II. 3- Nieuuu Elfduizend geallieerde soldaten op Korea verblijven in communistische kampen Gegevens onbetrouwbaar, zegt generaal Nuckols Verzekeringskamer levert in haar rapport critiek op het beheer 12 spoorwagons brengen goede gaven naar Italië Overste Eekhout keerde uit Korea terug LE'S DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Tóch lijsten van krijgsgevangenen uitgewisseld Het verbad Ernstige beschuldigingen tegen bestuurder P. Mist sloot vliegvelden af Nederlander doodgeschoten Een trein vertrok uit Venlo )I0 Lang zalle ze leve in Australië Eén Nederlander krijgsgevangen Priesterwijding van gehuwde predikant „Hef Hypotheekspaarfonds Stad en Land Duitse industrie vóór plan-Schuman Nederland offerde vier ton Westerse hulp tegen barbarendictatuur Engeland steunt Europees leger Nederlandse bruiloft in Australië „Faust" ging „Valentijn" te lijf Felle binnenbrand in groot hotel Leeuwarder kapitein T. de Haan zou het liefst meteen gaan zeilen 1ELANGE per 2 5 0 gram :rvice )3 A f 198 333, f 493, f 525 a.s. Feestdagen /elnu, dames en ga naar KOH! ALKMAAR COPYRIGHT STUOIO ladden natuurlijk smidje Verholen zo, want smidje >d om zich heen, jsende meeuwen, niet gunden. e de smid. „Heel York. Hier komt toch was de zee want plotseling al pijpjes, die als en zijn scheepje ïid, want ziender- ■fferdeboegspriet" hebben we daar Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per -editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HST PFIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE nHD VAN HEDEN (Pagina l) Woensdag 19 December 1951 46e Jaargang No 12355 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET VERBOD van de Regering, dat haar ambtenaren geen lid mogen zijn van met name ge noemde communistische vereni gingen en haar mantelorganisa ties, heeft voor ons het meest waarde als een getuigenis, dat de Regering het communistische ge vaar onderkent en het mogelijke er tegen wil doen. Het onmoge lijke kan n.l. ook van haar niet gevergd worden. Na de bekendmaking van mi nister Teulings, dat hij beschikt over de bewijzen, dat de C.P.N. tracht langs slinkse wegen bui tenlands geld naar ons land „over te hevelen", om haar onder grondse acties te financieren, kon enige maatregel niet uitblijven. Gelet temeer, op wat over het werken van de communisten hier al eerder bekend was. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de strijd tegen het commu nistische gevaar in ons land met dit verbod niet volstreden is. Er zal nog wel meer en meer posi tiefs moeten gebeuren, want natuurlijk zijn hiermede de ge vaarlijke elementen niet uit de staatsdienst verdwenen. Gevaarlijke elementen, die communistisch georganiseerd zijn, kunnen zich gemakkelijk „dek ken" door voor dat lidmaatschap te bedanken en dan is er, formeel, geen vuiltje meer aan de lucht. Maar de eigenlijke moeilijkheid is daarmede niet ontgaan, zij bliift bestaan. Men kan intussen de maatregel van de Regering niet critisch „af doen" met de boodschap, dat dit verbod niets betekent, dat het toch niet helpt. Het heeft wel degelijk betekenis. Men moet het niet overschatten, maar ook niet onderschatten. Wij wachten met belangstelling af, wat er in de naaste toekomst volgen zal. De bestrijding van het ook in Nederland wroetende com munisme moet zo zegt het ont werp van de nieuwe Verkiezings programma van de Katholieke Volkspartij „zo scherp moge lijk" zijn, zowel wat betreft zijn leer als wat aangaat zijn prac- tijken! MOENSAN (A.P.). De bevelvoering van de UNO heeft gisteren te Panmoenjon met de communisten lijsten van krijgs gevangenen uitgewisseld. De communisten hebben de geallieer den een lijst met namen van ongeveer 11.100 geallieerde krijgs gevangenen ter hand gesteld. De lijst omvat 3100 Amerikanen, ongeveer 7.000 Zuid-Koreanen en meer dan 1.000 militairen van andere landen. De geallieerden van hun kant hebben de communisten een lijst met de namen van 132.474 krijgsgevan genen overhandigd. De door de communisten ver strekte lijst dekt in het geheel niet de 100.000 militairen van de UNO en Zuid-Korea, die in actie vermist zijn en geacht worden zich voor het grootste deel in communistische handen te be vinden. De communistische lijst zou de naam van één Nederlander bevatten. De woordvoerder van de bevel voering van de UNO, brigade generaal William Nuckols, ver klaarde: „De communistische lijst is nog niet geverifieerd. Vermoe delijk zijn er fouten in en ver toont zij omissies en fictieve toe voegingen. De bevelvoering van de UNO zal onmiddellijk al wat mense lijkerwijze gesproken mogelijk is, doen om de lijsten te controleren. De wapens en diensten in de V.S. waartoe de op de lijsten voorko mende personen behoren, zullen na verificatie onmiddellijk bericht zenden aan de naaste verwanten". „Ik kan er niet te sterk de na druk op leggen, dat dit een com munistische lijst is" aldus Nuckols. Elke van de communisten ont vangen inlichting over krijgsge vangenen is onbetrouwbaar". Volgens een betrouwbaar zegS' man uit Tokio bestaat waarschijn lijk geen groot verschil tussen de officiële schattingen van het Amerikaanse leger van wat het aantal krijgsgevangenen, dat zich in communistische handen bevindt EEN GROTE UITZONDERING VATICAANSTAD (K.N.P.) „Inderdaad is het juist, dat de H. Vader toestemming heeft ge geven, dat de vroegere Evange lische predikant Rudolph Goethe, nakomeling van de grote Duitse dichter, alhoewel gehuwd, pries ter zal worden gewijd", aldus de Osservatore Romano van 18 Dec. „Maar", zo voegt het blad er aan toe, „men dient deze toe stemming van de H. Stoel als een grote uitzondering te blijven be schouwen, een, die slechts om zeer zwaarwichtige redenen is gegeven. Niets is er veranderd in de principiële instelling, welke de Kerk ten aanzien van het celi baat der priesters tot op heden heeft ingenomen." (Van onze redacteur) ALKMAAR. De Verzeke ringskamer, een van Rijkswege ingesteld contrólelichaam op ver zekeringsinstellingen, heeft een uitvoerig rapport gepubliceerd over de stichting „Het Hypotheek spaarfonds Stad en Land", dat onlangs failliet is verklaard. Uit het rapport blijkt, dat het beheer van het fonds zacht gezegd niet voldoende deskundig is ge voerd en dat met name verschil lende contracten zijn overge schreven op niet-regelmatige wijze. In het rapport wordt de naam genoemd van de heer J. F. H. P., directeur van het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar, die eind 1947 tot be stuurslid van de stichting werd benoemd om de administratie van de stichting te verbeteren, de stichting in een N.V. om te zet ten en te pogen het vereiste nieuwe kapitaal aan te trekken. Het rapport betwijfelt of deze heer P. de eigenschappen bezit om als leider van een financiële instelling, zoals een bouwkas, op te treden. Gebleken is nl. dat bij INSTALLATIE „COMMISSIE ACHTERSTALLIGE BETALINGEN" DEN HAAG. In het gebouw van het ministerie voor Umezaken en Overzeese Rijksdelen vond gisteren de installatie plaats van de commissie, welke tot taak heeft om na te gaan af, en zo ja, op welke wijze en in welke omvang door thans in Nederland, doch tij dens de oorlog in Indonesië ge vestigde personen schade is gele den als gevolg van de wijze waar op de Indonesische overheid de op haar rustende verplichtingen die voor de souvereiniteitsoverdracht zijn ontstaan, zijn of worden af gewikkeld, en hoe deze kan worden hersteld. wijze van overdracht 24 bouw- kascontracten op naam van de heer P. zijn geschreven en over geschreven, zonder dat de meeste deelnemers hiervan op de hoogte waren. Of dit verzuim aan de heer P. te wijten is of aan een ander 'n zekere H., verant woordelijk voor het beheer is niet vastgesteld. Het had aldus het rapport voor de heer P. echter een waarschuwing moeten zijn, dat al deze 24 overdrachten geschiedden tegen betaling van het netto-spaartegoed, m.a.w. dat de overdragers allen zonder uit zondering de bij overdracht ge bruikelijke restitutie van de be taalde administratiekosten derf den en dat hij als „insider" op een tegenover de betrokken deel nemers relatief al te voordelige manier in het bezit van de lo pende bouwkascontracten kwam. Ook had hij moeten beseffen, dat overneming van een contract waarop slechts het inschrijfgeld was betaald, niet geoorloofd was en dat hij daardoor een zonder linge indruk maakte in zoverre hij zich hierdoor voorrang ver schafte bij de toekomstige toeken ningen. Het is met de bouwkas „Stad en Land" overigens 'n wat vreem de geschiedenis. De heer P. kon ulit hoofde van zijn gemeentelijke functie zeer weinig tijd besteden aan de bouwkas. Het toestuur nam al spoedig het besluit dan maar een fusie met een andere bouw kas aan te gaan. Dit geschiedde met de bouwkas „Herrijzend Ne derland." De hierna gevormde „Verenigde Bouwkassen" kwamen al spoedig eveneens in moeilijk heden. Waar de fusie echter niet rechtmatig tot stand kwam, er kent de Verzekeringskamer slechts da afzonderlijke bouwkassen. Vervalsing. De Verzekeringskamer heeft voorts geconstateerd, dat een aan tal door de heer P. overgelegde overdrachtsverklaringen van deel nemers vervalst zijn. ,22 Contracten zijn in ieder ge schade I val niet als geldig erkend. Ook het feit, dat de heer P. per jaar f 3000 bedong voor zijn bemoeie nissen met de stichting beschouwt de Verzekoringtskamer als een bewijs, dat de persoonlijke finan ciële belangen van de heer P. bij de bouwkas een te grote plaats innamen- Tenslotte verklaart de Verzeke ringskamer. dat de debacle van „Stad en Land" hoofdzakelijk een gevolg is van het wanbeleid van de directeur der Ver. Bouwkassen al moet tevens worden uitgespro ken, dat de heren P. en H. al zeer lichtvaardig hebben gehandeld. en het door de communisten ge noemde aanf-ü. De naam van de Nederlandse krijgsgevangene, voorkomend op de lijst, welKe de Noordelijken de vertegenwoordigers der V.N. hebben overhandigd, zou Arie Biever luiden. OOK SCHIPHOL ZAT DICHT AMSTERDAM. De Amster damse luchthaven Schiphol deel de gisteravond in de malaise van practisch alle West Europese luchthavens. De mist belette de landing van de vliegtuigen na het vallen van de duisternis en de anders zo bedrijvige luchtha ven was troosteloos en verlaten. Londen scheen de enige lucht haven die niet door mist geplaagd werd. De K.L.M.-Londenmachine keerde althans weer terug naar haar vertrekhaven en ook de ma chine uit Israël vloog naar Lon den door. Omstreeks half tien was het zicht op Schiphol 20 a 30 meter. IN INDONESIë DJAKARTA. Even buiten Subang werd de 23-jarige Neder landse ondernemingsemployé H Borg door onbekenden doodge schoten. Het slachtoffer was in dienst van de P. en T. landen. Hij reed op een motorfiets naar de onderneming „Tjibo" van ge noemde organisatie. Men vond hem enkele kilometers buiten Subang met een schot in het hart. Zijn polshorloge was gestolen, doch de licht beschadigde motor fiets hadden de daders laten lig gen. Het slachtoffer zou op oude jaarsdag in het huwelijk treden. Anderhalf jaar geleden kwam zijn vader door een aanslag om het leven. BONN (Ass. Press). De Westduitse kanselier Konrad Adenauer heeft ten aanzien van het nlan-Schuman ziin eerste succesje eeboekt. De commissie voor buitenlands» aanceleaenhe den van het federale Darlement stemde met 12 teaen 7 stemmen voor ratificatie van het nlan- Schuman. Volgens waarnemers is dit een teken dat het plan ook door de Bundestag geratificeerd zal wor den, wanneer het op 10 Januari ter sprake komt. De Duitse industrie heeft gis teren steun toegezegd aan het plan-Schuman en verklaard dat West-Duitsland gedurende 1952 een bijdrage moet leveren voor de West-Europese verdediging. De enige die thuishoort bij deze oase in de Noordafrikaanse woestijn, is de kameel. Het vliegtuig is afkomstig uit het Hoge Noorden en brengt in het kader van de jaarlijkse uit wisseling van geschenken tussen de Amerikaanse en Noorse luchtmacht, de „Operatie Kerstboom" genaamd, kerstbomen naar de militaire vliegbasis in Tripoli. Sergeant Kjell Finne- brather op de kameel gezeten, levert de schenking, die de kerstvreugde onder het Amerikaanse personeel van de vlieg basis zal verhogen af aan sergeant Craig. Sinaasappels, die van Tripoli per vliegtuig naar Oslo worden gezonden, zullen daar in ontvangst worden genomen door Kroonprins Olav Een speciale goederentrein van de Nederlandse Spoorwegen bestaande uit 12 wagons, waarin levensmiddelen voor een waarde van f162.000, is Dinsdag uit Venlo via Bazel naar Italië vertrokken. Dit is een onderdeel van de Nederlandse Rode Kruisactie ter hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingen in Italië. De trein met de voor Italië zo belangrijke goederen verlaat onder belangstelling het station van Venlo. HELMOND. Vier ton heeft het Nederlandse volk ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Italië aan het Neder landse Rode Kruis ter beschikking gesteld. Een gedeelte daarvan is besteed voor de aankoop van levensmiddelen, die gisteren in 12 wagons uit Venlo zijn verzonden. Aan het hoofdbestuur van het Italiaanse Rode Kruis te Rome is voorts 'n bedrag van 33.000.000 lire overgemaakt voor het fonds, waaruit later noodwoningen zul len worden gebouwd voor dege nen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking zullen ko men. De overblijvende gelden zal het Nederlandse Rode Kruis in overleg met de Liga van Rode Kruis verenigingen en het Ita liaanse Rode Kruis t.z.t. besteden. Bij deze gelegënheid werd nog- maals dank gebracht aan het Ne derlandse volk, dat deze actie tot de meest succesvolle na-oorlogse campagne van het Rode Kruis heeft gemaakt. GRAMOFOONPLAAT MET STEM VAN KONINGIN JULIANA SOESTDIJK. Hare Majesteit de Koningin heeft op veler ver zoek erin toegestemd dat de door haar het vorige jaar op Soestdijk gelezen tekst van het Kerst-evan gelie volgens Lukas 2, welke toen reeds op een gramofoonplaat werd vastgelegd, thans voor een lief dadig doel in de handel wordt gebracht. De baten komen ten goede aan de uitbreiding van de arbeids- therapie in het herstellingsoord voor het asthmatische kind „Hei- deheuvel" te Hilversum en in het Nederlandse studenten sanatorium te Laren. TSJECHISCH STUDENTEN- VERZET VRAAGT: BAZEL. De „Verzetsbewe ging der democratische studenten van de Karls-Universiteit te Praag" heeft een open brief ge richt aan „alle democratische studenten-organisaties in de ge hele vrije wereld". Het essen tiële van de inhoud luidt als volgt: „Ter nagedachtenis van al onze collega's, die door de Nazi's wer den dood gemarteld, wenden wij ons nu tot alle studenten in de vrije wereld, met de oproep ons te helpen de nieuwe barbaren- dictatuur omver te werpen, wel ke in ons land heerst." CHURCHILL IN PARIJS PARIJS, 18 Dec. (Ass. Press). Winston Churchill heeft de Fran se en Amerikaanse staatsleiders tijdens zijn tweedaagse besprekin gen te Parijs duidelijk te ver staan gegeven, dat Groot-Brittan- nië een Europees leger zal steu nen en met dit leger zal samen werken, maar er nimmer aan zal deelnemen. De pakketten zulen nog voor Kerstmis aan de slachtoffers wor den uitgereikt. Met het oog hierop hadden verscheidene fabrieken hun waren van een fleurige Kerstverpakking voorzien. Op speciale etiketten stond vermeld „Donna delle crose rossa Hol- landese". De N.S. die evenals enige bui tenlandse maatschappijen gratis het vervoer verzorgden, werden in de dank niet vergeten. Hierna vertrok de trein via Bazel naar Chiasso. EEN WRANG MOPJE PARIJS (A.P.). De nieuwste anti-communisti sche mop die de ronde doet in Europa luidt: Drie mannen in een Tsje chisch concentratiekamp vertellen elkaar waarom zij daar zijn. „Ik was tegen Clementis", zegt de eerste. „Ik was voor Clementis", zegt de tweede. ,Jk ben Clementis", zegt de derde. VIER BRUIDSPAREN TEGELIJK SYDNEY. Vier Nederlandse paren, die kortgeleden naar Australië emigreerden, zijn gis teren volgens de traditionele Ne derlandse gebruiken in de Katho lieke St. Josephskerk te Sydney tegelijkertijd in de echt verbon den. Voor deze plechtigheid bestond vooral van de zijde der steeds groter wordende Nederlandse ko lonie grote belangstelling. Na de trouwplechtigheid werden de vier „emigrantenparen" door ver scheidene landgenoten toegezon gen: het waren echte Nederlandse bruiloftsliederen. De bruidjes arriveerden eer gisteren met de „Waterman" in Sydney. Hun echtgenoten zijn reeds enige tijd in Australië werkzaam. Zij waren al eerder met de handschoen getrouwd. GEWONDE ZANGER ZONG DOOR AMSTERDAM. Tijdens de voorstelling van Faust in de Am sterdamse Stadsschouwburg door de Nederlandse Opera gebeurde een ongeluk dat goed is afge lopen. In de vierde akte komt een schermscène voor, waarin Faust (de tenor Chris Reumer) Valen- tijn (de bariton Jos Burcksen) moet doden. In deze scène is Reu mer waarschijnlijk uitgegleden, waardoor hij met zijn rapier Burcksen vlak onder het oog stak. Burcksen viel, krabbelde weer overeind, en heeft, hoewel het bloed hem over het gelaat gutste, de sterfscène uitgezongen. Direct nadat hij van het toneel was ge dragen, werd zijn wonde, die enige centimeters groot en vrij diep is, door een medicus ver zorgd. SCHADE GERING SCHEVENINGEN, 18 Dec. Gistermiddag brak er een zware binnenbrand uit in de „Grand Hotel" te Scheveningen, een der grootste hotels van West-Europa. Onmiddellijk zonden de posten Duinstraat en Laan Copes van Cattenburch twee autospuiten, 'n ladderwagen en een materiaal wagen naar de plaats van de brand. Het vuur, dat woedde in een kamer op de bovenste, 4e etage, van het hotel, was de brandweer spoedig meester. Vermoedelijk werd de brand veroorzaakt door kortsluiting in de snoer van het bedlampje waar door het bed in brand geraakte. Er was valgens de brandweer op dat tijdstip niemand in de kamer aanwezig. De schade was gering. Volgens de betrouwbaarste mededelingen kan het bezoek van olg< lede Churchill "aan Parijs resultaten hebben, die leiden tot de samen smelting der strijdkrachten van Europa tot één internationaal le ger, waarin Duitse soldaten op genomen worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Op de eerste retourvlucht van de nieuwe K.L.M. lijn naar Tokio bracht de „Friesland" gistermiddag tegen vijf uur twee nog jonge mannen, ervaren soldaten, na veertien maanden naar het vaderland weerom: de 34-jarige luitenant kolonel W. D. H. Eekhout uit den Haag, in Korea bevelhebber van het Ned. Detachement Ver. Naties en de 26-jarige kapitein T. de Haan uit Leeuwarden, o.a. inlichtingenofficier en leider van de 180 man Zuid-Koreaanse troepen die organiek bij het Ned. detachement waren ingedeeld en evenzeer hun tol aan de strijd betaalden: huidige sterkte 100 man. Namens de minister van Oorlog was de kolonel J. Daniëls ter be groeting aanwezig en speldde bei den het Kruis van recht en vrij heid op de borst. Zij waren weer thuis. En gin gen zij nog terug? „Liever niet". Overste Eekhout, nog wat pips na zeven en een halve week in verschillende ziekenhuizen (eerst kneusde hij hij een jeep-botsing zijn knie en later kreeg hij geel zucht en zo) vertelde met zachte stem: „De Nederlandse soldaat in Korea heeft bij de Verenigde Na ties veel goodwill gekweekt en er naar algemene opinie getoond, met de Fransen te behoren tot de beste soldaten ter wereld. De samenwerking der verbonden strijdkrachten is waarlijk uniek: hier tellen geen materiële ver schillen meer: het is de mens, waarop het aankomt. En de toe komst? Militair gesproken hebben de geallieerden er in Korea nooit beter voorgestaan dan thans, maar er is nog geen eind te zien" Iemand vraagt kapitein de Haan die nóg de badge van de Ameri kaanse 2e divisie draagt: India- nenkop in zilveren ster op zwart veld, en bij zijn onderscheidingen de Zuid-Koreaanse Warang, of hij als inlichtingenofficier veel con tact met de burgebevolking heeft gehad. „Er was geen burgerbevolking meer waar wij vochten. Tussen de 37ste en de 39ste breedtegraad staat geen huis meer overeind". Hij spreekt trouwens zelf nog maar een béétje Koreaans: lastige taal. Twee studenten dienden als tolk. „Wie in Korea was, heeft als mens en soldaat veelg eleerd", zegt hij, „maar de leerschool was hard. Voor 70 pet. vochten wij tegen terrein en klimaat. De vij and: dat was maar 30 pet." En voor het overige vindt hij het maar jammer niet in de zo mer te zijn teruggekeerd: na twee jaar Engeland, drie jaar Indone sië en een jaar Korea zou hij 't liefst meteen gaan zeilen op de Friese meren. Maar misschien ia een Elfstedentocht ook goed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1