Alkmaar krijgt in Juli Braderie Burgemeester mr. dr. Wytema hield zijn Nieuwjaarsrede De eerste brand van het jaar was aan de Nicolaas Beetskade Kath' K Groots winkelfestijn speelt in de open lucht SDEAL INTERIEURS P.O.A. n.v. Spar-revue 1952 AGENDA Hulde aan gemeentepersoneel G eboorte-overschot loopt terug sv'iriïva s Villabouw definitief door R.W. afgewezen Twee wn 76 mensen in 19! Scheepsber* fACJINA 2 DONDERDAG 3 JANUARI 1952 ALKMAAR Wel eens gehoord van een BRADERIE? Waar schijnlijk niet. Hindert niet: het is heus een nog nieuw woord in de Nederlandse taal. En toch heeft het begrip iets van de oude tijd; van de goede oude tijd zelfs, toen de winkelende dames nog niet de winkel in behoefden te lopen, om de kwali teit van het flanel of het graslinnen sens even tussen de vingers te beproeven; toen er voor vele winkels of in het winkelportiek op bankjes of plankjes stapels winkelgoederen stonden uitge stald, zo direct voor het grijpen, 'n Winkeltje dus vóór de winkel. In Almelo hield men vorig jaar een Braderie. In de winkelstraten had men kleine winkelstalletjes gebouwd voor de winkels op de trottoirs. En het werd een on verwacht succes. Ofschoon de weersomstandigheden niet ideaal waren, trok de Almelose Braderie in drie dagen toch 225.000 bezoe kers en de deelnemende winke liers hadden in die 3 dagen een gezamenlijke omzet van 1.250.000 gulden. De Alkmaarse winkelstand gaat in de eerste helft van Juli in Alkmaar ook zo'n Braderie or ganiseren. Het zal een groot winkelfestijn worden, zowel voor het kopende publiek als voor de winkelstand. In samenwerking met de Contact-Commissie voor de Middenstand zijn er niet min der dan acht commissies reeds aan het werk gegaan; het geheel onder leiding van de heer C. W. Keysper, voorzitter van de Con tactcommissie. Er zijn commissies voor ont vangst standverhuur -ver lichting financiën landbouw verkeer standaankleding en voor pers, propaganda en attrac ties. Het gemeentebestuur heeft reeds met belangstelling kennis van de plannen genomen en burgemeester Wytema heeft zich er enthousiast vóór verklaard. De Braderie in Juli zal zich uitstrekken over de voornaamste winkelstraten, die daarvoor in aanmerking komen; op de eerste plaats de Laat. de Langestraat en de Stenebrug; ook Choorstraat en Ritsevoort zullen hoogstwaar. schijnlijk in dit verband worden opgenomen, terwijl de Nieuwe- sloot reeds gereserveerd is voor de agrarische sector. De winkeliers in de betrokken straten kriisren allereerst gele genheid het trottoir voor hun winkelte huren: dit is nl. ge meentegrond en het Braderie- comité kriigt van het gemeente bestuur onder bepaalde voor waarden het recht die trottoir- oppervlakte te verhuren. We van dit primaire recht geen ge bruik maakt, zal zo goed als zeker een andere winkelier voor ziin deur kriigen. al zal het or ganiserend comité er natuurlnk tegen waken, dat er een collpga komt te staan, die men ook con current zou kunnen noemen. De winkeliers uit de andere winkelstraten en buitenwijken worden niet van deze Braderie uitgesloten: zii kunnen ook m genoemde straten een gedeelte Advertentie) pussend voor kleine en grote Succes omslag PAYGLOP - ALKMAAR Kath. Vrouwenbeweging (Gilde) ALKMAAR. Wij herinneren onze leden aan de demonstratie middag, welke 'de kooklerares van de Duyvis Oliefabrieken, op Maandag 7 Jan. a.s. 's middags om kwart over 2 in café Haring zal geven. U kunt dan zien hoe U met weinig middelen aantrek kelijke schotels kunt maken. Wij verwachten een grote belang stelling. Het bestuur. „ALLES, WAT JE HART BEGEERT" ALKMAAR. De Kruideniers combinatie „De Spar" heeft Woensdagavond haar cliëntèle 'n revue voortgezet, waarin het be kende duo Berry Kievits en Ge rard Walden, met een groot aan tal medewerkers optraden en die de bezoekers in. het Wapen van Heemskerk, die de grote beneden zaal tot de uiterste hoeken vul den er waren zelfs staanplaat sen tot laat in de avond op zeer aangename wijze bezig ge houden met een voor Alkmaar geheel nieuw programma. In niet minder dan negentien program ma-punten trad het gezelschap op in aardige sketches, liedjes, lawines van muziek, alles even bontkleurig en klankvol. Na de opening kwam als eerste verrassing een filmreportage in technicolor van de Sparzomer- tochten 1951 naar de Noord Ve- luwe en Apeldoorn; daarna stel de het gezelschap zich aan het publiek voor: Harry Booda, het nieuwe vocale trio: Jo Penning, Leny van Letuw en Rita Spen cer, die de „Drie in Harmonie" worden genoemd, de excentric danser Harry Woodson, John Bonhoff, en het voortreffelijke show- en revue-orkest o. 1. v. Martin Erich, welke behalve de algehele musicale omlijsting, met een uitstekende solistenparade voor het voetlicht trad, waarvan de bezoekers, naar hun smaak, een tijdlang konden genieten. Naast het luchtige genre, kwam Berry Kievits met een frappant ernstig nummertje, dat zeer veel indruk heeft gemaakt en waarin de moeder optrad, die, één voor één, haar kinderen kwijtraakt door hun lichtzinnigheid. In derdaad kregen de bezoekers in alle opzichten wat op dit gebied maar gegeven kan worden, alles wat hun harten begeerden en geen wonder dan ook, dat het gezelschap telkens met een spon taan applaus bekroond werd. van het trottoir Dachten, voor zover dit niet voor een winkel is geleeen of voor de winkel van een winkelier, die er geen gebruik van wenst te maken. Voor zover daartoe de gele genheid open blijft, zal er voor bepaalde landelijke bedrijven ook de mogelijkheid bestaan een showstand te huren; de plaatse lijke winkeliers echter mogen in hun Braderie-stands ook ver kopen. In Zaandam wordt in de maand Mei een soortgelijke Braderie georganiseerd. Alkmaar zal dus in Juli. vermoedelijk 1, 2 en 3 Juli, zijn Braderie-festijn krijgen. Mogelijk, dat ook de Vrijdag daaropvolgende, i.v.m. de Kaas- AFSCHEID BIJ SLACHTHUIS ALKMAAR Dezer dagen heeft de heer P. Stokman de dienst van het Gemeentelijk Slachthuis, waar hij sinds 1925 werkzaam was als stalknecht, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, ver laten. Bij zijn collega's stond hij zeer goed aangeschreven en zij zien hem daarom slechts node vertrekken. VERENIGING VOOR „VICTORIA" BROMFIETSERS ALKMAAR Alhier is in navolging van talrijke andere plaatsen opgericht een vere niging van berijders van het rij wiel met hulpmotor „Victoria". De vereniging stelt zich ten doel het organiseren van tochten .en wedstrijden alsmede het geven van voorlichting op verkeers technisch gebied. Slordig geweest SLOOTDORP De kleinhan delaar W. J. van L. te Slootdorp heeft op zekere dag een slordige bui gehad en vergat toen ver schillende artikelen te prijzen. De Economische Politierechter vond de man wat slordig en leg de hem tijdens de zitting te Alk maar een boete op van f10 of 5 dagen hechtenis. markt, nog in dit festijn wordt betrokken. Donderdag 10 Januari a.s. wordt de gehele Alkmaarse win kelstand verwacht in het Wanen van Heemskerk, waar de nlan- nen nader zullen worden ont vouwd en nadere inlichtingen worden verstrekt. De heer Pe- zie uit Almelo die daar een der leidende figuren van de Braderie was komt een en ander van het Almelose festiin vertellen en misschien brengt hii er ook een film van mee. SONNEVELD'S ARTISTEN PENSION Geestige cabaret-comedie ALKMAAR. Het gezelschap van Wim Sonneveld heeft een avond zijn tenten opgeslagen in Alkmaar, is er als het ware een avond en pension geweest en heeft in dat pension, het toneel van het Gulden Vlies, iets laten zien van het wel en wee van de artisten, onderhand de vrijwel volle zaal vergastend op een reeks actuele schetsen, waarin Sonneveld's vindingrijkheid van geest en de speel-kwaliteiten van zijn artisten een goede kans kregen. De schetsen, gespeeld in het pension van mevrouw Overmaat, draaien allen om het leven van de artist, van de vergeten man, die Hamlet-rollen repeterend, waant nog een grote kracht te zijn, tot de leider van 't cabaret- ploegje, die blijkt een verloren zoon te zijn, toe. Emmy Arbous als mevrouw Overmaat is nog altijd een caba retière van formaat, hetgeen ook gezegd mag worden van Lia Dorana, die ook haar stem mee heeft. Dini de Greef is op bet cabaret-podium al even thuis als op het toneel, terwijl Albert Mol, vooral in de rol waarin hij zich als danser voor het cabaret pre senteert, kostelijk was. Het Artistenpension is een va et vient van acteurs en actrices, in grote en kleine stukken op tredend. In dit gezelschap waren ook Conny Stuart en Guus Ver- straete figuren, die hun plaats dubbel waard waren. Het ver langlijstje van de verloofde artis ten, die een weinig hoopvolle toe komst tegemoet gingen, de lief deszang van Lia en Willem, Prae- natale met Lia en de engelachtige ambtenaar, het bezoek van de moeder van Lia en de Hamiet- parodie waren wel de meest ge slaagde nummers. Het idee, om de verschillende schetsen in het pension te com bineren, met als tweede band het zoeken en terugvinden van de verloren zoon, was niet onver dienstelijk, werd zelfs op ver schillende plaatsen zeer geestig uitgewerkt. De zaal waardeerde de vlotte afwerking van het programma en het voortreffelijke spel van de pianist Han Beuker bijzonder met een hartelijk applaus. L.S. WAPEN VAN HEEMS KERK: 8 uur Kerst-avond K.A.J. BIOSCOPEN: Rex-Theater: De gesluierde Maja, alle leeft.; Cinema Americain: Van je Familie moet je het maar hebben, 14 jaar; Harmonie: De Jantjes, 14 jaar; Victoria-Theater: Mensen in het wit, 14 jaar Voorstellingen hedenavond 8 uur. APOTHEKEN Voor spoedgevallen is vanaf 6 uur geopend de apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Fre- dericus A. M. zv G. Kaaij en A. M. Boon; Ren' zv T. Bethlehem en E. A. Oudes; Petrus H. zv W. E. Kroon en C. A. C. Jasperse; Elisabeth dv D. T. Schouten en J. Doldersum; Lodewijk F. zv A. J. Valk en A. van Esseveld; Ni- colette M. dv N. G. Vis en C. A. Pronk; Julia dv C. v. Welen en A. M. Schippers. Gehuwd: Anthonius P. Pronk en Agatha Wester; Albert A. Hoekmeijer en Catharina A. van Netten. Overleden: Johannes H. v.d. Hoek 50 jr. ALKMAAR Der traditie getrouw werd gistermiddag in 't Gulden Vlies een nieuwjaarsbijeenkomst van de hoofdlieden van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer gehouden, waarbij ook de Commissaris van Politie, mitsgaders de vertegenwoordigers van de Alkmaarse Pers aanwezig waren. Wij vernamen daar, dat volgens^ een andere traditie, de Commandant van de Brandweer, de heer J. van Maarleveld, op Oudejaarsavond een bezoek had gebracht aan het bureau van Politie, om daar via de eigen lijn van de radiodistributie zijn manschappen toe te spreken. Hij bracht dank aan de vrijwil lige brandblussers voor wat zij in 1951 hadden gepresteerd en her dacht hierbij de goede samen werking met de politie. Namens de corpsen bood hij de nacht wacht van het politiecorps een oudejaarsavondsurprise aan, zo dat ook deze wachters in de nacht enige aangename ogenblik ken zouden hebben zo tussen oud en nieuw. De heer Aarts dankte namens de manschappen van de politie, die deze Oudejaars nachtwacht hadden voor de aardige attentie. Nauwelijks waren de hoofdlie den van de Brandweer op weg naar huis na de Nieuwjaars bijeenkomst of de brandweer werd gealarmeerd voor 'n brand op de Nicolaas Beetskade 77. Wij hadden het genoegen daar met de commandant van de Brand weer dus als een der eersten te arriveren. Van vuur of vlammen niets te zien. Doch op de zolderverdieping van genoemd perceel broeide er iets. Het huis stond vol rook. Via een dakraam aan de achterzijde kon de brand weer de zolderverdieping berei ken. Via een trap was 't wegens de dichte rook niet mogelijk bij de brandhaard te komen. Nadat de rook via het stukge slagen dakraam ontsnapt was, kon de brandweerman P. Peere boom van „Burgerplicht" als eer ste naar binnen gaan, gewapend met een brandblus-apparaat; waarmee hij de vuurhaard af doende kon bestrijden; enkele emmers water deden de rest. De brand was, zoals het hoort, met een minimum aan water geblust. Wat bleek het geval? Op de zol derverdieping had de medebewo ner hoofdbewoner is de heer Sluys zekere de Kr., 'n foto. graaf, een donkere kamer, waar in hij zeer vermoedelijk zelf de daarvoor nodige electrische in stallatie had aangelegd. Vermoe delijk is hier kortsluiting ont staan. De donkere kamer was nagenoeg uitgebrand en een hou ten schot tussen donkere ka mer en slaapkamer was ge heel doorgebrand; ook een col lectie boeken was aan het smeu len gegaan. De gehele fotografi sche installatie was verbrand. Dank zij het feit, dat er nagenoeg geen lucht bij kon komen, is het geen uitslaande brand geworden. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, behoef-1 de zodoende niet via de slangen water te geven. Uit voorzorg had men aan de voorzijde de dakpan nen verwijderd, in de verwach ting, dat men via het dak de zolderverdieping zou moeten be reiken. Toen Dleek, dat dit via een dakraam aan de achterzijde kon geschieden, heeft de brand weer de pannen er weer netjes opgelegd. Het lichtaggregaat heeft zowel in huis toen het electrisch licht was uitgescha keld als daarbuiten goede NUTSSPAARBANK ALKMAAR ALKMAAR. Bij de Nutsspaar- bank werd in 1951 aan spaar gelden ontvangen f 4.327.373.75 en terugbetaald f 4.925.622,28. Voorts werd over 1951 aan rente op de spaarrekeningen bij geschreven totaal f 217.620,04. Het spaarderskapitaal, bij de aanvang van 1951 f 11.433.256,82 bedroeg aan het einde van het jaar f 11.052.628,34, waaronder f 69.669,48 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1951 bedroeg het aantal posten van inleg 39.947 dat van terugbetaling 27.113. In 1951 werden uitgereikt 2272 nieuwe boekjes waaronder 797 aan schoolspaarders, terwijl 185 boekjes werden ingetrokken. Bij de aanvang van 1951 be droeg het aantal in omloop zijn de boekjes 27.800. Dit aantal vermeerderde tot 28.219, waar onder 4109 van op school spa rende kinderen. Het gemiddeld tegoed per spaarder (de schoolspaarders bui ten beschouwing gelaten (be draagt thans f 455,54. Het aantal spaarbusjes in om loop is thans 5.549. Het aantal ledigingen bedroeg 7.160, waar bij bleek, dat in de busjes ge spaard was f 108.312,32. Ter toelichting vermeld, dat in de eerste zeven maanden in het bijzonder, onder de invloed van de algemene prijsstijging, welke het gevolg was van de ontwikkeling der oorlogstoestand in Korea, de inleg van spaar gelden door de terugbetalingen met f 815.000,werd overtrof fen. In Augustus kwam daarin plotseling een kentering. In het tijdvak tot het einde van het jaar werd per saldo f 218.000,meer ingelegd dan terugbetaald. Te zamen met de oyer 1951 op de spaarrekeningen bijgeschreven rente ad. f 217.000.overschreed op 31 December j.l. het geza menlijk kapitaal der spaarders wederom de som van elf mil- lioen gulden, verdeeld over ruim 28.000 spaarders. Grasshoppers-A.F.C. ALKMAAR. Zondag rijdt er 'n bus met supporters vaji AFC naar Hoogwoud, waar de wed strijd GrasshoppersRK AFC wordt gespeeld; vertrek 1 uur Canadaplein; kosten f 1-40 re tour. Supporter. De balansopruimings- perikelen ALKMAAR Gistermorgen zijn twee etalageruiten elk van 2 x 1.35 m op dt Laat gesneuveld door het opdringen van het pu bliek bij de Balansopruiming. diensten bewezen. Ook de Com missaris van Politie was ter plaatse. Dank zij het feit, dat de brand weer zo spoedig ter plaatse was, kon ook hier weer een uitslaande brand worden voorkomen. ALKMAAR In de hedenmiddag gehouden Raadsvergadering heelt de Voorzitter, Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema, zijn ge bruikelijke Nieuwjaarsrede gehouden, waaraan we het volgende ontlenen. „Andermaal zijn van het nieuwe jaar nog maar enkele dagen verstreken, nu Uw Raad voor het eerst in dat jaar verga dert. Ik grijp deze gelegenheid wederom gaarne aan, om al degenen, die mij en mijn gezin een gelukkig en voorspoedig 1952 reeds hebben toegewenst, daarvoor hartelijk te danken en hun en U allen en alle stadgenoten voor 1952 Gods Zegen toe te wensen en de hoop uit te spreken, dat het hun en de hunnen in dat jaar wël moge gaan. „Gaarne", zo ging de Burge meester voort, „wil ik uiting ge ven aan mijn erkentelijkheid jegens het ganse gemeenteperso neel, voor de plichtsbetrachting en arbeidsprestatie, waardoor het besturen van deze stad voor Uw Raad en voor het College, zulk een aangename en gemakkelijke taak is. In de persoon van de niet genoeg te waarderen gemeente secretaris mag ik alle ambtenaren en werklieden bedanken, voor wat zij voor de gemeente hebben gedaan. De bevolking van Alkmaar nam toe van 40053 tot 40131. Meer per sonen hebben Alkmaar verlaten, dan er zich hebben gevestigd. Ook het geboortecijfer was lager dan in vorige jaren. Het absolute geboortecijfer loopt vrij belang rijk terug. In 1946 werden 1079 kinderen geboren, in 1951 slechts 775 kinderen. Dat is per duizend zielen resp. 29.15 en 19.3. Het sterftecijfer is veel meer constant, doch ook iets afnemend, t.w. in 1946 365, in 1951 315 sterfgeval len. Dat betekent resp. 9.9 tegen 5.75 per duizend inwoners. Door deze omstandigheid loopt het ge- boorte-oversehot regelmatig terug. Net bedroeg in 1946 714, dat is lv<.2? pro mille tegen 460 in 1951, dat is 11.45 pro mille. Dat ook hierdoor de groei van de stad minder snel verloopt, ligt voor de hand. En bovendien doet zich thans de emigratie voelen. 39 ge zinnen, tezamen 177 personen en 39 alleenstaanden, in totaal dus 216 ingezetenen zijn in 1951 ge- emigreerd. De belangrijkste factor, dat wij in December niet boven de 40.000 konden uitkomen, was het ver- trek-overschot wegens binnen landse emigratie, een omstandig heid, die Alkmaar ten opzichte van de gemiddelde Rijkscijfers aanmerkelijk doet achterblijven. Industrie weinig kans Bij het onderzoek voor even tuele vestiging van een binnen landse industrie in Alkmaar, viel onze' stad reeds in de eerste ronde als niet in aanmerking komend, af. Wij konden niet alleen geen uitzicht bieden om het vereiste aantal werkkrachten op korte termijn ter beschikking van de bedrijfsleiding te hebben, ook voor de toekomst zou daarvan hier ter stede geen sprake zijn. Ik heb dit geweten o.m. aan de gemeentelijke classificatie en de nabijheid van de op dit punt on verzadigbare hoogovens. Maar dat wij twee jaar nadien zouden moe ten constateren, dat onze manne lijke beroepsbevolking in een jaar tijds met 31 gezinshoofden en lüü alleenstaande personen zou ach teruitlopen, had ik toen niet ver wacht. Dit doet ons inzien, dat wij onze verwachtingen met betrek king tot de industrialisatie niet al te hoog mogen stellen. De gemiddelde werkloosheid steeg van 290 personen in 1950 tot 355 in 1951, hetgeen overeen komt met 2.5 pet. resp. 2.9 pet. van de mannelijke beroepsbevol king. Het verloop van de werk loosheid wordt niet alleen be- invloed door de ontwikkeling van de werkgelegenheid ook de be volkingstoename speelt hierbij een rol. Het vorige jaar steeg het aantal beroepsbeoefenaren door natuurlijke aanwas met 170 man nen. Het blijkt, dat Alkmaar voor wat de bedrijvigheid betreft, geen grote aantrekkingskracht heeft uigteoefend. Immers, als de be- staansbronnen betere perspectie ven hadden geboden en als de opnemingscapaciteit van het be drijfsleven groter was geweest, dan zou eerder van een vesti- gings- dan van een vertrekover- schot sprake zijn geweest. Er werd dit jaar slechts één bedrijf, dat een personeelsbezetting van enige betekenis heeft, in Alkmaar gevestigd: een papiervernieti- gingsbedrijf, op het terrein van de opgeheven scheepswerf ,t Hondsbosch. De bedrijfspanden, die op het industrieterrein verre zen zijn, hebben geen grote ver ruiming van de werkgelegenheid gebracht. Werkloosheid niet verontrustend. Intussen behoeft de toeneming van de werkloosheid nog niet ver ontrustend te worden genoemd. Van gemeentewege wordt de ves tiging van nieuwe bedrijven zo veel mogelijk bevorderd. O.m. wordt gewerkt aan verbetering van het industrieterrein „Noord". Hopenlijk zal de ingebruikneming van de nieuwe basculebrug over het N.H. Kanaal, welke in het voorjaar gereed zal komen, ertoe leiden, dat hier meer ondernemin gen zullen worden gevestigd. Ook is een tweede terrein be stemd om voor industrievestigin gen te worden ingericht. De aan leg van dit terrein zal de facili teiten, welke aan de ondernemers kunnen worden geboden, nog ver groten. Welvaartsbronnen bevredigend. Wat de overige welvaartsbron nen betreft, handhaaft Alkmaar zich zeer behoorlijk. Het haven- verkeer bleef ongeveer op het peil der vorige jaren; het markt wezen ontwikkelde zich ongun stig. De Alkmaarse Exportveiling handhaafde haar omzet van bijna 1V« millioen en het vreemdelin genverkeer, ofschoon het topjaar 1949 niet meer kon worden be reikt, bracht niet minder leven digheid en bedrijvigheid dan in 1950. Het aantal buitenlandse logeergasten steeg van 2952 op 3130, dat der binnenlandse daalde van 8660 tot 7268. De cijfers over 1950 echter betreffen een vol jaar, die over 1951 elf maanden. Ver heugend is de toeneming van het aantal buitenlanders. (33.5 pet. tegen 26 pet. in 1950). Ik hoop voorts, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel ons eer daags kan meedelen, dat de win kelstand over het algemeen een behoorlijk jaar heeft kunnen af sluiten. (De cijfers waren nog niet ter beschikking gesteld, Red.). Opvallend zijn de cijfers van de Telegraafdienst, die tame lijk sterke teruggang vertonen, vooral voor wat de ontvangen telegrammen betreft. De automa tisering van de telefoondienst schrijdt geleidelijk voort. In 1951 kwam de koppeling met het net- Leeuwarden tot stand. Het inter nationale telefoonverkeer neemt o+opric top De N.A.C.O. berichtte, dat het eerste kwartaal van 1951 voor het busbedrijf bijzonder goed te noe men was, door de „kooprage" van het publiek en vooral van de plat telandsbevolking. De directie spreekt van uitzonderlijke resul taten, die in Februari en Maart op de lijnen naar Alkmaar wer den geboekt. Voor de positie van onze goede stad als economisch centrum van Hollands Noorder Kwartier is dat een veelzeggend getuigenis en het geeft het stadsbestuur moed voor de toekomst. Sociale Zaken. Het aantal gezinnen en alleen staande personen, dat gedurende 1951 krachtens de Armenwet moest worden ondersteund, bleef aanvankelijk beneden dat van 1950; vooral na April steeg het aanmerkelijk en tot het einde van het jaar bleef het aantal steun partijen steeds boven dat van het voorafgaande jaar. Per 15 Decem ber j.l. werd aan 549 alleenwo- nenden en gezinnen een uitkering verstrekt tegen 510 op 15 Dec. '50. De topcijfers waren in '50 en '51 resp. 535 en 551. Deze toename laat zich verklaren door de moei lijker wordende tijdsomstandig heden en de toenemende werk loosheid. Het aantal echtparen en ongehuwden, dat een uitkering ontvangt op grond van de Nood wet-Ouderdomsvoorziening was 373 en 1069 tegen 382 en 1064 over '50. Het gem. uitkeringsbe drag steeg van f493.63 tot f566.15 o.m. als gevolg van de in Septem ber 1950 toegekende 5 pet. ver hoging, terwijl in April 1951 we derom een verhoging van 5 pet. werd toegepast. Het is dan ook wel te begrijpen, dat de Volkscredietbank aan velen uitkomst bood. Op 1 Jan. stonden 1923 credieten uit tot een bedrag van f266.192.64, op 1 Dec. 1951 2778 credieten tot een bedrag van f411.627.10. De aflossing is be vredigend. Enige malen moest gebruik gemaakt worden van de loonconcessie of fiduciaire eigen domsoverdracht. Tot afboeking wegens oninbaarheid behoefde nog niet worden overgegaan. Gemeentebedrijven. Onze gemeentebedrijven heb ben, voor wat de productiecijfers betreft, ook over het afgelopen jaar bevredigende resultaten ge boekt. Helaas zijn de financiële uitkomsten minder, zelfs ondanks de gedwongen tariefsverhogingen. De gasproductie laat ten opzichte van 1946 een stijging zien van 40 pet., terwijl de stroominkoop, een klein half millioen kWh ho ger dan in 1950, al bijna het dub bele van die over 1946 bedraagt. Het aandeel van Alkmaar in de gasproductie (voor de levering aan de gemeenten, die reeds vele jaren van onze fabriek gas be trekken) neemt geleidelijk toe en bedroeg over 1951: 58 pet. tegen 55 pet. in 1949. In het slachthuis werden 30806 slachtingen verricht. Het aandeel voor de export verminderde ech ter. Op de wekelijkse veemarkt werden 25.475 dieren aangevoerd tegen 23.785 in het jaar daarvoor. De jaarmarkten liepen echter van ruim 3000 tot ruim 2000 terug, hetgeen de Directeur van het Marktwezen wijt aan het abnor maal slechte weer in het voorjaar en aan het mond- en klauwzeer, dat in het najaar onder het rund vee heerste. Het ontvangen marktgeld voor de goederenmarkt liep op van f 3.704.93 tot f 4.282.93. De aanvoer op de kaasmarkt be droeg ruim 1.1 millioen kg. Het aantal bezoekers aan het Sportpark steeg van 93.000 tot 125.000. De vermakelijkheidsbelas ting bracht ongeveer f 184.000 op. De brandweer kon geen specta culaire blussingen presteren. Het wil in Alkmaar blijkbaar niet goed meer branden. Drie branden van geringe omvang zijn het ver melden nog waard; daarentegen werd er tweemaal naar buiten opgetreden met groot materiaal. De misdadigheid bleef vrij sta- tionnair. Het aantal geconstateer de overtredingen daalde sterk met 1/3. Helaas kan geen daling in het aantal verkeersongelukken worden vermeld. Zefs een lichte stijging van 379 op 397, waarvan 4 met dodelijke afloop. De ziekenhuizen werkten beide op volle capaciteit. Aantal ver- pleegdagen Elisabethziekenhuis: 125.500 over elf maanden, Cen traal Ziekenhuis: 93.608." Culturele leven. De burgemeester somde vervol gens de vernieuwingen op op het gebied van het onderwijs. Hij ver heugde zich er over, dat onlangs de rijksgoedkeuring is verleend op de plannen van de Handels school en Rijkslandbouwwinter- school, zodat eindelijk gegund kan worden. „Met enige voldoening mag ik gewagen", zo vervolgde hij, „van de groei van de Ver eniging „Vrienden van het Mu seum", die goed-bezochte lezingen organiseerde en een bijdrage schonk voor de aankoop van het schilderij van AUart van Ever- dingen. Aan deze aanwinst en aan de aanwinst voor onze raadszaal wil ik U niet herinneren om gevoe ligheden te prikkelen, maar ik mag deze gebeurtenissen toch niet onopgemerkt laten, omdat ik ze wil plaatsen in de in 1951 gebleken herlevende belangstel ling voor de beeldende kunst. Het aantal bezoeken aan het Museum steeg van 5270 tot 7342. Ook het bezoek aan schouwburg en con certen steeg bevredigend; de mu zikale belangstelling neemt toe. Dat het schouwburgvraagstuk nog niet is opgelost, zoals ik dat zou wensen, moge verdrietelijk schij nen: ik ben mij er zeer wel van bewust, dat een fraaie schouw burg, zonder bevredigend bezoek en met een groot nadelig saldo voor de gemeentekas, een niet erg benijdenswaardig bezit zou zijn. Zulk een bezit moet het gevolg zijn van een bloeiend cultureel leven; deze natuurlijke volgorde moet men goed in het oog hou den. Het is voor Alkmaar een groot voorrecht in de heer Mooij een uitnemend schouwburgexploi tant en in de besturen der cultu rele verenigingen enthousiaste mensen te bezitten. Nog vele plannen! Tal van plannen moeten in de portefeuille gehouden worden. De urgente bouw van een nieuwe vleugel aan de stadstimmerwerf kon niet worden verwezenlijkt. Kapitaalwerken mogen alleen worden uitgevoerd, als daarvoor een vaste lening is gesloten. Dit is nagenoeg onmogelijk geworden, hetgeen zijn weerslag heeft ge had op iedere bouwactiviteit, ook op de woningbouw. In 1950 zijn slechts 107 woningen gebouwd, het aantal woningzoekenden op 1 Dec. bedroeg 1040 tegen 1073 op 1 Jan. '50. De leden van de ver eniging „Rochdale" zijn met de verzekerde financiering van 75 woningen weinig gebaat, daar 50 woningen speciale industriële be stemming hebben. Om de woningnood op te heffen zijn minstens 1400 a 1500 nieuwe woningen nodig. In 19 gevallen moest tot vordering worden over gegaan. B. en W. beseffen beter dan men menigmaal denkt, welk leed en last zij de ingezetenen aandoen. Maar tegenover het ver lies van de vrijheid van de wo ning voor de een, staat het gemis aan woning voor de ander en juist dit afwegen is zwaar en bezorgt speciaal de wethouder, die deze taak met zoveel nauwgezetheid van geweten en begrip voor de evenmens vervult, meer dan hoofdbrekens. „Wy staan aan het begin van een nieuw jaar," aldus besloot de burgemeester zijn rede, na nog even gewezen te hebben op de noodzaak van de gemCente- ïyke zelfwerkzaamheid, „waarin vele taken ons wachten, ieder op de plaats, waarop hij is ge steld. Ik wens voor U allen, dat U de kracht en de wijsheid ge schonken moge worden, om te arbeiden in het belang van onze stad en in het besef, dat wij elkander nodig hebben; in het Seloof ook, dat de Almachtige et zo beschikt, als Hfj het in Zyn ondoorgrondelijke wysheid bepaalt WEERSVERWACHTING Medegedeeld door w kN*I' te De Bilt, het K.5^. dagavond tot Vrijdagavond. OPKLARINGEN Wisselend bewolkt met f"«ke SI noordwest en zuidwest In de nacht en vroege ochtend op verschillende pkat^n lichte vorst morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. FUNDERING REEDS OPGERUIMD BERGEN AAN ZEE. Naar aanleidine van het verbod van de Riikswaterstaat tot het bou wen van een villa aan de Bou levard tc. Bergen aan Zee. welk verbod werd behandeld in de raadsvergadering, waarvan wii on 1 December een verslag weergaven, heeft het gem be stuur van Bergen, de Riikswater staat. verzocht genoemd verbod op te heffen. Door de Rijkswaterstaat is dit verzoek echter definitief afgewe zen en heeft de aannemer zich genoodzaakt gezien de fundering op te ruimen, hetgeen vorige week is geschied. Naast dit ter rein liggen nog 6 bouwterreinen welke reeds verkocht waren, doch ook zij mogen eveneens niet bebouwd worden. Toch is dit verbod bij nader inzien aanvaardbaar als men bedenkt dat in de tijd van 10 jaar tenminste 25 meter duin is weggeslagen. Hoewel dit gro tendeels de schuld was van de Duitse bezetting, welke niemand op het strand toeliet en waar door de nodige werkzaamheden voor het behoud van de duinen niet konden worden uitgevoerd, is toch nog weer bij de jongste stormen 3 meter duin weggesla gen van de strook die voor huizenbouw was bestemd, en die door de sterke stroming juist op dit punt ai zoveel te lijden had. Terwijl de kwestie van de schaderegeling tussen de ge meente Bergen en de Rijkswa terstaat nog steeds voortgang vindt heeft de opdrachtgever, welke nog voor de zomer een villa gereed wil hebben, een nieuwe vergunning aangevraagd voor een nieuw te bouwen villa, doch thans aan de Zeeweg, ROOD CEEL-NIEUWS HEILOO. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zon dag a.s. gaat HSV bij Randers op bezoek, een wedstrijd waarin de thuisclub zeer zeker op revanche belust is voor de in Heiloo ge leden nederlaag. HSV-ers, opge past dus, we kunnen de punten nog best gebruiken! Voor de sup porters zij vermeld, dat de wed strijd om half drie aanvangt en gespeeld wordt in het Ooievaars nest. Over de klaverjas-dnve het volgende; Wegens grote belang stelling kunnen nog slechts en kele koppels ingeschreven wor den. Zij, die nog mee willen kaarten, worden verzocht zich ten spoedigste op te geven bij de bekende adressen. De inschrijving sluit Zondag 6 Januari a.s. Ten overvloede zij nog vermeld dat deze drive gehouden wordt op Dinsdag 8 Januari in café Admiraal; aanvang 8 uur. In schrijfkosten f 0.50 per persoon. Voor deelname behoeft men géén lid van HSV of Rood Geel te zijn. Allen, zowel dames als heren, zijn welkom. Het bestuur. R.K. Vrouwenbeweging BERGEN Op Zondag 6 Jan. organseert de R.K. Vrouwenbe weging een Driekoningenavond, waarbij de boon in de koek met wordt vergeten. Wie deze vindt, mag met nog 2 zelf gekozen le den, de leiding van déze avond op zihc nemen. Voor dit festijn kan men zich alleen vanavond nog opgeven op Antoniusstr. 24, waar eveneens gaarne jonge le den vanaf 23 jaar worden geno teerd. Zij kunnen dan nog deel nemen aan de naai- en kook cursus. D.I.O. BERGEN De gymnastiekver. deelt haar leden mede dat het turnen, niettegenstaande de va- canties geowon doorgang vindt. Benoemd BERGEN Als hoofd der school voor Bijzonder Lager On derwijs te Lisse, is benoemd onze plaatsgenoot, de heer J. J. de Wit, Karei de Grootelaan 35. 3e KLASSE LIBRE TE ST. MAARTENSVLOTBRUG SCHAGEN Van de 54 deel nemers aan de voorwedstrijden om het persoonlijk biljartkam pioenschap 3e klasse litare (2-00 3.00) in het district Schagen van de Kon. Ned. Biljartbond, pro moveerden J. Bijpost van „De Ketser" te Sint Maarten mef3.77, S. van Drunen van „Krijt op tijd" te Dirkshorn met 3.47 en A- Berkhout van „Ons Genoegen" te Warmenhuizen met 3.31. Van de 51 andere deelnemers werden de navolgende 8 beste resultaten ge plaatst om in de eindstrijd uit te komen, welke zal worden gehou den op Zaterdag 5 en Zondag 6 Januari a.s. onder leiding van de Vereniging „De Carambole" in 't clublokaal Homan te St. Maar- tensvlotbrug. 1. W. de Vet, „Krijt op tijd" te Dirkshorn; 2. C. v.d. Oord „Oké" te Sehagen; 3. H. Bos „De Caram bole" te St. Maartensvlotbrug; 4. W. Pronk Pzn. „Ons Genoegen" te Warmenhuizen; 5. J- Vries man „Burgervlotbrug" te Bur gervlotbrug; 6. P. Hoogland van „Krijt op tijd" te Dirkshorn; 7. A. Deiman „Het Groene Laken" te Burgerbrug; 8. K. Bakker „Voor waarts" te Winkel. Eerste reserve is A. Deliën van „Voorwaarts" te Winkel en de tweede reserve is P. Breed van „De Ketser" te St. Maarten. Bei de dagen beginnen de wedstrij den des middags om 2 uur. Zoals 't niet de voorgaande kampioens wedstrijden is gegaan, verwach ten wii ook voor deze weer een grote belangstelling. HONG-KONG <K, niels van de vr< Juichende herder; stalletje van Betl millioen Chinese getale naar hun Met een arrestal samen in bedom het H. Oiier bij, missionaris. Slecl China der commi in het openbaar Zeer weinigen v China verblijvend sen droegen het I met toestemming munistische auto: meer dan 300 Chir de priesters was meer dan een n dag in een vui slechts gevierd i bidden van de Ro: teld op hun verkl De Kerk en he ontsproten aan 't Kerstfeest, zijn i reeds getekend tc ging. Een jaar ge het regime van methode van voor; dienstvrijheid in ac soms vermonde, ve de Kerk. Het i program is in de la den een der voorn: le activiteiten gei Chinese „volksrepr Kerstmis 1950 is d sche campagne teg lieke Kerk tot de voerd onder de nar imperialisme" en ottische beweging i hankelijke kerk". Pries; Sinds de vorige er bijna 1300 buite sionarissen uit Chi Ongeveer 300 Chim de priesters zucnte: nissen en dwangar' Vijf en dertig bissi den verjaagd of ge; Het Legioen va vereniging van 1 Werd gebrandmerkt onnair" en buiten d Zijn leden, de bloe lieke leken, zijn op de schandpaal getel wijls in de gevange Drie Katholieke zijn door de Rodei men"; .meestal werd AMSTERDAM. - het jaar 1951 zgn de Kon. Noord- en Z dingmaatschappij 9 varen en in totaal mensen gered. Het de schipbreukelinge oprichting van de M steeg hierdoor tot 71 Met het reddingr bestaat uit 25 motor 1 roeireddingboot, 2 vletten, 16 lijnwerp toestellen en 9 wati toren, werden 147 o houden. Behalve voor Nede pen en vliegtuigen reddingboten gealar in nood verkerende rende onder de vla; Denemarken, Duits land. Finland, Franl ras, Noorwegen en 2 In 1951 werd de r boot „Prins Hendril gesteld. Het nieuwe Katwijk aan Zee, wa terstrandreddin.gboot ger van een roeiredd: gestationneerd, kwa: de motorreddingboot coba" uit IJmuiden, motoren. Aalsdijk 1 v. I Le Havre; Alnati 2 tevideo; Bloemjont Eastlonden; Cottica ribo-Pontadelgada; 30 v. IJmuiden te E sum 30 v. Phüadelp} Madoera 28 te Los A haven 2 v. Buenos A Radja 29 v. Makassi v. makassar-Balikpa; p. 2 Gibraltar-Halija 29 y. Singapore; Am A. dam-Golf v. Mexic 1 v. Falmouth-Ista Gede 5-1 ca. 6 u. i Holl. verw.; Overijse Singapore verw.; R Singapore verw.; SU Alexandrië-Port Saic p. 2 Sabang-Aden; 1 v. R'dam te New Yc 4 Januari: Octaafdag van Onnozele Kinder Wat spreekt me mensen dan de om het kind! Ouders zv vallig er voor wal deze moderne tijd zijn onschuldig kaï zal verliezen. Met constateren ve: moeders, dat doe verkeerde voorlicl kinderen vroeg oud zijn. Helaas zijn woordig velen, die gesteltenis door all gesprekken en verl den vernietigen. F zij zich op deze het woord van het „Wee degene, die nen ergert. Het w dat hij met een n om de hals in de z pen werd". En wü naar anderen, onde in alle oprechtheid ten, of u misschie een of andere wij: schuld in het kind maakt hebt. IN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2