EEN EIGEN PLAATS VOOR KATHOLIEKE PARTIJ DE Overleg is nog gaande Waf de Roden doen DE KRONIEK VAN ZATERDAG met groep-Steenberghe met de U NO-gevangenen Prins Bernhard vertoonde film voor Staten-Generaal Tuinbouw was totnogtoe stiefkind der overheid Partijraadsvergadering K.V.P. Programs zijn niet alteen niet-socialistisch, ze zijn anders en meer Zondagsevangelie Naar wij vernemen Vorst ten einde? voortaan per diesel Geallieerden zijn onwrikbaar Preventieve oorlog zou in strijd zijn met de zedenwet ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 PAGINA 3 UTRECHT, 14 December „De voorstelling als zou er in Neder land slechts een socialistische en niet-socialistische politiek moeten worden gevoerd is vals", aldus de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen, in de rede waarmede hij hedenavond te Utrecht de twee-daagse vergadering van de Partij raad opende. Een politieke partij, die zich zelf respecteert, wenst niet in de hoek van het negativisme te worden gedrukt, daar heb ben wij nooit behoefte aan gehad, zeker niet in onze tijd. De Ka tholieke Volkspartij wenst in de Nederlandse staatkundige ver houdingen haar eigen plaats en positie te behouden. Zij laat zich niet indelen en opstellen in een formatie, waartoe de meest heterogene groepen kunnen behoren. Aan een dergelijk coctail-gezelschap heeft zij noch nu, noch in de toekomst ook maar enigerlei behoefte. Het concept-algemeen staatkun dig program, dat de Partijraad in deze vergadering zal behandelen, en 't concept-verkiezingsprogram, dat in Februari aan de orde komt voerde de partijvoorzitter aan als bewijzen, dat de Katholieke Volkspartij ook metterdaad blijk geeft van een eigen geluid, een eigen daad en een eigen positieve instelling. De rijke inhoud van deze programs geeft vorm aan een politiek naar katholiek staat kundige beginselen en volgens door ons aanvaarde zedelijke nor men. Beide ontwerpen, aldus de heer Andriessen zijn resultaten van veel en ingespannen arbeid en velen hebben er bouwstenen voor aangedragen. Zij zijn beide geheel anders en veel meer dan niet socialistisch. Na het Congres In het eerste deel van zijn rede wierp de partijvoorzitter een te rugblik op het Congres, dat hij, zowel in opzet als omvang, ge slaagd noemde. In de omstandig heid, dat op dit Congres de me ningsverschillen niet zijn verdoe zeld om daarna toch in een reso lutie tot een bundeling van me ningen te komen, zag de heer Andriessen een van de kenmer kende karaktertrekken van de Partij. Daarom nam hij dan ook stelling tegen de mening, als zou uit dergelijke meningsverschillen blijken, dat de grondslagen van de DERDE ZONDAG VAN ADVENT De ongehoorzaamheid van Adam sloeg een kloof tussen God en de mensen. God hield op vriend der mensen te zijn. Het geluk, dat nauwelijks lachte op de lippen van Adam en Eva, werd droef heid. 't Laatste gebaar, dat dit mensenpaar van God zag en mee nam op zijn tocht naar 't rauwe leven, was een gebaar van af keer, een streng gerekte hand die hen uitwees, weg uit het paradijs. Voorbij 't deelhebben aan Gods natuur, aan Gods eigen wezen, het genieten van Gods liefde en goedheid, het omgaan met Hem als met hun Vader. Niet zonder reden was één straf: het ruilen van de paradijstuin met t' woeste eenzame land. 't Zijn prachtige symbolen: 't geluk verzinnebeeld in de blije, rijke, geordende na tuur en het leed en de straf in de weerbarstige aarde, in distels en doornen, in somber-dreigende bossen. Toen begon de martelgang der mensheid met als onafwendbaar einde: de dood! „Vooruit! de scharen gaan, de mensheid treedt, in ieder mens treedt zachtjes zijn skelet ze treedt, en treedt, en voor een prompte pas slaat in het mensenhart de Dood zijn trommel: één harteklop, één trommelslag A. LAUDY In oneindige liefde had God een verwachting, een belofte gezaaid in Adams en in Eva's hart. Eens zou hun straf een einde hebben. Eens zou de schone, eerste vriend schap met God hersteld worden. Diezelfde goddelijke liefde deed telkens een scheut in de beker der belofte, welke aan één volk was toevertrouwd. En terwijl volkeren afdreven van God, ter wijl de mensheid Gods rechten loochende en gestraft werd, ter wijl beschavingen kwamen en gingen in Mexico, in Klein-Azië, Voor-Indië, Assyrië, bleef deze éne groep mensen voortbestaan, pelgrimeerde dit kleine, cultuur loze volk door tuchtiging en ver volging om zijn tijdelijke on trouw, naar de volheid der tij den. Om de belofte dat uit deze groep Degene zou voortkomen, die heel het mensdom over de kloof zou brengen, die na dui zenden jaren verwachting en ge bed de mensheid in Gods armen zou leggen. 1900 jaar geleden kwam Hij. De verwachting is voorbij. God de Zoon werd geboren. Deus de Deo, Lumen de Lumine God van God, Licht van Licht! 1900 jaar geleden, na duizenden jaren ver wachting! Wij leven in het tijdperk der vervulling! Wij zijn de uitverko ren kinderen, die in Gods veilige armen een rustplek vinden. Wij delen weer in Gods natuur, heb ben recht, als wettige erfgena men, op een deel van Vaders be- zit. Duizenden jaren spreekt de wetenschap niet van een 150.000- jarige leeftijd van het mensenras? oordeelde God nodig als voor bereiding op het Eerste Kerst feest. Heel de schepping zag reik halzend uit naar de Verlossings nacht. Welk een vreugde zong toen over de velden van Bethle hem. Eindelijk werd de belofte waar, werd de voorspelling on loochenbare, ontstellende waar heid. 10 eeuwen leeft het mensdom, leven wij in de vreugde der ver vulling. Controleren wij onze opvatting, onze waardering en onze dank baarheid over het Kerstwonder eens aan deze feiten. Partij maar broos zijn. De aan wezigheid van verschillende op vattingen over punten van prac- tische politiek, aldus de partijvoor zitter, is een gezond verschijnsel, waardoor de juistheid van het karakter van de partij geenszins wordt aangetast. In hét licht van de huidige moeilijkheden is het volkomen normaal, dat menings verschillen aanwezig zijn. Geen „recept" Daarnaast wees de partij-voor zitter er de Partijraad op, dat ook het program van de K.V.P. nog geen pasklare recepten geeft voor de dikwijls zeer gecompli ceerde toestanden en verhoudin gen, waarin moet worden ge werkt. De juiste middelen en wegen moeten als regel worden gevonden door te wikken en te wegen en ze te toetsen aan wat concrete omstandigheden eisen en mogelijk maken. Daarover is uiteraard zeer wel verschil van mening mogelijk: doch dat bete kent allerminst een manifestatie van onmacht en gespletenheid. Pijnlijk, maar noodzakelijk De door de katholieke fracties gevoerde politiek, aldus spr. verder, was afgestemd op de wel zeer uitzonderlijk-moeilijke omstandigheden, waarin ons land verkeerde en nog verkeert. De partij kon zich aan het meedra gen van een groot stuk verant woordelijkheid niet onttrekken en moest tengevolge daarvan meermalen aan pijnlijke beslis singen haar medewerking ver lenen. Een feit staat daarbij echter onomstotelijk vast, aldus de heer Andriessen, en dat is, dat zij deze beslissingen genomen heeft, na te rade te zijn gegaan bij eigen beginselen en program en met inachtneming van wat 's lands welzijn eiste. Uiteraard kan men het met genomen beslissingen niet eens zijn, doch men diene daar bij steeds te bedenken, dat ach teraf be- en eventueel veroorde len gemakkelijker is, dan voor de feiten staande en verantwoor delijkheid dragende, te moeten beslissen. De partijvoorzitter hoopte met deze verklaring een einde te kun nen maken aan de kwaadaardige legende, als zou de door de K. V.P. gevoerde politiek slechts gericht zijn geweest op het die nen van eenzijdige belangen. Niet alvermogend. En voorts voelde de heer An driessen behoefte om nog eens onomwonden te zeggen, dat de partij niet het vermogen heeft om alle moeilijkheden op te los sen. Velen hiervan komen im mers voort uit oorzaken, welke zij niet beheerst, ja welke zelfs buiten haar waarneming liggen. De gedragslijn kan geen andere zijn dan te pogen (de abnormale situatie, waarin Nederland, Europa en de wereld verkeren, als uitgangspunt aanvaardend), binnen het kader daarvan zo rechtvaardig mogelijke verhou dingen te bewerkstelligen. Aan het slot van zijn rede leid de de partijvoorzitter de agenda van deze partijraadsvergadering in, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het zozeer omstreden Verkie zingsreglement nu eindelijk zou kunnen worden vastgesteld. Daarnaast komt ook de finan ciële positie van de partij ter sprake en het daarmede verband houdende voorstel tot verhoging van de contributie-afdracht. De partijvoorzitter bond de verga dering op het hart, dat de Partij haar taak niet naar behoren zal kunnen vervullen, wanneer de inkomsten van de centrale partij kas niet worden opgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In het Jaarbeurs gebouw kwam Vrijdagavond de Partijraad der Kath. Volkspartij in buitengewone vergadering bij een. Na een uitgebreide discussie, welke een huishoudelijk karakter droeg, nam de Partijraad met 51 stemmen voor en 31 tegen het voorstel aan van het bestuur, om de jaarlijkse contributie-afdracht aan het Partijbestuur vast te stel len op f 1.25 per lid. Alvorens tot het huishoudelijk gedeelte over te gaan had de voorzitter, na het uitspreken van zijn openingsrede, enkele mede delingen gedaan. Ten aanzien van het contact van het Partijbestuur met de groep-Steenberghe deelde hij mede, dat tengevolge van het ver blijf buitenslands van personen uit deze groep, die aan het over leg deelnemen, de besprekingen nog niet beëindigd waren. Men stelt zich evenwel voor, na te streven, dat dit overleg op 15 Prof. Ruften Jager-af Bij K.B. is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ont slag uit de militaire dienst ver leend aan minister prof. dr. F. J. Th. Rutten, die reserve-kapi tein was bij het Regiment Lim burgse Jagers. is in de vacature-Tuin thans benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer de heer G. Boek hoven te Nieuwe Pekela, die zijn benoeming heeft aangenomen; werd te Rotterdam de 19-jarige matroos J. aangehouden, die Woensdagmorgen de sleepboot „Swift" uit de Jobshaven had ge stolen en met de boot de zee was opgegaan; kwamen in November 1171 zee schepen de haven van Rotterdam binnen, gezamenlijk metend 2.093.562 netto registerton, tegen 1007 schepen in dezelfde maand van het vorig jaar met een ge zamenlijke netto-tonnage van 1.799.687 ton; wordt in de komende week de 400.000ste bezoeker van dit jaar in het Rijksmuseum te Amster dam verwacht. Sedert de opening in 1885 zullen het er dan 16 mil- lioen zijn geweest; zal het Rijksmuseum als zomer- tentoonstelling 1952 een expositie brengen van het Noord-Neder lands portret van de Middel eeuwen tot en met van Gogh. Januari a.s. afgesloten zal kun nen worden. Omtrent de bereikte resultaten zal dan een commu niqué worden uitgegeven. Voorts kondigde de heer An driessen aan, dat een beknopt uittreksel uit het concept-verkie zingsprogram zal worden toege zonden, teneinde de behandeling ervan in afdelingen en kringen te vergemakkelijken en er toe mede te werken, het program te populariseren. Om kwart over elf werd de vergadering geschorst tot heden ochtend 10 uur. Reeds vier dagen staan we nu onder invloed van licht vriezend winterweer al wordt 's nachts nog maar matige vorst waarge nomen. Zo bedroeg de minimum temperatuur gisterochtend te Eelde 6 graden en te Gilze Rijen 7. Toch vroegen de weerkundigen zich elke dag af, wanneer nu een einde aan dit wintertje kwam daar er van een typische wintersitvatie op de weerkaart n.l. hoge druk boven Scandinavië, nog geen sprake was. Wel viel er gisteren een maximum waar te nemen boven Finland maar dit schijnt van weinig betekenis. Vanuit het Westen werd de vorst bedreigd door zeer vochtige lucht die ons land gisteren binnenviel, met dikke mist gepaard. Zo meldde de Bilt gisteren 2 graden met dikke mist, hetgeen zeer gevaar lijk is voor de wegen. Te Den Helder was de temp. echter 7 graden boven nul. Daar er nog steeds geen actieve depressie is die een snel einde maakt aan de vorst blijven de vooruitzichten nog enigszins twijfelachtig. HARLINGEN—GRONINGEN (Eigen bericht) LEEUWARDEN Naar wij vernemen zullen met ingang van de gewijzigde dienstrege ling van de N.S. op 7 Jan. a.s. ook de Diesel-electrische trei nen op het traject Harlingen LeeuwardenGroningen gaan rijden. Van de ongeveer 15 treinen tussen Leeuwarden en Harlingen zullen er 5 D.E.- treinen rijden en tussen Leeu warden en Groningen zullen 7 van de 12 treinen D.E. zijn. Tussen Leeuwarden en Harlin gen zal op Zaterdagen en Zon dagen een enkele Diesel meer rijden dan op de andere dagen Op het traject Leeuwarden— Sneek zijn geen wijzigingen van betekenis ingevoerd, dit in tegenstelling met wat er aan vankelijk verondersteld werd. Advertentie Snuifen nrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met 1 B A M 1béd 1 1 J 1 Gratificatie voor textielarbeiders Krachtens een landelijke rege ling zullen de arbeiders in de textiel-industrie, met inbegrip van degenen die op wachtgeld staan, een Kerstgratificatie ont vangen van een half weekloon, zulks op de laatste betaaldag voor Kerstmis. In de Luchtmacht- school te 's-Graven- hage heeft de plaats vervangend chef var de Luchtmachtstaf, generaal-maj. A. Ba- retta, Vrijdagmiddag de eerste brevetten van bekwaamheid voor staffuncties uitgereikt na een eerste oplei ding aan de Lucht machtstafschool, die dezelfde taak vervult als de Hogere Krijgs school bij de Land macht en een practi- sche proeftijd van 2 jaar in staffuncties. Rechts generaal-majoor Baretta. Van links naar rechts: It.-kol. waarnemer L. W. Proost, maj. waarnemer M. W. J. M. Broekmeyer, majoor-vlieger waarnemer D. Berlijn en kap.- vlieger waarnemer R. A. Sleeuw. (Exclusief voor A.P.) TOKIO (AP) De communisten zullen toegeven aan de voor waarden van de geallieerden inzake de uitwisseling van krijgsge vangenen of de verantwoordelijkheid aanvaarden voor een volle dige ineenstorting van de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen. Dit onwrikbare standpunt van het geallieerde opperbevel werd kenbaar gemaakt tegenover Associated Press. Het is gebaseerd op de loyaliteit jegens en de bezorgdheid over de geallieerde soldaten die zich op het ogenblik in vijandelijke handen bevinden. De censuur heeft „Associated Press" voor het eerst gedert het begin van de oorlog toegestaan enige achtergrond te geven over het leven van de Geallieerde sol daten in de communistische kam pen. Sommigen maken een bittere tijd door, anderen worden be trekkelijk goed behandeld. Som migen moeten hard werken, weer anderen hebben niets te doen. In sommige kampen is het voed sel voldoende, in andere is het buitengewoon karig. In andere wapenstilstands kwesties heeft het Geallieerde opperbevel concessies gedaan, maar wat de krijgsgevangenen betreft een punt dat intensief in Panmoenjon besproken wordt zal het onbuigbaar blijven. Alvorens een beslissing te ne men over punt 4 van de wapen stilstandsagenda de uitwisse- Gisterochtend was in de rol zaal op het Binnenhof een groot aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal bijeengeko men, benevens enkele andere autoriteiten, o.w. de Vice-Presi dent van de Raad van State, staatsraden en de President van de Algemene Rekenkamer, ten einde naar een kleurenfilm te zien, welke Prins Bernhard zelf heeft opgenomen gedurende zijn laatste reis naar Zd.-Amerika. Het betreft hier een 16 millime- terfilm. Enkele malen ziet men de Prins zelf op het doek ver schijnen. Deze opnamen werden op verzoek van de Prins gemaakt door Luitenant ter zee 2e klasse F. Wasseniburg, de cameraman van de marine, die de reis meemaakte. Het is geen geluidsfilm, maar de Prins heeft uit de talrijke gra- mofoonplaten, die hij uit Zuid— Amerika heeft meegenomen, een keus gedaan. Deze draaide hij bij de film, zodat er toch een passen de muzikale begeleiding was, hoofdzakelijk van Zuid-Ameri kaanse muziek. De film is nog nimmer in het openbaar vertoond en het ligt ook niet in de bedoeling dit te doen. De eerste vertoning in be sloten kring geschiedde enkele weken na terugkomst uit Zuid- Amerika toen de Prins in 't film zaaltje van Paleis Soestdijk zijn werk liet zien aan de Koningin, de leden van de hofhouding, en enige kennissen en degenen, die de reis hadden meegemaakt. Nadat de film was gedraaid, onderhield de Prins zich nog enige tijd met de aanwezigen- De minister van Financien heeft de vorige He week een belangrijke mededeling gedaan in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Financiën. Dit geschiedde in de nachtzitting van Donderdag op Vrijdag. Was het de „nacht van Lieftinck", of de nacht van de middenstand? In elk geval is de mededeling van groot belang voor de kleinhandel en de zaken mensen. Er is allang gepleit voor een andere regeling van de omzetbelasting en het heette altijd, dat de verwezenlijking daarvan wachtte op de „unificatie" van de omzetbelasting in het verband van de Benelux. Welnu, de minister heeft gezegd, dat als die unificatie niet spoedig tot stand komt, hij voor ons land met een eigen voorstel zal komen. Hij overweegt de indiening van een wets voorstel, waarbij de heffing-bij-de-detaillist zou komen te vervallen, en op nader te bepalen wijze zal komen bij de bron. Hiervan is geen direct geldelijk voordeel te verwachten, maar de zaken mensen raken van een grote rompslomp eindelijk verlost en de middenstanders speciaal kunnen dan ook weer eens aan.andere dingen denken! Er is nogal een en ander te doen over de kwestie van de hoge papierprijs. Journalisten en dagbladdirecteuren dringen in broeder lijke eensgezindheid aan op maatregelen van de Overheid teneinde het dagbladbedrijf van de drei gende nieuwe zwarigheden te ontlasten. Ook het z.g. Contactcentrum op Voorlichtingsgebied in den Haag heeft het deze week gedaan en dat wel in een wat eigenaardig, maar veelbetekenend kader. Op de bijeenkomst, waar.de broodprijs bespro ken werd! Dat is symbolisch. De mens leeft n.l. (met alle respect voor de economische belangen van de bakkers e.d.) niet van brood alleen! Van daar dat het zeer ad rem was van deze vergadering, ook aan de belangen van het geestelijk voedsel te denken. En een concrete maatregel is, zoals de dagbladdirecteuren hebben gevraagd, afschaffing van de omzetbelasting op advertenties en op rotatie papier. Dan dreigt er iets eigenaardigs te gaan ge- 1e beuren inzake de regeling van de kinder bijslag. Men weet, dat wij op het standpunt staan, en met wij bedoelen we dan de katholieke gemeehschap van ons land, dat er een betere progressie moet komen in die kinderbijslag. De S.E.R., dat is dus de Sociaal Economische Raad, zou hierover advies geven en heeft dit een sub commissie laten doen, die van mening is, dat de bestaande progressie juist is. Er is echter blijkbaar dan natuurlijk de katholieke leden, die dit stand punt uiteraard niet delen. De „Gelderlander" weet nu te vertellen, dat de protestants-christelijke groep in deze subcommissie niet vertegenwoordigd was, zodat wij niet weten maar wel kunnen vrezen! hoe deze daarover denkt. Van onze zijde is bij herhaling betoogd, dat verdergaande progressie nodig is en mogelijk, want er is geld genoeg in het fonds! Maar dat is nu het eigenaardige: er schijnen Ie kapers op de kust te zijn, die de millioenen, welke het Kinderbijslagvereveningsfonds in reserve heeft, willen gebruiken voor een ander doel. Er gaan geruchten volgens welke in bepaalde kringen ernaar wordt gestreefd, de jaarlijkse over schotten van dit fonds „af te romen". Deze week is al bericht, dat de premie voor de ziekenfonds verzekering voor de verplichtverzekerden verhoogd is van 3.6 op 3.8 procent. Dit zou geen verhoging van de sociale lasten meebrengen, omdat men de premie voor de kinderbijslag met een gelijk per centage zou willen verlagen! Dit zou de pogingen, welke van onze zijde hardnekkig worden volgehou den, om de progressie in de kinderbijslag te ver beteren, wel eens op losse schroeven kunnen zetten. Wij zien daarom met belangstelling nadere positieve gegevens terzake tegemoet. Het is met de kwestie „Hoe met de huren", welke de laatste tijd van verschillende kanten in onze krant is belicht, nu zo, dat de Tweede Kamer er ernstig "en diepgaand over heeft gespro ken. Men weet, dat de kern van de zaak als volgt kan worden samengevat: het is billijk, dat er hoger huur komt, ook om de bestaande ongelijkheid in vele woninghuren weg te werken. De huiseigena ren, zo hebben wij altijd gezegd, behoren tot een categorie, die ook rechten heeft, maar het probleem is niet gemakkelijk op te lossen, wanneer men uit gaat van de gedachte, dat de rechtvaardigheid nooit naar één groep mag kijken. Dus: geleidelijke rede lijke huurverhoging, waarvan to mogelijk een deel ten goede zou kunnen komen aan de financiering van de woningbouw en onmiddellijk daarnaast een maatregel tot compensatie van de verhoging in de lonen. In die geest heeft minister In 't Veld zich deze week persoonlijk uitgelaten. En de Minister raad is zich nu over deze zaak aan het beraden. Maar er zitten nog meer kanten aan en daarom zal de moeilijkheid nog wel niet binnen veertien dagen uit de wereld zijn. Er is echter wel zoveel aandrang uitgeoefend, om nu tot een redelijke oplossing te komen, dat de regering wel overtuigd ling van gevangenen zal het er aan vasthouden, dat de vijand eerst een lijst verschaft van alle kampen. De communisten hebben dit luchtigweg een technisch detail genoemd. Dergelijke inlichtingen kunnen verschaft worden, aldus de communisten, nadat de Geal lieerden ingestemd hebben met hun voorstel, dat de Geallieer den eerst besluiten alle commu nisten in Geallieerde kampen uit te wisselen voor Geallieerde sol daten in de communistische kam pen. Zou het Geallieerde Opperbe vel instemmen met een uitwisse ling „van allen tegen allen" dan zou het ziin woord breken tegen over de Geallieerde gevangenen. Op het ogenblik weten de Geallieerden niet hoeveel Geal lieerde soldaten door de commu nisten worden vastgehouden, wie het ziin en waar zii zich bevin den. Zonder dergelijke inlichtin gen zouden de communisten 10, 20 of 100 Geallieerde gevangenen kunnen aanbieden in ruil voor 165.000 communistische gevange nen. Waarschijnlijk zullen de Geal lieerden nooit te weten komen hoe velen nog gevangen gehou den worden in veraf gelegen ar beidskampen of opgegeven wor den als „verloren" door de com munisten. GEDENKSTEEN VOOR CORNELIS DOPPER ONTHULD STADSKANAAL, 14 Dec. In het hotel Dopper te Stads kanaal, het geboortehuis van de in 1939 te Amsterdam overleden musicus Cornelis Dopper, is he denmiddag, in tegenwoordigheid van vele vooraanstaande figuren uit de muziekwereld, een gedenk steen onthuld. Een bijeenkomst in de concertzaal van dit hotel ging aan de plechtigheid vooraf. De in de hal aangebrachte steen werd onthuld door de echtgenote van Cornelis Dopper, mevrouw Dopper-de Roos. Het plaatselijk mannenkoor, dat genoemd is naar deze oud-plaatsgenoot, zong hier na onder leiding van de heer Alie Verwer het „Ecce quomodo mori- tur". Des avonds gaf de Groningse Orkestvereniging een concert, waarbij .a. de Zuiderzee-sympho- nie van Dopper werd uitgevoerd. Des middags werd reeds een jeugdconcert gegeven. KONING GEORGE 56 JAAR LONDEN (A-P.) Koning George heeft Vrijdag zijn 56ste verjaardag gevierd. De koning die thans bijna geheel genezen is van de zware longoperatie die hij in September onderging, bracht de ochtend door met het lezen van de gelukwensen, die hem uit alle delen van de we reld bereikten. Vrijdag was het de échte verjaardag van de ko ning. Zijn staatsverjaardag wordt op zes Juni gevierd. LUIT.-GENERAAL DOORMAN UIT MILITAIRE DIENST Bij K.B. is met ingang van 15 November 1951 benoemd en aangesteld bij de Generale Staf tot luitenant-generaal, de gene raal-majoor P. L. G. Doorman, van de Generale Staf. Lui tenant-generaal Doorman is met ingang van 1 Januari 1952 op het daartoe door hem gedaan verzoek terzake van langdurige dienst, uit de militaire dienst ontslagen onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten door hem gedurende tal van jaren in verscheidene gewichtige betrekkingen aan de Kroon en aan den lande bewezen. LYON (K.N.P.). „De katho lieken zijn in geweten verplicht gehoorzaamheid te weigeren aan een regering, die een preventieve oorlog ontketent", aldus schrijft de wijbisschop van Lyon, Mgr. A. Ancel, in het katholieke week blad „I'Essor". In een belangrijk artikel gaat Mgr. Ancel uit van de veronderstelling, dat de Ver enigde Staten hoewel deze naar zijn mening geenszins het plan daartoe hebben een pre ventieve oorlog tegen de Sovjet- Unie zouden beginnen. De bis schop zet dan uiteen, dat de pre ventieve oorlog in strijd is met de zedenwet en komt daarbij tot de conclusie, dat „hjj, die een preventieve oorlog ontketend, al tijd een oorlogsmisdadiger is". „Iedere katholiek", zo schrijft hij, „die werkelijk wil, dat Ame rika een preventieve oorlog be gint tegen Sovjet-Rusland, zon digt in ernstige mate tegen het vijfde gebod: „Gij zult niet do den". Een overeenkomst met een land, welke tot een preventieve oorlog zou leiden, is zelfs van nul en gener waarde". „Wanneer toch een preventieve oorlog zou worden begonnen", aldus Mgr. Ancel, „dan is het de duidelijke plicht van de katho lieken niet aan hun regering te gehoorzamen. Indien zij de wa penen zouden moeten opnemen, dan zouden zij dit dienen te doen onder protest". ook een minderheid in die commissie en dat zijn zal zijn van de noodzaak, om haast te maken. (Vervolg van pagina 1) De heer Groen (K.V.P.) hield in dit debat een krachtie plei dooi voor de tuinbouw en hii werd hierin later bijgevallen door de heer Emmens (PvdA). De heer Groen noemde het tuin- bouwbeleid van de minister be paald teleurstellend. De land bouwsector was on verschillende manieren geholpen, de tuinbouw had zich echter maar zelf moe ten helpen. Nu had de minister wel in de schriftelijke stukken gezegd, dat hii ongetwijfeld zou helpen bii grote nood. maar de heer Groen vreesde dat die hulp dan veel overeenkomst zou heb ben met het spreekwoord: „als het kalf verdronken is. dempt men de nut". Nogmaals met veel waardering gewagend van de zelfhulp van de tuinbouw, riep de heer Groen de minister op om daaraan nu ook eens van zijn kant een steentje bij te dragen, waarom wellicht binnenkort andermaal zou worden gevraagd. De bij zondere zorg van de heer Groen ging uit naar de koudegrond- tuinders. Voor deze groep nam de over heid wel wat al te gauw het woord sanering in de mond en ook tekende spr. protest aan te gen de passage uit de Memorie van Antwoord, waarin deze groep verschillende gebreken werden toegedicht. De minister kende de Langedijk. Kon de mi nister nu met de hand op het hart beweren, dat deze streek in het licht van die gebreken moest worden gezien? De heer Emmens bepleitte in hetzelfde verband de instelling van een Tuinbouwegalisatiefonds, zulks als aanvullende werking van de borgstellingsfondsen. Bleef een van de voorwaarden, dat gega digden zelf over een vierde van het gevraagde bedrag moeten beschikken, dan zou al bij voor baat vast staan, dat een deel van de kleine bedrijven zou moeten worden afgeschreven. Een oud punt in dit landbouw- debat was het land- en tuin- bouwonderwijs, ten aanzien waarvan de heren Groen en Bieuwenga een wettelijke rege ling bepleitten en de heer En- gelbertink een poging deed om nog een andere oplossing aan te geven. Papier Naar de mening van insiders kon de binnenlandse houtpro ductie belangrijk worden opge voerd, zonder het bos-areaal te schaden. V oedse Ivoorziening Tot slot nog enkele punten op het terrein van de voedselvoor ziening. De heer Cornelissen (K.V.P.) pleitte voor afschaffing van de koffiedistributie en ook nam hü, evenals de heer Engel- bertink, de suikerprüs onder de loupe. Deze laatste dacht de overheidssubsidie te kunnen ver kleinen door opvoering van de productie en de bouw van een nieuwe suikerfabriek. Maandag antwoordt de minister.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3