De Mater Amabilis-school V-S" de shag! ORCAM de pittige zware shag I Nederlandse Bank hervat termijn-transacties KALODERMA BANDJIR OVER JAVA RADIO Kerstboodschap van Prinses Wilheümina Weekoverzicht EMIGRATIEPLAN 115000 Europeanen 6000 Nederlanders BEURSOVERZICHT Nederland weer uitgenodigd voor de Tour de France DOUWE EGBERTS Jaarvergadering „Centraal Bureau" G.A. Sleepreis duurde honderd dagen Scheepsberichten Li bye 24 December onafhankelijk Ongeëvenaard in kwaliteit door Leo Broeksmit VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 PAGINA 5 „De vrouwen zijn het, die een uolk beschaving geven en verfijning". (Colette Yver) In zijn encycliek „Divini Illius Magistri", handelend over de christelijke opvoeding, consta teerde Paus Pius XI eens het be treurenswaardige feit van de zo goed als totale verwaarlozing van de opvoeding van het jonge meisje tot haar toekomstig moe derschap. Alle mogelijke schake ringen van ambt en beroep in het maatschappelijke leven nad- den in zijn tijd reeds de volste aandacht en eisten blijkbaar veelal een serieuze bezinning en intensieve voorbereiding; de meest waardevolle roeping van het vrouwelijk deel der mens heid genoot in dat opzicht echter geen of een slechts zeer geringe belangstelling. Er is sindsdien zonder enige twijfel reeds veel verbeterd Overal waar mogelijk ontstonden immers nijverheidsscholen voor meisjes, en speciaal de naai- en huishoudscholen zijn in dit tekort in belangrijke mate gaan voor zien en bieden ook momenteel wellicht nog aan vele meisjes een voldoende waarborg voor een verantwoord vol-vrouwelijk le ven. Maar de tijden veranderen, en de mens daarmee eveneens. De steeds verder voortschrijdende emancipatie en vooral de massa le tewerkstelling in loondienst van 't pubescente en adolescente meisje hebben nieuwe problemen geschapen. Immers voor de mees ten van hen is daardoor ten ene- male de mogelijkheid ontnomen zich> voor hun toekomstige taak ook maar enigszins te bekwamen. En dit temeer omdat mede door genoemde verschijnselen de op voedkundige betekenis van het gezin voor hen veelal tot een mi nimum is gereduceerd. Velen van de „moderne meisjes" weten nauwelijks meer wat een gezins leven is. Overdag in fabriek, winkel of op kantoor en des avonds bij voorkeur buitenshuis, kennen zij het gezin en de huise lijke kring nog slechts als een gelegenheid om te eten en te slapen. En dat, terwijl juist zij meer dan wie ook, vooral een goed en gelukkig gezinsleven van node hebben om althans enigs zins aan de ontstellende en reële gevaren van vervlakking en mo rele ontreddering die hen in hun feitelijk milieu voortdurend be dreigen, te kunnen ontkomen. „Op de „gevoelige" leeftijd, waarop een zich ontpoppende vrouw naar de volwassenheid groeit, ondergaat een grote schare toekomstige huismoeders (uit de grootste klasse van ons volk) de funeste invloed van een omge ving, die, zo er al geen, op zijn zachtst gezegd, verruwende en afstompende werking van uit gaat, toch de levenssfeer zodanig forceert, dat die groei naar le vensvolheid eer een afbraak dan een opbouw-proces is. Vooral het fabrieksmeisje, een onmisbaar element bij de harde economi sche eis van steeds verhoogde productie, is en blijft een nood zakelijk kwaad. Een kwaad dat op de samenleving terugvalt, als ze later, verantwoordelijk voor een gezin (en dat zijn tiendui zenden gezinnen), niet bij machte is haar gezinstaak naar behoren te vervullen". (A. Bgl, De Tijd). Het moderne, en vooral het moderne adolescente meisje drei gen gevaren, die haar voor het toekomstige moederschap en daarmee voor het gezin en het maatschappelijk leven ongeschikt kunnen doen maken en haar in haar meest wezenlijke roeping volkomen kunnen doen misluk ken. Welnu deze concrete geva ren en de daaruit voortvloeiende behoeften zijn het geweest die sinds 1940 in België, men mag I wel zeggen het geniale idee heb ben doen geboren worden om te komen tot de oprichting van een apart instituut dat tot doel moest hebben speciaal in deze noden van het moderne adoles cente meisje te voorzien. Een idee dat in 1946 zijn verwezenlijking vond in de sindsdien alom be kend geworden zgn. Mater Ama- PROGRAMMA MARGARINE-DIEVEN VOOR DE RECHTER Voor de Rotterdamse rechtbank stonden gisteren terecht de 29- jarige fabrieksarbeider M.P.S. en zijn collega de 34-jarige F.B. v.d H., die bekenden in totaal onge veer 2280 kg margarine te heb ben ontvreemd ten nadele van de N.V. van den Berghs en Jurgens margarinefabrieken te Rotter dam. De verdachten hadden resp. 850,en 825,aan de ge stolen margarine verdiend. De officier van justitie eiste tegen ieder der verdachten een jaar ge vangenisstraf met aftrek. De chauffeur G.J.L., die de marga rine had vervoerd, hoorde een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Een tweetal helers stonden eveneens terecht. Tegen deze lieden eiste de officier even eens een jaar, waarvan enkele maanden voorwaardelijk. Over *14 dagen volgt de uitspraak. bilis-Scholen. Mej. Dra M. C. Schouwenaars, geboren te Mortsel (Antwerpen) op 4 Maart 1907, aanvankelijk lerares aan middel bare en technische meisjesscho len en sedert 1939 rijksinspectrice van het Belgisch lager onder wijs, was hiervan de gelukkige initiatiefneemster en tevens de gene met wiens naam, door haar bezielende activiteit en energie, heel het M.A. schoolsysteem ten nauwste verbonden bleef. Lang beperkt tot België bleef dit opvoedings-systeem niet. Al vrij gauw nam ook Nederland er kennis van en waren het met name Pastoor Houben en Mej. Lommen die in Januari 1947 kwa men tot de oprichting v. d. eer ste M.A. schóól in Maastricht. Dat ook voor Nederland hiermee in een dringende behoefte werd voorzien, daarvoor moge het aan tal van dergelijke scholen, waar mee men intussen ook van Pro testants-christelijke en neutrale zijde begonnen is, dat zich mo menteel reeds tot bijna 80 heeft uitgebreid, met een totaal van ongeveer 8000 leerlingen, een af doende bewijs zijn. Vergeleken bij het aantal vrouwen wat in Nederland in industrie en andere loontrekkende beroepen werk zaam is, nl. meer dan 186.000, betekent dit overigens nog slechts een zeer minimaal gedeel te. Gezien de volledige steun en medewerking van het Neder landse Episcopaat dat inder tijd reeds adviseerde tot de in stelling van een Centraal Insti tuut tot bevordering der M.A.- scholen - en de steun van rege ringswege (op de nog door de kamers goed te keuren begroting van O.K.W. is voor het M.A.- werk een bedrag van 155.000 uitgetrokken) zullen de M.A.- scholen zich ongetwijfeld echter ook in de toekomst in zeer sterke mate blijven uitbreiden. P. JUNIPER VAN DE LOGT O. F. M. DRACHTEN, December 1951 ZATERDAG 22 DECEMBER HILVERSUM I 402 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiung; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw;, 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.35 Radio Philharmomsch orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muz. 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen;; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsorkest en solist; 13.50 Klassieke ën mo derne muziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Mannenkoor; 15.00 Jongens koor; 15.30 Kroniek van Letteren en Kunsten; 16.08 Radio Philhar momsch orkest; 16.20 „De vlie gende Hollandre", causerie; 16.30 „De Schoonheid van het Grego riaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Omroep orkest; 18.45 Commentaar uit Frankrijk en uit Duitsland; 19.00 Filmprogramma; 19.20 Parle- mentsoverzicht; 19.30 Gemengd koor; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gemone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbanen", cause rie; 20.40 „Steek eens op, Heren"; 21.00 Radio Philharmonisch or kest; 21.20 Voordracht; 21.35 Ka mermuziek; 22.05 Strijkorkest, klein koor en solisten; 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Espe ranto; 23.2224.00 Philharmo nisch orkest en solist. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.00 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram. muz.; 9.50 Voor de vrouw; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Alt en piano; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel: 13.30 Promenade or kest; 14.10 Filmprogramma; 14.35 Gronings programma; 15.00 Ge- variëerde muziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Dansmuziek; 16.10 Sportpraatje; 16.25 Kamerorkest en soliste; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Amusementsmuziek; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Wèstërse defensie"; 19.00 Kinderdienst; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 Weense mu ziek; 21.45 Socialistisch commen taar; 22.00 Metropole orkest, koor en solisten; 22.40 ->Phder de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.85 24.00 Gramofoonmuziek. AMSTERDAM. De Neder landse Bank N.V. deelt mede, dat met ingang van Vrijdag 2i dezer, de aan- en verkoop van vreemde valuta's op termijn zal worden hervat. Het beginsel dat in de na-oor- logse periode aan het systeem der termijndekking ten grondslag heeft gelegen blijft gehandhaafd, evenals tot dusver moeten de deviezenbanken de met haar cliëhten afgesloten termijntrans acties oversluiten bij de Neder landse Bank. Wel wijken de termijnkoersen voor enkele valuta's af van die, welke tot 17 dezer werden geno teerd. Ook ligt het in de bedoe ling de termijnkoersen van tijd tot' tijd te herzien indien de ter- {nijnpositie van de Ned. Bank in de betrokken valuta of de note- lingen op de termijnmarkten in het buitenland daartoe aanleiding geven. De maximum looptijd der ter mijncontracten is teruggebracht De N.C.R.V. zond gisteravond tijdens een Kerstzangdienst in de oude St. Bavo te Haarlem, een Kerstboodschap van Prinses Wil- helmina uit. De Prinses herin nerde er aan hoe wij in de Advent onze kleinheid gaan voelen en de betrekkelijke waarde van al hetgeen wij ons eigen kunnen noemen. Schrijnend is dan nog bij velen de geestelijke armoede en innerlijke leegte. Maar dit besef mogen wij ook zien als de voorloper van die heerlijke vol heid die beit wil nemen van ons hart: het gebeuren van de Kerst nacht, de grote liefdedaad van God. Dat de armen van geest zalig zijn is niet alleen een be lofte voor de toekomst maar ook de zekerheid voor heden. Als wij in dit besef naar Bethlehem gaan, zullen wij in en door Christus de oplossing vinden van alle vraagstukken die zowel ons per soonlijk leven als het grote gezin der volken thans benauwen, een oplossing in volmaakte liefde, in volmaakte wijsheid, in volmaakte gerechtigheid. Mijnramp in Zuid-Afrika Door een gasexplosie in de schacht van de kolenmijn „Cor nelia" acht kilometer van Vereni ging in Transvaal, zijn 13 inheem se arbeiders om het leven geko men en vijf Europeanen en 16 in heemsen gewond. 22 DECEMBER: H. Hunger, bisschop van Utrecht- Men meent soms, dat men sen, die in de ure des ge- vaars een verantwoordelijke post verlaten, verkeerd han delen. Toen in de bange oor logsdagen de Koningin met haar regering wijk nam naar Londen, waren er velen, die dit laf noemden en zij draaf den door, niet beseffend, dat juist het verlaten van het land de moeilijkste zijde van de verantwoordelijkheid was. Men moet eerst alles over zien, voordat men over iets dergelijks kan oordelen. Dan deden onze vaderlanders in de 9e eeuw dat anders! Toen de Utrechtse bisschop na lang beraad zijn zetel ver plaatste naar het Zuiden bij de invallen der Noormannen, prees men zijn voorzichtig heid en de kerk onderschreef dit alles door deze bisschop heilig te verklaren. Wij moe ten niet zo gauw klaar staan met oordelen over het beleid van de overheid, want dik wijls zijn maatregelen, die men op het eerste gezicht laf zou noemen, wijze daden. IN DESERTO van twaalf tot zes maanden. Ver lenging op de vervaldag uiter aard tegen de dan geldende con dities is in principe mogelijk. Bij de afsluiting van termijn verkoopcontracten zullen voorts tot nader order geen vooruitbeta lingen meer behoeven te worden verricht. LANGEDIJKER VEILINGEN LANGENDIJK., 19. Dec. Aan de koolveilingen valt de laatste dagen een iets betere handel waar te nemen, althans voor de bewaarkool. Voorzover de niet te grote aanvoeren dit toelaten, wordt wat rode kool voor de export verladen, waar ook Frankrijk als koper op treedt. De hoogste markt was 12.70. gemaakit te Noord-Sdhar- woude. Ook* gele kool komt wat meer los: voor de markt is echter weinig vraag; goede kool wordt nogal gekocht voor opslag in koelhuizen van de handel. De aanvoer van succes witte zal spoedig afgelopen zijn: de voorbije week namen de fabrie ken wat groter deel van de aan voer op. Naar Deense witte kool bestaat wat meer vraag: voor Noord-Amerika wordt heel wat verlader», waarvoor in de maat 6070 7 tot 8 cent wordt be taald. Kleintjes voor Oostenrijk worder» met 5,5 cent betaald. De groene kool deed het in de nieu we week slecht: Dinsdag was de hoogste prijs 8.20 bij een mas sale aanvoer, waardoor wat doordraai ontstond en ook heel wat werd opgehouden. De uien- prijs bleef ongeveer op hetzelf de peil. voor middel exportuien werd 26 tot 28 cent betaald, waarbij opviel dat nogal wat uien voor België verladen wer den. Binnenlandse uien brachten 20 tot 23 cent op. Het is wel opvallend, dat de bewaargroente zijn markt iets zag verbeteren, terwijl de vers geoogste als groene kool en an dijvie grote verliezen leden. Vooral andijvie moest een aan zienlijk lagere prijs aanvaarden. De aanvoeren blijven nog groot, terwijl de kwaliteit sterk terug gaat. Een groot deel van de aan voer is enigszins met rot be smet; waar dit voor direct ge bruik nog wel kan dienen, drukt het ook de prijs van het goede product. Dinsdag daalde d'e prijs tot 5 cent met 9 cent als hoogste markt; een deel van de aanvoer kon geen koper vin den. Ook witlof daalde in prijs tot 20 cent per kg voor 1B wat in deze periode een zeer lage prijs is. WASHINGTON (A.P.). - Het lid van het Huis van Afgevaar digden, Francis E. Walter, die Zaterdag is teruggekeerd uit Europa, waar hij heeft deelgeno men aan de vorming van een inter-gouvernementele commissie inzake emigratie uit Europa, heeft rapport uitgebracht aan president Truman. De commissie, die de beschik king heeft over een bedrag van 33.954.000 dollar voor de emi gratie van 115.000 mannen, vrou wen en kinderen uit Europa ge durende 1952, stelt voor, 55.000 emigranten uit Duitsland over te brengen, 35.000 uit Italië en Triëst, 15.000 uit Oostenrijk, 6,000 uit Nederland en in totaal 4.000 uit Griekenland en Portugal. 25.000 Duitsers zullen naar de V.S. gaan, 40.000 emigranten naar Canada, 25.000 naar Australië, 2.000 naar Nieuw Zeeland en 23.000 naar Latijns Amerika, voornamelijk Brazilië. Mr. A. B. Somer onderscheiden Naar wij vernemen is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw' mr. A. B. So mer, griffier van de Hoge Raad der Nederlanden, die op 1 Januari a.s. met pensioen gaat. AMSTERDAM, 20 Dec. Ter beurze heerste vanmiddag de mening, dat er voor het einde van dit jaar van het zakenverkeer weinig meer verwacht kan wor den. De markt verkeerde dan ook min of meer reeds in Kerststem ming. Stimulerend nieuws was er in het geheel niet en zelfs de prominente fondsen waren ver waarloosd. Een uitzondering maakte Unilever, waarin opnieuw vraag werd geconstateerd door ruilorders. Het gevolg was een koersverandering van 2 pet. AKU bleef aan de vaste kant, ingevol ge de mededelingen in de verga dering der Glanszstoff. Philips en Olie waren vrijwel onveranderd. Geruchten over een interim divi dend Koninklijke werden van daag niet meer vernomen. Ook de handel in Cultuurfondsen had wemig om het lijf. Sumatra ta bakken waren iets in herstel en Suikerfondsen lagen een kleinig heid beter, maar Amsterdam Rubber kon zich slechts nauwe lijks handhaven. Een zwakke stemming heerste voor algemene exploratie, die van 96 tot 93 in zakte. Voorts waren aandelen Ford 5 punten lager. Op de Scheepvaartmarkt was de stem ming prijshoudend. Alleen aan delen Muller verbeterden 3 pet. De overige afdelingen hadden een onbelangwekkend verloop. Staats fondsen zo goed als onveranderd. Amerikanen zeer kalm met een onveranderd agio van 9 pet. ROTTERDAM, 20 Doe. De organisatie van de Ronde van Frankrijk 1952 heeft de heer R. de Grood gevraagd zich op nieuw te willen belasten met de vorming van een Nederlandse ploeg van 8 renners voor ds Ronde van Frankrijk, die het komende jaar van 25 Juni tot en met 20 Juli zal worden ver reden. Lammetje in de wei DE BEEMSTER. In het land van de heer K. Raat aan de Middenweg in De Beemster hup pelt reeds een lammetje in de wei. Het eerste van dit seizoen, menen wij. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed Donderdagmorgen uit spraak in de volgende zaken: De aannemer R.R. uit Alkmaar en de schilder J.P.C.A.S. uit Egmond die met een sleep onder Koedijk een wielrijdster hebben aangere den, werden resp. veroordeeld tot boeten van 40 of 20 dagen en 25 of 10 dagen. Tot 40 of 20 dagen werd A.S. uit Alkmaar veroordeeld, die een lading oud ijzer niet goed ge stuwd had waardoor een meisje werd gewond. De beide evangelisten van de Getuigen van Jehova, D. J. S. uit Heemstede en N. J. K. uit Haarlem, die niet vol daan hadden aan een oproep van de Indelingsraad te Heiloo om voor militaire doeleinden gekeurd te wor den, werden door de recht bank van de hen ten laste ge legde overtreding van de Dienstplichtwet vrijgespro ken. De rechtbank achtte op zet niet bewezen en meende, dat waar de evangelisten een godsdienstig ambt bekleed den, zij van het verschijnen waren vrij gesteld. De Alkmaarder A. van L. werd schuldig bevonden aan looddief stal van de Kapelkerk en deswege veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met af trek voorarrest met de bepaling, dat drie maanden daarvan voor waardelijk worden opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Tot een maand hechtenis, met on middellijke gevangenneming, werd C. de W. uit St. Pancras veroordeeld wegens verduiste ring. Wegens het besturen van een motorvoertuig onder in vloed van sterke drank ver oordeelde de rechtbank C. D. uit Harenkarspel tot een geldboete van 75 gulden of 25 dagen, een voorwaardelij ke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar en ontzetting uit het recht een motorvoertuig te besturen voor de tijd van zes maanden. Gisteren hield de Nat. Coöp. Aan- en Verkoopveren, voor de Landbouw „Centraal Bureau" G.A. haar jaarvergadering in Krasnapolsky te A'dam, onder voorzitterschap van de heer H. D. Louwes (Westpolder-Ulrum). In het 51ste boekjaar werd een record-omzet bereikt van 1.240.587 ton goederen voor een waarde van f 213.882.334, waarvan ruim 79 millioen meststoffen, 107.5 millioen voerartikelen, 4 millioen brandstoffen, 7 millioen zaaizaad en pootgoed, 2.6 millioen bestrij dingsmiddelen en 13 millioen landbouwwerktuigen en techn ATOOMDESKUNDIGEN WILLEN BOUWEN PARIJS. Een conferentie van atoomdeskundigen uit twaalf landen, die te Parijs besprekingen hebben gehouden over het op richten van een Europees labora torium van onderzoek inzake kernsplitsing, is Donderdag ge ëindigd. Het project zal naar schatting 15 mililoen dollar kosten, te ver delen over vijf jaar. Men beoogt o.m. de bouw van grotere instal laties dan er thans in Europa zijn. De sleepboot „Noordholland" van Wijsmuller te IJmuiden is gisteren na een onafgebroken reis van honderd dagen, te Albany (Australië) aangekomen met de baggermolen „G.G.A." en bakken- zuiger „Beverwijk 3" van een aannemingsmaatschappij die in Australië een haven aanlegt'. dienst. Het voordelig saldo steeg van f 129.000 tot f 266.371. Bij het bureau zijn thans 423 Coöp. aan- en verkoopverenigingen aangesloten, die ong. 80.000 boe ren en tuinders bereiken. Het. beheer van „De Schothorst" werd overgedragen aan de C.L.O.- mengvoedercontröle. De heer Louwes zeide dat het de standsorganisaties toekwam als vertegenwoordigers van alle agrarische bedrijfsgenoten het algemeen beleid te maken van uit de landbouwonderneming, de bedrijfsbelangen te ordenen en het recht te verdedigen, baas te zijp in eigen huis. Het komende Landbouwschap zou zich echter niet op het commerciële terrein kunnen en mogeli bewegen. Het is voor ons onaanvaard baar, meende de heer Louwes, dat de vanzelfsprekende aanwe zigheid van de agrarische pro ducenten in de besturen van de productschappen als argument wordt gebruikt om de landbouw coöperaties niet die plaats te gunnen waarop zij als commer ciële instellingen naast het par ticuliere bedrijf recht hebben. Aagtekerk 21 Santos verw.; Almkerk p. 19 Gibraltar-Marseil le; Aludra 19 v. A'dam te R'dam; Amstelkerk 20 v. Monrovia- Takoradi; Arundo 19 v. New. Orleans te R'dam; Arnedijk 20 v. New Orleans te R'dam; Blijden- dijk 20 vm. te AntwerpenDie- merdijk 18 nm. v. Los Angeles- Balboa; Hecuba 19 v. Hamburg te A'dam: Kota Gede 20 vm. Pi. Sudan verw.; Lombok 16 v. San Erancisco-Los Angeles; Loener- kerk 19 v. R'dam-Calcutta; Zui derkruis 19 in Golf v. Biscay e. Bakkers van 's-Gravendeel verhogen de broodprijs De bakkers te 's Gravendeel hebben gisteren de prijs voor het zogenaamde volkswitte- en bruinbrood met een cent ver hoogd, waardoor deze' prijs is ge komen op 31 cent. De bakkers zijn namelijk van oordeel, dat het onmogelijk is met de door de regering toegesta ne broodprijs van 30 cent uit te komen. Deze prijsverhoging is bedoeld als een protest daar andere methoden practisch geen resultaat hebben opgeleverd. HET WERK AAN DE FRIESE BRUG Tweede brugst-uk geplaatst ALKMAAR. Donderdag morgen. is het vaste bruggedeelte van de nieuwe Friese brug ge plaatst. Voor de scheepvaart be tekent diit. een verbetering, want de schippers kunnen nu gebruik maken van de bredere door vaart van circa vijftien meter, die door het beweegbare brug dek wordt overspannen. Ge durende de werkzaamheden aan de brug en de opritten, die nog wel tot Mei 1952 zullen duren, zal ten gerieve van de scheep vaart dit beweegbare brugdek opgeklapt worden. D.A.F. GAAT MILITAIRE VOERTUIGEN LEVEREN Nadat Maandag de Tweede Ka mer en .Dinsdagmiddag de Eerste Kamer zich hiermede hadden ac- coord verklaard, is gisterochtend liet contract afgesloten tussen het ministerie van oorlog en v. Door- ne's automobielfabriek N.V. te Eindhoven voor de levering van militaire voertuigen tot een totaal bedrag van f 175 626.000. Het betreft hier twee voertuig typen, die door dé D-A.F. zijn ont wikkeld en die geheel voldoen aan de Nato-eisen. Het bedrag komt geheej ten laste van de tegen waarderekening van de Marshall hulp. Washington heeft zich reeds enige tij d geleden met dit project geheel accoord verklaard. Voor de DAF brengt deize enorme op dracht een grote uitbreiding met zich mee waarvoor alle voorbe reidingen reeds getroffen zijn. De twee typen, die zullen worden vervaardigd, zijn een drie-tons chassis met zes aangedreven wie len en een drie-kwart met vier aangedreven wieilen. VERVOER VAN „MUDCOAL" NED. SCHEPEN VERBODEN In verband met de scheepsram pen overkomen aan de „Pinguin" en „Westkust", beide beladen met „Mudcoal", zodat er aanleiding bestond tot de veronderstelling, (Jat de aard dezer lading oorzaak Was van de rampen, is door de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart bepaald, dat hangen de het onderzoek, het vervoer van „Mudcoal" of soortgelijke steen koolproducten door schepen on der Nederlandse vlag verboden is. LONDEN. De onafhankelijk heid van Libye zal 24 December 1951 een voldongen feit zijn, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. Na overleg met de Franse rege ring en met de Hoge Commissaris der V.N. in Libye, Adriaan Pelt, en overwegende de wensen van Libye zelf, heeft de Britse rege ring besloten de noodzakelijke maatregelen te nemen, in Samen werking met de Franse regering, om aan de regering van Libye alle bevoegdheden over te dragen, die zij nog niet bezat. MARKT BARNEVELD Pluimveemarkt: Zeer trage handel. Aanvoer ca. 32.000. Er bleef veel onverkocht. De prijzen daalden tijdens de markt aan zienlijk, behoudens voor een enkele soort, zoals hazen, waar van er slechts weinig aangevoerd waren. Het feit, dat er volgende week twee dagen niet geslacht wordt 'zal er aan medegewerkt hebben, dat er niet zoveel ge kocht werd als wel gewenst was. Prijzen: Oude kippen, lichte f 2—2.10, zware f 2.15—2.30, N.H. blauwe kuikens f 2.10-2.30 (heel in het begin ging er nog een zeer zware partij voor f 2.65), kalkoe nen f 3.253.70, tamme konijnen f '2.10—2.30, alles per kg; overige per stuk;, oude eenden f 1.50— 2.25, -ganzen f 1012; hazen f 5.509; patrijzen f 1.752.50; fazanten f 3.504.75; wilde dui- ven f 0.800.90. Eiermarkt: Matige handel. Aanvoer ca. 750.000 stuks. Prij zen: grote eieren f 1819; mid- denprijs f 18.50; kiloprijs f 2.87; jongehenneneieren f 1617; mid. denprijs f 16.50; kiloprijs f 2.87. RUSSEN GAVEN IJSBREKERS TERUG BREMERHAVEN (A.P.) Een groep stramme Russische marine officieren met pokergezichten heeft twee grote Amerikaanse ijs- brekers, die in de tweede wereld oorlog aan de Sovjet-Unie uit geleend werden, aan de Ameri kaanse marine teruggegeven, met vet-, roest- en olievlekkenop de eens witte bovenbouw. In een buitengewoon korte en vormelijke plechtigheid werd de vlag met sikkel en hamer neer gehaald op de 6.500 ton metende „Northwind" en „Westwind". Met- e.en daarop begaven de Russen zich aan boord van een Russisch vrachtschip, dat onmiddellijk ver trok. Zodra de Russen de schepen verlaten hadden, renden Ameri kaanse zeelieden de beide ijsbre- kers op om de „Stars en stripes" te hijsen. De terugkeer van beide sche pen is vele jaren over tijd. Rus land heeft nog 600 schepen, die het in de oorlogsjaren op grond van de Leen- en Pachtwet van de Ver. Staten leende. Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en Scheercrème: grote tube pot 3.50 1.95 FEUILLETON 100. dat Een uur later berichtte h majoor Kerto van zijn functie was ontheven en naar het bin nenland zou worden overge plaatst en de verblufte Engels man had het onprettige gevoel dat hij die vlotte kolonel Endi op de een of andere manier in de kaart had gespeeld. Oemar sloot zijn koffer en keek het vertrek rond, waar hij de laatste maanden had gewerkt voor het ideaal dat hem nu op zo'n zware proef stelde. Een ad judant trad de kamer binnen mtet het kaartje van een bezoeker die de propaganda-chef wilde spre ken. Oemar wilde het aannemen, maar de kapitein was haastig op gestaan en de adjudant aarzelde. Een minachtende glimlach trok over Oemars gelaat. „Sedert vijf minuten is kapi tein Hoesen de propagandachef", zei hij spottend. Hij hoorde hoe de ander gewichtig telefoneerde, dat hij bezoekers alleen 's mor gens wenste te ontvangen. „Wegsturen en morgen terug laten komen", hoorde hij de ka pitein zeggen, toen hij het bureau verliet. Terwijl hij de gang door liep met de wetenschap, dat hij nu niet meer in dit gebouw hoorde, dat een ander zijn plaats had in genomen, voelde Oemar zicb plotseling moe en teneergeslagen. Hij was in de stemming, die Dr. Timoeran „gevaarlijk" placht te noemen, gevaarlijk voor zichzelf en voor zijn trouw aan de Repu bliek. De chef was de enige ge weest, die hem uit die gevaarlijke moedeloosheid kon opwekken, omdat hij er de oorzaak van ken de. Hij wist steeds iets van zijn eigen kracht op hem over te bréngen, soms voorzichtig ideali serend, soms grof wijzend op de minderwaardige Nederlanders, die hij uit Oemars leven kende. Maar Dr. Timoeran was niet meer. Die was nu de onofficiële handelsagent van de Republiek. En ook al zou hij nog in Batavia zijn, al zou hij nu naast hem lo pen, dan zou hij toch zijn invloed hebben verloren. Bij het laatste gesprek was hij zelf van zijn voetstuk gestapt, van het voet stuk van opofferende vaderlands liefde. Dr. Timoeran had geleefd en gestreden voor de bevrijding van zijn land, dat kon niemand ont kenen. Hij was geen salonrevolu- tionnair, hij had zijn leven en zijn toekomst gewaagd. Maar niet uit idéalisme. Hij had die inzet ge waagd, omdat hij vertrouwen had in de afloop. En nu het spel ge wonnen was, haastte hij zich om z'n winst binnen te halen. De man, in wie Oemar een sterke idealist had gezien, die hem steunde in de strijd tegen zichzelf was verdwenen. De meeste ande ren, die hij zich tot voorbeeld had gesteld, waren reeds eerder ontluisterd. En nu was ook zijn idealisme geknauwd. Plotseling schrok hij uit zijn overpeinzingen op. Aan het eind van de gang, bij het hokje van de portier draaide een blanke vrouw zich om en verliet het gebouw. Slechts één ogenblik had hij haar gezicht gezien, maar dat was voldoende, want elke lijn van dat gezicht stond in zijn herinering gebrand. Een golf van ontroering welde in hem op. Vanmorgen had hij er zichzelf op betrapt, dat hij aan haar had gedacht als aan een ideaal, dat zijn hart weer steeds meer kwam opeisen, naar mate zijn andere illusies ver bleekten. Hij had haar slechts in een flits gezien, maar dat was voldoende geweest om het beeld haarscherp in zijn geheugen op te nemen. Ze was magerder ge worden en ernstiger. Haar mond had een vastberaden uitdrukking gekregen, die er vroeger niet was. Ze was minder meisjesachtig en meer vrouw geworden, een wils krachtige vrouw, die een man zou kunnen steunen in het leven. Ze was de vrouw geworden, zoals hij zich die altijd had gedroomd, die in voor- en tegenspoed naast haar man zou staan en die hem zou helpen, zijn vaak zo ijle illu sies tot practische idealen te her vormen. En nU ze van meisje tot vrouw was gerijpt, was ze nog aantrekkelijker geworden. Hij versnelde zijn pas, maar eensklaps zag hij, dat er een man op haar wachtte, een blanke man. Hij was veel ouder dan zij, maar hij was goed gekleed en hij leun de tegen het portier van een auto. Een plotselinge ontsteltenis trilde door Oemar heen en hij bleef onbeweeglijk staan. Nadat Hetty zijn liefde had afgewezen, was hij haar gaan zien als een onbereikbaar ideaal, iets dat men kan bewonderen en aanbidden, maar dat men nu eenmaal niet kan bezitten, net zo min als de zilveren maansikkel of de flon kerende poolster. Wanneer zij de bruid zou zijn van een oudere man, dan was ook die laatste herinnering gebroken. Toen keek het meisje om en hun blikken kruisten elkaar. Maar in haar ogen was zo grote verontwaardi ging, dat Oemar de zijne neer sloeg. Met een driftige beweging stapte ze in de auto, waarna de man het portier dichtsloeg en de motor startte. Oemar bleef met een wee ge voel van verlatenheid en verne dering de auto nakijken. Toen golfde het bloed hem in wilde hamering naar het hoofd. Ze had hem veracht. Het was alsof ze verontwaardigd was geweest, omdat hij naar haar keek! Hij had verwacht, dat van alle men sen in Batavia zij toch wel moest weten, dat het geen schande was om de uniform der nationalisten te dragen, omdat zijn idealen eer lijk waren. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5