Begroting vóór Kerstmis klaar -alkjfcÉi. Een jaar als tussen het medisch adviseur Koreaanse puin Geestelijkheid beledigd in een socialistisch blad Meer pioniers pachters in de en Katholiekén Noordoostpolder F.N.Z. vergaderde te Utrecht Tweede Kamer hoorde lesje over kop en poot Geen literatuur met Rijksmerk! Weer twee planters vermoord Avondvergadering o» PLAIN Van Oosterhout sloeg Kees de Ruyter Naar wij vernemen Boete van f200,— geëist Uitgifte in 1957 voltooid? DE KERN Vier millioen burgers trekken steeds heen en weer (Van onze parlementaire redacteur) HET BEGROTINGSDEBAT in de Tweede Kamer loopt ten einde. Gistermiddag en -avond werd het laatste hoofdstuk: Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nagenoeg afgehandeld, zodat nu vast staat, dat dr. Kortenhorst zijn in de afgelopen weken zo onverbiddelijk nagestreefde doel zal bereiken: de begroting komt inderdaad voor Kerstmis klaar. Deze onverbiddelijkheid kwam ook gistermiddag weer even tot uiting, toen de Kamer voorzitter op de vraag van een afgevaardigde om meer spreek tijd, antwoordde: „Ik geef wat ik heb en dat is niets". Over het Nijverheidsonderwijs zei minister Rutten gisteren, dat het aantal leerlingen de laatste tijd enorm is toegenomen. „Het groeit ons bijna boven de kop", aldus de bewindsman. De scholieren, die op de tribune een aanschouwelijke les kregen, hebben bij deze zegswijze wellicht aangetekend, dat zij zowel thuis als in de school steeds van „hoofd" moeten spreken. de Amerika niet helpen met Marshall-gelden? Algemeen werd toegejuicht het wetsontwerp waarin gelden wor den gevraagd voor de stichting van een Internationaal Acade misch Instituut, dat de bedoeling heeft om de Nederlandse kennis ten aanzien van de Aziatische we reld op nieuwe wijze tot gelding te brengen. De bijzondere belang stelling gold echter de plaats van vestiging. Mevr. Fortamer-de Wit en de heren Roosjen (A.R.) en Stufkens (P.v.d.A.) pleitten voor Amsterdam, stad met twee uni versiteiten en het (voormalig) Koloniaal Instituut. Mag. Stokman betoogde dat er ook argumenten voor den Haag zouden kunnen worden aangevoerd, maar wilde de stichting zelf laten beslissen. Wellicht hield de Kamervoor zitter dan ook met dit publiek re kening, toen hij later op de mid dag een opmerking maakte aan het adres van de communiste Hoogcarspel. Deze had gezegd dat de minister „de poot stijf moest houden tegenover de minister van Financiën". Het woord „poot", aldus de voorzitter, was voor een mens niet gebruikelijk en zou dan ook in de handelingen door „been" worden vervangen.... Terwijl het debat zo in een echt onderwijslijstje was gezet, pleitten de heren Stapelkamp (A.R.) en de Ruiter (C.H.) voor méér Christelijke nijverheidsscho len, hoewel zij moesten toegeven dat de minister hen voor '52 beter bedeeld had dan in vorige jaren. De heer Engelbertink (K.V.P.) constateerde van zijn kant dat er nog steeds een grote behoefte is aan Katholieke huishoudscholen met name ook in Twente. De R.K. Nijverheidsschool te Wolvega bleek op zijn verlanglijst een extra streep te hebben gekregen. Minister Rutten zegde toe, dat hij met deze wensen zoveel mogelijk rekening zou houden. Onnodig te zeggen dat ds. Zandt (St. Geref.) zijn jaarlijkse wens herhaalde inzake een leerstoel in de natuurgeneeskunde aan de Utrechtse universiteit. Mag. Stok man (K.V.P.) bepleitte bouw volume voor de medische facul teit van Nijmegen en besprak ook de nog altijd hoge collegegelden. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) wilde meer studiebeurzen be schikbaar stellen en ook de heer Welter was van mening, dat dit aantal nog altijd te gering was. Hij wees er voorts op, dat onze wetenschap slechts bij zal kunnen blijven, indien hiervoor'grote be dragen worden uitgetrokken. Wil- KERSTMENU IN KOREA Generaal van Fleet heeft het Amerikaanse Achtste Leger de beste Kerstmis- en Nieuwjaar srantsoenen toegezegd die ooit te velde zijn opgediend. Het menu bestaat uit gar- nalencocktail, tomatensap, selderij, olijven, gebraden kalkoen, saladesaus, aardap pelpuree, boontjes, bessen sap, broodjes en boter, fruit cake, pasteitjes en gemeng de noten. De soldaten zullen zoveel kunnen krijgen als zij wil len. - (A.P.) DJAKARTA, 20 Dec. (A.P.) Twee Nederlandse planters zijn in de afgelopen drie dagen op Java vermoord. Het zijn de heer Van Beckum, directeur van de theeplantage Mandaling bij Su- kabumi en de heer H. Borg van de Britse plantage Tsjibeo bij Subang, eveneens op West-Java. De vader van de heer Borg, eveneens een planter, werd on geveer anderhalf jaar geleden op Java vermoord. Een derde Nederlandse plan ter. wiens naam nog niet be kend is, wordt reeds vier dagen op Oost-Java vermist. Het aantal Europese planters, dat in Indonesië sinds de over dracht van de soevereiniteit, nu twee jaar geleden, is vermoord, 'benadert thans de 90. De heer Van Beekum kwam gisterenmorgen om toet leven, toeri ïijn jeep door een bende overvallen werd. In zijn jeep bevonden zich ook vier Indone sische soldaten, van wip er twee gedood werden. Van een politie patrouille, welke te hulp snelde, werd verder één lid gedood en twee leden gewond. (Advertentie) Het slot van de middag was gewijd aan problemen rond kunst en monumentenzorg. De heer Verhoeven (K.V.P.) leverde cri- tiek op al te gedetailleerde op drachten aan schrijvers. Op deze wijze dreigde z.i. een Neder landse literatuur met Rijksmerk te ontstaan. De heer Willemse (P.v.d.A.) wijdde aandacht aan de film en met de heer Verhoeven pleitte hij voor subsidiëring van de koorzang zijnde een uiting van volkskunst. Wat monumentenzorg betreft wees de heer Verhoeven de re gering er op, dat het geslacht van morgen ons om onze nalatigheid zou kunnen aanklagen en ten slotte wijdde hij uitvoerig aan dacht aan het probleem van de cultuurspreiding. Hij vroeg zich af of het niet beter ware b.v. wat minder aan de Ned. Opera en wat meer aan gewestelijke cul tuuruitingen ten koste te leggen. In de avondvergadering sloot mevr. Fortanier-de Wit zich aan bij de opmerkingen van de heer .Verhoeven. Ook zij vroeg zich af of het niet beter ware een groot aantal mensen aan het musiceren te zetten dan een klein deel te laten genieten van de opera, te meer omdat er nog altijd twee orkesten zijn (het Twents een het Friese orkest) die slechts voor een gering subsidie in aanmerking komen. Minister Rutten moest de hoop wegnemen dat ten behoeve van de universiteiten uit de Marshall- fondsen zou kunnen worden ge put. Pogingen in die richting heb ben geen resultaat opgeleverd. Met de heer Tilanus (C.H.) stel de de minister nu zijn verwach tingen op internationale samen werking. De Nederlandse-Noorse samen werking inzake het atoomonder zoek is hierbij een hoopgevend en inspirerend voorbeeld. IN LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Met Kees de Ruyter, nog ver moeid van het tournooi in St. Etiènne, is gisteren het tournooi om het nationale biljartkampi oenschap 47/2 begonnen. Behalve v. Vliet en Metz nemen de sterk ste kaderspelers aan dit tournooi, dat geopend werd met een goede zege van de Europese kampioen Piet v. d. Pol, deel. Verrassend op de eerste dag was de zege die de jonge Cees van Oosterhout behaalde op de Nederlandse titelhouder Kees de Ruyter. De Leeuw won voorts van Sweering en Eichelsheim van Kruythof. Ook in de avondpartijen was er succes weggelegd voor de benjamin van dit tournooi. Van Oosterhout won van Kruythof. Sweering won aan het andere biljart z'n partij tegen Teegelaar, die des middags van v. d. Pol had verloren. In negen beurten won v. d. Pol gisteravond van de Leeuw die op 20 bleef staan. Tot diep in de nacht duurde de laatste avondpartij waarin de Ruyter, volkomen uit vorm, na 31 beurten op 323 bleef staan tegen Eichelsheim. Van de Pol leidt nu met 2 gewonnen partijen en een moyenne van 34.78. VEENDAM WEER IN RONDE VAN NEDERLAND (Eigen bericht) Onderhandelingen tussen de stichting Ronde van Nederland, de licentiehoudster voor 1952 en het comité Veendam Ronde van Nederland hebben er toe geleid, dat Veendam evenals dit jaar ook in 1952 als etappe eindpunt van de Ronde van Nederland is aan gewezen. Zoals bekend is Veen dam in 1951 als het beste etappe eindpunt door de wielrenautori- teiten gekwalificeerd. Stoere knaap De elfjarige Leon Powell in Henderson (V.S.) redde onlangs drie kleine kinderen uit een bran dend huis en ging vervolgens nog een keer naar binnen om een de ken te halen voor het jongste kind, een baby van een jaar. (AP) De moeilijkheid bü hogere stu die lag z.i. niet in de collegegel den, wel in andere kosten van de student. Over de plaats van vestiging van het Internationaal Acade misch Instituut zeide de minister dat de regering van mening is, dat het Paleis Noordeinde te den Haag niet opnieuw voor ont vangstcentrum hoeft te worden ingericht. Hiervan uitgaande kon zij het aanbod van H. M. de Ko ningin aanvaarden om het paleis desgewenst voor het instituut ter beschikking te stellen. De stichting kan dus over het gebouw beschikken maar de re gering laat de beslissing hierover aan haar zelf over. Die beslissing zal binnenkort worden genomen. Mevr. Fortanier-de Wit en de heren Roosjen en Stufkens toon den zich over dit antwoord zeer teleurgesteld. De liberale woord- voerdster somde andermaal de voordelen van Amsterdam op en wenste dat de regering de stich ting alsnog 'zou suggereren om deze plaats te kiezen. Minister Rutten bleef dit echter ook in tweede instantie weigeren. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen. De klok van Uitgeest. Staatssecretaris mr. Cals zegde verschillende afgevaardigden die zich bezorgd hadden getoond over het lot van de klok van Uitgeest, een klok die deel zou moeten uit maken van een voor een Ame rikaanse universiteit bestemd carillon, toe, dat hij al het mo gelijke zal doen om deze klok voor Nederland te behouden. Wat de met ondergang bedreig de monumenten betreft, moest hij zeggen: er is geen geld meer. Maar tocto zal dit probleem nogmaals in de ministerraad wor den besproken. Bij de opdrachten aan schrijvers was het advies van een daartoe door de Voorlopige Raad van de Kunst ingestelde commisie gevolgd. Met een sub sidie aan de koorzang zouden be duidende bedragen gemoeid zijn. Inmiddels zijn al wel incidentele koren gesubsidieerd. kreeg de C.C.D.-ambtenaar W. v. d. V. uit Tilburg acht maanden gevangenisstraf omdat hij met smokkelaars gemene zaak had ge maakt. De eis was één jaar. overleed te Amsterdam op 72- jarige leeftijd de heer D. J. Speets oud eerste trompettist van het Concertgebouworkest en ere- dirigent van de Amsterdamse Postharmonie werd de 41-jarige L. uit Ingen tijdens werkzaamheden aan een nieuwe weg bij Ravenswaay door een vrachtauto aangereden met als gevolg, dat hij spoedig over leed keurde de gemeenteraad van Am sterdam de gemeentebegroting 1952 in inkomsten en uitgaven sluitend op een bedrag van f 258.619.694.goed met 29 tegen 8 stemmen, die van de com munistische fractie werd de 24-jarige lasser J. J. J. uit den Haag, die ervan verdacht werd een 20-jarig Rotterdams meisje tegen de wil van haar va der te hebben meegenomen, con form de eis, vrijgesproken. is gisteren te Schiedam een nieuw centraal rioolgemaal, de modern ste installatie op dit gebied in Nederland, in gebruik genomen. Het rioolgemaal is berekend op de maximale capaciteit van 13.000 kubieke meter water per uur zijn aan de school voor reserve- officieren van de infanterie te Ermelo 171 leerlingen bevorderd tot vaandrig. Alle leerlingen van de cursus waren voor het exa men geslaagd, hetgeen nog niet eerder was voorgekomen Jhr. Michiels van Verduynen De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, heeft Woensdag een tweede operatie ondergaan. Verklaard wordt dat zijn toestand bevredigend is. De eerste operatie is 23 November j.l. verricht. ..v. Een hefschroefvliegtuig, de K-225, voorzien van een straal motor, heeft een serie geslaagde vluchten gemaakt boven het Bradley vliegveld, Windsor Locks, in Connecticut. AMSTERDAM Voor de Am sterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de journalist F- W. M., redacteur van een socialistisch weekblad. Hem was ten laste ge legd de verantwoording voor een artikel, opgenomen in de editie van dit blad van 27 Augustus '50, dat volgens 't Openbaar Ministe rie beledigend wordt geacht voor de R.K. Geestelijkheid. Dit korte artikel keerde zich tegen „de geestelijke leiders," die destijds de moordenaar (s) bewogen hebben de voorzitter van de Belgische communistische partij Lahaut neer te schieten. „Schuldig aan moord oP Latoaut staan de clericaal-fascisten, die in Spanje Franco, in Oostenrijk Dbllfuss en in België Leopold ge schraagd hebben, die, tenslotte Europa ondeir het juk van Rome pogen te brengen," stond in dit artikel vermeld. Daarnaast was een tekening af gebeeld van Wim van Wieringen, voorstellende een barse figuur, gehuld in zwarte kledij met een hoofddeksel dat gelijkt op dat van een katholieke priester, welke fi guur een kralen ketting met een hakenkruis in de handen hoeft, en achter z'n zwarte kledij iemand verbergt met een revolver in de hand. Het onderschrift luidde: „schoten op Lahaut." Aan de vraag of deze tekening met heit bijgaande artikel beledi gend moet worden geacht voor de R.K. Geestelijkheid kwam men ter terechtzitting nauwelijks toe. De verdachte verklaarde name lijk het artikel niet te heltaben ge schreven, doch sledhts aanwezig te zijn gewieest op een redactie vergadering. waar richtlijnen door TWEE JAAR VOOR MEINEED In hoger beroep veroordeelde het Amsterdamse Gerechtshof de thans 45-jarige oud-commandant van de L.K.P., afd. Westland, H. van T. uit Amsterdam wegens meineed in een proces tegen een voormalige P.O.D.-ambtenaar, tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Van T., een der illegalen, die na de bevrijding de koerierster van de illegale Rotterdamse groep, Kitty ten Have, had ver moord, nadat deze koerierster verdacht van verraad, was ge arresteerd, maar door de P.O.D.- ambtenaar M. in vrijheid was gesteld, was zeer verbeten ge weest op M. In een proces tegen de P.O.D.-ambtenaar had van T. een bezwarende meineed afgelegd waarvoor hij in eerste instantie door de Amsterdamse rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Peeldorpje in één slag modern Het 1200 zielen tellende dorpje Venhorst, midden in de Peel, is op een dag geheel gemoderniseerd. Gisteren kreeg het tegelij kertijd electriciteit, waterlei ding en automatisch tele foonverkeer. Het eerste automatische telefoongesprek werd ge voerd van een mobilofoon wagen uit. Gisteravond baadde het gehele dorp, dat in 1932 nog slechts op papier bestond, in „floodlight", terwijl een verlichte fontein bewees dat er ook werkelijk water was. de gezamenlijke redactieleden waren uitgestippeld. In zijn requisitoir betoogde Mr. B. Kist, dat verdachte in ieder ge val als medepleger kan worden beschouwd. Hij achtte het artikel en de tekening „een zeer onbe heerste. alle grenzen van fatsoen overschrijdende uitlating en eiste f 200 boete of tien dagen plus drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De verdedigster, Mej. Mr. L. Mazirel, begon in haar pleidooi uitvoerig uit te weiden over die poliitelke achtergronden, die de redactie tot het schrijven van het bewuste artikel hebben geleid. De president ontnam haar tenslotte het woord, naar hij zeide omdat deze uiteenzetting „niets meer te maken had meit de dagvaarding." De rechtbank achtte zich vol doende ingelicht en zal uitspraak doen op Donderdag 3 Januari om half tien. (Eigen bericht) In de afgelopen zomer hebben we enkele artikelen gewijd aan de samenstelling van de bevol king van het nieuwe land, waar bij voorop zou staan, dat voor wat betreft de geloofsovertuiging, de samensteling der polderbevolking in overeenstemming zou zijn met de landelijke verhoudingen. Toen hebben we laten uitkomen, dat het katholieke volksdeel met 23 pet. lang niet aan zijn trekken kwam en de Prot. Chr. groepen bijna 70 pet. van de nieuwe be volking uitmaakten. Tezelfder tijd stelde de heer Engelbertink en kele vragen in de Tweede Kamer, waarop de Minister een min of meer ontwijkend antwoord gaf. Toen deze week het bericht afkwam, dat 129 bedrijven waren uitgegeven, was dit voor ons een aanleiding om te onderzoeken in hoeverre in de scheefgetrokken verhouding verandering was ge komen. Van betrouwbare zijde verne men we, dat 36 pet. van de nieu we pachters katholiek is. Boven dien hebben de rechthebbende pioniers, die zeven jaar en langer ware pioniersarbeid hebben ver richt. een goede beurt gemaakt. Immers van de nieuwe pachters kan 40 pet. gerekend worden te behoren tot de groep pioniers. Er Advertentie) resten thans nog maar enkele tientallen pioniers, die tot nog toe niet voor een bedrijf in aanmer king kwamen. Wanneer de boerderij enbouw niet al te zeer stagneert, kan aan genomen worden, dat in 1952 165 bedrijven worden uitgegeven. Waneer dit tempo wordt aange houden, is de uitgifte van bedrij ven in de N.O.P. in 1957 voltooid. op te knappen I On de gisteren te Utrecht onder presidium van mr. dr. J. Lind- horst Homan gehouden algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) werd o.a. de algemene begroting, sluitende on een bedrag van f 1.148.725.goedgekeurd. De heren drs. J. Bierma te Leeuwar den en F. Niiholt t» Wolvega werden als buitengewone leden van de F.N.Z. aangenomen. De toeneming van het aantal stuks melk- en kalfkoeien is dit jaar vrijwel tot staan gekomen. De aflevering van melk aan de zuivelfabrieken was in de eerste drie kwartalen 1951 ruim 3 pet. lager dan in 1950; de productie van boter 10 pet. lager, van kaas 11 pet. hoger, van volvette kaas zelfs 22 pet. Bij de geconden seerde melk was er een toene ming van 3 pet. De productie van melkpoeder is tot nog toe 24 pet. lager dan in 1950, in hoofdzaak door minder mager walsenpoeder. De volle verstuivingspoeder steeg in ver band met de gunstige export mogelijkheden 56 pet. Het verbruik van consumptie- melk en consumptieproducten bleef toenemen. Van de totale waarden van de uitvoer van zuivelproducten in de eerste zeven maanden van dit jaar ging 33.4 net. naar Bel gië en Luxemburg. 10.5 net. naar West-Duitsland. 8.7 net. naar Engeland en 5.7 net. naar Indo nesië. Wat betreft de import van ondermelk en ondermelkpoeder uit België neêmt de F.N.Z. het standpunt in, dat de invoer van buitenlandse producten in geen enkel opzicht waarborgen, welke wij door middel van onze echt- heidscontröle geven, in gevaar zal mogen brengen, terwijl de invoer van buitenlandse vloei bare melk geen ongewenste con currentiemogelijkheden mag scheppen, zolang op de consump- tiemelk toeslagen moeten wor den betaald tengevolge van de melkprijsregeling van dit product. Inzake het ontwerp melkwin- ningswet hebben de Stichting en de F.N.Z. zich op het standpunt gesteld, dat het ontwerp in zijn huidige vorm voor de veehouderij onaanvaardbaar is, zowel van wege de fondsvorming als de sterk gecentraliseerde en ambte lijke uitvoering,, welke hieraan ten grondslag ligt. VAN WAT ONZE LEZERS MENEN FRIESE KWESTIE In het rubriekje „De kern van wat lezers menen" in het nummer van 12 Dec. j.l. schrijft een zekere J.C.P. te L. over de „Friese kwes tie". Terecht plaatst de redactie er een noot bij. Wie J.C.P. is weet ik niet, wel dat hij de din gen totaal verkeerd ziet en wei nig of niets van de Friese kwestie afweet (afgaande op hetgeen hij schrijft). Dacht U nu werkelijk J.C.P. dat de Friezen met hun actie het algemeen welzijn der mensheid in de weg zouden staan? Ware dat het geval, U zou gelijk hebben. et opheffen van land- en taal grenzen staat ook op Uw ver langlijstje. Is dat het streven van ieder weldenkend mens? Dat zal toch ieder weldenkend mens U tegenspreken. Tolgrenzen zijn iets anders dan landgrenzen en wat de taal betreft: zou het Ne derlands dan gehandhaafd moe ten blijven? (Dat wordt ook maar door een handjevol gesproken). Als U nu geschreven had: laat eenieder zijn eigen taal spreken, maar daarnaast een wereldtaal leren, ik had het kunnen onder schrijven maar voor die wereld taal komt het Nederlands niet in aanmerking (men moet de din gen breed zien). De Friezen zien de zaken niet bekrompen. Het is juist het streven der Friezen om met de andere volken samen te werken maar samenwerking wil toch niet zeggen: jezelf weg smijten en opgaan in de massa. Zie geachte J.C.P. dat gaat nu eenmaal niet en gelukkig dat er mensen zijn die zich hier tegen verzetten. Of zou U alleen dat Fries weg willen hebben? Als dat eens winst zou kunnen geven (ik verplaats me in Uw gedach- tengang) dan kunnen we verder redeneren en wel aldus: dat kleine gemassaficeerd Neder- landje geeft maar moeilijkheden, laat dat opgaan in Duitsland. En hoe dan verder? Ik denk hier breed-massaal, maar dwaas. Over het voordeel van enkelen maak ik geen opmerking. U zou dat ook niet gedaan hebben als U geweten had dat juist de „Friese kwestie" (zoals U dat noemt) aan verscheidene Friezen al vele offers heeft gekost. Geachte J.C.P. ik heb het kort willen maken, heel kort. Ieder heeft zijn mening, maar als er gehandeld werd zoals U zou wil len dan zag het er voor U en mij niet best uit. Wij gingen beiden in de massa verloren en met ons de gehele mensheid. Leeuwarden S. DE HAAN FOKKER „Naar aanleiding van Uw be richt „Moeilijkheden bij Fokker" delen wij U mede, dat inderdaad met de Promotor niet alles naar wens gaat. De S 11 waarover U in ongunstige zin schreef is echter een bijzonder geslaagd ontwerp. Dit toestel is tot stan daardtrainer gekozen van de Ne derlandse, Italiaanse en Israëli sche luchtmacht en wordt in Italië door twee fabrieken in licentie in grote series vervaardigd. Dat de S 11 geen luchtwaardigheids- bewijs zou bezitten, is dus on- (Inderdaad, Fokker heeft gelijk: er zijn niets dan gun stige berichten over de S 11. Waar wij schreven over de S 11, moet gelezen worden: S 14. Dit toestel wordt nog steeds getest. - Red.) juis Door een comité van automobilisten is een inzameling gehou den om alle wegenwachters een Kerstpakket te kunnen aan bieden. De pakketten werden Donderdag door de inspecteurs van de wegenwacht op de verzamelplaats in Gouda afgehaald AMSTERDAM Met de trein uit Bazel, welke zich moeizaam een weg zocht door de mist, arriveerde tijdig voor Kerstmis kolonel dr. Joh. Gertenbacht, die gedurende een jaar als civiel- officier een team van de World Health Organisation op Korea heeft geleid. „Ik had je bijna niet herkend", riep de jongste zoon en naamgenoot van de geneesheer, toen deze zijn gebruind en vermagerd gezicht uit het coupéraampje stak. „Ik jou ook niet", riep de dokter slagvaardig terug, „je bent enorm ge groeid" en de jongste Johan straalde van vreugde. ste zes maanden de zorgen voor Seoel had. Er wordt in Kor«a ge werkt met zogenaamde basic me dical units, pakketten, die ge neesmiddelen, instrumenten etc. bevatten, voldoende cm geduren de één maand 100.000 mensen te verzorgen. Het woord pakket is hier dus misschien een beetje misplaatst. Deze eenheden worden ter be schikking gesteld van de practise- rende artsen, die allemaal Zuid- Koreanen zijn. Men heeft in Zuid Korea één arts op 8000 mensen. In Amerika is die verhouding 1 op 700, in Nederland 1 op 1100. Dit grote tekort aan artsen is o.m. een gevolg van hiet feit, dat bjj de eerste stormloop van de Nioord-Koreanen. toen een groot deel van Zuid-Korea werd bezet, zeer veel artsen naar het Noor den werden gevoerd. Wat er van deze mensen is terecht gekomen, is nooit bekend geworden. In Seoel was de situatie nog betrekkelijk gunstig. Op de 60.000 inwoners waren 250 artsen. Maar minstens zo erg als heit gebrek aan artsen is het gebrek aan zie kenhuizen (vrijwel alle vernield), aan vroedvrouwen, aan verpleeg sters, kortom aan alles. Toch is men er in geslaagd de gehele be volking van Zuid-Korea in te enten tegen pokken, typhus en 7 vcuwiu in c-i i-aiiio. ii w«> vei- cholara en iedereen is enige ma- en tn de verschillende rayons aan de mannen uitgedeeld, bonden aan het team, dat de laat- len in de DDT gezet, wat 'n drin- Enkele minuten later, na een hartelijke begroeting van zijn fa milie zat de arts tegenover ons achter een kopje koffie iets te ver tellen van zijn ervaringen in Korea. „U moet de gehelei medische voorziening voor de burgerbevol king in Zuid Korea zien als een noodvoorziening. Het leger heeft er er wordt oorlog gevoerd in alles voorrang en hetzal pas mogcilij'k zijn de medische verzor ging van de burgerbevolking wer kelijk bevredigend te organiseren als deze oorlog ten einde is.. Maar ik moet hieraan een be langrijke overwinning van de me dischs diensten toevoegen, er heeft op Korea geen enkele epi demie gewoed en wat dat bete kent zal U duidelijk worden als ik er aan toevoeg, dat van de 20 mil lioen Zuid-Koreanen er constant 4 millioen heen en weer trekken als vluchtelingen, waardoor iso lering een onmogelijkheid wordt. Ons werk Het werk van de UNCACK, the united nations civil assistence command, een onderdeel van het achtste leger, waartoe ik behoor de. is uitsluitend voor het geven van advies aan de Zuid Koreaan se regering. Deze dienst is onder verdeeld in elf teams- Ik was ver- gende noodzaak is want Korea is overstroomd door luizen. Heel erg is de verspreiding van tubercu lose. Vijf procent van de Koreaan se bevolking lijdt aan open TBC- Sanatoria zijn er nieit. Voedsel-situatie. De voedsel-situatie valt betrek kelijk mee, zij is beter dan direct na de bevrijding in Nederland, ir. 1945 .dus. Maar er is een tekort aan eiwitten. Hongeroedeem komt er betrekkelijk weinig voor en werd (en dat bewijst hoci goed dp voedselvoorziening in Ame rika en Engeland in en na de oor log was) door de Engelse en Amerikaanse doktoren niet als zodanig herkend. Het allergroots tel probleem is de verzorging van de kinderen. Het ontstellend groot aantal we zen, maakt dit probleem tot een wanhoop." „Gaat U straks weer terug naar Korea?" vroegen wii tenslotte aan dokter Gertenbach. „Neen," was hot antwoord na enig aarzelen en toen riep een luidruchtige en uitgelaten zoon: „Et is een verrassing voor je en ie weet lekker niet wat het is." Deze uitroen rukte dokter Ger tenbach los uit zijn Koreaanse) herinneringen en was voor ons een hint de rechten van mevrouw Gertenbach en haar kinderen te eerbiedigen- MOTORSCHIP ZONK IN TWEE MINUTEN Gistermorgen zijn voor Wemel- dinge twee motorschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het motorschip „Friesland", metende 159 ton, schipper Marten Sijbran- da, geladen met 145 ton beton ijzer, op weg van Brussel naar Zwolle, zonk binnen twee minu ten. De schiper, zijn echtgenote en beide kinderen konden zich in de roeiboot redden. Het andere motorschip, de „El- fride", metende 812 ton, kapitein Frits Haverkamp, geladen met 700 ton zand op weg van Bruns- wijk (Duitsland) naar Brussel, liep onbetekenende schade op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3