Eiken kabinet bergde werken van Van Gogh KERSTVIERING ten paleize op de Dam te Amsterdam Drastische maatregelen voor Belgische uitvoer Kabouter DAGBLAD VOOR ALKMAAR Hebt U ook nog een Von Gogh? MAN EN VROUW zagen elkaar na twee-en-veertig jaar terug Aan onze abonné's Griekenland na 19 stemmingen lid van de Veiligheidsraad EN OMGEVING ONDERWIJS LUCHTBRUG NAAR JAPAN? DEENS SCHIP VERBRAND Nederland wordt niet getroffen J. W. Lucas f Meer bevoegdheden voor Eisenhower Staking in Drente Man schoot zijn vrouw dood Nieuw Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaaT, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeurs E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Vrijdag 21 December 1951 46e Jaargang No. 12355 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN DE TWEEDE KAMER heb ben de socialisten het nuttig ge acht, bij monde van de heer van Sieen, een lans te breken tegen de door ons gewenste verdere doorvoering van de gelijkstelling voor openbaar en bijzonder on derwijs. Men weet, dat wij, met alle waardering voor de op dit gebied bereikte resultaten, alle reden hebben, om nog niet tevreden, laat slaan voldaan te zijn. Van financiële gelijkstelling voor ver schillende onderdelen van het onderwijs is nog geen sprake, met name bijv. voor het kleu teronderwijs en het Nijverheids onderwijs, om van "andere delen nog maar niet te spreken. Het voornaamste nu, wat wij ons af vragen is dit, wat voor reden de P.v.d.A. kan hebben, om in deze voor de „samenwerking" tussen de beide „regeringspartijen" pre caire aangelegenheid dit afwij kende standpunt in te nemen. Een standpunt, dat immers af wijkt van de tot na de bevrij ding gevolgde practijk en.... dat niet overeenkomt met de mening van de meerderheid van de Twee de Kamer. Feitelijk betekent het streven van de P.v.d.A., gelijk zich dat nu openbaart, een poging, om de strijd op het gebied van de on- derwijspacificatie te heropenen. Is dat de bedoeling van de Partij van de Arbeid? Met instemming vanzelfspre kend hebben wij gelezen, dat van onze zijde een figuur als pater magister dr. Stokman zich op een wijze, welke niet voor twee uitleggingen vatbaar is, tegen het socialistische standpunt heeft verklaard. Hij is daarbij onvoor waardelijk ter zijde gestaan van protestants-christelijke zijde, met name door de heer Roosjen, van de A.R. Ook deze tactisch-politieke reden zou voor de socialisten een motief kunnen zijn, om zich in hun streven tegen deze verdere doorvoering der gelijkstelling iets te matigen. Want die verdere doorvoering staat onverbloemd in onze programs en in de aan hangige nieuwe concepten. En in de resolutie van de nieuwe K.V.P. d.d. 22 December 1945, staat altijd nog, dat de Katholie ke Partij samenwerking zoekt, met die partijen, wier program daartoe naar inhoud en practijk aanleiding geeft.... TOKIO. Het Amerikaanse achtste leger is voornemens een luchtbrug te organiseren om alle geallieerde krijgsgevangenen naar Japan over te brengen als zij krachtens een wapenstilstands overeenkomst worden vrijgelaten. Aan een plan voor hun ont vangst, verzorging en transport wordt hard gewerkt, maar een wapenstilstand is nog niét bereikt. De onderhandelaars hebben het uitwerken van een methode voor het toezieht op de nalteving van de voorwaarden voorlopig overge dragen aan stafofficieren, zulks om uit de impasse te raken waarin zij gistermorgen na heftig debat waren gekomen. De com munisten willen o.a. dat de aanleg van vliegvelden mag worden voortgezet en dat er geen obser vatie uit de lucht zal geschieden.... De beide stafofficieren, kolonel Don Darrow en kolonel Tsjang Tsjoen, sprak entot diep in de nacht over wat de roden „inmen ging in hun interne aangelegen heden" noemen. (Advertentie) In Wervershoof heeft de archi tect Th. J. W. Nieuweboer het ontwerp gemaakt voor een win kel met woning in zgn. „bunga low-bouw", dus alles gelijk vloers. Het ging er om de kos ten zoveel mogelijk te drukken en toch een geheel te verkrijgen dat voor de verschillende doel einden bruikbaar zou zijn. In bovenstaand pand is een groenten- en fruitzaak gevestigd met een behoorlijke winkel ruimte, grote woonkamer, 2 slaapkamers, keuken, bijkeuken, hall, toilet en bergruimte, overal licht en lucht in overvloed. Bij het ontwerp is rekening gehou den met de mogelijkheid dat la ter eventueel een verdieping of grote kap met zolder zullen wor den bijgebouwd. Het exterieur maakt eveneens een goede in druk, met zijn appelbloesemrode handvormsteen, heldere voegen, donkere plint en blauw genuan ceerde pannen. Het schilderwerk wordt grotendeels wit gehouden. De architect voert besprekin gen met verschillende belang stellenden, over een soortgelijk bouw-type, dat wel getuigt van zin om met de traditie te breken. Ongeveer drie en een halve mijl ten Westen van de Columbiarivier aan de Amerikaanse Westkust is gistermorgen het 8767 ton meten de Deense motorschip „Erria" met 114 passagiers en leden van de bemanning aan boord in brand gevlogen. Binnen een half uur stond het van voor tot achter in lichterlaaie. Het grootste deel van de opvarenden wist het schip ordelijk te verlaten. Volgens de laatste berichten worden nog 8 passagiers en 3 leden van de be manning vermist. STALIN 72 |AAR Maarschalk Stalin wordt heden Vrijdag, 72 jaar. De dag zal zon der bijzondere feestelijkheden voorbijgaan. Volgens de Oost-Europese radio stations zullen de enige „geschen ken" bestaan in beloften van ar beiders om hun taak te overschrij den. Radio-Boekarest heeft een nieuw „Vredeslied" uitgezonden, waarin onder meer de woorden voorkomen: „Stalin is mijn zon neschijn, het licht komt van Mos kou". KOFFIEBON 509-517 VERLOOPT Wij maken onze lezers er op attent dat de koffiebon 509-517, Zaterdag 22 December zal verlo pen. drink louter ER IS ALLE KANS dat in Breda drie doekjes van Vincent van Gogh zijn ontdekt in een eiken kabinet waar ze ten huize van de 82-jarige heer J. Schalk, gepensionneerd wagenmaker van de artillerie, dertig jaar lang hebben gelegen. De omstandighe den geven aanleiding tot de ver onderstelling dat het hier inder daad om Van Gogh's gaat. Indertijd had de opkoper Cou- vreur in Breda een kelder vol schilderstukjes en tekeningen van Van Gogh die hij voor een appel en een ei van de hand deed. Toen later bleek dat het allemaal origi nelen waren van veel groter waarde dan Couvruer ooit had gedroomd, is er in wijde omtrek jacht gemaakt om de werken weer in bezit te krijgen. Aan deze jacht werd ook deel genomen door een zekere heer Mouwen, een militaire kleerma ker en een officier genaamd van Bakel. Deze nam enige opkopers in dienst, die, met dit zoeken een dagloontje verdienden. Op deze manier kwamen er weer enkele honderden werken en werkjes van Vincent van Gogh bij elkaar, die uiteraard veel hadden geleden. 145 hiervan liet de heer Mouwen restaureren door een kunstschil der van Loon, die in die dagen bij de heer Schalk onderdak had gevonden. Deze meent nu, dat de kunstschilder als dank voor het onderdak, dat hij bij de familie Schalk genoot, enige van deze werkjes heeft afgestaan aan zijn inmiddels overleden echtgenote. Deze zou de doekjes, zonder me- Omelet Twee vrachtauto's van een con- vooi van drie wagens van de fir ma Maas uit Venlo, zijn Donder dagmorgen in Luxemburg in de nabijheid van de Franse grens geslipt en omgekanteld. De wa gens waren geladen met eieren die een reusachtige omelet vorm den op de straat. Zestien ton eieren ging verloren. (A.P.). deweten van haar man, hebben geaccepteerd en opgeborgen in het eiken kabinet, waaruit zij dezer dagen te voorschijn kwa men. Er is contact opgenomen met ir. V. W. van Gogh, de neef van Vincent, teneinde de echtheid te onderzoeken. Het grootste doek stelt een wever voor, de andere resp. een spittende boer en een groepje boeren en boerinnen op een veld. GRATIFICATIE IN KAPPERSBEDRIJVEN De Vakraad voor het Kappers- bedrijf heeft leden geadviseerd hun zaken op beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten te houden en voorts de werkgevers met warmte aanbevolen, het per soneel een extra uitkering te doen van maximaal 2 pet. van het jaarloon. Verzei tegen politie had tragisch gevolg Een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar luidde het vonnis tegen de 29- jarige machinist E.M1F. uit Rot terdam, die op 31 Maart j.l. ver zet had gepleegd tegenover enige agenten. Na zijn overbrenging naar een politiebureau is de hoofdagent van politie K. v.d. S. aan een hartverlamming overle den. Dit zou het indirecte gevolg van F's optreden zijn geweest. DOOR WOLVEN AANGEVALLEN CAIRO (A.P.). Ruim 150 reizigers, die door een zware sneeuwstorm op de weg van Da mascus naar Beiroet waren blij ven steken, zijn gisteren gered nadat zij aanvallen van wolven hadden weten af te slaan. De reizigers, onder wie zich de Franse gezant in Syrië bevond, stonden met hun auto's hulpeloos bij de Syrische douanepost Ge- dida. Arbeiders hebben urenlang in de harde sneeuwlaag gegraven om een weg te banen voor de reddingsvoertuigen. LONDEN (AP) „Tot ziens", zei Tom Robinson te gen ziin vrouw Ada en zij vroeg hem „blijf niet te lang weg". Dat was 42 jaar geleden. Het paar zag elkaar gisteren voor de eerste maal terug op het Waterloo Station in Lon den. Tom had een foto bij zich, die Ada hem onlangs had ge stuurd. Ada vertrouwde op haar geheugen en dat was in orde. „Daar heb je vader", zei ze tegen haar 42-jarige dochter, toen ze hem nog /r.oar in de verte zag. De echtgenoten kusten el kaar en begaven zich huis waarts. Tom en Ada hadden elkaar als kinderen leren kennen in Darlington in het graafschap Durham. Hij ging naar Zuid Afrika, liet Ada overkomen en trouwde haar in 1905 in Kaapstad. Drie ja?r later werd er een dochtertje gebo ren en moest Ada op dok tersadvies naar Londen om rust te nemen. Tom bracht zijn vrouw en dochtertje naar Engeland en ging vervolgens terug naar de Oranje Vrijstaat, waar hii een betrekking had als ma chinist in een goudmijn. Hij nam zich steeds voor zijn vrouw eni kind weer te gaan halen. ..maar als je in die tijd een goed baantje had en je liet dat in de steek, dan pikte een ander het je af". Ada 'had wel alleen willen gaan, maar kort nadat Tom vertrokken was, werd er een zoon geboren en besloot ze in Engeland te blijven, tot dat de kinderen een beetje ouder waren. De kinderen groeiden op. Toer» brak er een oorlog uit, en nog een oorlog. „Het leek wel of er steeds iets tussen moest komen", zei Ada. Ze schreven elkaar iedere week. Een maand geleden kreeg Tom drie maanden verlof: hii pakte de eerste boot naar Engeland. Stralend vertelde Ada, dat zij ditmaal met Tom naar Zuid Afrika terug zou gaan. Hun huwelijk? „Een van de gelukkigste, die je je maar denken kunt", zeiden beiden. AMSTERDAM. H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben dit iaar allen, die in Koninkliike dienst ziin. met hun gezin uitgenodigd; om gezamenlijk het Kerstfeest te vieren op Zaterdag 22 December in het Koninklijk Paleis te Am sterdam. Uit verschillende delen van het land komt men tezamen. Van de Koninklijke houtvesterijen te Apeldoorn komt het grootste contingent. Dit en talrijke groe pen uit Apeldoorn, Soestdijk en 's Gravenhage zal het aantal deel nemers tot over de 1200 doen stijgen. Deze Kerstviering zal worden ingeleid door een welkomstwoord van de Koninkliike gastheer. Hierna zal de Koningin het Kerstevangelie voorlezen, gevolgd door een toespraak van de Prins. Zang van het zangkoor van Pa leis Soestdijk, een duet voor viool en piano en enige werken, uit gevoerd door de Koninklijke Militaire Kapel, vormen de mu zikale omlijsting van het Kerst- T- spel, dat door leden van het het Kerstfeest, dat het koninlc- personeel der Koninklijke stal- lijk personeel Zaterdag samen len wordt opgevoerd. De Ko rnet de Koninklijke Familie in "in*in, on de .Prjns hebben goed.- j gevonden, dat de gehele Kerst- liet paleis op de Dam viert, viering per radio zal worden uit. De boom komt van het gezonden. Zij zal morgenmiddag Knninkliik rlrmpin om 1700 uur te beluisteren zijn J\oninKllJK aomem. via Hilversum I op golflengte 402 meter, in verband waarmede het KRO-programma is ge wij - zigd. Een prachtig versierde kerst boom zal glans verlenen aan OOK ASSEMBLEE AANVAARDT RESOLUTIE PARIJS. Met 45 tegen 6 stemmen bij 8 onthoudingen heeft ook de algemene vergadering der V. N. de Brits-Frans-Amerikaanse ontwerp-resolutie voor instelling van een commissie van onderzoek voor verkiezingen in geheel Duits land aanvaard. De commissie zal waarschijn lijk in West-Berlijn haar hoofd kwartier vestigen en begin vol gend jaar met haar werkzaamhe den beginnen. De commissie zal gevormd wor den door Brazilië, Nederland, Pakistan, Polen en IJsland. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische regering xou besloten hebben de uitvoer naar de landen van de Europese Economische samen werking zeer spoedig voorlopig stop te zetten. Zij is niet van plan uit de Europese Betalingsunie te treden maar is wel van oordeel dat België niet kan voortgaan met op zo grote schaal credieten aan het buitenland te verschaffen als sinds geruime tijd het geval is. Dit zou kunnen uitlopen op inflatie en de regering staat op het standpunt dat het buitenland dit niet van België kan vergen. De oplossing van de E.B.U. moeilijkheden ziet de Belgische regering in ruimere hulp van Amerika. 'Zij wil de bestaande verdragen zoveel mogelijk eerbie digen, doch indien deze hulp uit blijft is zij vastbesloten drasti sche maatregelen te treffen om aan de uitvoer naar de O.E.E.S.- landen paal en perk te stellen. De uitvoer naar Nederland zou hierdoor echter niet worden ge troffen. Met ingang van 19 De cember is de uitvoerbelasting voor uit België naar Nederland uitge voerde producten, die in Neder land worden verbruikt, uniform van 2 en 3 pet. tot 1 pet. ver laagd. Van Nederlandse zijde is de waarborg gegeven dat de uit België ingevoerde goederen niet naar andere landen zullen worden Na een langdurige ziekte is Woensdagavond op 69-jarige leef tijd te zijnen huize te Haarlem overleden de heer J. W. Lucas, gedelegeerd commissaris van de N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem en jarenlang directeur dezer N.V. De overledene die zich grote verdiensten voor de Katho lieke pers heeft verworven was ook jarenlang chef van de Cen trale accountantsdienst van het ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel en indertijd o.a. belast met het financieel toezicht op de Zuiderzeewerken. In 1947 nog gaf hij op verzoek van Kar dinaal Montini zijn adviezen om de organisatie van de Katholieke pers in Italië tot groter bloei te brengen. Hij ruste in vrede. Generaal Eisenhower zal gro tere bevoegdheden krijgen op grond van de huidige plannen voor West-Europese herbewape ning in 1952, waarover overeen stemming is bereikt, aldus heeft Averell Harriman, directeur van het „Bureau voor wederzijdse be veiliging", Donderdag te Parijs medegedeeld. Het doel van de plannen is, snel gevechtsklare strijdkrachten in Europa op te bouwen op grond slag van de beschikbare man kracht, hulpbronnen en financiën. Eisenhower zal vooral groter bevoegdheden krijgen wat betreft het voorrangstelsel voor het ma teriaal en constructiewerk, dat het Noord-Atlantisch leger nodig heeft. KERSTGROETEN VAN NEDERLANDSE SOLDATEN De Nederlandse soldaten in Korea krijgen gelegenheid om hun Kerstgroeten naar huis te sturen. Het gesproken woord wordt op genomen op de band door de Voice of America, en wordt daar na doorgezonden naar New York. Vanuit New York worden de opnamen via Hilversum in de Nederlandse huiskamers gebracht. Een koor van vijftig soldaten, on der leiding van ds. Meerburg uit Maastricht zal enige liederen ten gehore brengen, die ook via New York naar Nederland zullen wor den uitgezonden. (A.P.). TWEEDE PREDIKANT WORDT PRIESTER MAINZ (A.P.). Een tweede Duitse dominee heeft van de Paus toestemming verkregen katholiek priester te worden en toch ge huwd te blijven, aldus is gisteren in Mainz door kerkelijke functio narissen bekend gemaakt. De betrokken dominee heeft nog drie jaar studie voor de boeg aleer hij tot priester gewijd zal worden. Zijn naam is nog niet gepubliceerd. Een „veteraan" Leslie May uit Detroit, die verleden jaar in Korea op 15-jarige leeftijd de zil veren ster heeft gekregen en uit de dienst werd ontslagen toen men zijn leeftijd ont dekte, heeft opnieuw dienst genomen. De nu n-jarige „veteraan" die bij zijn ontslag uit de dienst korporaal was en te ruggaat als gewoon soldaat zei: „Nu heb ik ambities. Ik wil officier worden. Dal kon ik niet toen ik 13 was". (A.P.). 340 D.U.W-ARBEIDERS LEGGEN HET WERK NEER EMMEN. Ongeveer 340 ar beiders, die in de DUW-objecten Orvelterveld en Matingerveld werkzaam waren, zijn gisteren in staking gegaan. Wel zijn deze arbeiders nog grotendeels met vrachtauto's uit hun woonplaatsen naar de werkobjecten gebracht, doch ter plaatse gekomen, wei gerden velen de werkzaamheden op te nemen. De DU W-leiding heeft de arbei ders ernstig gewaarschuwd voor de consequenties en hun tenslotte een zekere bedenktijd gegeven. Zij menen dat hun het z.g. reis- verlët is ontnomen. De E.V.C. heeft de leiding. uitgevoerd. De Nederlandse im porteur zal een verklaring moe ten afgeven waarin zulks wordt vastgelegd. De verklaring moet gezonden worden naar de Cen trale dienst voor in- en uitvoer in den Haag die haar afstempelt, waarna tot import kan worden overgegaan. DAARNA ZELFMOORD Een 32-jarige reiziger heeft gistermiddag omstreeks één uur in een bakkerswinkel aan de Hoofdweg te Amsterdam zijn 24-jarige vrouw neergeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. De vrouw werd zwaar gewond naar een der ziekenhuizen over gebracht, waar zii spoedig over leed. De man zelf was onmiddel lijk dood. De vrouw, die als bedrijfs leidster werkt in een winkel in de Cabralstraat. kwam. achter volgd door haar man, de bak kerswinkel binnenhollen. Voor de ogen van het winkelpersoneel en de klanten schoot de man tweemaal op zijn vrouw en richtte vervolgens ziin revolver op zichzelf en maakte met een schot door ziin hoofd een eind aan ziin leven. De politie neemt aan, dat jalouzie het motief voor dit drama is geweest. DE ENORME VERHOGING van de prijs van het couranten papier, met meer dan 35 doet deze stijgen tot het tien voudige van de gemiddelde prijs van vóór de oorlog. De vereniging „De Nederlandse Dagbladpers-1945" ziet zich nu genoodzaakt, een voor alle dagbladen geldend „bindend besluit" te nemen tot verhoging van het abonnementsgeld der dagbladen en zulks met ingang van 1 Januari 1952. Naar gehoopt wordt, zal een deel van deze sterke kosten stijging op andere wijze kunnen worden opgevangen, waar door de verhoging van de abonnementsprijs zo beperkt mogelijk zal blijven. De abonnementsprijs van het „Nieuw Noordhollands Dag blad" zal met ingang van 1 Januari a.s. bedragen f 2.07 per maand of I 6.20 per 3 maanden; wie dat wenst kan geabon neerd zijn per week tegen f 0.48. Losse nummers kosten voortaan 13 cent. Zoals gezegd, deze verhoging dekt de sterke kostenstij ging niet. Nog andere kostenstijgingen staan de dagblad ondernemingen bovendien te wachten. Verliezen zullen dus moeten worden opgevangen op andere wijze. Daartoe be hoort de blijvende medewerking van onze duizenden trouwe abonné's en goede vrienden. Niet alleen rekenen wij er op, dat zij trouwe lezers zullen blijven, maar ons dringende verzoek is ook, de propaganda te steunen voor uitbreiding van het abonnementental. Ook langs die weg kan ieder onzer aan het versterken van zijn eigen katholieke geweste lijk dagblad meehelpen. PARIJS (A.P.). De Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gistermiddag de verkiezing van de elfde candi- daat voor de Veiligheidsraad her vat. De eerste stemmingen brach ten nog altijd geen uitkomst, daar noch Griekenland noch Wit Rusland de vereiste meerderheid van tweederde van het aantal stemmen behaalden. De uitslag van de zestiende stemming was 36 stemmen voor Griekenland en 20 voor Wit-Rusland. Er is in de geschiedenis van de Verenigde Naties nog nooit zo vaak over eenzelfde onderwerp gestemd. De twee landen waren candi- daat gesteld voor de zetel in de Veiligheidsraad die op 1 Januari door Joegoslavië zal worden vrij gemaakt. In de negentiende stemming be haalde Griekenland eindelijk de tweederde meerderheid en zal dus op 1 Januari als elfde mogend heid zitting in de Veiligheidsraad krijgen. De uitslag van de stemming was 39 voor Griekenland en 16 voor Wit-Rusland. STAATSLOTERIJ Premie van f 30.000. 's GRAVENHAGE. 21 Dec. In de 514de Staatsloterij. viifde klasse. 17de lifst. is heden ge vallen on nr. 10443 f 1.000. met daaraan verbonden een uremic van f 30.000. Hoge onderscheiding voor minister Stikker Minister Stikker is door de Braziiiaanse president onderschei den met het grootkruis in de na tionale Braziliaanse orde van het Zuiderkruis. De president ver leende deze onderscheiding „om de aandacht te vestigen op de goede diensten door Mr. Stikker verricht voor de van dag tot dag groeiende vriendschap tussen de beide landen". Tweehonderd gasten en bedienden van het Earle Hotel in Fargo, N. Dakota, V.S., werden naar buiten gedreven in een temperatuur van 13 graden onder nul toen een geweldige brand in het 135 kamers tellende pand woedde. Drie personen konden zich helaas niet in veiligheid stellen en kwamen 'om het leven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1