Rector J. v. d. Hoek plotseling overleden Kaderleden van de Westfriese K. A. B. bezinnen zich op een grote taak Voor de toekomst en z'n gezin laat Herman van Raalte voetbal staan BANDJIR OVER JAVA Nota voor onderwijsherzienirig wekte bezorgdheid Inleidingen van rector J. Smulders en de heer J. Zwanikken Leiderschap betekent verantwoordelijkheid Postduiven- fentoonstelling Naar wij vernemen APPEL EN EI-PKU2EN EN NU IS HET HEK VAN DE DAM Kath. Jeugdbeweging verklaart zich nader Wij moeten op onze hóede blijven" door Leo Broeksmit PAGINA 10 r«n i i i li——— OUDËJAARSNUMMER 1951 „Langs de weg, afgebakend door de bijzondere belangen van de werkende stand, moeten we als leiders van de K.A.B. de arbeiders helpen naar God, in onderlinge eenheid, als echte leken-apostelen, die werken vanuit het centrum van de sociale activiteit". Dit was de hoofdgedachte uit het betoog dat de heer Zwanikken, voorzitter van de Utrechtse Diocesane Bondr Zaterdagmiddag hield voor plm. 120 kaderleden uit de kringen Hoorn en Hoogk'arspel. In een glasheldere uiteenzetting heeft hij deze gedachte nader ontwikkeld en talrijke nuttige wenken gegeven voor de bevordering van het organisatieleven, dat alleen kan bloeien wanneer de leiders zich van hun grote verant woordelijkheid bewust zijn.. Het kader van de K.A.B. bewaart aan deze middag dankbare herinneringen, mede door het inte ressante slot, dat gevormd werd door de inleiding van rector J. Smulders over het amusementsprobleem, gevolgd door een zeer leerzame gedachtenwisseling. Wanneer we zeggen dat deze kaderdag ten volle is geslaagd, bedoelen we dit in de meest let terlijke zin van het woord. De buitengewoon grote belangstel ling, waarvoor de zaal van Hotel Leering nauwelijks groot genoeg bleek te zijn, de oprecht idealis tische sfeer, de prettige toon bij het „hoor en wederhoor" en de welverzorgde broodmaaltijd als welkom intermezzo, dit alles onder leiding van de voorzitter der Kring Hoorn, de heer Joh. van Bockxmeer, maakten deze bijeenkomst tot een hoogtepunt van het organisatiejaar der ge westelijke K.A.B. De heer Zwanikken legde vooral de nadruk op de betekenis van het leiderschap, in deze tijd van toenemende gemakzucht, van „brood en spelen", zo gevaarlijk voor individu en gemeenschap. Merkwaardig is de neiging om voor alle schakeringen in ons maatschappelijk bestel vereni gingen tin het leven te roepen; van de wieg tot aan het graf is de mensheid georganiseerd, maar NED. ALG. BOND VAN POSTDUIVENHOUDERS ALKMAAR Zaterdag en Zon dag heeft de afdeling A van de Nederlandse Bond van Postduiven houd'ers, omvattende het gebied van geheel Noordholland benoor den het Noordzeekanaal een ten toonstelling georganiseerd van meer dan 500 postduiven, d'ie gro te belangstelling heeft getrokken vanuit alle delen van ons gewest. Voor de eerste maal werd deze, jaarlijks terugkerende expositie, in Heiloo gehouden, in de grote zaal van café restaurant „De Rustende Jager." De tentoonstelling is door de Burgemeester van Heiloo, de heer J. Kalff officieel geopend. Nadat de voorzitter van die afdeling A, de heer J. Hoed hem had welkom geheten en in hem de gemeente lijke autoriteiten had dank ge bracht voor de bereidwillige me dewerking bij de inrichting van de expositie. De burgemeester hield een kort openingswoord; hij had met be langstelling kennis genomen en het verheugde hem, dat in zijn gemeente 'n dergelijk evenement kon plaatsvinden- Wat be»^ betrof mocht deze gebeurtenis graag nog enkele malen in Heiloo voorko men. Het ingezonden materiaal was over liet algemeen van prima kwaliteit. Vandaar, dat deze expo sitie, ook grote propagandistische waarde bezat, niet alleen voor de buitenstaander, in wie de lust op gewekt wordt, aan deze mooie tak van sport mee te doen, óók voor de duivenliefhebbers zelf, omdat 't tentoongestelde materiaal, gro tendeels door de liefhebbers zelf gefokt, ais studie-object kan gel den, richting gevend voor eigen experimenten. Een bijzondere aantrekkingskracht in deze tak van sport is gelegen in het feit, dat de recettes grotendeels ten goede komen voor kanker- of t.b.c.-iaestrijding; men bereikt pes- jaar ongeveer een bedrag van 'n half milüoen- De uitslagen zien er als volgt uit: KI. I. Oude duivinnen. Vitesse. Ie pr. J. Rieimers: 2e pr. N- Oote- man; 3e pr. J. M. Schipper; Z.E.V. C. Havik. KI. II- Oude doffers. Vitesse. Ie pr. Gebr. Bpots; 2e pr. G. Nieu- wenhuizen: 3e pr M. J. Oudejans; Z.E.V. J. Leest; EV. W.P. Schut te. KI. III. Oude duivinnen. Fond. 1. J. de Lange; 2- G. Veltrop; 3. H. Mi edema. KL IV. Oude doffers. Fond. 1. Gebr. Boots; 2. J. Koot; 3. C. D. Huiberts; 4. G. Goursiblocm; Z. E.V. J- Schmersal; E'-V. Comb. Fritz-Boon J. de Lange J. Schmer sal- KL 5. Eén-jarige duivinnen. 1. H. Bouwens; 2. J. Janssen; 3. J. Riemers; Z.E.V- C. D. Huiberts; E.V. J. Janssen- KI. 6. Eén-jarige doffers. I. A- Liefhebber; 2. S. Hoope; 3. J. de Lange; 4. J. Riemers; Z.E.V. M- Tijdeman; E.V. D. de Waart. - KI. 7- Jonge duivinnen. 1. G. Nieuwenhuizen; 2. Gebr. Boots; '3- J. M- Schipper; 4. J. A. Snelcers; 5. Gebr. Boots; ZEV J. A. Snelders (2 x); J. M. Schip per; Comb. Fritiz-Boon; Gebr Buis A. vd. Zee; EV. S- W. van der Steen; A. van der Zee; I. D. Se- pers; W. Plukker; W. M. van Well. KI. 8. Jonge doffers. 1. Gebr. Boots; 2. J. A- Snelders; 3. J. de Lange: 4. H. Prins; 5. J.B- Sassen; ZEV C. P- Molenaar; J. Riemers; J. A. Apeldoorn; J. Ko per; Gebr. Boots; N. Ooteman; B. J. Telleman en Elzinga. EV. W- P. Schutte. J. Jansen (2x); Gebr. Boots; W. M- v-an Well; M. Tijde man en B. J- Felleman en Elzinga. KI. 9. Late jonge duivinnen. 1. N. van der Velden; 2. A. Lief hebber: ZEV G. Verkroost. KI. 10. Late jonge doffers. 1«,R. Ruiter en Zo'jji: 2- G. Th. A- Specker; ZEV N. van Velzen; EV J. Gast. KI. 11. Kampióenstand. Ie prijs. Gebr. Buis (4x); Z.E.V. W- R. Vink (4x). Beste vogel van de tentoonstel ling: Gebr. Boots- Beste jonge vogel: Gebr. Boots. toch.... hoe gemakkelijk verge ten we dat we niet op de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor een technisch apparaat, maar voor mensen, met persoonlijke idealen, hunkerend naar begrip, naar liefde, naar belangstelling in hun eenzaamheid, naar het contact dat Kerk en Beweging dreigt te zullen verliezen. Bijzondere aandacht besteedde de heer Zwanikken aan het ver schil tussen de verschillende standen, stellig door God gewild. Er moeten mensen zijn die in het openbare leven leiding geven, anderen die de leiding moeten volgen. Maar het is aller taak en de K.A.B. streeft o.m. hiernaar de erkenninsr te bewerken van de zedelijke celiikheid van alle redelijke schcD.selen. Maatschan- neliike ongelijkheid mag niet gecombineerd worden met zede lijke onderwaardering! Met klem wees spr. op de waarde van de standsorganisatie, die door vele KAB-ers niet vol doende wordt begrepen, door sommigen zelfs wordt ontkend. Het- lidmaatschap van de vak bond is voor een groot aantal der 325.000 KAB-ers blijkbaar genoeg; men voelt zich geen schakel dn het grote geheel en vergeet dat vermaterialisering niets te maken heeft met het allerbelangrijkste doel: de wereld te brengen tot het pure christen dom. Besturen van K.A.B. en vak afdelingen, het kader dus, dragen voor de bevordering van de christelijke principes hunner le den, mede de verantwoordelijk heid. Zij m-oeten het ware leider schap beoefenen, waar zij ook zijn, dus stellig ook in het be drijf. Elke dag opnieuw dienen zij zich te bezinnen op hun plichten en het ligt in hun ver mógen meer licht te brengen in deze duistere wereld. Het plaatselijk kader moet ge zond zijn, sterk in de bestuurs- techniek waarover de heer Zwanikken een aantal practische richtlijnen gaf rechtschapen in zijn opvattóngen over de han tering der sociale wetten, als een gesloten eenheid op de bres voor de behartiging van stoffelijke- maar ook geestelijke belangen van degenen die in het grote leger der georganiseerde katho lieke arbeiders zijn opgenomen. Tijdens de gedachtenwiisselmg werd o.m. een pleidooi gehouden voor de Gewestelijke Sociale School in Hoogkarspel, die zozeer aller warme belangstelling ver dient De afdelingspenningmees ters zullen binnenkort een ver zoek ontvangen voor een bijdrage, om dé cursuskosten per deel nemer te drukken. De enthou siaste leerlingen verdienen die steun en.hij..ds in hel .belang van de afdelingen zelf! Cursus voor zelfheiliging. Als speciale gast was deze middag pater Hildebrand van het Retraitehuis te Bergen aan wezig. De bedoeling laat zich raden. Hij spoorde met grote overredingskracht aan, een re traite mee te maken. Helaas is hiervoor een verminderde animo hoopt op 7 Januari a.S. de beken de revue-ster J. F. Buziau zijn vijf en zeventigste verjaardag te vieren. Hij werd in 1914 verbon den aan de ter Hall revue en trad sinds 1928 op in de Bouw meester-revue is de belangstelling voor onze nationale luchthaven Schiphol nog steeds zeer groot. Zaterdag pas seerde de 805.000ste betalende be zoeker de loketten. In 1950 was dit cijfer 732.377.... werd Zaterdag te 's-Hertogcn- bosch de' 60.000ste inwoner aan gegeven, n.l. Johanna Hendrika Emelia Maria van Goch. De vader kreeg voor de jonggeborene van de burgemeester een spaarbank boekje, terwijl de burgervader en zijn echtgenote tevens optraden als peter en meter bij de doop van de baby zal volgende maand vanwege het Canadese leger een zending Iuchtdoelartillcrie bestemd voor het Nederlandse leger in Ottawa worden ingescheept is de Belgische vissersvloot met aan boord Nederlandse en Belgi sche landverhuizers, die zich in Argentinië gaan vestigen, te Re cife (Brazilië) aangekomen. Men verwacht rondom de jaarwisseling het doel van de tocht Mar del Plata in Argentinië te bereiken... te constateren, ook van de zijde der arbeiders, die toch altijd in grote getale gebruik hebben ge maakt van deze ongeëvenaarde mogelijkheid tot zelfheiliging. Do mentaliteit omhoog! Uitgaande van de zekerheid dat het vraagstuk van de amuse mentsvoorziening niet alleen klemmend is voor de iongeren. maar ook voor de ouderen die leiding moeten geven, gaf rector J. Smulders in het tweede ge deelte van de kaderdag enkele algemene gedachten ter overwe ging. Spr. stelde het goede amuse ment tegenover het platte ver maak dat over het algemeen met „lol" wordt aangeduid en ver klaarde dat hetgeen op de avon den van de K.A.B. aan ontspan ning wordt geboden, de weerslag moet zijn van wat men in kleine kring waardeert om het goede en schone. In kleine kring, dat wil zeggen in de gezinnen waar de mentaliteit ten aanzien van het amusement een hoogte heeft bereikt, die voor elkeen te be reiken is en waarnaar ook de bestuurders der KAB-afdelingen moeten streven. Het aankweken van waardering voor het goede boek, toneel en alle andere ge zonde culturele uitingen, behoort blijft mede tot de taak van de leiders. Houdt ook rekening met de wensen van de iongeren. die zich in <i„ K.A.B. moeten thuisvoelen en hier een klankbord kunnen vintien voor hun dikwijls goede en enthousiaste ideeën! Ernstig vermaande rector Smulders zijn gehoor, om het niet bij instemming met aan trekkelijke denkbeelden te laten, maar zelf het voorbeeld te geven, vooral fin het gezin. Hierbij volg de spr. de lijn welke ook door de heer Zwanikken was aange geven, van de mede-verantwoor delijkheid voor degenen die lei ding nodig hebben. Spr. drong aan op voortdurende waakzaam heid tegen excessen tijdens en na feesten en bals, excessen in café-bezoek en het toegeven aart de aantrekkingskracht die van bepaalde films uitgaat. Nog steeds actueel. Vooral de kwestie „wel of geen bal na" was, zoals kon worden verwacht, een dankbaar onder werp in de hierna volgende dis cussie, waaraan ook door kape laan C. A. v. d. Voort werd deel genomen. Over het algemeen wordt er in de Westfriese pa rochies naar gestreefd, het dan sen na een culturele avond af te schaffen en daarvoor in, de plaats een afzonderlijke bal avond te geven, die dan op een aanvaardbare tijd kan eindigen. Uit verschillende commentaren bleek dat dit systeem, mits grondig opgezet,, veel voldoening geeft. Overigens zal het nog w'el enige tijd duren alvorens men overal con amore voor de betere opvatting gewonnen is. Het doel blijft het streven waard. voor f 39.75 AANVANG 2 JANUARI a.s. klokslag half negen NU ZIJN ER GEEN GRENZEN MEER Alles op het gebied van Dames-, Heren- en Kinderkleding, ook onze mode-artikelen, verkopen wij nu tegen ongekend lage prijzen. - ER IS VAST IETS VOOR U BI) DAMESMANTELS en SWAGGERS van f 90. REGENMANTELS, dubbel Egyptisch katoen van f66.voor f36.75 in tweekleurige soorten van f 79.50 voor f 59.75 KINDERMANTELS MET BARET van f59.voor f29.75 HERENCOSTUUMS f 98.79.49.75 HERENOVERJASSEN f118.89.59.39.75 HERENREGENJASSEN dubbel Egyptisch katoen f 78.t— 59.39.75 JACKS EN JOPPERS voor heren en jongens f 48.-W 29.— 15.75 PANTALONS ri f 19.75 15.90 9.75 K I N DE R K L E D I NG VOOR PRIJZEN" VER BENEDEN DE NORMALE WAARDE LANGËSTR 20.22 MAGDAIENENSTR II ALKMAAR. Gistermiddag is in het Pius-Gesticht, waar hij rector was, plotseling overleden de Z. E. Heer J. v. d. Hoek. Rector v. d. Hoek werd in 1901 geboren en in 1929 priester gewijd. Sinds 1949 was hij in Alkmaar gevestigd, waar hij als districts-aalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging en als adviseur van de katholieke sportverenigingen veel bekend heid genoot. Na het eten had hij zich gister middag even ter ruste begeven en toen een der Eerw. Zusters hem op de gebruikelijke tijd zijn thee kwam brengen, kreeg zij op haar geklop geen gehoor; zij vond de rector levenloos op zijn bed liggen en waarschuwde de H. E. Deken Jacobs, die de rector nog het H. Oliesel toediende. Het is vermoedelijk tengevolge van een hart-aanval, dat Rector v. d. Hoek is gestorven. Het was een droeve dag voor de Pius, waar de overledene voor de zus ters en verpleegden de geeste lijke vader was. De jeugdbeweging verliest in hem een toegewijd aalmoezenier, terwijl ook de sportverenigingen, waar hij adviseur van was, een enthousiaste promotor verliezen. Vooral RKAFC en de Kath. AOG Hockeyclub hadden zijn voort durende bëlari'gstellihg; 'indien hij maar enigszins kon, woonde hij de verschillende wedstrijden bij en als het zo uitwam, dan schreef hij zelfs een verslagje voor de krant. Zijn hartelijke persoonlijkheid en priesterlijke toewijding, zullen _nog lang in de dankbare herinnering van" de Alkmaarse jeugd bTijven voort leven. Hij ruste in vrede! De ter aarde bestelling zal ver moedelijk a.s. Donderdag plaats vinden. de niemand Herman kvann| Nylons in beroemde handen Raalte anders dan de uitste kende doelman van Blauw Wit, éénmaal in Deurne waardig plaatsvervanger van de toen geblesseerde Kraak en al jaren reserve voor het Nederlands Elftal. Toen was hij alleen de favoriet van voetballiefhebbers, maar nu, korte tijd later, is hij ook voor de dames een man met naam geworden. Herman van Raalte staat nu ongeveer een half jaar op de markten, alom in den lande en hij doet alle dames voor z'n stand stop pen, want wie begeert er niet een paar nylonkousen en zeker als ze voor nog geen drie gul den verkrijgbaar zijn. Voor wie het nog niet weet, Herman van Raalte heeft zich in korte tijd bekend gemaakt bij de dames. We durven zelfs nog ver der te gaan: er wordt zelfs al naar hem uitgekeken. Waarde lezer, het is geen holle phrase, want we hebben 't zelf moeten ondervinden. Op een goeie mid dag wilden we eens een praatje met 'heim maken. We hebben vier uur moeten wachten! Vier uur, omdat al die tijd z'n stand om zoomd was door kooplustigen, die begerend uitkeken naar de collectie nylons, naar de sokken, de sportkousen en welk ander textiel ook. Al deze dames kon den er niet genoeg van krijgen steeds weer, die beroemde han den te zien glijden in de prach tige weefsels, die men nylons noemt. Herman van Raalte heeft er slag van. Hij weet zich sterk door de kwaliteit en zelfbewust, met een vriendelijke lach, met tact en koopmansgeest, prijst hij z'n waren, die eigenlijk door de magische klank, die het woord nylon nog steeds heeft, geen lof uitingen behoeven, aan. Er zijn zelfs momenten, dat de Amster dammer zich vier in plaats van twee handen toewenst. Zelfstandig zijn. Hoe is het gekomen, dat Her- man van Raalte vaste bezoeker van de markten geworden is? De insider wist toch, dat hij in Amsterdam in de zaak van z'n schoonouders stond en dat hij die te zijner tijd zou overnemen. Maar juist dat „te zijner tijd" zinde de actieve doelman van Blauw Wit helemaal niet. Het duurde hem te lang. Hij wilde zelfstandig zijn, zelf bouwen aan z'n toekomst en daarom begon hij zelf. Hij koos de moeilijkste weg. Zonder vaste zaak bouwen. Reizend en trekkend door het ganse land. Misschien klinkt dit nog. niet erg overtuigend, maar dan heeft de practijk heel kort geleden nog een pakkend voorbeeld ge geven van de offers, die deze talentvolle voetballer zich heeft getroost. Het gebeurde in No vember. Herman van Raalte was uitgenodigd om in de traditio nele wedstrijd tegen Rotterdam om de Gouden Onafhankelijk heidsbeker het doel van de Rest van Nederland te verdedigen. Het was op een Zaterdagmiddag. Hij stuurde een briefje aan de Technische Commissie van de K.N.V.B. „Ik kan helaas niet spelen, want ik moet die middag in Hoorn zijn, op de Zaterdagse markt en m'n vaste klanten ver wachten me daar." Herman van Raalte wist wat hij op 't spel zette. Z'n kans op de vaste plaats van reserve voor het Nederlands Elftal en misschien wel vervan ger van de toen falende Kraak was vrijwel verloren. Het gevolg zou zijn, dat hij de kans liep niet mee te kunnen naar België, het uitstapje naar Denemarken te moeten missen en zelfs de reis naar de Olympische Spelen. En het is waarschijnlijk zover geko men. Want prompt werd een ander Sparta's uitstekende doelman Landman gekozen als reserve. We hebben dat aan Herman van Raalte vooreeletrd. Z'n ant woord? „Voor m'n zaak. dus voor m'n toekomst en m'n eezin. heb ik alles over. Daar laat ik zelfs de voetbal, hoe die me ook trekt, voor staan. Van voetballen kan ik niet bestaan." Dat is Herman van Raalte. eigenaar van de „Amsterdamse Kousen-Vulkaan", doelman en aanvoerder van Blauw Wit. eenmaal gestoken in het Oran.ie-shirt. tientallen ma len reserve voor het Nederlands Elftal en een van de eminente doelverdedieers. die Nederland momenteel' bezit. - -(Van een onzer verslaggevers) Tijdens een bijeenkomst van de districtscommissarissen der K.J.B. welke in het afgelopen weekend te Boxtel werd gehouden, hebben de 'Hoofdcommissaris der Katho lieke Jeugdbeweging. H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst en hoofdaalmoezenier A. J. L. Ver hoeven geantwoord op de opmer kingen die minister Rutten in de Tweede Kamer heeft gemaakt naar aanleiding van de door de K.J.B. uitgegeven brochure „Ver nieuwing van het onderwijs". De brochure levert critisch commentaar op de nota óver de vernieuwing van het onderwijs dié de minister medio 1951 deed verschijnen en beschuldigt hem er o.a. van dat de nota de innerlijke structuurcrisis van ons onderwijs verwaarloost, een overdreven be tekenis toekent aan de uiterlijke vormgeving, een onjuist beeld tekent van de verhouding gezin school en in plaats van een rege ling. .van. het geheel van onder wijsvernieuwingen te geven die voor de toekomst van onze jeugd en met het oog op de behoeften van onze maatschappij wenselijk zijn, in feite in de averechtse rich ting stuwt n.l. naar de massi ficatie. Minister Rutten heeft zich door de brochure zeer onaangenaam getroffen verklaard, omdat zij suggereert, dat hij in zijn nota het belangrijkste over het hoofd zou hebben gezien. „De samen leving mag van ons eisen", zo heeft hij in de Kamer gezegd, „dat wij bij anderen goede trouw en bij geloofs- en partijgenoten rechtzinnigheid veronderstellen". Te Boxtel is thans met nadruk verklaard dat het buiten elke be doeling heeft gelegen om met de brochure personen te treffen, dat zij met opzet in de geest van een academisch betoog is .gehouden en dat vanzelfsprekend aan 's mi nisters rechtszinnigheid niet wordt getwijfeld. Het gaat er echter om, aldus de hoofdaalmoezenier, dat de nota niet los gezien mag wor den van de geestesstromingen welke in Nederland en de hele wereld leven, want deze zullen er zich meester van maken bij de uitwerking in een wetgeving. Ook op andere gebieden hebben zich immers reeds massificerende in vloeden en socialisatie-tendenzen doen gelden o.a. op cultureel ter rein en bij de gezinspolitiek. Daarom wekt het gemis aan een duidelijke stellingname in de nota ten aanzien van de gehele vorm geving van de onderwijsvernieu wing oprechte bezorgdheid en het verwondert bovendien dat allerlei nevenkwesties op de voorgrond zijn geplaatst die eigenlijk niet ter zake doen. De hoofdaalmoezenier zeide dat de K.J.B. de uitgifte van haar brochure zeer goed had overwo gen en dat zij een beroep bleef doen op allen, die deze kwestie op hoog niveau willen blijven be studeren. De jeugdbeweging blijft bij haar mening, deze houding te moeten aannemen. Nationale Koempoelan De Nationale Koempoelan van alle leidsters en leiders van de Katholieke Jeugdbeweging zal in 1952 gehouden worden op 14 en 15 Juni op de Goudsberg te Lunteren. Mutatie Rijkspolitie Met ingang van 1 Januari 1952 wordt de Gewestcommandant Am sterdam der Rijkspolitie, de Diri gerend Officier der Rijkspolitie le klasse Kolonel J. Gerritsen verplaatst naar 's Qravenhage, al- wzlir hij wordt bèlast met de functie van Gewestcommandant 's Gravenhage. Zijn plaats wordt ingenomen door de Dir. Officier der Rijkspo litie 2e kl. Overste E- Meijer thans werkzaam bii de Algemene In spectie van Rijkspolitie te 's Gra venhage. ACHESON OVER KOREA: NEW YORK (Reuter en A-P Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft op een bijeenkomst van joodse oorlogsveteranen gezegd: „zelfs als er een wapenstilstand in Korea tot stand komt, zullen wij voor een herhaling van com munistisch verraad op onze hoede moeten zijn". Acheson vervolgde: „Wij weten nog niet of en wanneer er een eind zal komen aan de gevechten in Korea, maar een ding is zeker: wij zullen niet rusten voordat onze mannen, die gevangen wor den gehouden, zijn vrijgelaten. Wij zullen ons krachtig verzetten tegen elke regeling, die agressie zou belonen of de veiligheid van de republiek van Korea in gevaar zou brengen". PERZEN MOGEN NIET NAAR HET BUITENLAND TEHERAN, 30 Dec. (Reuter). Een woordvoerder van de Perzi sche regering heeft Zondag ver klaard, dat het thans aan Perzen verboden is naar het buitenland te reizen met het oog op het te kort aan deviezen. Dit was ook de reden, dat op Eerste Kerstdag de terugroeping werd bekend ge maakt van de Perzische ambassa deurs te Londen, Rome en Nieuw Delhi en van 23 diplomatieke ver tegenwoordigers en dat de sala rissen van andere Perzische di plomaten en leden van hun sta ven verminderd waren. HOGERE HONORERING VAN VROEDVROUWEN De ziekenfondsraad heeft zijn goedkeuring verleend aan een tussen het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties en de beide landelijke organisaties van vroedvrouwen gesloten overeen komst inzake een verhoging van de honorering van vroedvrouwen. Het honorarium der vroedvrou wen voor verloskundige hulp, verleend aan verplicht- en vrij- willig-verzekerden, wordt met ingang van 1 Januari 1952 voor het gehele land gebracht op f 30.- per verlossing. FEUILLETON „Jullie zult goed behandeld worden", beloofde Verhagen en in zijn tevredenheid, dat alles zo goed was afgelopen, liet hij de gevangenen eén voor één losma ken cm hun onderbroken maal tijd te beëindigen. Na een uur rust trokken ze weer verder met de gevangenen aan elkaar geboeid tussen hen in. Toen zijn zes mannen zich wilden verzetten, sprak de hoofdman hen ernstig toe, waarna ze gedwee meeliepen, een beetje sjokkerig, zoals inlanders altijd lopen en zo als ze dat dagenlang zouden kun nen volhouden. Ze waren nog geen uur op weg, toen één der gevangenen plotse ling het hoofd ophief. Hij scheen ergens naar te luisteren. De sol daat, die achter hen liep, zag het en stootte de korperaal aan. De Javaan draaide voorzichtig het hoofd opzij en tuurde scherp in de richting van een groep kana riebomen. „Luit, de gevangeneDe waarschuwing was nog niet ge geven, toen een aantal korte knallen de stilte van het woud verscheurde. Tegelijk greep de korporaal naar zijn schouder en wankelde. „Dekken!" beval Verhagen, maar de jongens hadden zich al plat op de grpnd geworpen. Ook de gevangenen lieten zich vallen. De luitenant haalde zijn veldkij ker te voorschijn en zocht voor zichtig de omgeving af, vanwaar de schoten hadden weerklonken. „Alleen de 'mannen met stens zoeken dekking achter een boom" beval hij. Ze zagen hem zelf lenig door de varens robben" naar 'n knoestige waringin, vanwaar hij het terrein kon overzien. Teren de stenschutters op hun posten wa ren, noemde hit twee namen en stak zijn harid uit met de wijs vinger omhoog gericht. Twee sol daten zetten hun helm op de loop van hun geweer en hieven het langzaam op. Dadelijk knalden weer schoten, maar nu antwoord de het nijdige gerikketik van hun stens. Vlak daarop liet Verhagen' de jongens op de grond een salvo geven zonder te richten. De stenschutters maakten daar ge bruik van om naar voren te ren nen en een tiental meter verder nieuwe posten in te nemen. Weer gaf de troep een salvo en toen vielen de stens in, want de tegen standers trokken snel terug. Ze verspreidden zich in alle richtin gen. Hier en daar viel een man, maar de meesten verdwenen in het dichte struikgewas. Verhagen zond hun nog enige salvo's na, maar hij wilae geen achtervol ging inzetten. Zijn mannen waren ver in de minderheid. Ze zouden trouwens slechts enkele gevan genen kunnen maken, want de guerillabende was verspreid. Maar achter elke boom kon de dood loeren eh het resultaat zou zo'n risico niet waard zijn. Bo vendien was de bende in de goe de richting gevlucht en zouden zij die op nun verdere tocht van zelf opjagen. Hij zette wachtposten uit, ter wijl de twee verplegers al voor de gewonden zorgden. Bij hen was een soldaat in zijn dij getrof fen. De kogel was door het vlees heengegaan zonder het been te raken. De wond bloedde hevig, maar was verder niet gevaarlijk. De gewonde korporaal was er erger aan toe. Een verpleger had al een noodverband aangelegd, terwijl het schieten begon. De gewonde ademde moeilijk en er was bloedig schuim op zijn lip pen. „Longschot", zei de Rode Kruis- soldaat zachtjes, toen Verhagen vroeg of het ernstig was. „Hij is schum onder het schouderblad getroffen en de longtop is door boord. Het ziet er niet mooi uit". „Is er levensgevaar?" De luite nant voelde zelf hoe zijn stem trilde. Het was zo onverwachts. Een jongen, die een kwartier ge leden nog een al opgewektheid was. Twee weken geleden was er ook een'jongen uit hun onderdeel gesneuveld, doodgeschoten van een hinderlaag uit. Verhagen was er toen dagenlang beroerd van geweest, ofschoon hij er niet bij was,- toen het gebeurde. Nu greep het hem nog meer aan, omdat het een jongen was uit de troep, die speciaal aan hem was- toever trouwd. Hij was verantwoordelijk voor de vierentwintig jonge le vens, jongens die thuis moeders hadden en meisjes of vrouwen, die op hun- terugkeer wachtten. Met vierentwintig gezonde, le venslustige jongens was hij uit getrokken. Even sloot hij de ogen. „Tod, geef dat ze gespaard mo gen blijven, dat ik met die vrese lijke brief naar hun adres behoef te schrijven, die laatste brief met de kiekjes en papieren uit hun portefeuille. God! Ik vraag.... Ik eis! Ze zijn nog zo jong. Ze zijn opgegroeid in ae ellende van een oorlog en ze zijn er doorheen ge komen. Maar ze hebben nog niet geleefd. Ze hebben nog geen eerlijke kans gekregen om te le ven. God, ik smeekIk ben ook nog zo jong en de verant woording is zo groot, die verant woording tegenover hun moeders hun meisjes, hun vrouwen..,." De verpleger herhaalde zijn antwoord. „De verwonding is op zichzelf niet dodelijk. In de buurt van een grote stad met een be hoorlijk hospitaal zou ik gerust zijn op de afloop. Maar we zitten midden in de rimboe,zonder vervoer, zonder verzorging. Ik zal een draagbaar laten maken". Hij zag het vertrokken gezicht van de luitenant. „Ik zal natuurlijk doen wat ik kan", beloofde hij zacht en Verhagen knikte zwijgend. De aanvallers hadden twee do den en vier gewonden achtergela ten. Terwijl de verplegers hun plicht deden, riep een soldaat, dat hij nog een gewondé had ge vonden, ineengezakt achter een struik. (Wordt vervolgd;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 10