Hardnekkig gezagvoerder houdt gehele wereld in spanning 159 De kleinste fabrieken overwegen vrijwillige opheffing Kurt Carlsen bouwde zelf een radio-installatie Verkiezingsprogram K.V.P. Redacteur van „De Vlam' vrijgesproken van smaad HOOGENBOSCH "AKKERTJES" 1 Hij ij staat al jaren als held te boek 15 Britse soldaten in Suez gedood Werkprogram 7952 Hoofdpijn Concierge vermoord' in Bandung Doek van Bouts weer terecht Bende dieven opgerold 1/tut ckzjz£dzcuH& koofgeé-/ HOOGENBOSCH Scnoesten Sanering in de sigarenindustrie? VRIJDAG 4 jANUARI 1952 PAGINA 5 LONDEN, 3 Jan. (Ass.-Press) De Amerikaanse torpedoboot- jager „John W. Weeks" heeft heden geseind, dat zij maatrege len heeft getroffen om kapitein Kurt Carlsen zo nodig van de „Flying Enterprise" af te halen. Volgens een rapport van de „Weeks" slingert het schip hevig door windvlagen met snel heden van ongeveer 75 tot ruim 100 km. per uur. Bij tijden, aldus het rapport van, de torpedobootjager ligt de Flying Enterprise met een hoek van 80 graden of bijna plat op haar kant in het water. Het schip drijft nu reeds voor de zesde dag hulpeloos rond op een punt ongeveer 400 km. ten zuidwesten van Ierland. De torpedobootjager meldt dat Carlsen, die nu al vijf nachten achtereen alleen op zijn schip heeft doorgebracht, heeft ver klaard, dat de toestand van het vaartuig onveranderd is, maar voegt er aan toe: Er zijn schik kingen met Carlsen getroffen om hem te redden als het nodig is. Dit is het eerste teken dat de taaie kapitein begint te twijfelen aan de mogelijkheid zijn schip te redden. Kapt. Carlsen werd in de hoofdartikelen van twee Londen- se ochtendbladen gevierd als een held. De „Express" schreef: Hij heeft de halsstarrige trots die maar al te zeldzaam een man of een land siert en beiden groot maakt. Uiting gevend aan de hoop, dat de Turmoil in staat zal zijn kapitein en schip in de haven te brengen schrijft de Telegraph: Een zo stoutmoedig avontuur verdient zeker een blij einde. Functionarissen van de Is- brandtsen Redery te Londen heb ben nog vertrouwen dat de Flying Enterprise behouden naar de ha ven gesleept kan worden. Wij verwachten dat het schip zal worden geborgen, zeide een woordvoerder tot verslaggevers. Het grote gevaar schijnt te zijn dat een nieuwe storm dreigt. Zes leden van de bemanning van de Flying Enterprise die door een reddingsvaartuig te Rotterdam aan land zijn gezet, zouden hedenmiddag per vliegtuig naar Londen worden gebracht om vanavond te acht uur aan, boord van een vliegtuig naar de V.S. te gaan. De zeeman in ruste, Karl Gil man, heeft A.P. verteld, dat kapi tein Carlsen al jaren als held te boek staat. Gilman voer in 1947 onder Carlsen toen hij door een ander lid van de bemanning werd aangevallen en twaalf messteken kreeg. Bij het licht van zaklantaarns was Carlsen toen vier uur bezig CAIRO Bij een botsing te Suez zijn volgens Egyptische be richten, Donderdag vijftien Brit se soldaten om het léven geko men. Zeven Egyptische politie agenten en zeven burgers wer den gewond. De Egyptische politie zou zijn opgetreden tegen een strijd macht van 1800 Britten met tanks, artillerie en automatische wapens die de werkplaats van de Egyptische staatsspoorwegen in Suez belegerden. Volgens de Engelse lezing van het incident was de schietpartij ontstaan toen twee Britse wacht- posten waren aangevallen. Er zou maar één slachtoffer zijn: een Brits officier, die gewond werd aan zijn teen Japanse politie-reservetroepen hielden winteroefeninqen in het besneeuwde qebied nabij Matsumoto met vollediqe uit- rustinq, in camouflaqepakken en bewapend met automati sche Browninq qeweren. met het dichtnaaien van de ade ren die in Gilman's armen getrof fen waren en van een diepe wonde in diens hals. „Wat een kapitein waard is moet blijken wanneer zich een noodtoestand voordoet. Carlsen is kolossaal", zei Gilman. Hij is ook een bekwaam radio amateur, zoals inmiddels uit een Reuterbericht is gebleken. Carl sen bouwde aan boord van de „Flying Enterprise" een door een batterij gevoede radio-installatie van geringe afmetingen, waarmee hij contact kan krijgen met de „John W. Weeks" wanneer deze het wrak tot op een mijl nadert, zoals om de twee uur geschiedt. Langs deze weg vroeg Carlsen, die van gedroogd voedsel en thee leeft, om warme koffie, een paar boterhammen en enkele tijd schriften. Tweemaal probeerde de torpe dobootjager vergeefs die zaken aan boord te krijgen. Beide malen brak de afgeschoten lijn. Van avond slaagde men er echter in koffie, brood, zoetigheid, sigaret ten, kranten en tijdschriften over te brengen. Volgens Reuter was Carlsen in de beste stemming. Kapitein Frederick Parker van de 1136 ton grote „Turmoil", die 46 van zijn 60 jaren op zee heeft doorgebracht, wees er op dat het een uiterst moeilijke taak zou zijn om de „Flying Enterprise" te bergen. Hij hoopte 12 man op het wrak te kunnen krijgen om de sleeptrossen vast te maken. De waarde van de „Flying En terprise" wordt geschat op 1.400.000 dollar en die van de lading ijzererts, antiquiteiten, aardewerk en meubelen op 420.000 dollar. Nu de afdelingen van de Ka tholieke Volkspartij zich in de komende weken gaan beraden over het ontwerp-Verkiezingspro- gram van de KVP (Werkprogram 1952) lijkt het nuttig de hoofd punten van dit ontwerp weer te geven overeenkomstig de samen vatting, welke het Algemeen Se cretariaat van de K.V.P. er van gegeven heeft. Voor vandaag de kerngedachten op het nationaal terrein, bijzonder wat betreft de doeltreffende bedrijvigheid voor allen, met erkenning van de waarde der verschillende maat schappelijke geledingen, de ge zinspolitiek, middenstandspoli- tiek en landbouwpolitiek. A. Het nationale terrein. De kerngedachten, waarin de K.V.P haar politiek geworteld ziet, zijn: de eerbiediging van de mense lijke persoon; de erkenning van de grote waarde van het gezin; de erkenning van de wezenlij ke waarde der verschillende maatschappelijke geledingen; de noodzaak en de mogelijkheid van doeltreffende bedrijvigheid voor allen; het gezamenlijk dragen der lasten overeenkomstig ieders draagkracht; de afweer van het communis me. Daarop zijn haar programpun ten gebaseerd. I. Eerbied voor de mens: door erkenning van de menselijke waarde van de arbeid en eerbied voor de particuliere eigendom in christelijke zin. II. Waardering van het gezin door; instelling van een Gezins raad; krachtige bevordering van de woningbouw; grotere progressie in de kin derbijslag; en opvoering van deze bijslag voor de middengroepen; een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen; tegemoetkoming in studiekos ten. III. Omwille van de bedrijvig heid voor allen, beoogt de K.V.P.: stabilisatie van de geldswaarde en sluitende betalingsbalans; industrialisatie en exportbevor dering; productievergroting door: ge zonde concurrentie en vrijere prijsvorming; uitsluiting van schijnwinsten als fiscale winst en lagere belas ting over in het bedrijf geïnves teerde winst; beloning van de arbeid over eenkomstig de rangorde der maatschappelijke functie. doorvoering van de P.B.O.: met" stipte handhaving van het karak ter der bedrijfslichamen; met passende inschakeling ook van de hoofdarbeiders. een gezonde ondernemingspoli- tiek door: handhaving van de particuliere ondernemingsvorm; doorvoering der ondernemings raden; een bewuste middenstandspoli- tiek door: een speciaal P.B.O.- top-orgaan voor de middenstand; passende credietregelingen en verdere zorg voor de liquiditeit; een nieuwe vestigingswet met eisen van vakbekwaamheid, han delskennis en credietwaardigheid; sociale verzekering voor zelf standigen. een krachtig landbouwpolitiek door: een zo hoog mogelijke op voering van de bodemproductie; een prijs- en loonbeleid gericht op een redelijk aandeel in het nationale inkomen voor allen, die bij de agrarische voorziening zijn betrokken; versterking van de economi sche grondslag van het kleine boeren- en tuindersbedrijf en het Groente en boter naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,1 mil- lioen D.M. beschikbaar gesteld voor invoer van groente uit Ne derland en een. bedrag van 8,4 millioen DM voor invoer van boter uit Nederland. 20.000 vaten haring voor Rusland Naar wij vernemen sloot op Oudejaarsavond de redersvereni- gmg voor de Nederlandse haring visserij een contract met Rusland af voor 20.000 vaten zoute haring. Onderhandelingen over een twee de contract moesten worden afge broken wegens de geringe aan wezige voorraden. behoud van gezonde familiebe drijven; een beheersing der pachtprijzen met inachtneming van de rede lijke aanspraken van de grond eigenaar; tegengaan van specu latie in landbouwgronden; gelijke kansen voor vakbekwame platte landsjongeren bij het binnenlands kolonisatiebeleid; bevordering van de export; medewerking aan vrijere uitwis seling der agrarische producten in West Europa; bevordering van spoedige tot standkoming van een publiek rechtelijk landbouwschap en pro ductschappen sociale verzekering voor boeren en tuinders: kinderbijslag en ouderdomsvoorziening; doelmatige emigratiepolitiek met volledige inschakeling der particuliere instellingen; wettelijke regeling, met finan ciële gelijkstelling, voor het bij zonder land- en tuinbouwonder- wijs en uitbouw van dit onder wijs; vervanging van de landbouw crisiswetgeving en bezettingsver ordeningen door nieuwe wettelij ke regelingen. bezitsvorming en sociale verze kering: het deelhebben van de werker aan verhoogde bedrijfs resultaten; daadwerkelijke bevordering van de spaarzin, vooral voor onge- huwden onder meer ter verkrij ging van uitzet en eigen woning; sociale verzekering met uitvoe ring in eigen kring; wettelijke regeling der ouder- domsverzekering zonder aftrek van eigen inkomsten. AMSTERDAM, 3 Jan. De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de journalist F. W. M. die als redacteur van het socia listisch weekblad „De Vlam", de verantwoordelijkheid voor een artikel met een daarnaast afge drukte tekening op zich had ge nomen, vrijgesproken, „omdat het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde niet was bewezen en omdat niet was komen vast te staan, dat ver dachte het artikel had geschre ven". Hem was ten laste gelegd be lediging van een volksgroep door middel van de drukpers. In het korte artikel werden de „gees telijke leiders" aangevallen, die destijds de moordenaar(s) bewo gen hebben de voorzitter van de Belgische communistische partij Lahaut neer te schieten. De te kening (van Wim van Wieringen) stelde een barse figuur voor, ge huld in zwarte kledij met een hoofddeksel, dat gelijkt op dat van een katholieke priester. De figuur droeg een kralen ketting om de hals, waaraan een haken kruis bevestigd was en onder zijn 6 JAAR GEËIST WEGENS MOORD DEN HAAG. De officier van Justitie, mr. Kemper, eiste giste ren een gevangenisstraf van 6 jaar tegen de 29-jarige J. v. d. M. die in April 1945 in een huis aan de Laakkade in den Haag de 22- jarige S.S.-er H. J. Kerkvliet zou hebben vermoord. Na de dood van de S.S.-er had de vader van v. d. M. het lichaam in stukken gesneden en begraven in de schooltuintjes aan de Laak kade. Onder 17 ton huisvuil werd het lichaam in het begin van het vorig jaar door de politie terug gevonden. zwarte kledij uit stak een hand met een revolver. De verdachte gaf veertien da gen geleden toe, dat hij op de redactievergadering aanwezig was geweest, waar de nog te schrij ven inhoud van het artikel sum mier was besproken. Hij ontkende echter, dat te hebben geschreven of te hebben doorgelezen voordat het gedrukt MONTREAL-AMSTERDAM IN 10 UUR! 's-GRAVENHAGE, 3 Jan. De Ph-TDI (Enschede) met ge zagvoerder Johnson heeft het traject van Montreal naar Amster dam in een recordtijd afgelegd. Gisteren vertrok het toestel uit Montreal en precies 10 uur en 7 minuten daarna landde het op Schiphol. De oude recordtijd was 13 uur en 35 minuten. Voor een van de vrouwelijke passagiers, mevr. Dukero-Besse- link uit Aruba, was deze record vlucht een meevaller. Zij was met het KLM-toestel naar Nederland vertrokken om in het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam een her senoperatie te ondergaan. Door dat het vliegtuig van een gun stige wind profiteerde, kon zij zich enige uren eerder onder doktersbehandeling stellen. Advertentie) Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee ...die helpen direct! J 5 Januari: Vigilie van Drie Koningen Drie Koningen heeft als alle grote feestdagen van de Kerk zijn Vigiliedag. In de eerste tijden der Kerk werd dan de nacht voor de plech tige viering van het geheim van de verschijning des He ren biddend doorgebracht en tegenover de goede koningen, die men de volgende morgen verwachtte, plaatste men in het evangelie de slechte ko ning, die het Kind naar het leven stond. De gelovigen moeten, zo zegt Chrysostymus er diep van doordrongen zijn, dat achter de goe$e koningen de duivel waakzaam blijft. Men mag dan wel eens een rustige tijd doormaken voor het vervullen van zijn gods dienstplichten, maar dat mag ons nooit overmoedig maken. Eens komt ook voor ons een tijd van strijd en als we daar altijd rekening mee hebben gehouden, ook toen het ons weinig moeite koste om naar de kerk te gaan, dan zullen wij in vervolgingstijd kunnen volhouden. IN DESERTO BANDUNG. De zestig-jarige concierge van het Christelijk Ly ceum aan de Dagoweg te Ban dung, de heer W. P. Herman, is dezer dagen vlak voor zijn wo ning doodgeschoten. Ofschoon roof vermoedelijk het doel was, wordt er niets vermist. De heer Herman had des mor gens een bedrag van RP 44.000 van de bank gehaald, dat bestemd was voor salarissen van de leraren en het overige personeel. Dit geld werd echter reeds voor het groot ste deel door hem uitbetaald. Zelf had hij op het ogenblik van de moord een bedrag van ruim 1800 rupiah in zijn broekzak, doch het geld bleef onberoerd. Het slacht offer laat een vrouw en vier kin deren achter. BRUSSEL. Het schilderij „Christus bespot" van de Vlaamse primitieve schilder Albert Bouts, dat verleden week uit de kerk van de Kamerrijkabdij te Brussel verdween, is teruggevonden. Een kunsthandelaar uit Brussel heeft het doek aan de justitiële instan ties overhandigd. Hij verklaarde het schilderij van een onbekende gekocht te hebben voor de prijs van.... 500 francs. De antiquair had zich aan vankelijk geen rekenschap gege ven van de kunstwaarde van het gekochte doek. Hij had naam en adres van de verkoper genoteerd, doch deze zijn gefingeerd geble ken. Op grond van de persoons beschrijving worden de opsporin gen voortgezet. VOOR f2500.— TEXTIEL IN HAARD VERBRAND HEERLEN De Heerlense politie heeft een dievenbende van tien man gearresteerd, die minstens 40 inbraken heeft ge pleegd. Sinds 1949 is deze bende in Heerlen werkzaam geweest. Dat de politie de bende ténslotte kon oprollen is voornamelijk te danken geweest aan wachtmees ter Berns van de Rijkspolitie te Maastricht, die met zijn speur hond Dico een groot aantal «lief- stallen tot klaarheid heeft kun nen brengen. De veertig inbraken hebben het stel op zijn minst flO.OOO op geleverd, aldus een schatting van de politie. De leeftijd van de inbrekers, die allen zijn in gesloten, varieert van 17 tot 45 jaar. De oplossing van een reeks raadselachtige diefstallen begon bij fiie van een zevental kippen. Toen de recherche aan het werk toog om de kippendiefstal op te lossen, stootte zii op talrijke verrassingen. Toen eenmaal een lid van de bendp door de mand gevallen was, volgden de ande ren. Dat de inbrekers nogal eens moeite hebben gehad de gesto len waren van'dé hand te doen bleek uit het feit dat een van hen eens voor f2500 textiel heeft opgestookt in zijn haard en dat een ?nder honderden eieren, die niet meer verkoopbaar bleken, in het toilet heeft gegooid. Dit koopje mag U niet J missen, charmant flat- J modelletje, in diverse modekleuren '95 Mascotte bijzonder modieus wandelschoentje, prachtig leder in Tan-kleur, crêpe zool Elegant, gekleed schoentje, zwart suède met garnering, extra voordelig '95 BALANS PRUIMING Sportieve Heren-moliere prachtig bruin leder HOOGENBOSCH HOORN GR00TE NOORD 122 DEN HELDER ALLÉÉN KEIZERSTR. 39 ALKMAAR PAYGL0P 5 (Van onze correspondent) Door het Landelyk Verbond van Midden- en KleinsigaTenfabri- kanten worden besprekingen gevoerd over een plan inzake vrij willige sanering in de sigarenindustrie. In de ruimst mogelijke zin verwezenlijkt, zou het neerkomen op het verdwijnen, op basis van vrijwilligheid, van een 500-tal eenmansbedrijven en kleinere bedrijfjes. Het plan gaat er van uit, dat deze kleinste fabrikanten thans gedwongen zijn tot een ongezon de concurrentie, welke ook de rentabiliteit van de grote bedrij ven aantast, en dat bij het ver dwijnen van deze concurrentie- factor het prijsgemiddelde zou kunnen stijgen met naar schat ting f 4.per duizend sigaren. - Ook na aftrek van accijns, plus f 1.per duizend voor de vor ming van een fonds, zou dan nog f 1.92 resteren aan betere ren tabiliteit. Bij een productie van 600 millioen stuks sigaren, zoals nu, zou het fonds dan jaarlijks een bedrag opleveren van f 600.000. Eenzelfde bedrag zou het Rijk ontvangen aan meerdere accijns. Zou het Rijk genegen zijn dit bedrag aan het fonds toe te voe gen, dan zou f 1,2 millioen jaar lijks ter beschikking komen voor een uitkering van f 2000 aan 600 sigarenfabrikanten, die zich vrij willig opheffen. Aangezien zulks nog onvoldoen de is te achten, zouden evenwel verdere regelingen noodzakelijk zijn. Over dit plan heeft eerderge noemd verbod reeds een eerste bespreking gevoerd ten departe- mente en binnenkort zal een nieuwe bespreking volgen. Inmiddels echter heeft de Vak groep Sigarenindustrie, welke reeds een half jaar geleden door het Landelijk Verbond met be doeld plan werd benaderd, als haar standpunt te kennen gege ven, dat de ongezonde concurren tie niet enkel een kwaal is welke de kleinste fabrikanten heeft aan getast, maar dat deze kwaal ook tot de grotere en zelfs de grootste bedrijven is doorgedrongen. Met stillegging tegen vergoeding, dus b.v. uitkoop, zouden dan ook enorme bedragen zijn gemoeid, nog te meer omdat het juist de practijken van die grote bedrij ven zijn, welke de markt zoveel schade berokkenen. Zulke bedragen kunnen door de overige bedrijven, zo stelt de vak groep, eenvoudig niet worden op gelost en daarom zal een oplos sing dan ook langs andere weg moeten worden nagestreefd. De sigaar zal goedkoper en daardoor meer binnen het bereik van het sigarenrokend publiek moeten worden gebracht. Om in dit opzicht iets van betekenis tot stand te brengen zal wel aller eerst moeten gestreefd worden naar accijnsverlaging. DE „GEMMA" NOC TE SLOPEN? BAYONNE (A.F.P.). Uit Bayonne wordt gemeld, dat het wrak van de Nederlandse tank boot „Gemma", die met een lading van 400 ton zwavelzuur op weg naar Bilbao ter hoogte van Gue- thary is vergaan, geen gevaar meer oplevert. Het vaartuig kan niet worden vlotgesleept. Men zal pogen het te slopen. Mijnwerker verongelukt HEERLEN. Gisteren is de 31-jarige mijnwerker Hendrikx uit Echt bij werkzaamheden in een breukpéiler op de 636 meter verdieping van Staatsmijn Hen drik te Brussum door vallend ge steente bedolven en op slag ge dood. Houwer Hendrikx was ge huwd en vader van een kind.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5