85 be dragen. HEILOO Zoals sinds het bestaan traditie is geworden, zal de vereniging van amateurkunst schilders „Tintoretto" een kerst expositie houden in een drietal localen van de U.L.O. school. Zondag 23 December des mor gens om 10 uUr zal de expositie geopend worden en is dan voor het publiek toegankelijk tot 12 uur; des middags van 25. Op 24 December en eerste Kerstdag ook van 25. Op tweede Kerst dag van 's morgens 1012 en 's middags van 25. Donderdag 27 December volgt des avonds van 810 uur een rondleidirw o.l.v. de clubleider de heer J. C. R. Ileeck, kunstschilder te Cas trieum; vervolgens 29 December van 25, Zondag 30 December van 1012 en van 25 en op Nieuwsjaarsdag van 25 uur. Het aantal leden van de club bedraagt thans ongeveer 25, allen uit Heiloo en onmiddellijke om geving. De donateurs hebben vrij toegang tot de expositie en ont vangen elk jaar een premie, in de vorm van een houtsnede e.d. De expositie geldt op de eer ste plaats, om de belangstellen- len van Heiloo te tonen, dat de club niet stilzit, integendeel, er wordt hard, met ijver en ambitie gewerkt en het besuur meent, dat dit een belangrijke stimu lans moet zijn, om nieuwe leden aan te trekken. Men wil daarbij echter op de voorgrond stellen, dat de vereniging slechts bestaat uit liefhebbers, die allen als on wetend zijn begonnen, zodat schuchterheid nooit de oorzaak mag zijn om liefhebbers-buiten- de-vereniging, daar ook buiten te houden. Tenslotte wil men door middel van deze expositie wijzen op een zeer nuttige en leerzame vorm van vrije tijdsbe steding, die tot allerlei belang wekkende resultaten aanleiding kan geven. Hoevele malen is het niet voorgekomen, dat verborgen talenten ontdekt zijn? Met vol doening mag overigens worden vastgesteld, dat aan de minimale eisen, welke een expositie, ook van amateurs gesteld mogen worden, voldaan wordt. Sommi ge leden hebben de leertijd reeds achter de rug. Zij hebben zich reeds vertrouwd kunnen maken van de behandeling van en kennis met' de materie, welke zij moeten hanteren. Zij hebben zich daarvan meester gemaakt en bedienen zich daarvan nu als van een middel om uiting te geven aan hun diepste gevoelens en ontroeringen. Meer beginnende leden heb ben de materie nog niet geheel en al dienstbaar aan zich kunnen maken; zij zitten nog volop in de moeilijkheden van louter tech nische aard, volop in de moei lijkheden, die een tekort aan er varing in velerlei opzichten, met zich brengt. Hun producten spre ken nog van een zekere primiti viteit, doch bergen niettemin in zich de beloften, dat er betere zullen komen, gezien de wijze, waarop verschillende details op de juiste wijze zijn uitgewerkt. De expositie bevat ongeveer 70 schilderijen, aquarellen en teke ningenen alle van het laatste jaar, zodat men dus kan zien, dat de vereniging zeer productief is, waaruit men weer mag omma ken, dat de een de ander stimu- leert en inspireert en aldus een goede geest in de club heerst. In een van onze volgende nummers hopen wij op het werk van de leden nader terug te komen VAN GOGH- TENTOONSTELLING Reeds meer dan duizend bezoekers ALKMAAR De tentoonstel ling van schilderijen van Vincent van Gogih in het Stedelijk Mu seum mag zich in een grote be langstelling verheugen, en no teerde reeds de duizendste bezoe ker. Wat vooral verheugend is, is het bezoek in groepen van scho len en verenigingen. Men verzui- me niet deze unieke gelegenheid, cm nader kennis te maken met 't eerlijke werk van een van onze grootste Nederlandse kunstenaars. Iedere dag, ook des avonds is de tentoonstelling geopend; des Zondags uitsluitend des middags. In de Bruinviskamer is een keur van reproducties uitgestald. Verkocht OUDORP Het woonhuis met schuur en koolboet aan de Hee- renweg, het laatst bewoond door de familie Buisman, is bli onder handse verkoop in eigendom over gegaan aan de heer J. Wijn te St. Pancras. Advertentie Een keur-collectie Ook losse beeldjes Verdr.oord 133 - Alkmaar achter de Vismarkt VERGADERING K.V.P. De woningbouw in Limmen LIMMEN De wethouder van Limmen, de heer P. Commandeur heeft op de vergadering van de afdeling Limmen van de KVP 'n causerie gehouden over de wo ningbouw, speciaal in deze ge meente. Hij vertelde welke mo gelijkheden in de woningbouw al waren benut, en hoe deze zijn in de toekomst. Over het algemeen is de toestand in Limmen niet rooskleurig; dit wordt hoofdzake lijk veroorzaakt^ omdat bij de Planologische Dienst de mening heeft postgevat, dat uitbreiding niet noodzakelijk is, gezien het agrarisch aspect van ons dorp. In 1947 werden 5 woningen toege wezen, in 1948 géén, in 1949 een gedeelte van één woning, in 1950 één woring en in 1951: 19 wonin gen voor drie jaar. De gemeente zit echter zonder geld. Men hoopt nog op een gunstig resultaat van de burgerzinlening. Er staan nog enkele nieuwe plannen op stapel. Verstrekking van hypotheek waarbij de gemeente garant zal zijn voor een hypotheek van 4%. Dan nog het plan voor een spaar kas. Ook op minder goede gron den mag niet gebouwd worden; misschien kan Limmen t.z-t. mee profiteren van de resultaten van een evt. landelijke actie. DE K.A.B. NAAR SPANjE BEEMSTER. Op haar twee de ontwikkelingsavond van dit seizoen heeft de K.A.B. een uit stapje gemaakt naar Spanje. De avond stond dan ook min of meer in het teken van Sinter klaas en voorzitter G. Weel kon een groot aantal belangstellen de welkom heten. De heer Do- minicus uit Alkmaar sprak over Spanje en hij illustreerde zijn causerie met filmbeelden. In de pauze van deze interes sante avond was er een gratis verloting zonder nieten en er werden bovendien twee retraite- kaarten verloot. Dank van de heer J. Bijman voor de loffelijke organisatie van de K.A.B. en de goede sa menwerking ervan met St, Deus Dedit en een slotwoord van de geestelijke adviseur besloten 'n zeer geslaagde avond. MR. W. VAN DIJK GAAT HEEN ALKMAAR. Naar wii ver nemen. heeft mr. W. van Diik. sinds '49 lid van de Gemeente raad. bedankt voor deze functie: zulks in verband met ziin benoe ming tot directeur van de Am sterdamse Bank alhier. Ziin onvolger on de liist van de K.V.P. is de heer B. B. v. d. Berg. die. naar ons werd mede gedeeld. voornemens is ziin be noeming aan te nemen. De heer v. d. Berg bekleedt in het sociale leven en in de sportwereld verschillende func ties. Hij is op de eerste plaats voorzitter van de R.K. Voetbal club A.F.C., verder voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de afd. Noord-Holland van de K.N.V.B. en secretaris van de Protestcommissie. Voorts is de heer v. d. Berg 2e voorzitter van de afd. Alkmaar van de K.A.B., bestuurslid van de plaatselijke en landelijke vakgroep, de KABO en voorzitter van de R.K. Gem. Zangvereniging „Zingen is Vreugde", onderafdeling van de K.A.B. Hoewel de heer v. d. Berg zich straks genoodzaakt zal zien voor verschillende functies te bedan ken, zal hij naar hij ons mede deelde voorzitter blijven van R.K.AFC, hetgeen in de kringen van de kath. sportbeweging zeker met vreugde ,zal worden verno men. K.A.B.-AVOND OUDORP Dezer dagen hield de KAB een ontwikkelingsavond, waarop als spreker optrad de hr- Domijqicus uit Alkmaar, met als onderwerp „Dr. Ariëns en zijn tijd". Buitengewoon interessant was het te vernemen hoe deze grote strijder na zijn studie in Rome, als jong kapelaan te En schede gewerkt heeft voor de ar beider, in een, tijd toen het libe ralisme hoogtij vierde. Hoe hij de drankbestrijding voorstond tot verheffing van de werkman, hoe hij de eerste werklieden-vereni ging oprichtte en een tehuis voor de arbeiders tot stand .bracht maar.... dat alles gepaard aan miskenning en bittere teleurstel ling. Tenslotte werd een aantal fraaie lichtbeelden vertoond over het leven van dr. Ariëns. Voor de te Berden te houden retraite gaven verschillende leden zich op. Op een aansporing van de voorzitter stelden verschillen de leden zich beschikbaar een of meer dagen gratis werk te ver richten aan het Kerkpad, welke werkzaamheden in Februari zul len aanvangen. RAAD SCHERMERHORN BOUWT SCHERMERHORN. In de gemeenteraad van Schermerhorn kwam als voornaamste aeenda- nunt in behandeling het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de bouw van een R.K. lagere Landbouwschool en het aangaan van een geldlening daartoe. De Landbcwschool zal gebouwd worden voor rekening van de gemeente. De school zal bestaan uit 2 lokalen. De mede ontwor pen onderwijzerswoning zal, zo dra de financiële omstandigheden gunstiger worden, later worden, gebouwd. De Onderwijsvereniging van de L.T.B., die de school zal exploiteren, heeft zich verplicht een jaarlijkse huur te betalen, gelijk aan het bedrag voor rente en aflossing van de voor de sehoolbouw door de gemeente te sluiten lening vermeerderd met een som van f 400.voor jaar lijks onderhoud. Dit contract geldt voor 30 jaar. Door deze regeling brengt de bouw voor de gemeente practisch geen fi- nanciëel risico mede. Bovendien heeft de L.T.B. zich nog bereid verklaard om in verband met de huidige geldschaarste zorg te dragen, voor het plaatsen van de lening onder de eigen leden. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. ten slotte met 4 stemmen voor (KVP en A.R.) en 3 stemmen tegen (P.v.d.A.) aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat zodra de medewerking van de betreffende instanties dit zal toe laten, tot aanbesteding van de school en tot het uitschrijven van de geldlening zal worden overgegaan. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: ZACHTER Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog en vooral aanvankelijk nevelig weer- Matige tot vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Zachter. t Advertentie) het zacht-geurig distellaat, Per liter f 5.70 GRONINGEN De Arr. Rechtbank te Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de Groningse arts U. V. G„ wegens overtreding van het par keerverbod. De dokter heeft op een druk tijdstip midden in de Heerestraat ziin auto geparkeerd en daar ruim een half uur laten staan. P -"htergrond van deze zaak is een principiële omdat alle dok toren zich achter hun collega hebben geschaard. Zij ziin van mening dat het hen in de uit oefening van hun ambt niet mo gelijk is de huidige bepalingen omtrent het parkeren van hun auto's naar de letter uit te voe ren. De Groninger rechtbank heeft thans uitgemaakt dat in het al gemeen een overtreding van het wachtverbod voor doktoren in de uitoefening van hun ambt gerechtvaardigd is. De rechtbank was echter van mening dat in dit geval dr. G. de grenzen van de door de po litie betrachte soepelheid heeft overtreden, tengevolge waarvan hij tot een lichte boete van één gulden werd veroordeeld. fAdvertentie Kolping Boys OUDORP. Zondag staat het eerste elftal een moeilijke wed strijd te wachten, nu het bezoek krijgt van Jisp, de leider van de afdeling. Jisp is na 12 wedstrij den nog ongeslagen en zal dit ongetwijfeld wensen te blijven. Kolping Boys daarentegen wil graag revanche - nemen op de in Jisp geleden nederlaag. Een kans op een gelijk spel is wel aanwe zig, temeer daar de Boys in de laatste 5 wedstrijden niet meer hebben verloren. Voor deze wedstrijd zal zeker de nodige belangstelling bestaan. Geslaagde St. Nicolaas-actie AKERSLOOT De St.-Nicolaas- actie, welke werd georganiseerd door de middenstanders van Akersloot, mag ook dit jaar weer geslaagd worden genoemd. Vanaf 12 Nov. t.e.m. 5 Dec. werd voor een bedrag van f 60.000 om gezet. Aan deze actie werd deel genomen door 29 middenstanders met uitzondering van de bakkers. Om deze campagne aantrekke lijk te maken had men 57 prijzen beschikbaar gesteld, waarbij de hoofdprijs bestaande uit een rij wiel werd gewonnen door de nr. P, Olgers aan de Hoogegeest. Het vorige jaar bedroeg de omzet ruim f 57.000,—. Adolf Hitler barstte in lachen uit, toen het nieuws van de Japanse aanval op Pearl Harbour hem bereikte, schrijft de bekende Duitse historicus Professor Ritter in de Duitse bladen, ter gelegen heid van het feit, dat tien jaar geleden Duitsland aan de Ver. Staten de oorlog verklaarde. „Dit is het beste wat ons had kunnen overkomen", riep de Führer uit en begon te schateren, terwijl hij zich op zijn knieën sloeg van plezier. Twee dagen later verklaarde Hitier aan Ame rika de oorlog. Hij spelde het grootkruis van de Adelaar op de borst van de Japanse ambassadeur Osjima en zei hem, dat een onverwachte harde klap de beste manier was om een oorlog te beginnen. Volgens Ritter twijfelde Hitier er geen ogenblik aan, dat zijn legers in korte tijd Amerika zou den hebben verslagen. „Hoe miserabel was hun militaire op treden in 1918 en hoe kunnen mensen ooit goede soldaten zijn als zij van de dollar hun afgod maken?" verklaarde Hitier op de dag van de oorlogsverklaring. Hij noemde het een ware op luchting voor de Duitse marine, die nu tenminste openlijk Ameri kaanse schepen kon aanvallen. Volgens de gegevens zeide Hitier zeven maanden tevoren reeds tegen de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Matsoeo- ka, dat hij een oorlogsverklaring aan de Ver. Staten in zijn plan nen had gecalculeerd, ,,We hebben maatregelen ge troffen, dat geen enkele Ameri kaan ooit in Europa zal landen. Met onze militaire ervaring te land, ter zee en in de lucht, zijn we verreweg in de meerderheid, afgezien nog van het feit, dat de Duitse soldaat veel meer waard is op het slagveld dan de Ameri kaanse", zei hij tegen Matsoeoka. Voordien echter was Hitler van plan de Ver. Staten, voorlopig al thans, buiten de oorlog te houden. Op vijf Maart stuurde hij een geheime politieke leidraad aan de Wehrmacht, waarin hij het mili taire doel als volgt omschreef: Zo spoedig mogelijk Groot Brit- tannié op de knieën krijgen, zon der dat de Ver. Staten in de oor log betrokken wordt. Professor Ritter komt tot de conclusie, dat Hitler in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de aanval op Pearl Harbour, om dat zonder zijn successen in Rus land, de militaristen in het libe rale kabinet in Tokio, nooit ge wonnen hadden. Bouwvolume scholen Er is voor 1952 50 mülioen gulden beschikbaar voor scholen bouw. Minister Rutten is voor nemens daarvan 7 millioen te bestemmen voor het hoger on derwijs, 9 millioen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs, 13 millioen voor nij verheidsonderwijs, 18,5 millioen voor lager onderwijs en 2,5 mil lioen voor land- en tuinbouw- onderwijs, seminaria, conserva toria e,d.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2