groeit besten Na eeuwen dorre verlatenheid nieuw leven in de woestijn Onze handelsbalans over October en November actief Hef nieuwe Maria-dogma Van het veilingfront in Noord-Holland - Alkmaar Verbetering beoogd van het Europese spoorwegsysteem Gemeenferaad Oude Niedorp halveert de schoolgelden Missen namiddag Olie: de levensader van de vooruitgang Dekkingspercentage werd 109 pet. Handbalprogramma 'n Waarheid, die reeds berustte in de geloofsschat van de Kerk Inbraak in Don Boscoschool „Het is God, Die wasdom geeft' Marktberichten iilllMinitlir kun' ihilder Jan St ijk Museum ichtstentoonstelling lat de regering van lhoewel sympathise- Egypte, weinig en- toont voor de we- fan alle Moslems tot oorlog. Maar de felle n de dagbladen, ge- x>r fanatieke Mo- doen onregelma- in Pakistan vrezen, irop neemt toe, naar ptè het gevaar voor gewapend conflict ;sterse mogendheden alleen in Pakistan, len van de gehele anse wereld zou 't en anti-Christelijk tot uitbarsting kun- wanneer in Egypte 'den zouden ont- geval zou de Sov- ifeld kansen grijpen nde derde spelen, ïammedanisme telt iele Oosten ruim 300 anhangers; jaarlijks etal met 250.000 be- Het behoeft dan ook idering te baren, dat olitieke wereld ook en in alle landen bezorgdheid toe conflict in Egypte oren. Immers de ge- een openlijke strijd Christelijk Westen mietische Verre en en zou een ramp ehele wereld zijn, Christenen het kruis tegen de sikkel en communisten, maar de halve maan der nen zouden moeten haar autonomie, die tot nu toe scrupu- te respecteren." het is weer fraai, katholieken niet vrij grove wijze mag hun heiligste ge- wanneer de overheid schunnigheden op- haar steun aan der- icaties niet te geven, de cultuur in het ge- oreren diezelfde so- als er van een Is- één haar wordt ge- liddellijk alarm ma- >ken van een afschu- emitisme. Maar als ;n in hun godsdien- ging beledigd wor- et dit niet alleen geschieden, maar overheid, zelfs een secretaris dit. met nog mogelijk ma- er en zijn smerige ie methodes kun- emakkelijk herleven, deze vuilschrijverij erair mom en hii et alleen de krach- in het socialistische ar het blad zal ook ten voor een rege- Of is het blad wel egen het anti-semi- heeft het tegen een -me geen enkel be- ddt de conclusie vreemde protest- ..J. H. GAAT DOOR, 3SEL BEGINT K.N.P.). In Parijs katholieke priesters middags en Zon- H. Mis te lezen en ambtenaren. In voortaan iedere Don- n voor één een H. gelezen voor de i de regeringswijk. schop van. Parijs voor de tijd van ;aande ontheffingen de bepalingen om- waarop de H. Mis gelezen en van de omtrent het nuch- Stoel de priesters :eft toegestaan des Mis te lezen, ko- :este parochiekerken mderden de H. Mis naderen ter H. Ta- iene personen, die niet in de gelegen- un kerkelijke plich- en, doen dit nu wel. 3e Middagmis vorige eerste maal opge- kloosterkapel, waar id geschiedde, was ocht. Ook de minis- nciën behoorde tot gelovigen. ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 PAGINA 7 Zeventienhonderd kilometer pypleiding, van de Perzische Golf tot aan de Middellandse Zee is dwars door vier landen heen gelegd, als een kanaal voor de olie, dwars door de woestijn. En de woestijn, dat is de onmetelijke vlakte van mul, zuigend zand, dat gegloeid is door de giftige hitte van de zon. In vreemde talen heeft de naam van de zandwildernis de klank van verlatenheid, en niet ten onrechte. Want de sfeer van de woestijn, is de beklemming en wurgende eenzaamheid. Slecht6 bij zeldzaamheid wordt de glad-gestoven vlakte doorkruist door statige karavanen, en de koele rijkdom van de oasen bloeit meestal slechts open in het visioen van een uitgeputte zwerver. Doodsbleke skeletten van vergane cadavers tekenen de weg af. Dat is de woestijn: knellende eenzaamheid en doodsbedreiging, en zo was ook de Saoedi-woes tijn: een woestijn. Maar de olie uit het gebied van de boortorens aan de Perzische Golf heeft vruchtbaarheid gebracht in de dodende grond: sinds de aanleg van de enorme pijpleiding is er weer leven gekomen in de woes tijn, een sterk begin van een nieuw land. De opbloei van het leven in de Saoedi-woestijn begon al direct bij de aanleg van de grote pijpleiding. Er kwam namelijk een behoorlijke watervoorzie ning, die voor alles wat leeft in de woestijn de voornaamste be hoefte is. Er kwamen mogelijk heden voor behoorlijk verkeer en na elke nieuwe etappe van de leiding werden gronden in geperkt voor een nieuwe woon plaats voor arbeiders en tech nici. Water en wegen Door het zand en door de rot sige bodem heen, werd het water aangeboord Twee en vijf tig bronnen en waterputten wer den uitgehakt, veertig daarvan leverden helder en drinkbaar water. Dat nieuws snelde de woestijn door, geheimzinnig als een epi demie, maar het vloog als het hericht van een tam-tam. Binnen enkele dagen waren duizenden met hun kudden samengestroomd hij de pijpleiding en het water. Ze werden gastvrij ontvangen en voor hun dieren maakten de arbeiders aan de leiding zelfs speciale drinkbakken. Dat had tot gevolg, dat kara vanen voortaan de route langs de olieleiding volgden. Maar daartoe droeg ook een andere factor bij. Om de materialen voor de montage van het pijpenstelsel efficiënt te kunnen vervoeren, werd langs de leiding een brede verkeersweg aangelegd. Toen die geheel gereed was, kwamen ook de vrachtwagens en het zware wegverkeer, dat vruchten en andere waren vervoerde van de Perzische Golf naar de Mid dellandse Zee en terug. Pompstations De voornaamste en meest directe oorzaak van het nieuwe leven in de Saoedi-woestijn was echter de inrichting van de pompstations. Er zijn er zes: Quaisoemoeh, Rafha, Badacah, Toerai, Mariya en Abqaiq. op onderlinge afstand van 288 kilo meter in de woestijn. Elk station is ruim zestig hectaren. Het is afgesloten van de woestijn door gazen schut tingen van twee en een halve meter hoogte. Het hart van zo'n station is het pomphuis, een indrukwekkend geval vol machi nes. Er zijn zes machinekamers, die tezamen 36.000 pk produceren om de taaie ruwe olie door de leidingen te stuwen. Vanzelfsprekend is voor de bediening en de verzorging van deze stations een uitgebreide staf vaklieden nodig, die per manent in die nederzetting zestig hectaren verblijven. Die staf was het begin van de be volking. maar voor de verschil lende diensten, die er voorts verricht dienen te worden, wa ren meer mensen nodig, zodat de gemiddelde bevolking van een pompstation uitgroeide tot een kleine 250 mensen, waarvan ruim 200 Arabieren zijn en de rest uit Amerikanen bestaat. Moderne woonplaats Dank zij de moderne commu nicatiemogelijkheden zijn deze mensen, hoewel zij midden in de woestijn vertoeven, niet af gesneden van de rest van de wereld, De dertig meter hoge rood en wit gelakte radiomasten, die boven elk „kamp" uitsteken, onderhouden voortdurend contact met de buitenwereld en de andere pompstations. Op gezette tijden landt een groot C 47- vliegtuig met post en nieuwe voorraden levensmiddelen. Voor het veraangenamen van het leven hinnen de stations wordt voorts alles gedaan wat men maar wensen kan. De hui zen zijn geriefelijk en modern in gericht, elk station heeft een eigen hospitaal en waterleiding ontbreekt er evenmin. Uit de bronnen wordt namelijk water opgepompt naar twee enorme tanks, die 150.000 liter water be vatten kunnen. Uit die tanks wordt het water afgevoerd. De inrichting van de pompsta tions is echter nog niet helemaal gereed. Nog slechts enkele maan den geleden heeft men de lei ding in gebruik kunnen nemen en het leven in de zes „nederzet tingen" draait nog niet zeer lang. Men wil, mettertijd, elk pomp station hetzelfde comfort geven als elke stad van formaat heeft. Men heeft plannen voor comple te ziekenhuizen, ontspanningsge bouwen, tennisbanen en sport velden, bioscopen, speeltuinen voor de kinderen, eigen radio programma's. Geen gevangenis. Het leven zal er dus binnen niet al te lange tijd zijn gang gaan als in de meeste plaatsen waar mensen wonen. Ongetwij feld zal men er altijd iets van isolement blijven voelen, maar, die benauwenis van de opslui ting, zal, zeker bij de voortschrij ding van de techniek, die tijd en afstand tot zinloze begrippen maakt, binnen korte tijd niet meer bestaan in de gemeenschap van .de pompstations. En als dan het leven tussen de gazen hekken te benauwd wordt, kan men al- PIJPLEIDING Dit verhaal vertelt over de opbloei van het leven in de dorre zandwildernis van de Saoedi-woestijn: die na het gereedkomen van de enorme\ olieleiding van de Perzische Golf naar de Middellandse Zee weer belangrijk gebied is geworden, zoals in de tijd waarover het Oude Testa ment spreekt. De gegevens ervoor hebben wjj ontleend aan een publicatie van de „Caltex Group of Compa nies": Olie, levensader van de vooruitgang. tijd nog gaan „buurten" bij de Bedouinen, die er altijd wel in de nabijheid te vinden zijn. Bij dit interessante volk van noma den, die leven volgens tradities en gebruiken, die reeds eeuwen in zwang zijn, is iedere gast wel kom, want de gastvrijheid is bij deze mensen spreekwoordelijk en hun koffie, waarvan men de geur op verre afstand kan waarnemen is echte mocca. Een kopje mocca. Zij kopen de koffiebonen in Yemen, vers van de struik, als ze nog groen zijn. Voor elke maaltijd worden ze geroosterd, tot ze bijna zwart zijn. In een vijzel worden ze fijn gestampt en het gruis gaat in een koperen ke tel, die in de as van een takken vuur gezet wordt. Dan wordt er water bijgevoegd en als het brouwsel kookt doet men er een beetje cardamo een specerij uit Malabar safraan of kruid nagelen bij. Als de koffie „klaar" is, wordt er een harige prop weefsel in de tuit gestopt, dat als zeef dienst doet. En als men zich de moeite geeft om de taal van de Bedoui nen te leren, dan kan men. geze ten rond het kampvuur in de woestijnnacht, slurpend aan de warme mocca, hun verhalen be luisteren, die vol overoude wijs heid zijn en van een eigenaardige levenswijsheid, die'de richtsnoer is voor dit eenvoudige oeroude volk 's GRAVENHAGE, 14 Dec. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in November f 679 millioen (v.m. f 733 millioen), terwijl voor een waarde van f 738 millioen (v.m. f 780 millioen) werd uitgevoerd. De sedert Augustus ingetreden verbetering in de handelsbalans, welke in October, blijkens de definitieve cijfers, voor het eerst sinds de publicatie van de han delsstatistiek (1917) een actief saldo te zien gaf, zette zich in November voort. Het dekkings percentage bereikte in deze maand zelfs een hoogte van 109 pet. (v.m. 101 pet.). Naar het zich laat aanzien' kan ook voor December op grond van de ver houding van het aantal in- en uitvoerdocumenten, welke tot op heden zijn binnengekomen, wor den verwacht, dat het dekkings percentage zich op een hoog niveau zal handhaven. Dit is des te opmerkelijker nu de uitvoer, gezien de moeilijk heden welke deze in verband met de door Engeland, Frankrijk Denemarken en Amerika inge voerde restricties ondervindt, een neiging tot daling vertoont Het deficit, dat in November met f 59 millioen verminderde, bedraagt sinds het begin van het jaar f 2,197 millioen. Dit is f 107 millioen minder dan het deficit in de dienovereenkom stige periode van het vorige jaar (Januari—Nov. 1950 f 2.304 mill.). De daling van de invoerwaarde in November 1951 t.o.v. October Hoofdklasse: VIO—DWO 14.30; DTSVZV 13,00. lste klasse: VI. VlugStrand vogels 14.30; Hugo GirlsKSV 15.15. 2e klasse; TOP 2—DOS 2 13.40; VIOS—Hugo Girls 13.40. 3de klasse: SEW 1—»Geel Zwart 2 14,30; Con Zeio 2WGW 2 13.30. Junioren A Geel Zwart a VI. Vlug a 13.15; WGW a—VI. Vlug b 12.00. Junioren C: Strandvogels a SEW a 13.40. PARIJS Deskundigen uit 12 Europese landen van het plan- Marshall die juist een bezoek van 6 weken hebben gebracht aan de V.S. om de spoorwegen aldaar te bestuderen, hebben aangedrongen op een gecoördineerd spoorweg vracht-systeem voor W.-Europa. De 82 Europese deskundigen verklaarden: Er moeten voortdu rend pogingen in het werk wor den gesteld de spoorwegtariefsy stemen te coördineren teneinde een samenhangend systeem tot stand te brengen, dat uniforme transportcondities in een enkele markt biedt. De deskundigen stelden voor een soortgelijk centraal lichaam als de Amerikaanse Interstate naamste taak hiervan zou zijn: Bevordering van alle noodzake lijke maatregelen op het gebied van het transport tot uitbreiding van de handel tussen de leden- landen, Andere aanbevelingen van de deskundigen zijn: een uniforme methode voor het opstellen van rekeningen en statistieken voor de Europese Spoorwegen, meer comfort en luxe: zitplaatsen met verstelbare leuningen, waterkoe- lers, en ramen met dubbele rui ten in de Europese spoorwegcom partimenten, oprichting van een centraal bureau in Europa voor inlichtingen inizaike vrachten, meer comfort op de stations en een gemeenschappelijke bestude ring door de weg en spoorweg autoriteiten van de diverse me thodes van bescherming bii over wegen. 1951 met ca. f 100 millioen wordt voornamelijk veroorzaakt door 'n verminderde invoer van oliehou dende zaden, suiker en suiker goed, resten en afval van de voedselindustrie, minerale brand stoffen, meststoffen, hout en houtwaren, alsmede stoomketels, machines en toestellen, terwijl de invoer van ertsen, slakken en assen is gestegen. Bij de uitvoer kan men o.a. een daling consta teren ten aanzien van planten, bloemen en bloembollen, fruit, meststoffen en een stijging bij groenten, tin en werken daarvan. De omvang van de buiten landse handel in de afgelopen 12 maanden heeft zich, vergele ken met de voorgaande 12 maandsperiode (Nov. 1950Oct. 1951) wederom gunstig ontwik keld. Het deficit daalde zelfs beneden dat van 1950, terwijl het dekkingspercentage steeg van 74 tot 76 pet. OM HET GEWESTELIJK KAM PIOENSCHAP 4e KLASSE LIBRE WARMENHUIZEN Onder leiding van de biljartvereniging „Ons Genoegen" in clublokaal de Groot te Warmenhuizen werd Vrijdagmiddag het Gewestelijk Kampioenschap 4e klasse libre geopend. De heer Pater feliciteerde de 8 aanwezige spelers voor hun prestatie in de persoonlijke dis- trietskampioenschappen waar door zij werden geplaatst voor dit Gewestelijk Kampioenschap. De heer J. M. Rempe van de ver. „D.E.S." te Amsterdam had bericht van verhindering gezon den, wegens opname in het zie kenhuis. Verder waren het de navolgende vertegenwoordigers van de verschillende districten: Den Helder: J. Borst van D.O.R, te Breezand; 't Gooi: J, Cabri van De Rozenboom te Bussum; West-Friesland: M. Druif van A.B.C. te Abbekerk; Alkmaar: D. Jonker van De Mo len te Alkmaar; Zaanstreek; H. Kromhout van 't Zwaantje te West Knollendam; Utrecht; A. Ph. Luca van Suisse te Utrecht. Haarlem: J. B. Schoos van On der Ons te Beverwijk. Schagen: H. Rijs van Krijt op Tijd te Dirkshorn. De middagipartiien waren zeer spannend en brachten allereerst een overwinning voor de heer Jonker van het district Alkmaar, in 35 beurten met een moyenne van 2.14 werden de 75 car. vol gemaakt, het werd ook ten hoog ste tijd want de heer Druif van West-Friesland had de 73 car. bereikt. De partij Borst tegen Cabri, uit de resn, districten Den Helder en 't Gooi eindigde na 46 beurten met een moyenne van 1.63 in remise. De vertegen woordiger van de Zaanstreek de heer Kromhout won na 32 beur ten van de heer Luca, Utrecht, die met 69 caramlb. tevreden moest zijn. Rijs uit 'het district Schagen won met 2.20 moyenne van de Haarlemmer Schoos die met 1.82 moyenne tevreden moest zi.in, Rijs boekte een twee de overwinning tegen Borst in 30 beurten. De beste partij werd gemaakt door de vertegenwoor diger van 't Gooi. de heer Cabri, in 25 beurten met 3.00 moyenne tegen de heer Kromhout, die met 1.48 tevreden moest zijn. Een vliegtuig van de Zwitserse Luchtvaart Mij. „Swissair" is Vrijdagavond in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol verongelukt. Alle passagiers en de leden van de bemanning konden tijdig de machine, welke geheel uitbrandde, verlaten. We zien hier een van de passagiers, de heer Wim P. A. Ditmar (links), die in het restaurant van Schiphol aan de heer E. van de Beek, adjudant-directeur van de luchthaven, zijn ervaringen vertelt. ALKMAAR Vrijdagavond heeit de bekende Monoloog, mag. dr. C. Friethoff, oud-hoogleraar aan de Universiteit te Amster dam, voor Schola Publico gesproken over het Dogma van Maria's ten Hemel-opneming, welk onderwerp hij ook behan delde op de laatste der vier Zondagmorgenconferenties voor niet-katholieken in April van dit jaar en waarvan wij in ons blad van 2 Mei j.l. een uitvoerig resumée hebben gegeven, zodat wij menen te kunnen volstaan met enkele essentiële punten aan te geven. De zaal van het Gulden Vlies was tot de uiterste hoeken gevuld. Er waren opmerkelijk veel jonge ren. Pater Friethoff hield zijn le zing aan" de hand van lichtbeelden o.a. van de plechtigheden te Ro me op de lste November van het Heilig Jaar, waarop de H. Vader ex Cathedra het nieuwe Dogma afkondigde, afbeeldingen van kerkvaders en kerkleraren en Mariale afbeeldingen, waarbij hij enkele argumenten en bewijsstuk ken opsomde, welke aantonen, dat Maria met lichaam en ziel ton hemel is opgenomen en dat dit een door God geopenbaarde waarheid is. De waarheid, welke in het Dog ma ligt vervat, berustte van het eerste begin af reeds in de Ge loofsschatten van de H. Kerk, doch ligt niet verankerd in de B ijibel, noch in de Goddelijke Overlevering- In de geschriften van de Kerkvaders van de zeven de eeuw echter is de vermelding omtrent Maria's ten Hemel-op neming abundant genoemd. Petrus Canisius zegt: „Dit ge loof handhaaft zich reeds eeuwen en is ingeworteld in de harten. Rijst dus de vraag, hoe de Paus deze waarheid tot Dogma heeft kunnen verheffen en ais antwoord op deze vraag betoogt Pater Friet hoff, dat, hoewel de Kerk deze waarheid van het begin af in zich droeg, zii zich nochtans .niet be wust was van de draagwijdte van wat God haar had geopenbaard. Het is de H. Geest, die de Kerk daarvan bewust heeft doen wor den- Vier millioen petities hebben de Paus bereikt, om de ten He melopneming van Maria tot Dog ma te verklaren. Van 1194 Dioce sane Bisschoppen heeft 80 pet. be vestigend geantwoord, of zii van oordeel waren, dat de lichamelij ke ten hemelopneming van Maria als geloofspunt moet worden vast gesteld en of dat het algemeen verlangen was van Bisschop, geestelijkheid en gelovigen. Twee pot, spraken twijfel uit omtrent de 'tweede vraag, waarvan een half procent zei: „Ik weet het niet". Geen enkel ontkennend antwoord- Aangenomen kon dus worden, dat 98 pet. van de Kerk reeds aannam en leerde, dat Ma ria ten Hemel is opgenomen. De Kerk in haar geheel kan niet dwalen. Waarop steunde dan deze waar heid? Door de hele liturgische ge schiedenis van dit feest werden de sporen van dit geloof gevon den. De eenstemmigheid hierom trent onder de Kerkvaders wordt verklaard, omdat deze waarheid heeft behoord tot de apostolische overlevering Maria was, zo leer den de Apostelen, deelgenote in WIERINGERWERF In de nacht van 13 op 14 December hebben inbrekers door het uit lichten van een raam, zich toe gang weten te verschaffen tot de R.K. Don Boscoschool te Wie- ringerwerf. Een bedrag van f 145.als mede enige schoolbenodigdheden werden ontvreemd. Toen in de vroege morgen van 14 December mevr. W, als ge bruikelijk de kachels kwam aanmaken, ontdekte zii in de lo kalen een grote ravage. Het hoofd der school dat spoedig ter plaatse aanwezig was, consta teerde dat dieven door het uitr lichten van een raam naar bin nen waren gekomen. De kasten in de lokalen bleken geforceerd te ziin. terwijl de inhoud over hoop was gehaald ep in grote wanorde over de grond lag ver spreid. Na ondetrzoek bleek dat een bedrag van f 145.da* gro tendeels door de kinderen voor vacantiereisjes was gespaard, buit is gemaakt. Verder ziin ver schillende voorwerpen o.a. een snelkoker, electrische klok en een pak breikatoen, door de in brekers meegenomen. Van de da ders ontbreekt tot nog toe elk spoor. Doordat de school nog iq een houten keet op de Terp is ge huisvest die op anderhalve kilo meter afstand van bet dorp is gelegen, hebben de inbrekers vrij spel gehad, Christus' Verlossingswerk, in diens overwinning op Satan, zon de en dood. De verheerlijking van Maria's Lichaam was de be kroning van haar andeel in deze overwinning. Verder leidden uit spraken in het Lucasverhaal en Ecclesiasticus tot de conclusie, dat Maria „vol van genade" is, dat Zii geen enkele vlek heeft geworpen V de Goddelijke Glorie van Haar Zoon, dat Zij aan geen vloek on derworpen is en dat de Satan op Haar geen enkele overwinning heeft behaald. Haar dood was geen straf, maar maakte Haar aan Haar Zoon gelijkwaardig. HERBOUW PACHTERSWONINGEN WIERIKGERMEER Door de rentmeester der Domeinen is on derhands opgedragen de volledi ge herhouw van 8 pachterswonin gen in de Wiering'ermeer. 4 De namen der gelukkigen ziin: W. Dekker, Oosterterpweg K8: E. C. Tuimer, K10; W.P- Brouwer, K12; C. Schenk K14; J.H. Beu'ke- ma, Wagenpad H48; A. Wi.jngaar- de, Wagenpad H56; J.A. Bergman Medemlblikkersluisweg H65; J. Th. Droog. Medemblikkersluisweg H66 De herbouw van de eerste vier is opgedragen aan de N.V. v.,h. A- Kimgma en Zn. te Leeuwarden: van de laatste vier aan de fa. J. Geuzebroek te Medemfolik. (II en Slot.) Na het algemeen overzicht in een van onze vorige nummers, nog iets over de teelt en de afzet van enkele der voornaamste pro ducten. De telers van vroege aard appelen mogen terugzien op een goed jaar. Er bestond in het binnenland reeds vroeg vraag naar dlit vroege product. De prij zen bleven op hoog niveau. Het Engelse bezettingsleger in Duits land was in 1950 een goede af nemer. De totaal export is in 1950, in vergelijking met 1949, van 11.000 ton tot 6000 gedaald. Vele tuinders hadden hun aardappelgewas niet voldoende of niet op tijd bespoten. Aard appelziekte brengt de export direct in gevaar!! Ook de telers van pootaardappelen hebben een goed seizoen achter de rug. Van exportzijde bestond er een goede vraag. Het veilsysteem is ook vG'or dit product het beste ver koopsysteem gebleken. De ge maakte prijzen waren boven verwachting: dit was hoofdzake lijk aan speculatieve handel te danken. Zo goed als alles kan voor de winter worden geruimd. Vroege, kool. Wanneer er een product is ge weest, dat het er in 1951 slecht heeft afgebracht, dan is het wel de vroege kool geweest. Er be stond geen interesse voor en het grootste gedeelte van de aanvoer draait soms door, want het was geen ongewoon verschijnsel, dat aan een veiling 200.000 kg on verkocht bleef! Export van kool was er niet. De teelt van sluitkool zal dras tisch moeten worden ingekrom pen. In de periode van 1 Sept. tot 1 Nov. draaide een quantum van 12% millioen kg. herfstwitte door, gevolgd door een doordraai van 1 millioen kg. Succes witte. De „poolvorming" heeft succes gehadT Het wittekoolfonds bij het C.B. vertoonde aan het eind van het seizoen een negatief saldo van ruim f 200.000.- Afzet. Met de afzet van de bewaar- kool wilde het niet vlotten. Voor de witte bewaarkool was het maar gelukkig, dat in Februari Amerika aan de markt kwam. Toch werd er nog 20 pet, van de aanvoer doorgedraaid. Over het algemeen voor de bewaar- kooltelers tegenvallers. De teelt van de bloemkool was een van de weinige cultures, die het er nog redelijk goed hebben afge bracht. Alleen in de zomer maanden is er tijdelijk een te veel geweest, doch reeds in Aug. konden de prijzen zich herstel len. In het afgelopen jaar is de uienteelt zeker niet lonend ge weest. De oogst en de kwaliteit waren goed, maar de meeste par tijen moesten door het natte herfstweer te lang op hot land blijven liggen, waardoor de blanke kleur verloren ging. In de zomermaanden deelden de was- en de bospeen in de algemene misère op de groen- tenmarkt. Door de constante doordraai kwamen de prijzen niet boven het minimum uit. Met de breekpeen was het niet veel beter. Veel peen is voor vee voeder verkocht. Door de inkrim- De raad van Oude Niedorn heeft korte metten gemaakt met rekeningen over 1950 en de be- grotineen voor 1952, Er werd géén nostgewiize of hnofdstuks- gewiize behandeling gevraagd en zelfs geen onmerking over ge maakt. De commissie van onder zoek constateerde rustigweg dat het snul in orde was. en dat met name de begroting er goed en deuedeliik uitzag. Een hamer slag en de zaak was aan kant. Wat de rekening betreft: op totaal f 120.220,33 was er een overschot van f 5070.74. De be groting van het Burgerlijk Arm bestuur was met een gemeente- subsidie van f 7000,sluitend gemaakt op f 8835,De gewone lienst zag er met f 8076,42 voor onvoorziene uitgaven goed uit, terwijl de kapitaalsdienst een geraamd batig slot van f 6136,65 aangaf. Dat bedrag voor onvoor zien van de gewone dienst moest tijdens deze vergadering echter nog met f 1000,worden ver minderd wegens het besluit om het schoolgeldcijfer 2 ingaande het huidige belastingjaar te hal veren. Vorig jaar waren diverse belastingverhogingen ter tafel gebracht wegens het plan tot het stichten van een nieuw raadhuis aan de Weel. Daarvan was alleen de sehoolgeldverdubbeling over gebleven. Aangezien er voorlopig toch geen kans is op een nieuw raadhuis en de gemeentefinan- ciën ook zonder het hoge school geld gezond blijven, achtte de raad ook dit niet langer verant woord. Verder besloot de raad om de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid te verblijden met een subsidie van 20 ct. p. inw.; om de ANWB innlaats van f 25 f 30 te geven en Pro Juventute f 25. Afgewezen werden de subsidie aanvragen van „Oud Schagen en Omstreken",en van de Vereni ging van Leiders van Gemeente lijke Sociale diensten. Beide za- kep waren voor Oude Niedorp van geen belang. Met vreugde had de raad ver nomen, dat de uitkering uit de ondernemers belasting was ver hoogd tot f 20655, De heer Stadegaart vond f 60 voor de kraamverzorgingsvereni- ging van het Witte Kruis in de gemeenten Oude en Nieuwe Nie dorp, BaTsingerhorn en Winkel wat weinig, doch burgemeester Kalb achtte de verhouding ten opzichte van de Wit-Gele Kruis kraamverzorging, welke f 300.— krijgt, nog niet zo vreemd. Bijna 3/4 van de bevolking is immers katholiek? Weth. v. Zonen voeg de er nog aan toe, dat de opzet bij het Witte Kruis ook even anders is, waardoor men een hogere vergoeding ontvangt. De heer B. v. d, Woude wou graag het grasgewas langs de Rijdersweg pachten gedurende 5 jaren ad f 5 p. j. en nam daar voor de verplichting op zich om gedurende die jaren de sloten vrij van riet en kroos te hou den. Wellicht geen gemakkelijk verbond, maar hij heeft er zelf om gevraagd. Handenarbeid on de meisjes school. Nu een der leerkrachten van de R.K. Meisjesschool te 't Veld het diploma handenarbeid heeft verworven, is men ook gerech tigd om dit vak te gaan onder wijzen. Met de invoering is f 6 a 700.gemoeid. Toegestaan Alle leden van de Adviescom missie voor woonruimte werden herbenoemd. Burgemeester Kalb vond dat de ingezetenen er met een jaar aanslag van f 5.20 voor de vuil nisophaaldienst nogal zacht af komen. 10 cent per week voor een dergelijke belangrijke dienst is toch werkelijk niet te veel. Gedurende de eerste vier jaren zal men nog f 2.extra dienen te betalen voor de nieuwe vuil nisemmers. Deze emmers worden echter geen volstrekt eigendom van de betrokkenen. Ze behoren bij het betreffende perceel en worden daarom ook genummerd. Bij verhuizing moet men ze dus achterlaten. Hiervoor kan zo nodig dan een verrekening met de nieuwe bewoner plaats vin. den. Goedgevonden. Het presentiegeld van de raads leden werd vervolgens verhoogd van f 4.op f 5,omdat men dit tenminste wel voor de loon derving mag rekenen en de raadsleden bovendien voor ,de vele commissievergaderingen géén presentiegeld ontvangen. Tijdens een zeer geanimeerde discussie over het begrip luxe- of bedrijfshonden, werd o.a. vast gesteld dat er in de gemeente veel te veel honden zijn en dat het daarom alleen al noodzake lijk is de belasting zo volledig mogelijk te «handhaven. Zelfs moet worden overwogen of de hondenbelasting niet moet wor den verhoogd. Men moet wel heel duidelijk kunnen aantonen, dat zijn hond voor het bedrijf onmisbaar is. Het zo nu en dan vangen van een rat telt daarbij niet mee. In dit verband vestigde de burgemeester de aandacht op de grote rattenbestrijdingsactie. Als iedereen meewerkt om de rattenbestrijding algemeen en ping van het areaal kroten was de doordraai veel lager en da prjjzen kwamen vaak boven de minimumprijzen uit. De teelt van slabonen gaf de meeste teleur stellingen. Uitbreiding van het areaal viel samen met een ab normaal grote opbrengst. De prijzenverlaging, die veel stof heeft doen opwaaien, bracht geen resultaat op exportgebied. Van een toeslag op het pro duct is nog niets bekend! Witlof was behoorlijk te plaatsen. In spruiten zit nog wel enig pers pectief. Tuinboutvoogst. De oogst tuinbonen bleek in 1950 te groot. De ophoudprijs van f 6.behoedde de aanvoerders voor een algeheel debacle. Het zelfde gold de augurken. Grote aanvoer, geen vraag, doordraai, minimum prijspeil. De bessen- teelt heeft dë kwekers slechts matige uitkomsten gegeven. De oogst .viel tegen en de prijzen lagen lager dan vorige jaren. De aardbeien stonden er eerst goed voor; vele regens staken een spaak in het w*iel. Er trad veel rot in de vruchten op en het product was zeer zwak van kwaliteit. Organisatie, Het aantal aangesloten veilin gen bedroeg nog 30. Den Helder herdacht 't 40-jarig bestaan. Sinds het bestaan van de Af- zetcommissie fruit is de unifor miteit in de sortering van fruit aan de veilingen sterk bevorderd. Veel minderwaardig fruit komt nog in de consumptie terecht. Meerdere veilingen hebben zich genoodzaakt gezien grote kapita. len te investeren voor veiling fust. In het algemeen ziet het er in de tuinbouw veel beter uit dan een jaar terug. De natuur zelf zorgde voor sanering. Daar uit blijkt dat de mensen mogen „wikken", doch dat het ..beschik ken" in de hand van God ligt. WATERSCHAPPEN Bii K-B- zijn benoemd: in de provincie Noord-Holland: met in gang van de eerste Woensdag in December 1951 tot Heemraad van het waterschap de Dertig Gein. Polders op Texel C. Zijm Zzn.; te de Westen op Texel (gem. Texel), Met ingang van 1 Jan. 1952 tot heemraad van de polder West- zaan N.J.v.d. Stadt te Heiloo, met ingang van 2 Jan. 1952 tot heem raad van de polder Katwoude R. Doornenbal te Katwoude. OBDAM 8500 kg uien 27,30- 28,80; grof 27,3028,10; drieling 26; spekuien 11,60—18; B 12-12,30 C 6,20; Modjo's 12,1012,50; 4ooo kg sav.koo] 8.7012,30; looo kg rode kool 10,70—13; looo kg suc ces witte 5; 800 k~ spruiten 27— WARMENHUIZEN looo kg uien 26,60; groot 25,40; drieling 26—26,40; stek 9,40; 6600 kg an dijvie 12,40—16,20; II 7,20—10; 21ooo kg rode kool 8,2012,70; afw- 610,10; 65oo kg succes wt. 5; doorgedraaid 2o.ooo kg witte kool. GROOTEBROEK, 14 Dec. 1951 3.000 kg blw. eigh. 10,5011,60; veevoer 5; 7.ooo kg uien grof 24,70—26; middel 26,70—28,10; dr. 26,10—27,30; nep 28,30—29,80; Looo kg bieten B 11,70; 500 kg spruiten 3437: 7oo kg andijvie 5,408,30; 5-5oo kg groene kool 7,2011,40; 12o,ooo stuks bloem kool zelfd. C 16,10; C2 9,90; tus- sensoort B 3260,20; B2 15,40 39,30; C 16,80—19,90; C2 8.20; stek 4,50—8. ALKMAAR 14 Dec. Tomaten A 21—1,03 per kg; witlof 10—33; bloemkool 1937 per stuk; rode kool 610,50; sav- kool 67; gr. kool 6,5011; spruitkool 1051 per kg; boerenkool 611; sla 2 13: andijvie 718; bieten 4—13; winterpeen 5,5015; waspeen 19- 32; uien 1027; prei 1426; soep groenten 3,505,50 per bos; pe terselie 2,506; goudreinette 22- 44 per kg; Present van Engeland 1941; knolsoep 5—17 per stuk; Comptessp de Paris 2034; win- terjan 1532 per kg. HEILOO. 14 Dec. Spruitkool 3056; boerenkool 8—14; groene kool 912; andijvie 814; worte len 612; kropsla 1215; prei 15 24; schorseneren 2240. HOOGKARSPEL, 14 Dec. 2500 st. bloemkool, t.s. B 39.40 41.30. II B 27—30.40, stek 3.50— 4.30; 3700 kroten 12.80—13, B 11.20—12.30. C 4.70—4.90: 2950 groene kool 810.60; 2000 uiem, groot 26.20. grof 26, driel 23.20 —23.50, dubbele 17.70; 625 aard appelen 8.50. WOGNUM. 14 Dec. Witlof A 24—35. B 18—28. C 11—24. stek 614. Aanvoer 15.500 kg. Spruit kool 2543; rode kool 6.90 11.50; groene koo] 10; boeren kool 13-15; prei 2427; knol bieten A 12.80—13.30. B 11.70— 11.80. C 6.4.0; modjo 10.10—12.10: andijvie 1118: breekpeen 10 12.60; sterappel 2845; Glorie van Holland 3449; Winterian 1438; Goudreinet 1554; Cox Orange 2985; Williams Duchess 2847: Bon Louis 2641: Com- tesse de Paris 1736; Gieser Wildeman 40—45: Bramley Seedling 1526: Zoete appelen 12—31, intensief te voeren, heeft niemand meer een hond ais rattenvanger nodig. Nu de nieuwe spuit is aange komen achtten B. en W. het tijd stip aangebroken om de oude auto plus brandspuit aan de heer Nieuwenhuis uit Dirkshorn, welke er het beste bod voor had ge daan, te verkopen. Ook daar kon de raad zich mee verenigen. Tenslotte wee? de heer Tromp op een aantal voor de volksge zondheid funeste stinkslootjes. Voorzitter zal met plannen voor demping of riolering ko men. Belangrijker is echter, dat weldra iedereen die nog vuil of rommel in de sloten gooit, onver biddelijk een proces-verbaal zal krijgen. Want dat is het ergste euvel. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7